Binnenland. H. M. de Koningin. De ziekte van II. M. heeft een geregeld verloop, en er vertoont zich geen enkele com plicatie. Uit het Loo wordt heden nog gemeld: De gunstige bulletins omtrent den toe stand van II. M. de Koningin beant woorden aan de hier gekoesterde ver wachtingen. Hare Majesteit moet reeds eenige oogenblikken op zijn geweest, en de Koningin-Moeder moet zich in de laatste dagen herhaaldelijk zeer gun stig over den toestand hebben uitge laten. De komst van prof. Rosenstein moet dan ook minder door de omstandighe den noodzakelijk zijn geweest, maar moet meer worden toegeschreven aan den wensch der Koningin, om den pro fessor nog eens te raadplegen. De Koningin gaf zelve de opdracht, zorg te dragen voor een bouquet op den verjaardag, heden, van de lec- trice van H. M. de Koningin-Moeder. Provinciaal Nieuws. Uit België. Onderwijs Kerknieuws. schokken werden waargenomen van den avond van den 18en April tot den middag van den 19en April. Ongeveer 200 men- schenlevens zijn te betreuren. De hoofdstad bleef tamelijk gespaard. RUSLAND. Rloetligc onlusten. Te Moskou zijn in de katoen- en zijde- fabrieken wanordelijkheden gepleegd. De werkstakers drongen de fabieken binnen er ontstonden bloedige botsingen, waarbij verscheidene dooden en gekwetsten geval len zijn. Te Kieuw en te Poltava, zijn oproeren uitgebroken, die door de militai re macht zijn bedwongen. In het district Woranisch hebben 15.000 boeren met zei sen gewapend de troepen op de vlucht ge dreven. ITALIË. Eon brief van tien PAUS. Een brief van den Paus aan het Ameri- kaansche episcopaat is geadresseerd aan kardinaal Gibbons. De H. Vader wijst zeer nadrukkelijk op den voortdurenden vooruitgang van den R. K. godsdienst in de Vereenigde Staten en hij voegt erbij dat deze vooruitgang »hem troost voor het bedroevende streven der oude landen, welke reeds langer Ka tholiek zijn." In de Vereenigde Staten verleent de wet geen voorrechten aan de bisschoppen, maar zij laat hun alle rechtmatige vrij heid, en deze onversaagde bisschoppen ma ken daar gebruik van om de dwalingen der secten te bestrijden. Dë H. Vader prijst ook de stichting en onafgebroken ontwikkeling der Katholie ke inrichtingen voor onderwijs en opvoe ding, welke reeds zoovele heilzame vruch ten hebben opgeleverd. Ten slotte bedankt de Paus de bisschop pen en de geestelijkheid en ook de geloo- vigen voor hunne edelmoedigheid jegens den St. Pieterspenning, die noodzakelijk is voor de verschillende diensten van het bestuur der Kerk. BELGIË. I>c oogen gaan open. Te Gent hebben een groot aantal werk lieden, leden van de sociaal-democratische partij hun ontslag genomen, en zich doen inschrijven als leden van de anti-socialis tische vakvereenigingen. Er zullen nog verscheidene werklieden dat voorbeeld volgen. Een socialistisch kopstuk. Zoodagavond legde de socialistische lei der Cavrot in 't Volkshuis te Morlanwelz re kenschap af van de beslissing van den al- gemeenen raad der socialistische partij. Nauwelijks had hij de beslissing medege deeld, of de geheele zaal barstte in een ontzettend gehuil los. De socialistische afgevaardigde vond dat erg onpleizierig, maakte een zwenking en stelde voor afkeuring uit te spreken over de houding van den algemeenen raad. Hij, Cavrot, had volstrekt geen deel in de beslissing, zeide hij. Toen brak een ware storm los »Dood aan den verrader Weg met de omgekochten We zullen het Volkshuis in de lucht doen vliegen schreeuwde men in de zaal. Cavrot werd ongerust, erg on gerust, zoo ongerust, dat hij het op een loopen zette, zonder zich den -tijd te gun nen zijn jas aan te trekken. Op straat vervolgden de arbeiders hem nog, hij rende weg zoo vlug zijne beenen het toelieten De arbeiders gaan toch inzien, wie hen misleidt. Jammer maar, dat zulk een in zicht gewoonlijk zoo kort duurt. Sensatie Nieuwtjes. In een onzer liberale bladen staat het volgende bericht te lezen „Te Pampeluna in Spanje is een proces hangende tegen een capucijnermonnik, die in een preek zijn gehoor heeft aangespoord het godewelgevallig werk te verrichten van de liberalen te vermoorden." Het is duidelijk, dat men hier te doen heeft met een krankzinnige, aangeno men altijd dat het bericht juist is, wat van dergelijke tendentieuse en van verre komende sensatie nieuwtjes altijd hoogst twijfelachtig mag heeten. Maar vourloopig hebben de monniken in 't algemeen, en de capucijnermonniken in 't bizonder weer een aardig duwtje ge kregen bij lichtontvankelijke lezers. Voorherehliiijs voor «le verkiezingen. Een bericht, dat wij wel degelijk dienen te overwegen, is de volgende correspondentie uit Zeeland aan de N. R. CL »Een krachtiger samenwerking, neen, een geheele organisatie van de liberale partij is op verschillende plaatsen in on ze provincie dringend noodig. Op het geheele eiland Tholen met zijn 15,000 inwoners en 2000 kiezers bestaat geen liberale kiesvereeniging, behalve een plaatselijke te Stavenisse. Er zal veel gedaan moeten worden om, waar alle partijen zich voorbereiden tot den strijd bij een volgende periodieke Kamerver kiezing, met succes te kunnen optreden. Dit geldt vooral ook voor een voornaam deel van het kiesdistrict Goes. Zeker, de strijd is daar zwaar, omdat de tegen partij er verbazend sterk is, maar het stemmental op den liberalen oandidaat, bij weinig organisatie der partij uitge bracht, is voor de liberalen een aanspo ring om niet te wanhopen. Maar ver eenigen is hoogst noodig. Er zijn nog eenige jaren vóór de verkiezingen voor den boeg laat de partij daar een goed gebruik van maken." Het zij voor ons een spoorslag om actie tegen actie te stellen, en te zor gen, dat onze korpsen goed georgani seerd ter stembus gaan. ZUIDDORPE. Gisteren namiddag ont- stondeen begin van boschbrand in desparren- boschjes van den heer v. Horebeke-Stan- daert in den Ouden Polder alhier. Door het spoedig en kranig optreden van onzen gemeen te-veldwachter, Hemelsoet, werden de vlammen weldra bedwongen en was de schade van geringe beteekenis. Ware onze wakkere veldwachter niet zoo spoedig ter plaatse geweest, dan zou de brand ongetwijfeld grootere afmetingen hebben aangenomen. Een onmiddelijk ingesteld onderzoek heeft niet geleid tot de ontdekking der oorzaak. Twee Zuiddorpsche heiden. Het vol gend vermakelijk voorval heeft zich Za terdagavond in het stille Zuiddorpe afge- gespeeld. Het was reeds bij tien uur en de man liet nog altijd op zich wachten. Moeder de vrouw werd ongerust en be sloot ten laatste op verkenning uit te gaan om hare wederhelft op te zoeken. Waar zou hij zijn?... Op goed geluk af onder nam ze haar tocht. In 't begin had ze geen succes en na een kwartier keerde ze onverrichter zake naar huis, maar.... haar echtgenoot was nog altijd afwezig. Ze werd hoe langer, hoe ongeruster, want manlief was nog nooit zoo laat uit gebleven. En ze besloot opnieuw een on derzoek in te stellen. Drinken of plakken deed hij nooit, en misschien kon hem in de duisternis wel een ongeluk zijn overvallen. Achter den molen gekomen, zag ze plotseling twee gestalten van den Overslagschen weg na deren. Ze bleef staan luisteren en herkende de stem van haar man, die heldhaftig aan 't redeueeren was over de opstootjes in Bel gië Nu vond ze 't eigenlijk niet plezierig om te laten merken, dat zo zoo ongerust was geweest, vooral wijl haar man in ge zelschap was van een buurman. Verbeigen kon ze zich moeilijk meer om hen ongemerkt te laten voorbijgaan, en daarom besloot ze maar, om terzij van den weg neer te hurken met. den bovenrok over het hoofd geslagen. De beide mannen naderden zonder erg. Plotseling echter ziet een van hen de vreemde verschijning in het donker aan den kant van den weg en maakt er zijn makker opmerkzaam op, die nog steeds heldhaftig aan 't woord was. Er volgt een doodsche stilte. Beiden trachten in de duisternis van die raadselachtige gedaante op zoo korten afstand het hunne te krijgen. Zwijgend en bang kijken zo een oogen- blik toe, tot dat een van hen het zaakje niet vertrouwt en op den loop gaat. Be vend van angst volgt de ander zijn voor beeld, en in gestrekten draf vluchten bei de helden door struiken en heggen en ak kers, om langs een grooten omweg einde lijk hun woning te bereiken De vrouw kon niets beter doen dan maar naar huis te trekken, waar een oogenblik later haar man in vliegenden galop en bleek van schrik binnen kwam gestormd, en uitgeput op een stoel neer viel Op haar vraag, wat er aan scheelde, kon hij eerst geen woord uitbrengen, maar later vertelde hij omslachtig van het spook bij den molen. Toen de vrouw hem daarop lachend meedeelde, dat zij zelf het spook was ge weest, was de held aanvankelijk eenig- zins boos, maar weldra moest ook hij om het gekke geval hartelijk lachen. Geen haan heeft echter naar de ontmoe ting der helden gekraaid, hun namen en lotgevallen zijn goed geheim gebleven, maar het zou toch jammer zijn om het niet te melden aan Zelandia. Wij hopen, dat de Redacteur er een plaatsje aan zal geven, op voorwaarde dat hij de namen niet in de krant zet. SAS VAN GENT. Vrijdagavond om streeks half negen liep een vreemdeling, die uit de herberg van M. V. D. kwam, in het kanaal. Hij was weldra op het drooge. «Wegens verschil van opinie!" met zijne wederhelft sloeg Zaterdag een man op de Prins Hendrikkade zijn boeltje kort en klein en smeet daarna eenige meubelen op straat. Na kalme overweging zal hij zijn onver standigheid misschien wel inzien Dat het export-slachten hier wel van eenige beteekenis is, blijkt uit het feit, dat er verleden week zeven en dertig stieren en runderen geslacht zijn. Zij werden op één dag in ongeveer vijftien uren kanten klaar gemaakt. Zaterdag zijn ze per stoom schip »Seahound" rechtstreeks van hier naar Londen verzonden. In hunne vergadering van verleden Zaterdag hebben de leden van het ko ninklijke handbooggilde St. Sebastiaan be sloten om het koningschieten dit jaar vast te stellen op 26 Mei a. s. In twee gezinnen heerscht hier op het oogenblik diphteritus. Wanneer zullen we het laatste geval kunnen vermelden? ZAAMSLAG. Onze gemeenteraad ver gaderde Vrijdag avond. Tot onderwijze res aan de openbare school te Othene werd benoemd mej. M. van Kampen te Bres- kens met 7 stemmen, terwijl mej. S. C. van Oosten te Aardenburg 3 stemmen en mej. M. A. de Vlieger te Zuidzande er 1 kreeg. De aanvraag om subsidie van het comité voor een tramverbinding Honte- nisse-Selzaete zal in een volgende verga- dei ing behandeld worden. Ook een verzoek van 7 bewoners van den Reuzenhoek, om door het plaatsen van een drietal lantaarns aan de daar heerschende Egyptische duisternis een einde te maken, zal in een volgende zit ting afgedaan worden. Het verslag over den toestand der ge meente van 1901 werd aangeboden en zal ter kennisneming bij de leden circulee- ren. TERNEUZEN. Tot groot genoegen der openbare onderwijzers alhier is door den gemeenteraad den derden schooltijd, die van 1 Oetober tët I-April 's avonds van 5 tot 7 uur gehouden werd, afge schaft. Daarentegen zal er herhalings- onderwijs gegeven wofden aan de scholen A en D van 1 November tot 1 Maart. KOEWACHT. In vele gemeenten bestaat de gewoonte bij bruilofts- en andere fees ten vreugdeschoten te lossen. Daar er bij die gelegenheden ook wel eens een glas gedronken wordt, gebeurt het meermalen dat er met de vuurwapenen wat al te on voorzichtig wordt omgesprongen. De vorige week had er een bruiloft plaats op den Heikant en eenige jongelui stonden 's avonds de pasgehuwden af te wachten, die van een uitstapje naar Ter Neuzen thuis verwacht werden. Eensklaps gaat er een schot af en treft den zoon van B. Breyaert in den arm. De wonde liet zich ernstig aanzien, waarom onmiddelijk geneeskundige hulp werd in geroepen. Het is mogelijk, dat de gekwet ste zijn geheele leven het vrije gebruik van zijn arm zal moeten missen. De landbouwer, de heer H. Kips al hier, is in de laatste dagen gelukkig ge weest in zijn stal. Drie zijner koeien hebben alle drie een tweeling ter wereld gebracht. De kalve ren waren goed gevormd en toonden veel levenskracht. Een is er echter gestorven. De vijf andere maken het uitstekend. KUITAART. Met ingang van 1 Mei e. k. is benoemd tot brievengaardster te Kui taart, gemeente Hontenisse mej. A. van den Ende aldaar. AXEL- Het Bestuur der gemeente heeft met de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam eene 4°/o geldleening geslo ten groot /"30,000 het bedrag a pari te verstrekken en de leening af te lossen in hoogstens 40 jaren. HULST. Eene reizende straatzangersfa milie uit Bergen op Zoom genoot verleden week gastvrijheid in eene schuur en werd aldaar verrast door het ter wereld komen van een tweeling (meisjes), welke ten stadhuize zijn aangegeven als te zijn leven loos geboren. Door de Naatnlooze Vennootschap „Stoomtram Hulst-Walsoorden" zal op a. s. Maandag 5 Mei om 1 uur 's namiddags in het hotel „de Graan beurs" worden aan besteed het leveren van 2 gesloten rijtui gen le en 2e klasse op éénassige trucks, elk voor 44 personen, 2 gesloten rijtuigen 2e klasse op éénassige trucks elk voor 52 personen, 2 gesloten goederenwagens met postafdeeling uitmakende perceel I, voorts 3 gesloten goederenwagens op 2 assen, draagvermogen 10 ton, 18 open goederen wagens op 2 assen, draagvermogen 10 ton en eenige wisselstukken uitmakende per ceel II. Naar aanleiding eener advertentie van het Vlissingsche Comité waren 20 miliciens van de lichting 1895 Zondagna middag vergaderd in „de Wapens van Zeeland" om daar te hooren den secretaris van bovengenoemd Comité en te teekenen op een request aan den Minister van oor log verzoekende om alsnog af te zien van het voornemen om de lichting van 1895 nogmaals onder de wapenen te roepen Wie echter na lang wachten niet ver scheen was de aangekondigde spreker en langzamerhand en te leur gesteld gingen de vergaderden uiteen. Het blijkt nu dat spreker de correspon dentie met het spoor miste te Terneuzen en vandaar te voet naar Hulst is gegaan, waar hij omstreeks 6 uur is aangekomen toen de vergadering reeds uiteen was; ook voor hem eene teleurstelling. Naar wij vernemen zal requestreeren in deze weinig batende Minister acht zich verplicht de wet door zijn liberalen voor ganger ingediend en door de Kamer be krachtigd, uit te voeren en voor het geval de Kamer nu anders mocht beslissen, dan zal hij zijne portefeuille ter beschikking stellen. St. JANSTEEN. In de heden gehou den gemeenteraadszitting werd besloten eene som te besteden van 500 gulden aan verbouwing van het gemeentehuis, terwijl in verband hiermede aan den huur der een langere pachttijd werd verleend van 9 jaar. Naar wij vernemen zullen A. Seghers en F. d' Hondt te Kapellebrug op 7 Mei a. s. hun 50-jarige, F. D'Hooghe en C. Stevens te Heikant op 30 Mei a. s. hun 25-jarige echtverbintenis vieren. 26 April.I Bij den landbouwer B. v. Acker werd heden nacht door dieven weer een poging gedaan zich meester te maken van een varken. Ze werden echter ver jaagd, 's morgens vond men een gat in de haag gekapt en 't varken op den hof loo- pende. IJZENDIJKE, 25 April. Als verdacht van aanranding der eerbaarheid is giste ren de postbode op Schoondijke, J. M. al hier, voorloopig in zijne betrekking ge schorst. De zaak is in onderzoek. Hopen wij voor den ouden man, dat de beschul diging valsch blijkt te zijn. IJZENDIJKE, 27 April 1902. Pleizie- rig trouwfeest. Gisteren zou een paartje in het naburige Turkeye trouwen. De brui degom scheen er echter al van te voren niet veel goeds in te zienalthans, zooals later bleek, had hij een scheermes bij zich gestoken. Kort na de trouwplechtigheid kreeg hij dan ook ruzie met een paar zwa gers, waarbij hevige klappen vielen, een zijne pink bijna afgesneden, den ander zijne kleeren opengesneden werden en de heele buurt in rep en roer geraakte. Het slot was, dat de trouwer nog denzelfden namiddag naar zijne woonplaats over de grens moest vluchten en zijne vrouw bij de overige «feestvierenden" moest achter laten. Een ingezetene heeft hier ten dien ste van alle begrafenissen eene lijkkoets beschikbaar gesteld. Hoeveel echter het begraven met zulk eene koets ook. voor heeft boven het begraven te voet, toch zal het waarschijnlijk een heele toer zijn, die nieuwigheid op het platteland alge meen ingang te doen vinden. AARDENBURG. Daar de bovenlokalen der zusterschool alhier door de schoolau- toriteiten zijn afgekeurd, is het kerkbe stuur genoodzaakt andere lokalen te bou wen. Tot dat doel zal eerstdaags worden be gonnen met afbreken van een huis, in ei gendom behoorende aan de kerk, en zal op die plaats de nieuwe school verrijzen. De ZeerEerw. heer pastoor had het ge noegen, van den kansel te kunnen me- dedeelen, dat een en ander zal kunnen geschieden zonder eenige geldelijke hulp van de zijde der parochianener tevens bijvoegende, dat de school zal worden ge bouwd naar de eischen des tijds, en een hiervan zal zijn voor de katholieke paro chie. OOSTBURG. Alhier had Zaterdag, in tegenwoordigheid van het bestuur der „Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oostburg" en van den heer Nobel, rijkstuinbouwleeraar te Breda, het eindexamen plaats van de leerlingen van den 3den snoeicursus van genoemde maatschappij. Het examen werd afgenomen door den heer professor Burve- nicli Sr. van Gent. Van de 7 leerlingen slaagden er 6, nl. F. J. van de Plassche te Oostburg, A. Cas- teleijn te Groede, P. Polderman te Aar denburg, A. van Uxem te Groede, J. van den Bunder te IJzendijke en J. J. Faro te Cadzand. De diploma's zullen uitgereikt worden iu de eerstvolgende vergadering der Maatschappij, in Mei te houden. VLISSINGEN. Men meent hier te We ten, dat o. a. een der motieven van over plaatsing van den commandant der maré- chausseé, naar hier, is, dat te Sas van Gent geen geneesheer gevestigd is. De ge neeskundige hulp, die door het Rijk gra tis aan de militairen verstrekt wordt, zal hier natuurlijk veel minder kosten. Op de kleintjes moet gelet worden. MIDDELBURG. Het lijkje van het 9-ja- rige knaapje J. V., dat sedert 20 Maart alhier vermist werd, is, naar de M. Ct. meldt, in het kanaal, bij de brug, waar het drijvende werd gezien, opgevischt. Het lijk werd aan de kleeren herkend, maar was overigens gedeeltelijk ontbon den o. a. ontbrak een deel van een der armen. Het is naar het lijkenhuisje op de be graafplaats overgebracht, waar het ge schouwd zal worden. ASSENEDE. Sylvie de C., verdacht van haar pasgeboren kind vermoord te hebben, is in de gevangenis opgesloten. Zooals bekend is wordt in den tegen- woordigen tijd van vele zijden de strijd aangebonden tegen den grooten vijand de zer eeuw, den alcohol. Overal worden vereenigingen en bonden gevormd om die geesel te bestrijden, die zooveelen naar ziel en lichaam ongelukkig maakt. De Belgische regeering, het mag gezegd wor den, werkt daartoe ijverig mede; doch treu rig is ook het drankmisbruik, hetwelk in dit land bestaat. Volgens de statistiek dronk de Belg voor 40 jaar 3 a 4 L. per hoofdthans 13 a 15 L. Er waren toen 50 a 60,000 herbergen thans zijn er 175,000 gelegenheden tot ver koop van alcoholische dranken d.i. één op de 36 inwoners; terwijl men in Noorwe gen één op 52,143 inwoners aantreft, in Rusland één op 994 in Oostenrijk één op 200, in Pruisen één op 190 inwoners In 1860 werden verbruikt 25 millioen liters sterke drank, in 1899 meer dan 80 mih oen. In 1840 hief de staat 2 millioen francs rechten, thans 95 millioen. Volgens berekening werd in 1899 in het kleine België voor 500 millioen francs sterken drank verbruikt, dat is 89 milli oen franks meer dan al het geld, dat op de spaarkas staat, het is maar 15 millioen minder door de opbrengst van den Belgi schen landbouw en 50 millioen minder dan de waarde van den Belgischen veestapel en bijna dubbel zooveel als het bedrag, dat jaarlijks in België aan brood wordt uitgegeven. Gedurende de jaren 1876-1896 dus in 20 jaren heeft het Belgische volk 2'/» milli ard francs aan jenever besteed, dit is even veel als de staat heeft besteed sinds het j. 1830 aan spoorwegen, telegrafen, kanalen en rivieren, wegen en bruggen, haven werken en dijken, rechtsgebouwen en ge vangenissen, weldadigheidsinstellingen, o- penbare gebouwen en monumenten, onder wijs, kunsten en wetenschappen, leger en schutterij, vestingbouw en militaire ge bouwen, stoombooten, tentoonstellingen enz. De gevolgen van dit groote drankver- bruik bleven natuurlijk niet uit. Van 40 jaar waren er in België 3a 4 percent der inwoners behoeftig. In 1899 telde België meer dan 15 percent noodlijdenden. In 1884 werden 20000 personen veroordeeld voor misdaden, in 1899 43000. In den loop van 15 jaren (1872-1887) vermeerderde het getal krankzinnigen met 5%, de bedelarij met 15°/o. Vijftien per cent der lotelingen werden voor den dienst afgekeurd. In al deze zaken speelt, vol gens het oordeel der deskundigen, het misbruik van sterken drank een grooten rol. Al deze zaken geven, ook voor ons Nederlanders te denken en zijn voor ons een spoorslag mede te werken tot uitroe- ing van den drankduivel. MIDDELBURG, 28 April. Geëxamineerd 8candidaten. Geslaagd de dames: G. H. M. van Gensbeek, te Etten-Leur; A. Goed- bloed, te Goes; C. Hasselbach, te Middel burg; C. A. Ilondius, te Middelburg; J. van Houte, te Nieuw- en St. Joostland en M. A. van Huiten te Woensdrecht. Drie maanden zijn er reeds verloopen sedert mijn consecratie tot Coadjutor-Bis schop van Madras. De algemeene belang stelling, bij die gelegenheid betoond, zal steeds in dankbare herinnering blijven. Na mijne consecratie hebben missie-aan gelegenheden mijne tegenwoordigheid in Engeland, maar vooral in Rome, vereischt. De uitslag dezer maandenlange besprekin gen is nu, dat ik na eenige maanden naar Madras zal vertrekken met Father A. Mer- kes, een mijner oud-professoren van het Missiehuis. In November zullen 15 jeug dige priesters ons volgen, die allen hier in het Missiehuis opgeleid zijn. De Con gregatie de Propaganda fide, en vooral Z. H. Paus Leo XIII in de particuliere audi ëntie, die ik te Rome had, hebben mij ten zeerste aangemoedigd, dit 6roote werk te ondernemen. Z. H. was getroffen door de dringende noodzakelijkheid, om in dat gedeelte van 's Ileeren wijngaard den rijpen oogst in te zamelen. Het smeeken der missionarissen, Chris tenen en heidenen is tot in Europa door gedrongen. Duizenden hadden den waren

Zelandia | 1902 | | pagina 2