Verlaging Steenkolenprijs. In lossing tot en met Woensdag a. s. eene lading PRIMA KWALITEIT AL0IJS ADRIAANSENS-Buij srogge. van In de alom gunstig gekende en bijzonder vertrouwde manufacturenwinkel P. M. VAN DE WALLE, Gentschestraat te Hulst, weer een bijzonder mooie en ruime sorteering' voor hel aanstaande seizoen, 4 au Zij, die zich met 1 April op ons blad abon- neeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschij nende nummers gratis De nieuwste genres en keuze in alle soorten J A PO SOF FE N Rechtszaken. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Marktberichten. Nagekomen Advertentiën- J. A. Pateer Ez. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Prijs per Hoed of 18 Mud a contant t 12,50. op Grediet 13,50. Per duizend kilos a contant 8,25. P. S- Tevens verkrijgbaar prima ANTHRACIETKOLEN. WALSOORDEN, Februari 1902. JVE-/L- P>VS3- em. de ,mS dessin* «m meest vertfuiv dste kwaliteiten. Karpetten™ keuze. Oordünstoffen of «n^e«anm«le V tra«es kAPOk1e.,1LZ» keuze GrOrdiinstcfien oi zoogenaamde I ïtrages. i% ion, i dig per kilo verkrijgbaar. NAAIMACHINES en BEtAOUDICDHEDEN daarvoor verkrijgbaar onder behoorlijke garantie. re voorwerpen van waarde, terwijl de derde steeds met den revolver voor den grijsaard bleef staan. Het bezoek der inbrekers duurde van halfeen tot ongeveer twee uur. Het vermoeden bestaat, dat dit drietal hetzelfde is, dat onlangs ook te Tjuchejn inbraak pleegde. De drie inbrekers, die twéémaal te Wa genbergen (Gr.) en later in de buurt van Ten Boer hebben ingebroken, zijn in han den der politie gevallen. Het zijn drie personen uit Slechteren. Zij hebben reeds bekend. Zetfouten. Het speelsch vernuft van het alom tegenwoordig zetfouten-duiveltje heeft fijne knepen, die licht het oog ont snappen, en zich soms eerst in al haar hu mor of boosaardigheid vertoonen, als het te laat is om ze te verbeteren. Zoo deelde eens een Engelsch blad mede hoe een koe door een sneltrein was overreden, zoodat de trein haar let terlijk in twee kalven (two calves) sneed. Er had moeten staan »in twee helften" (two halves.) Eenige dagen voor den intocht van de Prinses van Wallis binnen Londen, 28 Fe bruari 1860, las men in de Times Te huur «twee breede weduwen" (widows), in plaats van «twee breede vensters" (win dows)- ir, In het Journal des Débats van 18 Octo ber 1866 gaf de prefect van Finisterre ken nis, dat het Latijn (le latin) voortaan als onschadelijk zou worden beschouwd. Be doeld was «het konijn" (le lapin). In Mei 1869 bevatte een dagblad te New York de aankondiging van zeker genees middel. Het opschrift luidde: Infernal Remedy (helsch ganeesmiddel) in plaats van Internal Remedy (inwendig genees- mindDe Gids van October 1862, waarin de Noord Amerikaansche wordt besproken staat: «De afstammelingen van de Cava liers uit de dagen der Stuarts hebben ge toond den rapenhandel te kennen" (lees: wapenhandel). Het Algemeen Adresboek der stad Am sterdam, 1874/75, geeft aan Rosenthal (G.) Heerengracht 472, Barbier, (lees. Bankier. In de Opinion nationale van 1 Maart 1869 staat in een kunstcritiekMademoi selle J. M., une jeune pianiste hors linge... lees: hors ligne (buitengewone). De Standaard van 6 November 1873 deelt mede, dat de heer jhr. mr. F. J. J. van Eysinga met algemeene stemmen is herkozen tot leed der provinciale staten van Friesland. (Moest zijntot lid.) Sterk. Uit 'n courant. „Onze berichtgever uit A. meldde gister dat de dierentuin daar binnenkort 5 nieu we olifanten zou bevatten. Heden ver nemen wij echter, dat de man deze 5 oli fanten uit zijn duim gezogen heeft. Een Millioen geweigerd. Jean de Reske, de beroemde tenorzanger, die dezer dagen „Siegfried" te Parijs zingt, is door den impressario Colonel Mapleson, namens een Amerikaansch syndicaat aangeboden een tournée in vershillende vreemde steden van de Staten van Noord-Amerika, waar hij nog nooit was opgetreden, te maken. Yoor 40 voorstellingen werd hem de on gelooflijke som van een millioen tiendui zend francs, dus 25,250 francs per avond aangeboden. Daarbij zou men te zijner be schiking stellen een luxe-wagon met elec- trisch licht geheel voor een vorst inge richt, met salon, eetzaal, rookkamer, bad kamer en keuken, een Fransche, kok enz. enz. Wie zou zoo iets kunnen weigeren? En toch heeft de beroemde tenor op dit verleidelijk aanbod geantwoord, dat hij ten hoogste dankbaar is aan de heeren van het syndicaat „qui sont prêts a risquer plus d'un million sur son gosier", doch hij is zoo gelukkig te Parijs „Siegfried" te mogen zingen, dat hij voor het oogen- blik aan geen andere plannen wil denken. Het feit van zulk een hoog honorarium staat niet op zich-zelf. Door 'den vader van den colonel-impressario werd inder tijd 750,000 francs aan Adeline Patti be taald voor dertig voorstellingen, dus on- ongeveer evenveel per avond. En dan zegt men nog dat de kunstenaars geen schatten kunnen vergaren. En dan een millioen te weigeren. „G'est le com- ble", zullen de Parijzenaars zeggen. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver oordeelde A. B., werkman te Kloosterzan- de, door de rechtbank te Middelburg we gens mishandeling veroordeeld tot drie maanden hechtenis, tot f 100 boete, subs, 1 maand hechtenis. Het Hof bevestigde tevens de veroordee ling door dezelfde rechtbank van J. de K., leurder te l(fiddelburg, tot 1 maand ge vangenisstraf wegens, verduistering. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: j'. S: 29 j., boerenknecht, Ter Neuzen, tot 2 m. en J. J. J. 30 j., bootwerker Ter Neuzen tot 7 d. gev. straf en H. J. v. A. B. 22 j., assuradeur, Mid delburg tot f25 b. s. 5 d. h. strooperijE. T. 54 j., bezembinder, E. T. 21 j., werkvrouw, J. T. 22 j., J. T. 17 j., J. v. W. 18 j., J. S. 27 j., T. S. 17 j„ en E. M. 17 j., T. M. 15 j., A. de B. 21 j. en G. v. G. 15 j., werklieden, al len Stekene (België) allen 5d. gev. straf; wederspannigheid J. v. W. 20 jkoop man, Goes tot 14 d. gev. straf; diefstal J. B. 19 j., werkjongen, Mid delburg, tot 3 m. en J. M. C. v. H. 14 y., bakkersjongen, Ylissingen, tot 1 m. gev. straf eenvoudige beleediging C. R. 50 j., kur kensnijder, Middelburg, tot 10 b. s. 10 d. h. Ter terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Zierikzee van 28 dezer is gedagvaard de evangelist A. W., gedomicilieerd te Zwolle, thans ge detineerd in het huis van bewaring te' Zierikzee, beklaagd van brandstichting. De man te Bussum, die zich bij de politie zelf als dader van den moord op het 15-jarige meisje, Mina de Leeuw, ten huize van den kastelein Speller te Bussum, aangaf, maar voor de rechterlijke autori teiten alle schuld ontkende, heeft thans voor den rechter-commissaris zijn schande lijke daad beleden. Eenigen tijd geleden werd te Maas tricht een meisje van 8 jaar dronken in de goot gevonden. Het kind had de gewone Maastrichtsche smokkelmanier voor een slijter in een branderij jene ver gehaald en daarvan onderweg een gedeelte opgedronken. Zaterdag diende die zaak voor het kantongerecht te Maas tricht. Drie kinderen, onder wie het be wuste meisje, allen rondbrengers van je never, waren getuigen. Het O. M. ver oordeelde ten zeerste de handeling van den brander en van den slijter, daar de verkoop aan de kinderen was geschied door een bediende, die den verkooper ver ving. De eisch tegen dezen laatste was ƒ50 boete. Tilburgsche Moord. Het aantal ge tuigen, dat door het Gerechtshof in deze zaak zal worden gehoord, bedraagt 48. van de Coöperatieve Suikerfabriek moet nl. eenvoudig de Belgische werklui ontslaan en Sassen aars in de plaats nemen.'' Deze krasse maatregel (waa,rmeê dan nog maar A 30 van de A 100 Sassche werk- loozen zouden gebaat zijn) mag in theorie heel eenvoudig lijken, in de praktijk zjjn daaraan zulke groote bezwaren verbonden, dat iedereen, die een weinig doordenkt, daarvan het bijna onoverkomelijke zal in zien, doch het is mijne bedoeling niet een pleidooi te leveren voor de werk gevers. Als zij dat noodig oordeelen, zullen zij zelf hunne handelwijze wel het best kunnen verdedigen. Ook zouden uit mijne verdediging wellicht verkeerde conclusies getrokken worden, vooral door degenen, die"zich niet goed kunnen voorstellen, dat er nog onpartijdige, onbevooroordeelde mee ningen bestaan. Men begrijpe mij goed. Ik spreek in het algemeen. Om die reden wil ik bijv. op den voorgrond stellen, dat ik het zeer verklaarbaar acht, dat de corres pondent van de Tern. Courant zich door geen andere motieven dan zijn warm hart heeft laten leiden, toen hij het hierboven weêrgegeven voorstel deed. Daareven sprak ik over verkeerde conclusies Zeker, velen zijn er, die naar de gunst van de grooten dezer aarde streven. Doch moet ieder, die niet altijd liet volk honing om den mond smeert, t >t deze categorie gere kend worden Zouden er ook geen men- schen zijn, die er belang bij hebben het volk aangenaam te zijndie bij al hun doen en laten de volksgunst trachten te winnen; die het volk in alles naar den mond praten Zijn dat de volksvrien den? Zijn het de ware volksvrienden, die het volk maar steeds op hunne rechten wijzen? In mijn oog zijn zij het net zoo min, als degenen die maar steeds de plich ten aan het volk voorhouden. Naar mijne meening ligt ook hier de deugd- in het midden. Men moet m. i. het volk zijn plichten voorhouden en ook zijn rechten niet verkorten. Arbeiders van Sas van Gent, laat mij U een welgemeenden raad geven. Ik weet dat die goede raad voor velen van Udoch niet voor allen overbodig is. Welnu, gij, die er Uw voordeel meê kunt doen, luistert. Kruipt eens in het vel van Uwen patroon. Stelt u eens in zijne plaats en vraagt U zeiven afW at zou ik in dit of dat geval doen? Indien gij werk gaat vragen, eisclit dat dan niet. Kiest niet de best bespraakte, maar wel de meest- bezadigde Uwer mede-arbeiders uit, als Uwe belangen bij Uwe patroons moeten besproken worden. Eerbiedigt het gezag. Doet overal U wplicht. Behartigt de belan gen van Uwen werkgever, alsof het de Uwe waren en ik ben overtuigd, dat gij spoedig de plaatsen der Belgen zult inge nomen hebben, en de patroons Uwe rech ten steeds zullen eerbiedigen. Sas van Gent, 20 Feb. 1902. 'k- Z. schillende straten aanhield. Een gendar me gedood; een luitenant gewond. BARCELONA, 19 Februari. De ka- valarie werd aangevallen door lieden die op de terrassen en balkons van een theater waren. De troepen waren ge noodzaakt te schieten. Het gevecht duurde eenige oogenblikken. Verschil lende personen zijn gewond. MADRID, 20 Februari. Volgens hier ontvangen telegrammen wordt de toe stand te Barcelona ernstiger# Talrijke botsingen tusschen troepen werkstakers en gendarmerie of soldaten hebben plaats, en van beide zijden wordt daar bij geschoten. Er zijn verscheidene ge wonden. Bakkerijen worden geplun derd. De arbeiders van de drukkerijen dreigen hun kameraden, die het werk de DAGEN. Zaterdag 22 Febr. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensd. 26 Voorm. 1.40 2.21 2.57 3.33 4.7 Na nu 2, 2.39 3.15 3.94 4.23 zouden willen hervatten, met den dood. PERPIGNAN, 20 Febr. Uit Barce lona wordt gemeld, dat de stakers drie werklieden, die het werk wilden her vatten, hebben vermoord. Zij doodden een bakkerspatroon, die den prijs van het brood had opgeslagen. Ondanks de trams door soldaten worden beschermd, kon de dienst niet worden hersteld. Er komt gebrek aan levensmiddelen op de markten. De staking breidt zich uit over de naburige plaatsen. Do onlusten hebben een beslist anarchistisch karak ter. Wij verzoeken hen, die ziel» bij vooruitbetaling hebben ge abonneerd oj> Z e 1 a n d i a en 't bedrag nog niet mochten hebben ingezonden, «lit vóór den len Maart a. s. te willen doen. Zij, «lie voor 1 Maart «lit lie- drag niet hebben voldaan, worden beschouwd als abon- né's per kwartaal. MIDDELBURG. 20 Febr. Ter graan markt van heden was uit Walcheren maar een matige aanvoer. Tarwe en witteboo- nen werden het meest gepresenteerd. Van andere artikelen werd weinig aangebodeu en verandering in de prijzen is niet op te geven. De noteering is als volgt: nieuwe Wal. tarwe f 6,75 tot /-0,80 rogge ƒ5.75; win- tergerst ƒ4.75 a ƒ4.80 zomer dito ƒ4.70 a ƒ4,75; Walch. witteboonen ƒ11,25; ron de bruineboonen ƒ8 a ƒ8,25 lange dito ƒ7,—a ƒ7.25 groene kookerwten ƒ9,00 kroonerwten ƒ9.10 koolzaad ƒ00.00. Boter 1.00 a 1.10 per kilo. Eieren ƒ4.20 per 100 stuks. Olie, van Inl. zaap, Raap- ƒ31, Patent- ƒ83, Lijn- ƒ35,75 per heet. a cont.op 6 w. ƒ1,per h. liooger. Koeken, van Inl. zaad. Raap- /8,o0, lijn- ƒ13 per 104 st. Goes, 18 Febr. Ter graanmarkt van he den waren kroonerwten 25 cent hooger anders onveranderd. Boter ƒ1,02, ƒ1,06 a ƒ1,04 per kilo. Eieren ƒ3,40, ƒ4,40 a ƒ3,90 per 104 stuks. Rotterdam, 18 Febr. Op de veemarkt waren aangevoerd 55 paarden, veulen, ezel, 1589 magere en -232 vette runde ren, 168 veite, 376 nuchtere en gras kalveren, 5 schapen of lammeren, var kens, 19 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 23 tot 33 c., stieren tot c., kalveren 40 tot 56 c. per l/« kilo. Melkkoeien ƒ145 a 220, kalfkoeien 105 a 285, stieren ƒ45, a 165, pinken a— graskalveren avaarzen ƒ45 a 105, alles mager vee; biggen 7,50 a 22, paar den ƒ45 a 100. Nuchtere kalveren, fok- f 13 a LO, slacht- ƒ7,00 a 12,—. De door de algemeene keuringscom missie voor dë paardenfokkerij goedgekeurde dekhengst Jupiter, oud 3 jaar, staat bij mij ter dekking op de volgende voorwaarden: Yeulengeld wordt "niet geëischt; het onderzoek der merrie is gratis; voor eiken sprong 3.75 en 25 cent voor den knecht. Kruispolder, 21 Februari 1902. De opname van ingezonden slukken ï>ewi.jst volstrekt niet, dat de Itedaotie met den inlioud instemt. Een woord tot de Sassche werhloozen. In de Tem. Courant wordt een middel aan de hand gedaan om de werkloosheid der Sassche arbeiders te doen ophouden: Het wordt wel een moeilijken, doch geen onmogelijken stap genoemd. «De Directeur LONDEN, 20 Februari. Lord Kitche ner seinde gisteren uit Pretoria Generaal Gilbert Hamilton meldt, dat hij, gisteren op weg naar Nigel, den vijand te Klippen aanviel. Een ge deelte van het 2e dragonders raakte óp den linkervleugel afgezonderd, werd omsingeld en afgesneden. Twee officie ren werden zwaar gewond, twee man sneuvelden, zes werden er gewond en 46 gevangen genomen. Sedert zijn zij weer losgelaten. Hamilton's strijdmacht was zwak. Den vijand niet uit zijn ster ke stelling kunnende verdrijven, zette hij den tocht naar Nigel voort. Kolonel Mackenzie, ten N. van het Banaghermeer optredende, heeft tien gevangenen gemaakt. MADRID, 20 Februari. Uit Barcelo na werd gisterenavond om acht uur ge telefoneerd, dat het schieten in ver- MrllM-, Mill 1 Cite. WALLE, - HULST. A.IA.V - - Voorj aar snieuwigheden.

Zelandia | 1902 | | pagina 3