Graaf Yon Bülow logt hier een pleister op de wond die hij zeer terecht dezer da gen den Engelschen heeft toegebracht. Hij hoopt op de voortzetting der goede betrek kingen met Engeland. De afgevaardigde Oertel acht het vol komen begrijpelijk, wanneer de algemeene verontwaardiging over Chamberlain ook in den Rijksdag grovere vormen heeft aange nomen. Op den Zuid-Afrikaanschen oorlog zal de vloek drukken, op hen die hem hebben doen ontstaan en op hen die heb ben geduld, "dat hij met een wreedheid zonder wederga werd gevoerd. (Levendige bijval.) SERVIË De koningin van Servië, Drage, die al heel wat op haar geweten heeft, o. a. een groote reeks Reuter-telegrammen, schijnt nu oorzaak te zullen worden van een ernstige crisis in Servië. Reeksen van ambtenaren en officieren zijn ontevreden, omdat zij geen tractementen ontvagen terwijl Draga zichzelf en haar familie leden goed bedenkt. Alleen 't garnizoen te Belgrado, dat het paleis moet besche r- men, wordt goed betaald. BBLG1E. De gemeenteraad van Ostende heeft be sloten, dat in 1902 door de concessionna- rissen van de speelzaal in het Kurhaus aldaar 500,000 francs belasting zal betaald worden. De Raad hoopt, dat het ontwerp tegen de hazerdspelen nog wel niet zoo heel gauw wet zal zijn. Intusschen hebben de con cessionarissen zich voorbehouden, niet meer te betalen dan naar gelang van den tijd, dat er nog gespeeld zou mogen worden. Het besluit van den gemeenteraad van Ostende is onmiddellijk ter goedkeuring aan den Koning gezonden men hoopt dat het zal worden bekrachtigd en dat de Kamers, dit besluit willende respecteeren, zullen toestaan, dat er tot het eind van het jaar gespeeld mag worden. Dat is echter zeer twijfelachtig. In elk geval zal de Cercle des Jeux, naar men zegt, weer geopend worden onder voor waarde, dat slechts belasting zal betaald behoeven te worden voor den tijd gedu rende welken de speelzaal bespeeld zal blijven geopend. Binnenland. Invoer vein vee en vleesch in België. Vol- gens een in de Moniteuv van 5den dezer voorkomende algemeene tabel zijn de vol gende Kantoren voor den invoer openge- gesteld voer Paarden, Holl. Schapen, Geiten, Kiekens Slaclitvleesch, vet en afval. Kruisstrate (Moerbeke). eiken Dinsdag van 2 tot 3 uur. De Trompe (Stekene), eiken Woensdag van 2 tot 3 uur. Clinge dorp. Tevens voor Melkkoeien, den len en loden van iedere maand van 9 tot 11 uur. Clinge (Station). Tevens voor Melk koeien en Slachtvee voor de aangewezen slachthuizen bestemd, den Ion en 15den van iedere maand van 11 tot 12 uur. Het invoeren van paarden en kiekens is toegelaten op al de werkdagen, langs bovengenoemde kantoren, mits er van be richt te geven, 21 uren te voren, aan den Veearts van de Controle. Provinciaal Nieuws. ZUIDDORPE. Hoever ons rustig dorp je ook van alle vervoermiddelen ver wijderd ligt, toch weten de dieven, voor wie niets veilig is, het wel te vinden. Herhaaldelijk meldden wij reeds dief stallen, die in onze naburige dorpen in de stilte van den nacht werden gepleegd in den laatsten tijd, en we waren blij, dat Zuiddorpe steeds van die ongenoo- de gasten verschoond bleef. Maar nu zijn ze ook hier aan den gang geweest en wel in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Bij een der bewoners van de wijk Molenhoek namelijk werden eenige voor werpen door hen ingepikt. Een ijzeren ketel, een zak, een kindermutsje, een paar watertobben en een emmer, waarin twee broeken voor de wasch gereed stonden, moesten het voor de langvin- gerige bezoekers misgelden. Het is te hopen, dat de politie niet zal rusten voordat zij de daders in han den heeft, en dat zij vooral een waak zaam oog in 't zeil houdt, opdat dusda nige dingen in onze kleine gemeente zich niet meer herhalen. Verwondering hoeft het ons trouwens niet te baren, dat de dieven in de laat ste nachten veilig hun slag kondenslaan Want het was zóó stikdonker, dat men op geen twee passen afstand ook het geringste maar kon onderscheiden. Waarom laat men niet in zulke Egyp tische duisternis een paar lantaarns branden tot in den morgen Dieven en booswichten immers schuwen het licht en zullen gemakkelijker betrapt worden, wanneer zij zich op hun sluip wegen niet kunnen verbergen in het hulsel van den stikdonkeren nacht. In alle geval is het de taak onzer ijverige politie, geen moeiten achter wege te laten om de dieven in han den te krijgen, opdat zij een geduchte straf niet ontgaan. KOEWACHT. Zooals wij vroeger reeds meldden, bestaat hier bij eenige voorname landbouwers het voornemen om voor gezamenlijke rekening een uit muntenden dekhengst aan te koopen met het doel het fokken van zware landbouwpaarden in deze gemeente te bevorderen. Deze heeren hielden Zon dag ten huize van den herbergier E. de Vleeschouwer hunne tweede vergade ring. De heer E. Plasschaert, wethou der, leidde de vergadering, waarin door de verschillende personen het voor en tegen van den aankoop uitvoerig be pleit werden. De voorzitter wees ten slotte nogmaals op het groote nut, dat een in alle opzichten geschikte dek hengst zou bezorgen en op het voordeel, dat men er mede kan behalen, als men eenigszins gelukkig was. Er worden immers jaarlijks een 8tal premiën ieder van f 1000 uitgeloofd voor hengsten van 3 tot 6 jaar en 8 ook van 1000 voor hengsten van ouderen leeftijd. Hij ken de een Belgisch landbouwer, die in zijn land een hengst aankocht voor 1700 francs, hem eenigen tijd verzorgde en hem daarna naar Nederland voerde. De hengst behaalde hier de premie van f 1000 en werd kort daarna in Zuid- Beveland verkocht voor 3500. Wat het afkeuren betreft, daarvan moet men zich niet al te bevreesd maken. Van de 133 aangeboden hengsten waren er verleden jaar slechts 21 afgekeurd. Besloten werd bij eventueelen aan koop een 5tal leden met een veearts naar België te zenden om daar den hengst te koopen op voorwaarde, dat hij door de commissie zou worden goed gekeurd. Op die wijze was men toch het eerste jaar reeds gedekt. Tevens werd besloten niet te lang te wachten met het nemen van een besluit, daar in de volgende maand of in begin van Maart reeds de keuring plaats heeft. Daarom zal men a. s. Zondag een defi nitief besluit nemen en zoo tot aankoop wordt besloten, zal tevens het regle ment worden vastgesteld en het be stuur gekozen. De andere landbouwers in deze gemeente zullen schriftelijk uit- genoodigd worden de vergadering bij te wonen. Den heer Burgemeester zal het eere-voorzitterschap worden aangeboden. Hoe gauw het soms met een mensch kan gedaan zijn, bleek Zondag namid dag weer in deze gemeente. Eene vrouw van ruim 50 jaar was van plan bij eene harer buren wat te gaan praten. Zij gebruikte eerst thuis nog een boterham. Kort daarna gevoelde zij zich niet wel en viel in onmacht. De pastoor en de dokter werden in allerijl per rijwiel ontboden. De priester vond de vrouw stervende en toen de dokter aankwam, was zij reeds een lijk. De ontsteltenis der kinderen en der buren, die dit too- neel bijwoonden, te beschrijven is on mogelijk. Door de rijkspolitie is te Koewacht een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van den brand in de vlasoppert van L. N. aldaar. Daar de mijten in het veld stonden in een onbewoonde buurt, wordt aan boos opzet gedacht, te meer daar op den avond van den brand in de onmiddellijke nabijheid van het vlas een ledige petroleumflesch in een sloot ge vonden werd. HONTENISSE. De verzekering op varkens, «Eendracht maakt Macht" hield Zaterdag 11 Januari haar 2de jaarlijksche Algemeene Vergadering. In deze vergadering deed de Secr.-Pennm. rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Het bleek daaruit, dat de inkomsten waren geweest 85,96 en de uitgaven 33,08, zoodat er een batig slot is van f 52,88dit gevoegd bij het saldo van het vorige jaar dat 65,41 bedroeg is er reeds aan kasgeld aanwezig 118,29. Besloten werd hier van /'100 op de Rijkspostspaarbank te plaatsen. Door dezen gunstigen toestand der kas werd op de vergadering beslo ten om in plaats van 25 ct., 30 ct. per K.G. bruto-gewicht uit te betalen, ter wijl ook de uitkeering op jonge varkens aanmerkelijk werd verhoogd. Over het afgeloopen jaar behoefden slechts 2 var kens, het eene van f 8,50 en het andere van 12,50 vergoed te worden. In plaats van J. Sorber, die als bode der verzekering wegens vertrek naar elders bedankte, werd gekozen P. Serrarens. SAS VAN GENT. In den voorgevel van de coöperatieve suikerfabriek, links van den hoofdingang, is verleden Za terdag een hardsteenen gedenksteen van ruim 1 M2 geplaatst, met ongeveer het volgende opschrift De eerste steen van de Eerste Neder- landsche coöperatieve suikerfabriek is gelegd, op 19 Januari 1900, door Jhr. Johan André Wilhelm Guyan Collot d' Escury, in tegenwoordigheid van K. J. A. G. Baron Collot d' Escury, voor zitter, J. F. Heemskerk, secretaris-pen ningmeester, J. Vogelvanger, P. van Waes, L. de Feijter, J. F. Lindenbergh, II. Wolfert, P. A. van Hoeve, commis sarissen, H. F. Gross, directeur. De offi- cieele eerste steen (een gewone baksteen) waarin alleen «Wilhelm" gebeiteld is, zit eenige meters rechts van den hoofd ingang. Heden (Dinsdag) werd de gedenksteen onthuld, in tegenwoordigheid van het bestuur en een klein getal genoodigden. St. JANSTEEN. In de nieuwe be waarschool kath. zusterschool en ver der in de kleedkamers der bestaande school werd dezer 4agen door de firma Stèijns en Co. te Breda een asphaltvloer gelegd, die door zijne doelmatigheid al le aanbeveling verdiend. Behalve dat deze constructie door sterkte uitmunt, is deze in plattelandsche gemeenten, waar de jeugd houten schoeisel (klom pen) draagt, om het weinig gedruisch dat men hoort, boven andere bevloe ring zeer te verkiezen. Daarenboven heeft deze altijd dezelfde temperatuur als in het lokaal en nooit minder dan vijf graden, terwijl andere steenen vloe ren steeds killig zijn. Dit is ook de reden, waarom het be stuur hiertoe, hoewel de aanleg een wei nig duurder is, overging. Deze eer ste asphalt vloer in Staats-Vlaanderen, wellicht de eerste in eene school in Nederland, verdient wel eens bezichtigd te worden. HULST. 14 Januari. Gisteren verga derde de Commissie voor beheer en on derhoud van den grintweg «Stoppeldijk" en besloot de vergadering tot den aan koop van 280 M8. grove Pruisische onderhoudsgrint van 2-6 cM. te leveren te Walsoorden, terwijl eveneens eene proef zal worden genomen om eenige Meters van den weg te bestrooien met steenslag of macadam. Daar de concessie tot tolheffing op den weg op lO.-JuJi a. s. eindigt, be sloot de Commissie andermaal verlen ging van concessie tot tolheffing aan H. M. de Koningin te verzoeken. Naar men ons mededeelt heeft de onderlinge Veeverzekerings-maatschap- pij in het voormalig Ve district van Zeeland, in het eerste boekjaar afgeslo ten 31 December j.l., uitbetaald voor 32 gestorven of afgemaakte paarden eene totale som Van niet minder dan /9284; wel een bewijs derhalve dat deze vereeniging niet alleen nuttig, maar ook zeer noodig was Ed. A. de Bruijn alhier is benoemd tot postbode te Kuitaart, zulks met in gang van 16 dezer. De gewone rijksvoorjaarskeuringen van hengsten voor dekking bestemd zullen worden gehouden te Hulst den 13en Februari, te Ivattendijke den dag daaraanvolgende. TER NEUZEN. De gemeenteraad al hier vergadert a. s. Donderdag. Behan deld zullen worden de volgende punten Ingekomen stukken vaststellen eener verordening tot handhaving van orde en veiligheid op dei openbare wegen en wateren in de gemeente Ter Neuzen. IJZENDIJKE. Alhier heeft de on derlinge «Vereeniging tot geldelijke uit keering bij het overlijden van varkens" hare eerste jaarlijksche vergadering ge houden. In het afgeloopen jaar was voor de uitkeering aan personen wier varken gestorven was, en voor inenting tegen de vlekziekte f 58.48 uisbetaald. De ontvangsten 'bedroegen f 138.02 aan as surantiepenningen, bijdragen donateurs etc. Het batig slot bedroeg dus 76.54. Hierbij komt aan in kas zijnde gelden 87.22, zoodat in de kas 166.76 aan wezig is. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. van der Boom, voorzitter, en J. Vercruijse, penningmeester. Aan het bestuur werd overgelaten de var kens weer te laten inenten tegen de vlekziekte. De Vereeniging telt 29 leden en 16 donateurs. 's HEERENHOEK 9 Jan. Gtsteren vergaderden alhier in het lokaal van den heer J. Hazen de 45 leden van het Musschen gilde. Dezen werd daarin ter kennis gebracht dat er dit jaar zijn in geleverd 4099 musschen. Als premiers traden op de heer Fl. B. Thomaes met 1171 en de heer B. Rijk Pz. met 974. Door het overlijden van den heer P. Rijk Jz. was er een vacature als hoofd man en werd in diens plaats gekozen den heer P. v. Stee. Zoo werd nog ge kozen tot commissaris de heer A. v. d. Dries .z. MIDDELBURG. Van de 220 miliciens uit Zeeland, die in 1901 bij het 2e ba taljon 3e regiment infanterie alhier werden ingelijfd en die proeven van bekwaamheid in lezen en schrijven heb ben afgelegd, konden vier lezen noch schrijven en een alleen lezen. Vrijdag werd aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbe steed het onderhouden van- en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan de gebouwen der Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg. Hiervoor werd het laagst ingeschre ven door de heeren Van Uije Zonen te Middelburg, voor f 3,430. (Raming 3,400.) VLISSINGEN. De mach. 2e kl. J. A. Jeronimus, van de Bulgia alhier, wordt overgeplaatst op de Reinier Claeszen te llellevoetsluis en de adspirant-ma-. chinist C. J. F. Schoonenberg van de Marnix te Nieuwediep op de Bulgia. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hengeloo de heer J. F. E. Flörenaes, directeur van het telegraafkantoor te Vlissingen. Voor de betrekking van onderwij zer aan school F tte Vlissingen (hoofd de heer J. de Boer) hebben zich 4 sol licitanten aangemeld. Alhier is een reiziger van de nachtboot van Queenbourough bij het afgaan van de boot beroofd van zijn portefeuille, inhoudende 40 pond ster ling (f 480). Uit België. SLUISKIL. De biljartwedstrijd, ge houden bij Alg. Beghein en P. Meert alhier, kenmerkte zich door veel be langstelling. Er werd door 68 liefheb bers aan deelgenomen. De uitslag was als volgt: le prijs 12 fr. werd gewonnen door F. Vleeschouwer te Sas van Gent, 2e 10 fr. door E. Dellaert te Westdorpe, 3e 8 fr. door L. Caluwé te Westdorpe, 4e 5 fr. door E. Buijck te Westdorpe. 5e 2 vette konijnen door A. Faas te Sluiskil. ZAAMSLAG, II Jan. In de vergade ring van ingelanden van den Eendragt- polder, j.l. Vrijdag alhier gehouden, werd, ter vervanging van den heer J. Vinke, die benoemd is tot bestuurslid der waterkeering Margaretha c. a., tot lid van den dijkraad dier waterkeering benoemd de heer J. de Putter Pz. te Zaamslag. HOEK. In 't afgeloopen jaar werden door 't telephoonkantoor alhier 845 te legrammen behandeld, waarvan er 392 verzonden en 453 ontvangen werden. SELZAETE. Zaterdagavond gaf de «Cercle d' agrément" in de ruime bo venzaal van den heer F. Rademakers alhier een schoone uitvoering, alle num mers (zoowel zang, voordracht, als mu ziek) werden door de leden van het liefhebberij-gezelschap op zeer verdien stelijke wijze uitgevoerd. Mejuffr. Faes, leerlinge van het con servatoire te Bruxelles, kweet zich op schitterende wijze van hare taak. Haar schoone voordracht en zuivere zang werden herhaaldelijk toegejuicht. Kerknieuws. Belgisch zendeling vermoord in China. Een telegram uit Peking Zaterdag te Brussel aangekomen, bevestigt dat een zendeling van het Missiehuis van Scheut, met eenige zijner christenen vermoord is. Zijne christenheid was gelegen niet ver van Ning-Hsia-Fou, en was niet versterkt. De kerk is door de moordenaars vernield. De nieuwe moorderijen moeten toegeschreven worden aan den beruchten Chineeschen generaal Toung-Fou-Siang, die in dien om trek verblijft. Ning-Hsia-Fou, in de pro vincie Kan-Sot gelegen, behoort tot het apostolisch vicariaat van Zuid-West-Mon- golië. De WelEerw. ZeerGel. Heer Dr. J. van den Brink kapelaan te Nispen bij Roosendaal (N.-Br.), zal zich binnenkort naar Rome begeven, om daar eenigen tijd woonachtig te zijn. Mgr. J. Aelen, directeur van het Missiehuis te Roosendaal, zal na zijne con secratie op 2 Febr. zieh naar Mill-Hill be geven. Gemengd Nieuws. Door de Locomotief gegrepen. Vrijdagavond omstreeks kwart voor 7 uur werd de 72-jarige Adrianus Ster- kens uit Princenhage op den Rijksweg aldaar tusschen het dorp en Leisbosch door de locomotief van de Zuid-Neder- lansche Stoomtram, gegrepen en een heel eind meegesleurd. De locomotief werd door den machi nist voor de woning van den rijksweg- werker tot stilstand gebracht. Sterkens werd toen door het trampersoneel en met behulp van den toegeschoten Goris- sen, in diens woning binnengebracht en vervoerd. Dr. Batenburg constateerde drie won den aan het hoofd, een aan het been en gebroken schouder, welke door hem zijn verbonden. De verwonde is daar na naar zijne woning vervoerd. Een. wonder wordt het genoemd dat de dood niet onmiddelijk is ingetreden, daar op den weg viel te constateeren dat Ster kens ongeveer 60 meter ver door de machine is medegesleept. Volgens gerucht had het tramperso neel gezien dat bedoelde persoon op een afstand van 2 meter voor de locomotief de tramlijn wilde oversteken, zoodat de machinist niet meer voor dien tijd kon stoppen. Osfchoon de kneuzingen zeer ernstig zijn, schijnt toch kans te bestaan op be houd van het leven. Ongelukkige val. Men meldt uit Brielle: In enkele huisjes alhier wordt nog op ouderwetsche wijze de verbin ding tusschen benedenhuis en zolder tot stand gebracht door een trap op ladder met haken, die in ijzeren oogen wor den vastgehecht. Toen de weduwe N., wonende op het Maarland, op deze wij ze naar haar zoldertje wilde gaan, schijnt de aanhechting niet goed tot stand te zijn gebracht of wel gleed een haak uit, met het gevolg, dat de trap omsloeg en de vrouw zulk een onge- lnkkigen val deed, dat zij weinig tijds daarna aan de gevolgen ervan overleed. Een Unicum. Van een arm echt paar te Oosterhout, dat dezer dagen zijn gouden bruiloft hoopt te vieren, is de mannelijke wederhelft voornemens dien dag de broek te dragen, waarmede hij nu 50 jaar geleden in de huwelijks boot stapte. Voorwaar een zeldzaam staaltje van zuinigheid. Hooge prijs. Op de markt te Os tende is een steur verkocht voor 238 franks de hoogste prijs welke daar nog nooit voor zulk een visch werd be taald. Die steur was buitengewoon groot, namelijk 2.95 M lang 1.30 M. in omtrek en 181 K.G. zwaar. De vermiste zeekapitein te Ant werpen. Zooals we reeds meldden is het lijk van den vermisten zeekapitein en het rijtuig te Antwerpen in een der havens gevonden. De duiker was voor de zevende maal naar beneden gegaan, toen hij het rij tuig ontdekte. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het boven te halen. Het rijtuig was geheel verbrij zeld, het voorste bovengedeelte, en de voorwielen lagen eenige meters van het rijtuig af. Dit laatste was in slech ten staatsommige planken kon men met de vingers afbrokkelen, zooals een stuk droog brood. De koetsier moet zich van poort heb ben vergist en in het water gereden zijn. Het rijtuig lag op een viertal meters van den kaaimuur op eene plaats waar de bodem met ruim een meter slijk is bedekt. Om 2 uren werd het lijk van kapi tein Rossander ontdekt. Het uurwerk van het slachtoffer was stil blijven staan op 5 uur 17. Het lijk was afzich telijk blauw. De ongelukkige lag met de armen krampachtig verwrongen en en een nagel was afgerukt. Ook de hoed van den koetsier is reeds boven gehaald. Het lijk van den kapitein lag op 20 meters afstand van de plaats waar het rijtuig werd gevonden. De dokter, die de eerste lijkschou wing deed, verklaarde niet de minste spo ren van geweld te hebben ontdekt. In de brieventasch van den kapitein was eene som van 160 franks in bank briefjes, en in een zijner zakken vond

Zelandia | 1902 | | pagina 2