No. 54. Zaterdag 28 Juni 1902. le Jaargang. FEUILLETON. Wederge vonden. Brieuen, stukhen en advertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan ZELANDIA" te Gemoedelijke praatjes. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Daar wordt in onze dagen heel wat geijverd en gewerkt tot oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. Dring maar door in welken stand onzer samenleving, neem den fabrieks arbeider of den suikerbakker, den poli tieagent of de winkeljuffrouw, den koet sier of het dienstmeisje, allen rot ten zich samen en streven naar lotsver betering, naar wegruiming van dingen, die het leven minder gezellig maken, in één woord naar de oplossing van het groot maatschappelijk vraagstuk. Er is geen vak, hoe gek men het ook prakkezeert, of er bestaat een ver een iging. van vakgenooten, die in druk ke vergaderingen veel redeneeren, veel moties aannemen zus en veel moties zoo, en dat alles en alles heeft tot doel, de eeuwig oude en eeuwig nieuwe clou van het samenleven der schepselen, die men van oudsher menschen noemt, en die van den Schepper hebben ontvan gen den ordenenden geest, de ziel, die redeneeren kan en denken, die met overleg en met berekening kan streven naar de bereiking van een of ander doel. Maar de mensch is van overoude tij den af een vreeselijk rare schutter ge weest. En dat kan ook niet anders. Immers waar we zóó'n tegenstrijdige bestand- deelen zien samengevoegd, als b.v. zijn de menschelijke geest en de dierlijke natuur, daar moeten we ongetwijfeld te staan komen voor een wezen, dat aanhoudend in tweestrijd is met zich zelf op de eerste plaats, en daarenboven strijd voert tegen zijn in vorm en be staan gelijken in dit leven, omdat allen en elk op zich zelf begaafd en bedeeld is met eigenschappen, die lijnrecht in strijd zijn met de eigenschappen en ziele tochten van degeendie naast hem ademt en leeft. Wanneer we dus den basis nagaan waarop de maatschappij is gegrondvest, krijgen we al nummer een strijd De eerste grondvorm van de samen leving is het individu natuurlijk, de mensch. Meerdere van die rare schutters, zoo als wij ze noemden, samen, vormen de samenleving. En wanneer nu de enkeling reeds, het individu op zich zelf, het in de meeste omstandigheden met zich zelf niet eens is en niet eens kan worden hoe wil het dan mogelijk zijn dat meer deren van die individuën het onderling wél eens zijn of eens worden in alles en alles. Dat is te gek om erover te denken, nietwaar In 't allereerste begin van het leven hier op de wereld, heeft het nog een beetje gegaan. Toen was natuurlijk de aarde een pa radijs, waar rozen groeiden zonder door nen. Dat kon alweer niet anders, want zoo zou het nóg wezen, als alle men schen waren zooals toen. Adam was een uitnemende baas in z'n goeie dagenen Eva, ja, we we ten hoe er tegenwoordig over onzegroot- moe in straatliedjes zelfs wordt ge zongen Eva, die goeie bloed, Vond alles, alles goed! Welnu die twee ontmoetten elkaar op een gegeven oogenblik in dat para dijs, en ze knoopten een aangename kennismaking aan. In de wittebroodsweken zwommen beiden in zaligheid. Maar die weelde duurde, ook in Adams tijd, al niet lang. Het geluk was ook in die dagen al gelijk aan den vogel, die zit op ons dak, en toen Eva haar pootjes niet kon afhouden van.de ver boden vrucht, toen was 't heelemaal mis. Ze waren al niet tevreden met hun lot, want ze wilden Gpde zelf gelijk zijn. Ik geloof, dat we die geschiedenis van den appel hier niet zullen hoeven te herhalen, want op moeders schoot luisterden we er al met open mondje naar. En wat we op moeders schoot hoor den, vergeten we toch niet, nietwaar? Wij weten wat het gevolg is geweest van dien smakelijken appel. Er volgde al spoedig de een ramp op de ander. Het geluk was uit Adams gezin ver dwenen. Het was de vogel, die van 't dak was weggevlogen. In zijn kinderen was hij er nog slech ter aan toe, want zijn zoontjes sloegen elkaar al morsdood. De brave Abel moest de wereld uit, omdat de booze Kaïn hem niet kon luchten of zien. De boosheid won dus al spoedig den strijd hier beneden, en zoo kregen we op de wereld de tegenstrijdigste din gen, een mengelwerk van goed en kwaad, die hoe langer hoe meer van beide zijden grootere en grootere en eindelijk reusachtige afmetingen gingen aannemfen. En dat zijn nóg de elementen, waar uit de maatschappij is samengesteld en dat ook zijn de elementen, die de soci ale kwestie in het leven hebben geroe pen, aan wier oplossing wij tegenwoor- dig zoovele krachten bezig zien. Men zegt, dat de sociale kwestie zeer moeielijk is. Och, laat u niets wijs maken. De oplossing der sociale kwestie is met één woord geschied, maar om dat ééne woord in vervulling te doen gaan, ziet u, daar zit 'm juist de ware Jacob, en daartoe zal méér noodig zijn, dan wij menschen misschien ooit zul len kunnen bij elkaar halen. Er is Eén gekomen, die ons, arme dwalers, den weg heeft gewezen in de duisternissen, en die Eén was Christus. In Zijn leer, in den grondslag zelfs, waarop Zijn Goddelijke theorïeen zijn opgebouwd, ligt geheel de oplossing van alle sociale kwesties. Maar hoeveel menschen zijn er waar lijk Christen in onzen tijd P Wij zullen daar eens verder ovep praten bij gelegenheid, en nog over meer andere dingen. Ik moet thans naar Engeland, want de Koning zendt me daar precies een telegraphische uitnoodiging om de fees ten te komen bijwonen. U moet we ten, dat Eduard een ouwe vriend van me is. Hij zelf is echter ziek op 't oogen blik, en we zullen dus de feesten nog wel wat moeten uitstellen. Tot ziens dus Jantje van Sas. Buitenlandsch Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden t franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentlëi» van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij£driemaal, plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. ES£ïst~!ÈaaegEss*'7s«csf 'oasés* 16.) Het meisje knikte. »Kent gij haar?" fluisterde zij. »Neen," zeide ik, »dat wel niet; maar ik geloof, dat ik wel kan zeggen, wie zij is. En zij heeft dus vandaag een bezoek gebracht aan juffrouw Daniels, nietwaar?" »Ja, maar ik geloof, dat zij wist, dat meneer thuis zou zijn, eer zij wegging." «Komaan," zeide ik, «vertel me eralies van; ik word ongeduldig" «En ben ik niet bezig het u te vertel len? zeide zij. «Het was ongeveer tegen drie uur in den namiddag, de tijd, dat ik naar boven ga om mij te kleeden, ik liep dus een beetje in de gang heen en weer naast de deur van het salon, en hoorde haar bab belen met juffrouw Daniels, alsof dat eene oude vriendin van haar was, en juffrouw Daniels antwoordde haar tamelijk stijf en alsof zij in 't geheel niet blij was haar te zien. Maar de dame scheen zich daar niet aan te storen, maar ging door met erg lief te praten, en toen zij de kamer uitkwamen, keek zij de oude juffrouw aan, alsof zij haar als eene zuster lief had en zeide, dat zij wel wist, hoe druk zij het had, maar dat het haar zooveel genoegen zou doen, als zij eens bij haar wilde komen om over oude tijden te praten. Maar juffrouw Da- niels vond het niets prettig en toonde dui delijk genoeg, dat zij niet van de dame hield, welke fijne manieren zij ook had. Zij wilde haar juist antwoorden, toen de voordeur openging en meneer Blake, met zijn valies in de hand, het huis bin nenkwam. Of hij ook schrikte, toen hij haar zag, ofschoon hij beproefde iets be leefds te zeggen, waaraan zij zich niet scheen te storen, want na iets gemompeld te hebben, dat zij hem niet had verwacht te zien, legde zij hare hand op de deur knop en wilde weggaan. Maar hij hield haar tegen, en zij gingen samen het sa lon weer binnen, terwijl juffrouw Daniels hen, stijf als een paal, stond na te staren als eene krankzinnige, met valies en parapluie in de uitgestrekte hand. Zij bleef echter niet lang zoo staan, maar vloog de gang door, alsof de duivel haar op de hielen zat. Ik was zeer ontsteld, want, ofschoon ik achter den muur verborgen was, die daar bij de achtertrap vooruitsteekt was ik bang, dat zij mij zou zien en voor meneer Blake beschaamd maken. Maar zij ging regelrecht voorbij, zonder op te zien. «Daar is iets vreeselijk geheimzinnigs in," dacht ik, en ik besloot te blijven, waar ik was, tot meneer Blake en de dame weer uit het salon kwamen. Ik be hoefde niet lang te wachten. Na eenige minuten ging de deur open en zij kwa men er uit, hij voorop en zij achterna. Ik vond dat raar, hij is altijd zoo vree selijk beleefd in zijne manieren, maar ik vond het nog veel vreemder, toen ik hem de voortrap zag opgaan en zij achter hem aan, met een gezicht, ik kan u niet zeg-* gen hoe, maar akelig ontdaan en angstig zag zij er uit. Zij gingen de kamer binnen, die hij zij ne studeerkamer noemt, en ofschoon ik wist, dat het mij mijne betrekking kon kosten, als ik betrapt werd, kon ik niet nalaten hen te volgen en aan het sleutel gat te luisteren." «En wat hebt gij gehoord?" vroeg ik, want zij hield op om adem te scheppen. «Wel, het eerste, wat ik hoorde, was een uitroep van genoegen van haar, en de woorden «Hebt gij dat altijd voor u Dan kunt gij niet zulk een afkeer van mij hebben, als gij beweert." Ik weet niet, wat zij of hij bedoelden, maar hij liep de kamer door, en nu hoordé ik haar gillen alsof zij zich bezeerd had of zeer onaange naam verrast was; cn hij praatte steeds door, en ik kon geen woord verstaan, hij sprak zoo zacht; en langzamerhand snik te zij een beetje, ik werd bang en zou weggeloopen zijn, toen ik haar hoorde gil len «O, zeg niets meer; te denken, dat er misdaad zou komen in onze familie, de trotschte in het land Hoe kondt gij dat doen, Holman, hoe- kondt gij dat doen?" Ja," ging het meis je voort, in hare opgewondenheid zoo rood wordend als de linten van hare muts, «dat waren de woorden, die zij gebruikte «Te denken, dat er misdaad zou komen in on ze.familie, de trotschte in het land!" En zij noemde hem bij den voornaam en vroeg, hoe hij dat doen kon." «En wat zeide de heer Blake vroeg ik, zelf een beetje ontsteld over dit resul- ZU1D-AFRIKA. Sic traiiseimt. Een voor een gaan ze weg, de nobele figuren uit den grooten strijd van Trans vaal. Neerlandia, het orgaan van het Alge meen Nederlandsch Verbond zegt, dat de toestand van president Steijn zoo is, dat taat van mijne bemoeiingen met Fanny. «O, ik heb er niet op gewacht dat te hooren. Ik heb nergens op gewacht. Als de menschen over zulke dingen gaan pra ten, dacht ik, was het overal elders beter voor mij dan te staan aan het sleutelgat. Ik ging regelrecht naar boven." «En aan wien hebt gij verteld, wat gij in de verloopen zes uur gehoord hebt? «Aan niemand; hoe kunt gij zoo laag van mij denken, terwijl ik beloofde, dat Het is niet noodig verder over dit on derwerp te spreken. De gravin de Mirac bezat in hooge ma te de voorliefde der tegenwoordige voor name dames voor oudheden. Zooveel had ik vernomen door mijn onderzoek omtrent haar. Daar ik mij dit herinnerde, nam ik het stoute besluit van deze zwakheid van haar gebruik te maken om toegang te verkrijgen tot hare tegenwoordigheid, daar zij de eenige was, die het zonderlinge ge heim van den heer Blake kende. Ik leende een kostbaren, ouden schotel van een mijner vrienden, die toen zaken dreef en meldde mij den volgenden dag reeds in hare woning aan. Na tot de nette negerin, die mij open deed, een dringend verzoek te hebben ge richt om Mevrouw te spreken, wachtte ik in onzekerheid op haar antwoord. Het kwam zeer spoedig; Mevrouw was ziek en kon niemand zien. Ik liet mij echter niet door eene enkele weigering uit het veld slaan, maar overhandigde het mandje, dat ik droeg, aan het meisje en haalde haar over het mee naar binnen te nemen en hare meesteres te laten zien, men op geen herstel meer hopen mag. Nu dit eenmaal openlijk gezegd is, heeft het geen nut langer te verzwijgen wat ons reeds eenigen tijd bekend wag: de toe stand van den edelen president van den Oranje Vrijstaat is zeer zorgelijk. Vermoedelijk is het het gevolg van den val, maar in elk geval lijdt Steijn nu aan een ziekte, die misschien nog lang duren kan, maar die men durft er niet meer aan twijfelen slechts een noodlottig ein de kan hebben. Bennet Burleigh schreef den len aan de Daily Telegraph, dat president Steijn den 29en Mei uit Vereeniging naar het hos pitaal te Krugersdorp vertrok. Tevens was hij naar Bloemfontein gegaan om zijn vrouw op te zoeken, die daar, mee- nen wij, ook ziek lag. Dr. van der Merwe vergezelt den pre sident naar Krugersdorp cn verzorgt hem daar. Zijn genezing is zeer twijfelachtig zegt B. B. ITALIË. Merk"\vaar«lig;e voudat. In de ruïnes van het oude Forum Ro- manum is bij den tempel van Faustina naast een graftombe voor urne het eerste gewone graf van het oude Romeinsche kerkhof gevonden. In het graf zijn de overblijfselen van het geraamte van een Romein uit den tijd van Romulus aangetroffen, welke vondst gelegenheid geeft tot nieuwe anthropolo- gische studiën over de eerste bewoners van Rome. OOSTENRIJK. Een gevaarlijk lieer. Te Budapest is een man aangehouden op eene zonderlinge plaats, namelijk in een kelder onder het klooster der Fran ciscanen. Hij bereidde zich daar voor om het ge- heele gebouw, waarin 425 monniken zijn gehuisvest, met dj'namiet in de lucht te doen vliegen. De naam van den fanaticus is Stepha- nus Landes. Het is 'te hopen, dat men hem tijd geve om in de gevangenis verdere plannen voor te bereiden voor hiernamaals. wat het bevatte, daar het een zeldzaam stuk was, dat zij misschien nooit weer zou aantreffen. Het meisje stemde to.e, hoewel hoofd schuddend, hetgeen niet zeer bemoedi gend was. Haar ongeloof werd echter spoedig beschaamd, want zij keerde bijna onmiddellijk terug zonder het mandje en met de boodschap, dat Mevrouw mij wil de zien. Mijne eerste gedachte, toen ik in de te genwoordigheid der voorname dame ver scheen, was, dat het meisje zich had ver gist, want ik vond de Gravin verstrooid heen en weer wandelen, terwijl zij een brief, dien zij blijkbaar juist geëindigd had, droogde door hem heen en weer te wuiven met eene onvaste hand de schotel, dien ik had meegebracht, lag veronachtzaamd op de tafel. Maar toen zij mij eerbiedig, met gebo gen hoofd, in de deur zag staan, legde zij haastig den brief in een boek en nam den schotel op. Terwijl zij dit deed, nam ik haar scherp op en was ontsteld over de verandering, die ik in haar bemerkte se dert dien avond in het Academiegebouw. Het was niet, dat zij nu in een sport los ochtendgewaad was gekleed, dat eene scherpe tegenstelling vormde met de rui- schende zijde en satijn, waarin ik haar tot. nog toe had gezien of dat zij aan eene lichamelijke ziekte leed, die hare wang beroofde van den blos, die hare grootste bekoorlijkheid uitmaakte. De verandering, die ik zag, ging dieperhot was, alsof de lans van haar gelaat was verdwenen. Wordt vervolgd.

Zelandia | 1902 | | pagina 1