Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Onderwijs- Kerknieuws. Allerlei. Landbouw. verrast met een wiegje voor het kindje dat komen zou. Een voorbeeld dat navolging verdient, een vriendelijke attentie, die niet anders dan op prijs kan worden gesteld. Wij vragen een «Haagsch" wiegje voor 't komend Prinsje of Prinsesje van Oranje. OngevallenwetDoor de Rijksverzeke ringsbank zijn aan de post- en hulpkan toren verzonden het formulier no. 34 in duplo met couvert benevens een lijst for mulier bedoeld in art. 34 der ongevallen wet van 1901 met de bewijzen van over name der aangiften. De rijksverzekerings bank is gevestigd te Amsterdam Keizers gracht 258, de dienst zal worden uitge voerd op de post-, hulp- en bijkantoren der posterijen en worden de formulieren bedoeld in de ongevallenwet door het Post-, hulp- of bijkantoor kosteloos verstrekt ter wijl door den werkgever, die een verze- keringsplichtig bedrijf uitoefent tusschen 15 April en 31 Mei 1902 zal moeten inle veren een formulier van aangifte als be doeld in die wet ten postkantore waar de verzekeringplichtige woont. Wie de aangifte van een verzekerings- plichtig bedrijf verzuimt, is strafbaar vol gens de wet. Wij noemen hieronder eenige bedrijven op waarvoor geen aangifte, en de voor naamste waarvoor wel aangifte moet ge schieden. Van aangifte zijn in alle mogelijke ge vallen uitgezonderdAlle bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en bosch- bouw en het schippersbedrijf, dat met sche pen (geen stoom- of motorbooten) van hoog stens 60 M3 uitgeoefend wordt, en men maar één schip daarvoor gebruikt Verder zijn uitgezonderd, mits men geen gebruik maakt van stoomwerktuigen, mo toren of molens welke door wind, water of dieren gedreven worden Schoenmakerijen, bakkerijen, sigaren- makerijen, kaasmakerijen en boterfabrie- ken zonder centrifuges. Aangifte moet geschieden: I. Van de overige bedrijven, waarin stoomwerktuigen, motoren of molens (door wind, water of dieren gedreven) gebruikt worden. II. Van het visschers- en schippersbe drijf op de binnenwateren (uitgezonderd in het geval hierboven genoemd.) III. Van de bedrijven van vervoer van personen en goederen, (Voerlieden, koet siers en dergelijke) het laden en lossen, stapelen, wegen, meten en wegbergen van goederen. IV. Van de bedrijven van straatreini ging, weghalen van asch, lantaarnopste ker, schoorsteenveger, slachter, vischroo- ker, vischzouter, enz. Men schrijftDe Belgische varkens- handelaar van de naburige grensgemeente Wachtebeke heeft reeds van het vorige jaar wegens het smokkelen van biggen en verzet tegen de douanen 8 maanden hech tenis te ondergaan. Steeds wist hij uit de handen der politie te blijven, die meerma len poogde hem te arresteeren. In den gevel zijner woning, die juist aan de grensscheiding staat, werd eene deur ge maakt, die op Nederlandsch grondgebied uitkwam. Probeerde de politie hem in zijn huis te overvallen, dan sprong hij door deze deur naar buiten en was vrij. Meer dan eens wist hij op deze wijze te ontkomen. Dezer dagen heeft de man tengevolge van een val van zijn rijwiel een been ge broken en moet nu uit vrees van gearres teerd te worden, verzorgd worden in een hutje, dat op Nederlandschen bodem van planken en stroo in allerijl opgetrokken is. AXEL. Aan de rijks-normaalschool al hier zijn geslaagd Voor de 4de klasse: J. P. Anthonisse, D. J. A. Bareman, J. Cornelisse, E. de Kousemaker, P. Verbiest, R. Bossehem en S. Fonteijn voor de 3de klasse: P. A. Bogaert, P. J. Fermont, J. A. Leunis, H. Steppe, C A. de Theye, A. D. de Waal, M. E. M. Waelput, S. Bierlé, E. Ceelaert, C van Dixhoorn, T. C. van Vessem en Oh. Vrie- link voor de 2de klasse: A. Cornelisse, A. C. Goossen, A. J. Pauw, P. M. G. de Rijk, A. B. Schelleman, J. de Vries, S. Rijn berg en H. de Visser; voor de 1ste klasse: M D. Castenmil- ler, C. L. Coone, A. P. Geerards, J. K. de Jonge, VV. C. Petegem en A. Waelput voor de voorbereidende klasse 2e afd. W. H. Balkensteijn, W. J. J. Karstel, M. van Luijk, A. J. Steppe en C. Stoffels; voor de le afd.: A. C. de Pauw, A. L. de Theye, P. J. Eijke en M. Herrijgers. De alhier op 22 Maart jl. door Burg. en Weth. vastgestelde kiezerslijst bevat 665 kiezers voor de Tweede Kamer, 665 voor de Provinciale Staten en 642 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cijfers res pectievelijk 643, 643 en 617. In den Beoosten- en Bewestenblijpol- der onder deze gemeente en die van Koe wacht is men thans in vollen gang met den aanleg van keiwegen. Reeds is 700 meter weg in de »Tweede Verkorting" gestraat. HULST. j.l. Maandag vergaderden de stembevoegde ingelanden van den Konin- gin-Emmapolder, ter opmaking eener voor dracht van drie personen waaruit door H. M. zal benoemd worden een gezworen van dien polder, ter vervulling der vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer A. de Buck te Graauw. Als n° 1 op die voordracht werd na stemming geplaatst de heer A. M. Plas- schaert, als n° 2 de heer A. Borm en als n° 3 de heer J, Bauwens allen wonende te Graauw. Door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst werden j.l. Maandag in het openbaar verkocht 10 kavels bouw grond in den Koningin-Emmapolder waar voor werd geboden door verschillende lief hebbers een totaal bedrag van 1690. Of initiatief van het bestuur van het muziek gezelschap «Harmonie" werd met de besturen van het zanggezelschap »Apol lo" en de Fanfare-maatschappij «Vlijt en Volharding" eene vergadering gehouden om de organisatie te bespreken van het te houden groot festival. Besloten werd bij genoegzame deelne ming het festival te houden op de Zonda gen 6 en 13 Juli, de uitnoodigingen te verzenden en uitteloven de som van fr. 350 aan premies, waaronder eene premie van fr. 25 voor het verst komende muziekge zelschap. Voorts werd uit de besturen van de drie muziekgezelschappen eene commissie van 7 personen benoemd, welke het feestpro gramma zullen ontwerpen. De klein landbouwer H. BI. kwam Zondagmorgen tot de treurige ontdekking dat de beide stuks vee welke zijn bezit uitmaakten uit nood moesten geslacht worden, ten gevolge van «Kwade dikte.' Voorde man een zeer groot verlies. Is het steeds de gewoonte dat de ver schillende muziekgezelschappen hunne con certen gedurende de wintermaanden aan de honoraire leden aanbieden, door om standigheden gaf «Apollo" eerst Zondag avond zijn laatste win terconcert. Het 1ste gedeelte van het program be stond voornamelijk uit komieke voordrach ten en bracht het aanwezige publiek, dat in - voldoenden getale was opgekomen, in eene aangename en vroolijke stemming. Het bekende tooneelstuk Henri Burton, De Vadermoorder, ofschoon een «zwaar' stuk werd goed opgevoerd en doet den dilettanten alle eer aan. «Apollo" beschikt bepaald over zeer goede elementen en men mag gerust ver- wachtejg, dat het gezelschap onder de lei ding van den nog jeugdigen doch bekwa men kapelmeester een schitterend tijdperk te gemoet gaat. TERNEUZEN. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, brachten 79 van de 124 kiezers hunne stem uit. Gekozen werd de heer M. G. A. Blan- kers met 38 stemmen. De heer P. J. Schee- Ie verkreeg 26, de heer A. H. Donze 15 stemmen. HONTEN1SSE. Zaterdagavond jl. had de oudste zoon van den metselaar P. Jonk- heijm alhier het ongeluk van een stelling te vallen, waardoor hij een zijner beenen brak. Met een rijtuig werd hij naar den dokter vervoerd, die het been inzette. Het is zeker te hopen, dat de jongeling spoedig geneest, daar zijne verdiensten voor het zeer groote gezin bijna onontbeerlijk zijn. Zaterdag jl. voer een sleepboot van Hansweert op den Scharrendam dicht bij Walsoorden gelegen, waardoor een groot lek in de boot ontstond. Een klein vis- schersvaartuig was in de nabijheid, waar van de bemanning het ongeluk bemerkte, de opvarenden opnam en hen naar Hans- weert medevoerde. SAS VAN GENT. Maandagmorgen werd door de Belgische aan de Nederlandsche politie bij den grenspaal aan den Stuiver uitgeleverd de voortvluchtige onderwijzer S. uit Eede (Zeeland) Met den trein van één uur vertrok hij zwaar geboeid onder geleide van twee marechaussées. Zijne be stemming is voorloopig Middelburg. Het eindexamen van den landbouw- cursus werd hier Vrijdagmiddag tusschen één en drie uur, in de openbare school, daar de leerlingen van Westdorpe en Sas van Gent afgelegd. Dat examen werd af genomen door de heeren H. van Bijlevelt, landbouwonderwijzer te Westdorpe, en A. de Lauwere, hoofd der school alhier die met de leiding van dien cursus waren be last geweest. De heer Kakebeke, land- bouwleeraar te Goes, examineerde in be mesting. Behalve de commissies van toe zicht uit beide plaatsen waren ook enke le belangstellenden tegenwoordig. Aan al le leerlingen (zes van Westdorpe en vier van Sas van Gent n. 1 C. Amelunxen, J. de Caluwé, H Govaert en Gendbrugge) kan het diploma worden uitgereikt. Als men nagaat, dat Westdorpe eene plaats is, die hoofdzakelijk van den land bouw moet bestaan, dan zal men moeten toestemmen, dat een getal van zes land- bouwleerlingen een luttel beetje is. Dat in Sas slechts vier van de dertien leerlingen tot het einde volhard hebben, pleit daar toch zeker ook niet voor be langstelling in den landbouw. En onder die vier was geen enkele landbouwer Men zou het onder die omstandigheden gaan betreuren, dat het Rijk zóóveel geld aan die cursussen uitgeeft. KOEWACHT. Met ingang van 15 A- pril a. s. is tot onderwijzer te Eede be noemd de heer C. A. v. d. Bilt alhier, Dit is de derde benoeming, welke de heer v. d. Bilt in den tijd van drie weken ontvangt, wel een opmerkelijk verschijn sel, vooral thans nu het voor velen zoo moeilijk is eene betrekking te verkrijgen. De heer v. d. Bilt heeft de benoeming voor Eede aangenomen en voor die van Tubbergen en Bakel bedankt. Nu er in België, vooral in de noor delijke provinciën, zoo groote behoefte be staat aan goed fokvee, wordt er tegen woordig weer een levendige smokkelhan del in vee gedreven. Eiken avond kan men hier weer troepjes smokkelaars op merken, welke twee of drie koeien naar de grenzen drijven. In de vorige week is te Stekene door de tolbeambten Logist, De Bruyckcr en Van den Bossche een bekalfde vaars van 450 francs aangeslagen. De smokkelaars konden met de andere koeien nog tijdig de vlucht nemen. Ook werden in de nabijheid van Loke ren twee schoone koeien ter waarde van 700 francs in beslag genomen. BIERVLIET. Door de vele herbergiers en bierhuishouders binnen onze veste is het verzoek tot den gemeenteraad ingediend, om bij de aanstaande kermis de dansten ten te weren. De drie danstenthouders hebben dit ver zoek natuurlijk niet onderteekend. Het ligt voor de hand, dat de raadsle den op dit verzoekschrift zullen zeggen merci T. Ct. CADZAND, 7 April. De voordracht voor voorzitter van het waterschap De Sluis aan de Wielingen alhier, ter aanbieding aan de Koningin, bestaat uit1. F. Hen- nequin, burgemeester te Sluis; 2. E. Bon te, landbouwer te St. Kruis en J. L. I. de Bats, burgemeester van Biervliet en lid van de Provinciale Staten van Zeeland. EEDE. Karei en zijn broer Ward zijn geslepen tevens onverschrokken viggen smokkelaars. De laatste zal eerstdaags zijn onverschrokkenheid gaan boeten met eenige maanden „bak" in 't groote Pensionaat te Gent. 't Is eigen schuld zegt Kareihad wat beter uitgekeken, dan waart de nie gesnapt. Ward niet erg gesticht over deze terechtwijzing, zegt: Awel, ge zijt gij ooiijker, trekt gij je plan, ik zal 't mijne trekken. En Karei trok zijn plan. Een schoon plan inderdaad, n. 1. het plan, om op den eersten Paaschdag onder de Hoogmis een 20tal viggens de grenzen over te „lollen Dat hij hierbij rekende buiten de waak zaamheid der Belgische douaniers is Karei zeker niet kwalijk te nemen, evenmin als het de douaniers kwalijk te nemen is dat ze Karei met zijn viggens bij de kladden kregen. Gevolg voor den oolijken Karei Viggens kwijt ter waarde van 500 fr. 8 a 900 fr. boete i eenige maanden „bak"; proficiat. Bij Kon. besl. is pensioen verleend aan F. v. d. Veen, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Vlissingen, ten bedrage van f 592 's jaars. GOES. Gisterenmorgen te half zes, be merkten de bewoners van het Ravelijn dat uit het in de nabijheid staand koffiehuis dikke rookwolken opstegen. Men ontdekte dat in den kelder een mand en oenig hout aan het branden waren, doch bluschte weldra met emmers water het vuur. De kastelein, die 's nachts niet in het gebouw verblijft, merkte bij zijne komst, dat nog ongeveer drie gulden klein geld uit de buffetlade verdwenen was. De politie doet onderzoek. KAPELLE. Met ingang van 12 April e. k. wordt de brigadier-titulair der rijks- veldwacht de heer G. Cremers van hier verplaatst naar Dordrecht. Die flinke stand plaats heeft hij vooral te danken aan het arresteeren van de vier inbrekers uit Rot terdam, die ook op het eiland Zuid-Beve land hun slag wilden slaan. Bergen-op-Zoom en In zijne plaats benoemd den Zeereerw. heer J. van Mens pastoor te Woensdrecht. (Deze benoeming meldden we reeds in ons vorig nummer. Red.) Verder heeft Z. D. H. benoemd tot pas toor te Kruisland den Zeereerw. heer H Hopmans; tot kapelaan te 's Princenhagi den Weleerw. heer A. van der Maden tot kapelaan te Kruisland den Weleerw. heer M. van der Veeken; tot kapelaan te den Hout den Weleerw. heer J. Laane beide laatsten priesters van het Seminarie BRUINISSE, 6 April. Onder vele blij ken van belangstelling vierde de heer A. van Popering zijn 50 jarig jubileum als gemeente-ontvanger. De jubilaris werd ge complimenteerd door de leden van den raad, die hem een stoffelijk blijk van be langstelling aanboden. 16 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van directeur der am bachtsschool, tevens directeur der burger avondschool te Middelburg, op eene jaar wedde van f2400. Z. D. H. de bisschop van Breda heeft den Zeereerw. heer Ph. Muskens eervol ontslagen als deken van het dekenaat Een raar heer. Woensdag-middag kwam een net gekleed heer zich aanmel den aan het koninklijk paleis te Brussel en vroeg dringend den Koning te spreken. Een lakei stond hem beleefd te woord en vertelde hem dat koning Leopold niet te Brussel is, en dat bovendien, al ware dat zoo, een introductie noodzakelijk is. De man werd woedend, begon te schel den en vertrok ten slotte met de verze kering, dat men weldra van hem zou hooren. Eenige oogenblikken daarna ging hij naar een naburig bureau van politie, stormde de kamer van den commissaris binnen en brulde dat hij den Koning had gedood in het paleis. Hij zwaaide daarbij met een grooten Engelschen sleutel waar mee volgens hem de moord gepleegd zou zijn. De commissaris begreep dat zijn verstand niet bijzonder in orde was en zond hem naar een krankzinnigengesticht. Een eeuwige. Zondag, 6 April her dacht de heer Frederik Bats, te Leerdam, zijn 102den geboortedag. De N. Leerdam mer, die zijn portret geeft, deelt omtrent den ouden man mede Gisteren brachten wij hem een bezoek, 't Viel ons op dat Bats nog zoo flink in zijn gemakstoel was gezeten, en dat hij nog met zooveel .smaak zijn pijpje rookt. „Hoe gaat 't er mee Bats?" „Goed, goed, ik heb hier eene goede verzorging." En dit zeggende wees hij op zijn 75-jarige aangetrouwde dochter, die hem met zooveel liefde verzorgt. „Ja," zoo vervolgt hij, „er is al heel wat schoon en vuil water over mij heen gegaan." Bats houdt er steeds een geregelde leef wijze op na. Hij staat om 7 uur op en gaat om 6 uur onder de wol. Geen zijner zin tuigen heeft hem nog verlaten, geen ziek te die hem plaagt. Be oudste man dor wereld. Zekere Noach Raby te New-York is thans zijn 130ste levensjaar ingetreden. Jaarlijks werd ter zijne eere feest gevierd, dit jaar zou de feestviering achterwege blijven om hem niet te vermoeien. Maar vadertje Noach, die zeer koppig is, verklaarde, dat hij niets meer zou eten, zoolang men zijn feestje niet weer in eere hersteld had. Men moest of men wilde of niet toegeven. Raby is blind en heeft geen tanden meer, maar zijn geheugen is uitstekend gebleven. Gedresseerde Vlooien. De Zwitsersche douane heeft onlangs een moeilijke kwes tie te beslissen gehad en deze dan ook inderdaad beslist. De chef van een douanekantoor in het kanton Généve krijgt een pakket in han den, waarop staat «gedresseerde vlooien". De man is perplex. Geen vlooien, laat staan gedresseerde, worden in zijn tarief genoemd. Preceden ten zij hem niet bekend. Wel was onlangs een zending meikevers na lang wikken en wegen en een ingesteld onderzoek ge rangschikt onder «eetwaren". Een oogenblik weifelde de douanier, doch weldra kwam hij tot de conclusie, dat vlooien in plaats van door de men- schen gegeten te worden, juist omgekeerd zich voeden met hun bloed, zoodat het bittere ironie zou zijn, een vlooi eetbaar te verklaren. Eindelijk verklaarde hij zich onbevoegd en werden de autoriteiten te Bern met het geval in kennis gesteld. Deze beslisten ook weer na lang wik ken en wegen en nazoeken, dat de dier tjes behoorden tot «menagerie." Men neme er dus nota vanvlooien zijn wilde beesten. «horizontale eclips" wordt- aangeduid, behoort voor een bepaalde plaats op aarde tot de zeldzaamheden. Ontzettende ramp op een voetbalveld. Een groot onheil, waarbij vier personen direct zijn gedood, en meer dan honderd, deels hopeloos, gewond, had Zaterdagmid dag in Ibrox Park te Glasgow plaats, bij den International Association voetbal wed strijd tusschen Engeland en Schotland. Vóór het spel begon, was het publiek over de heining op het veld gedrongen, waar door het uitzicht van de gereserveerde plaatsing af werd belemmerd. Om het spel te kunnen laten aanvangen, moest het publiek de menschen van het terrein verwijderen, maar een paar minuten na den aftrap braken de toeschouwers op nieuw van alle kanten door en vulden met duizenden het veld, waardoor de wed strijd onmogelijk werd gemaakt. Ten slot te maakte de bereden politie een charge over het terrein om dat schoon te vegen. Ongelukkigerwijs stortte toen onder de opdringende massa een deel van de tribu nes over een lengte van honderd voet in, en de menschen vielen over elkaar tus schen de planken, sommigen van 60 voet hoog. Bij de paniek raakten bovondien velen onder den voet. Stukken van het amphitheatre werden gebruikt als burries om de gewonden naar het paviljoen te dragen, dat weldra vol was, waarna de ongelukkigen achter op het veld uitge strekt in afwachting van doctoren en am bulances, die gelukkig weldra verschenen. Te vier uur waren veertig personen met rib-, been en armbreuken onder medische behandeling, terwijl een zestig anderen mede voorloopig werden verbonden. Het moet een ontzettend gezicht zijn ge weest, dadelijk na het instorten, die ker mende massa in de diepte te zien liggen temidden van de brokken van vloeren en heiningenen aanvankelijk durfde nie mand zich te wagen op den rand van het deel der tribune dat nog stond, uit vrees dat het mede zou bezwijken. Maar toen men zag, dat geen verder gevaar dreigde, gingen dadelijk velen de ongelukkigen helpen, en toen vonden zij reeds dadelijk twee lijken, en stervenden onder de ge wonden. Het publiek voor den wedstrijd was niet minder dan 60,000 personen sterk. Om de aandacht van deze menigte af te leiden werd, op verzoek van autori teiten, de wedstrijd spoedig hervat, en in middels werden rijtuigen en brancards en zelfs wagens ontboden, om slachtoffers naar de gasthuizen en hun woningen te voeren. Maar de wedstrijd zou onder de ze omstandigheden niet gelden. De uitslag was: 1 1. Te zes uur waren alle gewonden ver voerd; 's avonds stierf nog een jonge man in het hospitaal. Dat brengt het aantal dooden op vier. Totale maaneclips. Op 22 April komt de volle maan hier te lande totaal verduisterd op De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kernschaduw der aarde verlaat de maanschrijf een uur later. Wanneer het helder weer is, zal 't kunnen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en te gelijkertijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tusschen zon en maan in, maar door de straalbreking in den damp kring (die nabij den horizon ongeveer een halven graad bedraagt) worden zon en maan nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk nog daar onder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking en terugkaatsing in den dampkring der aarde) licht genoeg ont vangt om als roodgekleurde schrijf zicht baar te zijn. Zulk een verschijnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van Hij. En hebt ge Monte Carlo be zocht toen je in Niza waart. Zij. Neen, papa is alleen naar hem toegeweest, doch naar zijn teleur gesteld gezicht te oordeelen toen hij weer in het hótel kwam, denk ik dat lij mijnheer Carlo niet thuis getroffen heeft. Practisch. Mijn dokter verbiedt mij champag ne te drinken. Dat is zeker omdat je zijn reke ning nog niet betaald hebt. In een coupé. Reiziger (een sigaar uit zijn koker lalend). Heeft u ook een lucifer voor me Medereiziger (veelbeteekenend.) Ja wel, maar ik heb geen sigaar. De eerste. O dan heeft u ook de lucifer niet noodig, dank u wel. En hij stak tot groote ergernis van den ander op en ging de krant lezen. Het fokken van kalveren. Grondregels voor het fokken. 1. Krijgt het kalf ondermelk in plaats van volle melk, dan moet steeds vet in den vorm van gekneusd en gekookt lijn zaad pond per dag) bij gegeven worden. 2. Gewen het kalf reeds na de eerste week om te eten, door het in een trog een mengsel van een weinig gekneusde haver en grof gestampte lijnkoek en wat zout te geven. Zet naast den trog een emmer versch water. Geef in een kleine ruif geu rig, malsch en goed binnengebracht wei- dehooi. 3. Krijgt het kalf water in plaats van afgeroomde melk, dan krijgt het koeken (lijn-, palmpit-, kokos-) lijn gestampt, of in warm water gekookte moutkiemen. 4. De melk voor de kalveren moet, of geheel zoet of als dikke melk, steeds ge lijkmatig warm (temperatuur van den stal) en op bepaalde uren van den dag in goed gereinigde houten emmers gegeven wor den. 5. Zeer nuttig is het, eenige malen per week een kleine toegift (messpits) fijn krijt of phosphorzure kalk te geven.

Zelandia | 1902 | | pagina 2