No. 28. Eerste Blad. Zaterdag* 29 Maart 1902. le Jaargang. Advertentieblad voor FEUILLETON. aan den Redacteur-Administrateur van ZELAND!Ate Zuiddorpe. Wegens het feest van Paschen, zal het eerst volgend nummer onzer courant a. s. Woensdag verschijnen. Resurrex it. Dagen van Leed. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent, voor België frs. 2.50. Bij vooruitbetaling vooreen geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland. Aan deze uitgave is verbonden éen GEÏLLUSTREERD ZONDAGSRLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstefts 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent .pér advertentie, -g Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. 5 -Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Weer is voor onzen geest afgespeeld het somber drama, dat, achttien eeuwen geleden, Jerusalem's bevolking in rep en roer bracht. Daar immers werd voor de rechtbank het proces behandeld en het vonnis ge veld, waarbij de groote Wereldhervor mer, die gekomen was om aan demensch- heid' bet heil te verkondigen, terecht gesteld werd als Opruier des volks. Wij kennen de geschiedenis van den Grooten Koning der Joden. Schier over heel de aarde is thans het beeld, verspreid van den Man van Smarte, die, naakt uitgekleed, met door nen gekroond en met handen en voeten aan een kruis genageld, getuigen zal, zoolang de wereld staat, wat de mensch- heid misdaan heeft aan den Zoon Gods. In de laatste weken, die hetPaasch- feest zi n voorafgegaan, hebben wij we derom met levende kleuren deze roe rende lijdenshistorie zien malen, die on ze voorvaderen ten eeuwigen dage tot schande zal strekken. In onze kerken is andermaal de droe ve herinnering aan die gruweldaad ge vierd, als telken jare. De orgels waren verstomd, terwijl de scharen luisterden naar den echo der laatste woorden, die over de bleekbe storven lippen hebben gerold van den armen, onschuldig Gefolterde, wiens goed en liefdevol hart nooit anders had geklopt, dan van de edelste en innigste gevoelens voor den mensch. Door de frissche, van leven bezwan gerde luchten, klepten niet meer bij het krieken van den dag en bij het vallen van den avond, de klokken, wier zil veren klanken het ontwaken verkon digen over de lief ontluikende bosschen en vlakten, of als een droomerig wiege liedje wegsterven over de rustig inslui merende velden der lente. Geen bellekens rinkelden vroolijk om de altaren in de handjes van koorkna pen, en geen wierookwolken omzweef den, als lichtende neveltjes, de versierde tabernakelen. Alles was dood, alles was stil Alleen het donker mysterie van lijden en sterven hing loodzwaar over de vrome menigte, en de ernstige priester zong op diepen toon de trieste gezangen, die ons verhaalden van den Godsmoord uit ver re tijden. Maar thans zijn de 'dagen van rouw en leed voorbij. Hij had het immers verkondigd aan allen, die het hooren wilden, dat Hij na drie dagen verrijzen zou en dat Hij verheerlijkt zou wederkeeren tot den Vader, die Hem gezonden had, en die, in 't ontzettend uur van Gethsemani, toen de wondere doodsangst neerviel over dat lichaam, den kelk des lijdens niet wilde van Hem wegnemen, om dat Hij als slachtoffer moest gefolterd worden voor de kinderen der menschen. Was het woest en ontembaar »Cruci- figatur, aan 't kruis met Hem," der joden, reeds .bij zijn dood, toen de na tuur in dollen opstand kwam, de wil de donders door de duisternissen rol den langs den bergkruin, en de blik sems in grillige bochten slingerden door de vlakten van Israël, - overge gaan in het bang en verslagen gepre vel Vere films Dei erai is/e, deze was werkelijk de Zoon Gods,na drie dagen zou de triomfkreet »i?e- surrexit, Hij is verrezen' de schild wachten doen ontstellen, de rechters met angst vervullen, en de harten zij ner leerlingen in blijden jubel doen los barsten En deze jubel doortrilt ook heden, op Paaschdag, wederom de wereld Weggestorven zijn de treurzangen, en het blij Alleluja stijgt op, in machtig geestdriftige tonen, vroolijk als een vlucht van wilde duiven, die de lucht doortuimelen, de vleugelen klepperend in het jonge morgenlicht. Allelujazoo galmt het langs de ge welven der tempels. En de orgels ruischen met voller to nen, en de choren zingen in hooger noten het lied der verrijzenis, het lied van Paschen. En in het hart van den Christen trilt de snaar der zoetste hope bij de over peinzing der vervulde profetie, en uit de geheimzinnige duisternissen, waar in het toekomstig leven is gehuld voor onzen sterfelijken blik, straalt met hel derder glansen het onwrikbaar geloof in het heerlijkste mysterie, dat Christus ons, arme menschen, heeft geleeraard, het geloof in de verrijzenis des vleesches li. De Graaf schoof zijnen stoel nader bij dien van Nelis Brants, vatte dezen laat ste bij de hand en herhaalde zijne bede om verschooning, hem dit niet eerder te hebben kunnen mededeelen. Ik heb mij eerst willen overtuigen, ging hij voort, dat de meisjes, welke ik u voor te stellen heb, wel inderdaad uwe kinderen zijndoch heden vind ik geen twijfel dosaangaande meer mogelijk. I)e rentmeester was zichtbaar geschokt, hij kon schier niet gelooven aan zooveel geluk, na zooveel lijden; er welden hem tranen uit het heldere oog, en met beven de stem verzocht hij den Graaf om ver der te spreken. Deze verhaalde hem dan ook het ge beurde met den koordendanser, te Has selt, tot op het oogenblik, dat hij de bei de meisjes, dien morgen, in de afspan ning had verlatendoch hij sprak niet van de treffende gelijkenis, welke er be stond tusschen het awartlokkige kind en zijne betreurde Maria. Het was immers zijne dochter niet; neen, het was Nora van den rentmees ter! Nelis Brants kon nauwlijks geloof hech ten aan de woorden van den Graaf; hij verzocht, onmiddelijk naar de afspanning te mogen ijlen, om zijne kinderen, ja, zij ne kinderen, in de armen te gaan druk ken, hen te zeggen, dat hij hun vader was en hen gelukkig maken wou... De Graaf stond op, wierp een vorschen- blik tusschen het loof van den wijngaard, door het venster, in de lindendreef; hij trok vervolgens den rentmeester nader, wees hem, in de verte, drie vrouwenge stalten, terwijl hij zeide Zie, vriend Brants, daar komen uwe twee kinderende derde vrouw is die uit de Boschhar, die de meisjes herwaarts geleidt. Onder de groote voorpoort had de ont moeting plaatsde arme rentmeester was als overstelpt van geluk, en in éóne om helzing, sloot hij de beide meisjes aan de borst. Nora Bertha waren de eenige woorden, die hem uit de van vreugde ver kropte keel wilden. Vader!... vader!... suisde het in de lange omhelzing. De jonge bazin uit de Boschhar wischte met den hoek van den blauw linnen voor schoot, een paarlenden traan van het oog lid; de Graaf was zichtbaar ontroerd. Na de ontsteltenis, door die eerste ont moeting veroorzaakt, nam de Graaf het Staatkundig Overzicht. Er waait een vredelievend windje over Zuid-Afrika, nu lord Kithener vergunning heeft gegeven aan de heeren Schalk Bur ger, Lukas Meyer, Reitz, Jacoby Krogh en Van d^n Velden, te samen vormende de Transvaalsche Regeering, om met een bijzonderen trein van Balmoral naar den Oranje-Vrijstaat te vertrekken. Zij verlie ten Balmoral den 22en Maart, brachten den nacht door te Viljoensdrift, en ver volgden hun reis naar Kroonstad in den morgen van 28 Maart, vergezeld door zes Engelsohe stafofficieren. De Engelsche zijn van oordeel, dat deze Boeren gedelegeerden over het algemeen zijn voor overgave, ten einde daardoor aan den oorlog een einde te maken. Wij betwijfelen deze meening der Engel- schen en zijn van oordeel, dat als Enge land geen onafhankelijkheid toestaat de vredesonderhandelingen tot niets zullen leiden. De Standard blijft vasthouden aan den eisch, dat aan de Boerenrepublieken geen schijn van onafhankelijkheid zal wor den gelaten. De Daily Chronicle verneemt, dat zoolang de onderhandelingen duren, de vijandelijk heden geheel zullen worden gestaakt. Dit beduidt, zegt het blad, dat alle offensieve bewegingen onzer colonnes tegen De Wet, I)e la Rey en Botha zullen geschorst, en de drie Boerenleiders van hun kant stem den er in toe om ook den wapenstilstand eerlijk te houden en geen offensieve bewe gingen te maken, totdat de afgezanten zijn teruggekeerd binnen de Boslenies. Ds Daily Mail integendeel verneemt, dat er geen sprake is van een wapenstil stand en dat de militaire operaties, die on langs zijn begonnen tegen De la Roy, krachtig en onafgebroken zullen worden voortgezet De Parijsch bladen ontvangen met vol doening het bericht, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt in Zuid-Afrika, zij ho pen dat deze ditmaal tot overeenstemming zullen leiden en dat de oorlog vóór de kroning Eduard zal zijn geëindigd. Enge- land's naam zal niets winnen wel nog meer verliezen bij het voortzetten van den strijd. De Engelschen doen het voorkomen als of de Boerenleiders om vrede hebben ge vraagd, wat toch niet waar is. Lord Kit chener heeft om de onderhandelingen ge vraagd hij ziet geen kans den winter in te gaan met de blokhuizen waarin hij zijn beste soldaten moet isoleeren en bederven laten door het isolement, Nu hij in Oran je "Vrijstaat is, loopt het in Transvaal mis. De Boeren hebben geen bezwaar tot on derhandelen zij weten zich sterker en in gunstiger positie dan ooit te vormenhoe beter hun positie is, hoe beter voorwaar den ze kunnen bedingen. Verder is Botha niet bij het gezelschap; dit bewijst dat de Boeren-regeering vrij zeker van haar zaak is en verder dat zij niet om onderhandelingen verzocht, doch Botha kalm laat doorvechten tegen Bruce Hamilton. Inmiddels wordt het Engelsch publiek in den waan gebracht, dat de verovering en de onderwerping der Republieken be reikt is. Hoe het zij, er zijn vredesonderhande lingen anngeknnopt. De verontrustende vraag is of de onderhandelingen tusschen Lord Kitchener en Schalk Burger een algemeene Boercnonderwerping betreffen. De nStar herinnert er hierbij terecht aan, dat Lord Lansdowne in de bekende correspondentie met de Nederlandsche Re geering te verstaan gaf, dat alle bevoegd heden van de Boerenregeering, ook die tot onderhandelen, nu geheel in handen waren van president Steijn, wat de Boe ren van den Oranje-Vrijstaat betreft, en in die van Schalk Burger, van de Trans vaalsche Boeren. Als dat zoo is, dan is het duidelijk, dat een directe gedachten- wisseling tusschen de aanvoerders van de Boerentroepen in Zuid-Afrika en den op perbevelhebber van H. M. 's troepen de snelste en het meest bevredigende middel is om tot een regeling te komen, en dat aan Lord Kitchener instructie is gegeven om onmiddellijk voorstellen, die hij mocht ontvangen, ter kennis van de Engelsche Regeering te brengen. ITALIË. Musolino, de zoover, die de volgende maand voor de gezworenen te Lucca komt, wordt, ingevolge een artikel van Lombroso, aan een criminologisch-psychia- trisch onderzoek rnderworpen, dat veer tien dagen zal duren. Hij heeft in den kerker verklaard dat hij tweeduizend lire aan z'n neef in Amerika zal vragen om zijne advocaten te betalen, of anders aan koningin Victoria of aan de andere konin gin, omdat deze overleden is. Na zijn vrij spraak (want hij houdt zich overtuigd dat vrijspraak moet volgen), gaat hij, naar zijn zeggen, eerst de vrindjes in Calabrië en dan de verschillende hoven van Europa bezoeken Ze zullen hem echter wel eerst een kop je kleiner maken. Volgens sommige bladen is de Paus bezig met de samenstelling eener nieuwe encycliek, welke, hoewel voor de geheele wereld bestemd, meer speciaal Frankrijk zal beoogen. De encycliek zal handelen over de noodzakelijkheid van den gods dienst voor den vooruitgang der maatschap pij- RUSLAND. In den laatsten tijd was er herhaalde lijk sprake van studenten-oproeren in Russische steden. Thans maakt de «Regee- woord, om allen te verzoeken in het kas teel te komenhij verzocht tevens de bazin uit de afspanning, voor het middag maal te willen zorgen, en hen dit op het kasteel te brengen. De Graaf had des morgens, alvorens hen te verlaten, de meisjes met den geheelen uitslag zijner opsporing bekend gemaakt hij had hen het blijde nieuws medegedeeld, en de meisjes waren dan ook op de ont moeting voorbereid. Men was terug in het groote gebouw gekomen; de eene zaal werd na de ande re doorwandeld, en de meisjes, elk aan eenen arm van den rentmeester, konden niet genoeg hare verwondering lucht ge ven over al de kostbaarheden en sieraden, welke zij bij eiken stap, in het kasteel op merkten! Vooral de vreemdsoortige kleer- dracht, op de portretten gemaald, boeide de aandacht der jonge vrouwen. Op dc bovenverdieping trad men van de groene kamer, welke wij zooeven hebben vermeld, in eene ruime boekenzaal, wel ker muren rondom met ouderwetsche boe kenkasten waren bekleedoude, beschim melde folianten lagen hier en daar, sommi gen half verscheurd of ontbladerd, ande ren ongehinderd, op stoelen en tafels, zelfs op den grond verspreid. De bruin damas ten gordijnen, welke deels opgeschoven voor de boekenkasten hingen, waren zoo zeer met stof bedekt, dat men het antieke borduurwerk, waarmede zij versierd wa ren, niet meer onderscheiden kon. Terwijl de Graaf met blijkbaar genoe gen den blik liet rondweiden in deze plaats, waar hij zoo menigen stond had gesleten, waren de meisjes, allengs den arm van den rentmeester, «haren vader" verlaten de, door d-e openstaande deur, op het groot balkon getreden, dat langs de tuinzijde, met dit vertrek in gemeenschap stond. Van op dit balkon overzag men een groot gedeelte van den slottuin, die door een hoogen muur, van het voorplein was gescheiden. Hooge boomen van allerlei soort, meng den er hunne overvloedige takken met het weelderig opgeschoten struikgewas, dat zijne twijgen, hier en daar, tot in de boom kruinen had geschoten, terwijl planten van een lager soort met het schaarhout als ver groeid waren. Het geheel vormde als het ware een on doordringbaar groen tapijt, dat in mollige bochten over den tuin gespreid lagdui- zende insecten vlogen gonzend van de ee ne najaarsbloem tot de andere, of vierden feest in de koesterende stralen der Sep- temberzon, terwijl gansche wolken bont kleurig gevogelte, kwetterend en fluitend, door tak en heester vlogen. Het was inderdaad een niet onaardig natuurtooneel, die woeste slottuin, waar de hand van snoeiman of tuinier, vijftien jaren was afwezig geweest; de slinger planten hadden de hoogste toppen van het weelderige schaarhout bereikt en hingen in zwierige festoenen links en rechts op de takken, zelfs van de hooge boomtwij gen, tot op den wild begroeiden grond. Een weelderige wijngaard had zijne malsche ranken rond de balustrade van het balkon gekronkeld, en verborg schier gansch den steenen trap, die van het bal kon in den tuin leidde. De meisjes gaven weldra den wensch te kennen, in den kasteelhof af te dalen; do rentmeester haalde een krom jachtmes uit den zak, sneed de kronkelende wijngaard ranken door, die den trap belemmerden, en baande aldus eenen weg naar den tuin Het was schier onmogelijk eenige stap pen in den hof te doen, zoozeer waren de paden onder den woesten plantengroei verborgen; de meisjes schenen zich echter goed te vermaken in het beschouwen van zulke ongewone nat.uurpracht. Bertha hup pelde tusschen het hooge heestergewas, bij na even vlug als de dartele kwikstaartjes, die over de ranken van het slingerend geitenblad wipten. Nora scheen meer den kend, en verliet zelden meer dan eenige stappen, de plaats," waar zich de rentmees ter en de Graaf bevonden. (Wordt vervolgd.) ZELANDIA Dc* oorlog1.

Zelandia | 1902 | | pagina 1