No. 40. Zaterdag 10 Mei 1902. 1" Jaargang. De Middenstand. FEUILLETON. Brieuen, stukhen en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan te Zuiddorpe. EEN BANGE NACHT. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Volks- en Landbouwbonden zijn op gericht voor het maatschappelijk belang hunner leden. Hoe er in die Bonden gewerkt wordt is voldoende bekend. Zij zijn er allengs toe gekomen en zpl- len er toe overgaan vreest men voor gemeenschappelijke rekening aan te koopen en ingroote hoeveelheid te betrekken, niet slechts wat tot hun bedrijf behoort, maar ook alle huishou delijke zaken. En vinden zij hun gading niet in 't eigen land, zoo gaan zij die zoeken daar buiten. Zoover is het ten huidige dage in ons land nog niet gekomen, doch wat zal morgen geschieden, vragen zich met angst om het hart af zoo talloos velen, die in allerlei nering en kleinhandel brood en zuivel verdienen. Het heeft zoo in de Volksbonden, waarvan velen beter arbeidersbonden dienden genoemd te worden, den schijn, alsof geen middenstandsbelangen te be hartigen zijn. Of zou men meenen, dat de middenstand, die een zwaren kamp te strijden heeft tegen maatschappijen en vennootschappen, die over een mach tig kapitaal te beschikken hebben, tot overmaat van ramp nog onthouden moet worden van de klandizie hun tot nog toe door arbeiders en buitenlui ge gund, wat zou hun dan nog resten Wat anders dan bij den groothandel aan te kloppen, om daarbij als onder geschikten in dienst te treden Dat kan men toch niet noemen een oplos sing van het maatschappelijk vraagstuk. Het christelijk beginsel«leven en laten leven" wordt uit het oog verlo ren. Z. H. Leo XIII wees er reeds op in zijn Encycliek Graves de Communi re, waar de H. Vader zegt«Geweerd moet worden een steen des aanstoots, namelijk de christelijke democratie moet haar zorg voor de lagere standen niet zóo uitoefenen, dat zij de hoogere schijnt .voorbij te gaan. «Immers deze zijn niet minder diens tig tot behoud en ontwikkeling der maatschappij. «Hiertegen waakt de christelijke lief dewet.» Wat de H. Vader hier zegt ten gun ste van de hoogere standen, die geen bijzondere bescherming noodig hebben, geldt a fortiori, met nog meer klem, van den middenstand, die erger dan gene in het maatschappelijk geding is betrokken. Onmiddellijk daarop, trouwens, laat de Paus volgen deze woorden, die het algemeen beginsel behelzen, dat in de ze tot richtsnoer moet dienen «Want deze de christelijke liefde wet wil de menschen zonder uit zondering, en van iederen stand, om vatten, aangezien zij behooren tot één en hetzelfde huisgezin, door denzelfden algoeden Vader geschapen, door den zelfden Heiland verlost en tot hetzelfde eeuwig erfdeel geroepen.» Volksleiders schermen met ,,Rerum Novarum" en ruien de werklieden op tegen het kapitaal, maar zij denken er niet aan dat in deze Encycliek te lezen staat «De natuur heeft alles geordend tot eendrachtig samenwerken, tot onder linge overeenstemming, en gewild, dat in de samenleving deklassen in een drachtige betrekking tot elkander staan en een zeker onderling evenwicht be waren. In Noordbrabant heeft men het ge- vaar, dat den middenstand bedreigt, be grepen, daar heeft in 's Hertogenbosch een vergadering plaats gehad van de Hanza waartoe alle neringdoenden van het Bisdom waren uitgenoodigd. 't Zou ons erachtens wel zaak wezen, leering en nut te trekken uit hetgeen de Noordbrabantsche vaklui bezig zijn, tot stand te brengen. De naam Hanza is waarschijnlijk ont leend aan de uit vorige eeuwen oude eerbiedwaardige Hanza, met hare groot- sche factorijen, met hare reusachtige warenmagazijnen, te Londen, te Brug ge in Vlaanderen, te Bergen in Noor wegen, te Nowogorod in Rusland. Drie honderd jaren hielden deze Duitsche koopwaarkoloniën stand, in weerwil van eiken strijd en van zoo vele vijan delijkheden van vreemde zoowel als van eigene broeders. De geheele Bond der Hanza stond met zijne geheele macht achter de meer dan twaalf duizend faktorijbedienden en niemand waagde het, zelfs in het trotsche Londen, den geringste der Duitsche winkelbedienden of leerlingen ook slechts een haar te krenken. Staatkundig Overzicht. Binnenland. Frijs per 3 maandent franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentlën t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 eent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. De zee ruischt en glinstert in haar blauwe onmetelijkheid. De zon weerkaatst haar stralen in liet golvend water en de kinderen spelen met hun bloote armen en voeten in het warme zand. Och Karei, is het hier niet mooi, roept de moeder der buiten spelende kin deren haar echtgenoot toe. De jonge vrouw zit in de schaduw in een gemakkelijken stoel en kijkt droome- rig naar zee. Een boekje, in fijnen pracht band, waarin zij gelezen heeft, ligt open op haar knieën. Zij gaat geheel op in de schoonheid der natuur. Karei Wendeler kon ook hier den man van zaken niet afleggen. IJverig bestu deerde hij de verschillende morgenbladen. Op de bemerking zijner vrouw antwoord- hij de slechts met een onverschillig hm en las verder. Zoo gemakkelijk laat eene jonge vrouw zich echter het stilzwijgen niet opleggen. Hoe jij dat toch mogelijk gemaakt hebt, begon zij opnieuw, nadat je chef je het verzochte voorschot had geweigerd. Zijn gelaat werd dSnker. Dit thema scheen hem onaangenaam. Goedkoop is het hier niet, vervolgde zij, en zoo ik gezien heb, zijt gij goed voorzien van geld. Nu, verheug je dan daarover, zei hij eenigszins wrevelig. Wij zijn toch hier ge komen om van het leven te genieten. Uitrekenen kunnen wij later. Ik geniet er ook van, antwoordde zij geraakt. Maar jij met je kranten. Indien je dat van het leven genieten noemt. Zij zuchtte diep en keek hem zonderling in de oogen. De man liet zijn kranten op zijn knie zinken en lachte. Vergeef mij, Mientje, zei hij hartelijk; kom, vandaag zullen we eens feest vieren en pret maken, vervolg de hij in vroolijke stemming. Anna! riep hij in het geopende huis, breng wijn en vruchten en wat gij nog meer goeds hebt hier Het meisje bracht alles en zette het op het tafeltje in de schaduw. De flesschen knalden. De kinderen kwamen juichend toegesneld. De zon keek nijdig onder het gespannen zeil door. Karei, wij leven te goed, zei de jon ge vrouw zacht. Och, wat, men leeft immers maar ééns, riep hij, in dollen overmoed zijn glas ledigend. Nu, dat moet ik zeggen, je legt het goed aan, klonk een ernstige stem plotse ling achter de tafel te midden van het vroolijke gezelschap. Allen keken ontsteld op. De kinderen keken nieuwsgierig, de jonge vrouw ver legen den vreemdeling aan, want zij ken de hem goed. De man sprong verschrikt op, alle kleur week van zijn gelaat. U hier, mijnheer chef? kwam het stotterend van zijn lippen. Ja, mijnheer Wendeler, klonk het SPANJE. Vrcesclijk misdadig plan. Een vreeselijke misdaad is te Barcelona voorkomen, doordat de politie twee werk lieden in hechtenis heeft genomen die het snoode plan hadden opgezet, om een we verij, waarin 400 menschen aan den ar beid waren, in de lucht te doen vliegen. FRANKRIJK. Een spoorwegongeluk. Een trein met pelgrims, komende uit Mouscron (België) en bestemd naar Lour- des, derailleerde door een onbekende oor zaak op een open traject nabij Moyenne- koel. Ik moet u om een onderhoud ver zoeken De gedistingeerde oude heer zei dat als een bevel aan zijn ondergeschikte. De jonge man trad nader. Ik ben bereid, zeide hij. Hier niet, zeide de oude heer, een medelijdenden blik op de vrouw en de kinderen werpend. Wilt u dan zoo goed zijn mij te vol gen? Karei ging hem voor in het huis. De jonge vrouw zag hen met klimmenden angst na. W.at had dat alles te beduiden Zij keek om zich heen, of iemand het gebeurde gadesloeg. En zoo was het in derdaad. Daar stonden niet ver van de huisdeur nog twee heeren, die klaarblijke lijk met den chef gekomen waren en op hem wachtten. Zij kende hen niet, maar hun aanwezigheid alleen joeg haar angst aan en boezemde haar onrust in. Zij wil de haar man volgen, om te hooren water was. Toen traden die mannen snel voor de deur, als wilden zij haar den toegang beletten. Zij stond stil. Dat was de hou ding van politieagenten. De kinderen sprongen haar na. Zij weerde hen af en voerde hen naar de tafel terug. Het on derhoud van Karei met zijn chef zou im mers alles ophelderen. Tien minuten verliepen voordat Karei zeer bleek weer buiten kwam. Vaarwel kinderen, vaarwel vrouw, riep hij met gedwongen vroolijkheid. Mijn tegenwoordigheid in de zaak is dringend noodig. Hij kuste de kinderen, daarna ook zijn ville, tusschen Amiens en Compiégne. Er moeten dooden en gewonden zijn. Inge nieurs en een aantal geneesheeren begeven zich ter plaatse. Volgens een nader bericht zijn er bij het déraillement 9 personen gedood en 11 zwaar en 40 licht gewond. Twee pelgrims worden nog vermist. Het ongeluk zou vol gens sommigen aan den misslag van een wisselwachter te wijten zijn, maar volgens anderen was de weg dien de trein volgde niet geschikt om zoo zware treinen te dra gen, en buitendien eenigszins verzakt ten gevolge van den regen. ZWITSERLAND. Een tunnel ingestort. De Chexbres-tunnel is ten deele inge stort. Sedert geruimen tijd sijpelde water door het tunnelgewelf, en men was bezig de bronnen daarvan op te sporen. In het metselwerk werden kanalen gehouwen, wat heel moeilijk en gevaarlijk was met het oog op de slechte hoedanigheid van het gesteente. Zondag had dit werk stil gelegen. Den volgenden dag zagen drie arbeiders, die werkten aan het gewelf, dat twee steenen daar uitgevallen waren. Zij begrepen wat dit beteekende, vluchtten onmiddelijk, en nauwelijks waren zij on der de gevaarlijke plek uit, of het gewelf bezweek over een lengte van 5a 6 meter, en door deze opening stortte een geweldi ge massa steen en aarde die ter lengte van 25 m. de rails begroef. Deze instor ting had plaats op 140 meter van het zui delijk tunnelportaal. Wat de oorzaak is, weet men niet. Het treinenverkeer was natuurlijk ge heel gestremd, en de ingenieurs verklaren dat het zeker nog wel veertien dagen du ren zal, vóór alles hersteld is. Het goede renvervoer en de post zijn langs andere lijnen geleid. Het locaal verkeer gaat tot aan de tunnel. Daar moet alles uitstappen; de dames in vigelanten, de heeren op braecks en open wagens, door de maat schappij gehuurd. En zoo trekt dan tel kens zoo'n karavaan over den berg naar de andere zijde der tunnel, waar een an dere trein gereed staat. Die tocht duurt ongeveer een half uur. Soms is er in de rijtuigen geen plaats genoeg, en dan moe- vrouw. Hij fluisterde haar in het oorGe vangen genomen, stil, de kinderen Eer zij nog de vreeselijke gedachte kon begrijpen, waren zij verdwenen. Gevangen genomenKoud rilde het haar door de aderen. Zij stond reeds op het punt in tranen uit te barsten, toen zij zich plotseling bedwong. Daar dook de oude visscher achter het huis op. Hij keek haar en de kinderen zoo zonderling aan. Had hij iets gehoord of gemerkt? Zij greep een der kranten en verborg haar gelaat achter de opengevouwen bladen. Deze schijnbare onverschilligheid bracht den ou den man op een dwaalspoor, wien het vreemde plotselinge vertrek van haar man wel was opgevallen. En terwijl zij scheen te lezen, rolden haar de tranen over de wangen op het papier. De kinderen speelden weer. Het afscheid had hen niet bedroefd; vader was in de stad ook den ganschen dag weg, en zij verheugden zich reeds in het vooruitzicht op alle geschenken, die hij voor hen zou medebrengen. Gevangen genomen Waarom, dat had Karei niet gezegd, ook niet, of hij schul dig was. Hij had wel is waar geen tijd gehad om veel te zeggen, maar het eene woord „onschuldig" had hij er toch wel kunnen bijvoegen, want hij wist, wat dat in dezen verschrikkelijken toestand voor haar zou beteekenen troost en hoop. En nu? Zij dacht na over de oorzaak, die tot een zoo onteerenden maatregel geleid had. Op eens richtte zij zich verschrikt op. De groote som geld, die hij in zijn bezit had, nadat het verzoek aan zijn chef om een ten de heeren loopen.['sJNachts wordt al les door fakkeldragers bijgelicht. BELGIË. Een woelijse verjsa«Ierinjs. Op het buitengewoon Congres der socia listen, dat Zondag in het Maison du Peu- ple te Brussel werd gehouden, viel Citoj-en Van der Velde, het gezag des Konings aan en verheerlijkte de vrijmetselarij. Deze knecht der Loge met zijn medesprekers, kregen harde waarheden te slikken 'van den werkman Hubin, die de volkshelden, in het bijzonder den Oitoyen Destreé ver weet, dat hij rustig in den Muntschouw burg zat, toen de socialisten op straat wer den vermoord. Hevig werd tegen deze brutaal uitge sproken beschuldiging geprotesteerd, op zijn beurt protesteerde Hubin tegen de toe juichingen waarmede zij begroet werden, die zelf niet deden wat zij aan anderen bevalen. Anseele wist den storm, die opstond te bezweren door met zijn vrienden de Inter nationale aan te heffen, de geheele verga dering zong mee en te midden van de grootste verwaring werd bij staan en zit ten, het gedrag der leiders met even over de helft der aanwezigen goedge keurd. Lekkere helden, die socialisten II. >1. (Ie Koningin. Naar aanleiding der ziekte van H. M. de Koningin, schrijft het Handelsbl. van Antwerpen. „De onrustwekkende tijdingen over den toestand van H. M. de Koningin der Ne derlanden hebben, ook in België, en voor namelijk in het Vlaamschsprekende ge deelte des lands, diepe verslagenheid te weeg gebracht en algemeene deelneming uitgelokt. „Een Engelsch spreekwoord zegt: blood is thicker than water; in deze voor het Nederlansche volk zoo bange oogenblikken ondervinden wij er de waarheid van, en is ook ons Nederlandsch gevoel droevig ontsteld. voorschot was afgeslagen de haast, waar mee hij dagelijks naar de kran'en greep; zijn melancholieke stemming, zijn gekun stelde vroolijkheid, dat alles wees op een geheime misdaad. Hij bekleedde een be trekking van vertrouwen. Indien hij die eens misbruikt had en zich gelden had toegeëigend, die hem niet toebehoorden En waarom? Uit liefde tot haar, daar zij naar deze badreis zoo zeer verlangd had, en wijl hij anders niet in staat geweest haar wensch te vervullen Het blad in haar hand ging op en neer. O, kalm en onverschillig te moeten blij ven bij die gedachte, ter wille van de kinderen en de vreemde menschen, ter wijl zij had willen uitschreeuwen in waan zinnige smart! En zoo zou het blijven, uren, dagen, weken lang! Zij wist, hoe langzaam het gerecht is, hoe lang een on derzoek kan duren, en intusschen zou zij wellicht geen enkele tijding van hem krij gen. Een ding was zeker: hier kon zij niet blijven. Hier was het land der geluk kigen, daaruit was zij nu voor altijd ver bannen. Zou zij wachten, totdat het in al le kranten stond, tot men zijn naam open lijk noemde en haar met den vinger na wees? Neen, weg! morgen reeds! Eerder ging het echter niet. En dat was nog al tijd plotseling genoeg om opzien te wek ken. De dag, die haar een eeuw toescheen, was eindelijk in bange verwachting ten einde geloopen. Het geld had Karei mee genomen, of wellicht had men het hem afgenomen. Gelukkig was hier vooruit be- 1 taald, en wat zij in haar beursje had, was

Zelandia | 1902 | | pagina 1