Staatkundig Overzicht. Provinciaal Nieuws. In den campagnetijd zijn de wekelijk- sChe bijdragen respectievelijk 0,50 ƒ0.75, 1- en 1,25. (3) De arbeider die werkloos is, is vrij gesteld van bovengenoemde betalingen. Heeft hij meer dan drie dagen in eene week gewerkt, dan betaalt hij de volle premie. De werkgever betaalt voor iederen ar beider die hij in dienst heeft, onver schillig de klasse, 5 cent per week. Heeft hij in eene week geen personen in dienst gehad, dan hoeft hij niets te betalen. Werkt hij in eene week bijv. met 10 arbeiders, dan betaalt hij 10X0,5 enz. Wordt er in eene week maar drie dagen, of minder, gewerkt, dan hoeft ook door den patroon geen pre mie betaald te worden. (4) De uitkeering die wekelijks betaald wordt is ook afhankelijk van de loon- klasse. Zij bedraagt per dag (behalve op Zon dagen) voor de 1° klasse /'0,30 voor de 2® kl. ƒ0,35 voor de 3® kl. ƒ0,40 en voor de 46 kl. ƒ0,45. (5) De uitkeering begint 10 dagen nadat men zich als werkbaas heeft opgegeven (bij het bestuur). Hoogstens 70 dagen werkloosheid worden uitbetaald en uit sluitend in de maanden December, Ja nuari, Februari en Maart. Bij gebrek aan voldoende werk wordt de halve uitkeering genoten, indien de arbeider niet meer dan de helft van zijn gemiddeld loon verdienen kan. Geene uitkeering wordt gegeven 1° bij geschillen over loon, waardoor werkstaking ontstaat 2® bij vrijwillige dienstopzegging (door den arbeider) 3® bij wegzending om dronkenschap of ander slecht gedrag (door het be stuur te beoordeelen) 4° als de verzekerde nog geen 26 we ken premie betaald heeft 5® als de verzekerde aangeboden werk zonder gewichtige redenen weigert 6® na invoering der ongevallenwet, ook bij ongeval. Ik eindig hiermee omdat ik begrijp, dat ik niet te veel ruimte van Uw ge- eerd blad mag vorderen. Moge de praktijk in Sas van Gent kunnen bewijzen, dat verzekering tegen werkloosheid zeer goed uitvoerbaar is. (6) Sas van Gent, 25 Febr. 1902. A. Z. (1) Hoewel het te vreezen is, dat deze zaak zelfs door den Sasschen gemeente raad niet in èène zitting zal behandeld worden, blijven we de voorkeur schenken aan een gemeentelijke instelling. Aan een onderlinge Yereeniging kan m. i. geen gemeente-subsidie verleend worden en bo vendien zijn er nog zoo vele bezwaren (als partijschappen, enz.) aan verbonden, dat op die wijze geen bloeiende Vereeniging kan blijven bestaan. (2) Bij het niet verplichtend stellen van het lidmaatschap zullen hoofdzakelijk zij lid worden, die de meeste kans hebben tot werkloosheid te komen. Zonder verplich ting krijgt men dus te weinig steun. (3) Deze bijdragen zijn speciaal berekend voor de arbeiders aan de Suikerfabrieken. Voor andere categorieën zou die hoogere premie in den campagnetijd niet geheven mogen worden. Als men in aanmerking neemt, dat de arbeiders aan een Suikerfa briek veel kans hebben in den winter werkloos te zijn, is de hoogere bijdrage in de campagne (een tijd dat het meest ge mist kan worden) wel niet ongewettigd. (4) Mocht deze verzekering tot stand komen, dan is het te hopen, dat die klei ne bijdragen de werkgevers in Sas van Gent er niet van zullen terughouden om zooveel mogelijk Sassche werklui in dienst te nemen. (5) Het zou wenschelijk zijn om gehuw de lieden, met bijv. meer dan één kind, een hoogere uitkeering te geven. Zou de meerderheid der werklieden in Sas er ook zoo over denken (6) Vele eminente mannen achten het noodzakelijk aan de arbeiders, die slechts voor zoo korten tijd in het jaar werk heb ben als die aan eene suikerfabriek, van verzekering tegen werkloosheid uit te sluiten. Moge hier het tegendeel blijken A. Z. N.B. Indien ongelukkigerwijze in één jaar alle leden gedurende tien weken werkloos mochten zijn, dan zou de kas een zeer groot te kort aanwijzen. Feitelijk zijn de bijdragen slechts toereikend om een werkloosheid van 7 weken te steunen. lie Ont-lo!£. Belachelijker leugens dan de Engelschen ons sinds 't begin van den oorlog hebben opgedischt, kunnen er wel moeilijk be dacht worden. Een der bladen heeft zoo voor de aar digheid de officieel meegedeelde verliezen der Boeren eens opgeteld, en dat getal af getrokken van het aantal Boeren, dat de zen zomer officieel werd opgegeven als nog te velde staande. Het resultaat is, dat de Engelschen nu reeds 373 Boeren meer doodden en gevan gen namen, dan er Boeren bestaan op de wereld. Het is ongetwijfeld enorm sterk. Maar nog sterker is, dat wij bij dit al les aanhoudend vernemen van overwin ningen door de Boeren behaald. I)ie Boeren schijnen bepaald spooksol- daten. Er is volgens de Britsche verliezenlijsten geen enkele Boer meer en toch wordt er nog maar steeds gevochten. Zoo melden Reutertelegrammen ran een aanval van 600 Boeren op de blokhuizen- linie bij Bothasberg in 't Noord-Oosten van den Vrijstaat. De Boeren slaagden er in, volgens Kit chener, om door te breken. Uit de verliezen der Nieuw-Zeelanders, 2 officieren en 18 man gedood, 5 officieren en 33 man gewond, blijkt voldoende, dat het er warm is toegegaan. De verliezen der andere korpsen zijn nog niet opgegeven. Deze 600 Boeren zijn waarschijnlijk van plan over de Vaal te trekken en hunne broeders in Oostelijk Transvaal te gaan ondersteunen. Nog een ander geval van het verbreken eener blokhuizenlinie wordt uit Heilbron bericht in het volgende telegram dd. 25 dezer «Gisteravond hebben een aantal Boeren een poging gedaan om de blokhuislinie ten oosten van Tafelkop onder bedekking van een zwaren regen, over te steken. Zij wer den ontdekt en een hevig geweervuur werd op hen geopend, dat ondanks de dnisternis niet zonder uitwerking bleef, want later werden een doode Boer, een doode Kaffer en drie geweren gevonden. »Eenige Boeren slaagden er echter in, door de linie te komen. »Het weder is in de laatste dagen slecht geweest om te seinen." Ook bij Wolmaransstad zijn de Boeren leelijk aan 't spoken geweest. Nu reeds worden 119 gewonden opgege ven, het aantal dooden is nog onbekend, maar een telegram van lord Kitchener meldt, dat 16 officieren en 451 man wer den gevangengenomen. Het totaal der ver liezen is dus minstens 16 officieren en 570 man. En nu nog de aanvullingslijsten! Tot dusverre zijn slechts 1 officier en 150 man losgelaten. Kitchener zelf erkent, dat het rapport nog onvolledig is, daar de bevelvoerende kolonel en de officieren, die de infanterie aanvoerden, nog krijgsgevangen zijn. Do onlusten te Itarcelona. Dat het te Barcelona niet malsch heeft toegegaan, blijkt o. a. ook uit een parti culieren brief, waaraan door de Parijsche Matin het volgend verhaal wordt ontleend Zondagavond (den 17en) besloten de werk lieden, na tevergeefs getracht te hebben, met de patroons een schikking te treffen, tot algemeene werkstaking over te gaan. Den volgenden ochtend openden de werk plaatsen op het gewone uur, maar de be weging was zoo goed voorbereid, dat er om negen uren niemand meer aan het werk was. Uit de fabrieken trokken de stakers naar de Remblas, onderweg alle winkels dwingend tot sluiten, en zoo noo- dig de weerspannige winkeliers afranse lend. Daarna hielden zij alle soorten van rijtuigen aan wie er inzat moest uitstap pen en de koetsiers werden met de rijtui gen naar de stallen teruggezonden. Kort daarna was alle verkeer gestaakt, en om tien uur waren de stakers meester van de stad. De toestand was zoo ernstig dat de burgerlijKe gouverneur, honderddui zend werkstakers tegenover zich hebben de, zijn gezag overdroeg aan den kapitein- generaal. Deze liet dadelijk de voornaamste stra tegische punten bezetten door de zwakke strijdmacht waarover hij de beschikking had, en riep telegrafisch alle troepen en de geheele gendarmerie uit de naburige plaatsen op. Niet zoodra hadden de solda ten zich opgesteld op het plein van Cata- lonië, of zij werden aangevallen, en er volgde een gevecht waarin wel tweehon derd schoten werden gelost. Er vielen ech ter nog maar weinig slachtoffers; de gre- visten schoten zeer slecht, en ook waren op dat oogenblik de gemoederen nog niet zoo overspannen als later. Maar in den namiddag werd de strijd algemeen. Vooral werd er hevig gevoch ten in de nauwe straten der oude stad, waar de opstandelingen zich gemakkelij ker tegen de Mauser- en karabijn-kogels konden beveiligen dan op de groote open pleinen. Op verscheiden plaatsen hielden de werkstakers het flink uit tegen de troe pen; vooral was dat het geval in de Beu- nanceso-straat (waar het postkantoor staat), in de Escuderillo en Fontanella-straten. Beiderzijds waren de verliezen zwaar, hoe wel de officieele opgaven slechts spreken van 27 man. Den volgendon dag hernieuwden de werkstakers hun offensieve betoogingen; zij vielen krachtig aan toen de troepen aan de poorten der stad trachtten, de kon vooien met levensmiddelen de stad binnen- te loodsen. Ook daar vielen verscheiden dooden en gewonden. 's Middags waren de gevechten overal weer zeer ernstig, in 't bijzonder in den omtrek van de Remblas en in de straten bij de haven. Verscheiden huizen vertoo- nen de sporen van deze woesten strijd. Op sommige plekken zijn heele brokken met selwerk weggebroken, om projectielen te leveren tot bestoking van de militairen, van de balkons af. Te Sano wierpen de stakers een barricade op, de soldaten moes ten ze nemen met een bajonetaanval. Re sultaat: 18 dooden en gewonden, waaron der 5 soldaten. Dergelijke tooneelen wer den naar men verzekert, omstreeks den zelfden tijd afgespeeld in Mataso, St. Maar ten en andere door werklieden bewoonde buitenwijken van Barcelona. BELGIË. De suikerconferentie. Een telegram uit Antwerpen meldt: Het blad «Métropolebeweert uit vol strekt geautoriseerde bron de volgende mededeelingen te hebben ontvangen, waar van het de volstrekte juistheid waarborgt. De beide zittingen der Suikerconferentie van Donderdag deden een beslissenden stap ten opzichte der suikerkwestiede gedele geerden werden het eens over de overeen komst, waarvan de grondslagen de volgen de zijn le. Afschaffing van alle directe of indi recte premies in alle landen, die op de conferentie zijn vertegenwoordigd 2e. Verlaging der douane-surtaxe van alle landen tot een gelijkvormig tarief van zes frs., hetgeen onmogelijk zal maken, kartels of binnenlandsche syndicaten in Duitschland en Oostenrijk in stand te hou den 3e. Toepassing der nieuwe voorschriften, voortspruitende uit de conventie, onder internationale controle, te beginnen met September 1903. Enkele gedelegeerden vroegen toestem ming om deze bepalingen nog aan de defi nitieve bekrachtiging hunner regeeringen te onderwerpen. daaraanvolgende beschikbaar staan voor den publieken dienst, tegen een dek- en veu- lengeld van hoogstens/125,voor merriën ingeschreven in het N. P. S., hoogstens ƒ12,50. Inlevering van behoorlijk ingevulde dek- lijsten hij den secretaris, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg vóór 1° Augus tus 1902. Naam van den Hengst. Ras. Ouder dom. Naam van den Eigenaar. Woonplaats van id. Toegek. prijs. Marque Réflecteur Lion Beige II César Delsault Mouton deGroynne Prince attractive Baron Harison Pompei Bara Albert Gaston Brabantsch Cdydesdale Brabantsch 5 4 4 3 7 10'/, 7 13 8 10 14 14 C. G. Harison TL A. Hanken Ph. J. v. Dixhoorn (Axel F O D M Hombach Hulst P. J. Looijen Associatie J. de Feijter Pz. Simon Janse Sr. H. A. Hanken K. de Koeijer Lz. A. Moggré F. Buijck Rilland-Bath Wilhelminapolder Men schrijft onsSommige voorwaarden vermeld in het beetwortel contract der Union Sucriére, willen den meesten land bouwers maar niet bevallen. Vooral wordt geprotesteerd tegen de be paling, dat men, om een voorschot van f 47 per gemet te ontvangen, 15 ets. op den koopprijs moet laten vallen of 15 percent rente van het bedrag, moet betalen. Daar bij komt nog, dat het zaad, hetwelk men vroeger gratis ontving, thans, nu de prijs der beetwortelen veel lager is, voor 50 ets. per kilogram van den fabrikant moet koo- pen. Dit zijn de redenen, waarom de land bouwer vooreerst niet zeer gezind zijn contracten af te sluiten en de agenten het op het oogenblik niet bijster druk hebben. Bij beschikkingen van den Min. van Binnenl. zaken zijn o. a. benoemd bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam met ingang van 15 Juni 1902: tot tweede-klerk, J. G. Collet, geagreëerd klerk ter directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg; met ingang van 15 April 1902: tot tweede-klerk H. T. Damsté, oud-amb tenaar der Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche spoorwegmaatschappij, te Hontenisse, met ingang van 15 Juni 1902, tot tweede- klerk, W. L. B. J. Dekker, tweede-klerk ter provinciale griffie van Zeeland, te Mid delburg. WESTDOIIPE. Met ingang van 21 Maart 1902 is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Westdorpe C. van Waes. KOEWACHT. In de laatste dagen gaat hier geen avond voorbij of men ziet prach tige melkkoeien voorbij drijven. Deze die ren, welke op de voornaamste markten van Holland gekocht zijn, worden hier of r gestald en gaan 's nachts, wanneer de gelegenheid gunstig is, over de grens. Ofschoon de smokkelaar aan vele geva ren bloot staat, weet hij het, door de on dervinding geleerd, zoo aan te leggen, dat zijne dieren zelden in handen der amb tenaren vallen, die tegenwoordig dag en nacht dienst doen. Het geld, dat de veesmokkelaar met zijn handel wint, is voorzeker zuur verdiend. Vooreerst waagt hij telkens leven en vrijheid en ten tweede moet hij, altijd op zijne hoede, bij nacht en on tijd over sloo- ten en grachten, uren ver loopen om zijne dieren op de plaats hunner bestemming te brengen. Zelden slaapt hij op zijn bed en van geregeld eten is geen sprake. Daarenboven mist, hij het huiselijk ge noegen, dat door velen terecht zoo zeer op prijs gesteld wordt. - Premiekeuringen in Zeeland. Uitslag van de keuringen, gehouden door de Pro vinciale keurings-commissie van 1725 Februari 1902. Uitgeloofd 8 (acht) premiën van duizend gulden voor dekhengsten van 3—6 jaar. Id 8 (acht) kleine premiën van honderd vijftig gulden voor dekhengsten van 7 jaar en ouder. Voorwaarden, waaraan moet worden voldaan. Van den dag der keuring tot den 15 Juli De volgorde der hengsten is volgens het keuringsnommer. Aangegeven voor prijzen van ƒ1000, 75 hengsten, opgekomen 55. Aangegeven voor prijzen van ƒ150, 18 hengsten, opgekomen 13. Over het algemeen, enkele uitzonde ringen daargelaten, voldeden de aangebo den hengsten van 3—6 jaar niet aan de verwachtingen, die men daarvan wegens de uitloving van zulke hooge premiën mocht koesteren. Aardenburg 3/3 1902. De Secretaris, G. A. Vorsterman van Oyen. HULST, 3 Maart. In den afgeloopen nacht hebben dieven ingebroken in het café «Tivoli" bewoond door den heer J. E. Fricot, koopman en commissionnair in granen alhier. Na aan de achterzijde eene ruit te heb ben uitgesneden hebben de inbrekers zich in de kamer begeven, alle kasten zijn ge opend en doorsnuffeld en de daarin aan wezige papieren door elkaar gegooid. Van hun gading konden zij echter niets vinden, zoodat zij onverrichter zake, zon der dat de bewoners iets gehoord of be merkt hebben, zijn afgetrokken. De politie doet onderzoek. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft, in de plaats van wijlen den Heer A. J. v. d. Meijden benoemd tot Kerkmeester den Edelachtb. Heer Frangois van Waes- berghe en tot Regent van het R. K. Lief dehuis den Heer Charles Burm. Algemeene vergadering der «afdee- ling Hulst' n de maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zee land, op Maandag 3 dezer, in het hotel «Het Wapen van Zeeland" te Hulst, voor zitter de heer Jules Vogelvanger. De voorzitter opent de vergadering en deelt de namen mede van hen, die zich als gewone leden hebben aangemeld. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen, goedgekeurd en gewaar merkt. Mededeeling geschiedt van enkele inge komen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De secretaris-penningmeester doet reke ning over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat dezelve sluit met een goed slot van ƒ517,765. De rekening nagezien en accoord bevonden zijnde door de heeren B. de Deckere te Hulst, V. Cortvriendt te Hoek en Jos. Verhaegen te Graauw, wordt thans definitief vastgesteld. Vervolgens brengt de secretaris verslag uit omtrent den toestand der afdeeliug o- ver het verloopen jaar, hetgeen voor ken nisgeving wordt aangenomen. Daarna worden aangenomen de navol gende voorstellen 1°. Voorstel om achter de eerste zinsnede van art. 39 van de statuten in te voegen «De afdeeling, waar de tentoonstelling ge houden wordt, heeft het recht om de le den der maatschappij, die buiten de pro vincie Zeeland hun bedrijf uitoefenen, van die mededinging uit te sluiten 2°. Voorstel om II. M. de Koningin te verzoeken, bij de aanstaande herziening van de tarieven rekening te houden met de inVoerrechten welke door België op ons hoornvee, schapen en verschillende land bouwproducten worden geheven. 3°. Voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres van de heeren Ph. J. van Dix hoorn te Axel en anderen aan den Minis ter van Justitie, houdende verzoek om ster ke uitbreiding der Rijkspolitie. Als afgevaardigden naar het hoofdbe stuur worden benoemd de heeren Jules Vogelvanger en Frangois van Waesberghe, respectievelijk voorzitter en secretaris der afdeeling en als hunne plaatsvervangers alle bestuursleden. Verder niets meer te behandelen zijnde en niemand nog het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. -Uitslag van gehouden voorjaarsheng- stenkeuringen. Hulst. Ingeschreven 24 hengsten, afwe zig 6, gekeurd 18; goedgekeurd 13, afge keurd 5, waarvan 4 wegens onvoldoend exterieur en 1 wegens cornage. Uitgesteld geene. Onder de gekeurde waren 5 uitgesteld, waarvan 2 wegens het uitwendig voorko men en 4 wegens cornage van mogelijk voorbijgaanden aard. De beslissing omtrent de eerste 2 is: 1 afgekeurd, de andere we gens ernstige kreupelheid niet gekeurd. De keuring van het viertal had beter ver- Nieu w-Vosmeer Zierikzee Zaamslag N. en St. Joosland Wilhelminapolder Terneuzen Schoondijke IJzendijke ƒ1000,— ƒ1000,— ƒ1000,— ƒ1000,— 150.— 150,- 150,- 150,- 150,- 150,- 150,- 150,- loop. Drie werden goedgekeurd, slechts één afgekeurd. Kattendijks. Ingeschreven 13 hengsten, afwezig 1 door verkoop naar België, ge keurd 12, goedgekeurd 6. Onder de ge keurde waren 2 van de in het najaar uit- gestelden, 1 wegens exterieur en 1 wegens cornage van mogelijk voorbijgaanden aard. De eerste werd thans goedgekeurd de tweede afgekeurd. Bij Kon. Besluit is het bedrag der Rijkssubsidie voor de veefokkerij over 1902 voor de afdeeling Zeeland van de Vereeni ging het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, bepaald op ƒ1950, daarentegen is dat be drag, voor de paardenfokkerij in Zeeland, vastgesteld op ƒ8580. SAS AN GENT. Verleden week sprak ik zoo nog al dezen en genen over de bran dende quaestie (de vergadering van Dins dagavond.) Een enkele was er maar, die er geen heil in zag, of die meende dat het ver keerd «aangestoken" was. De meesten zeiden me «Het is toch maar schoon, hé, zoo'n verzekering tegen werkloosheid. Steun in ziekte, het is maar alles. Ja, en dat voor zoo'n beetje geld, kijk eens aan, we moeten maar een of twee stuivers in de week betalen en je bent gerust. Word je eens ziek, welnu, de Vereeniging betaalt den dokter. Raak je zonder werk, je krijgt je halve weekloon, zonder dat je er een slag voor doet. Wel, wel, dat we daar al niet eerder toe over gegaan zijn. Het is toch maar spul, zoo'n Vereeniging." Dat eenvoudige menschen zoo praten laat zich begrijpen; maar dat menschen' die voor verstandig willen doorgaan hier in ook zoo optimist kunnen zijn, getuigt n. m. m. op zijn minst van onbegrijpelij ke kortzichtigheid. En toch zoo zijn ér hier. Laten we eens een eenvoudige bereke ning maken Stel dat die 70 arbeiders zon der uitzondering lid worden van de nieuwe Vereeniging. Laten we de bijdrage op 10 cent per week stellen, en aannemen dat dat bedrag het heele jaar door gestort wordt. Per hoofd en per jaar wordt dus bijgedragen ƒ5,20. Als een collecte bij de gegoede burgerij 140 opbrengt, dan worden m. j. de hoogst gespannen verwach tingen overtroffen. Dat maakt dus per lid ƒ2, mochten dus alle leden werkeloos worden, dan valt er per hoofd ƒ7,20 te verdoelen. Hoe lang kan daarvan een half weekloon uitgekeerd worden In de verleden Zaterdag gehouden raadzitting is, naar aanleiding van een in gekomen adres dat van ruim zestig hand- teekeningen voorzien was, besloten tot het oproepen van een gemeente-geneesheer, die in Sas van Gent moet gevestigd zijn. Het tractement (op ƒ600 gesteld) zal eerst ingaan, als de geneesheer zes maan den hier is. Op den weg naar Westdorpe is men op Sasch grondgebied druk bezig met bou wen van vijf steenen keeten, voor den ingenieur en de opzichters der nieuwe wer ken. Als men over keeten spreekt, dan wordt er al gauw aan heel primitieve huis vesting gedacht. Dit zal hier echter niet zoo wezen. De keet van den ingenieur, die met het front naar Sas van Gent komt te staan zal wat geriefelijkheid betreft niet voor een gewoon huis moeten onder doen. In die omgeving laat de heer Versluis uit Gent ook nog eenige woningen bou wen, zoodat daar een heel nieuwe wijk ontstaat. In den laatsten tijd komen hier her haaldelijk gevallen van diphteritus voor. Maandagmorgen overleed het zoontje van H. de L., als eerste .slachtoffer, aan de ge volgen van die gevaarlijke ziekte. Maandagmiddag waren voor het in stellen van de goud- arsenicumfabriek zeer weinig belangstellenden opgekomen. Hoe zeer de afslager zijn best ook deed om het peraeel aan den man te brengen of hij zijn gehoor al officieel toesprak en zei «Heeren, wie biedt er geld voor die fa briek en hoeveel «dan wel of hij een meer gemoedelijken toon aannam en vroeg «Vrienden, is die fabriek geen geld waard?" (Nota bene een goudfabriek het hielp niets. Er werd geen enkel bod gedaan. Het verblijf is bepaald op 17 Maart.

Zelandia | 1902 | | pagina 2