No. 16. Zaterdag 15 Februari 1902. le Jaargang. De Doodstraf FEUILLETON. Advertentieblad, voor* Zeeland. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan „ZELANDIA" te Zuiddorpe. De Fortuinzoeker. Prijs per 3 maanden t franco per post 75 cent, voor België frs. 2.50. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f 2,50 voor Nederland. Aan deze uitgave is verbonden een GEII.1.USTRKERI) ZOIVRAGSHLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Ad vertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elko regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Lijst van giften voor Z. II. den PaiiH. Vorig bedrag f 143,05. Wed. J. B. Joossen te Ossenisse, Woorden wekken, voorbeelden trekken 10,00. Uit liefde en dankbaarheid voor den alom Hooggeëerden Opper herder Paus Leo XIII, van N. N., landbouwer te Ossenisse 8,50. Van L., landbouwer Ossenisse, op Hoop van Zegen 1,00. A., dienstmeid Ossenisse, Lang Le ve Leo XIII 0,50. M., dienstmeid Ossenisse, Hulde aan Leo XIII 1,00. K. te Ossenisse, voor den 92-jari- gen grijsaard P. Leo XIII 0,50. Op mijn verjaardag A. V. H. te Ossenisse 0,10. J. P., Diensknecht Ossenisse 0,25. C. J. te Ossenisse, ter eere van den H. Joseph 2,50. A. A. te Ossenisse, ter cit v™« den H. Antonius 0,65. J. A. van Rompu, Terneuzen 10,00. C. IJsebaert, St. Jansteen 10,00. E. B. Dumoleijn, Hontenisse 10,00. A. Moerdijk, Zuiddorpe, ter eere van den H. Antonius 10,00. De Pastoor en de Parochianen van Boschkapelle. Voor Z. H. den Paus, op hoop van navolging 30,00. B. Smoor, kap. Koewacht. Voor Z. H. den Paus 2,50. Totaal f240,55. Toen het vorige jaar een Christelijk ministerie aan het bewind kwam, wer den bij velen onzer partijgenooten groo te verwachtingen opgewekt. Of deze verwachtingen zullen vervuld worden zal de toekomst leeren, en zooals de zaken nu staan, bestaat er goede hoop. Op een punt, de wederinvoering der doodstraf, schijnt men echter te zullen worden teleurgesteld. Immers, daarnaar 14 Sedert hij een vast besluit had genomen om Amerika voor altijd te verlaten, was hij zonderling te moede, vrolijk en treu rig, hij wist zelf niet hoe. Zijn bijna dertigjarig leven zonder huis vesting zou thans een einde nemenhij wilde het vaderland wederzien. Reeds voor jaar en dag had hij voor zichtig en langs omwegen naar het lot zij ner kinderen vernomen, en wij willen den lezer hiervan zeggen, wat John ter oore is gekomen. Zijn oudste zoon was geneesheer, de jong ste jager, beiden gehuwd en brave huis vaders. Zij hadden nooit iets van hun on- gelukkigen vader vernomen. De omkeering welke in John had plaats gegrepen, stond met zijn verblijf bij zijn landgenoot en het blokhuis in het nauw ste verband, doch had nog langen tijd noo- dig gehad alvorens te worden wat het moest zijneen berouwvol, ootmoedig le' ven. Dat hij in Amerika niet kon blijven zoo hij een braaf mensch wilde worden, ondervraagd, gaf de minister van Jus titie onbewimpeld ten antwoord, dat bij daartoe, vooreerst althans, nog niet kon overgaan. Er pleit, zooals wij zullen zien, veel vóór de doodstrafmaar wanneer wij de moeilijkheden beschouwen, die hare wederinvoering in den weg staan, dan dunkt mij ten minste, dat op principi- eele gronden niet veel tegen het stand punt des ministers valt in te brengen, al thans niet van Katholieke zijde. Wij Katholieken zijn met den mi nister in beginsel vóór de doodstraf. Geheel anders de liberalen. In het ge heel niet, of op hunne manier aan de Goddelijke gerechtigheid geloovende, ontzeggen zij aan ook de overheid het recht om de doodstraf toe te passen. Bovendien betwisten velen hunner de volkomen vrijheid van den wil der misdadigers, door hen als het ware als zieken te beschouwen. Deze en andere redenen alsmede een verkeerd begrip van overdreven meuoounevenaneia, de den hen tot de afschaffing der doodstraf besluiten. Dat de overheid het recht heeft om misdadigers ter dood te brengen, dit zal wel geen enkel Katholiek ontken nen. God immers, de Heer over leven en dood heeft volle vrijheid, om zijn recht over het leven der menschen aan de overheid af te staan. En nu blijkt uit Gods woord, uit de H. Schrift duidelijk, dat hij dit gedaan heeft, in het Oude Testament. Hoe dikwijls heeft God niet aan de Overheid van zijn volk Israël bevolen, over sommige misdrij ven de doodstraf uit te spreken Bloed voor bloed eischte Hij in de Oude Wet. En in het Nieuwe Testament heeft God nergens dit recht herroepen, integen deel zegt Hij door den mond van Pau- lus »Niet te vergeefs draagt de over heid het zwaard, want zij is de diena resse van God, de wreekster (Zijner) gramschap (op) hem, die het kwaad doet." En als wij dan weten, dat vol- dit begreep hij zeer goed. Toen hij echter voor goed besloten had naar Let vaderland terug te keeren, scheen zijn speculatiegeest en zijne werkzaamheid plotseling geheel verlamd te zijn. Zijn hart hing dagelijks meer aan het dierbare geboorte-oord, dat dagelijks met levendiger kleuren voor zijnen geest ver scheen. Hij had in de laatste jaren veel geld ver diend, doch meer dan de helft ging we der in mislukte ondernemingen verloren; ook werd hij meermalen in den effecten handel, waarvan hij geene genoegzame kennis had, bedrogen, en daardoor werd zijn afkeer van Amerika en de eerlooze handelwijzen waarvan hij meer dan eens een ondergeschikt werktuig geweest was, steeds grooter. Hij redde gelukkig de laatste 10,000 dol lars, om, zoo als hij zeide, niet met ledige handen bij zijne kinderen terug te komen. John had zich in de nabijheid der ha ven voor een koffiehuis nedergezet, en blik te zwijgend over het gewoel dat aldaar heerschte, naar de spiegelgladde zee. Zijn geest vloog-over het water naar de schoone oevers van den Rijnzijn hart was reeds niet meer in Amerika. In zijne nabijheid zat een jong mensch die aanvankelijk over onverschillige zaken sprak, waarop John nauwelijks antwoord gaf. gensBijbelschspraakgebruik »het zwaard dragen" be teekent: macht hebben over leven en dood, dan blijkt uit dien tekst, dat God dat recht der overheid in de Nieuwe Wet niet herroepen, maar be vestigd heeft. Bovendien verhoogt dit recht de eerbiedwaardigheid van het gezag, dat van God zulk eene macht ontvangen heeft, en het schrikt de boosdoeners af van het kwaad. Het bestaan der doodstraf is voor een land dus heilzaam en goed. Maar hier in ons land en dit is het groote bezwaar bestaat de doodstraf niet meer, het geld hier dus eene wederin voering. En evenals het niet aangaat om b.v. de Leerplichtwet, nu zij er eenmaal is, zoo maar over boord te wer pen, maar men met haar bestaan dient rekening te houden, zoo moet men wel degelijk ernstig overwegen, dat bij ons de doodstraf is afgeschaft, dat de rechts pleging daarnaar geregeld is, en dat er veel moeite, tijd én hoofdbreken noodig is, om die straf in oift*?-nuhLöa rechts pleging wederom in te voeren. En ze ker zou de toepassing er van op groo te moeilijkheden stuiten. In ons strafrecht is de macht en dus ook de verantwoordelijkheid der rech ters zeer groot. Zoo zou het kunnen gebeuren dat ten opzichte van éénzelf de misdrijf de eene rechter wel, de an dere niet de doodstaf zou uitspreken, want voor elk misdrijf is het maxi mum en en minimum der straf bepaald. Neem b. v. maar eens een rechtbank wier leden overwegend christelijk die in beginsel vóór, of daarentegen eene, wier leden liberaal en dus in princiep tegen de doodstraf zijn. Voor welke, dezer rechtbanken zou een misdadiger 't liefst verschijnen? En gesteld de schuld van den beklaagde is menschelijker wij ze zeker, doch hij blijft hardnekkig ont kennen. Wat dan Dwalen is men- schelijk De doodstraf zou een schrik zijn voor de booswichten. Maar als zij zelden of Eindelijk vroeg -hem de jongeling recht streeks of de master ook met de Columbus naar Europa averstuk, hij meende hem gis teren op het schip te hebben gezien, en daar ook hij naar Engeland ging, zouden zij reisgenooten zijn. John beschouwde den jongeling van ter zijde en draalde een oogenblik met ant woord te geven, doch de laatste zag er zoo eerlijk, zoo rechtschapen uit, dat John ee- nig vertrouwen in hem opvatte. Toen de vreemdeling nu ook verhaalde, dat hij een Duitscher was en zoo zeer naar zijn vaderland en zijne familie verlangde, dat hij het onmogelijk langer in Amerika kon uithouden, tastte John in den zak en bood hem met een vriendelijk gelaat eene sigaar aan. Hiermede was de kennismaking aange knoopt, en een uur later zaten zij vertrou welijk bij eene flesch Rijnwijn op eene voorspoedige reis te drinken. Van dat oogenblik af was de jongeling steeds bij John, die hem in zijne bescher ming scheen te nemen. Den volgenden morgen stond John op het dek der stoomboot, welker raderen in beweging gebracht werden, terwijl dikke rookwolken uit den schoorsteen naar bo ven stegen. Hij wierp een blik op de stad welke bin nen dertig jaren in omvang en bevolking verdubbeld was, op het land dat hem eens nooit werd toegepast wat te verwach ten is In Belgie bestaat de doodstraf, maar zij is er, als ik mij niet vergis, sedert 30 jaar niet meer toegepast, daar de Koning altijd gratie verleent. Zoo wordt het een formaliteit. En wan neer een misdadiger tot een misdaad besloten heeft, denkt hij dan wel al tijd aan de straf die volgen kan Het vooruitzicht van levenslange gevangen schap is toch ook wel afschrikwek kend. Ziet wanneer men zoo eens na denkt, dan valt er nog al wat tegen de wederinvoering der doodstraf te zeg gen. En dan begrijpt men, dat een mi nister voor zoo iets terugschrikt. Bo vendien is het nu wel de aangewezen tijd Er zijn zoovele dringende zaken die den tijd en studie des ministers in beslag nemen. Zoovele misstanden die om verbete ring roepen o. a. de verschrikkelijke toestand der openbare onzedelijkheid. Zoovele wetten die een herziening hoogst noodig hebben o. a. de ouder wetten, d° huwelijkswetten het straf recht enz. En zou de minister dan zijn noug- noodigen tijd gaan besteden, aan het bestudeeren eener wet, die hoe heil zaam ook, toch niet zoo urgent is, als die welke hem thans met arbeid en drukte overladen. Carpenaer Staatkundig Overzicht. IR' (torlus;. Het nieuws van 't oorlogsterrein is in de laatste dagen merkwaardig. De Wet heeft weer een staaltje van be leid gegeven, waarover de wereld verstomd staat. Kitchener seint daaromtrent uit Wolve- lioek van don 9en dezer Den 6en Februari bevond De Wet zich binnen verschillende linies, maar hij gaf zijn mannen bevel uiteen te gaan en trok zelf met enkele volgelingen en een kudde vee naar de blokhuizenlinie van Kroonstad met verachting van plicht en geweten in zijn toovercirkel gelokt, dertig jaren ge voed, gekweld en gemarteld had. Dat ge prezen land der vrijheid en des rijkdoms had voor hem geene bekoorlijkheid meer hij had er niets gevonden dan hebzucht, eerloosheid en zelfzucht. Hij gevoelde thans wel dat dit veelal zijne eigene schuld geweest was, en dat hij slechts eene welverdiende straf ontvan gen hadmaar hij verliét toch zonder een enkelen zegenwensch het land, alwaar hij geen enkele maal de vertroostingen van den godsdienst ondervonden had. Geen wonder dus dat hij zich naar het Oosten wendde, naar het verafgelegene vaderland. Hij verheugde zich kinderlijk dat de stoomboot hem in weinige dagen naar Eu ropa zou voeren, en hij bad God, hem, hoe onwaardig ook, te vergunnen, zijne kin deren weder te ziendaar, in het vader land zou hij zijne daden in rust en boete slijten. Men berekende reeds op het schip dat binnen drie of vier dagen de kust van En geland in het gezicht zou zijn, ingeval het weder gunstig bleef; doch eensklaps kreeg men tegenwind, de zee werd hol, en men kon slechts mot halve kracht werken. Bij deze gelegenheid verhaalde de jon geling aan John, dat hij in het bezit was van een middel tegen de zeeziekte, dat naar Lindley. »Terwijl de nacht zeer don ker was, brak hij door de linie, door het vee door de draadversperring te drijven en daartusschen te gaan. Hij verloor 3 gesneu velden, 25 paarden en veel vee. (Mislukt dus alle pogingen van de 23 kolonnes, al tracht Kitchener het feit ook zooveel mo gelijk te bemantelen. De Wet is nu voor de 100ste maal doorgebroken In den nacht van 7 Februari werden vele pogingen gedaan om door onze linies te breken. Een troep liet tien gesneuvel de Boeren achter in een poging om bij Heilbron door te breken. In 't geheel verloren de Boeren voor zoo ver gebleken is, bij deze operaties 283 ge sneuvelden, gewonden en gevangenen, als mede 700 paarden en veel vee. De Britschc verliezen waren tien man. Deze getallen laten we voor Kitcheners rekening. Het bericht van de Wets ontsnapping is niet het eenige goede nieuws uit de Boe ren republieken. Bovenal verblijdend zijn de tijdingen uit de Kaapkolonie. Deze toch bewijzen, dat de Kolonie minder dan ooit tot rust is ge komen, dat de opstand machtiger en drei gender dan ooit den kop opsteekt. In het Zuiden Kolonie, waar French bij na al zijne troepen heeft samengetrokken, hebben de Engelschen een paar geduchte klappen gehad. De Engelschen seinen dat nu pas maar voor meer dan een week heb ben zij al medegedeeld, dat er in die stre ken gevochten was thans komen de bij zonderheden. Kitchener seint ze over in het volgende telegram Generaal French rapporteert, dat een konvooi van 60 wagons, dat van Beaufort West naar Fraserburg trok onder escorte van 160 man op 30 mijlen van de bestem mingsplaats door de Boeren werd buit gemaakt zij namen een twaalftal wagens mede en verbrandden de overigen. Kolonel Crabhe, die aanrukte, verdreef de Boeren na een hevig gevecht. De Britten verloren 2 officieren en 11 minderen aan dooden en 1 officier en 47 minderen aan gewonden. Aan Boerenzijde sneuvelden 24 man en werden er 47 gewond. De colonne van kolonel Doran die in de buurt van Calvinia opereert, verloor toen zij na een nachtelijken aanval terugtrok, 3 officieren en 7 man aan dooden en 17 gewonden. Het gevecht van Crabbe is een der bloe door hem op zijne reis naar Amerika met goed gevolg aangewend was. John gevoelde reeds weder de eerste be ginselen der kwaal, welke hom bij zijne eerste reis zoo vreeselijk aangetast had, en ofschoon hij lang weigerde van het hem aangeboden middel gebruik te maken, liet hij zich eindelijk door den jongeling be praten. Nauwelijks had hij er echter een half glas van gebruikt, of hij werd door eene namelooze smart in de ingewanden ge kweld. De jongeling wilde hem overreden om ook het overige te gebruiken, doch juist kwam de scheepsdoctor de kajuit binnen, om te zien of ook iemand zijnen bijstand behoefde. Hij zag terstond dat hier een buitenge woon voorval had plaats gevonden, en ge bood den jongeling zich te verwijderen. John, die verschrikkelijke pijnen leed, wees hem op het glas, dat nog half ge vuld op de tafel stond. De doctor onderzocht den inhoud, ging ijlings heen, kwam oogenblikkelijk terug en reikte den zieke een ander geneesmid del toe, waarop hevige brakingen volgden. Er was geen twijfel meer: de jongeling had hem willen vergiftigen. De booswicht werd onmiddellijk in boei en geslagen, ten einde later aan den rech ter te worden overgeleverd. Slot volgt.) ZELANDIA

Zelandia | 1902 | | pagina 1