No. 21. Woensdag 5 Maart 1902. le Jaargang. FEUILLETON. A-d-vertentieblati -woox* sius, W. Passtoors, Jean Arnoldts, W. Friesen, P. F. Fruytier, O. van Nispen tot Sevenaer, Ivarel Raijma- KERS, A. VAN SaSSE VAN IJSSELT, F. H. VAN WlCHEN, S. M. VAN WlJCK, VIC TOR de Stuers, A. H. A. Arts. Den Haag, 26 Februari 1902. Dagen van Leed. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan ,,ZELANDIA te Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. ZELANDIA Prijs per 3 maanden: franco per post 75 cent, voor België frs. 2.50. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertcntifn voor elke regel meer 10. van 1 tot 5 regels 50 cent, Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootc letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 4it cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Lijst van giften voor Z. H. «len Paus. Vorig bedrag 436,75. Voor den Paus-Jubilaris. Eenige parochianen van Hoofdplaat 40,00. Westdorpe. Op hoop van navol ging M 17,00. Tos. Dierick, kapelaan, Stoppel dijk. Voor Z. H. Paus Leo XIII 5,00. Hulst. Ter ecre van den H. An- tonius tot zekere intentie. Met vol vertrouwen 1,00. St. Jansteen. Leve Leo XIII 2,50. Tot lafenis der ziel van mijn broeder 5,00. Opdat meerdere uit Steen volgen 2,25. Uit de spaarpot van Sijlvie 0,25. Mej. M. F. Rotteveel, Hulst. Tot lafenis mijner overleden familie 5,00. Axel. De ZeerEerw. Heer P. van Voo- ren, pastoor 10,00. De WelEerw. Heer E. Ongenae, kapelaan 2,50. N. N. ter eere v. d. H. Ant. 1,00. P. C. ter eere v. d. H. Ant. om zoo oud te worden als de Paus 1,00. N. N. uit dankbaarheid 1,00. N. N. tot zekere intentie 1,00. N. N. tot zekere intentie 1,00. Van de eerste en tweede com municanten voor een zalige H. Communie 2,93. N. N. ter eere van J. M. Joseph 2,00. N. N. ter eere van God en tot glorie der Kerk 1,00. N. N. voor den goeden afloop 1,00. Van moeder en twee zusters ter eere v. d. H. Ant. 1,50. Mej. Ph. Boënne. Op hoop van navolging 2,50. N. N. ter eere v. d. H. Barbara voor een zaligen dood 1,00. N. N. op hoop van zegen 1,00. N. N. voor een goed vlasjaar 2,50. N. N. ter eere v. d. H. Ant. 1,00. Eliza Ik ben wel klein, Maar wil toch niet de [minste zijn. 1,25. N. voor een zalig sterfuur 1,00. N. opdat God mijne kinderen op het pad der deugd moge ge leiden i,oo. N. tot zekere intentie 1,00. te N. N. N. Transporteere f552,95. Per trausport N. N. ter eere v. d. H. Ant. O. L. V. van Bijstand Van een katholieke familie Zaamslag N. N. ter eere v. d. H. Ant. N. N. ter eere v d. H. Ant. N. N. Ier eere v. d. H. Ant. voor eene goede gezondheid N. N. ter eere v. d. H. Anth. om spoedig herstel N. N. ter eere van O. L. V. voor de vruchten der aarde N. N. ter eere v. d. H. Ant. op dat mijne mama geneze Ter eere van den H. Joseph Van eenige parochianen van Axel Van een huisgezin. Ter eere van den II. Anth. en den H. Joseph Van N. N. ter eere van den H. Antonius Hengstdijk. Het hinkende paard komt ook eind'lijk eens aan. Ik hortte, ik stoott' en moest vaak blijven staan, Ik dacht bij mij zelve, de kleppers der heeren Ze zijn reeds op weg nu om weder te keeren. Doch weinigen zijn er nog vóór mij gekomen, 'k Begin van de schildpad der fabel te droomen, O kleppers gij hazen, kom toch eens gauw aan, Laat mij schildpad alleen met mijn vrachtje niet staan. r eo de dertiende, sterkste der Leeuwen, S n 't «Lumen in Coelo, dat schijnt in twee eeuwen, 2 blijve nog lange, als steeds onvervaard, 9 en Kerke ten heil, en ten zegen voor d'aard nog minstens in 't leven gespaard. Van boerken Naas, een kruiwa gen bieten voor den Paus. Jam mer voor Z. H. en ook voor mij dat ze dit jaar zoo goedkoop zijn f552,95. 1,00. 5,00. 1,00. 1,00. 2,50. 5,00. 2,00. 2,50. 1,00. 2.52. 2,50. 1,35. - Men meldt ons Door 't Comité in 't Bisdom Breda tot het aanbieden van de hulde der Nederl. Kathol, aan Z. H. is bij de redactie der Bredasche Courant f215,gestort. 4,00. 1 jaren 5,00. 1,00. Totaal 590,30. Wij herinneren er aan. tint «le lijst Vim giften voor Z. 11. den Paus 11 Maart, «lusZondag a.s., gesloten wordt. De Vereeniging van Katholieke Leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal heeft aan Z. H. den Paus het volgende adres gezonden Allerheiligste Vader, De Vereeniging van Katholieke Leden der Tweede Kamer biedt met kinder lijken eerbied en vreugde aan Uwe Hei ligheid de oprechtste gelukwenschen bij den aanvang van het 25e jaar van Haar Pausschap. De Leden dezer Vereeniging danken God voor de lange en glorieuse regee ring aan Uwe Heiligheid geschonken. Zij bidden den Heer en Koning der Kerk, dat Hij Zijnen Stedehouder spare tot ze gen voor hen, tot heil van de Kerk, tot Zijne meerdere glorie. Op dezen roemrijken dag kunnen zij niet anders dan met de grootste dank baarheid herdenken, hoe Uwe Heiligheid door Haar woord vol licht en majesteit de zonen der Kerk ook op het gebied van Staat en Maatschappij den weg ge wezen heeft. Met name danken zij Uwe Heiligheid voor de groote en verheven Encyclieken „de Civitatum Constitu tion Christiana", die grootsche verkla ring der diepste beginselen „de Prae cipes civium christianorum officiis", die veilige gids in de verwarringen van onzen tijd; „Rerum Novarum" en „Gra ves de Communi re", die raadslagen bevatten vol kracht en wijsheid. Zij kunnen en willen niet anders, dan Uwe Heiligheid de plechtige verzekering aan bieden van de vaste trouw, waarmede zij Haar woord zullen aanhooren en eerbiedigen. Met al de getrouwe zonen der Kerk betreuren zij den toestand, tot welken de Revolutie Uwe Heiligheid in Hare stad Rome heeft veroordeeld. Maar zij bidden en hopen, dat Gods eeuwige rechtvaardigheid de Kerk in Haar Opperhoofd de volle vrijheid zal hergeven door de zegepraal van het recht. Vragende over hun gezindheid en hun arbeid Uwer Heiligheids Apostolischen Zegen, blijven zij Van Uwe Heiligheid de steeds getrouwe, dankbare en heilwenschen- de zonen, Geteekend Dr. Schaepman, Voorzitter, J. A. N. Travaglino, Onder- Voorzitter, Emile van der Kun, Secretaris, M. J. C. M. Kolkman, Michie^s van Verduijnen, Lambert de Ram, Van Vlijmen, Mut- saers, Van den Berch van Heemstede, M. de Ras, Dr. W. H. Nolens, J. Merc- KELBACH, V. VAN DEN HEUVEL, F. BOL- VERZEKERING tejseii werkloosheid. Deze soort van verzekering zal men, bij oppervlakkig nadenken, wellicht e- ven goed mogelijk achten, als vele an dere verzekeringen, die tegenwoordig zoo al afgesloten worden (denk maar aan verzekering tegen inbraak, tegen fietsdiefstal en dergelijke.) Sommige lezers zijn er misschien o- ver verwonderd, dat nog niet de eene of andere verzekerings-maatschappij deze zaak heeft aangepakt. Doch als men dieper doordenkt en ernstiger overweegt, dan zal het velen gaan, zooals het mij gegaan is: men ontdekt talrijke bezwaren, men stuit op zoovele moeilijkheden, dat men het ten 4. Daar ook was immers het slot Hoogen- eyek, zijn kasteel, gelegen? Die gedachten woelden den man door den geest en folterden hem, tot hij einde lijk, niemand meer in het huis des Heeren bemerkende, door een sleutelgerinkel uit zijne droomerij werd gewekt. Dit gerucht werd veroorzaakt door ee- nen kerkbediende, die zich gereed maak te den tempel te sluiten. I)e vreemdeling stond op en ging haas tig de kerk uit. Toen hij buiten was, waaide hem eene frissche avondlucht in het aangezicht; 'dit deed hem goed, want het brandde hem in de hersenen, zijn hoofd was als in gloed. Onwillekeurig dwaalde hij door de duis tere, smalle straten van Hasselt; hier en daar, niet overal, brandde een pinkend licht in de huizen. Weldra bevond hij zich opnieuw voor het plein, waarop hij, in de grauwe duisternis, den wagen des koordendansers bemerkte. Juist op dit oogenblik trad de priester met de Berechting het trapke van den wa gen af, en de flikkerende lantaarn met de klingelende bel, gevolgd door de witte gestalte van den priester, kwamen in de richting der stad. De onbekende naderde den wagen. Voor den trap stond Hecco. met het hoofd moedeloos op de borst gebogendoor de openstaande deur bemerkte men binnen, de beide meisjes, die voor de bedstede la gen te snikken. Eer de knaap den onbekende bemerkt had, stond deze reeds voor hem, en vroeg Is hij beter Beter schoot do knaap verwilderd op, neen, Mijnheer, hij is dood Dood mompelde de vreemdeling Eenige oogenblikken voor dat de priester weg ging, is hij gestorven. Er volgde eene poos stilzwijgen, waarna de onbekende hernam: En wat denkt gij nu te doen Wat doen zei de knaapwel den wagen en het paard verkoopen, om Muley ter aarde te doen bestellen. En dan vroeg de vreemde voort. Dan, zeide Hecco, wel, dan zou ik op zoek willen gaan om mijne ouders te rug te vinden dan zou ik naar Duitsch- land willen reken, om inlichtingen te ne men naar mijnen vader, naar mijne moe der... Maar... de meisjes En de knaap snikte luid. ...Ik zal voor Basquina en Gazela op de koord dansen, ging hij voort, ik zal voor haar het brood pogen te verdienen, en alzoo zullen wij gezamentlijk de reis ondernemen. En zij, viel de onbekende in, zouden zij niet eveneens verlangen hunne ouders terug te zien Och ja, daaraan dacht ik niet, zeide Hecco. Nu, hernam de vreemde, bekreun u om haar niet, ik zal mij met haar gelas ten. En ik zou van Basquina en Gazela scheiden vroeg Hecco ontsteld. Gij zult haar wederzien, zoodra gij zulks wiltik reis naar dezelfde plaats, als die door Muley aangeduid is, hare ge boorteplaats te zijnzelfs denk ik haar van een bijzonder nut te kunnen zijn bij hare opzoekingen. Zoodra uw overleden meester ter aarde besteld is, kunt gij naar Duitschland vertrekken, en indien uwe opsporingen mislukken, kom dan terug naar Hasselt, ga wc twaarts de baan af, welke gij ginds uit de stad, in de richting der heide ziet, vijf mijlen van hier tusschen de dorpen Tesscndeiloo en Beverloo, zult gij het oude slot Hoogcneyck vinden; vraag aldaar naar Graaf Hugo, deze zal u zeg gen, waartoe de opzoekingen uwer gezel linnen zullen geleid hebben. Hij ook zal verder voor u zorgen. De knaap vatte dankbaar de hand van den onbekende, die, zooals de lezer reeds gissen zal, niemand anders was dan de Graaf van Hoogcneyck. Hoe ongeduldig deze laatste dan ook was om zijn kasteel terug te zien, kon hij er echter niet toe besluiten zijnen weg der waarts te vervolgen, voordat de beide meis jes hem zouden vergezellen, namcntlijk, na de begrafenis van den koordendanser. II. Twee dagen later reed een dier zware, wanstaltige rijtuigen, welke destijds de plaats der hedendaagscho lichtere postwa gens bekleedden, knarsend en krakend over de hobbelige zandbaan, welke van Hasselt naar Beeringen leidde. Het logge rijtuig was van voren gansch open, en men bemerkte in het inwendige, de twee meisjes van den verongelukten koordendanser; haar geleider, Graaf Hugo van Hoogeneyck, had voorop, naast den voerman plaats genomen. Er lag als een waas van diepe dioef- geestigheid over het gelaat der beide meis jes bijzonder de blondgelokte Gazela zag er treurig gestemd uit. Hare mollige hand steunde haar frissche wang, welker ge woon rozenwaas heden eene meer lelieach tige kleur had aangenomenhare blauwe oogen waren bijna geheel door de fulpen wimpers overschaduwd. Haar gelaat was wel niet zoo regelmatig, zoo fijn en juist geteekend van trekken, als dat harer ge- slotte zeer begrijpelijk acht, dat verze kering tegen werkloosheid nog zoo wei nig voorkomt. in groote zaken de wil reeds voldoende is en vooral ook omdat deze aangelegenheid ook voor Sas van Gent van zoo actueel belang is, wil ik me door al die bezwaren en moeilijkheden niet laten afschrikken, doch zal ik trachten althans blijk te geven van mijn goeden wil, door hieronder een proeve van verzekering tegen werk loosheid te leveren. De verzekeringskas moet van gemeen tewege worden ingesteld en gesubsi dieerd. (1) Het lidmaatschap is verplichtend voor alle arbeiders, die minstens één jaar in Sas van Gent wonen en die buiten de campagne niet meer dan gemiddeld f 2,50 per werkdag verdienen. (2) Het bestuur (waarin minstens 2 ar beiders en 2 werkgevers zitting hebben) bestaat uit 7 leden, welke door den ge meenteraad benoemd worden. De voorzitter, secretaris en penning meester worden door de leden gekozen. Alle leden verrichten hunne functiën gratis. Aan den secretaris wordt een ver goeding wegens bureelkosten toegekend. De kosten worden gedekt le door wekelijksche bijdragen 2e door vrijwillige giften 3" door gemeente-subsidie, die echter niet meer dan f2,50 per jaar voor ie- deren verzekerde mag bedragen. De bijdragen, die gestort moeten wor den, zijn afhankelijk van het loon, dat men geniet. De arbeiders worden daar toe in vier klassen gerangschikt. kl. meteen loon van hoogstens f 6, 9, 12, boven 12, Voor de 1° klasse moet (buiten de campagne) per week betaald worden /0,05 voor de 2° kl. /"0,07Vj voor de 3° kl. f0,10 voorde 4° kl. f0,\2*. zellindoch het was niet minder, zelfs schier meer bevallig. Wanneer zij in vroo- lijke luim verkeerde, lag er meer levens lust in haar gelaat dan in de steeds ern stige wezenstrekken der altijd droomeri- ge Basquina. Strompelend sleepte hot paard het zwa re rijtuig door de diepe zandsporenhet schier onophoudend schokken maakte de samenspraak uiterst moeilijk, en dit was misschien dan ook de oorzaak, dat de weg grootendeels stilzwijgend en mijmerend werd afgelegd. En er was, inderdaad, stof tot mijmeren in overvloed bij die lieden voorhanden het geheele gezelschap wachtte ongeduldig den uitslag af, van een ganschen ommekeer in zijn maatschappelijken stand. De Graaf dacht over de mogelijkheid na, van zijne verwantschap met een der beide meisjes, terwijl deze laatsten niet konden begrijpen, wat dien goedhartigen vreemde ling zooveel belangstelling kon inboeze men voor haar, die toch siechts koorden dansersmeisjes waren kermisvolk, zoo als het publiek haar steeds had genoemd. Tot hiertoe had de Graaf dan ook niets medegedeeld van al de veronderstellingen, welke hem, aangaande de treffende gelij kenis van Basquina op zijne Maria, de Gra vin van Hoogeneyck, door den geest woel den. (Wordt vervolgd.) 1» 2e 3« 4e

Zelandia | 1902 | | pagina 1