i Provinciaal Nieuws. Onderwijs Kerknieuws. Uit België. Gemengd Nieuws. De vliegende Hollander. Wie de legende van den „Vliegenden Hollan der" in de wereld heeft gebracht, is tot nog toe steeds niet bekend geworden men weet ook niet of er eenige grond voor bestaat. Evenwel beweren bijna alle zeelieden den „Vliegenden Hol lander" te hebben gezien. De masten zijn van ijzer. Aan alle ra's zijn de zeilen, die grauw van kleur zijn, uitgespreid. Met volle zeilen vaart hij pijlsnel, ook bij windstilte. De vlag gen zijn vaal en gescheurd. Maar hoe veel knoopen het schip ook in het uur maakt, het vliegt voort, zonder dat het 't minste geruisch maakt; zeilen noch vlaggen klepperen ervan. De bemanning bestaat uit een kapi tein, een stuurman, een matroos en een kok, die allen reeds zeer bejaard en grijs van baard en haren zijn. Als een schip het op zijn weg ont moet, en het zou pogen te naderen, of de bemanning pogingen in het werk stelt om die van den „Vliegenden Hol lander" toe te roepen, dan verdwijnt het eensklaps. Wie de kapitein van den „Vliegen den Hollander" is, daarover loopen de meededeelingen uiteen. De een beweert, dat het Bernard Fothe is, die ruw en losbandig leefde en een verbond met den duivel had aangegaan, maar ten slotte veroordeeld werd, om eeuwig tusschen Kaap Hoorn en Kaap de Goe de Hoop te blijven varen. Anderen noemen als kapitein van het spookschip zekeren Reginald van Valkenburg, die, nadat hij zijn broe der uit jaloesie vermoord had, vluchtte cn daarna veroordeeld werd eindeloos een zwervend leven te leiden. Nog andere namen worden genoemd. Evenwel, dit is zeker, dat de zeelieden niet gaarne het schip op hunnen weg ontmoeten, want zij zien er altijd een voorbode van ramp en tegenspoed in, maar thans nu de vaart om de Kaap de Goede Hoop bijna niet meer ge schiedt, schijnt ook de legende van den „Vliegenden Hollander" tot het verledene te gaan behooren. Landbouw. Telegrammen. Ingezonden Stukken. „Haar, de jeugdige Vorstin, die even bevallig en aanminnelijk als met vaste hand den scepter houdt; haar, een jonge vrouw, die, toen niemand onder de ge- kroonden in een historisch noment dorst optreden voor het verongelijkte recht, uit riep, met de leuze van haar geslacht: ce sera moi, Nassauhaar toch gingen van ons volk vereering en bewondering toe. „En met volle armen droegen wij de bloemen dezer vereering en bewondering beneden aan haren troon, en vurige wen- schen vormden wij voor al het heil en het geluk dat zij verdiende. „Het noodlot, dat haar zoo zwaar drukt, en het onweer, dat den laatsten spruit uit het huis van Oranje-Nassau doet nijgen op den sterken stam, heeft diep het mede lijden in geheel Zuid-Nederland verwekt. „Andermaal volgt voor Hare Majesteit diepe teleurstelling op eene blijde ver wachting; onzeggelijke pijnen waren haar deel, en om hare slapen is thans de kroon der smarten de kroon der heerschappij komen vervangen. „Bij de gebeden, die allerwege in Neder land uit inilloenen monden oprijzen voor haar behoud, voegt ons volk uit de vol heid van zijn gemoed, zijn gebed tot den Almogende, opdat Hij van het Nederland- sche volk eene nog grootere ramp afwere. „God behoede, bescherrne en beware de jonge Koningin!" I>e «looristraf. Het doodstraf-amendement van den heer Heemskerk c. s. is in de Tweede Kamer verworpen met 50 tegen 32 stemmen. De strekking van dit amendement was, gelijk men weet, om in het militaire straf recht de doodstraf niet slechts op te ne men bij wijze van noodweer, d. i. voorde gevallen, dat het staatsbelang die straf vorderde, maar in 't algemeen, ter toepas sing van de vergeldings-theorie. Zonder restrictie moest dan met de hals straf in liet militair strafwetboek worden gedreigd. Dat dit amendement met zoo groote meerderheid is verworpen, heeft zijn be- teekenis. De stemming was geen zuivere partij stemming. De vrij-antirevolutionnairen stemden op éen na tegen en eveneens drie katholieken, plus de heer Staalman. De kansen op herstel van de doodstraf in het burgerlijk strafwetboek, lijken na deze stemming aanzienlijk verminderd. Het amendement toch kon worden be schouwd als een stap in die richting. C. Het jaarlijksche onderzoek van de ver lofgangers der militie te land in 1902 zal plaats hebben: 1° te Hontenisse Dinsdag 3 Juni IO'/j uren voorm. voor de verlofgangers, geves tigd te Boschkapelle, Hengstdijk, Honte nisse, Ossenisse en Stoppeldijk. 2° te Hulst Woensdag 4 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Clinge, Graauw en Langendam, Hulst, St. Jansteen en Koewacht. 3° te Axel Donderdag 5 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddope. 4° te Terneuzen Vrijdag 6 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Terneuzen, Philippine en Zaamslag. De vakken, waarin onderwijs zal gege ven worden, zijn: Nederlandsche taal, re kenen, kennis der natuur, teekenen (voor de jongens) en nuttige handwerken (voor de meisjes). Zij, die aan dit onderwijs willen deel nemen, moeten zich tusschen 1 en 15 Oc tober aangeven bij het hoofd der school. TERNEUZEN. De middag-goederentrein uit Gent is Woensdag nabij het station Terneuzen, door op een verkeerd spoor te loopen, gederailleerd. De locomotief, de tender en vijf wagens zijn verbrijzeld. Het verkeer naar Gent en Mechelen werd onderhouden met treinen van het station Terneuzen naar de plaats van het ongeval en van daar na overstappen in andere trei nen verder. KOEWACHT. De handboogmaatschappij »St Sebastiaan" gaf Zondag en Maandag bij gelegenheid van de kermis een paar schietingen, die druk door verschillende schutters uit deze en omliggende gemeen ten werden bezocht. Zondag waren er zelfs 96. De oppervogel werd toen gescho ten door den heer Al. de Moor te Zuid- dorpe, de zijvogels door de heeren Ed. Piscé te Moerbeke en Ed. Martens te Over slag, de kallen door de heeren De Vliegef te Moerbeke en H. Puylaert te Zuiddorpe. Maandag werd de hoogvogel geschoten door den heer P. Dierick alhier en de zij vogels door de heeren Arth. Ysebaert en Gustaaf Poppe beiden alhier. ZUIDDORPE. De gemeenteraad heeft, naar de Z. K. weet mede te deelen, be paald, dat er herhaling-onderwijs zal ge geven worden voor de jongens gedurende de maanden November, December, Januari en Februari eiken Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag van 's avonds hall zes tot zeven uur en voor de meisjes geduren de het geheele jaar eiken Woensdagmid dag van één tot drie uur. Het is voorzeker niet van algemeene bekendheid, dat de processie, welke op de Kruisdagen voor de vruchten der aarde gehouden wordt, hier in werkelijkheid ge deeltelijk langs de velden gaat. 's Maandags gaat men niet verder dan de kerk en omliggende, 's Dinsdags neemtf" men het Belgische gedeelte en 's Woens dags het Nederlandsch grondgebied. De processie werd eiken dag door een groote menigte geloovigen gevolgd, die met den priester de Litanie van alle Heiligen me debaden. Dinsdag de derde kermisdag maakte de fanfaren maatschappij »De Eendracht" een muzikale wandeling door het dorp en bracht een bezoek aan verschillende harer eereledcn. Een menigte volks was op de been. Al les liep, evenals op de vorige kermisdagen, in de beste orde af. KLOOSTERZANDE, 3 Mei. Heden had voor rekening der Landbouwers-Verecni- ging »Eigen Hulp" alhier, de aanbesteding plaats der levering van 115500 Kg. Chili- salpeter. Aan den laagsten inschrijver, den heer W. Adriaansens te Groenendijk, werd de levering gegund, a10.22'/» per 100 Kg. SAS VAN GENT. Voor 14 aandeelcil Ji f 100 ieder in de Glaceries Neêrlandaises werd j.l. Dinsdag te Brussel in publieke veiling slechts f 6 per stuk geboden, doch niet toegewezen. Het fietsen gaat vlug, met een auto- ^mobiel rijden gaat nog vlugger en vliegen gaat het vlugst (straks gaat SanJ tos Dumont met 1000 passagiers in één dag over den Oceaan) doch wat onaangenaam is, is: sukkelen met eene baloorige auto mobiel. genoeg voor de reis. Zoo kwam de nacht. Hot zonlicht van den dag was uitge doofd; een storm was opgestoken. Wild en woest loeide hij over het eenzame huis aan den oever der zee. De branding schuim de, de donder rolde, bliksemstralen scho ten onophoudelijk door de lucht. De kin deren sliepen den slaap der onbezorgde jeugd. Zij droomden van verre feestdagen, van zonneschijn op de duinen, van lustig knallende champagneflesschen en van de geschenken, die hun vader zou meebren gen. Die arme onschuldige kleinenHij zuchtte tusschen de sombere gevangenis muren, en zij, de moeder, lag wakend en aangekleed op het bed en besproeide liet kussen met haar tranen. Geheel haar ge luk was vernietigd. Van de overvloedige feesttafel hadden zij den echtgenoot, den vadèr weggerukt, en wat de bliksem daar nu met kronkelend vlammenschrift op den donkeren muur van haar slaapkamer wierp, was het „Mane Tekel" van een nog niet uitgeboete schuld. Wat was dat? Een zacht kloppen op haar venster! Behoedzaam schuift zij, het gordijn weg: een bliksemstraal verlicht den omtrek. Zij ziet haar man, bleek, drui pend nat van den regen en bibberend van den storm. Het is geen spookgestalte, het is haar man; hij geeft haar een teeken, snel het venster open te maken. Uit de gevangenis ontsnapt vervolgd HULST. Blijkens op de gebruikelijke plaats aangeplakte bekendmaking brengen Burgemeester en Wethonders ter kennis van de ingezetenen dat de bulletins be treffende den toestand van onze beminde Koningin Wilhelmina, zoo spoedig .moge lijk na ontvangst aan het Raadhuis zullen worden aangeplakt. Op deze wijze kan ieder belangstellend ingezetene spoedig kermes nemen van de officieele berichten. HULST. Dinsdag ging de mare: Het ")parket uit Middelburg komt, het gemeen- ftehuis te Clinge was ter beschikking van do heeren gesteld, de veldwachter aldaar moest een oogje in het zeil houden; een moord of iets dergelijks was niet gebeurd, wat zou er toch aan het handje zijn een rijtuig uit St. Nikolaas is komen aanrij den, waarin eene vrouw welke «simpel" was, begeleid door mannenvolknaar het luidde moest eene conferentie plaats heb- teruggekomen om haar te zeggen, waar hij het geroofde geld verborgen heeft de ze gedachten vliegen haar door het hoofd. Sidderend opent zij het venster, hij is bij haar. Zij wringt wanhopig de handen en zucht «Karei, Karei Wees bedaard, kind, zegt hij zacht en smeekend. 't Is een schurkenstreek van onzen kassier, die mij valsche boekin gen liet maken om zijn eigen bedrog te bedekken. Toen deze nu, doordat mijn boeken in andere handen overgingen, aan den dag kwamen, wierp hij de verdenking op mij. Zoo werd ik gevangen genomen, terwijl hij op het punt stond de vlucht te nemen. Een toeval verijdelde echter zijn vlucht. Mijn onschuld kon ik uit mijn boeken aanwijzen, alsook zijn schuld, en als loon hiervoor en voor den uitgestanen angst hoeft, mijn chef mij de betrekking van kassier opgedragen. Niet een reisvoor- ben met een Belgisch parket en stond het aangekomen rijtuig daarmede in verband; het parket uit Middelburg schijnt even wel niet gekomen te zijn, bedoeld rijtuig is wederom vertrokken zooals het geko men is, wat zou daar tusschen zitten ra ra, wat is dat? Ofschoon men in het algemeen over Sde jeugd niet mag klagen, hoort men toch yan tijd tot tijd van straatschenderij en 'mag men wel aannemen dat het steeds de- 7zelfden zijn, welke zich daaraan schuldig maken. Donderdagavond heeft men de lamp ge nomen uit de lantaarn, geplaatst nabij de i Havenfortsluis en dezelve vervolgens in I het water gegooidbepaald eene groote heldendaad waarvan de moedige dader he laas onbekend is. Welk genot men kan vinden om een andermans goed te vernielen zal wel nie mand, behalve de dader(s) kunnen vatten. De afdeeling «Zeeland" der Neder landsche Maatschappij lot bevordering der Geneeskunst, stelt pogingen in het werk om te komen tot de oprichting van plaat selijke afdeelingen van het «Groene Kruis" in Zeeland om zpp mogelijk later te ge raken tot de oprichting van 'eene centrale Zeeuwsehe afdeeling. MIDDELBURG, 6 Mei. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren J. Maar- leveld, te Aardenburg; J. Maas, te Ter Neuzen A. W. van Nieuwland, te Zie- rikzee en Th. L. Rademaker, te Ossenisse. Uit Rome wordt van Donderdag ge seind De audiëntie, door Z. H. den Paus aan het Nederlandsche Comité verleend, heeft op alle aanwezigen diepen indruk gemaakt en allen buitengewoon voldaan. Onze H. Vader sprak met innige deel neming, welke alle aanwezige Nederlan ders diep trof, over de ziekte van onze Koningen Wilhelmina, voor wier herstel Hij de hartelijkste wenschen uitte. Met aandrang beval Z. H. de stichting aan van een Nederlandsch College te Ro me, en verklaarde voor dit doel te willen beschikbaar stellen de opbrengst der in schrijving onder de Nederlandsche Ka tholiekenter gelegenheid van Zijner Heilig heids Jubilé gehouden. BERGEN-OP-ZOOM. Moesten wij dezer dagen tot ons leedwezen rtielden dat de ZeerEerw. heer M. Smits, Rector van het St. Josephgesticht alhier, totaal het ge zicht verloren had, thans is het ons aan genaam te kunnen mededeelèn dat Z. Eerw. eene operatie -gunstig doorstaan Dit werd gisteren door eenige Antwerp- sche heeren ondervonden, welke lustig perl automobiel getoerd hadden, geëscorteerd, ^efft te Gravenhage en thans wederom door twee vrienden per motocycle, wier 'le*er ZK,t r'an voorheen, rug meer geleek op een miniatuur-polder dan op een reis-toilet, zoo waren zij tot over hun kraag met vetten polder-grond bespat. Hier op de terugreis aangeland wilde het weerspannige vervoermiddel niet meer verder, niets baatte, en de slotsom was dat de „kar" in den steek moest worden gelaten om te wachten op betere tijden om ,de reis te vervolgen. OSSENISSE. Op het onderwijzers-exa men te Middelberg slaagde Dinsdag o. m. de heer Th. Radenmakers alhier. St. JAN STEEN. Weer hebben de die ven hun slag geslagen. Uit een weide hebben ze, ten nadeele van den landbou wer C. van Acker, in den nacht van Dinsdag op Woensdag het schoonste rund gestolen, 't Is te verwonderen, dat de die ven daar niet eerder aan gedacht hebben. Prachtiger gelegenheid om te stelen is er „-.«rèt. Dag en nacht is 't vee in de wei, die gelegen is op een Hinken afstand van de huizen, terwijl 'tgestolen vee al gauw de grens over is. Vijftig jarige echtvereeniging van A. Seghers en Fr. D' Hondt Vijftig jaren waren ze vereenigd in echtelijken trouw, de brave oudjesen al woonden ze in 't uiterste hoekje onzer ge meente, en al waren ze niet met aardsche goederen gezegend, de gulle gemeentena ren vergaten hen niet en droegen bij om hun een gezelligen dag te doen smaken. Begeleid door „Eerewacht" en Feestcom missie werden de jubilarissen 's morgens kerkwaarts gebracht en weer naar huis gevoerd, waar de heele buurt met harte lijke eenstemmigheid alles versierd had. De eene gelukwen§ch volgde op den an- ren en toen tegen den avond de Fan fare de algemeene feestvreugde kwam verhoogen, zag de omtrek zwart van 'tvolk, en straalde gulle vroolijkheid en blijde deelneming uit de oogen van jong en oud. Na een hartelijk afscheid vertrokken Commissie, Fanfare en volk om onder 't ledigen van een glaasje ben einde aan dezen voor Kappellebrug zoo recht pretti- *"f£en dag te maken. AARDENBURG. Wekt ons lief ka tholiek kerkje met het prachtige in eiken hout gesneden ameublement, terecht de bewondering op van alle geloovigen tot ver in den omtrek, reeds geruimen tijd was hier een merkbare vooruitgang waar te nemen in de uitvoering van den kerk zang. Ons - zangkoor kan thans met de beste uit den omtrek wedijveren. Onze vroegere kapelaan, de Wel.Eerw. heer van Dijk was het, die tijd noch moeite spaarde om van het eertijds zoo zwakke koor tets goeds te vormen. Dat dit is gelukt kan men thans hooren. Op feesdagen genieten we zelfs het voorrecht, de heerlijke accoorden eener muziekmis door de gewelven te hooren ruischen. Nog steeds worden de repetitiën trouw voortgezet, thans onder leiding van den heer Buscher onderwijzer aan de katholieke school. Ons zangkoor schot, maar een reisgeschenk breng ik mee, en kan nu het geld, dat ik van een woekeraar geleend had vandaar mijn verdrietige stemming teruggeven. Ik wilde u den ganschen nacht niet in on rust laten doorbrengen en kwam daarom van het naaste station, ondanks regen en onweer, te voet hierheen. De storrn had uitgewoed. De zon steeg vlammend uit de zee op, en zij zocht en vond weep de gelukplaats voor het vis- schershuis. belooft inderdaad veel voor de toekomst. HEINKENSZAND, 7 Mei. De landbou wer C. B. die gisteren van de marktdag te Goes terugkeerde, had het ongeluk met paard, rijtuig en passagiers in een sloot te geraken, tengevolge van de groote vaart langs een sleilen oprit. Weldra had men bijgestaan door eenige toesnellende personen, alles weer op het droge gebracht. De passagiers en het paard hadden geen letsel bekomen, doch het rijtuig was zoo danig gehavend, dat het voor verder ver voer niet geschikt bleek. LOKEREN. Gisteren (Donderdag) is een trein ontriggeld tusschen deze plaats en Gent zonder ernstige ongelukken, doch slechts eenige materiëele schade te veroor zaken. Een gelukkige vader. Een 69-jarige bewoner van het dorp Barringen, in het Ertsgebergte is dezer dagen vader gewor den van zijn 37e kind, een meisje. Zijn eerste vrouw maakte hem in een 17-jarige echtvereeniging gelukkig met 13 kinde ren, 10 jongens en 3 meisjes, waarbij een stel tweelingen. Zijn tweede vrouw, met wie hij 12 jaar getrouwd was, schonk hem 12 kinderen, 8 jongens en 4 meisjes, en zijn derde vrouw, met wie hij 12 jaar ge leden in het huwelijk is getreden, schonk het leven aan. 12 kinderen, 6 jongen en 6 meisjes. Van deze 37 kinderen zijn er nog 10 in het leven. De gelukkige vader voorziet in het on derhoud van zijn gezin door den verkoop van afgerichte vogels, een karig betaald bedrijf. Doelmatige vogelnestjes. Van de in sectenetende vogels zijn de meezen wel de ijverigsten. Om deze vriendjes het nes telen in onze tuinen gemakkelijk te ma ken, hange men een aantal kunstmatige nestjes in de vruchtboomen, die op de vol gende wijze goedkoop en doelmatig te ver vaardigen zijn. Stroohulzen (die men van zijn ledige, of anders volle, wijnflesschen afneemt)*worden aan het spitse einde met een touwtje dichtgebonden. Het onderste einde wordt door een rond plankje, uit een sigarenkistje gesneden, gesloten, en met een paar ijzerdraadjes aan de hals vastgehecht. Iets meer dan ter halver hoog te snijden wij een vlieggat in de huls, en de woning is klaar. Om deze nestjes een meer natuurlijk voorkomen te geven, doo- pen wij ze een- of beter tweemaal in een brij, bestaande uit leem met een weinig roet vermengd. Na het opdrogen worden zij met een paar ijzerdraadjes aan de oost zijde der vruchtboomen bevestigd. (Semperv.) Zooals bekend is, heeft België zijne gren zen gesloten voor den invoer van Neder landsche varkens. De invoer uit Frankrijk is echter toegestaan. Hoe belangrijk deze handel is, blijkt hieruit, dat volgens de of ficieele statistiek, door het Ministerie van Landbouw uitgegeven, in het eerste kwar taal van dit jaar 3 (zegge drie) varkens zijn ingevoerd. De uitvoer bedroeg 9 var kens. Wat een drukke handel Als men eens kon berekenen hoeveel varkens in het eerste kwartaal van dit jaar uit Ne derland frauduleus in België gevoerd zijn, dan zou men andere getallen zien In het verslag over 1901 van den zuivel-consulent in de provincie Zeeland, den heer L. J. M. Koert, wordt gewezen op de onvoldoende toestanden op de boer derijen, waardoor een algemeene verbete ring in de qualiteit der boerenboter niet te verwezenlijken is. Aangezien men in Zeeland algemeen de meening is toege daan, dat het fabriekmatig verwerken der melk niet voordeeliger kan zijn dan de tegenwoordige manier van bereiding en het aantal koeien, waarvan de melk fa briekmatig wordt verwerkt, dan ook slechts het tiende gedeelte van het geheele aantal in de provincie bedraagt, wenscht de con sulent te onderzoeken of bedoelde meening juist is, en zal hij trachten voor dit onder- zuek de noodige medewerking te verkrijgen. DEN HAAG, 9 Mei. H. M. de Koningin heeft den nacht rustig doorgebracht. De voedselopuame is voldoende. DEN HAAG 9 Mei, 3 ure namiddag. De verbetering in den toestand van H. M. blijft aanhouden. 1>«* opnnmc van liiffexoiiflrn Nlukkni l>r\% l.jNt volstrekt niet, «lat <le Iteftacti* niet «lei» inlioiMl instemt. Ben schildwacht. Slechts weinigen onder de lezers van Zelandia zullen vermoeden, dat aan deze zijde der Schelde nog lui wonen die van tijd tot tijd er een schildwacht op nahou den. In onze provincie toch, hoorde men van zoo'n weeldeartikel alleen in de gar nizoensplaatsen. Toch is er ook aan dezen kant, en wel onder de gemeente E. iemand die van tijd tot tijd een schildwacht voor zijn deur heeft staan. Geen soldaat met ransel op den rug en geschouderd ge weer, om onwelkome bezoekers op een af stand te houden; geen schildwacht in den vorm van een stevigen politie-agent, zooals men die in sommige buurten van groote steden aantreft, om argelooze luidjes te waarschuwen, dat zij op terrein zijn aan geland waar gevaar bestaat voor de goede zeden. Neen lezer, de hier bedoelde schild wacht bestaat uit den baas of de bazin uit een kroeg, waar geregeld des Zondags avonds gedanst wordt, op de maat eener automatische piano, oen ding, even gemak kelijk te bespelen als een draaiorgel, doch voor 't gehoor nog afschuwelijker dan zoo'n schreeuwinachine. Van heinde en verre stroomt het jonge volkje, waa onder meisjes van 15-16 jaar oud daarheen. Zoo verzot zijn enkele boe renmeiden op dat vermaak dat zij bij 't aanvaarden van een nieuwen dienst, de voorwaarde bedongen, des Zondags vrij te zijn om ie kunnen gaan dansen. Maar, vraagt misschien een bezorgde huismoedor, mag dat maar zoo? gaat er dat in E. maar zoo door? Wel neen moeder, stellig mag dat niet even als in andere plaatsen is ook daar eene verordening, die het maken van muziek zonder vergunning van den burgemeester verbiedt. Maar de politie dan Ja, daar bestaat bij de baas uit hul danshuis een middel voor, en wel de schildwacht. Weer of geen weer, beurtelings staan den baas en bazin uit het danshuis, enkel gewapend met een paar goede oogen (de laatste ook wel eens mot een bril op) te

Zelandia | 1902 | | pagina 2