Binnenland. Kunst Letteren. Provinciaal Nieuws. 7 man vielen, 1 gedood, 6 zwaar ge wond. Men droeg hen naar het Volkshuis in de Mechelsche straat. De andere groep trok de stelling der burgerwacht voor het huis van Schollaert om en wilde langs de Poelstraat op St. Antoniusplaats komen, trachtende het aan den boek der straat staande peloton van de burgerwacht te overweldigen. Het peloton gaf ook daar vuur en 4 man werden gedood, 6 gewond. Tegen middernacht waren bekend: 6 dooden, 15 gewonden, waarvan 3 denke lijk den nacht niet zouden doorkomen. De Indépendance verneemt nog dat de verwarring onder de burgerwacht zelf zoo groot was, dat een der schutters gekwetst werd door een schot van zijn buurman in het gelid. Vele schutters vuurden in de lucht, anders zou de slachting veel erger geweest zijn. Ziekte der Koningin. Van gisteren wordt uit Het Loo gemeld H. M. de Koningin bracht den nacht gedeeltelijk slapende door. De voedselop- name is iets vermeerderd. De algemeene toestand is bevredigend. Het verloop van de ziekte van H. M. de Koningin schijnt het bepalen van een critieken dag uiterst moeilijk te maken. Men verzekert, dat de officiëele ziekte bulletins een juist beeld geven van den toestand Harer Majesteit. De komst van prof. Rosenstein, die een dezer dagen zou consulteeren met de an dere geneesheeren, is nog niet vastgesteld. Mej. H., garderobière bij den dienst van H. M. de Koningin, vertoonde gisteren koortsige ziekteverschijnselen zij is on middellijk naar den Haag vervoerd. Er zijn thans vier verpleegsters voor den dienst bij de Koningin. Verjaardag van Prins Hendrik. Talloos schier waren de bewijzen van sympathie en deelneming, welke de Prins op zijn verjaardag ontving zoowel uit binnen- en buitenland, van vreemdelingen en in het buitenland gevestigde Nederlanders. Aan H. M. de Koningin-Moeder werden mede vele telegrammen gezonden, getui gende van belangstelling in de ziekte ha rer dochter. De eerste Kamer. De eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 28 April, des avonds te half negen. Dr. Sclmepmaii. Donderdag-avond 17 April hield Mgr. dr. Schaepman, op uitnoodiging van eenige Fransche priesters, te Rome eene conferen tie in de Procedure der E.E. P.P. Laza risten. Het onderwerp wasNederland en de toestand der Katholieken daar te lande. De veelbesproken verzameling van oude muziekinstrumenten, nagelaten door den Gentschen musicoloog C. Snoeck, en waarop de Russische regeering het oog geslagen had, zal toch niet naar Peters- burg gaan, maar waarschijnlijk naar het Berlijnsche museum, waarvan prof. Oskar Fleischer directeur is. De Duitsche regec- ring heeft niet het hoogste bod gedaan, maar waarborgt het in stand blijven der merkwaardige verzameling als een geheel, en deze overweging zou de familie Snoeck er toe brengen haar aanbieding aan te ne men. De Belgische en Vlaamsche instru menten zouden evenwel te Gent blijven, of in het museum van het Brusselsch Con servatoire. Uit al deze berichten, die Le Guide musical meedeelt, blijkt wel dat er nog geen zekerheid is hoe 't der collectie Snoeck Vergaan zal Men schrijft ons In het vorig jaar werd door het Bel gisch Ministerie van Landbouw eene com missie benoemd, welke hoofdzakelijk be last was met eene enquête in te vullen omtrent den invoer en het vervoer van vee in de grensstreken. Deze commissie, welke op verschillende plaatsen zittingen heeft gehouden en verscheidene personen heeft gehoord, is thans met hare werk zaamheden bijna gereed. Binnen kort mag men het uitvoerig verslag harer bevindin gen verwachten. N. R. C. De rijksveldwachter A. J. van der Welt is verplaatst van Sommelsdijk naar Brouwershaven en de rijksveldwachter J. M. Kappenhol van laatstgenoemde plaats naar Sommelsdijk. Bevorderd de kommies-verificateur 2e cat. C. den Braber te Vlissingen tot kom mies-verificateur le cat., de kommies-veri ficateur 2e cat. H. H. Beek verplaatst van Hansweert naar Rotterdam en de kommies- Se klasse A. Spijksma te Maassluis be noemd tot kommies-verificateur 3e cat. en verplaatst naar Hansweert. Kaunal van Ter Neuzen. Hieronder volgt de vertaling van een officieel Bel gisch stuk, den tekst van een conventie, tusschen Nederland en België gesloten, over wijziging in de bestaande conventie betreffende werken in het Nederlandsche deel van het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Zijne Majesteit de Koning van België en Hare Majesteit de Koningin der Nederlan den, zich willende verstaan over eenige veranderingen, te brengen in de conven tie, den 29en Juni 1895 tusschen België en Nederland gesloten, betreffende de wer ken uit te voeren in het Nederlandsche deel van het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen en er van de afhankelijke water werken, evenals in de werken die ermede verband houden; hebben tot dit doel Hun ne Gevolmachtigden benoemd, te weten Zijne Majesteit de Koning van België den Graaf Degrelle Rogier, commandeur in Zijne Leopoldsorde, commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, enz. enz., Zijn buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Koninklijke Hof der Nederlanden Hare Majesteit de Koningin der Neder landen Baron R. Melvil van Lynden, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, haar minister van buitenlandsche zaken. Dewelken, na elkander hunne volmach ten te hebben overlegd, die in goede orde zijn bevonden, zijn overeengekomen wat volgt Artikel een. De volgende wijzigingen worden ge bracht in de bovenvermelde conventie van 29 Juni 1895. a. De sluis te bouwen ten westen van Ter Neuzen, krachtens artikel 3 litt. a. van vermelde conventie, zal een bruikba re breedte hebben van 18 meter. De bovensstoomsluisdeur zal geplaatst worden 1 M. 80 onder de deuren van de tegenwoordige ooster sluis van Sas van Gent. b. De twee sluishoofden, aan te brengen in de afwatering, die te Sas van Gent ge maakt zal worden, zullen 26 M. bruik bare breedte hebben en zullen 200 M. van elkander zijn verwijderd; de sluisdeuren zullen geplaatst worden 2 M. 95 onder de deuren van de tegenwoordige oostersluis dier plaats. Twee wissels zullen gemaakt worden, de eene bovenstrooms, de andere beneden strooms van de genoemde afwatering; c. De Bruggen te bouwen op het Ka naal van Gent naar Terneuzen, krachtens de conventie van 29 Juni 1895, zullen een bevaarbare doorvaart hebben van 26 me ter breedte. Bij het maken van deze werken zal ge rekend worden op een latere diepte van 10 meter onder het peil van het kanaal, gesteld op 6 M. 55 boven de deur van de tegenwoordige oostersluis van Sas van Gent; d. Tusschen de Nederlandsch-Belgische grens en de sluis te Terneuzen te bou wen, gaande door de afwatering te Sas van Gent te maken, zal het Kanaal ge bracht worden tot op een diepte van 2 M. 20 onder het niveau derzelfde sluis deuren e. Het bevaarbare deel in de rechterzij de van het Kanaal tusschen de Neder landsch-Belgische grens en de sluis te Terneuzen te bouwen, gaande door de afwatering te Sas van Gent te maken, zal 420 vierkante meter zijn, waarbij wordt verstaan dat de breedte op den bodem van het Kanaal niet minder dan 24 meter zal zijn. Ten einde de Nederlandsche regeering schadeloos te stellen voor de nadere uitga ven van onderhoud en bediening, voort vloeiende uit de wijzigingen gebracht in litt. a tot e hierboven, wordt het bedrag van 92,000 gulden, haar jaarlijks te beta len door de Belgische regeering krachtens artikel 12 3de alinea der conventie van 29 Juni 1895, gebracht op 94,500 gulden. Dit cijfer onderstelt, dat de mechanische bediening der nieuwe werken te Terneu zen en de verlichting met electriciteit van die werken gereed zijn. Met wijziging der laatste alinea van het zelfde artikel 12, zal de Belgische regee ring jaarlijks aan de Nederlandsche regee ring de bijzondere uitgaven vergoeden, welke zullen voortkomen uit de mecha nische bediening en uit de electrische ver lichting van de werken, opgesomd in de vorige alinea. Hetzelfde zal het geval zijn met de uit gaven betreffende de [veranderingen, die in de toekomst bij gemeen overleg gebracht zullen worden in de inrichtingen, bestemd voor de mechanische bediening en de elec trische verlichting waarover hier wordt gehandeld, of voor de werken, hiervan afhankelijk. Het bijzondere personeel in dienst voor de mechanische bediening en de electri sche verlichting, zal benoemd worden door de Nederlansche regeering. De Ico nen van dit personeel zullen vastgesteld worden bij gemeen overleg van de beide regeeringen en zullen niet kunnen over treffen die, welke in Nederland worden toegekend aan beamtben met overeenkom stige diensten belast. De Nederlansche regeering zal op deze traktementen de bepalingen kunnen toe passen der wetten, welke in Nederland de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen re gelen g. De Belgische regeering zal kunnen vragen dat het Nederlansche gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen electrisch verlicht worde en dat de me chanische bediening ook worde toegepast op de kuntwerken, niet bedoeld onder lett. f. hierboven of op een gedeelte van deze. Eventueel zal zij aan de Nederlandsche regeering de nadere uitgaven vergoeden, voortkomend uit de verlichting en de be diening, waarover hier wordt gehandeld, waarbij wordt verstaan dat de bepalin gen van de drie laatste alinea's van lett. f hierboven eventueel van toepassing zijn; h. De werken voor de mechanische be diening en de electrische verlichting der nieuwe werken van Terneuzen en even tueel van het verdere stuk van het Ne derlandsche gedeelte van het Kanaal van Gent naar Terneuzen zullen worden aan besteed volgens een bestek, op te stellen door de Nederlandsche regeering en te onderwerpen aan de goedkeuring der Bel gische regeering. De aanbesteding zal plaats hebben te Middelburg, in tegenwoordigheid van den hoofdingenieur van den waterstraat in Oost-Vlaanderen. De stukken van de aanbesteding zullen aan het advies van de Belgische regeering worden onderworpen voordat de Neder landsche regeering over de aanbesteding beslisse. Artikel twee. Alle bepalingen der conventiën en schikkingen thans tusschen de twee re geeringen bestaande, worden gehand haafd, voorzoover zij niet in strijd zijn met de tegenwoordige conventie. Artikel drie. De tegenwoordige conventie wordt ge sloten behoudens de goedkeuring der wet gevende macht. Zij zal worden bekrachtigd en die be krachtigingen zullen plaats hebben te 's- Gravenhage binnen den kortst mogelijken termijn. Tot bevestiging waarvan de respec tievelijke gevolmachtigden deze hebben geteekend en gezegeld in duplo. Gedaan te 's-Gravenhage den 8en Maart 1902. (w. g.) Graaf DEGRELLE-ROGIER. (w. g.) Baron MELVIL VAN LYNDEN. STOPPELDIJK. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de Fanfare St. Cecilia is besloten, om deel te nemen aan het Festival te Vlissingen op Woensdag 18 Juni a. s.eveneens aan het Festival te Hulst op 6 of 13 Juli a. s. LAMSWAARDE. De volgende maand zullen er alhier twee gouden bruilofts feesten gevierd worden. Het zal n.l. met 1 Mei e. k. 50 jaren worden dat Judocus Boeding met Anna Catharina Bogaert en Jacobus Bisschop met Johanna van Es- broek zich wettelijk in den echt hebben laten vereenigen. KLOOSTERZANDE. Wegens ziekte van den gemeente-secretaris, tevens directeur der Harmonie St. Cecilia hebben de wer kende en bestuursleden der Harmonie tot tijdelijk kapelmeester benoemd den heer Alph. Pieters alhier. GROENENDIJK. Tot leden van het R. K. Kerkbestuur zijn herbenoemd de heeren Jos. Buijsrogge Thz. en Willem Stool en tot leden van het par. Armbestuur herbe noemd en bevestigd (ie heeren W. Goed hart, Jac. Buijsrogge, P. van Jole en W. Jansen. HONTENISSE. Tot het kunnen in or de brengen van den weg voor den stoom tram Hulst-Walsoorden waren sinds eeni ge dagen een twaalftal arbeiders bezig met het omhakken van boomen langs den pro vincialen weg van Kloosterzande naar Hulst. Zij hadden er reeds een 100 tal ge rooid, toen zij Zaterdag jl. door den pro vincialen kantonnier van dien weg gelast werden daarmee niet voort te gaan. KOEWACHT. De vorige week zijn hier enkele jongelingen, die op verschillende plaatsen in België werkzaam waren, naar hunne ouderlijke woning weder gekeerd. Met het oog op de onlusten en de alge meene werkstaking was er.nict alleen niets te verdienen, maar was het zelfs gevaar lijk bij de andere arbeiders te vertoeven. Zij raden iedereen ten sterkste af thans naar België te gaan om werk te zoeken. In de aangrenzende gemeente Ste- kene heeft zich weer een nieuw geval van pokziekte voorgedaan en wel van ernstigen aard. De twee andere lijders verkeeren aan de beterhand. Deze week heeft de gemeentegeneesheer alle ingezetenen de gelegenheid gegeven zich kosteloos te laten enten en herenten. Vreemd genoeg is er van deze goedkoope gelegenheid heel weinig gebruik gemaakt. TER NEUZEN. Aan school B alhier is tot onderwijzer benoemd de heer J. C. Eekman te Zalt Bommel met algemeene stemmen. Met hem stonden op de voor dracht de heeren B. W. Hoog te Arnhem en A. Kuipers te Amsterdam. TER NEUZEN. De heer J. C. Nieuw koop, onderwijzer met verplichte akte voor de Fransche taal aan school B alhier, is als zoodanig benoemd te Helder. SLUISKIL. Maandagmiddag geraakte een groote boot belekmd tusschen de brug, zoodat de treinloop Gent-Terneuzen eenige vertraging ondervond. Het is te hopen, dat de gevangene spoedig zal verlost worden. SLUISKIL. De toren der kerk van de eerw. paters alhier prijkt weer met een uurwerk. Hoe vroolijk weergalmen de slagen bij heel en half uur weer over Sluiskil. Ruim twee jaren hebben de be woners alhier het moeten doen zonder klok. Men bepaalde den tijd naar het ver trek der treinen, zoodat men nooit juist den waren tijd had. ZAAMSLAG. Een tweetal ingezetenen hebben het opgevatte plan tot aankoop eener lijkkoets doorgezet. Zij zijn er in ge slaagd te Amsterdam zoo 'n wagen te koopen, zoodat in 't vervolg het begraven met meer plechtigheid kan geschieden. AXEL. Eenige dagen geleden kon men hier een kooi van ooievaars waarnemen welke verderop trokken. Naar het schijnt heeft een jager het on gelukkig gedacht gehad om onder deze nuttige en naar wij meenen door de wet beschermde dieren te schieten, met het ge volg dat er twee dieren met aangeschoten vleugels naar beneden zijn gedaald en on vrijwillig hun gezelschap moesten verla ten. Tusschen de stations Axel en Kijkuit met den trein rijdende ziet men de lang- beenen treurend in de weiden wandelen, zich voedende met kikkers, veldmuizen enz. enz.een landbouwer heeft zich over een der dieren ontfermd en heeft het on der zijne hoede genomen. HULST. Gevaarlijk en onverstandig mag men wel heeten de toer welke een fietsrij der hier sedert een paar dagen vertoont en welke bestaat door, op de fiets gezeten, op zijn rug te dragen een jeugdig kind, dat zich met zijn armpjes om den hals van den fletser vasthoudt. Dergelijke sport meenen wij gaat te ver en moet, gaat men zoo voort, met een ongeluk eindigen en dan ja dan is het te laat. Heden vergaderde de gemeenteraad. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, welke voor kennis geving werden aangenomen. Wijziging in het kohier van den hoof- delijken omslag en wijziging der begroo ting voor 1902 werden goedgekeurd. Voorts was aan de orde: Vaststelling verordening regelende het herhalingson- derwijs en eindelijk verzoek van de Naam- looze Vennootschap, Stoomtram Hulst- Walsoorden, om nabij de Gentsche poort spoorstaven te mogen leggen door den stadswal in plaats van door die poort. Dit verzoek werd na eenige discussie opnieuw in handen gesteld van Burge meester en Wethouders. SAS VAN GENT. Het Wilhelminaplein met het bekende park (vóór de Paasch- dagen keurig in orde gebracht: hier en daar is men er bepaald met een hark langs geweest en zijn aan de omheining van den Wilhelminaboom, een paar ondersteuning behoevende palen aangebracht) het Wil helminaplein, zeg ik, was na den regen van Woensdag in een modderpoel her schapen. Voor de jeugd een waar genot! Ze konden nu eens naar hartelust plassen 1 Vele moeders zullen dan ook waarschijnlijk wel gemerkt hebben, dat hunne spruiten eenige sporen van het natte element thuis brachten. Of ze daar nu erg meê ingeno men geweest zijn? Het is jammer, dat zulke kinderpret gewoonlijk ontaardt in baldadigheid. Voor bijgangers worden met slijk gegooid. Don derdagavond liep zelfs een jongen met een sauspan rond zoekende wien hij zou bemodderen. Zou onze ijverige politie zul ke kinderspelen niet künnen verbieden of wat misschien nog doeltreffender was zou er geen middel te vinden zijn, om het Wilhelminaplein te doen afwateren. Het export-slachten is deze week weêr voortgezet. Hoewel akelig, is het voor een vakman wel belangwekkend om de manier van slachten eens te zien. De slachtoffers worden aan een touwtje kalm pjes opgebracht. De kop wordt op zij ge draaid, van den persoon af, die gereed staat om het dier een hamerslag toe te dienen. Een welgemikte slag doet het beest ter aarde ploffen. Het is geheel bewuste loos. Van die gelegenheid wordt gebruik gemaakt om het af te maken. Binnen een half uur hangt het schoon en wel aan den haak. Zijn de halve beesten in balen ge naaid dan worden ze, met het noodige ge leide, in woeste vaart naar het station ge bracht, om van daar, via Ostende, naar Londen vervoerd te worden. SAS VAN GENT. Het paard van de Wed. Ch. D. dat een lading ijzerwaren van het station af haalde sloeg Zaterdag namiddag nabij den overweg van 't spoor op hol. Het werd spoedig gegrepen en tot staan gebracht. Het paard had alleen eenige schrammen van de ijzeren voorwerpen be komen; daardoor was ook de schichtig heid ontstaan. De knecht kwam met den schrik vrij. Ofschoon nog niet aan de besmette woning aangeplakt, is hier alweer een ge val van dyphteritis uitgebroken. Voorouders nut kinderen is het om bezorgd en be- angst te zijn. Op het kleine marktje werd Zondag avond door een kwaadwillige een voet zoeker voor het venster eener woning af gestoken. J)e bewoners en een paar per sonen die hiervan getuige waren, (doch den dader niet konden herkennen) den kende misschien aan dynamietaanslag waren niet bijzonder op hun gemak, toen ze dit zagen gebeuren. Dinsdagavond is er weer een verga dering in de »Zwaan" van den arbeide r- bond «Helpt Elkander". Hoewel het doel van die bijeenkomst niet bekend gemaakt is, schijnt het toch in verband te staan met het definitief vaststellen der statuten. AARDENBURG. Alhier koos een per soon, die wegens huisvredebreuk door den wachtmeester der marechaussée moest on dervraagd worden, bij aankomst der poli tie het hazenpad, liep in eene weide en sprong daar in een waterput. Met zeer veel moeite werd hij gered en door de po litie op het droge gebracht, die de levens geesten wist op te wekken volgens de be kende voorschriften voor drenkelingen, waarop men den man naar het gasthuis vervoerde. OOSTBURG. Reeds voor enkele weken kon gemeld worden, dat het gebouw voor Post- en Telegraafdienst als onvoldoende was afgekeurd. In verband daarmede schijnen nu plan nen te bestaan, om van rijkswege aan te koopen de Chr. Bewaarschool in de Lang straat. Dit gebouw, dat tegelijk voor woon plaats voor het onderwijzend personeel en voor schoolgebouw dienst moet doen wordt te klein, en nu zou van wege de Christe lijke gemeente de villa van den heer Carp aangekocht worden, waarin dan de be waarschool zou gehouden worden. Voor waar een paradijs. Immers, localiteit in overvloed en een prachtige speelplaats ron dom het gebouw. Zoo druk als het verleden jaar was in de bouwvakken, zoo slap schijnt het dit jaar te zullen wezen. Op dezen tijd van het afgeloopen jaar waren reeds eenige huizen in aanbouw, terwijl van verschei dene andere de aanbesteding in uitzicht was gesteld. Zoodoende werden in het af geloopen jaar een twintigtal nieuwe wo ningen bijgebouwd. En nu? Van bouwen geen sprake. Van aanbe stedingen of plannen voor het maken van bouwwerken hoort men niets. Zelfs ziet men een enkel nieuw huis gesloten staan met het sprekende: «Te koop ofte huur." Ook vele andere huizen staan onbewoond wachtende op bewoners. Voorwaar geen bemoedigend vooruitzicht voor metselaars en timmerlui. Hedenmiddag omstreeks 2 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in het huisje, bewoond door een zekeren Nor- tier op den Hoogen dijk. De bewoners wa ren afwezig, zoodat de buren moesten toe schieten om den brand te blusschen. Dit belette evenwel niet, dat reeds het bed, de gordijnen en de zoldering, benevens nog eenig ander huisraad een prooi der vlam men waren geworden, voor de toegescho ten hulp in staat was het vuur geheel te blusschen. Wat misschien niet iederen Oostbur ger bekend is, maar toch als merkwaar digheid vermelding verdient, is, dat het nabijgelegen zoogenaamde Groote Gat in zekere mate de eigenschap bezit, voorwer pen, die er ingeworpen worden te doen versteenen. Sporen ervan zijn genoeg te be speuren. Wandelt men des zomers den weg naar Waterlandkerkje op, dan ste ken middenin hoogten boven 't water uit, die den vorm van onregelmatige steenblok ken hebben. De ondergrond schijnt ook hier, evenals op andere plaatsen de oor zaak te zijn. 'sHEERENHOEK. Woensdagmorgen jl. overleed tot droefheid van heel de ge meente mevr. ten Broek, in den ouderdom van 29 jaar, na een langdurig lijden. Slechts vijf maanden mocht ds. ten Broek haar zijn echtgenoote noemen. Daar hij hier bemind wordt zoowel van katholiek als van protestant is het medelijden met hem algemeen. Het aardsche overschot word naar Harderwijk vervoerd en daar ter aarde besteld. De handboogschutterij Concordia be sloot in hare jongste vergadering een con cours naar den lossen vogel te geven op Zaterdag 21 Juni. Op de veemarkt van Woensdag 1.1. waren aangevoerd 41 stuks hoornvee. De handel was levendig. Door den ge meenteraad waren aangekocht voor de lo ting vier rundjes, welke respectievelijk ten deel vielen aan I: D. Rijk HeinkenszandH II: J. Remijn Wz. Nieuwdorp, IIIM. Rijlc Nz. te 's Heerenhoek en IVmg onbe kend. Verslag van den staat der Onderlin ge Brandwaarborg Maatschappij gevestigd te Groede uitgebracht door Directeuren der voormelde Mij. in de gewone Jaar- lijksche vergadering van deelhebbers ge houden den 14 April 1902. Voldoende aan het voorschrift ver vat in art. 44 van ons regelement hebben wij de eer u aangaande, den toestand on zer Mij. het volgende verslag aan te bieden.

Zelandia | 1902 | | pagina 2