Binnenland. Boeken Nieuws. Provinciaal Nieuws. Onderwijs. Kerknieuws. Telegrammen. Uit België. Gemengd Nieuws. mer enkel en alleen om liet proletariaat te dienen, wat we zullen doen, we zullen ons jaargeld van 4000 francs als volksver tegenwoordiger één jaar geven voor de propoganda dat is 28 X 4000 fr. 112,000 francs." Niemand denkt er zelfs aan dit voorstel te doen. Alleen de arme zwoeger zal weer dom genoeg zijn om het hoogst noodige, zijn brood, zijn duurverdiende centen op te offeren om de socialistische eigenaars en 4 millionnairs, die hunne zakken gesloten houden en straks naar vreemde badplaatsen zullen reizen, op het kussen te houden. Wanneer zullen toch eens de oogen der dwazen opengaan, wanneer zullen zij toch eens begrijpen, dat die groote heeren hun bergen goud belovenmaar dat het hen inderdaad sleckts alleen te doen is om aan het bestuur te komen, om grootheid en macht te verkrijgen, om straks, als zij misschien eenmaal de macht in handen hebben, hun nog strenger te regeeren, hen nog lager te houden dan de grootste aris tocraten, die zij vervloeken. Een schoon voorbeeld voor deze is de tegenwoordige socialistische Fransche Minister, de heer Millerand. In 1893 werd hij door de socia listen naar de Kamer gezonden en werd later ondanks de hevige tegenkantingen van een groot deel der socialistische par tij, minister van handel. Eenmaal minis ter bekreunde hij zich weinig om hetgeen hij als gewoon volksleider gepredikt had, hij leefde als een groot heer, bewoonde villa's, gaf kostbare maaltijden, toonde zich heel vriendelijk ja slap voorde vreem de vorsten, die Frankrijk bezochten en aanvaardde zelfs gretig de ridderorden en andere onderscheidingen, welke de"vreem de souvereinen hem wilden verleenen. Zonder blikken of blozen nam hij zelfs den titel van baron aan. Dat worden de groo te volksleiders als zij zelf aan het bewind zijn. Zelf heerschen, eigen macht en groot heid ontplooien en ten slotte lachen om de onnoozelen, die hen op het kussen gebracht hebben I Valwclie innters, De politie van Schaerbeek heeft daar ter plaatse een fabriek van valsche bank biljetten ontdekt, ten huize van een litho graaf. De hoofdschuldige, Duck die reeds voor 200,000 frs. aan Fransche bankbiljet ten heeft nagemaakt, is met een paar me deplichtigen in verzekerde bewaring ge steld. FRANKRIJK. Treurige gebeurtenis. Een aangrijpend drama is de vorige week afgespeeld in een kolenmijn te Car- maux Frankrijk. Twee werklieden waren door een instorting afgesloten van de bui tenwereld; hun kameraden togen van twee kanten aan het werk om hen te bevrij den. Dit moest snel geschieden, daar de ongelukkigen anders gevaar liepen te stik ken. Honderd werklieden losten elkaar om de tien minuten af, en waren reeds zoover gevorderd, dat zij met de levend begravenen konden spreken, toen een nieu we instorting de beide ongelukkigen ver pletterde. De slachtoffers waren een jong gehuwde man en zijn schoonvader. De Oorlog. Omtrent de vredes-onderhandelingen zegt Reuter's correspondent te Pretoria in een brief van 19 April het volgende: De afgevaardigden der Boeren schijnen goed gezond te wezen, behalve Steijn, die behalve zijn oogziekte lijdt aan toenemen de verlamming en in het algemeen zeer ziek schijnt te zijn. In de eerste samenkomst op 12 April stelden de afgevaardigden als grondslag voor de onderhandelingen den eisch van onafhankelijkheid, in ruil waarvoor zij zich bereid verklaarden de uitlanders een ruim kiesrecht te verleenen en de forten te slechten. Toen de Engelsche regeering dezen eisch verworpen had, brachten de afgevaardig den een reeks voorwaarden te berde, waar op zij burgers wilden aanraden' zich te on derwerpen (lees: de wapenen neer te leg gen). Op dit punt kwam Lord Milneraan.en sedert was hij met Lord Kitchener op al le bijeenkomsten tegenwoordig. De eisch van behoud van wapenen werd dadelijk afgewezen, maar de Engelsche regeering kwam mild tegemoet aan den eisch van schadevergoeding voor het ver branden van hoeven en het herstel van den veestapel. Op het stuk van amnestie voor de Kaap- sche opstandelingen maakte de regeering geen bezwaren. De afgevaardigden erken den, dat er voor opstand eenige straf op gelegd mocht worden, maar zij hoopten dat de straf niets meer dan berooving van kiesrecht zou wezen. Naar het schijnt, le verde deze kwestie geen onoverkomelijke moeilijkheden op. De Engelsche regeering weigerde een tijd te bepalen voor het invoeren van ver tegen woordigende regeering. Dit vraagstuk was het struikelblok van de geheele on derhandelingen. Duidelijk bleek bij de onderhandelingen, dat Sleijn's dweepzucht geenszins gema tigd is. De heele zaak kwam op het laatste oogenblik tot stilstand, omdat Steijn en Schalk Burger verklaarden, dat zij geen volmacht hadden. De zaak werd uitgesteld tot den 13en Mei om de burgers te kun nen raadplegen. Er is dus geen zekerheid, dat de Boerenleiders voornemens zijn toe te geven. De Times zegt uit zekere bron te weten dat Lord Kitchener in den loop der onder handelingen het verzoek van de Bóeren- afgevaardigden om in staat gesteld te wor den hun vrienden in Europa te raadple gen of een van de leden der deputatie naar Zuid-Afrika te laten overkomen ten einde hen met raad bij te staan, kortaf geweigerd heeft. II. Hl. «Ie Koningin. H. M. de Koningin is gelukkig weer bijna geheel hersteld. Met vreugde zal deze tijding alom wor den vernomen. Fen Roll. College te Rome. In een audiëntie aan de Nederl. Katho lieken zeide Z. H. de Paus het volgende: „Nederland is steeds zoo edelmoedig voor mij, dat ik ook eens iets voor Nederland wil doen. Ik wil nl. hier in Rome een Hollandsch college stichten, een college, opdat ook de Holl. hier op allerlei wijzen hunne studiën kunnen voltooien, en zich ock hier voor allerlei takkeh van weten schap en voor de zielzorg bekwamen. En ik zal, „zoo zeide de H. Vader zich tot den Aartsbisschop wendend" er eene ver dieping reserveeren voor de Bisschoppen, wanneer deze te Rome komen. Veel col leges heb ik reeds gesticht, voor de Span jaarden, Portugeezen, Armeniërs, Grieken en anderen, maar dit wil ik nu voor mij ne Hollanders stichten." Naar wij vernemen zal bij de firma Schillemans van Belkum te Zutphen verschijnen: Christiaan de Wet, de held van Zuid-Afrika, door L. A. F'. H. van Wouw. Te oordeelen naar het ons toegezonden prospectus is dit verhaal zeer aantrekke lijk en boeiend geschreven, en zal het ve len welkom zijn, te meer, daar de hoofd persoon Christiaan de Wet, de beroemde aanvoerder dor Boeren is. Het zal bij alle boekhandelaren in 16 afleveringen a 10 cent te bekomen zijn en 19 hoofdstukken bevatten waarvan de op schriften zijn Hoe het Christiaan de Wet ernst werd. De straf-expeditie. Een treffen van Chr. de Wet met den vijand. Een barmhartige Samaritaan. Chr. de Wet op verkenning uit. De Broe ders. Hebt uwe vijanden lief. Op zijn post. Donkere uren. Andermaal op het oorlogspad. Gestoord geluk. Vriendschap. Verrader!? -- Chr. de Wet trekt over de Vaal. Generaal de Wet op het oorlogspad tegen de Zulu's. Zwarte Vrienden. De Vredesligue. Het gericht. Vredesonderhandelingen. TERNEUZEN. Zij wij goed ingelicht, dan moet het ongeluk met den goederen trein uit Gent dat verleden week nabij den Baandijk plaats had, vermoedelijk ge weten worden aan het feit dat de wissel naald niet voldoende standvastig was over gehaald. Tusschen de spoorwegmaatschappijen Mechelen-Terneuzen en Gent-Terneuzen is samenwerking verkregen, waardoor de moeilijkheden, die tusschen beide maat schappijen bestonden, zijn opgelost, wat zeer in het belang van de scheepvaaart te Terneuzen mag geacht worden. De verschillende stations zullen nu spoe dig worden verbeterd, terwijl op het tra ject Terneuzen-Sluiskil dubbel spoor zal worden gelegd. Bovendien heeft de maat schappij Gent-Terneuzen haar kapitaal ver groot, om aan de verschillende stations emplacementen, benevens aan het materi eel de noodige verbeteringen aan te bren gen. Aan de bijzondere school te Lopik is benoemd tot onderwijzeres mej. P. Wis- kerke te Terneuzen. De Belgische Staatscourant van 7 de zer, bevat het Koninklijk besluit van 10 April 1.1. waarbij eervol ontslag is ver leend aan den heer A. van den Oever, als consul van België te Terneuzen. Gedurende zij langdurig verblijf in Ter neuzen wist de heer Van den Oever, zoo wel in bovengenoemde betrekking, als in verschillende andere functiën, die hij in enkele college's bekleedde, steeds de goe de betrekkingen te onderhouden, en ge noot hij aller achting. St. JANSTEEN. Het kind van H. S., dat Vrijdag, terwijl de moeder op het veld werkzaam was, aan den haard in brand geraakte, is reeds Zaterdagochtend overleden aan de bekomene brandwonden. Beter is het afgeloopen met den mole naarsknecht, die indertijd van de gaande rij viel. Deze is om zoo te zeggen geheel hersteld en weer aan den arbeid. KOEWACHT. De plechtige viering van het gouden huwelijksfeest van Ch. L. de Weduwé en zijne echtgenoote is thans vastgesteld op Donderdag 22 Mei a. s. Een feestcommissie is gevormd, die al het mo gelijke doet om den 22 Mei voor de brave oppassende oudjes een onvergetelijken dag te maken. HULST. Blijkens bekendmaking zouden de teekeningen van de leerlingen der stads- teekenschool tentoongesteld zijn in de be nedenzaal van het stadhuis op jl. Zondag en Maandag. Gaarne zouden wij een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht hebben, ware zij er maar geweest doch op onzen gang naar het stadhuis vernamen wij dat er geene tentoonstelling was en bovenbedoelde be kendmaking abusief had plaats gehad, daar deze tentoonstelling eerst in October a. s. zoude plaats hebben. De aangiften van deelnemende gezel- sohappen aan het te houden groot inter nationaal festival worden zeer groot, zoo- jdat het nu reeds als vaststaand kan ge acht worden, dat het festival op de twee Zondagen 6 en 13 Juli a. s. zal plaats hebben. Bij de spoorwegmaatschappij Me chelen-Terneuzen zullen voor die dagen bijzondere treinen aangevraagd worden, vertrekkende 's avonds ua afloop der fees telijkheden in de richtingen Terneuzen en Mechelen. Een kermis van »heb ik jou daar" buitenhuis een saaie boel, enkele kleine kramen, een mallemolen, het hoofd van Jut en nog enkele gelegenheden, waar men zijne centen kon kwijt geraken. Een houder van een «hazardspel" pakte na waarschuwing door de politie zijn «bie zen." In de café's waar muziek en zang was, vond men vele bezoekers, in sommigen was het bepaald druk het weer, ofschoon Zon dag 's morgens koud en regenachtig, was verder meer aangenaam en lokte daardoor nog vele bezoekers. Maandag evenwel stak het weder „zijn been" uit en waar dezen dag doorgaans een drukke is, liet het bezoek van den buiten veel te wenschen over en mag men gerust zeggen, dat het eene „slechte" kermis was. Dinsdag was moeder natuur veel vrien delijker zeker omdat dezen dag „de dag" is van de burgers, die gaan dan eens op „Hulstersche manier" uit. Meldden wij in ons nummer vanj.l. Woensdag dat bij de op 5 dezer gehouden publieke aanbesteding door de Naamlooze Vennootschap „Stoomtram Hu 1st-Walsoor den" voor perceel I de Ateliers St. Germain te Monceaux de laagste inschrijvers waren, en werd ons gemeld dat zulks abusief was en dat de minste inschrijver voor bedoeld perceel was 'Ungarische Wagon- fabrik te Raab voor de som van /T6527, thans kunnen wij met zekerheid de juist heid van ons eerste bericht handhaven. Onder nadere goedkeuring van den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, zal dit perceel vermoedelijk aan bo venstaande als de minste inschrijver ge gund worden. ZAAMSLAG. Zaterdagmiddag is door het bestuur der waterkeering van de ca- lamiteuse polders Margaretha c. a. aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903 van verschil lende water keeringswerken, waarvoor de raming f 10380 bedroeg. Ingeschreven werd door de heeren J. de Bree Fz. te Terneuzen voor f 10264; A. Tholens Dz. te Terneuzen voor f 10125; J. de Jonge te Middelburg voor/' 10047; W. Dekker te Veere voor f 10010; A. A. de Wilde te Goes voor /"9980; K. de Vos te Terneuzen voor /"9739 en J. F. Adri- aansens-Polfliet te Walsoorden voor/"9561. De lijkkoets, onlangs door twee inge zetenen te Amsterdam aangekocht, is ge arriveerd en heeft Zaterdag 1.1. voor het eerst dienst gedaan. HENGSTDIJK, 12 Mei. Op Maandag jl. herdachten de echtelieden John. Geelhoed en Cornelia de Burger den dag, waarop ze vóór 25 jaren in het huwelijksbootje stapten. In hunne buurt was de deelne ming in dezen Zilveren Bruiloft algemeen. Van alle huizen wapperdg de vlag. Fraaie geschenken, waaronder eene prachtige hanglamp, werden den Jubilarissen door hunne buren en betrekkingen aangeboden. Waren op uitdrukkelijk verlangen der echtelingen verdere versieringen aan hun ne woning achterwege gebleven, een op schrift boven de deur wees de plaats aan, waar het centrum der feestvreugde te vin den was. Om zijn curieuzen inhoud vinde het rijmpje hier een plaats. Wij lazen De Buurt viert thans feest, nu een [kwart-eeuw geleden, Johan en zijn Kee voor het [altaar getreden, Heel plechtig beloofden de liefde [en de trouwe, Elkander verschuldigd als man [en als vrouwe. De jaren vervlogen in liefde en in vrede; Zij slaafden hun eed en in vromen gebede Steeg telkens de wensch op van [den een en van d' ander: „Spaar Heer ons toch lang, zeer lang, [voor elkander!" De glans, die het Zilverenfeest nu bestraalt. Wordt verhoogd bij den wensch van [een ieder herhaald „De Algoede, Hij schenke aan Jan [en aan Kee Naast het Goud van den echt eens [den eeuwigen vree!" Wij sluiten ons bij den wensch, in de slotregels van dit rijm opgesloten, van harte aan en hopen mede, dat het Jan Geelhoed en zijne echtgenoote gegeven moge zijn, eenmaal het zeldzame geluk te mogen smaken, hun Gouden Bruiloft te kunnen vieren SAS VAN GENT. 12 Mei. Heden avond passeerde hier per schip, met bestemming naar Gent, de groote walvisch, die te Vlissingen en in versehillende andere plaatsen te zien geweest is. Terwijl het schip in de sluis stil lag, werd gelegen heid gegeven om het monster (dat 22 me ter lang is) tegen een klein entreé te be zichtigen. In Gent zal de walvisch te zien zijn op het schip, tusschen Vleeschhuisbrug en Zuivelbrug gelegen, tegen 30 centimes per persoon. Prof. Weber en Dr. Kerbert te Amster dam schrijven o. a: „deze walvisch is een voorwerp van groote wetenschappelijke waarde. Het is de eerste maal dat een Reuzen walvisch zoodanig is geprepareerd, dat de beschouwer een natuurgetrouw beeld krijgt van de lichaamsgedaante de zer reusachtige zoogdieren. Met genoegen vernemen wij, dat een bewoonster van een der huizen aan de nieuwe brug (die bij een paar maanden moeten verdwenen zijn) een vergoeding van 's Rijks waterstaat zal krijgen. We hopen en vertrouwen dat het Rijk (hoe wel niet daartoe verplicht) ook de andere bewoners schadeloos zal stellen. OOSTBURG. 12 Mei. Gisteren verga derde alhier de afd. Oostburg en O. van den Bond van Ned. Onderw. Aan de or de was "Lezing Notulen der vorige vergadering. Lezing van den heer Bosdijk, onderw. te Schoondijke over Vereenvoudiging on zer spelling. Door de benoeming van den heer Fre- lier, (onderw. te Breskens) te O. en W. Souburg was de voorzittersplaats vacant. Uit de verschillende candidaten, waaron der de H. H. de Klerck te Oostburg, de Priester te Breskens enz. werd gekozen de heer van Zandvoort te Oostburg. Van de 37 leden ongeveer der afdeeling waren er 11 tegenwoordig. Zeker was het mooie? weder niet zonder invloed geweest op de slechte opkomst. OOSTBURG, 10 Mei. Naar men meldt, werd voor eenige dagen te St. Willebrord in Noord-Biabant aan eene zekere J. E. B. geboren van Oostburg en thans 27 jaar oud, het H. Doopsel toegediend. Natuurlijk zal, wat daarna volgen moet, (H. Vorm sel enz.) later worden toegediend. Is dit eene bekeering, of wel is het een geval, zooals helaas wel meer voor komt, dat door nalatigheid van ouders en voogden het allernoodzakelijkste op het punt van godsdienst is verzuimd, m. a. w. is het een persoon, die, ofschoon uit katholieke ouders geboren, nog niet in den schoot der kerk was opgenomen? Hieromtrent werd ons niets nader gefiield. Met den aanvang der schoone, zoele Meimand, heerscht hier allerwege drukte. Het is de tijd der groote koopdagen en der verhuizingen. Het is opvallend hoeve- Ie malen en door hoevelen hier van woon plaats verwisseld wordt. Reeds eene week lang kan men schier eiken dag wagens met een «veruzinge" voorbij zien trekken. Bij velen schijnt dit in verband te staan met het vertrek van hun boer, bij ande ren schijnt het evenwel dat zij behooren tot de trekvogels. Er is geloof ik, geen ge huchtje in 't geheele 4e distri kt, waar niet verhuisd wordt, bij het begin van- of gedu rende de Meimaand. AARDENBURG. Wij hooren dat de rij dende maréchaussée hier door maréchaus- sée te voet zal vervangen worden. AARDENBURG. Het comité der In ternationale tentoonstelling van Handel, Nijverheid, Hygiène enz. welke dit jaar te Parijs gehouden wordt in het Palais du Commerce, heeft, met het oog op de be kroningen hem ten deel gevallen in het buitenland (Londen en Ostende), den heer J. van den Berg Hz. zeepfabrikant alhier, benoemd tot lid der Jury. Wij feliciteeren den heer Van den Berg met deze onderscheiding. Aanvankelijk op bescheiden voet begonnen met het fabri- ceeren van zachte zeep, later ook van het thans reeds algemeen bekende zeep poeder, genieten fabrikant en fabrikaat tot in het buitenland reeds zekere ver maardheid. De bovengenoemde onderschei ding is hiervan zeker een bewijs, en is voor den heer Van den Berg eene schoone reclame. De onderwijzeres aan de bewaarschool der hervormde Diaconie alhier, mej. Bak ker, die over eenigen tijd door'de sctmol- commissie uit den kerkeraad was aange zegd ontslag aan te vragen, heeft gewei gerd aan die sommatie te voldoen. Daar haar uit de handelwijze der schoolcommis sie evenwel bleek dat zij bij die heeren in ongenade was gevallen, heeft zij tegen 15 Mei a. s. haar ontslag genomen. Zij is bereids in een dergelijke betrekking be noemd te Amsterdam. IJZENDIJKE, 10 Mei. Vreeselijk onge luk. Dezen middag waren eenige kinderen aan het sp.elen bij een paar losse tramwa gons. Ondanks de waarschuwingen van een omstander bewogen zij die wagons voort, totdat plotseling de kleine P. Ego, een aardig jongentje van 6 jaar, die "op een buffer tusschen in zat, daaraf sprong en struikelde, met het vreeselijk gevolg, dat de achterste wagon hem over lichaam en hoofdje ging. Het kind was onkenbaar verminkt en morsdood. De droefheid der ouders is beter te be grijpen dan te beschrijven. Het is eene treurige maar leerrijke waar schuwing voor ouders, politie en tramdi recties. HEINKENSZAND. J. 1. Zondagnamid dag, bij t uitgaan van twee godsdienstoe feningen, waardoor een groote menigte op de been was, had een vrouw het onge luk door een fietsrijder omver gereden te worden. De vrouw kwam behalve eenige kleerscheuren, met ettelijke beenwonden vrij. Hoe gemakkelijk had de fietsrijder dit kunnen voorkomen, door, in plaats'van voor een dergelijke menigte heen te wil len rijden, even van zijn rijwiel af te stap pen. Hoogstwaarschijnlijk dat het muisje nog een staartje heeft, aangezien de poli tie in de zaak geroepen is. Benoemd tot onderwijzer met ver plichte hoofd-akte te Raamsdonk de heer W. C. Windhorst. s-11 EE R E NHOEK, 11 Mei. De knecht van den landbouwer J. de Jonge te Bors- sele, P. Beulens genaamd, had gisteren een ernstig ongeluk. Toen hij n.l. zijn paar den, voor een met mest beladen wagen wilde spannen, sloegen deze op hol. P. Beulens liep ze achterna en wilde naar de leidsels grijpen, welke over den grond sleepten kwam hierbij echter onder den wagen terecht, brak zijn been en had ee nige kwetsuren aan hoofd en arm. Aan stonds werd Dr. Folmer te Driewegen ge roepen, welke dan ook de eerste genees kundige hulp verleende. VLISSINGEN. Men is hier druk bezig een gebouw, dat aan de gemeente hoort, voor kazerne der maréchausseé in te rich ten. De verbouwing moet vóór Augustus opgeleverd zijn. MIDDELBURG, 12 Mei. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: J. A. M. van Velsen, te Rozendaal; J. M. J. A. van der Ven, te Etten-Leur; C. D. Vermeulen, te Etten-Leur; J. A. Th. Wolff, te Ouden- boschen L. M. J. van Zantvoort, te Woens- drecht. Men seint uit Rome aan Het Centrum, dat mgr. Francesco Tarnassi, internuntius bij het Nederlandsche hof, die in den laatsten tijd weer in zijn vorige ziekte was hervallen, met de laatste Sacramen ten werd voorzien. DFN HAAG, 13 Mei (4 ure nam.) De verbetering in den toestand van H. M. de Koningin blijft aanhouden. Als een bewijs hoe noodzakelijk de rup senverdelging is, waarover wij een paar malen geschreven hebben, blijkt uit het feit, dat de gouverneurs van België nog maals den landbouwers bevolen hebben tusschen 1 en 15 Mei alle rupsen en rup sennesten te vernielen, wijl zij anders ge vaar loopen, dat op hunne erven de ver delging van hooger hand op hunne kosten zal geschieden. Eenvoudig Brandb/uschmiddel. Men maakt een poeder uit 5 pc. keukenzout, 30 pet. dubbel koolzure natron en 20 pet. aluin. Dit mengsel wordt in zooveel wa ter opgelost, dat de oplossing circa 6 pet. daarvan bevat, m. a. w. dat men op een liter van het poeder 16 a 17 liter water giet. Wordt nu het op deze wijze bereide water op brandende voorwerpen gewor pen dan zet zich onmiddellijk door de hitte daarop eene laag glazuur vast, uit de drie bovengenoemde stoffen bestaande, die tot elke toetreding van lucht afsluit en daardoor het vuur al heel spoedig ver stikt. Men bereikt met deze wijze van han delen een dubbel resultaat: in de eerste plaats is, daar de brand er veel spoediger mede wordt gebluscht dan met gewoon water, de vernieling, door het vuur te weeggebracht, veel geringer, en in de tweede plaats is de waterschade lang zoo groot niet, en dat laatste is een voordeel, dat men zeker ook niet gering mag ach ten.

Zelandia | 1902 | | pagina 2