Aanbesteding Chili-Salpeter, Ruhr-kaehelkolen, aan onze Abonné's Dr. Jules De Vos, „Het WaDGn van Zeelani" Met den sla-tijd Steenkolenhandelaars! Gemalen Nitraat, Kolen, Turf briketten, Maïs, Lijnmeel en Rijstmeel, fotograaf VAN OVERBEEKE A. F. NEELEMANS, HULST. Uit België. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. 369ste Staatsloterij. Prijs van f 50000 No. 3739 1500: 13800 10005516 6087 7183 9557 13747 14152 400383 14789 20323 466 496 3975 7293 10842 13811 16446 629 924 1509 4985 6066 6564 7503 8680 11491 11760 12832 14000 15799 16068 18834 20280 Marktberichten. Advertentiën. I)e Hollandsche Scheeps- verband Maatschappij .iS van Waesberghe-Janssens Landbouwers-Vereeniging EIGEN HULP" E. P. STAAL. Geïllustreerd Zondagsblad. 24 St. Elisabethplaats HOTEL CAFÉ RESTAURANT. RUIBIE KADIERS. BILLIJKE PRIJZEN. ■woord vooraf van Jhr. Mr. J. A. Schorer, Secretaris van de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van dieren. VLISSINGEN, 23 Mei. De heer R. J. Brakema, inspecteur der maatschappij Zee land, is benoemd tot ingenieur bij die maatschappij. De Landbouwcommissie uit het naburige St. Gilles heeft tegen Donderdag a. s. een tentoonstelling en prijskamp van melkvee en landbouwwerktuigen ingericht, welke luisterrijk belooft te zijn. Schoone prijzen zijn uitgeloofd voor koeien welke de rijkste melk geven en ook voor die, welke de grootste hoeveelheid melk geven. Voorzeker zal deze tentoonstelling en prijskamp door velen worden bezocht, te meer daar de leden van de Landbouwcom missie vrijen toegang hebben. Mgr. Tsi i'iiassi. Te Rome is overleden Mgr. Francesco Tarnassi. Mgr. Tarnassi, Romein van geboorte, zag den 31en Dec. 1848 het eerste levens licht en werd, na te Rome zijn studiën te hebben voleind, den 23en September 1871 tot priester gewijd. In betrekkelijk korten tijd promoveerde hij tot doctor in de philosophie, theologie en in de beide rechten, fungeerde vervolgens eenige jaren te Rome als professor in de kerkelijke ge schiedenis. Den 18en Dec. 1879 werd hij benoemd tot Auditore della nuntiatura, tot gezant- schapsraad te Munchen. Den 16en Nov 1881 ontving hij de waardigheid van ge heim-kamerheer van den Paus, en in Jnli 1882 werd liij verbonden aan de nuntia tuur te Weenen waar destijds de tegen woordige kardinaal Serafino Vannutelli, die hem zeer hoog schatte, de Curie ver tegenwoordigde. Tweemaal vervulde hij te Weenen, één maal (1893) in Frankrijk de functie van apostolisch ablegaat. In de jaren 1893 tot 1896 was hij substituut van den secretaris van de Congregatie der buitengewone ker kelijke aangelegenheden in het Vaticaan. Den 22en Oct. 1896 benoemde hem Paus Leo XIII tot apostolisch protonotarius en internuntius in Den Haag, nadat hem kort tevoren de hoogst eervolle taak opgedragen was geweest den H. Vader te vertegen woordigen bij de kroning van den Tsaar van Rusland. Een spaarzame Koning Een spaar zame koning is Victor Emmanuel III, wiens eenvoud en bescheidenheid in Italië reeds spreekwoordelijk zijn geworden. Zij onder danen vinden zelfs, dat zijn spaarzaam heid, hoe prijzenswaardig zij overigens ook moge zijn, ietwat te ver gaat. Zoo ontvangt n.l. de chefkok, die onder Hum- bert zoo ongeveer 250 gulden 's maands verdiende, thans slechts nog drie vijfde van zijn vroeger salaris. Hij beklaagde zich deswege bij Koningin Helena. Maar daar kwam hij van een slechte markt thuis, want de koningin antwoordde la chend „In mijn land ontving de minister van oorlog haast ternauwernood zooveel als u. Wanneer gij zulke aanspraken maakt, geef ik u den goeden raad nooit naar Montenegro te gaan." De keukenchef van Victor Emmanuel mag dagelijks slechts 540 gulden uitgeven. Voor die som moet hij 450 personen drie maaltijden daags verschaffen. Men kan niet beweren, dat men voor 1.20 per hoofd en per dag bijzondere delicatessen op kon disschen. De koningin-moeder geeft voor haar, uit 112 personen bestaande hof houding, dagelijks 270 gulden uit. De ko ning tracht ook op andere wijze zijn uit gaven te verminderen. Zoo zijn, naar Ita- liaansche bladen berichten, in den loop der laatste jaren uit 's konings stallen 800 paarden verkocht, die niet meer zijn vervan gen. Treurig Ongeluk Maandagmorgen hadte Kaarle een treurig ongeluk plaats. Een 12jarig meisje (eenig kind) van den heer H. halte-chef aldaar, heeft een geladen revolver inhanden weten te krijgen, waarvan de een gegeven oogenblik een schol alging en het meisje in de horst trof. De hh Ter Borg en De Vlieger, arisen te Hellen- doornen Almelo, werdenterstond geroepen, toch het mocht hun niet gelukken den kogel te verwijderen. Er schijnt weinig hoop op levensbehoud te zijn. Bedrieger bedrogen. Een bakker was gewend zijn boter bij een boterboertje te nemen, dat hem zeer nauwgezet scheen te bedienen. Toen de bakker echter eens op den inval kwam, de boter na te we gen, bleek hem, dat het gewicht te wei nig was. Hij bleef zijn boertje controlee ren, en toen het gewicht steeds te weinig bleef, gaf hij de zaak aan, en zag het boterboertje zich voor den rechter ge daagd. Maar zijn verdedigers-systeem was het volgende. De rechter vroeg hem of hij weegscha len had. „Ja," was het antwoord. „En gewichten?" „Neen," zei het boertje. „Hoe weegt je dan vroeg de rechter. „Heel eenvoudig," zei het boertje. „Sedert de bakker mijn vaste klant is koop ik brood bij hem telkens een één-pondsbrood, en daatvan bedien ik me om zijn boter af te wegen. Wanneer de bakker niet tevre den is met het gewicht, is 't zijn eigen schuld." Een lioedenstreeh. In 1878, tijdens de internationale conferentie te Berlijn, kon men eiken ochtend in de Times lezen, wat den vorigen dag door de diplomaten was verhandeld, ofschoon besloten was alles geheim te houden. Men kreeg na tuurlijk verdenking op den Berlijnschen correspondent van het groote Lonsche blad en ging hem na. Maar tevergeefs. Wel ont dekte men dat in hetzelfde bierhuis, waar hij eiken avond kwam, ook geregeld een der klerken van de conferentie verscheen, maar tusschen beiden kon geen verstand je Ojj, waargenomen. Zij zaten ucoft naar elkaar, en kwamen of gingen nooit te zamen. Zij kenden elkaar naar 't schee» niet. Thans deelt een Engelsch blad mee, dat, zij wel degelijk onder één hoed staken, of liever onder twee. De correspondent, die gewoonlijk 't eerst vertrok, zette dan den hoed op van den klerk, die op zijn beurt heengaande den hoed van d^n correspon dent opzette. En tusschen de voering van zijn eigen hoed stak het bericht, dat den volgenden dag vertaald in de Times te lezen stond. Het Pauselijk Leger. Het is voorze ker niet van algemeene bekendheid dat de Paus als souverein een leger bezit. De le zers van dit blad zullen voorzeker wel gaarne iets naders van dit leger vernemen vooral in deze dagen nu er zooveel over den Paus en het vaticaan gesproken wordt Het Pauselijk leger bestaat uit 4 ver schillende korpsen: de Edelwacht, de Zwit- sersche garde, de Paleiswacht en de Gen darmen. De Edelwacht staat onder bevel van een generaal en telt omtrent 50 manschappen. Zij worden aangeworven onder die fami- liën van den Romeinschen adel, die het innigst aan den H. Stoel verknocht zijn. De Zwitsersche garde, onder commando van een kolonel, telt 100 soldaten allen van groote gestalte, flinke kerels uit de Zwitsersche Katholieke kantons. Zij moe ten de wacht houden bij de deuren en in de wandelgangen van het vaticaan. De Paleiswacht, vroeger de Palatijnsche garde genoemd, vo»mt het derde korps. Zij bestaat uit 2 compagniën, waarvan alleen het kader in het vaticaan verblijft. De le den van dit korps zijn jongens van Ro- meinsche burgerfamiliën en worden alleen bij gelegenheden opgeroepen. Jaarlijks ont vangen zij eene kleine vergoeding voor uniform en uitrusting. Zij worden gecom mandeerd door een generaal, die twee ba- taillonschefs, vier kapiteins en acht luite nants onder zijn bevelen heeft. Tevens is de Paleiswacht in het bezit van een mu ziekkorps. De Pauselijke Gendarmen zijn 120 man sterk en moeten binnen het vaticaan de orde handhaven. In het geheel telt het Pauselijk leger thans 600 manschappen, brave, eenvoudige lieden die er trotsch op zijn dag en nacht te mogen waken over het kostbaar leven van den grooten gevangene van het vati caan, den machtigsten Vorst der Christe nen. Een beugel. Karei greep bij z'n ont bijt onhandig naar zijn glas zoodat het om viel en al de melk over de tafel vloog. «Dat dacht ik wel riep zijn moeder boos. «Waarom zei u het dan niet vooruit?" zei Karei, maar zorgde te gelijker tijd uit zijn moeders armslag te blijven. Een goed middel. Conducteur van een pleiziertram (tot een gezelschap da- lne°ha(i e3der verdringert om nog 'n plaats te veroveren)«Niet dringen, da mes Laat de oudsten het eerst plaats ne men 1" ('t Gediang was uit.) -- Uit de school. Onderwijzeres «Wat is de vergrootende en overtreffende trap van slecht, Gerritje Gerrit (dokterszoon)«Slecht, erger, dood." Verbloemd. A «Zeg, hoe komt het dat we jou in geen week hebben gezien B: «Och... weetje... mijn vrouw had de lampetkan gebroken..." A «Ben je gek Is dat een reden om je niet te vertoonen Mijn vrouw breekt ook wel eens wat..." B «Ja maar niet op jou gezicht, denk ik." Een WetsgeschiedenisDe vorige week reed te Parijs een wielrijder kalmpjes langs een der hoofdstraten toen een voet ganger hem tegenhield met den uitroep, dat de fletser den vorigen dag hem had omvergereden en zijn jas had beschadigd. Twee politie-agenten schoten toe en brach ten beiden naar het bureau. Daar hield de voetganger zijn bewering trots de herhaal de ontkentenis van den ander vol. Ten slotte werd de laatste zoo boos, dat hij uitriep «Het is onmogelijk, dat ik u gis' teren heb overreden, want toen had ik nog geen fietsdeze daar heb ik pas een uur geleden gestolen?" Juist kwam ie^ mand aan het bureau om een klacht over het stelen van zijn fiets in te dienen en herkende zijn eigendom in die van den openhartigen dief. Deze werd natuurlijk aan het bureau gehouden en verklaarde dat hij liever een paar dagen wegens dief stal wilde zitten dan schadevergoeding be talen voor een feit dat hij niet had be dreven. De opname van ingezonden slnkken bewijst volstrekt niet, dat de Redactie met den inbond instemt. (iedacliten van een Ou<l- Uetlientle is het opschrift van een paar artikelen voorkomende in de nummers 5446 en 5447 van «het Centrum" die mij wel laat in handen zijn gekomen, doch waartegenover ik niettemin gaarne mijne- gedachten in Zelandia stellen wil voor de opname waarvan ik aan de Redactie mijn dank betuig. Wanneer het waar is wat Buffon in zijn tijd decreteerde, dat men aan den stijl den mensch herkent dan ontmoet ik in den Oud- Gediende een subaltern officier, sinds vele jaren geplaatst aan het hoofd eener ves tingcompagnie zonder ooit voor het front van den troep, zooals zulks te doen g bruikelijk is, te zijn geïnstalleerd er. mis schien uit dien hoofde tot hiertoe niet voor bevordering in aanmerking kunnende komen. Maar ter zake. Ik ben het met mijn wapenbroeder vol komen eens dat de samenstelliing en som mige handelingen der besturen van ka tholieke kiesvereenigingen te wenschen overlaten, niet alleen in het Zuiden, (de Oud-Gediende bedoelt daarmede waarschijn lijk het gedeelte van Noord-Brabant- be neden den Moerdijk waar hij vroeger in garnizoen heeft gelegen als onderofficier) niet alleen bij de Katholieken, maar ook elders, en bij Antirevolutionairen zoowel als bij Liberalen. Met hem keur ik het af dat de leden van de Kamers en van de Provinciale Staten zitting hebben in het bestuur eener kiesvereeniging van het dis- strict waarvoor zij gekozen zijn en nog meer is het te bejammeren dat men nu eens nergens spiksplinternieuwe candida- ten vinden kan, die in alle opzichten vol maakt zijn te noemen, zelfs betwijfel ik of de democratische strooming die wel ooit uit hare bedding op den oever voor ons werpen zal. Verliezen wij intussohen niet uit het oog de woorden door Woeste in de Belgische Kamer den 4 April 1895 gespro ken «Dans les choses Jiumaines les prin- «cipes doivent parfois céder devant les «circonstances Bedrieg ik mij niet dan vaardigt Antwerpen iemand ter Kamer af die weinig ter kerke komt, doch een fel strijder voor de goede zaak is. Maar laten wij hopen, het is, volgens den Oud-Gediende nog tijd, en het zijn de besten die beteren. Zoo herinner ik mij nog den tijd dat hij zelf, als een dwerg tegen een reus, in zijn vermetelheid den strijd aanbond tegen den stichter en voortreffelijken leider der Nederlandsche katholieke democratie, en hoe die strijd op een geduchte neder laag uitliep. Hoe hij naderhand een kies vereeniging hielp vormen, allerwege de groote trom liet roeren om belangstelling in haar optewekken en haar ten slotte zoo danig in elkaar wist te knutselen dat hij alléén de lakens uitdeelde en overheer- schen kon zonder rekenschap te houden met de aspiratiën des volks en het zoodoen de buiten de berechting der publieke zaak, van zijn eigene en van 's lands belangen te houden juist zooals hij dat afschildert in zijn opstel, en zijn afkeuring over zoo danig een wijze van handelen onder een grooten omhaal van woorden in anderen laakt. Medice cura te ipsum. Ik zou op het schrijven van den Oud-Ge diende niet zijn ingegaan wanneer het een opbouwenden zin had gehad en niet uit sluitend afbreken beoogde, hij ontmantelt de vesting zonder daarvoor iets in de plaats te stellen. Laat hij ruiterlijk met nieuwe ideeën voor den dag komen, het masker afwerpen en zijn woorden in da den omzetten, want nu levert hij een keer temeer het bewijs van de waarheid der Fransche spreuk La critique est aiseé mais l'art est difficile en doet zoo onwil lekeurig denken aan den splinter en den balk in Lucas VI, 43. Ziet gij geen kans, waarde Wapenmak ker, met iets goeds op politiek gebied voor den dag te komen, maar slechts te herha len wat èn Centrum én Huisgezin al voor jaren hebben aangetoond zonder dat gij het zelf in practijk hebt gebracht of helpen brengen, doe dan als de schoenmaker en blijf bij uw leest. 5de Klasse. Trekking van 22 Mei. GETROKKEN PRIJZEN. (Naar de voorloopige lijst.) 200: 100 Hulst, 26 Mei. Middenprijs per 100 k°. Tarwe 8,50, Rogge 7,00, Wintergerst /7,75, Zomergerst ƒ0,Haver 8, Erwten f 10,25, Paardenboonen 0,Dui- venboonen/"0,— Witteboonen/Brui- neboonen 0,00, Boekweit ƒ0,00, Lijnzaad ƒ00,00, Aardappels ƒ2,50. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0,00. Boter per kilo ƒ0,90. Eieren per 26 stuks ƒ0,75. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 30 stuks hoornvee, 41 varkens, verkocht: 14 30 Rotterdam, 26 Mei. B i n n e n 1 a n d s c h e Granen. Tarwe. Per heet. ƒ6,50 a ƒ7,75, puike zware daarboven en per 100 kilo ƒ9,10 a 9,25 Rogge ƒ4,75 a ƒ5,25. Gerst. Winter- en zomer ƒ4,25 a ƒ4,75, Chevalier 4,75 a ƒ5,50. Haver per 100 kilo van ƒ8,80 a ƒ9, verkocht en zaai daarboven. Witteboonen niet ter markt. Bruine boonenals voren. Per heet. ƒ7,25 a ƒ7,50, puike grove daarboven. Blauwe Erwten ƒ8,70 a ƒ9,50. Kanariezaad ƒ6,— a ƒ7,75. Rotterdam, 26 Mei. Ter veemarkt waren arngevoerd 287 vette runderen, 456 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 794 schapen of lammeren, 400 varkens, big gen, paarden. Koeien en ossen 25 tot 36 c., stieren 2b tot 30 c., kalveren 35 tot 46 c., scha pen 26 tot 35 c., lammeren 40 tot c., varkens 22 tot 25 c. en lichte varkens voor export 23 a 24 c. per kilo. Rotterdam, 26 Mei. Vlas. De handel was gedurende de vorige week op het land vrij levendig. Er waren nog al eeni ge koopers in het veld. Op onze markt waren aangevoerd 10,210 steen blauw Hollandsch, 1000 steen wit dito, 300 steen geel dito en 1500 steen Groningsch. De handel was vlug en ruimde alles vlot op tegen vorige prijzen. Schiedam, 26 Mei. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn 7'/« a per heet. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel ƒ1,00. GENT, 23 Mei. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 9 schapen, 1 lammer 122 kalvers, 294 vet te varkens, 8 loopers, 599 biggen, 21 melk koeien, 6 groote ossen, 80 jonge ossen, 103 vaarzen, 103 vette koeien, 127 stieren, 132 magere dieren. Prijzen waren per kilog voor ossen en vaarzen vleesch fr 1,40 a fr. 1,47; idem 2de qual fr. 1,30 a 1,35koeienvleesch fr. 1,28 a fr. 1,35; idem 2de qual. fr. 1,12 a fr. 1,23; stierenvleesch fr. 1,25 a fr. 1,38; kalfsvleesch fr. 1,45 a fr. 1,65; schapen- vleesch fr. 1,35 a fr. 1,45; lammerenvleesch fr. 1,95 a fr. 2,15; varkensvleesch fr. 1,25 a fr. 1,28. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,85 a fr. 0,86stieren fr. 0,72 a fr. 0,74kal veren fr. 1,10 a fr. 1,15. Versch roet fr. 0,60 a fr. 0,70. Gent, 24 Mei. Vlas en snuit. Russisch weinig begeerd doch vaster en voor op het land geroot vlas zelfs hooger. Inlandsch met weinig aanvoer en goede vraag tot zeer vaste prijzen. Garens van vlas en snuit met tamelijk bevredigenden omzet; prijzen bleven nagenoeg onveranderd, doch hadden eene neiging tot stijgen. Lin nen met beperkten omzet. Koers van liet geltl. Belgisch per 100 frs. ƒ48,— a ƒ48,025. Keurs van Antvverpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 19.90 per 100 K. G. Juni fr. 20,60, markt kalm. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 29,25 per 100 K. G. Juni fr. 29,25, markt kalm. Superphosphaat 12 a 14 pet. phosphorz. fr". bestemming fr. 4,70 a fr. 4,80 per 100 KG. F Tarwe standhoudend met gewone vraag. Kansas 17,25, La Plata 16,50. Gerst zeldzaam en vaster. Anatolie 14,25, Zeeuwsche wintergerst 18'/« a 18s/«, Groninger niet aangeboden, voorraad uit geput. ilaïs Cnquantino 13, Galatz 12'/,, La Plata gele 12'/*. gevestigd te AMSTERDAM. stelt een beperkt aantal harer 4 pandbrieven tegen den koers van tOO% verkrijgbaar ten kantore van te HULST. voorhanden fijne GENUA-OLIE, Fransche OLIE'S in heele en halve flacons. Ook gewone SLA-OLIE in elke hoe veelheid te bekomen, benevens echte ROZIJNEN AZIJN, KREEFTEN, ZALM, SARDINES, LUNCHTONG, CORNED-BEEF, CIBILS, LIEBIG VLEESCH-EXTRACT, groote en kleine flacontjes MAGGI om te kruiden, Maggis Soeptabletten, Maggis Consommé, enz. Aanbevelend, .1. D. THIELMAN-Ranwens, a/d Roomsche Kerk, Ter Neuzen. te HONTENISSE. van p. m. ko. 20,000 op Zaterdag 7 Juni 1902, des namid dags vijf ure, bij den heer P. J. Ver bist te Kloosterzande. Inschrijvingsbiljetten en voorwaarden op aanvraag te bekomen bij den Secre taris JAC. BUIJSROGGE. Aan mijn magazijn te HULST dage lijks verkrijgbaar aan concurreerende prijzen. Het R. K. Paroch. Armbestuur te Lamswaarde wenscht aan te schaffen in de 2e helft van Juni 30,000 kilo puike vrachtvrij te leveren in voertuigen op den wal van de Kruispoldersche Haven. Prijsopgaven per 1000 kilo worden ingewacht uiterlijk 7 Juni bij den Voorzitter. Namens het Armbestuur voornoemd, F. MOORTHAMER, Voorz. J. A. PATEER, Secret. Aanstaande DONDERDAG 29 MEI H. Sacramentsdag werkt, bij gunstig weder, ten huize van Willem Dieleman, naast het Postkantoor te Axel. OP HET Wij deelen bij deze mede dat het for mulier, hetwelk aan nummer 22 van het Geïllustreerd Zondagsblad was toe gevoegd en dat, na behoorlijke invul ling en toezending als Bewijs van Aandeel strekt in de G r a t i s-V e r- loting van f 1000, ook kan wor den ingeleverd ten kantore van ons blad. Onze abonné's, die er dus de voor keur aan mochten geven om hetzelve even bij ons aan te reiken, dan wel per post aan het opgegevene adres in te zenden, kunnen daarmede even goed volstaan. Voor onze plaats-abonné's is dat wel licht gemakkelijker. Niemand verzuime om van deze waar lijk fraaie kans, welke geheel gratis aangeboden wordt, gebruik te maken. DE UITGEVERS. TE (tramlijn Zuidstatie Rabot,) is te raadplegen voor Vrouwenziek- ten (Genees- en heelkundige behandeling) alle Maan-, Woens- en Vrijdagen van 2 tot 4 uren. Ten alle tijde gelegenheid tot dineeren. Rcafctuek ïi la minute, enz.

Zelandia | 1902 | | pagina 3