Binnenland. Provinciaal Nieuws. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Office" niet weg te nemen uit vrees voor een opstand, die dan wellicht zou ontstaan. Als de oorlog nu maar uit was Daar is echter geen kijk op, en nu weet niemand, waar de 45.000 man van daan te halen, die toch absoluut noodig zijn. Scharrel maar wat Londensch gespuis op. Dat wordt immers ook wel naar Zuid- Afrika gestuurd om te vechten, waarom kan het niet even goed gebruikt worden om te paradeeren BELGIË. De inschrijvingslijsten voor Z. H. den Paus in de Belgische katholieke bladen hebben ditmaal reeds een totaalsom bereikt van over do 53 duizend frank. Woorden wekken, maar voorbeelden trekken De Mouvement hygienique publiceert de volgende cijfers In België zijn 175.000 gelegenheden tot verkoop van alcoholische dranken, d. i. één op de 36 inwoners, terwijl men er in Noor wegen één op 52.143 inwoners aantreft, in Rusland één op 991, in Oostenrijk één op 200, in Pruisen één op 190 inwoners. Gedurende de jaren 1876/1896 heeft het Belgische volk 2milliard francs aan jenever besteed, dit is evenveel als de Staat heeft besteed sinds het jaar 1830 aan spoorwegen, telegrafen, kanalen en rivie ren, wegen en bruggen, havenwerken en dijken, rechtsgebouwen en gevangenissen, weldadigheidsinstellingen, openbare gebou wen en monumenten, onderwijs, kunsten en wetenschappen, leger en schutterij, ves tingbouw en militaire gebouwen, stoom- booten, tentoonstellingen enz. Deze cijfers geven te denken niet alleen voor Belgen maar ook voor Nederlanders. Bij kon. besluit is aan den heer P. Smeth. viceconsul van Spanje te Ylissingen, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekens van ridder der orde van Isabella la Oatholica van Spanje Aan den heer H. Benier, gewezen con sul van België te Ylissingen, tot het aan nemen en dragen der onderscneidingstee- kens van ridder der Leopoldsorde van België. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot betaalmeesters te Tiel, O. G. Lotsy jr., thans in die betrekking te Ter-Neuzen te Ter-Neuzen, J. H. van Gonggrijp Bungenberg, surnumerair bij den dienst van 's Rijksschatkist. Naar de«Gelderl." verneemt, bestaat het plan in het'bisdom van Den Bosch op te richten een R. K. vereeniging van ne ringdoenden, met een geestelijk adviseur aan het hoofd. In het begin van Februari zal in Den Bosch een eerste vergadering gehouden worden. Ook uit Nijmegen wordt veel deelneming verwacht. Noord-Brabantsche Bank. Naar de «Nbr." verneemt, zal aan de crediteuren der Noordbrabantsche Bank weder 10 ten honderd hunner vorderingen worden uit gekeerd den 15 don Februari a. s. Men schrijft aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van het bericht, dat wegens de lage suikerprijzen vele beet wortelsuikerfabrieken dit jaar niet werken, o. a. te Bergen-op-Zoom, Oudenbosch, Ze venbergen, Rozendaal, Standdaarbuiten, is bij een der fabrieken naar de waarheid van dit bericht geïnformeerd, waarop is medegedeeld, dat dit bericht minst geno men, voorbarig is, daar nog niets defini tiefs omtrent oventueele sluiting is bespro ken. Wel wordt een zeer lage grondprijs voor het tel-quelcontract tegeinoetgezien, omdat de prijs der. suiker ongekend laag is; vaststelling van bepalingen van contract en prijs zal zeker nog wel eenige weken uitblijven, daar ook de besluiten op de suiker-conferentie op een en ander van invloed zouden kunnen zijn. Zeker is het dat een aantal fabrieken be perking in de te verwerken hoeveelheid bieten bij de aanstaande campagne in acht zullen némen. Met bezorgdheid word de toekomst dan ook tegemoetgezien, niet al leen in de fabricksstreken, waar honder den arbeiders anders gedurende een aan tal maanden tegen vrij hoog loon, werk zonden, maar ook in al de kleistreken, waar bietenverbouw in de laatste jaren hoofdzaak was. Door de goede resultaten toch zijn daar een aantal landbouwers de voor eenige ja ren algemeen heerschende malaise eenigs- zins te boven gekomen, terwijl ook de ge wone veldarbeiders, zoowel op den akker als op de laadplaatsen aan havens en sta tions, door de flinke daglooners gedurende do bietencampagne hun jaarloon eenigszins konden goedmaken. De verbouw van andere artikelen zal dit jaar ongetwijfeld groot zijn, want zelfs in het gunstigste geval van den bietenprijs, denkt men den verbouw van dit gewas niet loonend. IIULST. Het concert dat jl. Dinsdag door de zangvereeniging »Apollo" werd gegeven mocht zich in een druk bezoek, zooals men zulks gewoon is, verheugen. De kooren werden goed uitgevoerd en aan de komische voordrachten ontbrak geen humor, blijkbaar zeer naar den smaak van het publiek. Het tooneelspel in vier bedrijven »De wees uit het gebergte" liep goed van sta pel en was goed ingestudeerd. Heden zagen wij voor het eerst de nieuwe nikkelen 10 centimes-stukken door de Belgische munt geslagen en welke zoo als reeds vroeger is gemeld, in het midden doorboord zijn, zoodat deze geldstukken aangeregen kunnen worden. De lijnen en teeltening zijn zeer sober, doch het geheel maakt aan het oog een aangenamen indruk, de nieuwe stukken zijn iets grooter dan de thans in omloop zijnde 10 centimes-stukken, doch zij sta pelen veel gemakkelijker daar voor- en achterkant glad met den rand is. Langs den provincialen weg van Hulst naar Walsoorden nabij do hofstede «Het Hooghuis" zal dit jaar waarschijnlijk eene proef worden genomen met het ver bouwen van maankop- of papaverzaad. Door Gedeputeerde Staten van Zee land zijn de tollen, te Rustwat en te Walsoorden voor de op 21 dezer geboden bedragen, respectievelijk f 2900 en f 3560 gegund. LAMSWAARDE. Zaterdag- en Zondag avond gaf de Fanfare «Vrijheid Eendracht" haar tweede winterconcert, telkens voor een talrijk, belangstellend publiek, dat, laten wij het maar dadelijk zeggen, uit muntend tevreden was, over wat het te hooren kreeg. Er werd dan ook genoten van den aan vang af tot het einde toe. Werden de muziekstukken aan 't hegin van elke afdeeling met genoegen aange hoord, den meesten bijval viel, zooals ge woonlijk aan de voordrachten en tooneel- stukjes ten deel. Hieraan scheen deze keer veel zorg be steed te zijn ook. Trok de voordracht van sommigen aan 'door helderheid en wellui dendheid, van anderen door duidelijkheid en nadruk, waardoor elke lettergreep tot haar recht kwam, allen deden hun best de hun toegedeelde rol zoo natuurlijk en le vendig mogelijk te spelen. Een geestig toehoorder maakte de op merking «de jongens maken een eere zaak van het concert" en waarlijk het is zoo en blijve zoo. Gaarne brengen wij hierbij aan het ge zelschap onzen dank, dien het ten volle heeft verdiend, voor de wijze, waarop het zijne vrienden dezen winter weder ont haalde en wenschgn het een bestendigen bloei toe. SAS VAN GENT. Ter veemarkt van Dinsdag waren aangevoerd 13 kalfkoeien, 15 melkvaarzen, 6 ossen, 25 stieren, 1 kalf en 6 schapen, samen 66 stuks. Aan lage prijzen werd alles langzaam verkocht. KOEWACHT. Voor de nieuwe fanfare maatschappij «De Eendracht" hebben zich reeds 40 contribueerende en eenige eerele den aangemeld zoodat het voortbestaan der vereeniging als verzekerd mag be schouwd worden. A. s. Zondag zal door de werkende, con tribueerende en eereleden het bestuur wor den gekozen en het reglement definitief worden vastgesteld. Drie ingezetenen, grondeigenaars de zer gemeente, hebben zich bereid verklaard gratis de gronden af te staan noodig voor het bouwen eener nieuwe kerk, het kerkhof en de pastorie. HONTENISSE. Door L. M. 't Gilde, alhier, is ontslag aangevraagd als dijk- wachter aan de waterkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden. Hij nam die betrekking, waaraan een tractement van300 verbonden is, reeds waar bij de invoering van het regle ment op de calamiteuze polders in Zee land in 1870. TER NEUZEN. Door de R.-Katholieke Kiesvereeniging alhier, die thans 09 leden telt,werd in hare vergadering van Woensdag 11. tot candidaat voor den gemeenteraad alhier, (vacature ont staan" door het overlijden van den heer H. C. E. van IJsselsteijn,) gesteld de heer P. J. Versluijs. Woensdagnamiddag keerden eeni ge kinderen uit de school langs den Axelschen weg huiswaarts. Onderweg ontmoetten zij een landbouwer uit Zaamslag met' een tilbury. Eensklaps begon het paard te steigeren. De kin deren konden niet spoedig genoeg uit wijken, zoodat een der kleinen, een 8- jarig jongetje, onder het paard geraak te en door het dier in het gelaat ge trapt werd. Ofschoon liet gelaat van het kind zeer ernstig gekwetst is, con stateerde de inmiddels geroepen genees heer, die de wonden verbond", dat er geen leven gevaar bestond. ZAAMSLAG. Door een combinatie van eenige ingezetenen is aan den weg naar Ter Neuzen een stuk land gekocht, dat voor het bouwen van arbeiderswo ningen zal bestemd worden. Hierdoor hoopt men in het gebrek aan geschik te woningen, waarnaar steeds meer vraag komt te voorzien. Er hebben geruchten geloopen, dat ook in onze gemeente gevallen van pokken hebben voorgedaan. Wij kun nen gelukkig dit bericht ten stelligste' tegenspreken. Wel zijn verschillende personen zoo verstandig om zich nog eens te laten inenten. GROEDE. Omvang van het hulpkan toor alhier, over 1901 Ontvangen werden 16808 brieven; 3242 dienstbrieven; 10793 briefkaarten; 97801 gedrukte stukken en monsters; 1389 aan- geteekende brieven, waarvan 116 met eene waarde te samen f 30468,11 4081 postpak ketten; 728 postwissels. In de Rijks-postspaarbank werd inge legd (428 inlagen) een bedrag van f £8032,35. verzonden werden 566 aange- teekende brieven en 2247 postwissels. Terugbetaald werd op order der Rijks postspaarbank 18555,68 rechtstreeks 3017,09, totaal /"21572,77. Er werden 1548 postpakketten verzon den. NIEUWVLIET. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Jan. 1901 uit 579 per sonen gedurende het jaar 1901 vermeer derde zij door vestiging met 42 mann. en 26 vrouw. Door vertrek en overlijden verminderde de bevolking met 53 mann. en 31 vrouw, zoodat op 31 Dec. 1901 de bevolking be stond uit 274 mann. en 289 vrouw., totaal 563 personen. Er werd aangifte gedaan van 3 levenl. geboren kinderen en er werden 10 huwelijken gesloten. GOES. Aangaande de in den omtrek van Goes in den nacht van Zondag op Maandag gepleegde inbraken, wordt nog het volgende gemeld: Nadat in den laten avond van Vrijdag 24 dezer den commissaris van politie den heer J. Soer der 2de afdeeling alhier ter oore was gekomen, dat eene bende oude bekenden der justitie voornemens waren zich den volgenden dag naar Zeeland te begeven met de bedoeling daar doorfnbraak diefstal te plegen, vertrokken de inspec teur F. J. P. L. Soeten en de rechercheurs P. C. Bazen en C. Spreeuw op last van dien commissaris den volgenden ochtend per spoor naar Goes, na overleg met den hoofdcommissaris van politie en den officier van justitie. Het was dien inspecteur n.l. gebleken dat de mannen werkelijk in de vroegte per Antwerpsche stoomboot waren vertrokken. Te Goes werden de autoriteiten door den inspecteur Soeten op de hoogte van het gevaar gebracht, tengevolge waarvan bei den de noodige maatregelen namen voor waarschuwing en beveiliging beraamd, daar het inmiddels gebleken was, dat er onder het verdachte clubje twee waren, die reeds vroeger in den omtrek hun slag hadden geslagen, waarvan er één o. a. met 7V2 Jaar tuchthuisstraf had geboet. Nadat de Rotterdammers in vereeniging met de Goesche politie den geheelen, ui terst guren nacht, den landelijken omtrek hadden bewaakt, wat noodig was daar de verdachten zich hadden laten zien, keer den eerstgenoemden Zondag terug, wel overtuigd de verdere zorg voor de veilig heid aan de Zeeuwen te kunnen overla ten, wat bleek goed te zijn gezien daar de inbrekers in den daarop volgenden nacht gedurende een tweede inbraak werden overvallen en gearresteerd. Nog wordt gemeld: Volgens een loopend gerucht zouden de zich, in verband met den diefstal te Kwadendamme, in arrest bevindenden, bekend hebben. KAPELLE. Alhier is een zesjarig jongetje, dat door een langwagen werd aangereden en daarbij een ernstige ver wonding aan het hoofd bekwam, aan de gevolgen overleden. VL1SSINGEN. Alhier is weer een nieuw Engelsch «bookmaker" kantoor geopend, van Robert Masters, laatst te Guernsey. Men heeft daar nu vijf van die kantoren van wed'bazen. De «bookmaker" stelt nl. in de ge legenheid, weddenschappen aan te gaan voor allerlei wedrennen. «Maatregelen tot beteugeling van de openbare speelzucht worden voorbereid" zei de Troonrede. MIDDELBURG. De heer W. F. Sturm, surnumerair der directe belastingen enz. alhier, is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het vacante ontvang kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te 's-Gravenpolder. Den 2en April a. s. zullen wederom een vijftal missionnarissen van de congregatie van Scheut naar de missie derOrtoes (Zuid west Mongolië) vertrekken. Onder dezen zijn twee landgenootende Eerw. pater Spierings uit Osch en de Eerw. pater Ter- stappen uit Neer (L.) Het bericht, dat kardinaal Parocchi ernstig ziek is, wordt heden uit Rome be vestigd. Kardinaal Parocchi is de voorzit ter der commissie voor bijbelstudie. Naar LourdesDe veertiende Neder- landsche Bedevaart naar Lourdes, georga niseerd door het Comité der Nedorhw1- sehe Bedevaarten, zal plaats hebben van 9 tot 17 Juni 1902. Voor inlichtingen wende men zich tot een der leden van het Comité, bij wie men ook circulaires tot verspreiding kan aanvragen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld we gens DiefstalP. J. S. 29 jaar, arbeider, Slikkenburg (Zuidzande) tot 6 w. en S. v. M. 41 jaar, huisvrouw J. M. werk vrouw, Vlissingen tot 1 m. gev. straf. StrooperijJ. J. R. 18 jaar en Th. Ri 13 jaar, arbeiders, Stekene, ieder tot 3.b. s. 3 d. h. WederspannigheidJ. G. 55 j., ar beider, Yerseke, tot 2 m. gev. straf. Overtreding der jachtwet en weder-, spannigheidJ. J. P. 38 j. schipper, Yerseke, tot 2X ƒ20 b. s. 2x8 d. h. en en 1. m. gev. straf. VerduisteringA. J. S. 58 j., wed. van A. v. d. V. zonder beroep Vlissin gen, tot 7 d. gev. straf. In zake J. W. 56 j., zonder beroep te Schore, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding der spoor wegwet is veroordeeld tot ƒ2 b. s. 2d. h., is het vonnis van den eersten rech ter, voor zooverre daarvan is geappel leerd, onder verbetering der gronden, bevestigd, behalve wat betreft de opge legde straf en het vonnis in zooverre vernietigd en appellant veroordeeld tot ƒ0,50 b". s. I. d. h. In zake L. v. C. 17 j., zonder beroep te Axel, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Ter Neuzen, waar bij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 X ƒ3 b. s. 2 X 2 d. h. is het vonnis van den eersten rechter vernietigd en opnieuw rechtdoende de appellant veroordeeld 3 b. s. 3d. h. In zake L. S. 32 j. en A. de Z. 32 j., arbeiders te Hoek, geappelleerden van een vonnis van het Kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij zij ter zake van overtreding der Zondagswet zijn ont slagen van rechtsvervolging, is het o- penbaar ministerie niet ontvankelijk ver klaard in het gestelde hooger beroep. Smokkelaars. Gedurende de lange, don kere winteravonden wordt in de grens plaatsen gewoonlijk veel gesmokkeld. Groo- te hoeveelheden sigaren, aanzienlijke par tijen boter, kippen en hanen, gaan iedere week frauduleus over de Belgische grens. Van 't meeste belang bljjft echter steeds de smokkelhandel in rundvee en varkens. Doch ongelukkig voor de smokkelaars heeft de Belgische regeering dezen winter een streng toezicht laten uitoefenen. Tal rijke zoogenaamde temporaires zijn aange steld, dat het zijn gewone leger van grens beambten is gaan versterken. En het zijn deze temporaires,'die door de smokkelaars het meest gevreesd worden. Deze jonge mannen, die graag eene vaste aanstelling zouden verkrijgen, doen dag en nacht dienst en weten menige smokkelarij te be letten. Er gaan dan "ook weinig dagen voorbij, dat er niet hier of daar «een aan slag" plaats heeft, zoo noemt men hier in de grensstreek eene ontmoeting tus- schen ambtenaren en smokkelaars. Menig prachtige Nederlansche koe is in den laatsten tijd den ambtenaar in handen gevallen. De smokkelaars hebben dezen winter al zoovele verliezen" geleden, dat zij zelfs verklaren «dat de aardighied er fa is". Nu moeten deze mannen, die met het smokkelen een aardig centje verdienden, toch aan den kost komen. Het gevolg is, dat men hier dezen wintér van vele nachte lijke diefstallen hoort en van personen, die 's avonds worden aangesproken". Het, is te hopen, dat het de Nederland- sche politie moge gelukken deze vreemde lingen aan het verstand te brengen; dat zoo iets in ons land goed gestraft wordt. Een belangrijk stuk. Te Almeloo moest dezer dagen in den tuin der Katho lieke pastorie de vaste bloembak worden uitgegraven, in verband met den bouw van een nieuwe kerk. Bij die gelegenheid ontdekte men, dat deze bloembak een voormalige doopvont moet geweest zijn; dezq. heeft een achtkantigen vorm met ronden rand, rustende op een slankeren achtkantigen voet. Een nader onderzoek heeft het vermoe den doen rijzen, dat deze doopvont in het laatst der 14e eeuw aan de kerk is ge schonken. Het belangrijke stuk, bestaande uit één stuk Benteimer steen, is nog gaaf; slechts op enkele plaatsen is eene lichte beschadi ging aan ie wijzen. Nu niet meer noodig. Als eene bij drage tot de kennis van de courtoisie in de eerste helft der 19e eeuw, vindt men in den Groningschen Volksalmanak het volgende, ontleend aan een stuk, dat ge- v mden is in de archieven van hot Minis terie van Financiën Waarschuwing. De WelEdele Gestrenge Heer Mr. Bernard Wichers, advocaat bij het geregts- hof van de Provincie Groningen, Ontfan- ger van de Directe belastingen en accijn- sen in de gemeente Baflo, vind zich ver- pligt om aan de ingezetenen bekend te maken Navolgende bepalingen te zijnen kantore, lo. Het zal niemand geoorloofd zijn om het Kantoor binnen te treden, alvorens aan de deur geklopt te hebben, en van binnen hoorende roepen met luider stemme i Binnen. 2o. Zal men de deur mogen openen en met ongedekte Hoofde binnen treden zon der te rooken of op eenige andere wijze tabak te gebruiken, vermits het zwakke caliber van den ondergeteekende zulks niet gedoogt. 3o. Een ieder zal verplicht zijn om den ondergeteekende in deze wijze aan te spreken, namentlijk: Uw dienaar Mijnheer ont- fanger Hoe vaart UEdele Kan ik geholpen worden? 4o. Evenmin zal niemand de stoutheid mogen nemen om op een stoel te gaan zitten, alvorens hem zulks worde gepre senteerd en eindelijk ten 5o. Heb ik gemeend als een man van op voeding deze bovenstaande wellevendheid aan een onbeschaafd publiek onder het oog te moeten brengen en ik vertrouw, dat niemand mij zulks ten kwade zal nemen, aangezien ik het van ganscher harte meene. B.-W. Wichers. Een brutale inbraak. Men schrijft uit Haarlem van Woensdag: Vannacht heeft er een bijzonder brutale in braak plaats gehad bij den horlogemaker P. Westendorp in de Groote Houtstraat. Tegen 4 uur werd de zoon wakker van het aanslaan van den hond, doch daar deze dit wel meer doet als er katten in den tuin zijn, ontgaf hij dit zich, totdat op eens de hond uit de keuken kwam vlie gen en, een deur openspringende, de ka mer binnnenvloog. De zoon opende toen de oogen en zag op den hoek van de ka merdeur een kerel zitten met een lucifer in de hand, die hij dadelijk uitdrukte. De flinke jongen bedacht zich niet lang, vloog het bed uit, gooide de portes brisées open en maakte alarm door te roepen dat er inbrekers waren en vloog zelf op den kerel af, die, opstaande, tot tweemaal een revolverschot op den zoon loste, waarvan een kogel dezen rakelings langs het hoofd ging. Daarop nam de kerel de vlucht door de keuken, tuin, over een muur de Peuze- laarsteeg in. Hoewel achternagezet, was hij niet te grijpen. Bij onderzoek bleek, dat hij was binnen gekomen door een poort op de Ged. Oude Gracht. Daarna was hij gekomen in den tuin van de buren, had daar een ladder ontvreemd en zoo het dak bereikt van de woning van den heer Westendorp. Dit had hij geheel moeten omloopen om oen raam aan de voorzijde te bereiken, dat hij met zeep had ingedrukt. Op den zolder gekomen, moest hij nu eerst langs de slaap kamer van mr. De Geer, die bij den heer W. inwoont, toen langs die van de doch ter des huizes en zoo-is hij gekomen op de slaapkamer van den heer W., waar luci fers zijn ontstoken, doch waar het gouden horloge dat voor de hand lag, blijkbaar niet is gezien. Vandaar is hij naar den winkel gegaan het geheele huis door. Er wordt niets vermist. De zoon beschrijft den inbreker als een schraal kereltje met blonde snor en bleek gelaat, hij had een zwarte pet op. De politie die, dadelijk gewaarschuwd werd, doet naturirlijk ijverig onderzoek. Een prooi des doods. Te Den Hoek (Limburg) werd de landbouwer Diederiks, die, door de duisternis misleid, in een sloot geloopen was, toen hij er zich had uitge werkt, door een stoomtram gegrepen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Droevig ongeval. Er is t,e Zwolle een droevig ongeval voorgekomen. Omstreeks half zes stond de steenhouwer L. V. de courant te lezen bij de brandende hang lamp. Bij het omslaan der courant kwam hij daarmede in aanraking met de hang lamp, met het ongelukkig gevolg dat het reservoir er uitviel, en de brandende pe troleum op twee kinderen, een meisje van 5 jaren en een van.10 jaren, terecht kwam, waardoor de kleederen in brand geraak ten, zoomede hot haar verschroeide. De vader greep het kleinste kind, dat in den kinderstoel zat, en trachtte de brandende kleertjes tegen zijn lichaam en met de handen te blusschen, waardoor hij zelf ernstige brandwonden bekwam. De moe der bluschte inmiddels met een paar de kens de brandende kleeren der kinderen. De beide kinderen bekwamen hevige brandwonden in het aangezicht, aan ar men en handen, en zijn naar het Sophia- ziekenhuis vervoerd. Met den* toestand der kinderen scheen het heden ochtend nog al te gaan. Prettige verloving. Een boerenjongen en een boerenmeisjedie den vorigen zo mer bij eén boer te Exlo dienden, hadden verkeering aangeknoopt met de gevolgen van dien. De meid, die thans een andere

Zelandia | 1902 | | pagina 2