No. 12. Zaterdag1 1 Februari 1902. 1® Jaargang. FEUILLETON. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan ZELANDIA" te Zuiddorpe. Godsdienstonderwijs. De Fortuinzoeker. Prijs per 3 maanden t franco per post 75 cent, voor België frs. 2.50. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f 2,50 voor Nederland. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZOXDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden "bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie, Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Lijst van griften voor Z. H. den Paus. In een envelopje. Voor Z. H. den Pausf 1) Op hoop van Zegen. S. v. M. en R. d. M. 3.—. Uit 't spaarpotje van een jongske 0,05. Wanneer wij kennis en wetenschap op hoogen prijs stellen, wanneer wij haar in onzen tijd onontbeerlijk achten, hoe zouden wij dan de hoogste weten schap, de kennis van onzen godsdienst niet naar waarde schatten En al is het geloof eene gave Gods, en kunnen wij door de wetenschap al léén niet tot den waren godsdienst ge raken, het is toch even zeker, dat de kennis van de godsdienstwaarheden het geloof in onze harten versterkt en be vestigt. Hoe grooter de kennis van die waarheden is, des te vaster wortelt de^ godsdienst in de harten, des te beter zijn wij bestand tegen de aanvallen van zijne vijanden. Die aanvallen zijn in onze dagen talrijk evenals altijd, hevig niet minder dan vroeger, sluw en gevaarlijk meer dan ooit. Wanneer wij al die aanvallen op het geloof, die hartstoch telijke bestrijding van den godsdienst steeds scherper en dreigender zien wor den, moeten wij dan niet vreezen, dien schat te zullen verliezen «Die Parel waarvoor men 't al met winst ver liest" zooals de groote Vondel zingt. Hoe komt het dat in onzen tijd zoo- velen onverschillig, ja afkeerig worden van den godsdienst P Het is vooral omdat zij zijne verheven waarheden niet ge noeg kennen en begrijpen, het is vooral omdat deze hun in de jeugd niet diep genoeg, niet onwrikbaar zijn ingeprent. Eerbied en liefde voor den godsdienst in de harten der kinderen aan te kwee ken, ouders, d&t is uw grootste, uw heiligste plicht. De godsvrucht is een teedere plant. Zorgvuldig, aanhoudend moet zij worden aangekweekt vooral in de eerste jeugd van het kind. Verban nooit uit uw huisgezin, die stichtende godsdienstige gebruiken, wel ke gij van uwe ouders geërfd hebt. Tegelijk met de ontwikkeling van het verstand moeten de godsdienstige gevoe lens aangekweekt en de voornaamste waarheden des geloofs ingeprent wor den. O, dat de ouders toch inzien, wel ke diep ongelukkige gevolgen, welk een rampzalige toekomst, hunnen kin deren te wachten staat, als zij deze plicht verwaarloosd hebben. Nauwelijks heeft het lichaam de kin derjaren doorworsteld, of de gevaren der ziel dagen van alle kanten op de hartstochten ontwaken, de wereld staat ter verleiding gereed. Wanneer dan die geleidende ster des geloofs, de Mentor des levens ontbreekt, hoe jammerlijk zal men afdwalen. Hoe zal de jongeling zijne hartstochten in toom houden, als hem de breidel des geloofs ontbreektj. Of hóe zal hij op lateren leeftijd »die parel" ooit vinden, wanneer hij ze nooit bezeten heeft? Het is dan ook onbegrijpelijk, dat er Katholieke ouders zijn, die hunne kinderen naar scholen zenden, waar het godsdienstonderwijs geheel ontbreekt. Ik bedoel hier niet zoozeer de lagere scholen, uyiar vooral, die van het meer uitgebreid'onderwijs. Wat de lagere school betreft, hare ge varen worden grootendeels geneutrali seerd, doordat het kind steeds in den schoot der familie verblijft, waar voor godsdienstonderwijs buiten de school wordt zorggedragen ook is het dik wijls evenals bij het hooger onderwijs, onmogelijk zijne kinderen naar bijzon dere scholen te zenden Maar de scho len van het middelbaar onderwijs! Kin deren nauwelijks 13 k 14 jaar oud, worden aan het ouderlijk gezag ont trokken, en hun ontvankelijk gemoed onbeschermd aan het kwaad blootge steld. Zij worden niet zelden op dien jeugdigen leeftijd «zich zeiven baas", daar het toezicht door vrienden over hen uitgeoefend dikwijls verwaarloosd wordt. De godsdienstige gevoelens die nooit opgewekt en verlevendigd worden, sterven langzaam weg. En dan Waarlijk, het is niet te verwonderen, dat een onervaren jongeling bedorven wordt, blootgesteld als hij is aan zoo talrijke gevaren. Op hem hebben de ongeloovigen en zedenbedervers het ge munt. Z. *H. Pius IX zag dit reeds in, als hij schreef in den beroemden Syl labus: »Zij (de ongeloovigen) willen de \eilaanbrengende leering der Katho lieke Kerk geheel en al wegcijferen uit het onderwijs, en de opvoeding der jeugd, en dan die teedere en buigzame gemoederen met allerlei verderfelijke dwalingen en ondeugden besmetten En elders: »Het is op het verderf der jeugd, dat al hun hoop gevestigd is, daarom zijn al hunne aanslagen, vin dingen, en werken in de eerste plaats gericht tegen 4e onbedrev§p jeugd, ftm haar te bedriegen en te bederven." Welnu, voor deze aanslagen en gevaren is de jongeling op de Katholieke scho len grootendeels gevrijwaard. Daar, ge scheiden van de voor hen zoo gevaar volle wereld, worden hun de schoonste en edelste gevoelens van deugd en gods dienst ingeprent, om hen te sterken tegen den komenden strijd der jonge lingsjaren. Zeer terecht zeide Prof. Pel van Am sterdam onlangs in zijn bekende rede: «Het is niet de edelste en schoonste taak van de geneeskunde de ziekten te genezen, maar, haar te voorkomen." Zoo ook is de godsdienst niet alleen daar, om de ziekten der ziel te gene zen, hij is vooral een voorbehoedmiddel tegen het kwaad. En heeft de jongeling geen voorbehoedmiddelen noodig, waar in onzen tijd ongeloof en zedenbederf epidemisch heerschende zijn Caveant consules! Ouders weest dus op uwe hoede, geen zorgeloosheid geen 10 Zij behoorde tot eene familie, welke zich daar tijdelijk gevestigd had en niet onge negen was om zich van de jonge miss te ontdoen. Johns aanzoek werd niet van de hand gewezen, en hij bekwam Mary zoo als ze ging en stond, zonder eenig huwelijks goed. Tusschen het aanzoek en de bruiloft la gen slechts drie weken, zooveel haast maak ten beiden met het sluiten van het huwe lijk. De verbindtenis had plaats voor den vre derechter, naar amerikaansche zeden. Aan een priester, eene kerkelijke inze gening, hieraan werd door geen van beiden gedacht. Het huwelijk was dus hiermede voor goed gesloten, en de amerikaansche miss kwam in een nieuw huis, door John aan gekocht. De schrijver kan niet zeggen hoe lang de speelman op het dak heeft gezeten, want trots alle navorschingen bleef dat voor hem verborgen; zooveel is echter ze ker, dat John nu eerst recht begon te be grijpen wat eigenlijk een amerikaansch huwelijk is. Hij had nu gezelschap, wanneer hij ten minste bij zijne jonge vrouw bleef; maar droeg hij vroeger geheel alleen de zorg voor zijn huishouden, thans moest hij nog daarenboven zijne vrouw bedienen. Deze sliep namelijk des morgens zoolang het haar beliefde, liet zich door haren man het ontbijt op het bed brengen en bracht haar overigen tijd door met kleeden en het afleggen van bezoeken. John moest dus water halen, vuur aan leggen, de schoenen zijner vrouw poet sen, vroeg en laat de bediende spelen, en alles doen wat de verwende amerikaan sche vrouw verlangde. In de eerste weken van zijn huwelijk liet John zich dat alles welgevallen, doch eindelijk werd het, zoo hij meende, tijd dat de vrouw zich met den winkel en het huishouden bemoeide. Als antwoord hierop vond hij op een dag eene dienstmaagd in huis, door zijne vrouw tegen hoog loon gehuurd. »Het was beneden hare waardigheid zeide zij, zich met het huishouden bezig te houden." Toen John groote oogen opzette en lust scheen te hebben om op europeesche wijze zijne rechten te doen gelden, zag het jon ge schoone vrouwtje met een honenden onverschilligheid op dit punt. Denkt aan de rekenschap, die gij eenmaal van de zielen uwer kinderen zult moeten geven Carpenaer. Staatkundig Overzicht. De Oorlog. Van het oorlogsterrein wordt gemeld, dat generaal De Wet het den Engelschen zeer lastig maakt. Machteloos staan zij tegenover hem. De Wet houdt reeds we ken lang den vijand bezig in het Noord- Oosten van den Oranje-Vrijstaat. De Wet is nog altijd meester van zijn terrein, daar de streek, waar de Boeren zich nog vrij bewegen, zeer groot is. Een correspondent te Bloemfontein van de Daily Mail schreef reeds 25 December, dat de nachtmarschen in het Oosten van den Oranje-Vrijstaatgeneraal De Wet's geliefdkoosd terrein, niet zooveel succes hebben als die van generaal Bruce Hamilton in het Oosten van Transvaal. In dezen hoek slapen de commando's in de open lucht en hebben een zeer uitge- breiden verkenningsdienst. Zelfs de rond trekkende bewegingen va» generaal Elli ot, vernuftig bedacht en flink uitgevoerd, vermochten den behendigen De Wet en zijn hoofdmacht niet in de val te brengen. Volgens een telegram uit Johannesburg aan de Morning Post, heeft De Wet op 24 Januari zijn commando weder gesplitst in kleine afdeelingen, die gereed zijn, zoo dra hij het beveelt, weder te concentree- ren terwijl zij intusschen de Engelsche colonnes ontwijken. Allerlei treurberichten voor de Boeren melden de Engelschen. Over het comman do van de Wet heet het, dat zijn paarden er allertreurigst uitzien. Berichten uit 's-Gravenhage ontvangen, die den Engelschen censor in Zuid-Afrika zijn ontsnapt, luiden als volgt Van 15 October tot 15 November hebben zich de Boeren in den Vrijstaat en in Transvaal meester gemaakt van 18 En gelsche convooien en 17 kanonnen, waar van slechts een enkel door de Engelschen is teruggenomen. In December zouden de Boeren 1000 stuks vee bij Rondebosch Kop op 3 mijl van Middelburg hebben buitge maakt ook moeten zij een militairen trein hebben genomen, waarin 700,000 pd. st. glimlach over den schouder, zette haren hoed op en liep trotsch de deur uit. Toen zij des avonds terugkwamging zij met een stuursch gelaat in een hoek zitten, en had voor haar man geen enkel woord veil. Dit vond plaats in de eerste weken van hun huwelijk. Deze stemming bleef met kleine uitzon dering voortduren, zoodat John zijn hu welijk verwenschte. Intusschen vond hij nog al eenige aflei ding in zijne zaken, welke door een paar goed geslaagde ondernemingen op een goe den voet stonden. Hij zou zich gaarne van haar ontslagen hebben, maar eendeels had hij nog eenig gevoel van de heiligheid des huwelijks, en ten andere wilde hij een openlijk schan daal vermijden. Hij had reeds een goeden naam in de volksplanting verworven, en dat was zeer voordeelig voor zijn handel. Hij trachtte dus zooveel mogelijk zijne huiselijke oneenigheid te verbergen, ver scheen met zijne vrouw in het openbaar, bracht haar in gezelschappen en ontving vriendidnen van haar aan huis. Hoffelijk en onderdanig zijn jegens vrou wen, zelfs al zijn zij ook niet vlekkeloos, schijnt in Amerika eene burgerlijke ver plichting te zijn, welke verplichting met veel meer nauwgezetheid wordt nagekomen onder de steenkolen verborgen was, die bestemd waren voor de Standard Bank te Johannesburg. De Engelsche stilzwijgendheid der laat ste tijden laat evenmin toe, de waarheid dezer berichten in twijfel te trekken, als ze voor waar aan te nemen. De Engelschen zwijgen gewoonlijk als het de Boeren goed gaat. CHINA. De superior van de missionarissen te Scheut heeft gisteren een telegram ontvan gen, meldende dat de moord op de paters Van Meirhagen en Bongaers heeft plaats gehad te Ping-lo, een dorpje nabij Sia- yin-tsen, in apostolisch vicariaat van mgr. Beririijn gelegen. AMERIKA. Tengevolge van de groote dynamietont- plofling te New-York zijn zes personen om gekomen, 75 ernstig gekwetst, terwijl hon derden lichtere kwetsuren en schrammen opgedaan hebbendaaronder zijn wel 200 menschen die zich op het tijdstip der ont ploffing in het Murray Hili hotel bevonden. Er bevonden zich 13 doozen dynamiet, elk met 60 of 75 patronen, in de tunnel elke patroon bevatte 37 pond dydamiet. Volgens de bepalingen van het contract mag de aannemer niet meer dan 62 pond tegelijk bij zijn werk voorradig hebben. Volgens een der verhalen is de ramp ver oorzaakt door het omvallen van een bran dende kaars, waardoèr papier aan het branden ging. GRIEKENLAND. Een telegram uit Athene vertelt, dat het vermaarde Grieksche «klooster van St. Paulus" op den berg Athos, door brand verwoest is. Tien monniken, waaronder de prior, zijn in de vlammen omgekomen, terwijl een twintigtal zware brandwon den en andere kwetsuren moet hebben opgedaan. De kerk, benevens het archief met vele kostbare documenten, is gespaard gebleven. ENGELAND. In zak en asch verkeert het Engelsche «War Office." Er zouden 45.000 man noo dig zijn om en haie opgesteld te worden, ter gelegenheid van de kroning van ko ning Eduard VII. Maar er zijn geen gar nizoenen, die voltallig zijn, behalve die in Ierland. Doch deze laatste durft het «War dan de onderhouding der tien geboden Gods. Dat Dorner nu en dan van wrevel en schaamte verging, dit wist niemand dan hij alleen. Onder vier oogen hadden er vaak ern stige tooneelen plaats, zonder dat een der echtgenooten er aan dacht iets in zijn ge drag te veranderen. In den laatsten tijd had zich van tijd tot tijd een jong Amerikaan in de gezel schappen vertoond, welke door Dorners vrouw werden bezocht. Dat tusschen hen al spoedig eene ver standhouding heerschte, wisten alle be kenden, slechts John had er geene oogen voor; hij had al zijne gedachten bij een uitgebreidon handel, welken hij in eene naburige volksplanting had aangeknoopt en welke hem vele voordeelen beloofde. Tot het drijven van dezen handel had hij eene aanzienlijke som gelds noodig, welke hij daartoe in gereedheid had ge bracht. Gelukte deze handel, dan werd daar ongetwijfeld zijn vermogen verdubbeld, en hij had zelfs nog geld bij vrienden geleend om daardoor zijne winst te vergrooten. Sedert deze handel een aanvang geno men had, was Johns vrouw veel inschik kelijker gewordenzij spande alles in het werk om haren man te behagen, en be ijverde zich zelf om door haren invloed de verlangde som voltallig te krijgen. Toen het geld in huis was, goed be waard, zoo als John dacht, kwam een bo de uit de naburige volksplanting, die John verzocht zich onverwijld daarheen te be geven, wijl er nieuwe koopers aangeko men waren, die met hem in onderhande ling wenschten te treden. In zijn ijver wierp John het geweer op den schouder en begaf zich onmiddellijk op weg, huis en eigendom aan zijne vrouw overlatende. Zijne afwezigheid duurde twee dagen, daar de kooplieden hem op het sleeptouw hielden, als deden zij het om hem te foppen. Van den voorgewenden handel kwam niets. John begaf zich in eene slechte luim weder op weg naar huis; hij was, zonder te weten waarom, zonderling te moede. Toen hij in zijne woning trad vond hij alles in de grootste wanorde Zijne vrouw was met den jongen Amerikaan op den loop gegaan, en had natuurlijk de contan ten voor een reispenning medegenomen. De dienstmaagd was achtergebleven, om den bedrogen echtgenoot het gebeurde te verhalen. Hij was bij dit bericht als door den don der getroffen. Het schandelijk gedrag van Schlips was nog niets in vergelijking met de valschheid en ontrouw zijner eigene vrouw. (Wordt vervolgd.) ZELANDIA

Zelandia | 1902 | | pagina 1