Verpachting. de Grazingen Bericht van Instel. Burgerlijke Stand. Marktberichten. ALLERLEI. Landbouw. Correspondentie. Verbetering. LAATSTE BERICHTEN Beurs van Amsterdam. Advertentiën. publiek verpachten dienst heeft, herinnerde haar vrijer tever geefs aan zijn trouwbeloften. De jongeling schap van het dorp trok zich toen haar lot aan. S. werd uit het huis zijner ouders gehaald en op een wagen geplaatst met een stroopop aan zijn zijde. Getrokken door eenige jongelui en gevolgd door eene groote schare, ging het onder gezang in optocht door het dorp en naar het huis, waar de meid thans dient. D£ar werd halt gehouden en zij voorgebracht, om haar belangen te pleiten. Op haar vraag, of S. genegen was haar te -trouwen, gaf hij een bevestigend antwoord. Hij mocht nu den wagen verlaten, na het meisje de hand te hebben gereikt. De «bruiloft" was nu afgeloopen. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan de ouders van den bruidegom, van wie de toestemming voor het huwelijk werd verkregen. Het nemen van een flinke hartversterking vormde 't slottooneel. Spoorwegongeluk. Bij Néufchatel zijn twee treinen op elkaar gestooteneen trein die zooeven uit dit station vertrokken was reed op een trein uit Serriéres, die door de sneeuw vertraagd was. De locomotief van laatst genoemden trein drong door tot in den eersten wagen van den anderen trein. Er zijn verscheiden personen ge wond, de materieele schade is groot. Be Telephonograaf. Met dit toestel dat in Oostenrijk uitgevonden en gefabri ceerd is, zijn in de spoorwegstations te Weenen proeven genomen. Het is een pho- nograaf, die met luide stem den naam van het station en de voornaamste tusschen- stations afroept. Op welke plaats men ook aan het sta tion is, zelfs al is men in een kamer in de diepste rust, toch is het onmogelijk dat men de telephonohraaf niet zou hooren. De ze seinen worden regelmatig iedere twee minuten herhaald, als de tijd, dien de trein stilhoudt niet langer is dan zes mi nuten. Zoodra de trein het station weer verlaat, houden zij op. Dit toestel belooft goede diensten te be wijzen aan verstrooide reizigers, of aan hen, die hardhoorend zijneveneens aan de conducteurs, wier keel van nu af ge spaard zal worden. Maar het staat te be twijfelen of reizigers, die 's nachts wen- schen te slapen, er mede ingenomen zul len zijn. Braadlooze telegraphie. De Zweed Ariel Orling heeft te zamen met den Engelsch- man I. F- Armstrong een nieuw stelsel voor dradenlooze telegraphie, het Armore- stelsel genaamd, tot een zekere volkomen heid gebracht, welke naar het schijnt, op merkzaamheid verdient. Te Buckinghamshire in Engeland heb ben in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden onlangs proeven plaats gehad, die hoogst merkwaardige resulta ten hebben opgeleverd. De methode, waarvan de bizonderheden nog geheimgehouden worden, komt in be ginsel" hierop neer, met behulp van twee in den aardbodem op een zekeren afstand van elkaar geplaatste electroden wissel- stroomen van hooge frequentie van den aardbodem op te wekken, daardoor ont staan in de aardoppervlakte electrische golvingen, die op grooten afstand secun daire verschijningen te voorschijn roepen. Er werden verschillende proeven geno men. Aan het afzendende station werden telegraphische teekens gegeven, die op het ontvangend station met volkomen duide lijkheid door middel van een telephoon hoorbaar waren. Verder was het zelfs mo gelijk, op het afzendend station telepho- nisch gevoerde gesprekken op het ontvang station te hooren. De afstanden, waarop de proeven uitgevoerd werden, bedroegen slechts honderden meters. Intusschen is reeds de omstandigheid, dat hooge masten bij dit stelsel niet noodig zijn en dat sto ringen van de electrische golvingen door daartusschen liggende verhoogingen van de aarde niet kunnen plaats hebben, ge wichtig, zoodat men de ontwikkeling met groote belangstelling tegemoet mag zien. Vreeselijke Brand. Te Athene is een vreeselijke brand uitgebroken in het ver maarde St. Paulsklooster op het Athosge- bergte. Tien kloosterlingen waaronder de prior, kwamen in de vlammen om. Twintig an deren beliepen ernstige brandwonden Het klooster is tot den grond toe in de asch gelegd. Boodgedronken. Een inwoner der ge meente Boxtel had dezer dagen geld ge beurd. Terdege werd aan Bachus geofferd, met het gevolg, dat hij na het gebruik van een ontzaglijke hoeveelheid bier plot seling dood bleef. Een Memster. Een boer, Antonio Mon ti, van Franca Villa del' Ete, die zijn gansche vermogen en dat zijner kinderen verkwist had, is door zijn zoon Giovani, 27 jaar oud, vermoordna hem een slag op het hoofd te hebben toegebracht, wierp het monster hem in een gloeienden bak oven; het lijk, half verkoold, werd nog verminkt in de rivier Ete govonden. De ellendeling en zijn vrouw zijn aangehou den. De Pokken. De pokken nemen te Londen in de laatste dagen weer toe Dinsdag 58 nieuwe gevallen, gisteren vermoedelijk een 70-tal. Een Offi'cieele tabel, die wij in de Ti mes vinden, geeft wat meer bijzonder heden over de vaccinatie-kwestie, dan er tot dusver openbaar waren gemaakt. De gegevens betreffen het tijdvak se dert het uitbreken der epidemie tot II Januari. Vermeld zijn 300 sterfgeval len aan pokken, naar den leeftijd ver deeld als volgt Beneden het jaar 17, van 1—5 jaar 37, van 5—10 jaar 17, van 10—15 jaar 19, van 15—20 jaar 19, van 20—40 jaar 117, van 40—60 jaar 65, boven de zes tig 9 gevallen. Van belang is het nu, na te gaan hoe deze sterfgevallen verdeeld zijn als men erbij in aanmerking neemt of de overledenen gevaccineerd waren of niet. Dan blijkt dat waar de inenting alleen in de jeugd had plaats gehad, 130 lij ders (boven de 10 jaar) gestorven zijn. van de zeker niet gevaccineerden 116, maar dat van de personen, die zich min- dan tien jaren voordat zij werden aan getast, aan her-inenting 'onderwierpen, er geen enkele overleden is. Een ruwe moordenaar. In Zu rich heeft een man Zaterdagmiddag eerst zijn vrouw, die dezer dagen een kind verwachtte, den hals afgesneden, vervolgens zijn tweejarig dochtertje, en met hetzelfde mes getracht zichzelf te dooden. De politie vond hem echter nog bij bewustzijn bij de lijken. Ilij vertelde, dat hij in óverleg met zijn vrouw de moorden pleegde, omdat er altijd ruzie was. De toestand van den man is hopeloos. Ik kon het lezen op 't gezicht des land- mans toen hij het hok opende, dat daar iets treurigs moest plaats hebben. Hier toch had hij al zijne hoop op gebouwd en eene schoone winst tegemoet gezien. De aard appelen waren buitengewoon goed gelukt, hij had eten in overvloed, hij zou dus een nestje biggen kunnen vetten, dat hem lang zou heugen. Maar helaashoe soms de schoonste droomen ineenstorten als een kaartspel, op het oogenblik dat alles ons tegenlacht, dat zagen wij ook hier. In het hok lag een prachtige zeug met drie kleine verkrom pen biggetjes die bijna op de pooten niet konden staan en zich om zoo te zeggen moesten voortslepen. Het waren de treuri ge overblijvers van een talrijk veel belo vend nest. Al pratende vertelde de land bouwer mij dat de biggetjes, hoewel ge zond geboren en hoewel de moeder naar hartelust kon eten en inderdaad ook goed peuzelde van de gedurig toegediende aard appelen, na weinige dagen verkwijnden en stierven. Slot volgt.) Toen Bart uitgeslapen was had zijn vrouw zijn werk gedaan en flui tend ging hij een glaasje bier drinken. HONGARIJE. Theiss Regulir Gesellschaft 4 SPANJE, 3 °/o Stad Madrid 1868 423/a Beenderzwakheid l>ij varkens. Nietige oorzaak in schijn, groote gevolgen. nonnooatw»-- Het was in het begfn der jaren '90, 1893 als ik mij niet bedrieg, zoo wat in 't mid den der maand September, een heerlijke herfstnamiddag. Volgens gewoonte deed ik een namiddagwandelingetje naar een na burig dorp. De oogst was reeds grooten- deels van het veld verdwenen en lag goed en welgebergen in de schuren, wachtend tot de klapperende vlegel er het welge vormde graan zou uitdorschen, en de land bouwer eindelijk, na bijna een jaar wach- tens het loon van zijnen arbeid zou gaan genieten. Ik zei zoo even dat de oogst grootendeels verdwenen was van het veld. Er bleef dus nog een gedeelte dat moest opgeruimd worden en in verzekerde bewa ring gebracht. Er heerschte groote bedrij vigheid op de vruchtbare vlakte. Overal zag men groepjes mannen, vrouwen en kin deren, ijverig bezig om de kostbare knol gewassen uit te steken, in manden te ver zamelen en uit te storten in grauwe zak ken, die in lange rijen op het veld ver spreid stonden. Kostbaar voorwaar deze aardknollen, deze aardappelen. Hoe zouden wij onze levenswijze inrichten, onze boer derijen en bedrijven, indien wij deze aard- knollen moesten missen? Bij onze voorvaderen beteekende het woord «oogst" eenvoudig graanoogst, zij kenden deze nuttige knolgewassen niet, die wij noemen, aardappelen, beetworte len. Maar wij kennen ze zooveel te beter, wij waardeeren ze zooveel te meer. Voor ons zijn zij minstens zoo belangrijk, zoo niet belangrijker als de graangewassen. Nu dit jaar was de aardappeloogst bui tengewoon goed gelukt. Bij iederen steek dien men in den vruchtbaren poedergrond deed, kwamen heele hoopen knollen naar boven en werden juichend in de groote manden gevuld. Ja, als de oogst overvloe dig is, dan is men tevreden, dan heerscht er vreugde, al weet men zeer goed dat alsdan de prijzen gewoonlijk dalen. Doch terwijl men bezig is-aan 't oogsten denkt men zoover nog niet, men verheugt zich bij den overvloed die het oogenblik mee brengt, en laat de zorgen voor morgen. Die algemeene opgewektheid, blijkend uit iedere beweging van het arbeidende land volk, gepaard met de lieflijkheid van den schoonen herfstdag werkte aanstekelijk op mij en zoo landde ik in de opgeruimdste stemming aan bij een mijner kennissen, een kleine landbouwer, wiens hofstedeke het einddoel was van mijne wandeling. Daar het omtrent koffietijd was, vond ik den man t'huis. Na wat praten over koei- tjes en kalvertjes hetgeen hier spreek woordelijk juist was gingen wij, om van de goede gewoonten niet af te wijken, de stallen eens bezien. Zooals ik zei wa ren wij bij een kleinen landbouwer, en zoo zal 't niemand verwonderen dat wij een langere halte maakten aan de varkenshok ken waarin ongetwijield een der voor naamste produkten van 's mans bedrijvig heid op 't gebied van veeteelt goed ver zekerd en geborgen lag. Dit bezoek, het welk de meeste der lezers ongetwijfeld zelfhonderde malen gemaakt hebben, ware zeker het vermelden niet waard, hadde het mij de gelegenheid niet gegeven een opmerking te maken, zoo kenmerkend, dat ik er niet aan twijfel of zij zal door velen met belangstelling worden gelezen. Er was daar namelijk een hokje tusschen die varkenshokken, waar het er ellendig toeging. Er zat een moedervarken met een heelen hoop jonge nakomelingen en deze zag haar kroost een voor een verkwijnen en wegsterven. Groeile. Huwelijken, 23 Jan. J. Mai- sille 23 j. jm. en A. van Lare 23 j. jd. Geboorten. 22 Jan. Magdalena Gusta dochter van C. de Caluwé en van L. de Geeter, 21 Johanna Maria, dochter van C. J. J. Ras en van M. J. van de Luijster, 27 Pieter, zoon van H. van de'Walle en van J. Yassem. Overlijden, 9 Jan. Pieter Trihon, 54 j. echtg. van Cornelia Jansen, 19 Celina Ma rie, 3 j. dochter van E. V. de Milliano, en van N. M. Goethals, 26 Elizabeth Jozina, 30 d. dochter van Pieter Salomé en van E. J. Becu. De vingerhoed. De vingerhoed is het zinnebeeld der stille huismoedersvijlt. Wanneer hij uitgevonden en het eerst gebruikt werd, is onbekend ge bleven. Maar men mag aannemen, dat de geschiedenis van den vingerhoed tot in het begin der Middeleeuwen 'reikt. De plantenkunde en de geneeskun dige wetenschap kennen den naam vingerhoed, Digitalis, reeds meer dan 706 jaren. Dit'is een bewijs hoe toen al een vingerhoed als hulpmiddel bij het naaien algemeen bekend was. Kostbare vingerhoeden van edel me taal en rijk versierd, zooals men die tegenwoordig vindt, had m m ook reeds in vroegere eeuwen In het Germaansch Museum te Neu renberg worden verscheidene merk waardige vingerhoeden uit den Mid deleeuwen bewaard, welke herinneren aan den tijd, toen de vingerhoedenma kers in de oude Beiersche stad (sinds 1534) een eigen gilde vormden. Daar is o. a. ook een beker in den vorm van een vingerhoed, welks dek sel is versierd met een ridder, voor zien van schaaf1 en naald. Die beker werd in 1586 geschonken aan het kleedermakersgilde te Neurenberg. Niemand minder dan Walter van de Vogelweide heeft den lof van den vingerhoed gezongen ter gedachtenis van eene edele vrouw, die den zanger in eene ziekte had verpleegd en aan wier blanke hand hij dikwijls dat zin nebeeld van huislijken arbeid had ge zien. Eenige giften voor Z. H. den Paus kwamen te laat in om nog aan 't hoofd van dit blad vermeld te worden. Deze dus in een volgend nummer. In ons vorig nummer stond abusief ge meld, dat de aanbesteding van dwarslig gers en wisselhouten van de tram Hulst- Walsoorden zou plaats hebben op 15 April. Dit moet zijn 15 Februari. II. II. Correspondenten. Wij verzoeken li. li. Corres pondenten ons geregeld om «le 11 dagen de opgaven van den Bnrgerl. Stand banner gemeen te te willen inzenden. Welke meisjes moesten nooit trouwen 1. Zij, die met trots verklaart, dat ze geen zakdoek kan zoomen, nooit in haar leven een bed heeft opgemaakt en met een lachje er bijvoegt, dat zij „van haar vijftiende jaar af uit gaat." 2. Zij, die liever een puckhond op kweekt, dan een kindje. 3. Zij, die denkt, dat ze met ge mak vier duizend gulden kan uitgeven, van een salaris van achthonderd. 4. Zij die denkt dat mannen enge len en halfgoden zijn. 5. Zij, die liever zou sterven, dan een hoed voor het tweede jaar dragen. 6. Zij die denkt, dat de keukenmeid en de kindermeid het huishouden kun nen doen. 7. Zij, die driemaal daags een liefdes verklaring van haar echtgenoot ver wacht. 8. Zij die prachtstukken voor haar salon koopt, en keukengereedschap van haar buren leent. 9. Zij die alijd dat begeert, Wat „andere vrouwen" hebben. Van zekeren Bart Lipping vertelde men onlangs het volgende; Bart moest van een stukje land, dat hij gepacht had, de aardappels uit doen. Hij toog ijverig aan het werk, maar hij was nauwelijks tien minuten aan den gang of hij' kwam thuis en ging naar de pomp, hield daar iets onder en veegde het af en riep; wel pardie het is een kwartje Heb je dat gevonden vroeg zijn vrouw. Ja, zei Bart, ik stiet op iets hards bij het werken en ik maak het schoon en het is een kwartje. Bart ging vergenoegd weer aan den arbeid en na een half uur kwam hij weder thuis met een hard groot stuk, dat hij afkrabde en afwiesch, en wa rempel het bleek toen een gulden te zijn Doch het was al middag en Bart ging een dutje doen Toen hij sliep, <poedde zich stil zijn vrouw naar het aardappelveld rooide dat het zweet haar van het hoofd stroomde al de aardappels. Maar zij zij vond niets. PER TELEGRAAF. HENGSTDIJK. Op den Oostdijk is he den op den weg dood gevonden Theodoor do Kort, timmerman alhier. Staatsleeningen. NEDERLAND. Ned. W. S. Cert. 2'/» 8U/,. do. Obl. 1896/98 3 957* do. W. S. Cert. 3 95',/. HONGARIJE. K. H. '89 in zilver 47* 867* OOSTENRIJK. Obl. zilver Jan./Juli 5 847* PORTUGAL. O. B. '53-84 m. tick. 3 277» O. Tabaksmonop. 47* 977e RUSLAND. O. Iwang. Dombr. 47* 100 do. G. R. 625 O. 47* 10P/* Obl. Binnenl. 1894 4 6113/is Oblig. 1880 Gec. 4 97u/.6 do. GR. 625 do. 4 do. Leening '67/69 4 do. pd. st. 100 4 1017*6 O. Gr. 1898 4 Zuidw. Z. R. 125 4 do. Z. R. 625 4 Obl. in Goud '84 5 do. G. R. 1000 5 957*6 BRAZILIË. Funding L. 1898 5 937** l*rov. en Gemeentel. Leeningen> Amst. Conv. L. '95 3 do. Leen. 1898 3 Hy pot beeklmiiken. Amst. Pandbr. 4 997* Holl. H. B. Pandbr. 4 1007, Maastr. H. B. Pandbr. 47» Res. Hypb. v. Ned. 47» 1007» do. do. 4 99 Rott. Pandbr. 4 Westl. H. B. Pdb. 4 997» Zuider Hypb. Pdb. 4 Diversen. HONGARIJE. Boden-Gr.-Inst. P. 4 Hypoth.-Bank. P. 4 do. Comm. O. 4 Innerst. Sparc. P. P/i 997* Spoorwegleeningen. NEDERLAND. Mij. t. E. v. S. A ITALIË. Zuid Sp. O. 3 617* POLEN. Warsch. Weenen A. do. G. R. 625 4 RUSLAND. Rjas. Uralsk Sp. O. 4 do. G. R. 625 4 Wladik. Sp.-M. O. 4 967» do. Z. R. 625 O. 4 97 AMERIKA. Kans. City S. R. A197* do. Prefer, do. 447* do. le Hyp. O. 3 70'/, South. P. Goud Obl. 4 927* Premie leen in gen. NEDERLAND. Amsterdam ƒ1000 A. 3 1037* do. /TOO A. 3 107"/. Gemeentecrediet A. 3 BELGIE. Stad Antwerpen 1887 27* 1047, Stad Brussel 1886 27* Philippine, 27 Januari. In de afgeloopen week was er weer tamelijk veel vraag naar msselen, vooral van Belgische zijde. Per spoor werden naar België en Frank rijk gezonden circa 550 balen moselen tégen 57*.a 67* francs per baal naar kwa liteit. Aan de haven werden door Neder- landsche en Belgische venters opgekocht 250 H. L. Enkele partijtjes mosselzaad gingen voor 0,90 a 1 per'ton. Garnalen waren niet aangevoerd. Oostburg, 29 Januari. Tarwe ƒ0,— a f0,— den ILL. nieuwe ƒ6,90 a ƒ7,30 den ILL.jarige rogge ƒ0,— a ƒ0,nieuwe /"5,30 a ƒ5,45 den H.L. jarige wintergerst f0, a f0,uieuwe ƒ7,60 a ƒ7,30 per 100 K.G. jarige zomer- gerst ƒ0,—a ƒ0,— nieuwe ƒ7,30 a ƒ7,50 per 100 K.G. haver ƒ7,20 a ƒ7,40 per 100 K.G. paardenboonen ƒ7,10 a ƒ7,15 den H.L. groene erwten 8,— a 8,60 kroonerwten ƒ8,50 a ƒ8,60 koolzaad ƒ0, a ƒ0,—. MIDDELBURG. 30 Jan. Ter graan markt van heden was uit Walcheren een redelijken aanvoer, hoofdzakelijk bestaande uit tarwe en witteboonen; van andere ar tikelen was weinig ter markt Verande ring van prijzen is er bijna niet op te ge ven weinig ging er in den handel om. De noteering is als volgt: nieuwe tar we in puike soort van ƒ6,90 a ƒ7 gekocht rogge was tot ƒ5.75 te bekomen winter gerst ƒ4.75 a ƒ4.80; zomer dito ƒ4.70 a ƒ4.75 naar deugd Waleh. witteboonen hield men algemeen op ƒ11.50 tegen bie- dingsprijs van ƒ11,25, waarvoor echter wei- nig werd afgegeven ronde bruineboonen ƒ7,75 a ƒ8; lange'dito 7 a ƒ7.25: groene kookerwten, in puike soort, 9 betaald; kroonerwten wederom lager en van ƒ8,75 tot ƒ8.80 gekocht; koolzaad tot ƒ10.25 aangeboden. Boter ƒ1.00 a 1.20 per kilo. Eieren ƒ4.per 100 stuks. Goes, 28 Jan. Ter graanmarkt van he den was ruimen aanvoer. Wintergerst 10 cent lager anders onveranderd. Boter ƒ1,10, ƒ1,06 a ƒ0,— per kilo. Eieren ƒ3,80, ƒ4,00 a ƒ3,90 per 104 stuks. Amsterdam, 29 Jhn. Ter veemarkt vau heden waren aangevoerd runderen, le qual. c., 2e qual. c., 201 vette kal veren, le qual. 85 a e., 2e qual. 75 c., 3e qual. 70 c. per kilo, graskalveren p5 24 nuchtere kalveren ƒ9 a ƒ11, schapen, lammeren, 396 vette varkens, 45 a 48 c. per kilo, biggen, paarden. Rotterdam, 28 Jan. Ter veemarkt van I heden waren aangevoerd2006 runderen, 325 vette, 162 nuchtere kalveren, 769 schapen, 436 varkens, 82 biggen. Run deren hoogste prijs 66, laagste 40 cent; kalveren hoogste 110, laagste 80 cent schapen hoogste 50, laagste 40 cent varkens hoogste 50, laagste 46 cent alles per kilogram. Schiedam, 30 Januari. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn ƒ87* a Per heet. ct., zon der fust en zonder de belasting. Spoelingscommissie per ketel 1.10. 1087* 98 Het BESTUUR van den polder West- dorpe of Nieuw-Vogelschor, zal op ÏO Februari 1902, 's voormiddags ten 10 ure, ten huize van J. de Caluwé, «Huisje Driekwart" te Westdorpe, van 's polders dijken in 5 percee- len, voor den tijd van 6 jaren. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantobe van den Ontvanger-Griffier van voornoemden polder te Sas van Gent. De Dijkgraaf, EDM. DUMOLEIJN. Bij de heden gehouden Provisioneele veiling van de ÖNROER1.NDE GOE DEREN, nagelatendoor den heer PE TRUS VAN LEEMPUT, zijn dezelve als volgt Koop Een op f 2000, Twee op 100, Drie op 1900, Vier op 1200, Vijf op 45, Zes op 560, Zeven op 970, De TOESLAG blijft bepaald op Vrij dag 7 Februari 1902, des namiddags 3 uur, ter herberge van En. Ruijpers, op den Groenendijk, gemeente Hontenisse. Hontenisse, 31 Januari 1902. Notaris DUMOLEIJN.

Zelandia | 1902 | | pagina 3