Binnenland. Provinciaal Nieuws. 9 te brengen, dan moet de toestand in de ziekenhuizen met leekenpersoneel voorze ker in Frankrijk een onhoudbare zijn. De onlusten in ItGLGIE. Aangaande de onlusten in België, meldt men uit Brussel van Zondag Een der slachtoffers van Zaterdagavond is een bekend socialist, een ander lijk is nog niet herkend. Twee gekwetsten, die zich in het hospitaal bevinden, liggen op het uiterste. Er worden nog vijftien min der ernstig gekwetsten in het hospitaal verpleegd, terwijl een groot aantal men- schen die kwetsuren hadden opgedaan, er verbonden, maar na vaststelling van hun identiteit naar huis gezonden zijn. Voorts hebben zich nog gekwetsten in verschil lende apotheken laten verzorgen, andere zijn naar het Volkshuis gegaan om buiten aanraking met de justitie te blijven. De dag is te Brussel volkomen rustig voorbijgegaan Tegen halfnegen wordt het eenigszins roerig in de achterbuurten bij het Volks huis. De politie en de gendarmerie jagen de troepjes uiteen die telkens gevormd worden. Vandervelde, de socialistische leider, wordt bij het verlaten van het Volkshuis door talrijke troepen socialisten vergezeld; hij maant de mannen aan, kalm te blijven, maar het volk is opgewonden. De gendarmerie geeft bevel dat alle ven sters gesloten moeten blijven, ten einde te voorkomen dat de rustbewaarders van daar uit bestookt worden. Er zijn eenige per sonen, die weigerden door te loopen, in hechtenis genomen. Vijf betoogers zijn gewond in de straten in den omtrek van het Volkshuis, één doodelijk door een bajonetsteek in den rug; 16 personen zijn gearresteerd. In Gent is het Zondag den heelen dag volkomen rustig geweest. Er hebben vele volksvergaderingen plaats gehad. De hoofd mannen der socialisten maanden aan tot kalmte en verzochten de socialisten zich in te toornen om der wille van de dingen, die deze week zullen gebeuren. Het gar nizoen is tegen den avond op post geroe pen. Te Luik was het overdag en 's avonds zeer rustig, terwijl te Seraing talrijke volksvergaderingen en betoogingen voor de algemeene werkstaking plaats hadden. Aangezien er onder de mijnwerkers bitte re ellende heerscht als gevolg van de laat ste werkstaking vreest men voor een he vige beweging. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. uit Brussel meldt van Maandag Naar het aanzien, dat de stad vertoont, zou men niet zeggen, dat de werkstaking algemeen isde publieke dienst is ner gens opgehouden en in de kleinere werk plaatsen is het bedrijf in vollen gang. Men vreesde, dat de werklieden van de gasfa briek en die van de fabrieken voor elec- trictieit aan de staking zouden deelnemen, maar op dit oogenblik zijn allen aan het werk. Desniettegenstaande zijn alle maat regelen genomen om de schadelijke gevol gen te keeren, die de staking van het personeel zou teweegbrengen. Uit de provinciën komen tegenstrijdige berichten. Vanmorgen heeft men ontdekt dat de gevel van het klooster der Zusters van de armen met petroleum bestreken was, en sporen van vlammen langs den muur be wijzen dat men getracht heeft, het ge bouw in brand te steken. Dit misdadig opzet is echter verijdeld. Het gerucht dat Brussel in staat van beleg verklaard zou worden, is geheel on gegrond. Men moet maar durven! Onder dezen titel bevat Het Centr. de volgende drie star Ons socialistisch hoofdorgaan, een arti kel aan de onlusten zijner partijgenooten in België wijdend, zegt aan het slot daar van „Wij blikken met spanning over onze Zuidergrenzen en hopen vurig op het oo genblik dat de werkers in dat nijvere land hun roode vlaggen juichend verhef fen in de lucht, na de zege te hebben be vochten, nadat de reactionaire bloeddog jankend ineenkrimpt onder de zweep van het zegevierend proletariaat!" Commentaar overbodig. Op deze wijze wordt het volk geestelijk ontwik keld Teekenend ook het volgende staaltje van socialistische voorlichting. Op verschillende plaatsen zijn, gelijk men weet, deze week de katholieke afge vaardigden, die uit de kamerzitting te Brussel huiswaars keerden, door een tie rende en grove baldadigheden plegende menigte opgewacht en naar hun woning begeleid. Zulks geschiedde ook te Antwerpen. En wat schrijft daarover nu ons socialistisch hoofdorgaan? Ziehier „De katholieke afgevaardigden meenden daar brutaal te mogen zijn omdat in Ant werpen de socialistische beweging zoo sterk niet is, maar het bekwam hun niet best. Door een groote massa werden ze uitgejouwd en een groepje klerikalen dat zich vormde om hen te beschermen, kon het niet houden." De „brutaliteit" der katholieke afge vaardigden heeft blijkbaar alleen hierin bestaan, dat ze werden uitgejouwd en een groepje vrienden noodig hadden om hen te beschermen. De tierende bende, die hen schold en bijna mishandelde, was niet brutaal, o neen Ongevallenwet. De ongevallenwet om vat niet minder dan 61 groepen van ver- zekeringsplichtige bedrijven, die verdeeld worden in 205 hoofdbedrijven, terwijl de laatste weer in 400 onderdeelen wor den gesplitst, zoodat de werklieden in ruim zeshonderd bedrijven tegen ongevallen zul len verzekerd zijn. De werkgevers (on verschillig of het groote of kleine bazen zijn) zijn niet verzekerd. Zij, die geen personen in hun dienst hebben, behoeven ook geen aangifte door tusschenkomst der post- of hulpkantoren in te dienen. Uit het groot getal verzekeringsplichti- ge bedrijnen zullen wij hieronder ter aan vulling van het lijstje in ons vorig num mer, de voornaamste, in dit gewest voor komende, opnoemen apotheker, meubelmaker, azijnmaker, mouter, behanger, pannenbakker, bezemmaker, rietdekker, bierbrouwer, rijwielen (hersteller blikslager, en vervaardiger), boekbinder, schrijnwerker, boekdrukker, slager of slachter, courant-drukker, smid, distillateur, steenbakker, gareelmaker, steenhouwer, glasfabrikant, steenklopper, goudsmid, stoelenmatter, handelsdrukker, stoffeerder, hennep (hekelarij en straatmaker, zwingelarij), stroodekker, horlogemaker, stukadoor, houtzager, tegelfabrikant, klompenmaker,' timmerman, koetsier, touwslager, koperslager, verfstoffen (vervaar- kuiper, diger van), letterzetter, vlas (hekelarij en loodgieter, zwingelarij), mandenmaker, vrachtrijder, meststoffen (vervaar- wagenmaker, diger van) zadelmaker, metselaar, zilversmid, Verder1°. de bedrijven van maken, herstellen, opbreken of afbreken van we gen, spoor- of tramwegen, kanalen, slui zen, havens, dokken, bruggen, dijken of andere waterwerken 2°. de bedrijven van plaatsen, leggen, herstellen, onderzoeken of wegnemen van riolen, buisleidingen, electrische geleidingen of bliksemafleiders; 3°. het aardwerkers-, grondwerkers-, hei- ers-, bagger-, grondboorders- en welput- te n makers bedrijf. N.B. Alle bedrijven van landbouw, vee houderij, tuinbouw en boschbouw zijn in alle gevallen uitgezonderd. Alzoo, iedere werkgever die een der bo vengenoemde bedrijven uitoefent en die een of meer personen (daaronder worden ook leerlingen, volontairs en dergelijke begre pen) in zijn dienst heeft, moet het formu lier bedoeld in art. 34 der ongevallenwet volledig invullen en tusschen 15 April en 31 Mei 1902 inleveren. Het niet behoorlijk invullen, het niet of niet tijdig inleveren, alsmede het nalatig zijn in het verschaffen der verlangde inlichtingen is strafbaar volgens de wet. Men schrijft uit Zeeland aan de V. R. Ct.: De tijd van bieten zaaien is aangebro ken, maar de drukte die er anders bij heerscht, zal heel wat minder zijn dan vo rige jarenzelfs vindt men enkele groote boeren, die dit jaar voor den geheelen uit zaai bedankt hebben tegen zulk een prijs en onder zulke voorwaarden, als het con tract thans aangeeft. Toch beweren ver schillende bietencommissionnairs, dat het verschil met de gecontracteerde oppervlak te in 1901, niet zoo enorm is, als de ver bouwers zeggen. Een aantal fabrieken, bij den bond aangesloten, en die dit jaar niet zullen werken, hebben hun agenten ten plattelande lustig laten contracteeren, zoo dat men zich reeds afvraagt of dat stil liggen wel ernstig gemeend is. Nu even wel dit jaar veel landbouwers, die het voorschot niet behoeven, voet bij stuk hou den, is het de vraag of verschillende fa brieken niet genoopt zullen zijn bij de campagne 1902 stil te liggen. Men schrijft ons Zooals bekend is, mogen er, tengevolge van den gezondheidstoestand der Neder- landsche varkens, geen varkens uit ons land naar België gevoerd worden. Wij, grensbewoners, weten echter, dat er op dit verbod al bitter weinig acht geslagen wordt en dat iedere week honderden var kens frauduleus over de grenzen gaan. De Belgen zouden natuurlijk aan dien smok kelhandel volgaarne een einde maken. Daarom heeft de heer Van Raamsdonck lid van de Kamer en Volksvertegenwoor diger, de volgende vraag tot de regeering gericht: „Is de regeering niet van oordeel dat er, om den smokkelhandel bij den in voer van zwijnen te voorkomen en forma liteiten voor de landbouwers eenvoudiger te maken, een inventaris dient opgemaakt te worden in de grensstreek tot op 2 ki lometers afstand?" Deze vraag is door de regeering in handen gesteld van eene com missie belast met het bestudeeren der maat regelen voor het vervoer van beesten in de grensstreekbovendien is er eene druk ke briefwisseling over die zaak gevoerd tusschen de departementen van Landbouw en Financiën en het einde van de geschie denis is, dat het volgende antwoord is in gekomen„Werd deze inventaris tot hier toe niet gemaakt, dan was het enkel om geene nieuwe formaliteiten op te leggen aan de landbouwers der grensstreek, die nu reeds klagen over de menigvuldige be stuursmaatregelen, waaraan zij zich moe ten onderwerpen." De inventaris komt dus niet en de smok kelhandel in varkens kan derhalve op de gewone wijze voortgaanwant volgens het oordeel van vele deskundigen zijn de formaliteiten, welke thans vereischt wor den voor het vervoer van varkens, niet in staat om den smokkelhandel te beletten. De Belgische douanen hebben te St. Marguerite, bij de grens van Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, een koopman aan gehouden, die van hier uit 20 varkens o- ver de grens wilde smokkelen. Paard, kar en varkens zijn in beslag genomen. De vorige week zijn uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen weer ongeveer 80 personen naar Noord-Amerika vertrokken. In 't geheel zijn thans 125 personen uit dit district derwaarts verhuisd. Binnen kort zullen nog een 40-tal vertrekken. In geen jaren is de emigratie zoo druk ge weest. KOEWACHT. In den nacht van Zater dag op Zondag hoorde de knecht van den landbouwer P. Dierick in den Ferdinan- duspolder alhier leven op het hof. Hij springt naar buiten en ziet in de duisternis iets verdwijnen. Bij onderzoek bleek, dat er een varken ontstolen was. Op de haag hing nog een zak, die zeker bestemd was om nummer twee in te steken. Tot aller ver wondering vond men 's morgens een zak op de wei waarin het gestolen varken zat. De dief had uit vrees voor vervolging daar zijn buit laten vallen. KOEWACHT. Naar wij vernemen heb ben de lui, die hier notitieboekjes ver kocht hebben*?oor den geringen? prijs van f 1,10 met recht op een gratis verlo ting, goede zaken gemaakt. Zij moeten hier in de gemeente een tweehonderd tal boekjes »gcplaatst" hebben. Sommigen hebben er een 5 a 6 tal boek jes in eens genomen, anderen die geen geheel lot konden koopen, kregen voor 59 cents ook een boekje. De «heeren» zou den dan later wel om de rest komen. Te betreuren is het, dat zoovele kleine men- schen, die met hard werken hun brood moeten verdienen, van hun zuur verdiend loon een gulden of meer in de zakken van die gelukzoekers hebben laten glijden. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat men niet spoedig geloof moet slaan aan hetgeen vreemde, onbekende personen ko men vertellen. Reeds meermalen is gebleken, dat wat men van vreemdelingen kocht, heel wat minder waarde bezat dan men er voor gegeven had. Door eenige brievengaarders in Zeeuwsch Vlaanderen wordt getracht een onderafdeeling te stichten van de afdee- ling Zeeland van den bond van brieven gaarders in Nederland. Men zegt dat de te beleggen vergadering bij den heer Duste te Oostburg zal gehouden worden op 20 April a. s. ZAAMSLAG. Als een zeldzaamheid uit de dierenwereld kan vermeld worden, dat de landbouwer A. R. alhier een schaap bezit, dat vier lammetjes ter wereld bracht. Het vorige jaar schonk ditzelfde schaap ook aan vier lammetjes het leven. Tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare school te Othene is benoemd de heer P. van der Peijl alhier. TERNEUZEN. Een man der bemanning van het alhier liggende Engelsche stoom schip Ann Wekster, had Vrijdagmiddag het ongeluk in het ruim te vallen door mis te trappen. Zeer gekwetst aan het hoofd werd de man, J. Klaassen geheeten en hier wonende, per draagbaar naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Naar men verneemt bestaat er weinig kans tot behoud. De man is ge huwd en heeft een talrijk huisgezin. Bij het afzenden van dit bericht, verneemt men dat de man overleden is. SLUISKIL. Vrijdagmiddag kwam al hier de justitie uit Middelburg, vergezeld van den officier van gezondheid den heer Butner om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den dood van het te Sluiskil overleden meisje. De lijkschou wing, verricht door den heer Butner en den heer Buijze, arts te Ter Neuzen bracht aan het licht, dat het kind niet ten ge volge van eenig uiterlijk geweld was ge storven. De jongen, die volgens gerucht een klomp tegen het gelaat van het kind zou geworpen hebben was er ook om ver hoord te worden. En voor dien jongen zoowel als voor de ouders en grootouders van het kind, zal de uitspraak van de deskundigen een verlichting geweest zijn, wijl die jongen oom over het meisje was. Het muziekgezelschap «Samenwer king" alhier zal deelnemen aan het festival te Hulst, in Juli en te Bouchaute den 15 Ju ni a.s. HULST. Op Zondagen 6 en 13 Juni zal ter gelegenheid van het 100-jarigbe- staan van de »Harmonie" alhier een luis terrijk 'muziek- en zangfeest gegeven wor den. Reeds zijn de uitnoodigingen tot deel neming aan onderscheidene gezelschapen verzonden. Aan premiën wordt niet min der dan 350 fr. verloot; n.l. 1 van 100 fr. 1 van 75 fr. 1 van 50 fr. en 4 van 25 fr. en 25 fr. voor de verst afgelegene gemeen te. Elk deelnemend gezelschap ontvangt ook een medaille. HULST. Vooral in het zomerseizoen leest men van een record voor deze ge vaarlijke liefhebberij of een record voor genen halsbrekenden toer, doch van een record van het houden van vergaderingen leest men zelden of soit. of nu een dergelijk record j.l. Donder dag alhier geslagen is, wij zouden het niet durven beweren en daardoor volstaan wij met de bloote mededeeling dat de le den van eerste Nederlandsche coöperatie ve beetwortelsuikerfabriek met hun be stuur en algemeene vergadering bij een waren van des morgens negen uur tot des avonds ruim zeven uur, waaronder een uurtje pauze om den inwendigen mensch te versterken en krachten te put ten voor het aanhooren van de zeggings kracht van velen. De secretaris belast met het notuleeren van het verhandelde zal zich aan deze bezigheid menig uurtje kunnen vergasten HULST. Jl. Maandag had door de Naam- looze Vennootschap «Stoomtram HulstWals- oorden" de openbare aanbesteding plaats van 3 tramweglocomotieven met wissel stukken. Hebben ingeschreven 15 verschillende firma's waaronder 2 inschrijvingen van onwaarde. De laagste inschrijvers waren de heeren Henschel en Sohn te Cassel voor de som van M. 21240 12744.) per locomotief en M. 4373.30 2624.) voor de wissel stukken. Omtrent de gunning kunnen wij nog niets met beslistheid melden, doch vermoe delijk zal deze aan de laagste inschrijvers geschieden, mits tijdige oplevering gega randeerd worde. St. JANSTEEN, 14 April. Met ingang van 1 Mei is de heer B. Gartsen, waar nemend commies-ontvanger te Kapellebrug benoemd tot sectie-chef te Zierikzee. HONTENISSE. Tot ontvanger der di recte belastingen enz. alhier is benoemd de heer J. M. C. Meeuwissen thans verifi cateur te Arnhem. EEDE. Dat in deze kleine gemeente het biljartspel nogal beoefenaars vindt, kan eenigzins blijken uit het feit, dat binnen een tijdsverloop van 2 maanden hier drie nieuwe biljarten werden bij geplaatst. Op eene bevolking van 1300 zielen bevinden zich thans niet minder dan 40 café's, waarvan 9 met biljart, terwijl in één café gelegenheid wordt gegeven tot dansen, althans wanneer geen politie in 't zicht is. Daar ook de zangsocieteit alhier zich van tijd tot tijd weer doet hooren; ont breekt het de 'D- naren stellig niet aan gelegenheid tot amusement. AARDENBURG. De nieuwopgerichte werk mansvereeniging «Samenwerking" alhier, werd over eenige dagen aange naam verrast met eene milde gift van honderd gulden. OOSTBURG, 12 April. Een zekere V. van beroep slager, heeft verleden Vrijdag morgen door zelfmoord gepoogd een einde aan zijn leven te maken. Terwijl zijne vrouw, die hem gewekt had, ten einde zijn koffie te komen ge bruiken, zich even verwijderd had, sloot V. v"oor- en achterdeur, greep een mes en bracht zichzelf een diepe snede in den hals toe. Bij de terugkomst vond de vrouw de deur gesloten. Na vergeefs geroepen te hebben, stelde zij een paar buren met het feit in kennis. Deze meenden, dat het een grap was van den man, daar hij als zeer levenslustig en vroolijk bekend was. De vrouw echter, niet gerust zijnde, poogde zich van de zaak te vergewissen en gluur de door een raam naar binnen. Doch wie schetst haar schrik, toen ze haar man op den grond zag liggen, badende in zijn bloed. Na zich toegang verschaft te hebben tot de achterplaats werden bevoegde autori teiten gewaarschuwd en de dokter met het feit in kennis gesteld, die spoedig ter plaatse was en het bloei^erlies door de doelmatige middelen stelpte. Daarna werd de gewonde te bed gebracht. Naar omstandigheden bevindt zich de verwonde tamelijk wel. Het schijnt, dat alle hoop op levensbehoud niet buitenge sloten is. Onze Normaalschool, die elk jaar bij de examens een aanmerkelijk contingent aan het onderwijzerscorps toevoegt, schijnt ook weer dit jaar haren ouden roem te zullen handhaven. Onder de geslaagden van dit examen komt aireede voor Mej. Ie Grand van Zuidzande. Wel een treurig vooruitzicht voor de candidaten van liet vorige jaar, waarvan er nog ettelijken hier ronddolen, zoekende en solliciteeran- de naar een betrekking. Immers,' het is gemakkelijk te voorzien, dat deze pas ge slaagden niet zullen nalaten hunne mede sollicitanten d.e loef af te steken waar zij kunnen, ten einde hier of daar ook eene standplaats te veroveren. Hoe gevaarljjk het is, het eten lang te laten staan in geëmailleerde pannen, mo ge het volgende blijken. Een zekere P. onder Waterlandkerkje was' eenigen tijd na den middag thuis ge komen, en zooals meer geschiedt, had men zijn eten zoogenaamd warm gehouden. Pas had hij echter zijn maal verorberd, of hij werd onpasselijk. Gelukkig echter voor hem, nam hel geval geen kwade wending. Met eenige benauwdheid kwam hij er af. Moge dit geval opwekken tot voorzichtigheid om toch vooral geen spij zen na te bewaren in vaten die geëmail leerd zijn. AARDENBURG. In het logement «den hof van Holland" alhier, trad Zaterdaga vond voor een propvolle zaaljop G. Hol, al gemeen bekend onder den bijnaam «Kees de kater." Die man, half werkman, half boodschaploopertevens iemand die nog al zaakjes aandurft waarvoor anderen terug deinzen, zou spreken over het onderwerp «menschlievendheid.Uit zijn optreden bleek, dat hij onvervaard is om in 't pu bliek te spreken. Reeds spoedig week hij van zijn onder werp af, en begon over den toestand van den werkman in Aardenburg. Het is mogelijk dat de man met goede bedoelingen van huis ging, om zijn mede arbeiders den weg te wijzen naar verbete ring, in zijn onsamenhangende redevoering haspelde hij alles zoo wild dooreen, dat er om zoo te zeggen geen touw aan vast te maken was. De meeste, zoo niet alle aan wezigen, zullen dan ook wel niet hebben begrepen waar Kees heen wilde. Na 't eindigen der voordracht van Kees, vroeg de heer Dingemans, rijksontvanger, het woord. Deze sprak over de nieuw opgerichtte werkmansvereeniging «Samenwerking" al hier. Volgens spreker zal deze den weg naar verbetering Voor de arbeiders aanwij zen; hij raadde de arbeiders aan, daarvan lid te worden, en wel te bedenken, dat het werkelijk is eene werkmansvereeni ging, en niet zooals door sommigen wordt beweerd, eene vereeniging van enkele «heeren." De arbeiders hebben door hun kiesrecht de macht in handen om mannen in den gemeenteraad te brengen die be reid zijn den arbeider te helpen. Zijn die mannen eenmaal daar, dan bestaat ook de kans, dat de pachten van gemeente-, wees- en gasthuisgronden weldra zullen dalen althans zoo vervolgt sprekerwanneer daarbij de arbeiders zelve eendrachtig sa men werKen. De onlusten in België be treurende, meent spreker er echter op te mogen wijzen, dat daar de arbeiders eene niet gering te schatten macht vormen. De bijeenkomst had overigens een zeer kalm verloop, en verschafte aan de café houdster een voordeeligen Zaterdagavond. HEILLE. Alhier en in de omstrek ken heerscht in hevige mate de influ enza onder de paarden. Bij den lands bouwer de Jonge aan de Kruisschan- werden reeds zeven dieren aangetast en wierpen drie drachtige merrieen doode veulens. De verschijnselen der ziekte zijn bij na dezelfde als die welke zich bij den mensch openbaren, n. 1. in 't ooge loopende traagheid en loomheid in dn beenen, welke laatste bovendien even als de buik en het mondvleesch mi- of meer opzwellen. Men verzuime niet bij ontdekking der kwaal een veearst te raadplegen. IJZENDIJKE. De cursus voor het land bouw onderwijs (le leerjaar) is weer ge ëindigd. Gisteren, 5 April, gaf de onder wijzer, de heer P. Roozendaal tea aanhoo- re van het bestuur der Landbouwmaat- schappij en eenige belangstellenden in de openbare school alhier eene proefles. Na afloop daarvan gaf de rijks-landbouwlee- raar, de heer Kakebeeke uit Goes, zijne tevredenheid te kennen over de vorderin gen, die de leerlingen gemaakt hadden, en hoopte hij, dat de 12 leerlingen allen het volgende jaar de lessen zouden komen voortzetten. ST. KRUIS. Alhier doet zich het zeldzaam geval voor, dat een wagen maker die ter verbetering zijnen positie naar Amerika vertrok, werd opgevolgd door twee anderen. Deze zullen vech ten om het weggeworpen been. Daar zich nu hier ook nog een andere se dert jaren gevestigde wagenmakerij bevindt, is het niet onmogelijk, datrt ook hier het spreek woerd wordt be waarheid: ,,als er twee vechten om een been dan loopt er een derde mee heen." In dat geval zou het voor de nieu welingen er bepaald donker uitzien. HEINKENSZAND. Als zeldzaamheid kan gemeld worden dat dezer dagen bij de wed. A. Knuit een vaarskalf geboren is van 118 pond zwaarte. GOES, 11 April. De vrij-antirevolutio- naire kiesvereeniging Groen van Prinste- rer alhier, heeft besloten den heer A. S.

Zelandia | 1902 | | pagina 2