Binnenland. Provinciaal Nieuws. Uit België. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. schillende beroepen zich bij hen hebben aangesloten. Tot welke tooneelen de werkstaking aanleiding geeft, moge o. a. blijken uit het volgende Eenige groepen werkstakers hebben het tabaks-bureau aangevallen en een groote hoeveelheid tabak medegenomen, zeggende, dat zij.... het recht hadden te rookenl Een rijtuig, dat gevangenen vervoerde, werd aangevallen en met steenen gebom bardeerd. Een jongmensch loste zes revol verschoten op de gepdarmes, die het rij tuig bewaakten. Onmiddellijk daarop werd hij doodgeschoten. Een begrafenisstoet werd eveneens aan gerand om de koetsiers te dwingen niet te rijden. De begrafenis moest te voet wor den voortgezet. Talrijke branden breken uit op verschil lende punten der stad, en het lijdt geen twijfel, of ze zijn door kwaadwilligen ge sticht. Begint het waarlijk niet te gelijken op de revolutie van 1789 in Parijs? Zelfs de »petroleuses" van de commune schijnen niet afwezig De militaire bevelhebber der stad heeft besloten alle patroons samen te roepen en hen aan te raden den 9-uurs werkdag, welke door de stakers wordt geëischt, in te voeren. Aan de regeering heeft de militaire be velhebber geseind, dat hij over voldoende krachten beschikt, maar hij kon er niet voor instaan, dat de ongeregeldheden zich niet zullen herhalen. De minister van oorlog heeft de troepen te Villa Rucon, Gelton, Tarragona, Leri- da en Reus gemobiliseerd en naar Barce lona gestuurd. Door de leiders der werkstaking is de volgende proclamatie uitgevaardigd ,,Het Carnaval is voorbij. Terwijl de burgers hun geld verspilden aan confetti en costumes, op bals en in restaurants, ont brak het duizenden werklieden aan brood. Nu begint de Vasten voor allen. Wij kun nen niet in ons onderhoud -voorzien Te genover de wreede bnrgerij moet eene be sliste houding worden aangenomen. Voor uit, makkers, den arbeid neergelegd, een ieder stakeLaten we het leeg maken rond de kapitalistische vampirs; dwingen* we tot hongersnooddat iedereen zonder voedsel, zonder drank en zonder licht zij Onze vijanden zullen toegeven. Aan de kapitalistische klassen moet getoond wor den, dat het sociale leven zonder arbeiders niet mogelijk is Waarlijk, er ligt in deze verschrikkelijke tooneelen een groote les opgesloten voor patroons en arbeiders. Wanneer de haat tusschen beiden aan houdend wordt gepredikt, dan ziet men, waartoe de menschheid kan geraken. En dat alles is het werk van hen, die de wereld ontevreden maken en wie het niet schelen kan of heele steden en talrij ke huisgezinnen hun ondergang te gemoet snellen. OOSTEN RIJK-HONRAR IJ E. Te Triest hebben de onlusten niet zoo'n grooten omvang aangenomen als te Barce lona. Het ergste is daar reeds voorbij. Voor een deel heeft de natuur geholpen er blaast een ijskoude noordenwind, ver gezeld van sneeuwjacht, wat den lust voor betoogingen op de openbare straat niet ver hoogt. Maar, afgezien daarvan, is er gisteren groote verbetering gekomen doordat over al het werk hervat is. De stokers van den Lloyd zijn ook aan den arbeid gegaan, doch hebben dezen later op den dag weer gestaakt, omdat zij wilden, dat eerst de militairen in hun kazernes zouden wor den teruggezonden. Alle handelskantoren zijn weer open en de "trams loopen weer. De letterzetters waren, zooals wij gezegd hebben, Zondag al weer aan 't v^erk. Gisterennacht zijn een drietal lieden ge arresteerd, die men verdenkt anarchist te zijn. Van de 28 gewonden, die nog verpleegd worden, verkeeren er drie in levensge vaar, maar gaan de anderen vooruil. Ook buiten Triest heerscht er stilte na den £torm. Zondag heeft de politie in een restau rant nog de hand gelegd op een geheime bijeenkomst van socialisten. Negen leiders werden in hechtenis genomeneen hun ner was lid van het scheidsgerecht, dat over de eischen der stakers moest beslissen- Ook het café Chiazza werd omsingeld, en alle aanwezigen onderzocht. Bij sommigen werden wapenen gevonden de dragers er van nam de politie in verzekerde bewa ring. De Neue Freie Presse vertelt, dat de begrafenis der slachtoffers in den nacht van Zondag ap Maandag in alle stilte heeft plaats gehad. He Ooi-log. Van het oorlogsterrein is weinig nieuws. Omtrent de overbrenging van Ben Vil- joen verneemt de Standard van den 18en dezer uit Pretoria. In den nacht, waarin men verwachtte, dat Ben Viljoen als gevangene van Machado- dorp naar Pretoria overgebracht zou wor den, legden de Boeren een mijn onder den spoorweg tusschen Machadodorp en Dal- manutha, waarschijnlijk met het doel den trein te beschadigen en den generaal te verlossen. Een goederenwagen, die voor den gepantserden trein geplaatst was, deed de mijn ontploffen en sprong in stukken, maar de trein kwam er onbeschadigd af. Het plan van de Boeren werd in elk ge val verijdeld, want Viljoen werd niet te Machadodorp, maar te Dalmanutha op den trein gezet. Van een optimistisch telegram aan de Tij mes, waarin geleuterd wordt over den angst der Boeren zullen we maar geen melding maken, want 't zal wel uit den duim van een of anderen correspondent zijn gezogen. AZIË. De aardbeving te Schemacha is een der verschrikkelijkste rampen geweest, welke ooit hebben plaats gegrepen. Het aantal omgekomenen in het geheele district wordt thans geschat op 2000. Niet minder dan 4000 huizen en openbare gebouwen zijn vernield. Een bataljon jagers en een aantal sa- peurs met 200 tenten zijn naar Schemacha gezonden, waar heel de bevolking in open lucht kampeert. Nabij Marasa, ten oosten van Schemacha, is een vuurberg in uitbarsting. De beek Geontchaika is door de aardbe ving van loop veranderd. ITALIË. De prins-regent van Beieren heeft den H. Vader een prachtig kruis met diaman ten en edelgesteenten van groote waarde aangeboden. Dit kruis verwierf als een meesterstuk van goudsmeewérk den eere- prijs op de laatste tentoonstelling te Chi cago. Keizer Wilhelm liet op het Vaticaan weten, dat hij voornemens is zich bij het jubelfeest van den H. Vader door een bui tengewoon gezantschap te doen vertegen woordigen. Zonder dat er de minste 'aanwijzing van gevaar was, zijn Zondag te Napels twee groote huizen ingestort. De bewoners wer den onder het puin begraven, maar een aantal werd met slechts lichte kwetsuren bevrijd; zoo o.a.'zes kinderen, die levend onder beide daken werden uitgehaald. Acht personen zijn overleden voor men hen kon loswerken en verscheidene ande ren zijn zwaar gewond. FRANKRIJK. Doodica het meisje dat een week gele den van haar zusje Rodica is gescheiden is thans na een korten doodstrijd overle den Dr. Doyen deelt aan de »Temps" me de, dat Zaterdagavond de zusjes nog sa men gespeeld hadden en rustig waren in geslapen. Zondagmorgen was Doodica zeer onrustig, en na een kwartier overleed zij. Rodica vroeg naar haar zusje, doch toen zij hoorde, dat Doodica in een andere ka mer werd verpleegd, ging zij met de haar geschonken poppen spelen. De toestand van Rodica is goed, haar eetlust uitmun tend. Mgr. Tarnassi. De talrijke vrienden van Mgr. Tarnassi, in Holland en elders al dus schrijft de Romeinsche correspondent van den Brusselschen Courier zullen met genoegen vernemen, dat Z. Exc. aan de beterhand is en dat hij weldra wellicht zijn functies in de pauselijke diplomatie zal hervatten. De »Revue Diplomatique" meldt dat de Koningin den jongen koning van Span je, Alphonsus XIII bij gelegenheid zijner aanstaande meerderjarigverklaring, be noemd heeft tot grootkruis van den Neder- landschen Leeuw, en dat een hoogge plaatst hofdignitaris naar Madrid zal ver trekken om de versierselen dier orde over tebrengen. Bij Kon. Besluit is aan dr. L. M. J. Ver linden, vroeger te Bergen op Zoom, thans te 's-IIertogenbosch, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van den ge neeskundigen raad voor Zeeland en Wes telijk Noord-brabant. AXEL (Spui.) Alhier is onlangs, onder de zinspreuk «Eendracht maakt macht," opgericht eene vereeniging voor onderlin ge uitkeering bij verlies van een varken door sterfte. Het nut eener zoodanige ver eeniging is in omliggende gemeenten reeds ruimschoots gebleken, zoodat het overbo dig is dat hier aan te toonen, en drukken wij de hoop uit, dat deze vereeniging, waarvoor een uit 9 personen bestaand be stuur is verkozen en die thans reeds 49 le den en donateurs telt, voortdurend in bloei moge toenemen. Als den bijzonderheid meldt men ons, dat dezer dagen alhier een hond niet min der dan 12 nakomelingen ter wereld bracht, allen van het mannelijk geslacht. TERNEUZEN. Eenigen tijd gdeden werd een automobiel aangehouden bij Ka- pellerbrug, wijl de eigenaar verzuimde de rechten te betalen. Thans is door denzelf den fabrikant een boete betaald van 1200 gulden. De ambtenaren, die proces opmaken, ont vangen daarvan Indien Z.Exc., de minister eens een onderzoek zou willen instellen, liefst bij den tegenwoordigen ei genaar van de automobiel, of de paarden die de haver verdienen, ze ook ontvan gen Bij Kon. besluit is bevorderd tot in genieur van 's Rijks Waterstaat eerstë klas se de heer J. Nelemans, te Ter Neuzen, thans ingenieur tweede klasse. Bij de gisteren alhier gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeente raad werden candidaat gesteld de heeren P. J. Yersluijs en D. E. Wolfert. HON'l ENISSE. De heer P. F. Fruijtier te Hontenisse is in de Zaterdag te 's Gra- venhage gehouden algemeene vergadering van het Koninklijk instituut van de taal-, land- en volkenkunde van Ned-Indië be noemd tot lid van het instituut. GROENENDIJK. Op Zondag nacht 16 Febr. omstreeks 12 uur brandde de schuur van den landbouwer Lucas Wesepoel ge heel af, terwijl ook al het beestiaal, .als 1 paard 3 koeien, 1 kalfvaars en 2 hokke- lingen benevens al de landbouwwerktui gen door het vuur werden vernield. Alles was, hoewel betrekkelijk laag, verzekerd. Gelukkig dat de schuur tamelijk ver van andere gebouwen verwijderd was, daar het- moeielijk had gegaan deze te blusschen omdat de spuit defect was. Alleen een stalletje van Jac. Jonkheim stond er slechs eenige meters van daan. Dit bleef even wel door de vereenigde hulp der aanwe zigen behouden. Het algemeen gevoelen is, dat de oorzaak van den brand aan kwaad willigheid moet worden toegeschreven. NIEUW-NAMEN. Vrijdag eenige geval len van besmettelijke keelziekte doen zich hiep voor. Hedenmorgen is een kindje van 7 jaren oud aan de gevolgen dier ziekte overle den. KOEWACHT. Deze week werd in „het Nieuws van den Dag" als iets merkwaardigs gemeld, dat te Hurwe- nen in de huiskamer van den landbou wer Van Giffen een klok met 9 kui kens rondloopt. Vrijdag zagen wij op het Zand alhier iets veel sterkers. Daar kuierde een klok met 9 kuikens in de open lucht. De kleintjes zagen er opge wekt uiten pikten op den harden grond. De klokhen had met al den wind in de schuur uit 13 eieren 13 kuikens ge broed. Vier waren er gestorven. SAS AN GENT. Aan de coöperatieve Suikerfabriek is deze week alles rustig zijn gang gegaan. De Belg^che werklieden komen 's mor gens onder slap politie-geleide op de fa briek en worden 's avonds door Sas ge bracht. De Sassche werkloozen zien het lijdzaam aan. Zij hooren dat er plannen bestaan om hier een arbeidersbond op te richten, men spreekt zelfs van verzekering tegen werk loosheid. Hoewel ik vooral in laatstgenoem de plannen een zwaar hoofd heb, wil ik te gelegenertijd wel eens een paar proeven van verzekering tegen werkloosheid in Ze- landia plaatsen. Onder de sollicitanten voor lid van de Rekenkamer komt weer voor de heer J. F. Heemskerk, vroeger betaalmeester alhier. Op de veemarkt van Dinsdag waren aangevoerd 22 kalfkoeien, 25 melkvaarzen, 20 ossen, 28 stieren en 1 kalf, samen 96 stuks. Aan lage prijzen werd alles langzaam verkocht. SCHOONDIJKE. De heer J. Fraser, arts alhier is benoemd tot gemeente-geneesheer te Maasdam. CADZAND. De heer Iz. van Houte te Cadzand "heeft tegen 15 Maart a. s. eervol ontslag gevraagd als ontvanger dier ge meente. BIERVLIET. Alhier overleed dezer da gen, op bijna 92-jarigen ouderdom, de heer J. de Nijs. In sommige bladen zegt de M. Ct., meldt men dat de overledene oud strijder was van 1830/31, gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis. Dit is niet zoo. Wel deed hij, uit eigen liefhebberij, mee aan enkele schermutselingeno. a. onder scheidde hij zich bij eene aan den Kapita len dam. Hij was de oudste ingezetene der gemeente. IJZENDIJKE, 17 Februari. Raadsver gadering. Voorzitter: Burgemeester Neeteson. Te genwoordig 5 leden, afwezig de heeren Car- preau en de Jager. Van de talrijke punten op de agenda noemen wij 1° Regeling van de verordering op het herhalingsonderwijs. 2° Het vaststellen der namen van straten. 3" Benoeming van een gemeente-opzich ter. 4° Behandeling van den hoofdelijken omslag. 1 Er was een schrijven van de Regee ring gekomen, verzoekende, ook meisjes in de gelegenheid te stellen, Herh. Ond. te genieten, op uren, die niet samenvallen niet de andere uren, voor dat onderwijs besteed. Wijl echter hier eene zusterschool bestaat, waarop de meeste mei-je k enkele protestantsche, terschool gaan, meen den de leden, dat aan Herh. Ond. voor meisjes hier geen behoefte bestaat, waar om besloten werd, aan de Regeering ont heffing van dat onderwijs aan te vragen. 2 De 27 straten in deze gemeente zijn nu deels van namen veranderd, deels daar van voorzien, vooral ontleend aan de Ge schiedenis en het regeerend Vorstenhuis. Zoo heet de vroegere Zuidstraat, (de wel bekende »Muie") thans Koninginnestraat, een andere de Nassaustraat enz. 3 Nadat eerst de instructie en het sala ris (/"50 's jaars) voor den te benoemen opzichter vastgesteld was, werd overge gaan tot de benoeming. Met 3 stemmen werd gekozen de heer Th. de Rijckke, alhier, tegen 2 stemmen op den heer Ed. Bleijenbergh. Eerstgenoemde zal dus, zoo hij de benoeming aanneemt, het toezicht hebben op alle gemeentewerken, als hui zen bouwen of verbouwen, straten en ri olen leggen, enz. 4 Door verschillende onvoorziene uitga ven, als b.v. f 1500 voor Let herbekeien eener straat, genoodzaakt, besloot de Raad den hoofdelijken omslag te verhoogen en het totaal te brengen op /'5000 of zooveel meer, als noodig bleek. Het schijnt, dat de aanslag van ieder ingezetene mot een zeker percent zal vermeerderd worden, totdat het totale bedrag bereikt wordt. Vefder werden eenige reclames en ver zoekschriften behandeld, de hondenbelas ting werd vastgesteld op een totaal van /'251, enz. Al hetwelk zooveel tijd in beslag nam, dat de vergadering, die om half tien be gonnen was, eerst om half een gesloten werd. MIDDELBURG. In de openbare verga dering van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur, werdWoens- dag rapport uitgebracht door staatsraad mr. de Nerée van Babberich, betreffende het beroep van J. C. M. Dhont te Middelburg tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, houdende aanwijzing tot den dienst bij de militie van zijn zoon Louis Adriaan, loteling voor 190,2 uit genoemde gemeente. De koninklijke beslissing volgt later. VLISSINGEN. Met de dagmailboot is heden zulk een groote Amerikaansche mail meegekomen, dat in den Duitschen mailtrein vier postrijtuigen moesten ge plaatst worden en de trein met twee lo comotieven moest rijden. Met de nacht mailboot Prins Hendrik is van Vlissingen vertrokken de heer Maas, onze consul-generaal te Londen. Onder de heden met het stoomschip Kurfurst te Vlissingen uit Afrika aange komen reizigers was ook de Nederlandsche dokter Albrecht, die de Boeren veel hulp heeft verleend. Hedenavond om 6 uur kwam op de ree- de het stoomschip Gouverneur, mede uit Zuidoost-Afrika, ter ontscheping van een vijftiental passagiers. Onder de met het stoomschip Kur furst uit Afrika dinsdag alhier aangekomen passagiers waren 2 dochtertjes van ge neraal Louis Botha, oud 13 en 7 jaar, die met den trein van 1.07 naar Brussel ver trokken. Zij waren hier afgehaald door den heer Fischer. Eergisteren voormiddag had op de werf de Schelde een vreeselijk ongeluk plaats. Een 25-jarige ongehuwde werk man D. kwam in de machineloods in aanraking met een drijfriem, die hem een paar malen mede nam eer de machine kon gestopt worden. Hij kwam vervolgens te gen een stuk ijzer te recht, waardoor hij bijna oogenblikkelijk dood was. GOES. Naar aanleiding van de door den minister van finacniën aan den voorzitter der Tweede Kamer verstrekte inlichtin gen in zake het adres van den heer G. G. A. Meuwissen, ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Goes, waarbij deze geheele of gedeeltelijke schadeloos stelling verzoekt wegens ten laste van adressant gebrachte aanzuivering van kas tekort, heeft de heer Meuwissen zich op nieuw met een adres tot de Tweede Ka mer gewend. Voor het examen in de nuttige hand werken slaagde te 's Gravenhage mej. P. Muelman van Goes. De heer J. D. Krijgsman, landmeter van het kadaster Goes, is met 1 Mei a. s. als zoodanig verplaatst naar Leeuwarden. HANSWEERT. Dezer dagen vond schip per Bakker aan boord van de V Gebroe ders zijne beide knechts bewusteloos te bed liggen. Bij de terstond ingeroepen genees kundige hulp bleek, dat de een reeds was overleden, terwijl de ander langzaam bij kwam. Hoewel de toestand van dien knecht ernstig is, hoopt men hem toch in 't leven te behouden. Doordat het luik te dicht gesloten was, is de eene knecht waarschijnlijk door lamp- walm gestikt. Het schip ligt aan de loskade gemeerd. ZIERIKZEE. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen in de nuttige hand werken zijn gisteren geslaagd de da mes H. C. Heule en A. C. Vooren, al- l ->T» Kruisstraat-Moerheke. Als volgt is het program samengesteld van de Luisterrij ke feesten ter gelegenheid der Inhuldiging van den Eerwaarden Heer Van Hulse, eerste Pastoor der wijk Kruisstraat, en der inzegening van de Kerk aldaar, door den Eerwaarden Heer Pastoor-Deken van Lo keren, op Donderdag 27 Februari 1902, om 8'A uren voormiddag. Orde van den Stoetle. De Grensrij- ders: 50 ruiters te paard. 2e. De Zang maatschappij „Al doende leert men" 75 uitvoerders. 3e. De Maatschappij „Veever zekering." 4e. De Schoolkinderen. 5e, De Fanfarenmaatschappij „Willen is Kunnen" van Moerbeke-dorp. 6e. Galarijtuigen met den Eerwaarden Heer Pastoor, de Geeste lijke Overheden en de uitgenoodigden. Het inhalingsfeest zal 's avonds te voren aangekondigd worden door het losbranden der kanons en het luiden der klok. De Kruisstraat zal prachtig versierd èn des avonds verlicht wezen. De Zangmaatschap pij zal eene gelegenheidscantate uitvoeren. De Feestcommissie: P. van Gaever, Al. De Decker, Jos. van Gaever, A. Wal- brecht, V. D'Huyvetters, Aug. De Meuri- chy, J. Goossens, Aug. Haentjes, Aug. Baes, Th. Walbrecht, D. Casteels, Al. Baes, Aug. Aldeweireldt. Te Rozendaal is, voorzien van de laatste genademiddelen der H. Kerk, den 15en in den ouderdom van 59 jaar overleden de Weleerw. pater Mauritius Norb. Zwaans. Hij werd geboren te Vlijmen, trad na vol brachte lagere studiën in het jaar 1862 in de Congregatie des Allerheiligsten Ver lossers, ontving te 'sHertogenbosch den 19 October van datzelfde jaar het religieuze kleed en legde 16 October 1863 de kloos tergeloften af. Den theologschen cursus doorliep hij in het studiehuis der Redemp toristen te Wittem en werd daar den len October 1868 door Mgr. Laurent tot pries ter gewijd. Sinds dien was hij als mis sionaris onvermoeid werkzaam; met den meesten ijver gaf hij een groot getal geestelijke oefeningen, tot de Heer des wijngaards Zijn dienaar opriep tot de eeu wige rust. Jubilè des pausen. Gisteren was het de dag, waarop Paus Leo XIII het 25e jaar zijner pauskeuze inging. De vervlogen '24 jaren behooren tot het meest glorieuze tijdperk der Heilige Roomsch Katholieke Kerk, niet het minst door den glans welke uitgaat van het Licht aan den Hemel, door de ongerepte, majestueuse heerlijkheid van den eerbiedwaardigen grijsaard, die de wereld verbaast door de heiligheid van zijn levenswandel en de bijna bovenna tuurlijke helderheid van zijn geest op 93-jarigen leeftijd. Het zeldzame feest is gisteren begon nen met een plechtig »Te Deum" in de St. Pieter, waaraan alle aanwezige kardinalen deelnamen benevens de le den der pauselijke hofhouding. Brutale Inbrekers. Men meldt uit Ten BoerIn den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de inbrekers ook onze anders zoo rustige gemeente een bezoek gebracht. In het naburige Kroddeburen, op eeni gen afstand van het dorp Ten Post gele gen, woont de 76-jarmc H. Balkema met zijn dochter op een "kleine boerenplaats. In den genoemden nacht werden zij te on geveer 127. uur gewekt door geklop aan de ruiten, waarop de dochter vroeg, wie daar was en wat men wilde. Het ant woord was: goed volk, doe maar open! Toen daaraan niet voldaan werd, ver schaften de inbrekers zich toegang door het geheele raam te verbrijzelen. De doch ter vluchtte door een achterdeur het huis uit om hulp te halen van een op eenigen afstand wonenden arbeider. Zij werd ech ter gegrepen en toen door de thans open zijnde deur in huis gebracht. Terwijl nu een der drie inbrekers een lantaarn ontstak, wist zij nogmaals te ont vluchten en over den zolder het huis uit te komen. Zij wist nu het huis van den buurman te bereiken, waar zij, nadat de deur terstond na haar binnenkomen ge grendeld was, de zaak kon vertellen en haar verzoek om hulp herhalen. De arbei der ging er op af, maar werd door drie boosdoeners gedreigd met een revolver, zoo dat hij geen hulp kon verleenen. lntusschen was het drietal in de ka mer gedrongen, waar de grijsaard zich thans wel alleen, maar toch gekleed be vond. Toen hij op de vraag, waar zijn dochter zich bevond, antwoordde, dat hij zulks niet wist, plaatste de kleinste der inbrekers zich met een revolver voor hem terwijl hij dreigde te zullen losbranden, indien hij zich niet gedwee hield. De oude man ontving ook nog een slag met een stok op den arm. Daar de afwe zige dochter den sleutel van het kabinet bij zich had, braken de dieven de kap daarvan los en gingen twee van hen be daard aan het zoeken naar geld en ande-

Zelandia | 1902 | | pagina 2