No. 43. Donderdag 22 Mei 1902. 1® Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, voor Zeeland. FEUILLETON. 11 Wedergevonden. Brieven, stukken en aduertentiën te zenden aan den[ Redacteur-Administrateur uan ,,ZELAI\IDIA" te Zuiddorpe. De strijd in België. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Staatkundig Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden: franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij[Jdriemaal plaatsing vanfdezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor -SO cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Gerust kan van de liberalen in ons naburig België getuigd worden, dat zij met algeheele blindheid zijn geslagen. Ze zijn ziende blind en boorende doof. Hoe anders konden de Association liberale en de Ligue liberale te Brus sel vergaderingen houden waarin zij een verbond sloten voor de verkiezingen van den 25sten Mei a. s. met allen die het Katholieke Ministerie vijandig gezind zijn, of beter gezegd met de godsdienst- looze bende die hun aanvallen richt op Altaar en Troon. De liberalen te Brussel hielden in de groote zaal der Harmonie aldaar eene meeting, waarin de sprekers het allen eens waren, dat de Katholieke Regee ring omver geworpen moest worden. Besloten werd moeite noch kosten te sparen om zich te ontdoen van het cle- ricaal gevaar en van de clericale dwin gelandij. Van socialistisch gevaar werd niet gesproken, over de jongste oproeren, waar handel en nijverheid onder gele den hebben, werd niet gerept, met geen enkel woord werd gewaarschuwd, voor de hernieuwde plannen van algemeene werkstakingen en men heeft er niet aan gedacht, om het vooruitdringend monster der revolutie te bedwingen. Over dat alles werd gezwegen, de li beralen hebben de straatschandalen niet gezien, zij hebben de kreten van vive la rèvolutiona bas le roi vive la republiqueniet gehoord. Zij zijn ziende blind en hoorende doof. De Association liberale en de Ligue liberale gaan samen in den strijd ver- eenigd met hen, die aanslagen gepleegd hebben tegen personen en die brand- »Sta mij toe mij zelf voor te stellen," ging hij voort. «Ik ben Gryce van het détective-bureau. Dezen morgen gaf men er ons kennis van dat een meisje in uwen dienst gisteren nacht uit uw huis verdwe nen is op eene eenigszins vreemde en on gewone wijze, en ik ben hier juist geko men met mijn helper om te zien of de zaak van genoegzame beteekenis is om haar te onderzoeken. Na vele verontschul digingen voor ons binnendringen, wacht ik uwe bevelen af." De heer Blake fronste geërgerd het voor hoofd, keek rond, en zeide, juffrouw Da niels bemerkend: »Vondt gij de zaak zoo gewichtig Zij knikte, het spreken scheen haar moeilijk te vallen. Hij bleef haar aanzien met eene uitdruk king van twijfel. «Ik geloof haast niet," zeide hij, »dat zulke uiterste maatregelen noodig waren; het meisje zal ongetwijfeld wel terug komen, en zoo niet Hij haal de even de schouders op en nam zijne handschoenen. »De moeilijkheid schijnt te zijn," zeide Gryce, scherp en ingespannen naar die handschoenen kijkend, »dat het meisje niet alleen ging, maar voortgeholpen of ontvoerd is door menschen, die in uw huis ingebroken zijn." »Dat is eene zonderlinge omstandigheid," stichtingen vernieling hebben gepleegd aan eigendommen. Slechts twee aan wezigen lieten een woord van afkeu ring hooren tegen de schandalen door de socialisten bij de jongste oproeren gepleegd, maar onmiddellijk lieten zij er op volgen en toch gaan wij samen met de socialisten in den a. s. verkie zingsstrijd om zoo spoedig mogelijk grondwetsherziening te bekomen en het katholiek ministerie den voet dwars te zetten. Paul Janson ging nog verder, en nie mand protesteerde toen deze woelgeest uitriep waarom zouden wij in België geen socialistische ministers kunnen hebben gelijk in Frankrijk, en de dom me menigte juichte den spreker toe. Zoo diep zijn de Belgen gezonken die leden zijn der genoemde vereenigingen waarover Paul Janson den scepter zwaait. Deze autocraat droomt reeds van een liberaal ministerie met een paar socialistisch gezinde ministers, om zijn haat te koelen op allen en op alles wat tot den Roomschen godsdienst be hoort. Zijn vrienden, de leiders der socialisten, Van der Velde en Anseele, denken al aan hun statierok. Gaat het Ministerie niet heen, en daar valt niet aan te denken, dan zullen opnieuw dynamiet-aanslagen en oproerige betoo gingen plaats hebben, waarbij die, welke een paar weken geleden hebben plaats gehad, slechts kinderspel zijn. Met zoo'n onzin schuiven de Janson's hun programma vooruit, om hervor mingen in het leven te roepen, waar van schooldwang, kazernedwang en een wet tegen de kloosters de hoofd schotel vormen. Waarlijk, de Belgische liberalen heb ben uit de laatste gebeurtenissen niets geleerd, zij zijn onwetend gebleven van den nood der tijden, hun wacht dan merkte de heer Blake op, nog steeds zon der eenig blijk van belangstelling, »en als gij zeker zijt van wat gij zegt, is er mis schien een onderzoek noodig. Ik zou de justitie niets in den weg willen leggen, als zij de verongelijkte te hulp komt. Maar Weer haalde hij even de schou ders op, half twijfelend, half onverschillig. Juffrouw Daniels sidderde en deed eene schrede voorwaarts. Ik meende dat zij op het punt stond te spreken, maar in plaats daarvan ging zij op hare vreemde, aarzelende wijze weer terug. Gryce scheen er geen acht op te slaan. «Misschien, meneer," zeide hij, «als gij met mij naar boven wilt gaan naar de kamer, die dat meisje bewoonde, ben ik in staat u eenige bewijzen te laten zien, die u zullen overtuigen, dat onze komst hier niet onnoodig is." «Dat wil ik gaarne toegeven zonder mij met bewijzen lastig te laten vallen, merk te de heer des huizes eenigszins scherp op. «Maar als er iets merkwaardigs te zien is, is het misschien het beste, dat ik uw zin doe. Waar ergens in het huis is de kamer van dat meisje, juffrouw Daniels «Die is ik heb haar de achterkamer op de derde verdieping gegeven, meneer Blake," antwoordde de vrouw, hem ang stig aanziende. «Die is ruim en licht voor naaien, en zij was zoo netjes Hij wuifde ongeduldig met de hand, waarom de handschoen nu keurig sloot, alsof deze bijzonderheden een noodige last voor hem waren, en wenkte haar den weg te wijzen. Nu scheen een nieuw ge- ook bij den a.'s. stembusstrijd een ne derlaag grooter dan die van 1884, want zij zijn ziende blind en hoorende doof gebleven in hun vervolgingswaanzin tegenover de Kerk, waartegen zij niets vermogen. AMERIKA. De ramp op Martinique. De lijken die men nog aantreft bij het onruimen der puinhoopen van St. Pierre op Martinique worden, voor zooveel ze na genoeg ongeschonden zijn, begraven tot gisteren waren omstreeks 1200 slachtoffers ter aarde besteld overigens verbrand. Dit laatste schijnt met verreweg de meer derheid der lijken 't geval te zijn, waar uit men moet opmaken dat bij de ramp tienduizenden menschen door de gloeiende asch en slakken verbrand zijn. Soms den ken de mannen die in het puin bezig zijn, dat zij op kalksteen loopen, en dan blij ken 't hoopen menschelijke overblijfselen te zijn, door vulkanische asch omkorst. Wat van menschelijke en dierlijke over blijfselen nog gevonden wordt, werpt men op een breede laag takkebossen, besproeit het met teer en petroleum, en steekt alle in brand. De vlammenzuilen die van deze brandstapels oprijzen, hebben al aanleiding gegeven tot het gerucht, dat Fort-de-France in brand stond of bedreigd werd, maar van dit laatste blijkt niets. Niemand mag binnen de postenrij ko men, die de bouwvallen van St. Pierre afsluiten. Deze voorzorg is niet overbodig, want er wordt veel geld en kostbaarhe den gevonden, en opnieuw zijn een aan tal van die menschelijke hyaena's gepakt, die op roof uitgaan op de plaats der ver woesting, en vooral de lijken onderzoeken. Die een paar dagen geleden op heeterdaad betrapt zijn, heeft men niet zacht behan deld: ze zijn allen tot vijf jaren tuchthuis veroordeeld. Thans is last gegeven, alle lijkenberoovers op staande voet te fusillee- ren. De dorpen en gehuchten in den omtrek voel haar te overweldigen, dat van schrik. «Ik vind niet, dat gij meneer Blake behoefdet lastig te vallen om naar boven te gaan," fluisterde zij, zich tot Gryze wendend. «Ik weet zeker, dat, als gij hem zegt, dat de gordijnen gescheurd waren, en de stoel omgeworpen, het venster open en Maar Gryce was reeds op de trap met den heer Blake,, dien dit geringe verzet terstond had doen besluiten mede te gaan. «O, Godprevelde zij bij zichzelven «wie kon dat hebben voorzien En zon der zich om mijne tegenwoordigheid te bekommeren met al het egoïsme eener ge weldige aandoening, snelde zij mij voorbij naar boven, waarheen ik haar spoedig volgde. III. De heer Blake stond midden in de ka mer, toen ik binnen kwam, en hij volgde onverschillig met de oogen de beweging van Gryce's vinger, terwijl deze met on- vermoeiden ijver hem de verschillende kleine bijzonderheden aantoonde, die ons hadden getroffen. Hij hield nog steeds zijn hoed in de hand en was zoo eene geduchte en indrukwek kende verschijning, zoo scheen juffrouw Daniels tenminste te denken, terwijl zij naar hem keek uit het hoekje, waar zij zich bevond. «Een gedwongen vertrek, zooals gij ziet," riep Gryce uit; «zij had zelfs geen tijd hare kleederen mede te nemenen met eene plotselinge beweging bukte hij en trok eene der laden van de latafel o- van St. Pierre zijn nu ontruimd wegens het gevaar voor de gezondheid dat de lij kenlucht opleverde. Er is gezegd dat de bevolking van St. Pierre zich reeds tet een algemeene uit tocht had opgemaakt, en dat de groote ramp voorkomen zou zijn indien de gou verneur Mouttet dat niet had verboden, en zelfs de troepen ter hulp geroepen had om het te beletten. Dit laatste is zeker niet waar, want onder de vermisten be vind zich geen enkele soldaat. Het is ech ter wel zeker, dat Mouttet en zijn vrouw opzettelijk naar St. Pierre gegaan en daar gebleven zijn om de bevolking gerust te stellen. Maar al moge 't waar zijn dat, achter op gezien, een algemeene uittocht een ge luk geweest zou zijn niemand kon de ze ramp voorzien. De lava moest naar de Rivier Blanche afvloeien, als er een uit barsting kwam. Den gouverneur mag er geen verwijt van gemaakt worden dat hij den wervelwind van heete asch en vuur niet vermoedde die plotseling de uitbar sting vergezelde en het bewoonde land tot ver in den omtrek der Montagne Pelée verzengd heeft. Integendeel, de twee we gen die te land van St. Pierre naar Fort- de-France leiden zijn ten deele gevaarlijk, ten deele onberijbaar, het zou onmogelijk geweest zijn, binnen een paar dagen 25,000 menschen te verschepen naar het zuiden van het eiland, waar men overigens op hun komst niet voorbereid was. Er zou zeker een paniek ontstaan zijn, en men zou, ware de uitbarsting niet zoo hevig geworden, met eenig'recht aan den gou verneur verweten hebben dat hij daarte gen geen maatregelen had genomen. De Montagne Pelée rookt nog. Door scheuren in de massa's wolken die den berg blijven omhullen, heeft men gezien dat de hoogste top, de Morne-LdCroix, nog bestaat. Een lavastroom heeft zich den 13en nog verspreid, over een breedte van 500 meter, tot aan de Rivière Blanche. De strandlijn is gewijzigd; de zee stroomt over de plek waar het gehucht Le Prêcheur lag; op andere plaatsen daarentegen is de kust zoo gerezen dat de zee teruggeweken schijnt te zijn. Bij de rivier des Saints-Péres, op eenkilo- pen voor de-oogen van zijn onverschilligen toehoorder. Op hetzelfde oogenblik klonk een ge smoorde uitroep, en juffrouw Daniels snel de naar hem toe. «Ik verzoek u, heeren," smeekte zij, terwijl zij zich voor de latafel plaatste om het openen der andere laden te beletter., «te willen bedenken, dat eene zedige vrouw, zooals dit meisje was, niet gaarne hare kleederen voor de oogen van vreem den zou willen zien tentoongesteld. Gryce sloot terstond de lade. «Gij hebt gelijk," zeide hij; «vergeef een in den dienst geharden politiebeambte zij ne ruwe manieren." Zij drong dichter tegen de latafel aan, die zij met haar klein, maar veerkrachtig lichaam scheen te beschermen, terwijl ha re oogen met eene bijna woeste uitdruk king op den heer des huizes rustten, als of hij en niet de détective de aanvaller was geweest, waarvoor zij vreesde. De heer Blake zag haar niet aan. «Indien dit alles is, wat gij mij kunt laten zien, zal ik nu maar weggaan," zeide hij. «De zaak schijnt ernstiger te zijn dan ik dacht, en zoo gij het noodig oordeelt krachtdadige maatregelen te ne men, laat dan mijn sterke en ingewortel de afkeer van alle openbaarheid u niet verhinderen te doen, wat gij als uw plicht beschouwt. Wat het huis aangaat, dat is tot uwe beschikking, onder het bestuur van juffrouw Daniels. Goeden morgen." Hij beantwoordde onder buigingen met eene onverschillige elegantie en ging weg. Juffrouw Daniels haalde diep adem en meter van St. Pierre, heeft zich een nieu we krateropening gevormd, die sterk rookt. Van Fort-de-France zijn zijn zeven kra ters in werking te zien. Over Sainte-Ma- rie, op de oostkust, viel eergisteren een lich te aschregen. De laatste officieele berichten van St. Vincent zijn nog treurig. Wel vermindert nu de vulkanische uitbarsting, maar er blijft nog lava vloeien, en het gevaar is niet geweken. Dertienhonderd lijken zijn begraven, 130 gekwetsten liggen in het hospitaal, 3000 beho9ftigen krijgen van overheidswege onderstand. Negen groote plantages zijn zwaar be schadigd, en een is geheel bedolven. Op een groot deel van het eiland is alle plan tengroei verdwenen. SPANJE. Dc troonsbestijging van Alfonstis XIII. De feestelijke viering van de troonsbe stijging van koning Alfonsus XIII is voor afgegaan door de plechtige overreiking van de orde van den Kouseband en twee andere buitenlandsche onderscheidingen aan den jongen vorst in de zaal der am bassadeurs in het koninklijk paleis te Ma drid. De zaal der ambassadeurs is vrijwel de schitterendste in de reeks van dertig ver trekken, die de eerste verdieping van het paleis vormen. De Koning was gezeten op den rijken troon, die geflankeerd wordt door vier groots vergulde bronzen leeuwen en twee beelden de Voorzichtigheid en de Gerechtigheid. De geheele koninklijke fa milie en alle ministers waren tegenwoor dig. Om 11 uur trad het buitengewone En- gelsche gezantschap binnen, vergezeld van de leden der permanente ambassade. De hertog van Connaught droeg de insignia van de orde van den Kouseband en beves tigde, na aan den Koning te zijn voorge steld, het bekende blauwe lint om het rechterbeen van den jongen monarch. Ver volgens wekte hij den nieuwen ridder, volgens de regelen der orde, op om zijn ridderplichten getrouwelijk na te komen. De Koning bood daarop den hertog als pand zijner trouw zijn degen aan, welke verliet de latafel. Onmiddellijk bukte Gryce en trok de lade open, die zij zoo zichtbaar had beschermd. Wij zagen een witten halsdoek, die in zijne volle lengte lag uitgespreid, wij lichtten hem op en keken er onder. Een zorgvuldig opgevou wen kleed van donkerblauwe zijde, blijk baar zeer elegant gemaakt, vertoonde zich aan onze begeerige oogen. Daar naast een kraag van kostbare kant ik weet ge noeg van die dingen om er over te kun nen oordeelen met eene gouden broche van vreemden en zeldzamen vorm. Een verwelkt bouquet roode rozen lag bovenop en gaf aan de andere alledaagsehe collec tie den schijn van eene reliquie. Verbaasd gingen wij eenige schreden achteruit en keken onwillekeurig juffrouw Daniels aan. «Ik kan u geene opheldering geven," zeide zij met eene kalmte, die een zonder ling contrast vormde met de opgewonden heid, waarin zij verkeerde, zoolang de heer Blake in de kamer was. «Dat deze voor werpen, hoe kostbaar zij ook zijn, werke lijk aan het meisje behoorden, daaraan twijfel ik niet. Zij bracht ze mee, toen zij kwam, en zij bevestigen slechts dat, waarop ik reeds heb gezinspeeld: dat zij geen gewoon naaistertje was, maar eene vrouw, die betere dagen had gekend." Met een zacht «hm en nog een blik op het donkerblauwe gewaad en den fij nen .kraag, legde Gryce zorgvuldig den doek er weer overheen, en sloot de lade, zonder dat wij een van allen iets hadden aangeraakt. Vijf minuten later verdween hij uit de kamer. (Wordt vervolgd.)

Zelandia | 1902 | | pagina 1