Binnenland. Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Beurs van Amsterdam. Correspondentie. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Marktberichten. Advertentiën. Heden overleed alhier onze ge achte schoonzuster Mevrouw de Weduwe CHAR LES PIERSSENS, geboren Woed, in den ouderdom van bijna 74 jaar, na voorzien te zijn van de 11. Sacramenten der stórvehden. EUGENIE PIERSSENS. MARIE PIERSSENS. CELESTINE PIERSSENS. Hulst, 3 Juli 1902. "Wezen aan de revue der kolonialen, die toch op alle mogelijke wijze gevleid worden. Vijf minuten later kwam de prins van Wales aanrijden, omstuwd door een schit terende groep buitenlandsche prinsen, waaronder verscheiden Indische vorsten, en een imposanten staf. Naast den prins van Wales reden de hertog van Aasta en de kroonprins van De nemarken. Voorts zag men in fraaie, kleur rijke uniformen de kroonprins van Zwe den, Griekenland, Roemenië, den groother tog van Hessen, prins Akihito van Japan, prins Nicolaas van Griekenland, en zijn broeder prins Andreas, prins Christiaan van Denemarken en alle buitenlandsche militaire attachés. Daar het weder intusschen beter was geworden was het schouwspel nu vol be koring in zijn kleurenschittering en leven digheid. Nadat de inspectie was afgeloopen steeg de prins van Wales af en reikte beloonin gen aan een aantal strijders uit Zuid-Afri- ka uit. l'onipc van Meerdervoort, Jhr. mr Pompe van Meerdervoort, kan tonrechter te Goes en lid der Tweede Kamer, district Zierikzee, is naar men meldt, voornemens tegen November eer vol ontslag uit eerstgenoemde betrekking te vragen, ten einde zich geheel en uit sluitend te kunnen wijden aan de werk zaamheden verbonden aan zijn Kamerlid maatschap. Dit bericht is voor ons een verblijdend feit, en wij juichen dit besluit van den heer Pompe van Meerdervoort van harte toe. Want een mensch kan zich nu eenmaal niet aan twee zaken volkomen wijden. Door de eene te behartigen, moet de an dere er onder lijden. Benoemingen. Bij Koninklijk besluit is: le. als ambtsgebied van de hoofdinspec teurs van de volksgezondheid aangewe zen, o. a. van dr. W. P. Ruysch de provinciën Zuidholland en Zeeland: van d-\ P. M. J. M. E. Woltering de provinciën Noordbrabant, Gelderland en Limburg 2e. als ambtsgebied van de inspecteurs van de volksgezonheid aangewezen; van W. van Boven, jhr. G. de Graeff, M. L. Q. van Ledden Hulsebosch en dr. E. Wintgens de provinciën Zuidholland en Zeeland; van A. C. Bleys, dr. J. C. I. van der Hagen, P. G. J. Joosten en dr. G. Romijn de provinciën Noordbrabant, Gelderland en Limburg; (ie/.oiKlIieitlsconimissies. De zetels der gezondheidscommissien, in gesteld bij Kon. Besl. zijn voor Zeeland en Noord Brab. de volgende Voor Zeeland de gemeenten: Veere, Goes, Kruiningen, Zierikzee, Tholen, Oost- burg, Hulst en Neuzen. Voor Noordbrabant de gemeenten Bcr- gen-op-Zoom, Rosendaal c. a., Ginneken, Oisterwijk, Waalwijk, Heusden, Oss, Box tel, Boxmeer, Veghel, Valkenswaard, Hel mond en Eindhoven. Feesten te Hulst. Wij ontvingen het programma van het luisterrijk Harmonie- Fanfare- eh Zang feest op Zondagen 6 en 13 Juli a. s. te geven door Muziekgezelschap „Harmonie" ter gelegenheid van zijn honderdjarig be staan, met medewerking van het zangge zelschap Apollo" en het Fanfaregezel schap „Vlijt en Volharding" te Hulst. Het is een handig en gemakkelijk in gericht en netjes afgewerkt boekje, dat met vrucht zal geraadpleegd worden door den bezoeker dezer feesten. Het geeft de volgorde van den optocht, de volgorde van uitvoering op Groote Markt en Vischmarkt, het vertrek der treinen naar verschillende richtingen enz. in één woord 't zal een veilige gids we zen voor eenieder, die van 't feest wil ge nieten. Wij hopen, dat een heerlijk weer dit hoogtij der Muzen moge begunstigen. ZUIDDORPE. Gisteren namiddag was alhier per fiets uit Schotland een verslag gever van de „Greenock Herald." Hedenochtend zette hij zijn reis weder voort. HULST. Naar wij vernemen zullen er verscheidene brigades der Kon. maréchaus- sée te paard vervangen worden door ma- réchaussée te voet. Zou dit met het oog op de onmiddellijke nabijheid van de grens en de veelvuldige diefstallen waarvan men schier wekelijks leest wel eene verbetering zijn? Men ver plaatst, zich toch vlugger te paard dan op zijne onderdanen HENGSTDIJK. Bij Koninklijk besluit is aan G. van Trappen, op zijn verzoek, met ingang van 6 dezer, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hengstdijk. Lezers opgepast voor «le Bel- giselie lmnkl»ri«*fjes. Voors«*lirirtei» zijn gezoinlei» aan al <le siieeiirsalen «Ier Na tionale Bank om voortaan te weigeren Bankbriefjes, «lie in verseliil- lende «leel«*n g;eselienr«l en aan «le keerzij«le aaneengeplakt zijn. Bankbriefjes waaraan «le lierkenningsteekens, nummers of watermerken ontbreken. Bankbriefjes op een stuk pa pier geplakt. De briefjes die enkel aan de hoeken zijn versleten worden aangenomen, maar de drager zal er duidelijk zijn naam en adres op schrijven. SAS YAN GENT. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der Nederlandsche spiegelglasfabriek alhier, op Zaterdag 28 Juni j.l. te Brussel gehouden, heeft, wegens onvoldoende op komst der aandeelhouders, over de voor gestelde statutenwijzigingen en daarmede in verband staande vervanging eeniger le den in den raad van bestuur en in het college van commissarissen niet kunnen beslissen. Eene nieuwe vergadering zal tot gemeld doel binnen kort worden opge roepen. Het kan misschien geen kwaad er op te wijzendat de tweède trein in de richting van Gent sinds 1 Juli 13 minu ten vroeger gaat en dus om 8,43 (voor middag) uit Sas vertrekt. SAS VAN GENT. De „ijzeren man" is eindelijk ook aan het werk getogen. Donderdag middag is hij begonnen. Het is goed merkbaar als hij zijn vijfentwin tig grijpklauwen eens door den grond ge- krabt heeft; na verloop van eenigen tijd heeft hij een put gemaakt van 4 meter diepte. De gereedstaande zandwagens zijn nog vlugger gevuld, dan dat ze op een ander gedeelte van het terrein leeg ge maakt worden. En toch bevordert de moerrassige bodem het uitgraven niet. De koortsen zullen er misschien wel door bevorderd worden, doch we worden hier door zóóveel ziekte kiemen omringd in den laatsten tijd, dat eenige koorts-baccillen, er nog wel bij kunnen. Op het werk zijn nu een 150 man aan den arbeid. Het afdanken is gelukkig niet van langen diiur geweest. Slechts een paar dagen heeft de boel stil-gelegen. KOEWACHT. In de gewone tweejaar- lijksche vergadering van het Waterschap »De Rietenpolder" werd met bijna alge meene stemmen tot dijkgraaf herkozen de heer II. I). IJsebaert ontvanger-griffier van dien polder en tot plaatsvervangend dijk graaf werd herbenoemd de heer Hyp. IJse baert alhier. De polder Nieuw Beoostenblij in de ze gemeente telt slechts 8 ingelanden. Deze hielden Maandag ten huize van den' heer E. de Vleeschouwer alhier hun ne gewone jaarlijksche vergadering, waar in rekening en verantwoording werd ge daan over het afgeloopen dienstjaar en te vens de begrooting voor het volgende werd vastgesteld. Deze vergadering was van het jaar vooral belangrijk omdat een voorstel ter tafel kwam van het comité voor tot standkoming van een stoomtram Hontenis- se Selzaete om eene bijdrage van 25 gedurende 20 jaar. Met 6 tegen 2 stem men werd besloten die bijdrage te verlee- nen op voorwaarde, dat er op den Zuid- dorpschen weg dicht bij het Waterhuis eene halt komt voor reizigers van en naar Koewacht. In vergelijking met andere gemeenten is hier weinig vlas verkocht. Vele land bouwers bewerken hier het vlas zelf. Zij rooien het, waarna het na droging in de schuur geborgen wordt. In den winter, als er geen werkzaamheden op veld en akker zijn, wordt het vlas gezwingeld. Vele arbeiders verdienen daarmede dan een daggeld op een tijd, dat zij anders tot werkeloosheid gedoemd zijn. ZAAMSLAG. De erwtenkever richt ook hier vrij wat schade aan. De erwten, die het vroegst gebloeid hebben, zullen de meeste opbrengst geven; van de knoppen, die nu nog aan de erwten zitten, zal wei nig terecht komen. De kermis is afgeloopen en de ge wone loop van zaken weder ingetreden. Een slecht bezochte veemarkt was de in leiding de eenige gelegenheid om zich eens wat te amuseeren, was de schouwburg van de Wed. Bakker, waarvan dan ook menigeen gebruik maakte. Over het geheel had de politie een tamelijk eenvoudige taak, alleen moest ze eenmaal een paar slagen met de karabijn uitdeelen, die aan twee personen een bloedende hoofdwond en aan een derde een gebroken arm be zorgde. Zoo iets schijnt nu eenmaal bij de ker mis te hooren. Stellig een eigenaardige pret. Sclioolft'csl tc AaiMlenlmrje. Dinsdag 1 Juli 11. vierden de katholie ken van Aa denburg het 25-jarig bestaan der R. K. jongensschool, en de heer Van der Plaat, gelijkertijd zijn 25-jarige ambts vervulling als hoofd dier school. Ofschoon de datum van het feest slechts enkele dagen te voren algemeen bekend werd, lieten de katholieken dien dag niet onopgemerkt voorbij gaan. Van de huizen van bijna allen wapperde de driekleur, ter wijl men van 's morgens reeds de school jeugd in feestdos op straat zag verschijnen. Om kwart voor 9 ure begaven de schol- kinderen, begeleid door het onderwijzend personeel der kath. school, zich kerk waarts, en om 9 ure werd door den Zeer Eerw. heer pastoor een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij o. a. ook tegenwoordig waren een groot aan tal meisjes van de zusterschool. Vóór den aanvang der H. Mis werd door Z.Eerw. in treffende woorden gewe zen op het groote gewicht van 't feest, de beginselen van het katholiek onderwijs uiteengezet en het ontstaan van dat onder wijs en het stichten der R. K. jongens school te Aardenburg herdacht. Dat Aar denburg meer en meer katholiek wordt aldus spreker danken wij voorname lijk aan den invloed van het katholiek onderwijs. Hulde brengende aan onzen onvergetelijken deken Nusz, als den stich ter der school, wees de Eerw. spreker op de groote moeite en kosten, waarmede die oprichting gepaard ging. Verder werd den heer Van de Plaat geluk gewenscht met zijn jubilé, en namens de katholieke ou ders dank gezegd voor den ijver, waar mede Z.Ed. gedurende 25 jaren arbeidde aan de wetenschappelijke vorming der ka tholieke jeugd van Aardenburg. Als blijk van erkentelijkheid werd den jubilaris een fraaie leuningstoel aangeboden, met den wenscli ook nog, dat het hem gegeven moge worden, nog vele jaren zijn krachten te wijden aan het kath. onderwijs, en" na zijn moeilijke dagtaak, gezeten in zijn aan geboden stoel, menig aangenaam uurtje van rust te smaken. Daarna kwam de beurt aan de jongens- leerlingen der school, om hun geachten »meester" een blijk hunner erkentelijk heid te geven. In eenvoudige taal werd door den jongeheer Van der Stadt gewe zen op liet gewicht van het oogenblik, den heer Van der Plaat geluk gewenscht, dank gezegd, en namens al de leerlingen der school hem zes nette kamerstoelen aan geboden. Na 't eindigen der H. Mis werd door een achttal leerlingen met begeleiding der muziek van twee violen een feestleid ge zongen, wat met groote aandacht werd aangehoord. Daarna toog men naar het schoollokaal waar den leerlingen eene gulle tractatie wachtte. De jonge juffrouwen Van Honte, Van Ackers, Van Damme en Vercruije, had den welwillend de bediening der kleinen op zich genomenterwijl ook nog eenige anderen daarbij de behulpzame hand bo den. Onderwijl waren daar ook aangeko men, de Z.Eerw. heer pastoor en eenige ouders van schoolgaande kinderen. Dat de jongens zich uitstekend amuseerden behoeft zeker niet te worden gezegd. Eenigen hunner gingen zelfs zoover om te zeggen, of beter gezegd te roepen, dat zij nog nooit zoo getracteerd waren. Nadat ook hier het feestlied was gezon gen, nam de heer Van der Plaat het woord en dankte zeer bewogen, in korte doch hartelijke woorden allen, die hadden mege- werkt om dezen dag voor hem onver getelijk te maken. Hij eindigde met van aandoening bevende stem en de belofte, ook zijn laatste krachten te zullen wijden aan dat onderwijs waaraan hij met lust 25 ja ren lang arbeidde. Opmerkelijk was het zeker, dat de aan doening waaraan de heer Van der Plaat ten prooi was, om zoo te zeggen aanste kelijk werkte op eenigen zijner leerlingen die hunne tranen niet konden weerhouden, toen zij hunnen bejaarden «meester" zoo bewogen zagen. In de loop van den dag ontving de heer Van der Plaat nog talrijke blijken van be langstelling o. a. van het kerkbestuur, le den van het zangkoor, leden der commis sie tot wering van schoolverzuim waarvan Z.Ed. Voorzitter is: verder van heeren collega's bij 't onderwijs, ouders van school gaande kinderen en anderen. Daartoe uit- genoodigd, vergaderden in den namiddag ten huize van den heer Van der Plaat eenigen, welke medewerkten aan het wel slagen van het feest, waar aan een gullen feestdisch een vroolijke toon heerschte, en waar door geestige gezegden en pittige hu mor, werd getracht, den heer Van Plaat het huiselijk loed waaronder de man in den laatsten tijd gehukt ging althans voor eenige oogenblikken te doen vergeten. Gewis zal deze dag bij den heer Van der Plaat in aangename herinnering blij ven en Z.Ed. aansporen, om op zijn ouden dag met nieuwen ijver voort te gaan in de uitvoering zijner verheven taak zoo juist weergegeven in het refrein van het feestlied hem op dien dag aangeboden, nl. de taak Om te leeren aan de jeugd, Wetenschap en Christendeugd. OOSTBURG, 1 Juli. Zondag was de dag der vergaderingen; van den R. K. O. B., van rijksambtenaren en postbode's. De vergadering der afd. Oostburg van den R. K. O. B. werd gehouden in het café van den heer Ch. Mabesoone. Aan de orde was de verkiezing van een afgevaardigde voor de Algi mecne Verga dering te Rozendaal op 14 Juli a. s. Hier voor werd aangewezen de heer Borren- bergs, hoofd der R. K. School te Oostburg en tot eventueel plaatsvervanger de heer de Roeck. Bovendien werd besloten, dat de afgevaardigde over de in de afdeelings- vergadering gestemde punten, volgens dien uitslag zou stemmen, maar overigens vol gens zijne eigene meening zou stemmen, Behandeld werd ook een verzoek van den heer Swering, als voorzitter van het St. Antoniusfonds, om een vrijwillige gift voor genoemd fonds; dit punt werd na uit voerige bespreking nog tot de volgende vergadering aangehouden. Na rondvraag en gebruikelijk gebed sloot de voorzitter de vergadering. Verleden Zaterdag hield de onder wijzersvergadering in het arrondissement Vlissingen een excursie naar Blankenber- ghe. Ongeveer vijftig personen namen eraan deel. De tocht ging van Breskens over Sluis en jlleist naar Blankenberghe. In Sluis werd een collation gebruikt, terwijl in Blankenberghe gedineerd werd. Na aldaar van de frissche zeelucht genoten te hebben, vertrok men over Brugge per spoor naar Maldeghem. Na een rondedansje op de markt werd de tocht per tram hervat over Aardenburg naar Breskens, waar men te half tien aankwam. Voor de deel nemers uit Vlissingen was een boot expres gehuurd. Het was een genotvolle dag voor de leden, die voor den matigen prijs van ƒ2,50 zich een geheelen dag uitstekend ver maakt hebben. Een woord van hulde mag niet onthou den worden aan den heer Schoolopziener, den leider van den tocht, die zich ook met de regeling der reis had belast. Arrondissements-Rechtbank te Middeblurg. PER TELEGRAAF. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier Rechbank verwe zen D. J. B. oud 25 jaar, arbeider geboren en wonende te Westdorpe gedetineerd te Middelburg. ter zake dat hij op 20 Mei 1902 te West dorpe een poging heeft aangewend om zijn zwager Franciscus Wille opzettelijk van het leven te berooven door opzettelijk op deze uit een met grooten hagel geladen tweeloopsjachtgeweer op zeer korten af stand een schot te lossen, door welk schot deze in zijn rechter schouder en rechter zijde getroffen en bloedend verwond is, in welke poging hij niet is geslaagd door de alleen van zijn wil onafhankelijke omstan digheid dat de hagel hetzij niet diep ge noeg is doorgedrongen, hetzij geen levens gevaarlijk lichaamsdeel heeft getroffen. Aan den beklaagde is Mr. H. Oele, ad vocaat te Middelburg ambtshalve als ver dediger toegevoegd. 8taateleeniiigeii. NEDERLAND. Ned. W. S. Cert. 2'/» 32 do. Obl. 1896/98 3 965/. do. W. S. Cert. 3 953/. HONGARIJE. K. H. '89 in zilver 47» OOSTENRIJK. Obl. zilver Jan./Juli '5 85"/» PORTUGAL. O. B. '53-84 m. tick. 3 299/16 O. Tabaksmonop. 47» 979/i« RUSLAND. O. Iwang. Dombr. 47» 101 do. G. R. 625 O. 4V« 1011/. Obl. Binnenl. 1894 4 62'/« Oblig. 1880 Geo. 4 973/w do. GR. 625 do. 4 97'/. do. Leening '67/69 4 1003/i do. pd. st. 100 4 10013/i» O; Gr. 1898 4 97"/.» Zuidw. Z. R. 125 4 965/. do. Z. R. 625 4 98 Obl. in Goud '84 5 983/» do. G. R. 1000 5 987/. BRAZILIË. Funding L. 1898 5 99 Prov. on Gemeentel. Looiiiii^cn. Amst. Conv. L. '95 3 907« do. Leen. 1898 3 94 Hypot lieek l>a k «*n. Amst. Pandbr. 4 100'/» Holl. H. B. Pandbr. 4 1003A Maastr. II. B. Pandbr. 47» Res. Hypb. v. Ned. 4 101 do. do. 4 903/i Rott. Pandbr. 4 1017» Westl. H. B. Pdb. 4 100y« Zuider Hypb. Pdb. 4 100 Diversen. HONGARIJE. Boden-Cr.-Inst. P. 4 82'/* Hypoth.-Bank P. 4 813/. do. Comm. O. 4 80"/» Innerst. Sparc. P. 47» 1007/» 8|N>orwegIceningen. NEDERLAND. Mij. t. E. v. S. A. 110 ITALIË. Zuid Sp. O. 3 627/e POLEN. Warsch. Weenen A 1137» do, G R. 625 4 987» RUSLAND. Rjas. Uralsk Sp. O. 4 96"/ do. G. R. 625 4 967» Wladik. Sp.-M. O. 4 963/i do. Z. R. 625 O. '4 973A AMERIKA. Kans. City S. R. A. 3213/ do. Prefer, do. 59 do. le Hyp. O. 3 717» South. P. Goud Obl. 4 913/, Preinieleeii ingen. NEDERLAND. Amsterdam /"1000 A. 3 do. f 100 A. 3 Gemeentecrediet A. 3 BELGIË. Stad Antwerpen 1887 2'/» Stad Brussel 1886 2y» HONGARIJE. Theiss Regulir Gesellschaft 4 SPANJE. 3% Stad Madrid 1868 104u/i6 1093/i 1037» 103 103 1367» 42"/.» Wij deelen onzen lezers mede, dat de Zondagsbladen op 't oogenblik van ver zending der courant nog niet waren aan gekomen. Deze zullen dus worden nagezonden zoodra ze ons bereiken. H.H Corres]ton«I«»iitcii. Wij verzoeken vriendelijk H.H. Corres pondenten om hun staatje van geleverde berichten over 't tweede kwartaal te wil len inzenden zoo haast mogelijk. Wegens groote overvloed van adver- tentiën moesten veel berichten uitgelicht worden, alsook 't Prov. Staten Verslag. DAGEN. V oorm Nam. Zaterdag 5 Juli 1.6 1.31 Zondag 6 1.55 2.20 Maandag 7 2.45 3.9 Dinsdag 8 3.31 3.55 Woensdag 9 4.18 4.41 Middelburg, 3 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren, evenals voorgaande week, weder klein. Tarwe en witteboonen waren de eenige artikelen die ten verkoop gepresenteerd werden. Verandering in de prijzen is er niet op te geven. De noteering is als volgt: Voor nieuwe Walch. tarwe werd ƒ7,25 a f 7,40 naar deugd betaald; Walch. wittehoonen wer den algemeen op 10,75 gehouden. Met het snijden van karweizaad heeft men een aanvang genomen. Bij droogwe- der kan men daarvan binnen 8 a 14 da gen eenigen aanvoer ter markt verwach ten. Boter /"0.56 a f 0.60 per 7» kilo* Eieren ƒ3.10 per 100 stuks. Olie, van Inl. zaad, Raap- ƒ29, Patent- ƒ31, Lijn- ƒ34,per heet. a coht.op 6 w. f 1,per h. hooger. Koeken, van Inl. zaad. Raap- ƒ8,50, lijn- ƒ13 per 104 st. Oostburg, 2 Juli. Ter graanmarkt vdh heden was de aanvoer gering met tame- lijkën omzet; weinig vermindering in de prijzen. Men besteedde voorjarige tarwe a den H.L.nieuwe 7.20 a 7,50 den H.L.jarige rogge ƒ0.— a. ƒ0.— nieuwe ƒ5.80 a ƒ5.90 den H.L.jarige wiutergerst a nieuwe ƒ0. a 0.— per 100 K.G.jarige zomergerst a nieuwe 0.a 0.de 100 K.G. haver 8.50 a 9.per 100 K.G.paardenboonen 7.25 a 7.30 den H.L.groene erwten ƒ0.00 a ƒ0.00; Kroonerwten 0.a koolzaad a Goes, 1 Juli. Geen beursnoteering van granen. Verschc Boter f 1,02 a f 1,20, midden- prijs 56 ct. Eieren f3,10 a f3,20, mid- denprijs 777» ct. per 25 stuks. Eieren aan particulieren verkocht f3,40. Schiedam, 3 Juli. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn fV/* a per heet. ct., zon der fust en zonder de belasting. Spoelingscommissie per ketel 0.50.

Zelandia | 1902 | | pagina 2