Verpachting. de Grazingen Openbare Verkooping 3000 bossen Sparrensnoei, 24 Eikenboomen, 3000 bossen Sparrensnoei, Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. publiek verpachten heeft zich tot de gemeentebestuuren ge wend met de vraag of er in de gemeen ten bepalingen zijn welke het bezoek van kinderen of onderwijzers, lijdende aan tuberculose, tot de school regelen en, zoo ja welke deze bepalingen zijn en of zich op de lagere scholen geval len van die ziekte voordoen Men schrijft aan de M. Ct. De vier inbrekers, die Zuid-Beveland in onrust brachten, zijn Zaterdagavond door 's-G'ravenpolder gekomen en heb ben den nacht doorgebracht op een tar- wetas onder eene arkzij moeten ook aan een afgescheiden kerk een bezoek gebracht hebben, naar men zeide, en wezenlijk, pas Donderdag is gebleken dat zij ook in de kerk van wijlen do- mine 'Bakker te 's-Gravenpolder zijn geweest; zij hebben een paar ruiten uitgesneden, een bus geforceerd en een hamer medegenomen, welke hamer op hen gevonden is. Zeer vreemd mag het genoemd worden dat de commissaris van politie te Goes de attentie gehad heeft alle burgemeesters uit den omtrek van Goes te berichten welke heeren Zuid-Beveland een bezoek brachten, be halve den burgemeester van 's-Graven- polder. Men zegt dat deze zich tot hoo- ger autoriteit wendde met eene klacht over deze eigenaardige opvatting van zijn plicht van bedoelden commissaris. Doch om op de inbrekers terug te komenna op den tas geslapen te heb ben, zijn ze Zondags in Ovezand en Driewegen geweestdes avonds hebben ze getracht te Ovezand bij eene weduwe in te breken toen zij de meid naar de kerk hadden zien gaan, doch deze on- verschrokkene weduwe dreigde hen met een geweer waarop zij afdropen. Zij zijn toen in Kwadendamme teruggekomen en de rest is bekend. De zilveren voor werpen, uit de sacristy der R.-K. kerk gestolen, zijn bij hen gevonden. De put van Biezelinge, waarin zij bij hunne arrestatie iets geworpen hadden, werd Woensdag met behulp der brandspuit leeggepompt, doch niets bijzonders werd er gevonden. Ms;i'. J. Aelen. Roosendaal, 2 Februari. De kille wind giert door de straten en snijdt en striemt de voorbijgangers in 't gelaat. Hoe fel ook de koude is, zij kon Roosendaals ingeze tenen hedenmorgen niet weerhouden zich te begeven naar hunne parochiekerk, om hunne belangstelling te toonen in en ge tuigen te zijn van de indrukwekkende gebeurtenis, die daar plaats greepde plech tige consecratie van Mgr. J. Aelen, bisschop van Temisonië, Coadjutor-Bisschop van Madras. De stad zelf was een feestelijk aanzien gegeven, van huis tot huis wapperden de nationale en pauselijke vlaggen. De parochiekerk, waarin de plechtige wijding plaats had, was zoowel van buiten als van binnen keurig versierd. Voor den hoofdingang prijkte te midden van groene kransen en slingers van immortellen een chronicum, den Wijdeling herinnerende hoe hij door den Heer geroepen was, gezalfd te worden tot een der prinsen van Zijn volk. Binnen de kerk waren aan de pila ren aangebracht de wapenschilden van de bij de Wijding betrokken doorluchtige kerk vorsten van Breda, 's-Hertogenbosch, Roer mond en Madras, benevens die van Z. H. Paus Leo XIII, Roosendaal, Tilburg en Nederland. De pilaren zelve waren onder ling verbonden door wimpels en guirlan- den van groen. Aan het zangkoor en in het midden der kerk prijkten nogmaals twee chronica, heilige spreuken bevatten de, welke de wijdende Bisschop tot den Wijdeling sprak. De geheele versiering maakte een plechtigen indruk. Eene beschrijving te geven van de hei lige ceremoniën, die drie uur duurden, ligt niet in ons bestek, menige kolom zou noodig zijn, ten einde onze lezers hiervan een goed begrip bij te brengen. Na afloop der H. Wijding werd Z. D. H. Mgr. Aelen op zijn terugtocht naar het Missiehuis door de Koninklijke Harmonie »Vlijt en Volharding" eene aubade ge bracht en hiermede konden de openbare plechtigheden als geëindigd beschouwd worden Het zal onze lezers wellicht aangenaam zijn een en ander te vernemen uit het le ven van hem, die thans door zijne H. Wij ding tot Bisschop bekleed is met de volheid der priesterlijke macht. Mgr. J. Aelen aanschouwde het eerste levenslicht te Tilburg op den eersten Kerst dag van het jaar 1853. »Verweesd voor hij wist, wat in ouders hij dierf, vergoedde eene tante te Waspik hem het gemis der ouderlijke liefde en zorg. Uit zijne gehee le levenswijze als kind bleek zijne roeping tot den verheven priesterstand. Vandaar dat hij zich in 1867 begaf naar het Klein Seminarie te 's-Hertogenbosch en verder in 1873 naar het Groot Seminarie te Haaren om zijn hartewensch, eenmaal dienaar te zijn in den wijngaard des Heeren, in ver vulling te zien gaan. Gedurende zijne theo logische studiën echter voelde hij zich meer geroepen de prediking van het Kruis en van Jezus' liefde te gaan verkondigen aan de heidenen en wilde volkeren, dan wel tot het bepalen van zijn werkkring bin nen de enge grenzen van zijn vaderland. Hij verkreeg de toestemming zijner fami lie en vergezeld van hare beste wenschen en die zijner oversten begaf hij zich in 1875 naar Mill-Hill bij Londen, ten einde zich daar aan te sluiten bij de St. Josephs-Con- gregatie voor vreemde missiën. Na voltooi ing zijner studiën werd hij in 1878 tot priester gewijd en zag hij zich opgedragen de Katholieke leer te gaan prediken aan de heidenen van Afghanistan, waarheen hij in April 1879 vertrok. Tengevolge van den oorlog van dit land met Engeland wachtten den jeugdigen Father Aelen de grootste moeielijkheden. Slechts na lange, vermoeiende dagmarschen en reizen, kon hij met zijne medezendelingen Kandahar, hunne eindbestemming, bereiken. In het volgende jaar, 1880, maakte hij in dienst van het Engelsche leger den veldtocht mede van Kandahar naar Kaboel, waarbij hem eene Engelsche militaire onderschei ding ten deel viel. Na het einde van den oorlog begaf hij zich naar de missie van Madras. Hier pre dikte hij tot het jaar 1889 in zijne parochie van Vepery. Tal van goede vruchten bracht hier zijn Evangelieverkondiging voort. Hij stichtte er scholen, weeshuizen en andere inrichtingen van liefdadigheid en ook een klooster van Inlandsche zusters. Hij werd een der raadslieden van den Aartsbisschop Mgr. Colgan, die hem thans met groote vreugde als zijn Coadjutor en opvolger zal zien terugkeeren. In 1889 werd Father Aelen uit Madras weggeroepen ten einde als Rector op te treden te Mill-Hill. In plaats hiervan echter, werd hem de stich ting opgedragen van een nieuw Missiehuis in Holland. Hij vestigde zich te Roosen daal, waar hij (met tusschenpoos van een jaar, daar hem in 1895 in naam van Kar dinaal Yaughan werd opgedragen al de missies en staties der St. Josephs-Congre- gatie te bezoeken) tot heden verbleef. Wie eenigszins bekend is met de bekrompen middelen, die Father Aelen bij het stich ten van het Missiehuis alhier ten dienste stonden, en met den tegenwoordig bloeien- den en nog steeds in bloei toenemenden toestand dier stichting, bemerkt den groo- ten zegen van God, die op zijn werken immer rustte, beseft de edele zelfopoffering en groote werkkracht, waarmede hij ge durende een tiental jaren het Directeur schap van het Missiehuis alhier waarnam, eene zelfopoffering en werkkracht, waar door Z. H. Paus Leo XIII hem waardig keurde te worden een der vorsten van Christus' kerk. Moge God zijn werk in Indië even over vloedig zegenen als hij het deed in Roo sendaal. Ook wij roepen Mgr. Aelen den litur- gischen wensch toe, die heden driemaal herhaald door het kerkgebouw weerklonk Ad muitos annos. Tilburgsche moord. Naar wij ver nemen, zal deze zaak op Woensdag 11 Juni aanstaande voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in behandeling komen. Noor dhr Als een bewijs hoe men zelfs in En geland De Wet bewondert, laten we hier een paar strophen volgen, van een lied, dat we in The New Age hebben gevon den DE WET. O, zing mij een lied vol kracht en leven, dat rolt als hoevengedonder Muziek weerklinke in hupp'lende maat de galop van het paard in vurige kracht als het rukt aan den teugel en schuimt [om den bek Want ik zing van een ruiter den dapp'ren [De Wet. Door den donkeren nacht komt gestamp [en gedraaf, Door het zwart van den nacht klinkt [paardengetrappel Met geratel van wapens, en wielen en [passen, En dof gedreun in den grond van 't ge- [donder, Wie rijdt door den nacht bij donkere maan? En de nachtuil antwoordtDe Wet, de [Wet Zijn huis is het open gelaat van het veld, Zijn dak is het azuur van eindlooze ruimte Hij slaapt, waar hij losmaakt den gordel [van het zadel, Zijn eenig bed is de goede roode aarde, En nooit is er zulk een leider gezien Die strijdt voor de vrijheid De Wet, De [Wet Wel menigmaal hadden wij bijna den held, Maar vergeefs hebben wij telkens gesnoefd, Wij hebben hem omringd met ijzer en staal, En hebben gedroomd, dat hij lag op den [grond, Maar de leeuw was weer op en verscheur de zijn net En was weer vrij in het open veld die De [Wet. Hij slaat ons hier van daag met den troep, En morgen een honderd mijl verder Hij schiet als de bliksem over 'topene veld, En draagt den dood op het punt van zijn [zwaard, De schuld hebben wij te betalen, zweert hij, Den eed zal hij houden in den dood, o De [Wet {Tel.) Spelen met vuur. Hoe gevaarlijk het spelen met vuurwapenen is, heeft een voorbeeld in Frankrijk weder geleerd. Een 28-jarig ingenieur zat in zijn kamer met een vriend te praten, terwijl er een revol ver op de tafel lag. Schertsend nam hij het wapen op en legde aan op zijn vriend. Deze verzocht hem het weg te leggen zulk een scherts was wel eens gevaarlijk. Maar de ander antwoordde dat er volstekt geen gevaar bij was. »Kijk maar!" en hij richtte de loop naar zijn eigen hoofd, trok den haan overeen schot ging af en de jonge man stortte dood neer. Hij wist niet dat de revolver geladen was. llfeiulera^vukheiil l»ij varkens. Nietige oorzaak in schijn, groote gevolgen. Slot.) Eten kon hij immers geven zooveel hij wilde, zulk een overvloedigen oogst had hij nog nooit gehad en viel 't allemaal zoo tegen. Hij vertelde dat hij eigenlijk aan de big getjes niets bijzonders had bemerkt, als dat zij snuffelden in het mest en soms schenen te slokken alsof zij iets rooken. Ik bekeek nog eens goed de arme diertjes die zich daar voor mij al hinkende door het hok sleepten en dacht na wat wel de oorzaak van die verschijnselen kon zijn. Daar eensklaps ging er een licht op in mijn geest. Ik had eens gelezen van voederen van dieren en van 't belang dat er in gelegen is de samenstelling der voeders een wein- nig te kennen. Van de aardappels in 't bijzonder dat zij rijk zijn aan zetmeel, aar- dappelbloem, doch zeer arm aan minerale bestanddeelen, namelijk phosphorzuur en kalk. Met die gegevens kon ik den heelen le vensloop van deze kleine beestjes opma ken. Bezien wij bijv. eens een tabel van het gehalte aan minerale bestanddeelen van eenige voedersoorten. In Wolff's «Leer der meststoffen" vinden wij op 1000 deelen Asch. Kalk. Phosphorzuur. Aardappelen 9,05 0,3 1,6 Rogge 18,0 0,5 8,5 Grashooi 5!T,8 9.5 4,3 Klaverhooi 82,3 23,5 10,0 Erwten 23,4 1,1 8,4 De rogge bijv. houdt dus ongeveer twee maal zooveel kalk en vijfmaal zooveel phosphorzuur in als de aardappelen. Het klaverhooi houdt meer als VOmaal zooveel kalk en Smaal zooveel phosphor zuur in als de aardappelen. Zooals hekend bestaat het gebeente on zer zoogdieren hoofdzakelijk uit phosphor- zure kalk. Volgens hetzelfde werk van Wolff vin- deTi wij op 1000 deelen Kalk. Phosphorzuur. Beendermeel 313 232 te samen dus 545 deelen van de 1000, dus meer dan de helft. Hei beendermeel is de eerste phosphor- zure meststof die men gebruikt heeft. Men strooide het lang uit vóór dat superphos- phaat bekend was. Wanneer dus de moederzeug hoofdzake lijk gevoed wordt met aardappelen en niet in staat gesteld wordt op de weide de ont brekende kalk op te zoeken, dan is haar bloed ook arm aan deze stof en de bigge tjes worden geboren met een zwak been- derengestel Gaat men na de geboorte voort op dezelfde wijze te voederen, dari kunnen de jongen in de melk der moeder ook weer onmogelijk de zoo noodiges kalk en phos phorzuur vindende verzwakking der beenderen verergert en wat doen zij dan Door hun instinct gedreven gaan zij zelve deze stoffen zoeken, waar zij het vinden kunnen. Het eerste wat zij in den stal vinden is de urine der moederzeug, welke zooals bekend, rijk is aaii kalkzoutenzij slurpen die op en gaan ten gronde. Een toestand welke eenigszins gelijkt op het hierboven omschreven geval is die van hoenders welke altijd zijn opgesloien, en wie de kalk, noodig tot het vormen der eierschalen, niet wordt toegediend. Daar zij de nood'ige kalk niet krijgen, kunnen zij hem ook in hun lichaam niet verwer ken en leggen dan eieren zonder schaal. En de gevolgtrekking van dit ver haaltje Wil men biggetjes bekomen met krach tig gebeente en dit zal wel de wensch zijn van ieder varkenskweeker dan zor- ge men dat vóór de geboorte het moeder- zwijn de noodige kalk in phosphorzouten vinde èn in den toegedienden kost èn door het in de gelegenheid te stellen van te woelen in goeden kalkrijken grond, steen- kolenasch enz. Na de geboorte geve men naast de moeder ook aan de jonge diertjes de gelegenheid om hunnen nooddruft hier aan te voldoen. Is. men door-omstandig heden genoodzaakt kalkarm voedsel te ge ven, zooals aardappelen, afgeroomde melk en maïs, dan dekkc men het te kort aan kalk en phosphor door toedienen van voe- derphosphaten die ieder zich gemakkelijk en goedkoop kan aanschaffen. E U HOL, O I E. NEUSWIJZE VERHANDELING OVER DEN NEUS EN DE* BENEUSDE MENSCHHEID. Men zegt in den regel »de mensch en zijn neus,» zonder te denken aan de bittere ironie welke in deze uit drukking gelegen is want in den rechten zin behoorde men eigenlijk te zeggen »de neus en zijn mensch daar de mensch meer dén neus, dan de neus den mensch toebehoort". Deze eerste grondstelling mijner al lernieuwste neusologie moge dén lezer zonderling toeschijnen, wordt hierdoor bewezen, dat hij hem steeds voor oogen houden en overal volgen moet. Geen deel van het menschelijk gelaat is zoo verheven, in alle opzichten zoo uitstekend als de neus; ja zelfs de be langrijke mond staat onder hem, en hij neemt een veel liooger standpunt in dan eerstgenoemd deel van het gelaat. Welk deel van het menschelijk li chaam kan zich beroemen eene éigene wijsheid te bezitten Het is de neus Het is de neus! Want men zegt niet deze of gene bezit oogenwijsheid, of hij is mondwijs, maar wel, en met het volste rechthij bezit neuswijsheid, of hij is neuswijs. De neus is de barometer van des menschen geldelijken toestand. Wordt het kapitaal vermeerderd of vergroot, dan steekt men den neus in den wind; daalt het tot beneden 0, dan laat men gew oonlijk den neus hangen. Daarentegen heeft niets zooveel van de booze wereld te verdragen als de lieve neus. Wanneer iemand nieuws gierig is en gaarne "alles wil weten, hoort men terstond zeggen: hij steekt overal zijn neus in Ja, men drijft de ongerijmdheid nog verder door de fouten van den mensch vaak geheel op rekening van den neus te scuiven; want heeft iemand eene onvoorzichtigheid be gaan, men hoort van alle kanten zeg gen: hij heeft zich zeiven hij den neus gehaden de neus is aan aljes zoo onschuldig als een kein kind. Dat de neus bij zijne onschuld steeds geduldig blijft en grootmoedig de schuld van den mensch op zich neemt, weten wij allen; immers wordt iemand om eene verkeerde daad of handeling be rispt, zoo heet het gewoonlijk: hij heeft eene neus gekregen, of hij is er met een' langen neus afgekomen. De neus draagt dus geheel de schande. En toch is de neus bij al deze goede hoedanigheden geen voorwerp van bij zondere vereering. Duizend en nog maals duizend zoetvloeiende rooskleu rige gedichten zijn reeds voor eeuwen, toen de verlichting en beschaving ons nog niet zoo erg hij clen news had, door de poëten uit alle oorden der we reld te boek gesteld, onder de.opschrif ten hare oogen, haar mond, hare lippen, enz. enz. Geen enkele dezer Apollo-zonen heeft haar neus" be zongen, of eene ode op dit uitstekend deel der vrouwelijke schoonheid ge maakt. Dit feit is des te zonderlinger, wanneer men in aanmerking neemt de rijke stof welke de neus den dichter aanbiedt. Zoo doet b. v. een adelaars neus aan verhevenheid en moed, een wipneusje aan dartelheid en koketterie denken, enz. enz. Bij al de hierboven opgenoemde voor rechten en hoedanigheden bezit de neus nog eene eigenschap, welke boven alle andere onschatbaar genoemd mag wor den, namelijk deugd. Wanneer iemand te veel drinkt, wordt zijn neus rood, dat is zuivere onschuld en deugd, daar hij door toorn ontgloeit, of van schaamte bloost, over de zwakheden of misdaden van hem aan wien hij zoo nauw ver bonden is. Ook voert hij den mensch nimmer op kromme wegen, maar langs den regten weg, en hij vermaant hem steeds om in zaken welke voor hem ondienstig zijn, niet verder te zien dan zijn neus lang is. De neus is de zetel van den bril wel ken hij draagt, en daardoor het middel dat ons in staat stelt een' helderen blik rondom ons tè werpen. De vrouwen die met elk deel van haar gelaat een groote magt uitoefenen, en daardoor steeds het meest verstokte mannelijke hart weten in te nemen of tot overgave te dwingen, kennen zeer goed de macht van den neus. Zij behoe ven maar even den neus ojp tè halen, en de koenste vereerder blijft met de woorden in den mond staan geen schot uit een getrokken kanon is zoo zeker als het neus ophalen eener schoone vrouw. (Slot volgt.) 's Ilccrciiliock. Geboorten. 4 .Jan. Maria d. van Petrus Alexander de Vos en Philomena Piessens. 11 Jan. Johanna d. van Johanhes Vette en Jobje de Jonge. 23 Jan. Abraham z. van Jan Gerardus Spruit en Willemina de Leeuw. Overlijden 13 Jan. Huibrecht Goense, 60 j. ongeh. z. van Huibrecht Goense en Ja- comine Bos (overl.) 24 Jan. Pieter de Jon ge 73 j. weduwnaar v. Cornelia de Jonge en Catharina v. d. Ende. 27 Jan. Virginie van den Bulck 60 j. weduwe v. Leonar- dus Westdijk en v. Cornelis van 't West einde. Hulst, 3 Febr. Middenprijs per 100 k°. Tarwe ƒ8,00, Rogge ƒ6,25, Wintergerst ƒ7,25, Zomergerst ƒ0,00, Haver ƒ7,00, Erwten ƒ10,00, Paardenboonen ƒ8,25, Dui- venboonen 9,25 Witteboonen /'0,00, Brui- neboonen ƒ7,50, Boekweit ƒ0,00, Lijnzaad ƒ12,50, Aardappels ƒ2,25. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0,00. Boter per kilo ƒ1,10. Eieren per 26 stuks ƒ1,00. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 18 stuks hoornvee, 50 varkens, verkocht8 30 Schiedam, 3 Februari. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn ƒ83/! a per beot. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel ƒ1,60. Rotterdam, 3 Februari. Ter veemarkt waren arngevoerd 391 vette runderen, 165 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 381 schapen of lammeren, 403 varkens, big gen, paarden. Koeien en ossen 24 tot 33 c., stieren tot c., kalveren 40 tot 53 c., scha pen 21 tot 25 e., lammeren 27 tot 30 c., varkens 23 tot 257* c. en lichte varkeus voor export a 23 c. per 7« kilo. GENT, 31 Jan. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 99 schapen, 6 lammeren, 89 kalveren, 265 vet te varkens, 12 loopers, 275 biggen, 8 melk koeien, 3 groote ossen, 95 jonge ossen, 104 vaarzen, 107 vette koeien, 81 stieren, 83 magere dieren. Prijzen waren per kilog voorossen en vaarzenvleesch fr 1,25 a fr. 1,30; idem 2de qual fr. 1,15a 1,20; koeienvleesch fr. 1,20 a fr. 1,25; idem 2de qual. fr. 1,05 a fr. 1,15; stierenvleesch fr. 1,15 a fr. 1,25; kalfsvleesch fr. 1,70 a fr. 2,10; schapen- vleesch fr. 1,25 a fr. 1,35lammeren vleesch fr. 1,90 a-fr. 2,10; varkensvleesch fr. 1,25 a fr. 1,30. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,82 a fr. 0,84stieren fr. 0,72 a fr. 0,74kal veren fr. 1,10 a fr. 1,15. Versch roet fr. 0,45 a fr. 0,55. Koers van liet iii'lil. Belgisch per 100 frs. 48,- a 48,05. 15eiirs van Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 24.40 per 100 K. G. Maart/April fr. 24,50. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 28.25 per 100 K. G. Maart/April fr. 28,50. Superphosphaat 12 a 14 pet. stikstof franco bestemming, frs. 4,70 a frs. 4,80 per 100 K. G. Tarwe zeer vast. Wala 16,75, Kansas 175/», Redwinter 177«- Gerst brouwersgerst zeer vast met veel affaire. Donau 12,75, Californië 16, Zeeuw- sche wintergerst 163/. a 171 M a s markt vast, Mixed 147s, Galatz I272, witte Amerik. 15, La Plata gele 137., witte 137's. Het BESTUUR van den polder West- dorpe of Nieuw-Vogelschor, zal op ÏO Februari ÏJIOÜ, 's voormiddags ten 10 ure, ten huize van J. de Caluwé, «Huisje Driekwart" te Westdorpe, van 's polders dijken in 5 percee- len, voor den tijd van 6 jaren. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van den Ontvanger-Griffier van voornoemden polder te Sas van Gent. De Dijkgraaf, EDM. DUMOLEIJN. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van A. het BESTUUR van den Nieuwen Kernemelkpolder, op Doiulenlns; SO Februari I OO'J, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen geschikt voor platen, bochtstijlen, enz., 1 BEUKENBOOM, en B. de familie DiERICK alles in de nabijheid der school aan den Ouden molen, gemeente Koe wacht. Te vergaderen bij Ed. de Vleesch- ouwer te Koewacht (Zand).

Zelandia | 1902 | | pagina 3