Maandag 17 Januari 1902, Verpachting. de Grazingen Eene KEET GELDLEENING. Jaarmarkt IrnUi den 10 Maart 1902. HH, WINKELIERS atteuöe s.T. p.! Openbare Verkooping. 7 zware Koppen MAf ISSIIIi G. J. EGBERTS, Utrecht, Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelsehade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district. Bericht. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. 38,000 gulden, Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. publiek verpachten 3^= Vraagt prijscourant. des voormiddags ten 11 ure, verkoopen 2 4 dito welke zooveel welvaart en bloei heeft verspreid, niet door fiscale bepalingen van het buitenland worde doodgedrukt. Laat ons voorop zetten, dat wij niet aan de regeering gaan vragen: bescherming in de slechte beteekenis van het woord, dat is tegemoetkoming in ongenoegzame in nerlijke kracht; neen, met bescheidenheid, maar ook met fierheid durven wij beweren, dat de Nederlandsche landbouwers en fabrikanten niets wat op hun weg lag, hebben verzuimd. I)e kwaliteit der beetwortelen en de inrichting der fabrieken in Nederland kunnen wedijveren met de besten in het Buitenland en op grond daarvan, meenen wij vrijheid te hebben aan de Regeering te vragenwij deden wat mogelijk was, wil ons steunen en behoeden tegen on rechtmatige concurrentie uit den vreemde. In de laatste jaren is er in Europa een streven bemerkbaar geweest om de directe premiën te verlagen en al werd daaraan niet overal gevolg gegeven, in de mate en op de duidelijke wijze als in Nederland bij de Suikerwe't van 1897, er was toch overal vermindering waar te nemen, zij het dan hoofdzakelijk door de uitbreiding der pro ductie bij gelijk totaal premiebedrag. Al was Nederland onder dat opzicht verre van de meest bevoorrechtte, wij twijfelen niet of van de zijde der directe premie zou geen gevaar hebben gedreigd, dank de goede inrichting en de grootere capaciteit onzer fabrieken. Maar de groote exportlanden Oostenrijk en Duitschland hebben behendig gebruik weten te maken van de hooge invoerrechten welke ten hunnent op suiker worden geheven. Drie jaar geleden werd in Oostenrijk opgericht, een cartell tusschen raffinadeurs en ruw- fabrikanten, met het doel d«n binnenland- schen prijs te regelen en daardoor geheel onafhankelijk te worden van den wereld- prijs. De werking van dit cartell beantwoord de volkomen aan de verwachting en zijn nabuur Duitschland haastte zich dat voor beeld te volgen en kwam ook daar twee jaar geleden, een ongeveer gelijke over eenkomst in de suiker-industrie tot stand. Rusland, waar alles nog met vaderlijke zorg door de regeering zelf wordt ter hand genomen, richtte reeds vroeger iets gelijksoortigs in «Verbetering der inlandsche prijzen om op de wereldmarkt, daar waar geene be lemmeringen bestaan door surtaxes tot zeer lage prijzen te kunnen verkoopen." Rus land had daarbij hoofdzakelijk het oo» ge richt op Azië; Oostenrijk en Duitschland op Nederland en Engeland, terwijl dit laatste rijk gelijk bekend is, het voornaam ste afzetgebied is onzer raffinadeurs. Als men nu weet dat de surtaxe in Oostenrijk bedraagt: florijn 11.00 in goud op 100 kilo geraffineerd, florijn 6.00 in goud op 100 kilo ruwe suiker, en in Duitschland respectievelijk 20 en 15 Mark, en in beide landen de binnenlandsche consumptie vertegenwoordigt ongeveer een derde der productie, ja in Duitschland meer nog, dan is het niet te verwonderen, dat westelijk Europa werd overstroomd door suiker uit beide Rijken beneden kos- tenden prijs; in het trimestre Sept.-Nov. dezer campagne werd door Duitschland alleen naar westelijk Europa geëxporteerd ruim 200 millioen kilogr. (maandbericht Licht Januari 1902). Slot volgt.) NGUSOLOGI ES. NEUSWIJZE VERHANDELING OVER DEN NEUS EN DE BENEUSDE MENSCHIIEID. Daar het der vrouw niet zoo als den man vergund is in den baard te brom men, heeft de natuur haar 't voorrecht geschonken den neus ie laten hangen. Wil de man naar het koffiehuis, en he- fint de vrouw met den neus te wer en, dan worden hoed en stok weder nedergezet, en zij heeft den man bij clen neus, zonder dat hij er erg in heeft. De bestemming der vrouw is, den man door haar zacht karakter ten goe de te leiden, en zij vervult deze bestem ming door hem bij den neus rond le leiden. In Indië heeft men stammen, bij welke het gebruikelijk is bij het groe ten elkander tegen de spits van den neus te stooten. Dat is ontegenzeggelijk een zeer aansloolelijke vriendschap, en men mag bovendien met recht vragen hoe moet iemand die een stompneus heeft, zich van dit gebruik der welle vendheid kwijten P Sluiten zij een vriend schapsverbond met den neus, dan zal het liuwelijk vermoedelijk evenzoo zijn in dit geval geven zij dus elkander niet de hand, maar den neus; waarlijk eene schoone gelegenheid om elkander bij den neus te nemen. Intusschen licht er toch in dit ge bruik eene eerbetooning voor den schat bewaarder der reukorganen opgesloten, waarbij wij beschaafde en verlichte ster velingen zeer op den achtergrond wij ken. Zij schenken elkander den neus, zoo als men in Europa het hart schenkt, maar met veel meer grond, daar het laatste slechts eene zinnebeeldige han deling, en het eerste eene handtastelij ke, of liever neustasteljke waarheid is. Ik zou gaarne nog vele goede eigen schappen en hoedanigheden van den neus willen opsommen, doch vrees dat men mij van neuswijsheid zou beschul digen, en ik eindig daarom hier mede mijne verhandeling over den neus en de beneusde menschheid. H. A. ter IIeide. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden vrijdag zijn veroordeeld wegens Het niet voldoen aan een bevel door een ambtenaar: J. S. Hz. 37 j., schipper, Ier- seke tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h.mishandeling: H. I). 31 j., veldarbeider, 's Heer Abtsker- ke, tot 6 m. en L. B. 22 j., arbeider, West- kapelle tot 2 m. gev. straf en R. B. 16 j. musicus, Ylissingen tot /TO b. s. 10 d. h.; diefstalP. M. M. 62 j., werkman, Mid delburg, tot 3 m. gev. straf. In zake K. R. 27 jtimmermansknecht te Koudekerke, op 3 Januari j. 1. met C. M. 32 j., timmermansknecht te Koudekerke, wegens diefstal bij verstek veroordeeld ie der tot 1 m. gev. straf en waarvan eerst genoemde is in verzet gekomen, is op he den diens vonnis bekrachtigd. Vrijgesproken werd P. A. 70 j., land bouwer te Middelburg, die op 31 Januari j.l. voor meineed terechtstond en waar voor de Ambtenaar van het openbaar mi nisterie 6 maanden gevangenisstraf vor- derde. Ter griffie van bovengenoemde recht bank is namens P. N. 18 j., werkman te IJzendijke, hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis dier rechtbank van 24 Ja nuari j. 1. waarbij hij ter zake van mein eed werd veroordeeld tot lj. gevangenis straf. Ook door den heer Officier van Justitie is in die zaak mede hooger beroep aange teekend. Voor 't Gerechtsnof te 's Hage had zich gisteren te verantwoorden een landb. uit Hontenisse, door de Middelburgsche recht bank wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf'. Bekl. beweer de zelf te zijn mishandeld, (bij het oor getrokken) doch niet te hebben geslagen met een houweel, gelijk hem was ten las- gelegd, maar slechts te hebben geduwd, bij een twist over het plaatsen van een paaltje opeen stuk land. De mishandelde, als getuige gehoord, ontkende echter slechts te zijn geduwd. Hij was wel de gelijk geslagen en had hij wonden beko men. Adv.g-en. mr. Reitsma vorderde be vestiging. Mr. J. Wolterbeek Muller pleit te vrijspraak, daar slechts een afwerende beweging was gemaakt, althans oplegging van een lichter straf geldboete met het oog op de omstandigheden van het feit, beklaagcjes hoogen leeftijd meer dan 70 jaar en diens gunstig gedrag. Le Berlicumsche moord. Zondagmor gen 20 Augustus 1899 werd nabij de Pro- testantsche kerk te Berlicum het lijk ge vonden van F. Van den Boom, een oppas send rietdekker, die met zijn vronw en vier kinderen te Heeswijk gelukkig leefde. Men dacht dat hij door een bloedspuwing getroffen was, omdat geen uiterlijke tee kenen van geweld bespeurd werdenzijn weekgeld en horloge werden op het lijk gevonden en men was algemeen de mee ning toegedaan, dat de man geen vijanden had. Toen het lijk echter geschouwd werd, bevond men een steek in de borst, die blijkens het gevoelen van deskundigen, oorzaak van den dood geweest was. Een streng onderzoek werd door de jus titie ingesteld, doch vruchteloos. Men kon den dader niet op het spoor komen, totdat hij zich enkele maanden geleden verpraat te. Onder den invloed van drank was hij aan 't praten geraakthet onderzoek werd voortgezet en spoedig logde een 27-jarig boerenarbeider te Berlicum voor den rech- ter-commissaris een bekentenis af, die, ge staafd door de noodige getuigenissen en aanwijzingen, den man naar de openbare terechtzitting bracht. Donderdag stond hij dan ook terecht, beschuldigd den moord op Van den Boom gepleegd te hebben. Niet minder dan 24 getuigen waren afgeroepen. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenis straf. Moord te Tilburg. De correspondent van het »Hbl." te 's Hertogenbosch schrijft. Zonder in eene beoordeeling te willen treden omtrent het door mr. Simons aan gevoerde tegen den langen termijn die verliep voor en aleer definitief werd vast gesteld, dat de zaak van het O. M. contra den verdachte Mutsaers in hooger beroep zou worden behandeld, kan het toch zijn nut hebben de verklaarbare spanning, waarin het groote publiek verkeerde voor dat het zekerheid had van de behande ling der zooveel sensatieverwekkende zaak voor het Hof, bezwaarlijk eerder een einde kon worden gemaakt. Immers de ambtenaar van het O. M. bij het gerechts hof alhier had zich antwoord te geven op de vraag, of er een nader, wellicht een ander licht zou zijn te ontsteken in deze reeds van zoovele zijden en door zoovelen bekeken zaak en aan het geven van dat antwoord moest eene grondige studie voor afgaan van alle stukken van het dossier, op deze zaak betrekking hebbende, en te zameu eenige stapels paperassen vormen de, waarvan niets onbestudeerd mocht of kon blijven. Nu het eindelijk zoo ver is gekomen, dat de behandeling is vastgesteld, mag daaruit worden afgeleid, dat deze studie den betrokken ambtenaar van het O. M. bij het gerechtshof alhier, mr. Cas- tendijk, het noodige licht heeft verschaft om met grond te kunnen verwachten, dat het Hof bij dit licht den schuldige zal kun nen aanwijzen. Van 16 tot en met 31 Januari 1902. Zuitblorpe. Geboorten. 20. Oswald Leopold z. van Augustus de Meijer en van Leonie de Clercq. Overlijden. 18. Camillus Antonius Ver- sijp oud 26 d. z. van Adolphus en Maria Paulina Lijppens. HonteiiiNso. Huwelijks-Aangiften. 17. Eduard Jos. v. Dommelen, 34 j., jm. en Maria Xav. Neve, 24 j., jd. Ludovicus Hon. van Jole, 23 j., jm. en Louisa Cath. Willems, 24 j., jd. Gillus Lavoir, (van Hengstdijk), 56 j. wed" en Anna Cath. Roeland, 52 j., wède. Petrus van de Vel de, 27 j., jm. en Maria Louisa van Over- meeren, 30 j., jm. Desiré Verschuren, 27 j., jm. en Ros. Verschuren, 22 j., jd. 18 Alphons van Damme, 26 j., jm. en Elisa beth van Laar, 28 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 18 Jos. Fr. Voet, 23 j.. jm. en Oath, de Bakker, 32 j., jd. 25 Pteier van Schefendom, 31 j., jm. en Phil. Pauwels, 29 j., jd. Geboorten. 16 Antonia Mathilda, d. van Jan Francs Cappendijk en Anna Cath. van Laere. 18 Leendert Michiel, z. van Leen- dert van Dommelen on Maria de Zwart. 26 Alouisius Alphonsus, z. van Jud. Due- rinck en Philom. Goossen. Alphonsus Jo seph, z. van Petrus Joh. van Waterschoot en Apol. Heijman. 27 Elisabeth Maria, z. van Cornelis Sponselee en A. M. v. d. Walle. 30 Petrus Alouisius, z. van Jan Franc8 de Waal en Virg. de Vijlder. 31 Alouisius, z. van Francies Neve en Maria Duerinck. Overlijden. 17 Maria de Klerk, 5 m., d. van Adriaan en Maria L. Buijs. Anthonij Bun, 66 j., wed" van Celestina Sponselee. 19 Petrus Krieckaert, 7 m., z. van Edu ard en Apol. Beeckman. Jacobus van Es- broeck, 75 j., wed" van Dorothea Dhont. 24 Augustinus Mar. Ferket, 1 m., d. van Cerillus en Emma Mar. Pieters. 26 Edu ard Jonkheijm, 4 j., z. van Pieter Joh. en Melania Bogaert. 28 Petrus Jac. Neve, 3 m., z. van Kornelis en Ros. Vettenburg. 29 Desiré Bun, 2 j., z. van Judocus en Jud. Stoel. 30 Elisabeth van Geertruij, 22 j., d. van Jan Francies en Anna Cath. van Zwaai (overl.) Wostdoi'ix'. Huwelijks-Voltrekkin- gen. 16 Petrus F. de Vleeschouwer, (van Sas van Gent), 35 j.,jm. en Emerence F. Dhaene, 20 j., jd. 21 Theodulus van Troost, 27 j., jm. en Florence Guinau, 20 j., jd. Geboorten. 16 Edmundus Fredericus, z. van Florimondus Schelfaut en Amelia M. Nederlof. 19 Augusta Maria, d. van Hen- drikus J. Ceulenenaere en Mathilde van Laere. Overlijden. 27 Romanus A. de Guijte- naer, 9 m., z. van Phalraïlde M. de Guij- tenaere. 28 Jacomina Zaaijer, 81 j., echtg. van Cornelis van Pienbroek. 28 Een als levenloos aangegeven kind van het vrouw, gesl. van Seraphinus Pielaart en Louisa C. de Munck. 29 Fredolinus Ednardus de Bruijcker, 2 m., z. van Alphonsus J. en Blondina R. Pluijm. 30 Petrus van Bauchaute, 81 jwedn. van Maria S. Bauwens. Gedurende de maand Januari. Osisenisse. Geboorten. Petrus - Au gustinus, z. van Josephus van Kouteren en Cornelia Louisa Neve. 9 Petrus Aloijsius, z. van Dingenum de Wael en Louisa van den Borck. 12 Theodorus, z. van Petrus Francies de Kort en Philomina de Rijk. 20 Albertus, z. van Petrus Heijens en Ro- zalia Kamoen. Overlijden. 6 Adriaan van der Velpen, 39 jechtg. van Isabella Cecilia Jacobs, wed. van Isabella Maas. 26 Rozalia Per- daan, 5 m., d. van Ludovicus en Louisa Burm. Theodorus de Kort, 15 d., z. van Petrus Francies en Philomina de Rijk. Apolonia Pieters, 73 j., wede van Theodo rus van Eetvelde. Oostdurg, 5 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer ruim met ma tigen handel. Goede vraag naar haver. Men besteedde voor Tarwe f0,— a ƒ0,— den H.L. nieuwe ƒ6,80 a ƒ7,20 den H.L. jarige rogge /O, a ƒ0,nieuwe ƒ5,25 a ƒ5,40 den H.L. jarige wintergerst ƒ0,a ƒ0,uieuwe 'ƒ7,50 a ƒ7,75 per 100 K.G. jarige zomer- gerst ƒ0,a ƒ0,nieuwe ƒ7,00 a ƒ7,50 per 100 K.G. haver ƒ7,50 a ƒ7,75 per 100 K.G. paardenboonen ƒ7,20 a ƒ7,30 den H.L. groene erwten 8,70 a 8,80 kroonerwten ƒ8,20 a ƒ8,40 koolzaad ƒ0, a ƒ0,—. MIDDELBURG. 6 Febr. Ter graan markt van heden was de aanvoer uit Wal cheren niet zoo groot als de vorige week. Tarwe, zomergerst en witteboonen werden het meest gepresenteerdvan andere ar tikelen was weinig ter markt. De noteering is als volgt: nieuwe Wal. tarwe werd van ƒ6,75 tot ƒ7 naar kwa liteit gekochtrogge op ƒ5.75 gehouden wintergerst ƒ4.75 a 4.80 naar deugd zomer dito hield men op ƒ4.75Walch. witteboonen begin beurs algemeen op ƒ11.50 gehouden, werden later nog met moeite tot ƒ11,25 gekocht; ronde bruine- boonen in puike soort weinig ter markt en op ƒ8,50 gehouden lange dito ƒ7,25 a ƒ7.50 naar deugdgroene kookerwten in puike soort ƒ9 betaald; kroonerwten wei nig ter markt tot 9.10 gekochtkoolzaad tot ƒ10.25 verhandeld. Boter ƒ0.95 a 1.05 per kilo. Eieren ƒ4.per 100 stuks. Goes, 4 Febr. Ter graanmarkt van he den was tengevolge van de sneeuw wei nig aanvoer. De prijzen bleven onveranderd. Boter ƒ1,05, ƒ1,10 a ƒ1,08 per kilo. Eieren ƒ4,ƒ4,40 a ƒ4,20 per 104 stuks. Amsterdam, 5 Febr. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd runderen, Tc qual. c., 2e qual. c., 187 vette kal veren, le qual. 95 a, c., 2e qual. 85 c., 3e qual. 80 c. per kilo, graskalveren 29 nuchtere kalveren ƒ9 a ƒ12, - schapen, lammeren, 436 vette varkens, 46 a 48 c. per kilo, biggen, paarden. Rotterdam, 4 Febr. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 1768 runderen, 380 vette, 204 nuchtere kalveren, 583 schapen, 453 varkens, 56 biggen. Run deren hoogste prijs 66, laagste 48 cent; kalveren hoogste 104, laagste 76 cent schapen hoogste 50, laagste 42 cent varkens hoogste 51, laagste 45 cent; alles per kilogram. Schiedam, 6 Februari. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn ƒ8'A a per heet. ct., zon der fust en zonder de belasting. Spoelingscommissie per ketel 1.70. De verkoop van een deel der vroeger reeds breeder geannonceerde zoogenaam de Axelsche Vlakte, toebehoorende aan de Weduwe Erven W. DEKKER Pz., zal alsnu plaats hebben op des namiddags 2 ure bij P. Koole te Axel. Notarissen Dregmans, Axel, Van der Moer,) Terneuzen De Ridder) lerneuzen- Het PESTUUR van den polder West- dorpe of Nieuw-Vogelschor, zal op ÏO Februari 1»02, 's voormiddags ten 10 ure, ten huize van J. de Caluwé, «Huisje Driekwart" te Westdorpe, van 's polders dijken in 5 percee- len, voor den tijd van 6 jaren. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van den Ontvanger-Griffier van voornoemden polder te Sas van Gent. De Dijkgraaf, EDM. DUMOLEIJN. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van AUGUST ELI- GEEST, herbergier te Ter Neuzen, in zijn woonhuis, omtrent dsn Baandijk, nabij de Barrière, op Wociisilag Ui Februari 1Ü02, des namiddags ten 3 ure, verkoopen: (nieuw hout) lang 14 Meter en breed 4 Meter, staande in de na bijheid der Staalfabriek, gemeente Tér Neuzen, tot afbraak. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal in de buurt «het Zwaantje" tegen den tolboom, gemeente Ter Neuzen op Zaterdag' 22 Februari UM>2, des namiddags ten 3 ure, vsrkoopen EENE PA R T IJ gediend hebbende bij het houden van het Vlaamsch Zendingsfeest als: 2 Spreekplaatsen met toebe- hooren, Planken, Deuren, Kapstok ken, Emmers, Manden, Water-, Koffie- en Theeketels, Tafelmessen, Vleeschvorken, Handdoeken, Ser vetten en verdere goederen. Het Bestuur van den Polder Beoosten en Bewestenblij maakt bekend, dat van heden af de inschrijving wordt open gesteld naar eene geldleening ten be hoeve van dien polder, tot een bedrag van in obligatiën van 500 gulden en des- verlangd in onderdeelen van 250 gul den, tegen eene rente van vier ten honderd 's jaar^s en a pari-koers. De onderteekende inschrijvingsbiljet ten gesteld op zegel van 15 cents in hoofdsom, kunnen in gesloten omslag worden toegezonden aan den dijkgraaf van den pifider, den heer A. Moerdijk te Zuiddorde, vóór of op den 24 Fe bruari 1902, of kunnen persoonlijk aan het polderbestuur worden overhandigd ten huize van Mej. Wed. Rolff te Axel op Dinsdag den 25 Februari 1902, des namiddags van 2 tot 3 ure, op welk laatste uur te dier plaatse alle biljetten zullen worden geopend in tegenwoor digheid van de inschrijvers. De inschrijvingsbiljetten moeten on derteekend zijn en bevatten naam, be roep en woonplaats van den inschrij ver alsmede het aantal obligatiën waar voor wordt ingeschreven. De storting der gelden zal moeten geschieden 8000 gulden op 1 April 1902, 15000 gulden op 15 Mei 1902, en 15000 gulden op 1 Juli 1902 Bij de levering der obligatiën op 15 Mei en 1 Juli 1902 zal bij het kapitaal de rente van af 1 April ad. 4 pet. moe ten gevoegd worden. Plan en voorwaarden dezer geldlee ning zijn op aanvrage verkrijgbaar ten kantore van den Dijkgraaf of Ontvan ger-Griffier des polders. Zuiddorpe, 5 Februari 1902. Het Bestuur, A. MOERDIJK, Dijkgraaf. II. MAERTENS, Ontvanger-Griffier. TE w q OP De Burgemeester, C. VAN WAES. Fabrikant van lijiic Worst- en Vleesclrwareii. Groothandel in Sjiek, Ham, Worst, Reuzel, enz. Noteert vrijblijvend: VET SPEK ƒ0,65 GESMOLTEN REUZEL «0,65 le kwaliteit ROOKWORST 0,80 ZULT 0,60 ELOKWORST 0,92 Emballage en reuzelvaatjes vrij. Onbekend Rembours. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de firma Gebroe ders BAARS te Hoofdplaat, op I>ius<la£ 11 Februari U102, van olmen boomen, liggende op de hofstede bewoond door de Wed. Desiré IJsebaert in de Axelsche straat, gemeente Westdorpe, en liggende aan het zijkanaal aan de Passluis, nabij Sas van Gent. Zij, die tegen betaling van een entreegeld van negentien cents per geniet, tot voormelde maatschappij wenschen toe te treden, gelieven zich vóór 30 April e. k. aan te geven bij den Secretaris. Wenscht men echter ook deel- gerechtigd te worden in het afzonderlijk Beheerd Kapitaal"thans onge veer f 18000 bedragende, dan is bovendien een entreegeld verschuldigd van één gulden en dertien cents per gemet eensgevend geld en wordt men verzocht van dat verlangen bij de aangifte «lublelijk te doen blijken. Voor verdere inlichtingen raadplege men den almanak voor 1902 van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij (bladzijde 114 en 115) of wende men zich tot het Bestuur. K. J. A. G. baron COLLOT d'ESCTRY, Kloosterzande, Voorzitter. FRAN GUIS VAN WAESBERGHE, Hulst, Secretaris.

Zelandia | 1902 | | pagina 3