No. 41. Woensdag- 14 Mei 1902. le Jaargang, Nieuws- en AdLvertentieblad. voor* Zeeland. FEUILLETON. Wederge vonden. Lourdes en de Wetenschap. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA" te Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. De tijd der wonderen is voorbij 1 De wetenschap verklaart en begrijpt alles, voor haar bestaan geen wonderen meerl Zoo spreekt smalend de ongeloovige wetenschap, groot misschien door hare diepe kennis en verbazende ontwikke ling, klein, zeer klein door haar hoog moed en eigenwaan. Geene wonderen meer? Ja toch, in onze eeuw, die zich zoo gaarne ,,de verlichte" noemt, ge beuren wonderen, groote, ontzagwek kende wonderen, waarvoor de weten schap stil staat, ongeloovig en verbaasd, maar niet bij machte de feiten te weer leggen, die gebeuren door de macht van Hem, wien alle krachten der natuur gehoorzamen. LourdesZiet, dat ééne woord is ge noeg, om de moderne wetenschap te beschaven. Lourdes! Bij dit woord voelen dui zenden hun hart sneller kloppen. Ten spijt van alle ongeloof en goddeloosheid, gaat de Koningin des Hemels voort daar hare wonderbare gunsten te verleenen. Maar neen, zij geeft zich niet gewon nen, die alvermogende wetenschap. Hoort, hoe zij zich tracht te verdedigen. Suggestie is het, allemaal verbeelding en zelfbedrogHet water der bron werkt door de huivering dat het ver oorzaakt, de geestdrift, het fanatieke geloof doet de rest." Maar daar zijn kinderen genezen, die in het geheel niet wisten wat er met hen gebeurde. Bij zenuwziekten vermag de suggestie veel, maar zouden dan zoo talrijke ge-, neesheeren onder den invloed der sug gestie staan Zij toch getuigen dat daar vele wonden gezwellen, en organische ziekten plotseling genezen zijn ,,Dat kan niet zijn, wonderen zijn onmogelijk." 't Is alles wat de geleer de wetenschap kan inbrengen. O welk een diepe beteekenis ligt er in het woord van den grooten Brunetière: ,,De he- dendaagsche wetenschap is bankroet." Lourdes is thans een wereld bedevaart geworden. In 1885 kwamen er ruim 500,000 pelgrims, de laatste jaren steeg dit aantal ver over het millioen. Het water der bron wordt door de Missio narissen der Grot kosteloos naar alle werelddeelen verzonden. Uit geheel Eu ropa, ja uit het verre Amerika stroo men ontelbare scharen naar dit gena deoord, om daar neder te knielen en hunne hulde te brengen aan Haar, die zich noemde: de Onbevlekte Ontvange nis. Yelen keeren huiswaarts genezen naar het lichaam, nog meer genezen naar de ziel, allen met de heilige over tuiging, dat het woord van den groo ten Pius IX waarheid bevat: Ga naar Lourdes, daar gebeuren vele wonderen." Hardnekkig in haar ongeloof, ziet de geleerde wereld het aan, de feiten sta pelen zich als onwraakbare getuigen voor haar op, en zij moet erkennen: wij begrijpen het niet. Maar die onaf zienbare menigte, die daar neerknielt voor de Grot, die geloovige pelgrims uit allen rang en stand, zij begrijpen het wèl. De vinger Gods is hier! Carpenaer. Staatkundig Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maaiujeni franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEILH STUEERD ZÖIVDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentlf n t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor ■iO cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. I. »Van onverwachte verdwijningen ge sproken, de zooeven genoemde van Hanna uit die Leavenworth zaak is niet de ecni- ge merkwaardige, die mij rechtstreeks on der de oogen is gekomen. Ik verzeker u, dat ik eene andere ken, die, in sommige opzichten tenminste, de eerste in belang rijkheid overtreft; en als hij beloven wilde niet naar de ware namen der betrokken partijen te vragen, daar de zaak een ge heim is, zal ik u mijne ondervinding me- dedeelen." De spreker was O., de veelbelovende détective, algemeen bij ons korps bekend als de scherpzinnigste man voor de geheim zinnige en zonderlinge zaken in ons bu reau, altijd met uitzondering van Gryce; en zulk eene verzekering uit zijn mond moest wel onze nieuwsgierigheid in hooge mate opwekken. Wij vormden dus een kring om de kachel, waar wij op ons ge mak zaten te genieten van een dier kal me uren, welke het hart van een détecti- vë zoo dierbaar zijn, en gaven gretig do verlangde belofte; en nu leunde hij ach terover met het zelfvoldane gelaat van een man, die een mooi verhaal gaat vertellen, waarin hij gunstig uitkomt, en begon AMERIKA. Ecu ontzettoiulc Kauip. Reeds voor eenige dagen werd bericht, dat 't eiland Martinique was geteisterd door eene aardbeving, waarbij de fabrieken van Guérin, op twee mijlen afstands van St. Op een Zondag morgen drentelde ik heen en weer in ons bureau, toen de deur openging en eene netgekleede vrouw van middelbaren leeftijd binnenkwam, wier op gewonden, ontdaan uiterlijk onmiddellijk mijne aandacht trok. Naar haar toe gaande, vroeg ik, wat zij verlangde. »Een détective," antwoordde zij, nauw keurig de gelaatstrekken der verschillen de mannen opnemende, die in he* vertrek verspreid waren. »Er mag niet over ge sproken worden, maar gisteren nacht is er een meisje uit ons huis verdwenen, en" hier hield zij op als verstikt door hare aandoening «en ik heb iemand noodig om haar optesporen," ging zij eindelijk voort met grooten nadruk op die woorden. «Een meisje wat soort van meisje en welk huis bedoelt gij, als gij zegt ons huis? Zij zag mij scherp aan, vóór zij ant woordde. «Gij zijt een jong man," zeide zij«is er hier niet iemand van meer on dervinding dan gij, met wien ik kan spre ken Ik haalde de schouders op en wenkte Gryce, die toen juist voorbijkwam. Zij scheen terstond vertrouwen in hem te stellen. Hem terzijde nemend, fluisterde zij zacht en haastig eenige woorden, die ik niet kon hooren. Eerst luisterde hij een oogenblik onverschillig, maar plotse ling maakte hij eene beweging, die, zoo als ik wist, bij hem groote belangstelling en verbazing aanduidde., ofschoon zijn ge laat maar gij weet allen, hoe Gryce's gelaart; is. Ik zou juist weggaan, overtuigd dat hij iets in handen genomen had, dat Pierre, werden verwoest. De ramp heeft zich echter niet daartoe bepaald. De laat ste berichten melden, dat de geheele stad St. Pierre is verwoest door eene aardbe ving, al hare inwoners 20—30,000 omge komen en alle in de haven liggende sche pen verwoest zijn. Volgens een telegram uit Port de Fran ce waren er slechts 30 overlevenden. De zen zullen de eenigen zijn, die eene be schrijving der ramp kunnen geven. De ge zagvoerder van het Fransche oorlogsschip „Suchet" en zijne mannen zullen de ca tastrophe slechts vari verre hebben waar genomen, anders zouden ze er waarschijn lijk ook niet heelhuids zijn afgekomen. Het rapport van den commandant van den oorlogsbodem meldt het volgende „Om één uur Donderdagmiddag stond de geheele stad St. Pierre in brand. Van de wrakken in de haven werden een der tigtal meer of minder ernstig gebrande personen gered. Een afdeeling werd in sloepen uitgezonden om naar de overleven den te zoeken, doch kon de stad niet bin nendringen. Men zag de lijken op de ka den liggen. „Het is te vreezen, dat niemand, die zich op het oogenblik van de ramp in de stad bevond, ontkomen is. De gouverneur, die te St. Pierre was aangekomen vóór de ramp, is waarschijnlijk omgekomen met den kolonel van zijn staf en diens eehtge- noote." De vulkaan, welks uitbarsting de stad heeft vernield, is de Monte Pelée, een 1350 M. hooge berg, die slechts zelden spuwt. Sedert 1851 was de krater vol strekt rustig geweest, totdat de berg den 5en Mei j. 1. stroomen gloeiende lava be gon uit te werpen. VermoeSfelijk heeft de uitbarsting niet alleen aangehouden, maar is ze in geweld toegenomen en dientengevolge de stad St. Pierre aan den voet van den berg, door de gloeiende lava overstroomd en in brand gezet. St. Pierre is de handelsstad van Marti nique, aan de noord-westkust van 'teiland gelegen. Zij werd in 1665 gesticht, en heeft nog de nauwe straten uit dit tijd perk behouden. Het klimaat is ongezond. hij liefst ze'lf wilde behandelen, toen onze chef binnentrad. «Waar is Gryce vroeg hij «zeg hem, dat ik hem noodig heb." Gryce hoorde hem en kwam haastig naar voren. Toen hij mij voorbijging, fluisterde hij «Neem iemand mee en ver gezel die vrouw. Zié, hoe de zaken staan en bericht het mij, als gij mij noodig hebt; ik zal hier twee uur blijven." Dat liet ik mij geen tweemaal zeggen. Ik gaf Harris een wenk en naderde de vrouw weer. «Waar komt gij vandaan?" vroeg ik; «ik moet, naar het schijnt, met u mede gaan en de zaak onderzoeken." «Heeft hij dat gezegd vroeg zij, op Gryce wijzend, die nu met zijn rug naar ons toegekeerd druk stond te praten met den chef. Ik knikte, en zij ging onmiddellijk naar de deur. «Ik kom van No. in de Tweede Laan, het huis van Meneer Blake," fluis terde zij en op het hooren van dezen wel bekenden naam begreep ik dadelijk Gry ce's beweging van plotselinge belangstel - ling. «Een meisje, dat voor ons naaide, is gis teren nacht verdwenen op eene wijze, die ons zeer ongerust maakt. Zij is uit hare kamer gestolen Jawel," riep zij heftig, mijn spottend ongeloovigen blik ziende, «uit hare kamer gestolen; zij is niet uit ei gen beweging gegaan en zij moet gevon den worden, al zou ik ook eiken cent moeten besteden van het beetje overge spaarde geld, dat in de bank ligt voor mijne oude dagen." De stad is de zetel van een bisschop en heeft een Katholieke kathedraal, een raad huis en paleis van justitie, een krankzin nigengesticht, een botanischen tuin. Men vindt er zelfs een schouwburg. De open reede wordt door onbeteekenende forten ge flankeerd. Het inwonerstal wordt verschillend op gegeven. Meyer stelt het op bijna 30,000, Fran sche opgaven spreken van 20,000. St. Pierre is de geboorteplaats van wijlen kei zerin Josephine, de eerste gemalin van Napoleon I. De vulkanische verschijnselen, waarvan deze stad een prooi is geworden, zijn niet van plaatselijken aard. De vulkanen van Dominique zijn in werking, op Santa Lu cia werden in de richting van zuidelijker gelegen eilanden ontploffingen gehoord. De onderzeesche kabels zijn gebroken. Het eiland Martinique kan in zijn ge schiedenis op meer ijselijke rampen wijzen. Van tijd tot tijd is het zwaar door cyclo nen geteisterd; het ergst wellicht in 1780, waarbij 9000 menschen omkwamen, waar van te St. Pierre alleen 1000. Ook toen werd de stad totaal verwoest. Een tiental jaren geleden, den 18en Au gustus 1891, werd het eiland wederom door een zwaren kringstorm bezocht. Reeds den geheelen dag hadden zich on rustbarende verschijnselen voorgedaan en om vijf uur stak de storm op. Hij woedde onafgebroken voort tot negen uur des a - vonds. De eerste windstoot velde reeds dadelijk een aantal huizen op de meest blootgestelde plaatsen, de te velde staan de gewassen werden afgeschoren, boomen werden geknakt of verwrongen. In de beide voornaamste plaatsen, Fort-de-Fran- ce en St. Pierre, werden de huizen van de daken beroofd; tal van gebouwen stort ten in, onder het puin van het militair hospitaal werden alle verpleegden bedol ven. Toen de storm losbrak, lagen op de reede van St. Pierre een vijftiental sche pen. Vier uren later was er geen enkel meer over, ze waren op de kust verbrij zeld of van de ankers losgeslagen, wegge voerd en in volle zee vergaan. Maar de huidige ramp stelt alle voor gaande in de schaduw. Hare gebaren waren zoo heftig, haar toon zoo beslist en hare woorden zoo drif tig, dat ik natuurlijk terstond vroeg, of het meisje eene bloedverwante van haar was, dat zij hare verdwijning zoo diep ge voelde. «Neen," antwoordde zij, «geene bloed verwante, maar," ging zij voort, terwijl zij het verineed mij aan te zien, «eene lie ve vriendin eene eene bescherme linge zoo noemt men het, geloof ik «Ik ik zij moet gevonden worden," her haalde zij weer. Wij waren nu op straat gekomen. «Er mag niets ^Van bekend worden," fluisterde zij nu, mij bij den arm grijpend. «Dat heb ik hem gezegd," zij wees terug naar het gebouw, dat wij juist hadden verlaten, «en hij heeft geheimhouding be loofd. Het kan gedaan worden zonder dat de menschen er iets van hooren, niet waar «Wat vroeg ik. «Het opsporen van het meisje." «Wel," zeide ik, «daarvan kunnen wij u meer zeggen, wanneer wij meer inlich tingen hebben. Wat is de naam van het meisje? En wat doet u denken, dat zij het huis niet uit eigen beweging heeft verlaten «Wel, alles, alles. Zij was er niet de persoon naar dat te doen. En dan de spo ren in hare kamer, en Ze zijn allen uit het venster geklommen,." riep zij op eens, «en ze zijn door de zijpoort in de straat verdwenen." «Ze Wie bedoelt gij met ze «Wel, de men-ohen, die haar ontvoerd hebben." [ItELGIE. ÜDe socialistische^" volksleiders. Die Belgische socialistische Volksverte genwoordigers zijn toch rare luiSteeds hebben zij den mond vol over de nooden en behoeften van den werkman en schel den zij op de kapitalisten, die bestaan van het zweet van den werkman. Nu zou ie der denken, zulk een persoon zal zijn ar men medemensch wel een goed hart toe dragen en van het weinige, dat hij bezit, wat afzonderen om het leed van zijn even- mensch te verminderen. Maar wie zoo ge dacht heeft, is verre mis. De meeste socia listische Volksvertegenwoordigers zijn be zitters van het „gehate kapitaal" en den ken er in de verste verte niet aan slechts een gedeelte van hun goed onder de arme, ongelukkige medeburgers te verdeelen. De bekende leider der socialisten „Ci- toyen" Van der Velde woont op een kas teel, waar hij jaarlijks een 25,000 francs verteert. Grimard, die in de dagen der troebelen heel leuk uitriep „Geheel mijn fortuin behoort aan de werkstaaers kocht een automobiel van 20,000 francs en gaf aan de werkstakers (volgens hem 300,000 in getal) de kolossale som van 500 (zegge vijfhonderd) francs. Furnémont, spottend „le Chatelain" ge noemd, bezit zes prachtige kasteelen, ter wijl zijn vorstelijk hotel te Brussel, voor het bouwen van de middenstatie ontei gend, hem nog een millioen francs in zijn zak, d. i. in Furnémonts zak zal doen vloeien. Lieve gelijkheid Walter de Sèlj^s Longechamps is ver scheidene malen millionnair, maar houdt zijn beurs gesloten. Picard, Lafontaine, Max Hallet en Destrée leven als rijke menschen en hebben ieder meer dan 2000 francs maandelijks te verteren. Terwagne bewoont een paleis en verdient geld als zaad. Nu komt er volgens de verklaring van „Citoyen" Van der Velde 100,000 fr. te kort om de socialistische organen „de bes te verdedigers der socialistische leiders" recht te houden en wat doet men nu Zeggen nu de 28 socialistische leden onder elkaar: „komt wij zijn met 28 in de Ka lk kon het »ba!" niet onderdrukken, dat mij op de lippen lag. Gryce was er misschien toe in staat geweest, maar ik ben Gryce niet. «Gij gelooft niet," zeide zij, «dat zij ont voerd is «Wel neen," zeide ik, «niet in den zin, waarin gij het bedoelt." Zij wees weer naar het bureau van po litie, dat nu op eenigen afstand lag. »Hij scheen er in 't geheel niet aan te twijfelen." Ik lachte. «Hebt gij hem gezegd, dat zij volgens uwe meening op die wijze is opgelicht »Ja," en hij zeide, «zeer waarschijnlijk." En dat mocht hij ook welwant ik heb de mannen in hare kamer hooren praten, en «Gij hebt mannen in hare kamer hooren praten Wanneer «O het zal ongeveer half een zijn ge weest. Ik was in slaap gevallen en door hun gefluister werd ik wakker." «Wacht, even," zeide ik «zeg mij, waar hare kamer is, de hare en ook de uwe." «De hare is de achterkamer op de derde verdieping, de mijne de voorkamer op de zelfde verdieping." «Wie zijt gij vroeg ik nu. «Welke positie bekleedt gjj in het huis- van den heer Blake «Ik ben de huishoudster." De heer Blake was ongehuwd. «En gij werdt gisteren nacht wakker, doordat gij een gefluister hoordet, dat uit de kamer van dat meisje scheen te ko men Wordt vervolgd.)

Zelandia | 1902 | | pagina 1