BIJVOEGSEL Zaterdag 28 Juni 1902 VAN VAN 54e Landhuishoudknndig Congres. Eorgisterenochtend werd in het ho tel »de Weerd" te Zierikzee, door het congres met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. In zijn openingsrede sprak de voor zitter, de heer Chr. Verwevs, burge meester van Zierikzee, zijn innige vreug de over het herstel van H. M. de Ko ningin uit. Onder luide toejuichingen werd het voorstel aangenomen om aan Prins Hendrik, die een groote belangstelling in den lanbouw koestert, het bescherm heerschap aan te bieden der vereeniging »Het Ned. Landhuishoudkundig Con gres." De voorzitter deelde nog mede, dat het aantal gewone leden met 60 is vermeerderd. Alsnu zijn aan de orde de vraagpun ten. In de eerste plaats Welke waarde hebben tegenwoor dig de verschillende motoren voor den landbouw Inleiderde heer I. de Koning, in genieur te Hilversum. Als tweede onderwerp was aan de orde De noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Londen in verband met de vele afkeuringen wegens tuberculose. Inleiderde heer mr. Roosegaarde Bisschop uit Londen, die met den expert der Kamer van Koophandel te Londen, den heer Swanenberg, naar dit Con gres is afgevaardigd. Omtrent het in Nederland thans be staande toezicht zegt het praeadvies 't volgende In Nederland is de controle, voor zoover die uitgeoefend wordt, zuiver plaatselijk. Toezicht buiten de gemeen telijke slachthuizen bestaat niet of is illusoir, zoodat vleesch, dat voor uitvoer bestemd wordt, niet gekeurd wordt Moge nu al van. de hoeveelheid, die naar Londen uitgevoerd wordt, het per centage, dat afgekeurd wordt als on geschikt voor menschelijk voedsel, be trekkelijk gering zijn, het is en blijft bekend, dat in Nederland hoegenaamd geen toezicht bestaat op den uitvoer van vleesch en dat de uitvoer naar Enge land niet van ongerechtigheden ont bloot is. Ilet is dus natuurlijk waar de Ne- derlandsche vleeschhandel dien naam heeft dat alle maatregelen, die moch ten worden genomen tot tegengaan van den invoer van voor de gezondheid schadelijk vleesch, in de eerste plaats den Nederlandschen handel zullen tref fen. Daarenboven is de afwezigheid van controle een hinderpaal voor de uitbrei ding van Nederlandschen vleeschhandel. De Engelsche handelaren hebben gaar ne Hollandsch vleesch, wanneer het in goede conditie is. Niets echter staat den handelaar meer tegen dan de on zekerheid ten opzichte van het hem toegezonden en het door hem verhan delde vleesch. De verplichte controle zou in Neder land moeten worden uitgeoefend door mannen, die volkomen op de hoogte zijn van het vak. Het bewijs, dat het vleesch goedgekeurd is, zou op dezelfde wijze kunnen worden geleverd als thans geschiedt in Amerika en Denemarken. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen, zegt de heer Roo segaarde Bisschop, wenscht zich te ont houden van advies. Spr. zal slechts de discussie openen over dit punt. Een provincie ging voor door een land bouw vertegenwoordiger naar Londen te zenden. Dit voorbeeld vin.de navol ging. Van hoog standpunt is der Ka mer verweten, dat zij overdrijft. Spre ker bestrijdt dit. De zaak is van 't hoog ste belang voor den Nederlandschen landbouw. Het bestuur stelt de volgende conclu sie: ,,Het congres spreekt den wensch uit, dat het belang van handel en landbouw is dat tot stand kome een rijkskeuring van vleesch voor uitvoer bestemd, en noodigt het bestuur uit bij de regeering stappen te doen voor dit doel." Mr. Roosegaarde Bisschop zegt in zijn antwoord op de verschillende sprekers, die aan het debat deelnemen, dat En geland nooit meer havens zal openen voor levend vee. De conclusie van het bestuur wordt bij acclamatie aangenomen. Het bestuur brengt hulde en dank aan de Ned. ka mer van koophandel te Londen. Aan de orde is punt 3: Waarom is het gewenscht dat door alle coöperatieve landbouwverbruiks- vereenigingen in Nederland aanbeste dingsvoorwaarden worden vastgesteld waarin uniforme bepalingen voorko men betreffende a. monsternemingb. verpakking der monstersc. garantie en garantievorm d. onderzoek en heronderzoeke. spe ling, korting en boete. Dit punt wordt ingeleid door dr. A. J. Swaving, dir. van het rijkslandbouw proefstation te Goes. Zijn conclusie is: Aan het congres wordt door onder- ge teekende in overweging gegeven po gingen in het werk te stellen, dat in elke provincie uit de coöperatieve land- bouwverbruiksvereenigingen een ge westelijke commissie in 't leven worde geroepen, welke, elk voor zich, in het model inschrijvingsvoorwaarden naar gelang van locale omstandigheden, be palingen omtrent de levering (plaats, tijd en termijn, wijze van-, hoeveelheid en verpakking der partij) opneemt, ter wijl omtrent de overige punten, hier boven behandeld, voor alle provincies gelijke bepalingen worden aanvaard. Een commissie van redactie, uit de provinciale commissies gekozen, welke de eenheid hebben aanvaard, stelle dan den inhoud der formulieren A, B en C vast, behoudens de bepalingen welke op locale omstandigheden betrekking hebben. Deze conclusie wordt eenigszins ge wijzigd door het bestuur overgenomen. Het congres bepaalt zich daarbij tot een wensch, zonder zelf organiseerend op te treden. Na de pauze was het woord aan den heer J. Rinkes Borger te 's-Gravenhage die de vraag behandelde: »Wat is de werking der nieuwe Boterwet". Spreker kwam tot de volgende con clusie De werking der nieuwe Boterwet is gunstig voor de boternijverheid en den handel. De ervaring heeft echter ge leerd, dat, ter wille van een blijvend gunstigen invloed, de bepalingen der wet rekening moeten houden met ge wijzigde omstandigheden en met leem ten, die door de ondervinding voor den dag komen, en op grond van een en ander is herziening der wet dringend noodig. De vergadering vereenigt zich met algemeene stemmen met de conclusie van den heer Rinkes Borger, aan wien de voorzitter dank brengt voor zijne belangrijke inleiding. Daarna is aan de orde punt VIII: ,,is het mogelijk door rijkscontrole in Nederland op de bereiding van boter en margarine te geraken tot een op lossing der moeilijkheden, die thans de Nederlandsche boterhandel ondervindt bij den invoer van Nederlandsche boter in het buitenland?" Namens de Ned. kamer van koophandel te Londen, leidt mr. Roosegaarde Bisschop dit onderwerp in, bijgestaan door de experts Gosschalk en Ten Kate. Spreker wijst er op, dat de Neder landsche margarinefabrikanten geen be zwaar hebben tegen toevoeging van een te herkennen stof, mits het niet zij se samolie, want die is duur. De echte boter kan men natuurlijk ook niet door toevoeging van een an dere stof doen herkenbaar zijn. De Engelsche autoriteiten willen de controle-stations in Friesland en Zuid- Holland erkennen, mits zij onder rijks bestuur staan. De toestand is zeer onbe vredigend op dit oogenblik. Nederland is de grootste invoerder van margarine in Engeland. Besloten wordt de aandacht der re geering te vestigen op het belangrijk prae-advies der kamer van koophandel te Londen en op de discussies in deze vergadering. Landbouw. Hittere melk. De bittere smaak van de melk is een melkgebrek, dat verschillende oorzaken heeft en zich ook op onderscheidene wijze voordoet. Wordt de bittere smaak onmid- delijk na het melken opgemerkt, dan ligt de oorzaak van dit melkgebrek meest in het voeder, dat men aan de koeien geeft. Vele voedingsstoffen, vooral de zaden van halsvruchten, als erwten, wikken, boonen vooral echter van lupinen, bevatten zoo groote hoeveelheden bitterstoffen, dat het aanhoudend overvloedig voederen er van aan de metk een bittetert bijsmaak geeft, 's Winters, wanneer men geen groen voe der aan de koeien geven kan, is een over vloedig voeder van haverstroo somtijds de oorzaak van het bitter worden der melk. Ook raapkoeken, veel onkruid tusschen het gekneusde koren of in 't voedermeel, benevens verschillende kruiden, die de koeien in de weide of in den stal gegeten hebben vooral alsem en gentiaan, bevatten vluchtige oliën, die aan de melk een bit teren smaak geven. Eindelijk kan die smaak ook ontstaan door bedorven voeder of minder goede kwaliteit van mangelwor- tels, die men aan de koeien gevoederd heeft. Het euvel wordt spoedig hersteld in zulke gevallen door verandering van voe der of door geschikt mengelvoeder. Lijden slechts enkele koeien aan dat ge brek, wat vooral bij oudemelkkoeien het geval is, dan moet hare melk geheel af gescheiden blijven van die der vorige koei en, omdat reeds de bittere smaak van een enkele koe in staat is alle melk te beder ven. Om 't verdachte dier te vinden, on derzocht men vooreerst bij 't melken de melk van elke koe afzonderlijk door proe ven en zet verder van elk een proefje af zonderlijk in geteekende glazen, om na ver loop van 2436 uur de melk (ff de afge- scheide room op nieuw te proeven. Wordt echter, de melk eerst na eenigen tijd bit ter, dan duidt dit meesttijds een ziekelij- ken toestand van de koe aan en wel sto ring in de spijsvertering. In zulke geval len lukt het wel het gebrek voor goed te verbeteren, door gedurende eenige weken aan 't water, dat de dieren drinken, 11 zoutzuur toe te voegen. Wordt ze pas na lang staan bftter, dan moet men aanne men dat de schuld ligt aan de bewaar plaats der melk en krijgt men verbetering door veelvuldig luchten of verandering van bewaarplaats, door 't maken van nieuwe gelegenheid, dat de lucht kan toe- f af vloeien en door vernieuwing van den vloer. Alle verdere oorzaken van dit melkgebrek hebben de bacteriologische onderzoekingen in de laatste tijden vastgesteld het optre den van bepaalde bacteriën, die een in ten sief bitteren smaak in de melk doen ont staan. Pijnlijke zindelijkheid en behoorlij ke ontsmetting van stal en melk helder (door carbol) benevens 't voortdurend was- schen van den uier met verdunde carbol zijn dan de beste middelen om toe te pas sen. Door een zoo spoedig mogelijk behan delen der melk, door verkorting van den afromingstijd en terstond karnen van den afgeschepten room, kan men de werking en ontwikkeling der bacteriën het best tegengaan. s-Hertogenbosch komende viel ledig, een passagierswagen kwam in de sloot terecht, zoodat enkele passagiers door de ramen naar buiten moesten komen. Aan drie der wagens Werd materieele schade toege bracht. Het ongeval, waarvan de oorzaak onbekend is, had een betrekkelijk geluk kigen afloop. Verschrikkelijke ontploffing. Te Gent heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Zekere Ghys, een scheikundige, was in zijn laboratorium aan het werk, in gezel schap van een vriend, toen plotseling een verschrikkelijke ontploffing heel het huis deed daveren. Beide personen werden dood tegen den grond geslagen. Een goede keuze. Een wielrijder te Amersfoort, die voor een vrachtwagen moest uitwijken, zag plotseling voor zijn wiel een klein kind en had slechts de keus het kindje te water te rijden of zelf in de Lange Gracht te geraken. Natuurlijk deed hij het laatste tot groot vermaak van den kleine nog wel. Spoedig was de flinke man op het droge gebracht, waarbij bleek, dat hij, noch zijn rijwiel eenige schade hebben geleden. Scheepsongeluk. Er is een Chineesch oorlogschip gezonken, waarbij 150 man het leven hebben verlorenbij Shanghai is nl. door een ontploffing aan boord de Chinee- sche kruiser Kaitschi geheel vernield met het bovengenoemde gevolg; slechts twee matrozen konden gered worden. Aarbeziën. In de omstreken van Breda is het met den oogst van aarbeziën treurig gesteld: terwijl andere jaren om dezen tijd de pluk haar hoogste punt be reikt, en deze op het eind der maand meestal is afgeloopen, valt thans van ee nigen noemenswaardigen aanvoer ter markt nauwelijks te spreken. Al kunnen eenige warme dagen nog sommige late bloeiers doen rijpen, vele akkers zijn geheel zwart en zullen niets opbrengen. Welk een schade door deze mislukking aan de meestal kleine landbouwers wordt toegebracht is te begrijpen, wanneer men nagaat, dat het vorige jaar door de fruitte- lersvereeniging „Brabantia" te Princen- hage en Omstreken, behalve door den ver koop aan particulieren, aan den groot handel in het buitenland alleen 180.000 kilo's aarbeziën werden afgeleverd, ge middeld tegen 15 ets. per kilo. Dit jaar komt daarvan zoo goed als niets terecht. Een hand gevonden. De knecht van een schipper was bezig mest, die in zijn vaartuig werd geladen aan de aschbelt te Dordrecht, gelijk te gooien. Plotseling ont dekte hij aan een der tanden van zijn mestvork een menschenhand. Oogenblikke- lijk deelde hij deze vondst aan zijn schip per mede en deze gaf het lichaamsdeel in stoken, toen de doode plotseling opstond en om hulp begon te roepen. De hitte had hem wakker gemaakt uit zijn toestand van verdooving. De ongeluk kige ward onmiddelijk van den stapel gehaald, maar hij had zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij eenige uren later overleed. Ar endenvangst bij de Indianen. Arends- veeren zijn het meest gezochte en daarom het kostbaarste sieraad bij de Indianen. Zij hebben die allen noodig voor het maken van hunnen hoofdtooi en voor ande re versiering. Daarenboven doen die vederen nog dienst hij hen als geld; men ruilt arendsvederen voor brandewijn, tabak en andere voor een Roodhuid onmisbare levensbehoeften. Een reiziger woonde eens bij den stam der Zwartvoeten een arendenvangst bij er. geeft daarvan de volgende beschrijving: Nadat de deelnemers aan de vangst zich door een gemeenschappelijken «adelaars- dans" tot de onderneming hadden voorbe reid, verstrooiden zij zich in het gebergte. Ieder van hen was toegerust met een stuk buffelvleesch, in een wolfsvel gewik keld. Bij het krieken van den morgen graaft ieder jager op de door hem uitgekozen plek een kuil, springt daarin, bedekt dien met gras en takken en legt daarboven op het stuk vleesch als lokaas. Zoodra de zon is opgegaan, ziet de ade laar van zijne hooge rustplaats naar een goed ontbijt rond. Het duurt niet lang, of hij heeft het verlokkelijk stuk vleesch in het wolfsvel ontdekt en hij schiet neder op dien welkomen buit. Zoodra hij aan het vel begint te rukken, pakt de Indiaan in den kuil met een krach- tigen greep hem bij de klauwen en trekt hem in het gat. Dan drukt hij hem met de knieën de borst innatuurlijk zonder zich lang te bedenken, want anders zou hij door den krachtigen bek van den ver woeden arend leelijk toegetakeld worden. De gelukkige jager gaat daarop met zijn buit naar de plaats van samenkomst, waar weldra ook de andere jagers verschijnen, en allen gaan dan te zamen in zegepraal naar het kamp terug. 's Avonds wordt te hunner eer een feest gegeven en de koning der luchten moet zijn gewaad van vederen afstaan om den vettigen haardos van zijn overwinnaar fraai te versieren. Au tomobielendansIn Turijn heeft men Zaterdag laatstleden een cotillon per automobiel uitgevoerd, waaraan 45 rijtui gen deelnamen. Prinses Laetitia Bonaparte en de geheele Turijnsche aristocratie waren er bij tegen woordig. Een grappig maar lastig geval. Tusschen de doorluchtige personnages die naar Londen gekomen zijn om de bewaring by den eersten werkman der gsfeesten vin Edward' VII bij te mestfaalt. Toen werd de baas der gemeen- won^ beyjndt een negerkoning, zoo een soort van Masala, die Likwana heet en een vieze guit moet zijn. On langs werd de negerkoning door Ed ward VII ten paleize ontvangen. Na de ontvangst stelde koning Edward ter beschikking van koning Likwana een «brougham» eene kostelijke koets, in den aard der «coupés». De negerkoning wilde in deze koets niet stappen omdat men een koning zooals hij is niet in een klein koetsje zet, terwijl het volk in groote koetsen rijdt! De Afrikaansche monarch bedoelde dè straatomnibussen. Eindelijk gelukte men er in Z. M. Likwana in den gemeen- tereinigirig er mede in kennis gesteld, die op zijn beurt het den bevoegden autoritei ten kenbaar maakte. De griezelige vondst werd later door een bediende van het .gasthuis afgehaald. Vermoedelijk zal dit wel een muisje zijn met een lang staar tje. Een duur kiekje. Een photo- graaf uit Den Haag, die naar Utrecht was gegaan om opnemingen te doen in den circus CortY-Althoff, schoof tot beter richten van zijn toestel zijn por- temonnaie er onder. Thans scheen nog iets aan de lens te haperen. Deze werd afgenomen, een oogenblik tegen het licht gehouden en aandachtig bekeken, brougham te krijgen, maar de vent is Dit onderzoek leidde de aandacht van overtuigd dat zijn «kozijn» Gemengd Nieuws. Slachtoffer ran den drank. De alcohol heeft te den Helder weer een treurige rol gespeeld. De visscher P. Rensmaag keerde eenigszins beschonken huiswaarts en ge raakte in twist met zijne vrouw. Deze wekte haar zoon uit haar eerste huwelijk, A. Runnenburg. De jonkman werd na ee ne korte woordenwisseling door zijn stief vader met een mes aangevallen en kreeg ernstige wonden aan hoofd, hals en rug, die veel bloed verooi zwakten. Een brandkast in beslag genomen. Sinds eenigen tijd werd in een winkelkast in de Reguliersbreestraat te Amsterdam een brandkast geëxposeerd die naar een daarbij opgehangen biljet vermeldde al heel slecht de vuurproef had doorstaan. Een klacht van den fabrikant heeft tot gevolg gehad, dat gistermiddag door de justitie beslag is gelegd op die kast. Daar toe begaven zich de hoeren mrs. Regout en Van Lith de Jeude met den griffier en een 6tal kruiers naar het huis in de Re guliersbreestraat. Onder een grooten toe loop werd het 750 Kg. zware gevaarte naar het huis van bewaring gebracht. Gederailleerd. Men meldt uit Eindhoven De tram komende van St. Oedenrode is na het passeeren van de bocht op Vlok- hoven (onder Woensel) gederailleerd. Twee wagens werden omvergeslagen, terwijl de andere buiten de lijn liepen. Een goede renwagen, met bloemen geladen, van den photograaf geheel van het toestel af, en toen hij zich tot opneming reed maakte, was de portemonnaie, circa f 122 inhoudend, verdwenen. Een handige gauwdief onder de toeschou wers had zich gemakkelijk en onge merkt ermede kunnen verwijderen. Zaken doen. De politie te Nijmegen heeft de hand gelegd op twee gebroeders, die aldaar een export-worstinakerij had den opgericht, zonder echter de middelen te bezitten voor het drijven der zaak. Het kwam uit, dat zij de onderneming had den op touw gezet, na vooral verschillen de voorwerpen, een varkon en een maal- te hebben gestolen. Geen weelde. Als een bijzonderheid deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat in het dorp Huizen (Gooiland) met een be volking van meer dan 4500 ziiJpn, slechts èèn enkel rijtuig is te vinden, nehoorende bij de pastorie der. Herv. gemeente, en dus niet ten dienste van het publiek. Een Ongeluksvogel. De landbouwer te Avenhorn, die voor een paaf weken geleden het ongeluk had om met zijn paard en wagen door een trein aangereden te worden, waarbij het paard den dood vond, had gistermorgen het ongeluk om met zijn fiets onder een voorbijsnellenden trein te geraken, waardoor hij overreden en gedood werd. Drama. Een vreeselijk drama is afgespeeld te Benares, in Britsch-Indië. Het stoffelijk overschot van een Hindoe was op een brandstapel gebonden, om verbrand te worden volgens den ritus van den Boeddhistischen godsdienst. Nauwelijks was de stapel in brand ge- Edward hem heeft willen vernederen en, zoo het schijnt, zal hij zich per omnibus naar de' kroningsfeesten begeven. Onmenschelijk. Te Budapest was een vrouw, Louise Preissig, lid van een dames orkest, op het denkbeeld gekomen om een orkest op te richten, bestaande uit meisjes van een jaai* of tien, twaalf. Daar zou heel wat mede te verdienen zijn, dacht zij, en daarom plaatste zij-advertenties in de bladen, waarin te kennen werd gegeven, dat zij kinderen van het vrouwelijk ge slacht wenschte aan te nemen. Twee vrouwen brachten haar heur meisjes en juffr. Preissig nam ze onder haar hoede. Toen zij echter merkte, dat de meisjes hoegenaamd geen aanleg voor de muziek hadden, besloot zij, zich van haar te ont doen. Zij sloot de kinderen in een kast op, waarin zij ze achterliet zonder voedsel, zonder kleeren en in vreeselijk vervuilden staat. Toen de politie de kast openbrak, waar uit men een klagelijk gejammer had ver nomen, deed zich een ijselijk schouwspel voor. Twee wezens, mager als geraamten, zaten daar op een hoop verrot stroo. Ilet licht deed de meisjes zulk een pijn, dat zij hun oogen steeds met de magere handen trachtten te beschermen. Tengevolge van de vreeselijke behandeling hebben de slacht offers zelfs de spraak verloren. Men heeft ze naar een liefdadigheidsinrichting ge bracht. Juffr Preissig is gearresteerd en de po litie doet onderzoek, of zij niet soms vroe ger meer Tan dergelijke misdaden heeft begaan. Een reuzenduiventil. Wanneer men in dagbladen of tijdschriften heel wonder- ZELANDIA

Zelandia | 1902 | | pagina 5