Binnenland. Provinciaal Nieuws. Kerknieuws. graaf deze belofte gestand te doen. Daarop besloot Dellafranci den graaf del Balzo te vermoorden. SPANJE. Te Limea (in de provincie Cadix) heb ben 2000 arbeiders een aanval gedaan op een douanekantoor, als protest tegen een douane-ambtenaar, die een van de werk lieden bij de douane had mishandeld. De commiezen en gendarmen vuurden eenige malen op de aanvallers, waarvan naar ge meld wordt, er eenige gewond zijn. DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden was de geheele anti-katholieke pers in opstand tegen mgr. v. Stablewski, den aartsbisschop van Po sen, die een herderlijden brief had uitge vaardigd, zoo ongepast, dat... alle echte Duitschors 't vreeslijk vonden. Lange ar tikelen, strijdkreten, totdat bleek, dat de brief nooit was uitgevaardigd. Nu zijn de bladen weer woedend, om dat de brief niet bestaat. BELGIË. Een bericht van Reuter uit Pretoria meldt »In strijd met de beweringen van ver schillende bladen, dat de suikerconferentie op het punt zou staan uiteen te gaan, ver zekert men in goed ingelichte kringen, dat de arbeid der conferentie waarschijn lijk niet voor over veertien dagen gereed zal zijn. »Deze omstandigheid zou er op wijzen, dat do beraadslagingen op den goeden weg zijn tot een overeenkomst." Ziehier overigens de officiëele mededee- ling omtrent de zitting van gisterochtend »In deze zitting hield men zich voorna melijk bezig met het bijzonder regiem, dat toegepast zou worden op zekere staten, welker suikerproductie zich tot dusver niet zoo sterk ontwikkeld heeft als in zekere andere staten en welker invloed uit een oogpunt van internationalen wedijver nog betrekkelijk beperkt is. »Ook is van gedachten gewisseld over de mogelijke instelling van een bijzonder lichaam, waaraan de taak zou worden op gedragen om te waken over de toepassing van de overeen te komen bepalingen. »De zitting werd besjoten met de wisse ling van enkele opmerkingen omtrent den dag van inwerkingstelling van de te slui ten internationale overeenkomst. Naar de Tijd verneemt, werd door Z. H. den Paus het ridderkruis der Orde van den II Gresrorius den Groote verleend aau den heer D. J. te Middelburg. Wegens de lage suikerprijzen-■Zülleft- nog meerdere suikerfabrieken dit jaar niet werken; o. a. te Bergen op Zoom, Rosen- daal, Oudenbosch en Standdaarbuiten. Een en ander is eene overeenkomst tusschen de fabrikanten onderling. Als candidaten voor den post van internuntius in Den Haag worden genoemd Msgr. Ranuzzi, Msgr. Guidi en de voor malige delegaat in Bombay, Msgr. Za- leWski. De gewezen nuntius in Den Haag, Msgr. Tarnassi, is nog' altijd zoo lijdende aan maagziekte, dat hij zich nog niet naar zijn post in Munchen kan begeven. Dagelijks hoort men inOostel. Zeeuwsch Vlaanderen van diefstallen gewagen. Hoen ders, biggen, ketels en andere zaken zijn een welkome buit voor de dieven. Bij een landbouwer werd zelfs een geslacht var ken uit een kuip in den kelder wegge haald, terwijl bij oen ander twee maal de kippen werden meegenomen. Zelfs beproefde een Belg, op klaarlich ten dag, de kippen van een boer onder Overslag in een boschje te lokken om ze te verdonkeremanen. Tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken te 'sGraven- hage is benoemd de lieer J. H. Blum, schoolopziener in het district Middelburg. Aan de universiteit te Leiden is, na verdediging van stellingen, tot de rechts wetenschap bevorderd de heer H. W. E. Klomp, geboren te Vlissingen. Bij kon. besluit is aan de gemeenten Philippine en Veere, ter tegemoetkoming in do kosten van haar lager onderwijs, een subsidie verleend van ƒ250 resp. 900, boven en behalve de Rijksbijdrage, bedoeld bij art. 15 der wet op het lager onderwijs. Met ingang van 1 Februari a. zal de diensttijd op Zou- en feestdagen dor Rijks- telephoonkantoren te Hoofdplaat, Nieuw- dorp, Oost-Souburg, Ovezand, Sluiskil en Wèstdorpc worden vastgesteld op 7,30 tot 8,30 uur vm. (Greenwichtijd). De dienst tijden dier kantoren op werkdagen blijven onveranderd. AXEL. Overeenkomstig hot bepaalde in art. 14 van hot huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van school verzuim, heeft genoemde commissie het vol gend verslag harer werkzaamheden over het afgeloopen jaar aan don raad dezer ge meente uitgebracht «Bij ontstentenis vaneen voorzitter werd de commissie door den Edelachtb. heer burgemeester op 19 Maart 1901 bijeenge roepen en geïnstalleerd. Zoolang door den heer Arr. Schoolopzie ner echter nog geen aanmaningen waren verzonden en de tusschenkomst der com missie voor herhaald gepleegd schoolver zuim nog niet werd gevorderd, bepaalden hare werkzaamheden zich in den eersten tijd slechts tot het bespreken van enkele huis houdelijke aangelegenheden en het zoeken naar middelen om zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen in het enorm school verzuim, dat in deze gemeente, ondanks de in werking treding der wet, bleef voortbestaan. Van de elf vergaderingen, welke door de Commissie in het afgeloopen jaar zijn ge houden, waren de eerste drie aan deze be sprekingen gewijd en het was eerst tegen 26 Juli 1901dat de eerste personen werden opgeroepen, om voor de Commissie te verschijnen, teneinde nog eens nadruk kelijk op hunne verplichting te worden gewezen. Na dien tijd zijn in het geheel door ons verzonden 63 oproepingen, en zijn er van de opgeroepen personen 23 voor de Com missie verschenen. Voor de verzuimen, gepleegd door de kinderen, waarvoor zij de aansprakelijke personen waren, werd in 20 van deze 23 gevallen ar>noecle als reden opgegeven. Groote gezinnen, geringe verdiensten, inkomen meestal beneden 5,per week, maakten voor velen de bijverdiensten der kinderen noodzakelijk. Meest allen verklaarden er prijs op te stellen, dat hunne kinderen goed werden onderwezen, doch de noodzakelijkheid dwong hen, de kinderen als arbeidskrach ten te gebruiken, wanneer niet het gemis van de opbrengst daarvan op eenige an dere wijze werd vergoed. Slechts één verklaarde, dat het school geld voor twee kinderen hem te bezwarend was en hij er daarom maar één geregeld zond, terwijl twee anderen verKlaarden, wel niet arm te zijn, doch ook zij hadden de hinderen in de uitoefening van hun bedrijf noodig. Aangezien door den heer Arr. Schoolop ziener aan de Commisie was verzocht hem de redenen op te geven, welke door de voor haar verschenen personen werden aangevoerd, alsook het oordeel der Com missie dienaangaande, rapporteerde deze in 18 van de 23 vorengenoemde gevallen dat de opgegeven redenen haar gegrond voorkwamen en dat volgens haar meening het verzuim als verschoonbaar kon worden aangemerkt, terwijl de aangevoerde rede nen haar in de overige 5 gevallen onge grond schenen. Omtrent de niet verschenen personen werd door de Commissioner advies uitgebracht. Ondanks, haar pogingen om in het be trekkelijk schoolverzuim in deze gemeente althans eenige verbetering te brengen, moet de Commissie tot haar leedwezen ver klaren, dat de resultaten daarom aan het einde van dit jaar nog niet merkbaar zijn. Bij velen schijnt alhier de meening te heerschen-, dat de wet niet zoo streng zal worden toegepastook zijn een aantal personen niet voor de Commissie versche nen, op grond, dat zij het nut daaryan niet inzien, terwijl anderen niet opkwa men, omdat zij het onbillijk achtten, dat niet alle overtreders werden opgeroepen. Omtrent het einde des jaars heeft de Commissie daarover tot den Arr. Schoolop ziener een schrijven gericht en daarop van hem onder meer als antwoord ontvangen «dat. die mesniug omtrent de uitvoering der wet verkeerd is; dat alle overtreders zullen worden gewaarschuwd en er wat de gemeente Axel betreft reeds 150 aan maningen zijn verzonden, naar aanleiding waarvan reeds 24 processen verbaal zijn opgemaakt, en dat zulks niet alleen is ge schied tegen personen, die bleken wel te kunnen, maar niet te willen zorgen voor geregeld schoolbezoek, maar ook tegen hen die niet voor de Commissie zijn verschenen. Wij stellen er prijs op, dat het boven gemelde, door de behandeling van dit rap port in eene openbare vergadering van Uw college, ter kennis van het publiek zal worden gebracht, opdat allen, die door armoede of andere ernstige omstandighe den aan de voorschriften der Wet niet kunnen voldoen, zullen inzien, dat het in hun eigen belang is, bij eene eventuëele oproeping door de Commissie, voor haar te verschijnen, tot het opgeven der redenen, welke tot de overtreding hebben geleid en hopen dat onze werkzaamheden er toe zullen bijdragen, het ongemotiveerd school verzuim in deze gemeente zooal niet ge heel te doen verdwijnen, dan toch tot een minimum te beperken. Ten slotte is de Commissie eenparig van oordeel, dat aan het secretariaat ervan zóóvele en omslachtige werkzaamheden zijn verbonden, dat het v-oor die betrekking uitgetrokken salaris daaraan niet is geëven- redigd en neemt zij mitsdien de vrijheid: Uw college in overweging te geven, die bezoldiging meer met de werkzaamheden in overeenstemming te brengen." Aldus vastgesteld in de vergade ring van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de gemeente Axel, gehouden den 10on Jan. 1902. (get.) B. van Ruijven, Voorzitter, (get.) M. L. van Y ess km, Secretaris. KOEWACHT. Donderdagnamiddag werd er eene vergadering gehouden van den ge meenteraad, waarin alle leden aanwezig waren. Voorlezing werd gedaan van en kele mededeelingen en ingekomen stuk ken, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Daarna ging men over tot on derzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen litl, den heer C. A. de Blieck. In de volgende vergadering zal de beëediging plaats hebben. Eene uitvoerige bespreking volgde omtrent het samenstellen van een nieuw reglement op dc tapperijen binnen de gemeente. Naar aanleiding dezer be spreking zal een concept-reglement worden vastgesteld, hetwelk in de volgende ver gadering zal behandeld worden. Besloten werd het terrein van de school aan den Ouden Molen geheel af te makenwaar door een tweede speelplein zou ontstaan. De heer E. Plasschaert zal met het hoofd der school daarover handelen en eene be grooting der kosten opmaken. Zondag was er ten huize van de Wed. Ch. L. van Rumste op het Zand weder eene bijeenkomst van landbouwers uit de ze gemeente om de besprekingen voort te zetten omtrent het aankoopen van een dekhengst. Daar het weder aller ongun stigst was, waren er niet zooveel personen opgekomen, als men verwacht had. De voorname landbouwers uit den polder wa ren, waarschijnlijk ter wille van het we der, achtergebleven. De heer E. Plasschaert opende de ver gadering en zette nogmaals in 't kort doel en strekking van de te vormen vereeni- ging uit elkander. Daarna gaf de heer A. Geerards lezing van het conceptregle ment door de voorioopige commissie opge steld. Enkele artikelen gaven aanleiding tot uitvoerige besprekingen en hier en daar werd eene wijziging aangebracht. Ten slotte werd het veranderde reglement goed gekeurd. Daarna gaf de voorzitter verslag van de reizen in de afgeloopen week door eenige landbouwers gedaan ter bezichti ging van verschillende hengsten en on derzoeking van den prijs. Twee heeren hadden verschillende plaatsen in de pro vinciën Brabant en Namen bezocht en daar vele schoone hengsten geziendoch de prijs viel over het algemeen niet mee. Bij een hengstenhouder, waar een 20 tal prachtige dieren stonden, hadden zij een zeer geschikt uitgezochtdoch de prijs was fr. 7000. Een paar andere heeren waren in de provincie Oost-Vlaanderen geweest en hadden niet ver van de Nederlandsche grens, een schoonen, bruinen hengst, ge zien, die voor fr. 2700 te koop was. Nog bij eeu andere plaats stonden twee geschikte, die voor fr. 3500 per stuk ver krijgbaar waren, Do vraag was np jnaar; is er geld ge noeg 1 Men ging, daarom over tot het ver der plaatsen der aandeelen. Dit viel niet mee. Waren op de vorige vergadering er reeds 51 geplaatst, thans kwamen er maar 11 bijzoodat het gehee le aantal slechts 62 bedroeg, te weinig om mede te beginnen naar het oordeel van het voorloopig bestuur. Daar den 13 Februari de voorjaarskeu ring te Hulst plaats heeft, is het te laat oin nog eene vergadering te beleggen waarom er besloten wordt de zaak wat te verschuiven en de volgende keuring af te wachten. Tijdig zal er dan eene nieuwe vergadering worden uitgeschreven. De voorzitter dankte intusschen allen voor de opkomst en medewerking thans reeds ondervonden en sloot de vergadering welke drie uur geduurd had. ST. JANSTEEN. Dezer dagen werd onze Katholieke zusterschool aangenaam verrast door de toezending van vijftig ge kleurde voorstellingen der geschiedenis van het oude testament, die onze vijf lokalen niet alleen ten sieraad verstrekken, maar ook door de aanschouwelijke afbeel dingen een doeltreffend middel aanbieden om de kinderen eenig gedacht van die toestanden te geven. Eere den edelmoedigen gever, om zijn voortdurenden milden steun, wiens naam de gedenksteen op den voorgevel met recht vermeldt. In een der tuinen in de kom der ge meente staat een doornen haag gedeelte lijk geheel in blad", wel een bewijs van den zachten winter, te meer wijl gewoon lijk eerst einde April de doorn begint te werken. 24 Januari. Naar wij vernomen is door den gemeenteraad aan den heer A. T. Rottier, eervol ontslag verleend als se cretaris en ontvanger dezer gemeente te gen 1 April a. s. 27 Jan. Gisterenavond hield de fan fare „Opwaarts" haar tweede win tercon cert. Ofschoon het weer zeer slecht was, waren er toch heel wat menschen geko men, om eens te genieten. En hun ver trouwen is niet beschaamd, er is gisteren avond genoten, genoten volop. Dat kon men bemerken aan de stilte en de aandacht, waarmee alles werd aangehoord. Jammer echter, dat er gerookt werd in de zaal dat hindert en zeker de spelers het meest. Hot programma was- rijk voorzien en bood heel wat afwisseling: muziekstuk ken, voordrachten en tooneelstukken. De muziekstukken werden goed gespeeld. Er zijn heel wat flinke krachten in het ge zelschap, die hun partij volkomen machtig zijn. Ook de voordrachten lieten niets te wenschen over. De clou van den avond was echter het tooneelstukCarranza. Dit drama is zeer moeilijk, en vereischt heel wat routine van de spelers. Toch was de uitvoering in alle opzichten mooi te noemen. De hoofd rollen waren in zeer goede handen. De taal, die wij hoorden, was vrij beschaafd, wat niet altijd kan gezegd worden van de plattelandsgezelschappenhouding en bewegingen waren los en natuurlijk. We kunnen best begrijpen, dat er door de spelers heel wat gerepeteerd zal zijn, eer ze 'tzoover gebracht hadden, en 't be wijst, dat ze heel wat voor de kunst over hebben. Het welslagen van den avond zij hun belooning. Ten slotte een woord van dank, zonder twijfel ook namens het publiek, aan de fanfare „Opwaarts" met haar onvermoei- den Directeur, voor 'tgenotvolle avondje, dat ze ons ook nu weer heeft bezorgd. TER NEUZEN. Het plan om het ka naal GentTer Neuzen zoodanig te veranderen, dat schepen van 9 M. diep gang zonder moeilijkheden kunnen door varen, zal uitgevoerd worden. Daardoor zullen de sluizen van den nieuwen kanaalarm te Sas van Gent veel breeder worden dan het aanvan kelijke plan geweest is. De nieuwe brug zal i 10 M. langer worden dan in het bestek is opgenomen. Door deze wijzi gingen zullen bijna alle reeds gemaakte planteekeningen vervallen, waardoor de uitvoering der nieuwe sluiswerken wel eenige vertraging zal ondervinden. ZAAMSLAG. Van het fokken van paar den wordt hier nog al veel werk gemaakt en de houders van dekhengsten houden hier rekening mee en hebben zoo langza merhand de prijzen opgevoerd, zoodat nu ƒ2,50 dadelijk en later ƒ7,50 veulengeld betaald moet worden. Trekken de heng- stenhouders nu één lijn, dan is het vol strekt niet uitgesloten dat een nog hooge- re prijs betaald moet worden. Vandaar dat hier enkele landbouwers de handen in elkaar hebben geslagen en besloten onderling een hengst te koopen. De aandeelen zijn bepaald op ƒ25, wat zoo noodig op 35 gebracht mag worden en aan het voorloopig bestuur de heerenJac. Huijssen, E. Dekker en A. Dees is opge dragen naar een geschikten hengst van Brabantsch ras uit te zien. Door de aan wezigen werden ongeveer 60 aandeelen genomen, de andere zal men zien te plaat sen. Besproken werd nog welken prijs men van de leden zou nemen. Algemeen vond men het gewenscht alleen veulengeld te laten betalen en wol ƒ7,50. Een en an der zal echter in een volgende vergade ring voor goed worden vastgesteld. Wat de stalling betreft, is men reeds uitste kend geslaagd, dank zij een zeer billijk aanbod van den heer Tollenaar. Voor de weegbrug aan de Griete is het afgeloopen jaar zeer gunstig geweest. Behalve de gewone aflossing kon aan de aandeelhouders nog ruim 18 worden uitgekeerd. Dat is dus een goede geldbe legging. VLISSINGEN. In een bijzondere zit ting van burg. en weth. is aan den heer A. L. A. van Unen, commies ter secretarie alhier, in verband met zijn vertrek naar Leiden, aangeboden een inktkoker van ebbenhout, met kristal lenkoker, met thermometer, zilveren deksel en verder met zilver gemonteerd. Onder militair geleide is de ser geant W., die in den avond van den 1(1 dezer op den kapitein G. v. M. heeft geschoten, Zaterdag morgen naar den Haag gebracht, alwaar hij voor den krijgsraad terecht zal staan.. Voor de betrekking van klerk ter gemeentesecretarie aldaar hebben zich achttien sollicitanten aangemeld. VEERE. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft men bij een café houder te Veere, die zijn gevel netjes had laten opschilderen, al het gedaan werk bedorven door het met Blackver- nis in te smeren. Door het openstaan der spuisluis, aan de haven aldaar, terwijl er een zeer hoog tij water was, is het achter ge legen land geheel onder water geloo- pen. De man belast met die sluis, beweert die sluis gesloten te hebben, en dat die door kwaadwilligen is opengedraaid. Wijl het opendraaien der sluis echter veel krachtsinspanning eischt, zijn er die vermoeden, dat vergeten is de sluis te sluiten. In de beide zaken wordt een onder zoek ingesteld. BIERVLIET. Woensdagavond te half elf, zoo meldt de M. Cl., bracht alhier een onbekende konijnendief een bezoek bij den onderwijzer A. op diens erve, iii 't centrum der gemeente. Deze, in nachtgewaad, achtervolgde den dief, die door den tuin in den boomgaard van den heer A. C. de vlucht nam met twee zware konijnen. In de nabijheid van liet kerkhof liet de dief zijn buit in den steek en ontkwam de vervolging langs de stadsmestvaalt. De politie is met het gebeurde in mnis gesteld. OOSTBURG. De vereeniging tot gel delijke uitkeering bij het verlies van varkens Uit Voorzorg alhier, hield Vrijdag hare algemeene vergadering. Zij telt op dit oogenblik 33 leden er was in kas 834,22. Over 1901 had geene uitkeering plaats. De aftredende bestuursleden werden ïerkozen. De eventueele uitkeering werd be paald op 40 cents per KG. In plaats van den heer J. van Houte, die wegens hoogen leeftijd bedankte, werd als keurmeester gekozen de heer A. de Bliek. Vijf nieuwe leden werden aangenomen SLUIS. Vrijdagavond schrok het paard van den heer L. Breesnee, terwijl deze reed langs de vaart van Sluis naar Brugge, ongeveer een kwartiertje bui ten deze gemeente, van een achteraan komende fiets, met het gevolg, dat het in het water sprong en verdronk. Met vereende kracht gelukte het be- reidwilligen helpers het erg gehavende rijtuig op het droge te halen. De beide inzittende personen konden gelukkig bijtijds uit het rijtuig springen, zoodat de schade, die nog door verze kering gedekt wordt, enkel materieel is. AARDENBURG. Heden gaf de Kamer van Rhetorica te Draaibrug, in het lo kaal van J. v. d. Hooft een welbestu deerde uitvoering. Opgevoerd werd «De minnaar op de proef" «Inkwartiering en het geheim van Mevrouw." Over het geheel werd zeer verdienstelijk gespeeld en behaalden dan ook al de werkende leden welver dienden lof. GOES. Vier beruchte bandieten, die zich in deze buurt schijnen op te hou den, hebben den vorigen nacht in de R. K. kerk te Ivwadendamme inbraak gepleegd en na middernacht deden zij daartoe een poging op de hofstede van Vereeke te Eversdijk, gemeente Bieze- linge. Twee veldwachters en twee onbezol digde dito zaten den inbrekers die met messen gewapend waren, op de hielen. Zij werden alle vier onder hevigen tegenstand door de politiemannen ge vangen genomen. Gisterenochtend zijn zij, zwaar ge boeid, naar Middelburg getransporteerd. Bij de inbraak in de kerk zijn ver moedelijk gestolen twee zilveren kan netjes en een partij centen. Ook is geprobeerd de tabernakelkast open te breken. BRUINISSE. Gedurende de vorige week zijn van hier verzonden naar België 930 ton mosselen, naar Frankrijk 865 balen en naar Engeland 900 balen prijzen van f 1 tot f 2,30 al naar qua- liteit. De oesterverzendingen van daar nemen nog dagelijks toe; de prijzen varieeren van f 26 tot f 46 per 1000. Z. D. H. de bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Wagenberg den zeereerw. heer A. Mijnen, tot pastoor te Schoondijke den zeereerw. heer F. Pau- lus, tot kapelaan te Etten den weleerw. heer Aug. Bogers, tot kapelaan te [Beek den weleerw. heer P. van Oers, tot ka pelaan te Leur den weleerw. heer A. Vis senberg, tot kapelaan te Gilze den wel eerw. heer Jac. De Wit, tot subregent van het seminarie Ypelaar den weleerw. heer A. Van Jole en tot kapelaan te IJzendij- ke den weleerw. heer M. Swagemakers, beide laatsten priesters van het seminarie. De Weleerw. heer E. van Rompu. kapelaan te Etten, is benoemd tot Rectör aan het R. K. Gasthuis te Breda. Met leedwezen werd uit Wagenberg het bericht vernomen, dat onze geachten herder de Zeer Eerwaarde heer Adrianus Roels aan Z. D. H. ontslag aangevraagd heeft als pastoor dezer parochie. De ZeerEerw. Heer Roels werd 25 Maart 1827 te Etten geboren en zal dus wel haast den ouderdom van 75 jaar hebben bereikt. Sedert 8 Mei 1875 staat hij aan het hoofd dezer parochie, toen hij den Zeer Eerw. heer Smits opvolgde, die toen naar de pastorie van Terheijden verplaatst werd. In 1853 tot priester gewijd was hij ach tereenvolgens kapelaan te Stoppeldijk, den Hout, Nispen en Gilze. Mgr Hamer. De nieuwe bisschop van Zuid-West-Mongolië, Mgr Bermijn, aan on zen uitgever wel bekend als studiegenoot, schrijft de volgende afgrijselijke bijzonder heden over den marteldood van den vorigen bisschop, Mgr Hamer, geboren te St. Nico- laas «Nadat de heilige bisschop voor den laat sten keer zijne christenen gezegend en tot de vlucht aangespoord had, was hij weder gekeerd in de kerk en zat daar, nederge- knield voor het kruisbeeld van het hoofd altaar, met uitgestrekte armen te bidden. Vele vrouwen en kinderen baden aan zijne zijde. Ondertusschen waren soldaten, Bok sers en allerlei gespuis, ten getale van ver scheidene duizenden, in het dorp binnenge drongen.

Zelandia | 1902 | | pagina 2