schen. Er heerschte koorts, kinkhoest, ty phus, diarrhee en nog andere besmettelijke ziekten. En door de slechte voeding kon den de meeste zieken 't niet te boven ko men. De vrouw van den schrijver leed aan darmkatarrhde medicijn die zij kreeg be vatte zooveel opium, dat zij er vier uur bewusteloos van lag. Gedurende de drie weken dat hij in het kamp was, werd er niets ontsmet. Do onlusten to Barcelona. De officieele telegrammen te Madrid ont vangen, trachten den toestand te Barcelo na als «volmaakt rustig" voor te stellen. Er zullen zeker zeer weinigen gevonden worden die in zulk een toestand van «vol maakte rust" zouden wenschen te verkee- ren. Want alle andere berichten toonen aan, wat er van die rust is. Vier briga des bewaken de stad, kanonnen zijn voor de hoofdstraten opgesteld en het geweer vuur duurt den ganschen dag voort. De stakers vallen de troepen niet aan maar stellen zich tevreden met hier en daar los se schoten af te vuren, waardoor echter onophoudelijk gewonden vallen. Het roode Kruis doet druk dienst. De troepen te Madrid zijn geconsigneerd om op het eerste signaal naar Barcelona te vertrekken, terwijl het pantserschip «Pelayo", het grootste der Spaansche vloot, in de haven wordt verwacht. Alle maat regelen der regeering vermogen het volk niet tot bedaren te brengen, integendeel het optreden der troepen brengt de stakers tot wanhoop en razernij, een verschijnsel, dat men gewoonlijk bij ernstige volksop roeren waarneemt; wanneer de schrik er niet inslaat bij het eerste salvo, dan komt de woede. In Saragossa is de staat van beleg afge kondigd; het aantal stakers neemt er toe en de militaire bevelhebber vraagt om ver sterkingen. Nadat uit Reus de troepen naar Barce lona waren vertrokken, maakte het volk oproer en viel de magazijnen aan. De po litie werd overstelpt met een regen van steenen en revolverkogels. Er zijn vele ge wonden. Te Manresa is ook de staat van beleg afgekondigd, te Gracia zijn de bakkerijen geplunderd. Uit Madrid wordt gemeld, dat een par lementslid, eergisteren uit Barcelona ver trokken, bevestigt, dat de toestand buiten gewoon ernstig is. De anarchisten hebben alle pogingen, om tot een akkoord met de patroons te geraken, doen mislukken. De meeste arbeiders doen mede uit solidariteit of uit angst, want reeds werden eenige arbeiders, die weer wilden gaan werken, overhoop gestoken. De metaalwerkers in geheel Spanje drei gen met werkstaking, als aan hunne mak kers te Barcelona voor 1 Maart geen vol doening is gegeven. In de Kamer antwoordde Sagasta op ee- ne rede van Romero, dat de regeering zich bezig houdt met den toestand. De regeering wil, dat de waarheid be kend worde en zal de publicatie en ver zending van telegrammen niet beletten. De oogenblikken zijn ernstig, voegt hij er bij, ik weet niet of de sociale kwestie ge mengd is in de politieke kwestie, ik weet het niet, ik kan het niet zeggen (Gelach.) Ten slotte zeide de minister in antwoord op hem gestelde vragen, dat een interpel latie over de gebeurtenissen te Barcelona hem nu zeer ongewenscht voorkomt. Hij weet niets van een bijeenkomst der con suls te Barcelona. Het einde van deze gebeurtenissen is niet te voorzien, met eene regeering als deze kan er alles uit groeien. DUIT8CHLAXD. Paus en Keizer. De Norcld. Allgem. Ztg. bevatte dezer dagen het volgende artikel, dat om het officieus karakter van het blad groote aan dacht verdient: «Op den 20n Februari treedt Zijne Hei ligheid Paus Leo XIII onder de zegen- wenschen van geheel de Roomsch-Katho- lieke Christenheid het 25e jaar van zijn pontificaat in. Wij begrijpen de gevoelens van vereering, die onze Katholieke mede burgers bij den aanvang van dit zeldzame jubeljaar bezielen. In de lange rij van Pau sen zijn slechts weinig voorbeelden te vin den van zulk een langdurig opperherder- lijk ambt. De Regeering van Leo XIII heeft daarenboven ook wat haar daadwer kelijke beteekenis betreft, aanspraak op een schitterende plaats in de geschiedenis der Kerk. «Zooals sinds geruimen tijd geen ander zijner voorgangers op den Stoel van Pe trus, heeft het tegenwoordige opperhoofd der katholieke Kerk de geschiedkundige idee van het Pausdom belichaamd. Tegen over deze idee plaatst zich het nieuwe Duitsche rijk, dat niet meer naar de we reldheerschappij streeft in middeneeuw- schen zin op een standpunt van grooter onbevangenheid dan het voormalige, heili ge Roomsche rijk van Duitsche nationali teit. Keizer en Paus hebben sinds tiental len van jaren hun wederzijdsche belangen behartigd door met elkaar als souverein tot souverein in den vorm der volkenrech- terlijke hoffelijkheid te verkeeren, en de tegenwoordige drager der tiara dankt de meest blijvende successen van zijn pontifi caat aan een met wijsheid geleid onder houden der betrekkingen tusschen den H. Stoel en het Duitsche Rijk. De tegemoet koming, die hem daarbij van de zijde der Keizers uit het Huis van Hohenzollern ten deel is gevallen, is aan het internatio nale prestige van het Pausdom bevorderlijk geweest. Zijne Majesteit, de Keizer en Ko ning, koestert ook persoonlijk voor den eerbiedwaardigen kerkvorst een oprechte sympathie, die den graad der tusschen sou- vereinen gebruikelijke hoffelijkheid te bo ven gaat. Onder de deputaties, die ter ge legenheid van het jubilé van Z. H. de ge- lukwenschen der verschillende mogendhe den zullen overbrengen, zal een bizonde- re missie van het hoofd des Duitschen Rijks niet ontbreken." ItELGIË. Be V/aamsche beweging heeft in België weder een overwinning aan te wijzen. Er zijn muntstukken van 50 centimes in om loop gebracht, waarop om het borstbeeld van den Koning te lezen staat: „Leopold II, Koning der Belgien", en op de keerzijde om den Ylaamschen leeuw de spreuk: «Eendracht maakt macht. Voorheen had den deze munten alleen Fransche opschrif ten. Provinciaal Nieuws. Nu de Lente weldra in het land komt, zal zeer zeker dan ook weder eene ver foeilijke jacht beginnen, n.l. de kikker jacht. De kikvorschen bekend als nuttige diertjes, wijl zij slooten en velden zuive ren van schadelijke en lastige insecten, staan in België onder bescherming der wet. Derhalve mogen zij daar niet gevangen of mishandeld worden. In ons land daaren tegen staan zij niet onder de beschermde nuttige dieren en worden zij bij massa's gevangen en ook maar al te vaak mishan deld. Wat doen nu de Belgen Zij komen de omstreken van Hulst platloopen, door snuffelen er alle slooten om die zoo nutti ge diertjes te vangen. Levend worden zij in een zak geborgen en is deze vol, dan heeft de kikvorschvanger zijn daggeld ver diend. Thuisgekomen werpt hij de kik vorschen in groote ondiepe putten. Daarin blijven de dieren nog eenige dagen, tot er genoeg zijn voor eene bezending. Dan breekt hij de nog levende diertjes het achterlijf met achterpooten af, want dat gedeelte juist moet hij hebben. Om de nog stuip trekkende en stervende kikvorschen be kreunt hij zich niet verder en werpt deze als waardeloos weg. De kikkerpootjes worden dan op stokjes gehangen, in daar toe bestemde manden gepakt en dan ver zonden als versnapering voor lekkerbekken. Zouden de landbouwers zelf het kikvor schen vangen niet kunnen beletten, door die heeren jagers te doen bekeuren wegens het loopen over landerijen Men schrijft ons: De voorwaarden, waarop de Union Su- crière genegen is contracten voor het ver bouwen van suikerbieten af te sluiten, zijn heel wat minder gunstig dan het vorige jaar. Is de prijs dit jaar ƒ8,75 a ƒ9, naar gelang van de plaats der levering, een nieuwigheid is het, dat het benoodigde zaad, minstens 5 K.G. per gemet, tegen 50 ets de K.G. van den Bond moet gekocht worden. Ook het verstrekken van gratis voorschot is vervallen. Wel kan men voor schot krijgen, doch dan wordt de prijs met 15 ets per 1000 K.G. verminderd, of men moet zich verbinden van het ontvan gen voorschot een rente te betalen bere kend naar 5°/o 's jaars. Of er op deze voor waarden veel bieten verbouwd zullen worden mag sterk betwijfeld worden. ZUIDDORPE. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat een der medespe lers bij een kaartgezelschap ter herber- ge van den heer P. Apers alhier, Zon dagmorgen bij 't uitdeelen der kaarten tegelijk de vier heeren en vier vrou wen ontving. De gelukkige speler won natuurlijk het potje. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland is het vervoeren op de kunstwegen, behalve die in onderhoud of in beheer zijn bij den Staat en de niet bij de provincie in onderhoud zijn de straten en wegen in de bebouwde kommen, voor zoover die niet kunnen geacht worden de hoofdverbinding te vormen tusschen wegen van de eerste klasse, beperkt, te beginnen met mid dernacht tusschen 24 en 25 Februari 1902. AXEL. Alhier is den vorigen nacht door de marechaussée gearresteerd D. C. W., directeur van de coöperatieve zuivel fabriek te Sassing, als verdacht van valsch- heid in geschrifte, n.l. het zich doen af geven op verschillende tijdstippen van een naar men zegt, vrij groot bedrag, op be wijzen door hem valschelijk onderteekend met de namen van het bestuur der fabriek. W. heeft bekend. Het geval verwekt te Axel veel sensatie. Zaterdag werd alhier door den heer P. Koole aanbesteed het bouwen van een woonhuis, aan den stationsweg alhier, met bijlevering van alle daartoe benoodigde bouwstoffen. Hiervoor werd ingeschreven door de hee ren A. van 't Hoff en H. van Luijk voor ƒ4324, A. P. Butler voor ƒ4257, W. Ver- couteren voor /'4060, C. van den Broecke voor ƒ4048, F. Deij voor ƒ4048, A. J. Cor- nelissen voor 3984, A. A. Slijpen voor ƒ3952, J. van Hoeve voor 3811, J. K. Vink voor ƒ3793, A. de Jonge voor ƒ3763, P. J. de Bree te Ter Neuzen voor 3540 en door A. van der Walle en J. Gijsel te Hulst voor 3520. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Voor het glas- en schilderwerk werd in geschreven door de heeren I. J. Brakman voor ƒ194, Ph. A. Knieriem voor 165,75 en H. Hoebé voor ƒ147,85. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De inschrijvers bij wier namen geen woonplaats is vermeld wonen te Axel. Bij de opening der inschrijvingsbil jetten voor de geldleening ad 4 groot 38000 ten behoeve van den polder Beoos ten- en Bewestenblij bleek dat was inge schreven voor een totaal bedrag van ƒ80500 zoodat de leening goed is geslaagd. TER NEUZEN. Alhier heeft zich een comité, bestaande uit de heeren Werps, Thieleman, de Leeuw en Kramer, gevormd om bij de parochianen van Ter Neuzen te collecteeren voor Z. H. den Paus, bij gele genheid van Z. H, 25 jarig Pausschap. Ook is er sprake van hier eene Vincen- tiusvereeniging op te richten, die niet al leen de noodlijdenden zal bijstaan maar ■ook voor de katholieken van Ter Neuzen eene leesbibliotheek zal openstellen. Voor het eerst werd alhier Donderdag 11. een gemaskerd bal gehouden. De entrée gesteld op 50 cent strekte tot bijdrage voor het alhier op te richten ziekenhuis. Zeer veel gebruik werd van dat bal niet gemaakt. Aan den wedstrijd op het biljart bij de heeren B. de Boy en H. van de Velde alhier Zondag 11. namen 58 personen deel. De prijzen werden door de volgende hee ren behaald le prijs Remerij te Ter Neuzen. 2e prijs Fonteijn te Ter Neuzen. 3e prijs Vermast te Spui (Axel.) 4e prijs P. de Feyter te Ter Neuzen. 5e prijs N. J. Imapdt te Ter Neuzen. SAS YAN GENT. Te oordeelen naar de berichten, die zoo nu en dan uit Sas van Gent aan de Micldelb. Ct. en aan de N. R. Ct. geschreven worden, zou men gaan veronderstellen, dat de correspondenten van die bladen niet in Sas wonen, of hun wenschen voor de werkelijkheid nemen. Een enkel staaltje maar tot staving dezer bewering: In de Middelb. Ct. stond Zaterdag, »dat de twaalf Sassenaars aan de Coö peratieve Suikerfabriek het bijltje er bij neergelegd hadden." Dit is geheel onjuist. In de N. R. Ct. lazen we Zaterdag, dat het hier in de afgeloopen week zeer «onrustig geweest is." Ook dit is bezij den de waarheid. De Sassenaars werken nog in de fa briek en van onrustigheid is in heel Sas niets te bespeuren. Wij kunnen, tot onzen spijt, be slist verzekeren, dat de Suikerfabriek van den heer Malotaux in de eerstvol gende campagne niet zal werken. Het dooiweêr bracht gelukkig wat verbetering in den treurigentoestand van eenige werkloozen. Voor rekening van den aannemer der sluiswerken is men begonnen met het bouwen van vier opzichterswoningen, aan den Oostdam alhier. (Men is bezig om fundeeringen van beton te leggen). Daar en op het werk zijn een dertigtal personen (van wie een twintig Sassenaars) aan den arbeid. Heden(Dinsdag)avond zal er bij J. Wufïaert een vergadering gehouden worden (waarin alleen Sassche arbei ders toegang hebben) met het doel een arbeidersbond op te richten. Het weren van Belgische arbeiders schijnt het voor naamste streven van dien bond te zul len zijn. Van verschillende kanten hoor ik vertellen, dat de «Heer Spreker" van dien avond een Belg zal zijn (sic!). Daar echter alles wat met deze verga dering in verband staat, zoo geheim zinnig mogelijk behandeld wordt, deel ik het laatste onder reserve meé. ZAAMSLAG. Door mej. Duijvestein is tegen 1 April eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres te Othene, onder deze ge meente. Dat de kippendieven brutaal zijn, is hier weer gebleken, waar zij een wacht hond, die wat te veel leven naar hun zin maakte, eenvoudig dood sloegen. Gelukkig dat de eigenaar, door het geraas gewekt, eens buiten ging kijken, waardoor men zonder kippen het erf moest verlaten. Zaterdag werd hier een jongmensch, die bezig was een tweejarig paard te dres- seeren door het dier op den grond gewor pen en daarna zoodanig aan het hoofd ge wond, dat direct de hulp van den dokter moest ingeroepen worden. HULST. Volgens geneeskundige ver klaring is, voor wat betreft het gemel de gemelde geval van dipheritis voor gekomen in een gezin in de groote Be gijnenstraat alhier, het gevaar voor be smetting geweken. Voortaan zullen bij gelezen uit vaarten ook de klokken geluid wor den zulks was tot heden geen gebruik de nieuwe maatregel vindt algemeene instemming. Jl. Maandag morgen had op het ruime marktplein de premiekeuring plaats voor dekhengsten in de provin cie Zeeland. Deze premies welke gezamenlijk f9200 bedragen worden uit een Rijkssubsidie bestreden. Bij de keuringscommissie waren aangegeven 36 hengsten, doch er werden slechts 27 dieren voorge bracht waarvan 26 van 3 tot 6 jari gen leeftijd en 1 boven zesjarigen leef tijd. De keuring ter opname in het Ned. Paardenstamboek afd. „Zeeland" had terzelfder tijd plaats, opgenomen wer den 7 hengsten en geen merrien. Er valt bepaald verbetering in het paardenslag in deze streek te consta- teeren, het groote voordeel van goede hengsten is zichtbaar, en de landbou wer ondervindt het ruimschoots in de prijzen welke hij van zijne goede paar den maakt. Volgens de voorloopig opgemaakte Kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor 1902 in totaal 298 waarvan er 14 niet stemgerechtigd zijn voor het kie zen van Leden voor de tweede kamer en de Provinciale Staten. Het aantal kiezers is tegen 1901 met 11 verminderd. KOEWACHT, 25 Febr. Gisterenmid dag wilde de brigadier met twee be ambten der Belgische douanen een vier tal varkens in beslag nemen. De eige naar, die beweerde dat zijne varkens niet uit Nederland afkomstig waren, verzette zich zoo hevig tegen de inbe slagneming, dat de ambtenaren besloten eerst zich tot hooger hand te wenden. Intusschen werden de varkens door een viertal ambtenaren bewaakt en ieder is nieuwsgierig naar den afloop. De wed. B. alhier zat gisteren middag schijnbaar gezond aan tafel te etentoen zij zich plotseling onwel ge voelde. Men ving haar op en binnen den tijd van 5 minuten was zij een lijk. OOSTBURG, 25 Febr. Gisterenavond is de krukas der locomotief van de laatste tram tusschen Oostburg en Half weg gebroken. Het personenvervoer had drie uur veri,raHng, doch persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. IJZENDIJKE. 24 Febr. Reeds her haaldelijk zijn in den laatsten tijd hier kleine diefstallen gepleegd. Zoo is er eergisteren weer op een paar plaatsen lood gestolen. Als daarvan verdacht, zijn van morgen twee jonge deugnie ten naar de Marechaussees-Kazerne ge bracht. Als zij schuldig zijn, zal de eene, J. S. die zeer berucht is, zeker wel naar een verbeteringsgesticht gestuurd wor den. MIDDELBURG. Op de kiezerslijst voor dit jaar zullen in Middelburg voorkomen 31 loonkiezers, waarvan 7 nieuwe, 6 in wonende zoons, waarvan 2 nieuwe, 28 examenkiezers, waarvan 19 nieuwe, 1 loon en pensioen kiezer, 38 spaarbankkiezers, waarvan 7 nieuwe, en 129 woningkiezers, waarvan 16 nieuwe. Naar aanleiding van een door een aantal werkloozen te Middelburg aan den gemeenteraad gericht verzoek om tot de uitvoering van sommige gemeentewerken over te gaan, teneide daardoor te voorzien in de algemeene heerschende werkloos heid, stellen B. en W. aan den raad voor aan de verzoekers te berichten dat aan het verzoek, zooals dit in zijn geheel luidt, niet kan worden voldaan. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Dronkers, als le luitenant der d. d. schutterij alhier VLISSINGEN. De heer J. A. Hooge- steeger alhier is benoemd tot leeraar in het bankwerken aan de ambachtsschool te Winschoten. Maandag voormiddag werd aldaar door den Deken van Goes, in tegen woordigheid van de R. K. geestelijken en burg. en weth. der gemeente, een gedeelte der nieuwe algemeene begraaf plaats, aan de Roomsch katholieken in gebruik afgestaan, plechtig gewijd. In de Zaterdag gehouden verga dering van aandeelhouders der stoom- bierbrouwerij en mouterij De Meiboom werd in het door de directie uitgebracht verslag medegedeeld dat de brouwerij zich in een steeds toenemenden bloei mag verheugen, dat de omzet steeds vermeerdert en de resultaten van het jaar 1901 zeer bevredigend zijn. Besloten werd om na voldoende af schrijving aan de aandeelhouders 5 dividend uit te keeren. 's HEERENHOEK. Dezer dagen werd een weide van eenige gemeten, gelegen te 's Heerenhoek, verkocht voor den kapita len prijs van ƒ25000 per hectare. De ver koop geschiedde nog wel onderhands. Ware de weide publiek geveild, dan zou zij vermoedelijk nog meer opgebracht heb ben. Tn elk geval wordt opnieuw bewe zen dat de waarde der landerijen nog niet aan 't dalen is. Men meldt uit Zuid-Beveland Blijkens eene circulaire van 21 dezer, door directeuren der suikerfabrikanten aan hunne agenten verzonden, is door al le fabrieken de commissie voor 't contrac teeren tot op 15 cent per 1000 kilo netto verlaagd. Om den overgang niet te groot te maken, zal voor dit jaar voor toezicht op ontvangst en verscheping nog 10 cent per 1000 Kilo gegeven worden. De prijs der bieten is volgens eene an dere circulaire vastgesteld op ƒ8.25. ZIERIKZEE. Bij de tentoonstelling van zaaigranen enz. alhier gehouden, werden bekroningen toegekend aan de hieronder genoemde heeren voor erwten aan D. Groeneveld de Ka ter te Noordgouwe, Van den Bosch en Co. te Goes, H. J. de Lange te Middelburg en J. W. Romeijn te Ouwerkerk; voor gerst aan S. J. Klompe te Wol- faartsdijk, S. J. de Rijke te Sir Jansland, J. E. Mulock Houwer Dz. te Zierikzee en Van den Bosch en Co. voor haver aan de Maarschappij van Weldadigheid, D. Groeneveld de Kater, S. J. de Rijke, J. W. Romeijn en Th. Brouwer te Oosterland voor bruine- en witteboonen aan J. L. Klompe, Maatschappij van Weldadigheid, C. van Bloois te Dreischor en S. J. de Rijke voor duiveboonen aan de maatschappij van Weldadigheid; voor lijnzaad aan J. E. Mulock Houwer Dz., S. J. de Rijke en C. Kuijper Hz. te Ouwerkerk. Blijkens het jaarverslag der ver- eeniging Floralia te Zierikzee bedraagt het aantal leden 184. Aan de leden werden 900 stekken uitgereikt en de tentoonstelling slaagde uitstekend. Uit België. In de laatste dagen beginnen er van verschillende zijde weer stemmen op te gaan om de geheeie opening der Ne- derlandshe grenzen te verkrijgen tegen den aanstaanden weidegang. De. vet weiders zouden gaarne hebben, dat de grenzen, al was het slechts eenigen tijd, geheel open waren voor den invoer van Ned. vee. Zij zouden dan hun wei den van Nederlandsche koeien kunnen voorzien. De bekende landbouweraf gevaardigde, die zelf aan de Nederland sche grens woont en een ijverig voor stander is van geheeie opening der grenzen, heeft den minister van land bouw in de kamer geinterpelleerd over den toestand der quarantaine-stallen aan de grenzen. Hij stelde de volgen de vragenHoeveel quarantaine-stallen bestaan er in Belgie P Hoe hoog beloo- pen de gezameniijke kosten en op welk crediet worden die geheven p De mi nister heeft beloofd deze vragen op een nader te bepalen dag te beantwoorden. LOKEREN. 23 Febr. Heden werd alhier een zeldzaam feest gevierd. De Weduwe Gheissens geboren Marie Jo- sepha van der Steene mocht haar 100st<m verjaardag vieren. Geheel de stad, met het bestuur aan het hoofd, wilde dit feest medevieren. Reeds weken van te vooren waren de toebereidselen gemaakt en een feest commissie was gevormd om alles goed te regelen. Vrouw Ghiessens werd den 23 Febr. 1802 te Lokeren uit arme ouders gebo ren. Gedurende haar geheeie leven heeft zij geen weelde gekend. Zij moest tal van jaren door het oppassen van kraam vrouwen en het uit werken gaan haar brood verdienen. Voor ongeveer 77 jaren trad zij in het huwelijk met Jacobus Gheissens waarmede zij 30 jaren vereenigd ge weest is. Uit dit huwelijk sproten 14 kinderen waarvan nog 3 in 't leven zijn namelijk twee zonen en één doch ter. De dóchter bij wie de eeuwlinge inwoont, is zelf 68 jaar. De vrouw is nog goed gezond. Zij heeft nog het gebruik van al hare le dematen. Alleen hare oogen zijn in den laatsten tijd wat verflauwd. Ook haar geheugen is nog goed. Zij weet nog heel wat te vertellen van den Fran- schen tijd en van den Belgischen op stand. Haar eetlust is bijzonder en zij smulde Zondag in de heerlijke spijzen, welke op tafel kwamen. De stad Lo keren had namelijk haar ter eer een feestmaal aangerchit, waar de 100 ja rige omringd was door 55 harer voor naamste bloedverwanten. Den geheelen dag speelde de muziek en werd als het ware bestormd met geschenken het besje. Kerknieuws. Z. D. II. mgr. Leijten heeft Zater dag in de kapel van het seminarie te Hoeven tot priester gewijdde eerw. heeren J. Laane, P. Rops, M. v. d. Veken en C. van Aken.

Zelandia | 1902 | | pagina 2