No. 37. Woensdag 30 April 1902. le Jaargang. FEUILLETON. Dagen van Leed. Hoeveel mensehen op aarde. Brieven, stukken en advertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA" te Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Een record. De dienstmeisjes. Uit het overzicht der bevolking van de aarde door den beroemden aardrijks kundige Broeder Alexis gegeven, met de opgave der getalsterkte en der uit gestrektheden gronds door de volkeren in bezit •gehouden of bewoond, valt te constateeren, dat sedert het jaar 1800 het menschdom in getalsterkte met reu zenschreden is vermeerderd. Wij laten hier eene opgave volgen van de bevolking der aarde honderd jaar geleden en thans In Rusland, Engeland en Buitsch- land is de bevolking dus gestegen in de verhouding van omtrent 1 tot 3. Zij is ongeveer verdubbeld in Oostenrijk- IlongarijeItalië, België, Nederland, Spanje en Portugal. In de andere Eu- ropeesche gewesten vermeerderde zij slechts met de helft of zelfs maar een derde. Vooral ziet men hoe Frankrijk achteruit gegaan is van den tweeden naar den vijfden rang onder de Euro- peesche landen. En de toestand ver betert niet door de zedelooze leeringen daar verkondigd en in praktijk ge bracht. Do geheele bevolking van Europa is ge klommen van minder dan 200 millioen in 1800 tot 344 millioen in 1900. Zij zal voorzeker de 400 millioen bereiken op het einde van 1902. In de 'Europeesche koloniën is de aan groei nog -sneller toegegaan, bijzonder lijk door de uitwijking er heen van Europeanen zelve. Zoo is de bevolking der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika en van Australië geklommen van 1 tot 5. Daar geld het echter nieuwe gewes ten nog bijna niet ontgonnen vóór de laatste eeuw. Onder de toen reeds volk rijke streken mag men vermelden: En- gelsch-Indië, dat zijne bevolking verdrie voudigd heeft, alsook China en Japan, die de hunne bijna verdubbeld hebben. In 't geheel voedt de aarde thans twee maal zooveel inwoners als eene eeuw geleden, het zij anderhalf milli ard in plaats van 800 millioen, en 't is te veronderstellen dat statistiekers van 't jaar 2000 tot 3 milliards inwoners zullen komen voor onzen zoo geringen aardbol. Wat zal het zijn in het jaar 3000? Staatkundig Overzicht. ZELANDIA l'rijs per 3 maanden! franco per post 75 ceiwt, voor België frs. 2.50. Bij vooruitbetaling vooreen geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f 2,50 voor Nederland. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSKLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advcrtcntifn t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herbaalde plaatsing belangrijke reductie. Die socialisten zijn rare schutters Wan neer hun de waarheid wordt gezegd, stor men ze op verschrikkelijke manier uit den hoek, en werpen u naar het hoofd, dat ge hen belastert en beleedigt. Het anti-revolutionnair orgaan De Zeeuw en Zelandia moeten het onophoudelijk mis gelden omdat wij hunne handelwijze in 't licht stellen. In het laatste nummer van het Zeeuwsch socialistisch blaadje, komt weer zoo'n liefe lijk entre-filetje voor. Het blaadje dacht, dat Zelandia erg was, maar nu heeft De Zeeuw weer het record, omdat onze geachte collega den socialist Troelstra gaf wat hem toekomt. Laat de socialisten eens een oogje wer pen op hun kopstukken in België, en dan een entre-filetje schrijven over een record. Wij verwijzen maar even naar de ru briek Buitenland en wel naar België, in ons nummer van heden. En wat hun geliefde „oude plunje" be treft, we zullen daar eerstdaags nog eens een staaltje van meedeelen op rekening van mr. Pieter Jelles Troelstra. Zelfs de dienstmeisjes uit Zelandia heb ben de aandacht weer getrokken van het socialistisch kwelduiveltje, dat ons ver volgt als een.... briesend leeuwtje. Na eerst gezegd te hebben, dat het vol komen instemt met de artikelen van Car- penaer in Zelandia over het Landbouw vraagstuk, leest het ons even de les over onze inconsequentie. Wat we den landbouwer aanraden, keu ren we voor de dienstmeisjes af, volgens het blaadje. We willen nu juist niet redeueeren met een socialist over consequentie en inconse quentie, want boe wil een socialist die van inconsequentie aan mekaar hangt, een be grip hebben over consequentie? Maar dat daargelaten. Ons blijkt duid .lijk, dat wede dienstmeis jes niet te vergeefs waarschuwden voor die zoogenaamde geëmancipeerde dames. Want ze zijn enkel en alleen in de weer om naar socialistisch beginsel ook den strijd en de verbittering te brengen in het levenslustig gilde onzer keukenprin- cesjes. De meisjes geleidden den haveloozen vi oolspeler in het kasteelzij brachten den armen Hecco te eten en te drinken, waar na 'zij hem, schier beide te gelijk vertelden, hoe zij door den Graaf bij hunnen vader waren gebracht, en hoe zij nu met hunnen vader en den Graaf te samen dit kasteel bewoonden. En gij, Hecco, vroeg Bertha, hebt gij uwe ouders terug gevonden? Helaas, neen zuchtte de knaap. Ik ben in Duitschland naar mijne ouders of naastbestaanden gaan zoeken, doch ik vond van hen niemand meer in het leven. Ik had het paard en den wagen verkocht om reisgeld te hebben, doch weldra bezai ik niets meer dan mijne viool, welke ik heb behouden en waarmede ik thans mijn brood bedel De meisjes weenden. Arme jongenzeide Nora, gij zult voortaan bij ons blijven, ik zal het aan vader vragen neen, gij zult niet meer be delen, wij zullen te zamen werken en spelen in den hof van het kasteel Het was feest in de hartjes der beide meisjes, die hunnen speelmakker, hunnen We zien het, de socialisten zijn hun bondgenooten. Ik herinner me nog, dat we in 't Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering bijwoonden, waar in zoo 'n geëmancipeerde jonge dame als spreekster optrad, ook voor jonge dames, die nagenoeg allemaal reeds de linie ge passeerd waren, en.... dus verbitterd op de mannen en op de heele maatschappij. Tusschen een 20 tal zwartlokkigen, blon dines en brunetjes, die eenmaal allerliefste krullekopjes moesten geweest zijn, zaten we met 6 of 7 verslaggevers van verschil lende bladen. Er waren verslaggevers van Katholieke, anti-revolutionaire, liberale en neutrale bladen, en eindelijk beklom de deftige spreekster het podium. Met do haren kort geknipt en gekapt evenals een jongen, korte rokjes aan, van waaronder haar kuiten gedeeltelijk zicht baar waren en meer zulke fraaiigheden, trad het merkwaardig slachtoffer der mo derne emancipatie voor haar gehoor op. Haar merkwaardige redevoering was geheel in overeenstemming met haar merk waardige verschijning. Ze begon met de bespreking van het lot der vrouw, die ze vergeleek bij het vrou welijke dier, en hitste de vrouwen op, om schrap te staan en vijandig tegenover de mannen. Wij, verslaggevers legden unaniem de potlooden rustig naast ons papier neer, verontwaardigd over de taal, die daar werd gesproken, en over de wijze, waar op dc heilige roeping der vrouw zoo werd verloochend. Het werd zelfs zoo erg, dat wij, verslag gevers, de zaal verlieten, als protest tegen het onwaardig en misselijk pleidooi, waar in met zóó schrille kleuren en zedelooze vergelijkingen de vrouw werd gesteld nog ver beneden het vrouwelijke redelooze dier. Wij vonden die taal een klap in 't aan gezicht van God, die den mensch gescha pen heeft naar Zijn beeld en gelijkenis, en de vrouw schiep om den man tot steun tot heilige gezellin te wezen op den weg door het leven. In geen enkel blad verscheen een ver slag over die lezing. Ziedaar een klein staaltje van de wer king der geëmancipeerde dames. Het was een misselijk gezicht en een misselijk gehoor, waar ieder meisje, dat nog een greintje eerbied heeft voor zich dlMM''jaMfLiJL fllH IIM'iHIIFH"■MHHHB'flMSff TBE8^—Eaai zoogezegden hroeder, hadden teruggevon den ook Hecco to«nde zich opgeruimd, en toen de arme knaap des avonds zijne zin delijke en zachte bedstede betrok, dankte hij God wel innig, die hem zulke liefde rijke weldoeners op aarde had geschonken. Ook de meisjes legden de hoofdjes vei- genoegd ter rust, zij waren nu weer te zamen de broeder, die hen ontbrak, was haar weergegeven. Graaf Hugo sliep ook rustig dien nacht; hij had immers de zekerheid bekomen, dat het zwartlokkige meisje zijne Christina was, en dat zijne geliefde Maria nog leef de. Alleen de ziekelijke toestand van de verstandvermogens dezer laatste smartte hem, doch hij twijfelde niet aan en ne spoe dige genezing, nu hij haar, hun kind Christina, waarvan het aandenken zooveel invloed op hare zieke hersenen bleek uit te oefenen, kon voorstellen en weergeven. De tijdelijke droefheid van den goeden .rentmeester, bij het vernemen van den dood zijner kleine Nora, was insgelijks gema tigd, en Nelis verheugde zich in de blijd schap, welke hij den Graaf had verschaft, door dezen te kunnen berichten dat het zwartlokkige meisje, zijne dochter, zijne Christina was. YI. Zoo was dan eindelijk het geheim ont sluierd en de twijfel geweken, welke zoo- zelf, tot achter de ooren over moest blozen. En dat is nu het verheven doel, waarmee die geëmancipeerde dames bezield zijn Niet de veredeling der vrouw, maar het verlagen der vrouw tot beneden het dier, en haar totaal ongeschikt te maken voor de plaats en de heilige roeping, die God aan de vrouw heeft gegeven. Landen Bev. in 1800 Bev. in 1900 Inwoners Inwoners Rusland 35,000,000 110,000,000 Duitschland 20,000,000 57,000,000 Oostenrijk- Hongarije 25,000.000 47,000,000 Groot-Britanje 16,000,000 41,000,000 Frankrijk 28,000,000 38,500,000 Italië 15,000,000 33,000,000 Spanje 10,000,000 18,000,000 België 3,000,000 6,800,000 Nederland 2,000,000 5,000,000 Portugal 3,000,000 5,000,000 Turkije 18,000,000 26,000,000 Vereenigde Staten 500,000 77,000,000 Brazilië 3,000,000 16,000,000 Canada 5,000,000 50,000,000 China 250,000,000 280,000,000 Japan 25,000,000 46,000,000 Engelsch-Indië 100,000,000 300,000,000 Kaapkolonie 3,000,000 5,000,000 Australië 200,000 5,000,000 lang tWee vaderharten had gefolterd; de brief in den ouden lessenaar, had het raad selwoord opgelost, en do rentmeester ging nu ook den Graaf in zijne kamer vinden, om dezen met het gebeurde bekend te maken. Heer Graaf, zeide Nelis, de hemel schenkt u uwe beminde echtgenoote nog levend weêrgistel en hebben wij haar terug gevonden in de geheime vertrekken van het kasteel, heden schenkt God u eveneens uw kind, uw dochter weer. De Graaf sloeg als verrast den vorschen- den blik op den rentmeester, als twijfelde hij aan de echtheid van hetgene hij hoor de, en na een oogunblik antwoordde hij inct de grootste belangstelling Nelis, vriend, welke nieuwe tijding brengt gij mij, spreek op, ik bid u. De rentmeester verhaalde den Graaf het geval met den ouden lessenaar, en toonde hem vervolgens het papier, dat een einde stelde aan eiken twijfel, betreffende het zwartlokkige meisje. Christinamijn kind gilde de Graaf. Omijn voorgevoel had mij niet bedrogen En als een ontzinde, van blijdschap rechtspringende, richtte hij zijne stappen tot de deur der kamer, waarschijnlijk om zijn weergevonden kind te gaan omhelzen. Heer Graaf, trad de rentmeester hem te gemoet, matig eene poos uwe vreugde, I>«- Oorlog'. Er is uit dc berichten niet wijs te wor den hoe het eigenlijk staat met het voor uitzicht op vrede. Een correspondent van de Frankfurter Zeitung, die in den Haag een onderhoud gehad heeft met den heer Wessels, seint aan zijn blad dat volgens diens gevoelen zeker drie weken moeten verloopen voor dat het oordeel van de belangrijkste com mando's over de besprekingen terzake van en danken wij eerst vooral den leniger aller vadersmart, die u heden zoo mild terugschenkt, wat gij u voor immer ont roofd dacht. En de beide vaders knielden biddend op den kamervloer. Middelerwijl deden zich haastige stap pen hooren, op den groeten trap; luidruch tige vreugdekreten en jubelend gelach klonken afwisselend, en weldra stormden de beide meisjes het vertrek binnen, ter wijl zij Hecco, elk eene zijner handen hou dende, tot bij den Graaf brachten Deze heette den knaap hartelijk welkom, en verlangde insgelijks dat Hecco op het kasteel blijven zou. Toen de knaap, met dankbaren blik, dit vriendelijk aanbod had aanvaard, wendde de Graaf zich tot het zwartlokkige meisje en zeide Nora, herinnert gij u den droom, dien gij mij eenige dagen geleden, hebt verhaald; gij weet wel, dien zonderlingen droom Het meisje sloeg den blik neer, bloosde eenigzins en antwoordde O! zeer goed, heer Graaf, zulke droo- men vergeet men niet licht.... Zourtt gij u niet gelukkig gevoelen, lieve, indien die droom eens waarheid werd, een.... Waarheidriep het meisje, als ont zet van vreugde, bij de gedachte alleen den vrede te Pretoria medegedeeld kan worden, want behalve in Transvaal en Vrijstaat zouden ook de commando's in het westen en in het oosten van de Kaap kolonie (bij Dordrecht staan er ook nog) gepolst moeten worden. Als 't eenmaal zoo ver is, verwachten de vertegen woordigers der Boeren in Holland bericht, en het zou niet onmogelijk zijn dat er reeds een bode onderweg was. Brodrick zeide Zaterdag: Misschien zijn wij in het gezicht van den vrede. Een ander lid van het kabinet, Lord London derry, minister der posterij, sprak Donder- avond te Londen op een vergadering van Welsche unionisten, en zeide: Ik heb geen inlichtingen over den vrede, maar ik voor mij ben niet zonder hoop. Een telegram uit New-York aan de Pa- rijsche bladen meldt, dat de secretaris van president Kruger een brief richtte tot den Boerenagent in de Ver. Staten, meldende, dat een nieuwe republiek gesticht zal wor den in het land van Langenburg, tusschen de Duitsche en Portugeesche koloniën. In geval de vrede geteekend wordt zouden de onverzoenlijke Boeren zich bij hun land- genooten voegen, die reeds in die streek gevestigd zijn. Het eenige wat we kunnen doen in dit mengelmoes van geruchten is.afwachten. CHINA* Hevig gevecht. In 't Hemelsche Rijk is het nog heele- maal niet pluis. Uit Woe-tsjou komt (over Honkong) het bericht dat een afdeeling keizerlijke troe pen, op weg naar Nanking, een grooten troep opstandelingen ontmoette, die op de hellingen van het Woe-tsjang gebergte ge kampeerd waren. Er volgde een hevig gevecht, maar toeu de regeeringstroepen twee maxims en twee twaalfponders in werking brachten, verspreidden de op standelingen zich en hun aanvoer der, Hoeng-joeng-seng, die gekwetst was, werd gevangen genomen. Drie dagen later echter verscheen een talrijke afdeeling van de opstandelingen in den omtrek en bezette twee dorpen vlak bij deze stad. AMERIKA. Groote aardbeving. Wolff's bureau verneemt uit Guatemala, dat een aardbeving gewoed heeft aan de kusten van den Stilien Oceaan. De aard- aan het geluk, hare moeder nog te mo gen bezitten. Waarheid, heer Graaf! dit zou ik den hemel hiet durven verzoeken, dit ware inderdaad te veel van Gods goed heid gevraagd. Kind-lief!.... Gods macht is grenze loos; hetgeen gij voor eene onmogelijke weldaad aanziet, is reeds waarheid, ja, tastbare waarheid geworden. Uwe moeder leeft en gij hebt haar met eigene oogen gezien. Het meisje stond als verstomd. Ja, ging de Graaf voort, uwe moe der leeft, en hetgene gij voor een droom aanzaagt was echter wezenlijkheid; de vrouw, die u in den nacht kwam omhel zen, was inderdaad uwe moeder.... En waar is mijne moeder nu? viel het meisje blijkbaar onthutst in. Wij zullen haar weldra weerzien, ging de Graaf voort; wij hebben haar ontdekt, doch lieten u van alles nbe- wust, tot wij u met zekerheid en zonder de minste achterdocht zeggen konden Christina, ziedaar uwe moeder Chistina! viel de maagd in, Christina ja zoo noemde mij mijne moeder.... En die naam is ook de uwe; doch nu blijft er mij nog eene zaak over, wel ke ik u heb kenbaar te maken, eene zaak die u wellicht niet zoozeer zal verblijden als de eerste. Christina, gij zijt de zuster van Bertha niet... (Wordt vervolgd

Zelandia | 1902 | | pagina 1