PracMi iMw Heeren-Rijw iel |g| 640 gevelde !5r Olmenboom en. BEESTIAAL Voorts: Meubilair Dr. Jules De Vos, „Hel Wanen ra Zeelanö" „Zelandia," R. K. Nieuwsblad Openbare Verkooping. Winkelinventaris, als: LANDBOUWHALM enz. AARDENBURG (Ratte.) G- E] T^T T, A. F. NEELEMANS, HULST. Zeeuiusch- Vlaanderen. De Directie bericht dat hare 4 pets Pandbrieven Ls. van Waesberghe-Janssens. De Directeur J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS ROIJAARDS. De Notaris E. B. DUMOLEYN te Hontenisse, zal op ten 2 ure des namiddags, voor de Pro vincie verkoopen aan den Provincialen weg Hulst-Wal soorden, aanvangende bij Tivoli. Deurw. ADRIAANSE te Hulst, zal o|» Dinsdag SO Mei a. s., voorm. 10 ure, ten verzoeke en aan het woonhuis van den heer C. v. GASSEN te St. Jansteen (dorp), publiek verkoo pen diens geheelen Kruidenierswaren, Manufacturen, Borstelwerk, enz., Toog, Buffetten, enz. HUISRAADVrachtkar, 2- manstilbury (pas nieuw), Pannen, Planken, Maïs. Voorts(circa 2 uur) 70 aren KLA VERS in 3 koopen in den polder Absdale bij het dorp. Zie biljetten. VERKOOPING VAN TE De Firma J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke zal ten verzoeke van de Erven MONBALJU op het door hen bewoonde hofsteedje ,,de Ratte" in den Isabel Inpolder te Anrdenburg publiek verkoopenop Zwart Merriepaard oud 14 jaar, 3 Melkkoeien, 4 éénjarige runde ren, 4 kalveren, 3 drachtige Zeu gen, 75 Kippen, 4 Eenden, Men- wagen, Driewielskar, Sacsploeg, Beerbak, Eegden, Stroosnijder, Windmolen, Slijpsteen, Ladders, Zeefden, Graanzakken, Maten, Schoppen, Vorken, Rieken, Kis ten, Kwern, nieuwe Bascule met Gewichten, Waschkuipen, Oven- gerief, Karn, Tobben, Koelvaten, Teelen, Emmers, 1000 Mutsaards, Brandhout. Staken, Persen, Plan ken, Esscheboom, enz. als: Kleerkast, Linnenkast, Bureau, 8 Tafels, 24 Stoelen, 4 Spiegels, Lampen, 2 Kachels, Klokken, Le dikant, Schilderijen, Posturen, 3 Matrassen, Kussens, Dekens, Lakens Kussensloopen, Beddetijken, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Koper-, Tin-en Blik werk, Casserollen, Ke tels, Potten, Pannen en wat meer zal worden gepresenteerd. Ten 11 ure 's voormiddags zal met den verkoop van Meubilair en buiten- liggende goederen worden aangevangen en om 2 stipt met het Beestiaal. ZEGT HET VOORT. 24 St. Elisabethplaats HOTEL CAFÉ RESTAURANT. Ten alle tijde gelegenheid tot dineeren. Ileafètaek n 1st minute, enz. RUIME KAMERS. BILLIJKE PRIJZEN. O P het eenige voor Burgerlijke Stand. Mengelwerk. Het twintigste milliard Gaston, ik verveel me, vertel me nu eens een geschiedenis van de speel bank. En Gaston, de oude croupier, legde zijn courant neer, zag mij aan met zijn schitterende bruine oogjes, waarin welwillendheid en slimheid om de eerste plaats streden, en begon: Een geschiedenis van de bank P Ik heb er zooveel beleefd. Van alle soorten kan ik ze vertellen, vroolijke, aandoenlijke, droevige, verschrikkelij ke. Doet u maar een keus. Wat wilt ge? De eerste, die je in het hoofd komt. Die, waar je nu juist aan denkt. Gaston fronste even het voorhoofd als om zijn memorie te verscherpen, kuchte en sprak: Nu het is een treurige ge schiedenis. Een jaar of vijftien geleden was ik croupier in den «Cercle du Commerce et de l'Industrie", zooals u weet een der chicste van Parijs, een waar men het grofste speelde. Veertig of vijftigduizend francs winnen of ver liezen op één avond was daar geen zeldzaamheid. En de leden waren roy aal Dat was nog eens een «roede tijd voor de arme croupiers. Ik zelf had ochten den, dat ik achthonderd a duizend francs aan Louis aan fooien in mijn zak stak. Was ik toen maar niet zoo dom geweest om zelf te gaan spelen, dan zou ik mijn villa bij Mentone heb ben. Maar onze geschiedenis... Op een nacht dat iedereen met verbazing zat te kijken naar het spelen van mijnheer Dulaurier, den directeur van den «Grand Bazar Métropolitain", die zoo en veine was als men niemand nog gezien had, komt een der commissarissen, mijnheer Grandier, binnen met een oud heertje, netjes in de kleeren, met een eerlijk gezicht, maar niet erg snugger, een type, zooals men op het eerste het bes te kantoor of bureau achter een hoo- gen lessenaar kan zien zitten. Het was dan ook, naar ik later vernam, een zekere mijnheer Ambroise Cordeau, on der-bureauchef aan het ministerie van Publieke Werken. Hij had mijnheer Grandier een of anderen dienst bewe zen, had hem te dineeren gevraagd en na het diner uitgenoodigd, de speel zaal van den Cercle eens te bezichti gen. Hij stond zijn oogen uit te kijken hoe al die goudstukken en bankbiljet ten door mijn vingers gingen, toen Grandier, die uit de zaal werd geroepen, hem onder duizend verontschuldigingen alleen liet, zeggende, dat hij spoedig weer terug zou komen. Men kon zien, dat dit de eerste keer was dat onze man in een cercle kwam waar gespeeld werd. Ik bemerkte het aan zijn gezicht, dat hij trachtte den loop van het spel te begrijpen, dat hij trachtte er achter te komen waarom de bankhouder won als hij een acht en een boer op de tafel gooide, terwijl de andere spelers verloren met twee achten waarom de ponto, die toch hooger was dan de zeven, nog een kaart vroeg. Het splitsen in vieren bracht hem heelemaal van de wijs en hij keek zich de oogen uit het hoofd, toen hij mij op elk van deze kaarten het bedrag zag uitbetalen, dat maar op één was gezet. Doch van lieverlede begon het in zijn verstand tot klaarheid te komen over deze vraagstukken, want ik zag zijn gelaat allengs een andere uitdruk king aannemen. Ik gevoelde zelfs, dat onze vriend zich vleide het spelen vol komen begrepen te hebben en nu van de theorie tot de praktijk wilde over gaan. Meermalen had ik zoo iets bij gewoond: de oogen beginnen te schit teren, de lippen te trillen, men draait zenuwachtig aan de snorpunten; dan voelt men in zijn zak, haalt er zijn por- temonnaie uit, men kijkt er eens in, zoo ongemerkt mogelijk, men steekt haar weer in zijn zak, men denkt weer een oogenblik na; als de bankhouder verliest, zet men een vroolijk gezicht want men voelt, dat men ook gaat winnenEindelijk haalt men een vijffrancstuk te voorschijn... En juist zoo deed ook onze vriendZooals ik u zeide, ik had dit zien aankomen. En nu begon het tragische. Opzetten heeren Is alles klaar? Alles? Met zijn geldstuk tusschen de vin gers loopt hij achter mij om en zet dan schuchter zijn vijf francs op. Alles klaar! Mijnheer Dulaurier geeft de kaarten en kijkt wat hij heeft. Een kaartvraagt hij. Een kaart! zegt een ander. Een kaart! roept een tweede. De bank wint En na de inzetten van de eerste rij opgestreken te hebben, begin ik aan die van de tweede. Nu hoorde ik onzen vriend zacht tot zichzelf zeggen«Stommert, die je bent". Maar hij zette toch weer een ander vijffrancstuk op. Opzetten heeren! Alles klaar? Hij won dezen keer en ik legde naast zijn vijffranc een anderen vijffranc. Doch hij raakte ze niet aan. Wacht, het bevalt hem, dacht ik. Hij zet het dubbele. En weer won hij met de twee. Tienfranc kwamen naast de tienfranc. Maar de Louis bleef liggen. Hij durft voor een beginner, zei ik tot mij zelf. Heeren, opzetten! Is alles klaar? En nog viermaal achter elkaar won mijnheer Ambroise Cordeau. Driehon derd twintig francs had zijn tweede vijffranc hem reeds bezorgd. Ik keek naar hem om hem nu eens goed op te nemen, doch ik zag hem niet meer. Hij was weg Zou hij met zijn suc ces tevreden zijn of zou hij zich even hebben verwijderd want ik weet, dat er verschillende spelers zijn, die hieraan een bijgeloovige waarde hech ten en denken, dat het hun geluk aan brengt Doch ik had natuurlijk geen tijd mij verder om hem te bekommerenhet spel ging zijn gang. Nu, wat zal ik u zeggen Terwijl de een bijna alles verloor, won mijn heer Carillon, een der grootste „vei- nards" van den cercle, veertien maal met de twee. En weet u wel, mijn waarde heer, vijf francs opbrengen hij dertien poroli's? Reken het maar eens na: 81,920 frans, dat wil zeggen een en tachtig duizend negen honderd en twintig francs! Het gebeurt meermalen, dat de bank houder veertien malen achter elkander verliest, hij verliest zelfs wel eens nog meer. Gisteren zag ik nog, dat het zestien keer plaats vond, doch dat een der spelers zijn inzet al dien tijd maar laat staan en oploopen, met de risico opeens al de behaalde winsten te ver liezen, dat had ik nog nooit van mijn leven gezien. Men begon elkaar dan ook algemeen te vragen, wie die bui tengewone geluksvogel was. Ten slot te vroegen ze het mij ook. Een klein oud heertje, die zich een paar minuten geleden heeft ver wijderd Tot geluk van den bankhouder wa ren een paar spelers op de één gaan zetten, dit temperde eenigszins zijn verlies. Toch hief, na den veertiende toer, mijnheer Dulaurier de bank op. Maar niemand kwam er om die 81, 920 francs op te strijken, die daar in goud, in papier, en in zilver naast mij lagen. Zooals te begrijpen is, verwekte dit veel sensatie. Men begon te roepen, ja te schreeuwen. Intusschen trad mijnheer Grandier de zaal weer binnen. Hij wist niet wat dit rumoer beduid de. Mijnheer, uw vriend, van zooeven is de man, die dit alles heeft gewon nen. Ja, die oude heer met zijn grijs baardje. Ja, hij heeft dertien keer achter elkander zijn winst laten staan. Grandier ging hem nu ijlings opzoe ken en kwam na een paar minuten met hem terug. Dé man was heele maal overbluft; hij was heengegaan, omdat hij dacht zijn arme vijf franc verloren te hebben En daar stond hij nu ons aan te ga pen, dan den een, dan den ander; hij hoorde ons spreken zonder ons te ver staan hij geloofde noch zijn ooren, noch zijn oogen. Eerst was hij heel rood geworden, toen he"51 bleek, met wijd opengespalkte oogen keek hij naar de som gelds, maar durfde er er geen vinger naar uitsteken. Dit for tuin was van hem, van hem alleen, 't lag voor hem op tafel; in tien mi nuten tijd had hij, zonder iets uit te voeren, meer verdiend dan in geheel zijn leven met handenarbeid. Eensklaps begint hij te dansen, te schaterlachen, hij gooit zijn hoed in de lucht! Hij kJimt op de baccarat-tafel en danst een „cavalier seul", terwijl hij uitroept: Ik ben Rothschild! Ik doe wat ik wilLaat mij met rust, lage dorpers! Aan ons de genoegens, aan ons de zwijmel- vreugde "De ongelukkige was plotseling gek geworden! k Men was verplicht een massa knechts te laten aanrukken om hem van de tafel te krijgen en in bedwang te houden. Thans is de arme Cordeau in een uitstekende krankzinnigenverpleging in de omgeving van Parijs, waarin men hem heeft kunnen opnemen en waarin hij kan blijven, dank zij de ge wonnen som. Zijn krankzinnigheid is van een goed- "J aardig karakter In het zand tee kent hij een baccarat-tafel en met een oud spel kaarten dat men hem heeft gegeven, doet hij als de bankhouder en is hij den geheelen dag bezig met spelen kiezelsteenen vervullen dan de plaats van Louis en vodjes papieren die van bankbiljettenAltijd wint hijToen ik hem het laatst bezocht, was hij aan zijn twin tigste milliard. Tel. van de le Ncderl. Rijwiel-fabriek «Bur gers" Deventer, voorzien van rem en stalen schermen, ad Te be vragen bij A. 8 AM AA, Agent te Axel. gevestigd te 's-GRAVENHAGE. Geplaatst maatschappelijk kapitaal 1.500.000 waarop gestort tien percent. in stukken van /"1000, /"500,100 en/"50 verkrijgbaar zijn gesteld te Hulst ten kantore van den Heer VRIJDAG 1« MEI 1002, Wegens uitscheiding; van bedrijf. VRIJDAG 1« MEI 10O2, TE (tramlijn Zuidstatie Rabot,) is te raadplegen voor Vrouwenziek ten (Genees- en heelkundige behandeling) alle Maan-, Wuens- en Vrijdagen van 2 tot 4 uren. Abonneert U Axel. Huwelijks-aangiften. 25 April. Abraham Maas, 25 j., jm. en Janneke Die- leman, 20 j., jd. Frangois Klaassen, (van Zaamslag), 23 j., jm. en Pieternella de Jonge, 19 j., jd. Pieter Dobbelaar, 20 j., jm. en Jacoba Cornelia Stouthamer, (van Zaamslag), 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 April. Jo hannes Adriaan Dregmans, 33 j., jm. en Johanna Pieternella Oggel, 26 j., jd. 22 April. Josephus Augustinus Boon, (van Koe wacht), 38 j., jm. en Coleta Genoveva Temmerman, 35 j., jd. 24 April. Jacob Scheele, (van Ter Neuzen), 22 j., jm. en Santina Wiebregt Witte, 21 j., jd. Din- genus de Pooter, (van Zaamslag), 25 j., jm. en Janna Vorberkrnoes, 19 j., jd. Pe trus Augustinus Jansen, (van Stoppeldijk), 39 j., jm. en Anna Maria Tieleman, 39 j-> jd- Geboorten. 15 April. Izaak Marinus, z. van Adriaan Gerard van Driel en van Ma ria Suzanna Clarisse. 16 April. Geertrui, d. van Willem Riemens en van Magdale- na de Feijler. 17 April. Catharina, d. van Levinus de Feijter en van Martha Ileijns- dijk. 19 April. Ferdinandus, z. van Edu- ardus de Kort en van Rozalia Lauwers. 21 April. Adriana Johanna, d. van Antho- nie Pieter Butler en van Dehora Maria van der Wiele. 22 April. Jacoba Pieter nella Sara, d. van Anthonie Rinn en van Janneke van de Velde. Adriaan, z. van Anthonij Goossen en van Adriana Goossen. 25 April. Gustaaf Hendrik, z. van Simon Vermast en van Maria Louisa Steel. 26 April. Janna Cornelia, d. van Marinus Brandes en van Suzanna Jansen. Janna Adriana Gozewijna, d. van Pieter Cornelis Provoost eu van Johanna Cornelia Ver sprille. 29 April. Anthonie, z. van Fran gois Rinn eri van Elisabeth Mertens. Her manns, z. van Hendrik van Luijk eu van Debora Krina Smies. Overlijden. 22 April. Maria Stuijaart, 90 j., wed. van Jan Deij. 24 April. Leonie Marie van de Casteel, 7 j., d. van Loureus en van Leonie Marie van Hulle. 26 April. Cornelia Dees, oud 72 j.,echtg. van Pieter Goossen. Ter IXcuzcn. Huwelijks-aangiften, 2 Mei. Barthel Daniel Koene, oud 27 j.,jrn. en Leijntje Klazina Maria Bliek, oud 24 j-, j<L Geboorten. 26 April. Teuntje Adriana d. van Cornelis van der Klooster en van Ma ria Jacoba de Jonge. 27 April. Francina, d. van Martinus Jansen en van Dingetje van Dixhoorn. Jacobus, z. van Adriaan Dieleman en van Johanna de Graaf 29 April. Pieter Hendrik, z. van Cornelis Wolferten van Martina Gcertruida de Feij ter. Pieter Boudewijn, z. van Pieter Fer dinandus de Meijer en Boudewijna Hooge- steger. 1 Mei. Barbara, d. van C. v. d. Vel de en van Anna Dieleman. Anna Jacoba, d. van Cornelis Johannes de Recht en van Pieternella Doorns. Overlijden. 29 April. Maatje Deij, oud 54 j., och tg. van Pieter Stoffel. 1 Mei. Jan Dieleman, oud 76 j., weduwn. van Suzanna Huijssen. Anthonie Bollier, oud 72 j., echtg. van Adriana Cornelia van der Werff. Hulst. Huwelijks-Aangiften. 17 April. Adrianus Johannes Boone, oud 26 j., jm. en Emma Pliilomena Moens, oud 30 j., jd. 23 April. Aloijsius Pieters, oud 56 j., we duwn. en Louisa Heijman, oud 52 j., jd. 26 April. Charles Ludovicus van den Bran- de oud 25 j., jm. en Johanna Biesebroek, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 April. Ca- millus Gustavas Bleijenbergh (van St. Jan Steen,) oud 39 j., jm. en Mathilda Petro- nella Michielsens, oud 25 j., jd. 23 April. Joseph de Potter, oud 23 j.,jm. en Philo- mina Maria Pieters, oud 23 j., jd. Andre as Ghisleen Thijs (van Hontenisse,) oud 22 jm. en Maria Felicita Mortier, oud 21 j., jd. Alphonsius Josephus Janssens, oud 28 j., jm. en Leonia Maria Dorothea Wau- ters, oud 23 j., jd. 30 April. Hyppolitus de Cuijper, oud 26 j., jm en Maria Louisa Baart, oud 30 j., jd. Ludovicus Johannes Brand, oud 25 j., jm. en Maria Mathilda de Smit, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 April. Jeannctte Maria, d. van Charles Ludovicus Janssen en van Maria Vermeulen. Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwel. geslacht van Adolphus Josephus de Wilde en van Philomena Dophemont Leonia Maria, d. van Aloijsius Jesoirens en van Eulalia Se- gers. 21 April. Augusta, d. van Johannes Franciscus de Kerf en van Anna Marie de Maat. 23 April. Twee als levenloos aange geven kinderen van vrouw geslacht van Hendrik Backer en van Johanna Cornelia van Tilborg (van Bergen op Zoom.) 29 April. Tbeodorus Johannes, z. van Aluuïsius Crombeen en van Wilhelmina Frederika Cornelia Koemans. Angela Catharina, d. van Petrus Franciscus de Witte en van Johanna Maria Wittock. Overlijden. 22 April. Johanna Maria Wilhelmina van der Loeff, oud 82 j., wed. van Mr. Frangois Nicolaas van Dam. Koewacht, Huwelijks-aangiften. 17 April. Josephus de Brouwer, 25 j., jm. en Emma Leonie Maria de Vliegher, 22 j., jd. 18 April. Augustus Marie Boon, 27 j., jm. en Prudentia Maria van Overloop, 28 j jd. 26 April. Camillus Bracke, (van Axel), 28 j., jm. en Prudenlia Maria Ongenae, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Gus- tavus van Laere, 25 j., jm. en Philomena de Brouwer, 22 j.jd. 21 April. Edmond van Mossevelde, 25 j., jm. en Leonia Ma ria Zwartelé, 23 j., jd. 23 April. Petrus Augustinns de Maeijer, van Stckene (Bel gië), 31 j., jm. en Prudentia van Basse- laer, 22 j., jd. 26 April. Alphonse Fran gois de Landtsheer, van Molenbeek, Saint- jean, (België), 26 j., jm. en Maria Sophia Huijgens, 28 j., jd. 20 April. Pieter Fran- cies Fermont, 34 j., jm. en Josepha Meert, 42 j., jd. Geboorten. 19 April. Josephina Maria, d. van Augustus de Dauw en van Maria Louisa Elegeert. 28 April. Angelina, d. van Adolf van Overmeire en van Maria Leonia Roe- landt. Overlijden. 19 April. Rosalie Mathilde Marie Poppe, 8 j., d. van Jacohus erbvan Leonie de Pauw. 24 April. Irma Fmelie Marie Aper. 5 m., d. van Augustinus en van Maria Ludovica Antheunis. 29 April. Marcelles Verhoeve, 1 m., z. van Petrus en van Marie Stephanie de Caluwe. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Jahannes Franciscus de Moor, oud 33j.,jm. en Maria Clementina Vlaeminck, oud 34 j., jd.' 30 April. Constantinus van Roeijn, oud 23j.,jm. en Maria Rosalia Paulina van Ombergen, oud 20 jjdAl- fons van Goethem, oud 29 j., jm. en Ma ria Catharina de Burger, oud 26 j., jd. Geboorten. 16 April. Clara Amelia, d. van Fredericus Bleijenberg en van Maria Ludovica Warrens. 17 April. Josephine Coleta Maria, d. van Aloijsius Meervis en van Maria Johanna Bihieis. 18 April. Ma ria Bertha Delphina, d. van Carolus Lu dovicus Picavet en van Maria Ludovica Vergauwen. Petrus Johannes Baptist, z. van Karei Ludovicus van Broeck en van Marra Ludovica Willekens. Emiel z. van Petrus Franciscus Stevens en van Philo mena Piessens. 19 April. Frangois. z. van Kamiel Blommaert en van Maria Ludovi ca Willekens. 20 April. Franciscus, z. van Charles Louis de Keijser en van Maria Francisca Merckx. 22 April. Gustaaf Josef, z. van Gilles Francies Hageman en van Elisa Bleijenberg. .23 April. Cyrille, z. van Franciscus van Boven en van Maria Francisca de Kort. 24 April. Emile Ge- rardus, z. van Carolus Ludovicus en van Maria Angelina Provoost. Overlijden. 21 April. Jan Francies Kindt, oud 85 j., wedn. van Maria Josepha Locke- feer. 23 April. Johannes Jacobus de Schep per, oud 4 m., z. van ILypolitus en Rosalia Bleijenberg. Emiel Stevens, oud 5 d., z. van Petrus Franciscus en van Philomena Piessens. Saw vim 4A'nHuwelijks-aangiften. 24 April. Alphonsius Johannes Swartelé, oud 41 j.,jm en Natalia Clerex, oud 34 j-, jm. Geboorten. 18 April. Raymond Clement, z. van Carolus Ludovicus Dijsselinck en van Caroline Mathilda Troch. Rachel An- géle, d. van Eduardus van Hijfte en van dementia Angelina Taelman. 26 April. Eduard, z. van Angelina Obrie. Overlijden. 17 April. René de Vos, oud lj.,z. van Carolus Ludovicus en van Ca- mile Philomena Willems. Hengstdijk. Huwelijks-vol trekking. 25 April. Petrus Franciscus Cornelis, (van Hontenisse), oud 49 j., wedBwn. en Cor nelia de Busscher, oud 38 j., jd. Geboorten. 19 April. Alphousus Jacobus, z., van Josephus de Kerf en van Rosalia Compiet. Overlijden. 20 April. Anna Catharina van Immersed, oud 78 j., echtg. van Jan van Hooft.

Zelandia | 1902 | | pagina 4