IETS OVER POKKEN KIV VACCINATIE. Nu er van verschillende kanten, ook uit onze streken, berichten komen over het heerschen van pokziekten is "het on getwijfeld van belang voor den lezer, een en ander over deze gevreesde ziekte te vernemen. Wij ontvingen van de hand van een zeer bekwamen geneesheer uit onze om geving het volgend artikel, dat menige inzonderheid bevat over pokken en vacci natie, en dat ongetwijfeld met veel genoe gen en nut zal gelezen worden. Gouverner c'est prévoir. Het was 14 Mei 1896 honderd jaren ge leden, dat de Engelsche geneesheer Ed ward Jenner, de eerste koepok-inenting aan den mensch verrichtte, en van zooveel ge wicht werd deze gebeurtenis geacht, dat dien dag geneeskundigen en niet-genees- kundigen in alle deelen der beschaafde wereld zich vereenigden om dit feest te herdenken en de nagedachtenis te eeren van den voortreffelijken geneesheer dien men onder de grootste weldoeners der menschheid, steeds een eerste plaats zal hebben in te ruimen. Ongetwijfeld was deae hulde verdiend, want het is een groote weldaad te noemen wanneer men der menschheid een nooit falend middel aan de hand doet, om zich te behoeden voor de pokziekte, eene der ernstigste, meest besmettelijke en meest afzichtelijke ziekten die het menschdom ooit hebben geteisterd. Wel blijkt dat Jenner niet de eerste was, die de koepok-inenting toepaste, zoodat de woorden van vader Cats ook hierin be waarheid worden Al wat er nieuws ontstaat, Waarvan men heden leest, Hoe vreemd het iemand schijnt Het is er al geweest, maar aan Jenner komt de verdienste toe, de koepok-inenting als voorbehoedmiddel tegen pokken, het eerst op wetenschappe- 1 ijken grondslag te hebben gevestigd en hare juistheid en werkzaamheid te hebben bewezen. Ter waardeering van Jenners's middel dient men zich rekenschap te geven van wat beteekenis de pokziekte was vóór dien tijd en over welke middelen de menschheid beschikte om deze vreeselijke ziekte te keeren of te genezen. De oorsprong der pokken moet in het verre Oosten in China en Indië ge zocht worden en moet reeds in de grijze oudheid in deze verre landen geweldige verwoestingen hebben aangericht. Van daar is deze ziekte naar Europa overge bracht en was reeds in het begin der chris telijke jaartelling over een gedeelte van 't wen naar alle landen van Europa, nu en dan epidemiën verwekkende, die de bevol king zoozeer aantastten, dat daarvan een groot gedeelte deze verschrikkelijke ziekte ten offer viel. Waar de ziekte het eerst verscheen, was somtijds zelfs de sterfte zóó groot, dat de overlevenden niet in staat waren de lijken te begraven, zoodat deze op straat verrotten. Er zijn landen bekend waarvan der bevolking aan deze schrik kelijke ziekte bezweek. In het eind der vorige eeuw nog stierven in een gedeelte slechts van Duitschland in twee jaren tijds 200,000 personen aan pokken. Eene ziekte, die dergelijke verwoestin gen aanrichtte, was met recht en reden zeer gevreesd, temeer, omdat eenmaal de ziekte uitgebroken, alle aangewende mid delen nutteloos bleken en de arme zielen dus hulpeloos ten prooi waren aan een na meloos lijden, waaraan slechts de dood een einde vermocht te maken. Geen leeftijd, geen rang, geen stand wordt ontzien door dezen ontzettenden geesel. Machtige vor sten zoowel als de minste hunner onder danen, grijsaards en kinderen, mannen en vrouwen, hloeiende door jeugd, schoonheid en kracht, vielen der ziekte als ofFer en stierven of werden voor hun leven ge schonden. Toch was reeds sinds onheugelijke tijden Dorner zou waarschijnlijk zijne geheele be zitting bloot moeten leggen, wat op zulk een reis zeer onvoorzichtig zou zijn. Deze raad kwam onze fortuinzoeker wel gemeend en gepast voor, hij zocht daarom vooreerst zijne ergernis over het geleden verlies te verkroppen, en bewaakte voort aan wat hem overgebleven was met ar- gusoogen. Daar nu eenmaal het »duitsche broeder- hart" een blik in zijn geheimen geworpen had, was Dorner nog meer dan vroeger verplicht en ook geneigd zich met hem op een gemeenzamen voet te houden. Wat Schlips betrof, deze wist zoo zeer het vertrouwen van zijn landgenoot te win nen, dat beiden nog op het schip besloten, in Amerika gemeenschappelijk handel te drijven en te overleggen wat hnn verder te doen stond. De storm was met alle doorgestane ge varen, goede voornemens en ernstige ge dachten voorbijgegaan, en Dorner weder geheel de oude. Toen men zeven weken na het vertrek uit Antwerpen te New-York aan wal stap te, nam hij zich ernstig voor een echte Amerikaan te worden met lichaam en ziel, en rijk ook, dat is zeer natuurlijk. Wordt vervolgd. in China en Indië een middel bekend, dat in staat was de pokziekte te weren. En dit middel bestond in niets minder, dan in het kunstmatig verwekken der pokziekte bij den mensch. Deze wijze van inenting berustte op het volgende beginselIeder mensch is gedoemd om minstens éénmaal in zijn leven pokken te krijgen zeer vaak doet de ziekte hare intrede bij den mensch onder zeer ongunstige omstandigheden komt dan daarbij dat de kracht der smet stof groot is, dan bestaat voor den zieke zeer veel kans op een ongunstigen afloop. Welnu besmet den mensch met pokken van een goedaardig karakter, van een zoogenaamd licht geval, doe dit op een geschikt tijdstip en onder gunstige licha melijke omstandigheden, dan zal wel is waar de pokziekte ontstaan bij dien mensch, maar zij zal zijn met een goedaardig ver loop, de zieke zal sterker zijn dan de ziekte, hij zal genezen, en tegelijkertijd daarmee onvatbaarheid voor pokken blijven behou den gedurende zijn verder leven. In het begin der 18e eeuw werd deze wijze van inenting naar Europa overge bracht en gedurende die eeuw werd zij algemeen toegepast in geheel ons wereld deel. Echter bestonden tegen deze wijze van handelen groote bezwaren. Somtijds ver wekte de inenting meer ernstige ver schijnselen, dan men onder dergelijke om standigheden kon verwachten, ja, zelfs waren doodelijke gevallen voorgekomen. Maar de methode bleef, ondanks hare be zwaren in zwang, omdat zij het eenige wapen was, waarmede met goed gevolg de pokziekte was te bestrijden. Jenner's verdienste nu is, daarvoor eene wijze van inenting te hebben in de plaats gesteld, even krachtdadig, even werkzaam, maar geheel ontdaan van hare schadelijke gevolgen. Hij had opgemerkt dat bij de koeien eene soort van pokken voorkwamen, die in den regel overgingen op de handen van diegenen, die door den aard van hun beroep verplicht waren deze dieren te be handelen (melkmeisjes). En het merkwaar dige was dat deze personen niet besmet werden door de pokken, gewoonlijk wan neer deze ziekte zelfs algemeen heerschte, of, zoo dit al eens geschiedde, zij die ziek te kregen in een lichten graad, die nooit het leven bedreigde. Na vele proefnemingen had Jenner zich zulk een gunstig oordeel over de beschut tende kracht der koepokken gevormd dat hij 14 Mei 1796, den 8-jarigen James Phipps in den bovenarm de stof inentte, genomen uit de koepokken van Sarah Nelmes, een boerenmeisje, dat bij het korenbinden haar handen had verwond en daardoor bij het melken van de koeien met koepokstof was besmet. Den Isten Juli daaropvolgende ent- uit echte menschenpokken, en zie, deze bleef gezond en ondervond daarvan niet den minsten schadelijken invloed. Hiermede was het middel gevonden, dat inderdaad in staat was, de pokziekte te weren, de ziekte, zoo gevreesd door hare uitbreiding, door haar ernst, zoo geschuwd door haar afzichtelijken aard. Wel vond de koepokinenting nog tegenstand, en werd er velerlei strijd gevoerd over het nut der z. g vaccinatie maar de waarheid schreed vooruit en niets kon haar tegen houden. Sedert zijn duizenden en duizenden de weldaad der vaccinatie deelachtig gewor den dankbaarheid en eerbied moet ons vervullen jegens den genialen geneesheer, die aan het menschdom heeft achtergela ten, iets, dat veel hooger mag worden ge schat dan het krachtigste geneesmiddel. Want is het ook de zaak der geneeskunde zieken te genezen, hooger en nog meer edel is haar roepinghet voorkomen van ziekten. Het is dus Jenner's verdienste dat ten volle te hebben begrepen. Yaak wordt de geneeskundige weten schap voorgesteld door twee figuren, aan den ouden godendienst ontleendAsklepios en zijne dochter Hygieia. De eerste is een krachtig man, met een indrukwekkend voorkomen, wiens gelaat nadenken tee kent. Hij s'teunt op een staf, waarom zich de slang kronkelt, met den kop neigende naar den gouden beker die haar door Hy gieia, de godin ter voorkoming van ziek ten, wordt voorgehouden. In onzen tijd waar meer en meer de gezondheidsleer op den voorgrond treedt met haar taak ziek te voorkomen, der gezondheid schadelijke invloeden te weren, komt aan haar in deze verpersoonlijking der medische we tenschap de eereplaats toe. Rusteloos streeft die wetenschap naar dat doel. Moge een gezond en krachtig menschengeslacht de vruchten blijven smaken, die steeds rijpen aan dezen zoo bij uitstek nuttigen en vruchtbaren boom der kennis Y. Ingezonden. Provinciaal Nieuws. KOEWACHT. Ten huize van de Wed. van Rumste op het Zand alhier had Zondag weer eene vergadering plaats van de landbouwers uit deze ge meente, die voor gezamenlijke rekening een uitmuntenden dekhengst wenschen aan te koopen om daardoor het fokken van veulens te bevorderen, die in alle opzichten geschikt zijn voor den land bouw en den handel. De heer E. Plasschaert opende de ver gadering en zette nogmaals uiteen, waar om een dergelijke aankoop gewenscht zou zijn. Hij wees op de vereenigin- gen té Zierikzee en te Aardenburg en en op de hooge dekgelden, welke door hengstenhouders willekeurig worden vastgesteld en verhoogd. Hij was van meening, dat men met een kapitaal van 1500 verdeeld in aandeelen van 15 de zaak zou kunnen beginnen. Van de week, op reis zijnde, had hij een schoonen hengst van 30 maanden ge zien, welke voor fr. 2000 wel te koop zou zijn. Naar zijne meening worden de prijzen, welke betaald worden, door de hengstenhouders verhoogd om hun nen hengst een goeden naam te geven. De hooge prijzen, waarvan wij soms lezen, worden slechts besteed bij voor name hengstenhouders door personen, die paarden aankoopen voor de beken de stoeterijen. Hij was in Appeltern bij een heng- stenhouder geweest, welke 51 hengsten bezat, waaruit voor niet te hoogen prijs een goede keus zou te doen zijn. Op de vraag van den heer C. de Blieck of met een aanvangskapi taal van f 1500 de zaak zou kunnen rendeeren, worden de jaarlijksche uitgaven en inkomsten besproken. Na langdurige besprekingen wordt besloten den hengst niet te la ten uitgaan, maar op stal te houden bij een vertrouwd persoon, die er buiten den dektijd zijnde van half Juli tot half Februari, mede zal mogen werken. Het dier zal in dien tijd zijn kost wel verdienen. Voor de overige 5 maanden wordt voor voeder en verzorging gere kend 225, wijl de hengst in dien tijd slechts weinig en licht werk mag ver richten. Er wordt verondersteld, dat de hengst het eerste jaar 100 merrien zal dekken, waardoor 75 veulens ter wereld komen. Dit maakt tegen een dekgeld van f 7,50 tot inkomsten de som van f 562,50. Stelt men nu voor uitgaven /'300. dan blijft in het eerste jaar reeds aan winst de som van 262,50 of ruim 17 percent. Besloten wordt, dat ieder aandeel recht zal geven om één merrie te laten dekkendoch een aandeelhouder mag zijne niet gebruikte aandeelen ook aan een ander overdoen. Drie personen worden aangewezen, waar de hengst zal kunnen gestald wor den. Op de volgende vergadering zal men daaruit eene keuze doen. Overge gaan wordt tot het plaatsen der aan deelen. Aanstonds wordt voor 51 aan deelen ingeschreven. En daar men al- is dat de overi ge 40 aandeelen gemakKeiijK te plaat sen zullen zijn, wordt besloten de zaak door te zetten. Den volgenden Zondag zal het reglement worden vastgesteld, het bestuur gekozen en de personen worden aangewezen, die belast zijn met een veearts den hengst te gaan aan koopen. De heeren E. Plasschaert, P. Bruggeman, D. de Blieck en A. Gee- rards zullen vóór Zondag een concept reglement samenstellen. Bij het sluiten der vergadering bracht de voorzitter een woord van dank uit voor de personen, die de vergadering hadden bezocht en medegewerkt had den de zaak tot stand te brengen. Voor al prees hij den heer David, die het i- nitiatief voor deze nuttige zaak geno men had. In den laatsten tijd wordt hier veel gesproken over het bouwen van eene nieuwe kerk. Onze gemeente met circa 2400 inwoners, die bijna allen tot den Roomsch Katholieken godsdienst behooren, bezit namelijk geen eigen kerk. De geloovigen moeten op Belgisch grond gebied hunne godsdienstplichten gaan vervullen in een gebouw, dat voor de Belgische en Nederlandsche parochia nen veel te klein is. Geen wonder dus, dat nu en dan de verzuchting geslaakt wordt: «Och, hadden wij maar een ei gen kerk." Natuurlijk bestaan er ook bezwaren tegen het bouwen van een kerk op Ne- derlandsch grondgebied of men die be zwaren uit den weg zal kunnen rui men, daarop zal de toekomst een ant woord geven. Het was toch wel eens te beproeven. Als men wil, kan men veel. In den laatsten tijd werden van hier vele sigaren naar België gesmok keld. Mannen met 4 k 5 kistjes op den rug trokken «bij avond en ontijd" over de grens en bijna nooit hoorde men van aanhoudingenDoch zooals het ge woonlijk gaat door dezen gunstigen uit slag werden enkele smokkelaars stout moediger en waagden het vaak op klaarlichten dag met hunne sigaren o- ver de grens te trekken. Zoo trok Zondag een bende van 7 man, allen met sigaren beladen, België binnen Zij waren nog niet ver over de grens of zij werden opgemerkt door een 5tal ambtenaren. De smokkelaars kozen na tuurlijk het hazenpaddoch één hun ner viel in handen der ambtenaren. 400 sigaren werden in beslag genomen en daar de arrestant zich nevig verzette en weigerde te loopenwerd hij in een rijtüig geplaatst en naar Moerbeke o- verge bracht. HONTENISSE. Verleden Zaterdag en Maandagavond werd door de «Oranje vereeniging" alhier in de school aan de Molenstraat een weldadigheids con cert gegeven. Zaterdag was het slechts matig bezet, Maandag daarentegen was het zeer druk bezocht. OSSENISSE. Evenals in de naburige gemeenten komen hier in vele huisge zinnen de mazelen voor. Tot dusver heeft de ziekte, zooals meest altijd, een goedaardig karakter. HULST. In vervolg op ons bericht in ons nummer van Zaterdag 11 dezer kunnen wij thans met zekerheid mel den dat de groote aanbieding der te stichten gêbouwen, maken der baan, leveren en leggen der spoorstaven, wis sels enz. voor den Stoomtramweg Hulst-Walsoorden" is bepaald op Za terdag 1 Maart a. s. te Hulst in het Hotel ,,de Graanbeurs." In het liefdehuis heeft Zondag de - fenaamde J. B. geboren te Graauw 3 uli 1844 zich door ophanging van het leven beroofd. Wat hiertoe de aanleiding of oorzaak is geweest, is onbekend. Hedennamiddag twee uur had ten overstaan van den Burgemeester alhier, als daartoe gemachtigd door Gedepu teerde Staten, in de benedenzaal van het Stadhuis de Aerverpachting plaats der vroeger niet gegunde tollen op den provincialen weg van Hulst naar Walsoorden. Voor die van Walsoorden was het hoogste bod f 3560 gedaan door P. Kuipers aldaar en voor die van Rustwat f 2900 ge daan door Van Kampen aldaar. De al of niet gunning zal later wor den bekend gemaakt. SAS VAN GENT. Sedert een paar weken zien we hier Vrijdags ,,de auto maat" door onze gemeente rijden. Voor vele huismoeders een aangename ver schijning. De winkeliers zijn met dat Vrijdaagsche bezoek minderingenomen. „De automaat" levert n. 1. de petro leum veel goedkooper dan de winke liers. En verschil in kwaliteit is niet te bespeuren. Wij waren in de gelegenheid een nieuwe serie prentbriefkaarten van Sas van Gent te zien. Ze zijn uitgegeven door den Heer Overbeke te Ter Neuzen en munten uit door scherpe teekening on Mauhtie-e uitvoering, o. a. zijn er ook twee „kijkjes hij, die reeds tot het verledene behooren, n. 1. op de voormalige R. K. Kerk en op de voor malige Hervormde Kerk. Aan de oude Suikerfabriek, waar anders geregeld bet heele jaar door een vijftig arbeiders werk vinden, zijn de zer dagen verschillende personen ont slagen, zoodat er maar een tiental meer aan het werk gebleven is. Mocht ook nog waar zijn, hetgeen verteld wordt dat er veel kans bestaat dat de fabriek (wegens de lage suiker prijzen) in het najaar niet zal werken dan ziet het er voor de Sassche werk-» lieden maar duister uit. Met ingang van 1 Februari zijn de volgende telephoonkantoren op Zon en Feestdagen open van 7,30 8,30 voor Hoofdplaat, Nieuwdorp, Oost-Sou burg, Ovezande, Sluiskil en Westdorpe. ZAAMSLAG. In het hotel van den heer G. de Visser hield de heer Kake- beeke van Goes Zaterdag een lezing over bemestingsleer. Op onderhoudende wijze schetste spreker achtereenvolgens de verschillende kunstmeststoffen, daar bij tevens de groote waarde van stal mest op den voorgrond stellende. Door een drietal werden vragen gesteld of nadere inlichtingen gevraagd. De ant woorden werden op hoogst bevredigen de wijze gegeven, waarbij een eenvou dig middel aan de hand werd gedaan om zelf te constateeren of de grond al of niet gebrek aan kalk heeft. Op de bovenzaal bij den heer Plat- teeuw vergaderden Zaterdag de leden der vereeniging tot uitkeering bij het afsterven van varkens. De vacature in het bestuur werd aangevuld door de verkiezing van den heer J. de Feijter. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de uitgaven hadden bedragen f 62.71 tegen een ontvangst van ƒ289.76 zoodat een goed slot van ƒ225.04 te ver melden viel. De vereeniging telt nu 64 gewone deelnemers en 9 donateurs. Tot 1 April worden nieuwe leden aangenomen. De ze betrekkelijk zeer jonge vereeniging heeft dus een hoogst gunstig jaar ge had zoodat de kas als het moest een strootje kan velen. Aan den Eendrachtpolder onder de ze gemeente, waar het wegen der sui kerbieten tot nogtoe met de bascule ge schiedde, zal een weegbrug worden ge bouwd. In verband hiermee zal het wel noodig zijn den weg in wat beteren toestand te brengen. PHILIPPINE. Alhier zal nabij het Station in het aanstaand voorjaar een nieuwe openbare School gebouwd wor den. Ten behoeve van de kinderen uit de gemeente Sas van Gent, die vroeger de openbare School te Philippine be zochten, maar nu reeds sinds anderhalf jaar daar niet meer toegelaten kunnen worden wegens overbevolking. BRESKENS. Naar men zegt zal al hier eene drogerij voor sardijn worden opgericht. Dit zal de eerste van dien aard zijn in het Westelijk deel van Z. Vlaanderen. GROEDE. Alhier werd heden avond een volksvoordracht gehouden door den heer De Bussonje hoofd der school te Nieuw Sluis gemeente Breskens; een 120 tal van personen bevonden zich in ho tel Luteyn, die den spreker aandachtig volgden welke de lachspieren herhaalde malen in beweging bracht. Wij wenschen dat hier de heer Bu- sonje meermalen optreed. SLUIS. De heer Can. Aernaudts, di recteur der stoom-roomboterfabriek al hier is in gelijke betrekking benoemd aan de coöperatieve roomboterfabriek «Helpt Elkander" te Hoeven nabij Roo sendaal. '5 HEERENHOEK. Toen Woensdag tegen den avond de timmerman J. de Wit alhier zolderwaarts ging om al daar eenig hout voor de kachel te ha len, viel hij, wellicht door duizeligheid overvallen, van den zolder en werd ernstig gekneusd in de zijde. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Uit België. St. NICOLAAS. Zondag en Maan dag 11. gaf de Koninklijke Tooneelmaat- schappij «Vooruit" haar tweede win- terconcert, dat uitmuntend mag ge slaagd heeten. Het Sensatiedrama, De kleine koerier of Paul Kruger en zijne helden dat de ze avonden vertoond werd, genoot een ongekenden bijval. Wij zullen niet in bijzonderheden tre den, doch brengen gaarne hulde aan het bestuur van deze maatschappij, dat zij ons zulke genoeglijke avonden ver schaft. Hulde aan zijnen waardigen voorzit ter, die de maatschappij tot zulk een bloei bracht. Vooruit, ga voort op dezen weg, toont zooals nu een naam waardig te zijn en uw succes is verzekerd. Kerknieuws. In het R. K. Gasthuis te Breda overleed heden de Z. Eerw. Rector P. van Dijk. Z. Eerw. werd 15 Aug. 1847 geboren te Beek. Na in 1872 Priester gewijd te zijn, werd hij benoemd tot assistent te St. Wil- lebrord. Toen in 1877 de Paters Capucij- nen uit hun klooster op De Dreef werden verjaagd, bediende hij daar eenigen tijd de kapeltoen de Paters terugkeerden, werd hij geplaatst aan het Seminarie IJpe- laar, tot dat hij in 1872 benoemd werd als Rector aan bovengenoemd Gasthuis, waar hij om zijne goedhartigheid en zijn ijver nog vele jaren in herinnering zal blijven. Te Maastricht zal dit jaar van 923 Juli de zevenjarige Heiligdomsvaart wor den gehouden, waarbij in den regel veel pelgrims de stad bezoeken. Zooals men weet, was deze kerkelijke plechtigheid, waarbij de reliquieën worden vertoond en daarom ook wel «tooning der heiligdom- men« genoemd wordt, gedurende eeuwen onderbroken en is deze eerst in 1874 we der ingesteld. Gelijktijdig met Maastricht wordt ook een «tooning« te Aken gehou den. In het klooster te Huibergen overleed de Zeer Eerw. Heer Arn. Biestraten vroe ger Pastoor te Alphen, sedert eenige jaren wegens ziekelijken toestand buiten be trekking. Het lichaam van St. Agnes. Uit Ro me word gemeld Men heeft in de kerk van St. Agnes het lichaam der heilege ontdekt. Men weet, dat in 't begin der 17e eeuw Paus Pius V in een der krypten van de basiliek de lichamen vond van de H. Agnes en de H. Emerentiana, uitge strekt op een marmeren plaat. De Paus deed deze reliquieën in een zilveren kist sluiten. Dezer dagen, terwijl men op bevel van kardinaal Kopp eenige werken in de ze basiliek uitvoerde, vond men een zil veren kist van 1 meter 50 lang. De ope ning is aanstonds toegemetseld, in af wachting der bevelen van Z. E. kardi naal Koppbisschop van Breslau en titu laris van deze basiliek. Consistorie. Uit Rome wordt aan de Echo de Paris gemeld, dat de Paus het consistorie zal bijeenroepen in de maand April en hij te dier gelegenheid verschei dene kardinalen zal benoemen.

Zelandia | 1902 | | pagina 2