1 Op drie kilometers van Peking, te Mak- liia-foe, verlieten allen de spoorwegrijtuigen om in de draagstoelen te stappen die daar wachten, en 's middags om twee uur trok de. schilderachtige stoet Peking binnen. Het moet een prachtig gezicht geweest zijn. De huizen en tempels waar de stoet langs kwam, waren in de laatste dagen opgeknapt en in de verf en het vergulsel gezet. De Keizer, de Regentes, prins Tsjing, de jonge Keizerin en tal van leden der keizerlijke familie zaten in palankijnen die schitterden van goud en kleuren, en honderden ruiters met vaantjes, op paarden met rijk gestikt tuig, zwermden om de hoofdpersonen heen de talrijke parasoldragers verhoogden de kleurigheid van het tafereel. De stoet werd geëscorteerd door troepen van Joean-tsji- kai, den nieuwen onderkoning van Tsji-li, en overal langs den weg waren andere soldaten geschaard, die knielden toen de Keizer voorbijkwam. Op den muur waren veel vreemdelingen, en toen de Regentes en de Keizer, na het brengen van een reukoffer in den tempel van Tiën-wen, de poort doorgingen, werden zij door de Re gentes opgemerkt en gegroet. Het geheel maakte, zegt een correspon dent, den indruk van een blijden intocht, geenszins van een stillen terugkeer na de vlucht van het Hof voor de vreemdelingen, verleden jaar. En met de terugkomst van het Hof te Peking schijnt ook, voor het uiter lijke, de oude toestand geheel hersteld te zijn. AMERIKA. Te Willemstad liep het gerucht dat er te Caracas een dynamietaanslag gepleegd was. Een bom zou ontploft zijn voor de woning van den minister van financiën het huis werd gedeeltelijk vernield, maar niemand gekwetst. Woensdagmorgen heeft in de tunnel van den New-Yorkschen centraalspoorweg, ter hoogte van de 56e straat en de Park laan, een botsing plaats gehad tusschen een personentrein uit Norwalk en een locaal- trein van den tak New-York—Harlem van den centraalspoorweg. De laatste wagen van den personentrein werd ingeloopen en ineengeschoven door den trein uit Harlem, en in de puinhoopen brak brand uit. Vol gens de laatste berichten zijn 15 menschen omgekomen en velen gekwetst. britsch-hvdië. Naar de jongste, van Dinsdag gedagtee- kende opgaven van den onderkoning van Britsch-Indië over den stand van den hon gersnood, wordt thans nog onderstand ver strekt aan 110,000 menschen. SPANJE. De fabriekarbeidsters te Barcelona heb ben besloten zich bij de staking harer man nelijke collega's aan te sluiten en het bijl tje er bij neer te leggen. Er wordt nog steeds een strenge cen suur toegepast en huiszoekingen en arres taties blijven aan de orde van den dag. De anarchistische bladen zullen verboden worden. Oogenschijnlijk is de orde thans weer hersteld. ITALIË. De ltaliaansche vrijwilligers, die voor de Boeren zouden gaan vechten, blijken beetgenomen te zijn door een oplichter. Deze gaf zich uit voor een Bóeren-generaal, wiens zoogenaamde wonden, die hij met een verband had bedekt, heelemaal niet bestonden. Daar hij een Franschman is, heeft men hem uit Italië gezet en aan de Fransche overheid overgeleverd. De ltali aansche kranten hadden intusschen al ko lommen lange interviews met den Boe- ren-hëld openbaar gemaakt. EN(iELAM). Uit Londen komen zeer ongunstige be richten omtrent de pokken-epidemie. Reu ter althans seinde van den 7en dezer: De pokken-epidemie is plotseling verer gerd. Gisteren werden 56 lijders naar de barakken overgebracht; het aantal ver pleegden is daardoor geklommen tot 837. De gezondheidsdienst heeft nu in alle haast besloten, een groot hospitaal te laten bou wen, dat 100,000 pd. st. zal kosten. Men zal dan kunnen beschikken over 2500 bed den, voor 't geval dat, gelijk men verwacht, de epidemie zich in het voorjaar nog uit breidt. De ziekte woedt het hevigst in Oost-Londen. Waarlijk, Engeland wordt wel zwaar gestraft BELGIË. Gisteren morgen is te Brussel overleden de heer Rolin Jacquemyns, gezant in Siam. Drie maanden geleden was hij ziek naar België teruggekeerd. Rolin heeft deel uit gemaakt van het laatste kabinet Frère- Orban. Hij is hoogleeraar in het interna tionaal recht geweest aan de Gentsche universiteit. In Siam trad hij voor den Flngelschen invloed op, tegenover den Franschen. Binnenland. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werden o. a. behandeld Het beroep van den Raad der gemeente Grijpskerke tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende eene bepa ling in de verordening regelende de jaar wedden van het hoofd en het verder on derwijzend personeel a.an de openbare la gere school in genoemde gemeente. Rap porteur de Staatsraad mr. Moltzer. De beroepen van resp. de raden der ge meenten Arnemuiden en Wolphaartsdijk tegen besluiten van Ged. Staten van Zee land waarbij goenkeuring is onthouden aan bepalingen der verordening regelende het lager onderwijs resp. in de beide ge noemde gemeenten. Rapporteur, onder scheidenlijk de Staatsraden mrs. de Neree van Babberich en Asser. De koninklijke beslissingen volgen later. Provinciaal Nieuws. AXEL. Het kan als zeker worden aangenomen dat ons telephoonkantoor door een telegraafkantoor vervangen wordt. Er zijn in 't vorige jaar 3724 tele grammen behandeld, en de minister van Waterstaat heeft, in zijne memorie van antwoord op de staatsbegrooting, te ken nen gegeven, dat telephoonkantoren die meer dan 3000 berichten behandelen door telegraafkantoren geremplaceerd zullen worden. HULST, 8 Januari. Hedenmiddag reeds is de poklijder overleden en heeft de teraarde bestelling vóór den wettelijken termijn met machtiging plaats gehad. Kleederen en beddegoed zullen wor den onteigend en verbrand, terwijl ge heel het woonhuis flink zal worden ontsmet. Zeer is het te hopen, dat verdere ge vallen van pokken, achterwege zullen blijven. HULST. Verslag der raadsvergadering van Dinsdag 7 Januari 1902. Tegenwoordig al de leden, met uit zondering van den heer Hombach. De Voorzitter opent de zitting meteen heilwensch aan de raadsleden voor het jaar 1902, waarna de notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden de natenoemen zaken behandeld I. Ingekomen stukken a. van Ged. Staten, besluit tot verda ging van de goedkeuring der begrooting van de gemeentebegrooting 1902. b. van idem, bericht goedkeuring hef fing Hoofdei. Omslag. c. van idem, bericht ontvangst der Verordening op de tapperijen, alles voor kennisgeving aangenomen II. Het 25 jaren onderwijzer zijn te Hulst van den heer C. J. Claassen, op 1 Januari l.l. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten een stoffelijk blijk van waardee ring, ten bedrage van ten hoogste f 50 aan te bieden. Voor eene gratificatie van f 50 waren ook voorstanders. In verband met het beslotene wordt machtiging verstrekt tot eene beschikking op den post der onvoor ziene uitgaven. III. Vergoeding aan het Liefdehuis voov het gebruik van een schoollokaal tijdens den bouw der gemeenteschool. In aanmerking genomen het gebruik, het schoonhouden, vuur en licht, wordt, zonder discussie, conform het voorstel van het Dag. Bestuur, de vergoeding bepaald op 50. IV. Verzoek van den heer Pohl- mann om vergunning lot het spannen van telephoondraden over het erf van het landhuis en de lange vestdijkstraat. Met algemeene stemmen ingewilligd, mits tot wederopzeggens toe en ten min ste 10 meters boven den beganen grond. V. Omvrage. Niets. Hierna had eene zitting met gesloten deuren plaats. HULST 9 Jan. 1902. De maand Ja nuari is bepaald overal een feestmaand. Zoo kwam ik gisteren (Woensdag) te Nieuw-Namen. Reeds vóór in het dorp merkte ik dat er iets buitengewoons gaande was. Komen ze nog niet was een vraag die ik gedurig hoorde her halen. Eindelijk ja «daar zijn ze" was de algemeene uitroep. Ik was bepaald nieuwsgierig want wie moesten er ko men Na een eind doorgereden te heb ben (want ik was per fiets) zag ik dat vóór de kerk zich een geheele schaar volk geposteerd had, in afwachting van de dingen die komen moesten. Daar roffelt de trommel en zie ik van verre een geheele stoet zich in beweging stellen voorgegaan door het Fanfare corps (de naam ken ik er niet van), dat terzelfder tijd onder het spelen van een pas-redoublé kerkwaarts toog. Wat was er dan toch te doen Het genoem de Fanfarecorps vierde dien dag zoo genaamde «Smeerdag" zooals men zich te Nieuw-Namen uitdrukt. Dit nu op zich zelf is niet zooveel bijzonders, doch het maakte op mij zoo een indruk dat men hier het ware feesten" verstaat, want alvorens men zich aan het feest begaf, werden eerst de afgestorven leden dier vereeniging herdacht. Daarvandaan dat die ge heele stoet (ik meen wel 70 personen ongeveer) zich eerst in corps kerkwaarts begaf waar ten 9 uur plechtige H. Mis met assistentie werd opgedragen. Zoo als ik hoorde werden ook de armen niet vergeten. Waarlijk waar zooals het mij voorkomt, het Geestelijk en Wereldlijk gezag hand in hand gaan, om ook aan zulke feesten hun steun niet te ontzeggen, maar medewerking verleenen waar een algemeene instem ming van het volk ermede, duidelijk is waar te nemen, daar heerscht nog het innerlijke Godsdienstige wars van alle z. g. moderne zeden, want de feesten van een volk zijn een duidelijke weer spiegeling van het volkskarakter. Heil dus het Fanfaregezelschap van Nieuw- Namen en haren bekwamen Directeur. Heil het Bestuur en Honoraire leden. Heil vooral denwerkenden leden, dat zij zich steeds meer enM jneer bekwa men, Heil geheel Nieuw-Namen, dat zij zich steeds mogen verheugen in zulk een deftig gezelschapen hare fees ten telken jare met temeer luister mo gen worden gevierd. Het fanfaregezelschap «Vlijt en Volharding" gaf Donderdagavond in haar lokaal een flink concert, dat goed bezocht werd en uitstekend van stapel liep, zoodat zulks op een geschikt uur was geëindigd. Zoowel op muzikaal als op tooneel- gebied zijn bepaald goede vorderingen waar te nemen en als het gezelschap met volharding en vlijt blijft doorgaan op den ingeslagen weg, zal het hoe langer hoe meer het volmaakte nabij komen. SAS VAN GENT. Men vordert tame lijk goed met de grondwerken voor het nieuwe kanaal. Er zijn nu ook ongeveer veertig man aan het werkDe triekjes rijden lustig heen en weer. Als het sei zoen zoo blijft, zal de noodweg tusschen Sas van Gent en Westdorpe de volgen de maand gereed en testraat zijn. De ou de, veel kortere weg naar Westdorpe wordt dan opgebroken en de steenen worden naar de stationstraat overge bracht, om daar naast hun vroegere bu ren, de oude steenen uit de Polderstraat, in hobbeligheid en modder hun laatste levensdagen te slijten. Dat die steenen overbodige weelde zullen zijn in de sta tionstraat zal zeker wel niemand bewe ren. Men zegt dat er niets aan dien weg gedaan wordt omdat er geen kiezers wonen. Onder veel belangstelling had al hier de wijding plaats van het nieuwe R. K. kerkhof, een stuk grond gelegen ten westen onzer stad en grenzende aan de algemeene begraafplaats, door het kerkbestuur van de gemeente aange kocht. Voorafgegaan door een plechtig H. Misoffer werd van het oude kerkhof een i ndrukwekkend afscheid genomenwaar bij bijna de geheele gemeente tegen woordig was om een laatst vaarwel toe te roepen aan de afgestorven ge meentenaren, die aldaar in 50 jaren werden begraven. Daarna ging de tal rijke schare naar het nieuwe kerkhof, alwaar de plechtige inwijding met de gebruikelijke ceremoniën plaats had. Daar thans onze beide begraafplaatsen een eind buiten de stad gelegen zijn zien wij ook spoedig de invoering van een lijkkoets tegemoet. PHILIPPINE, 8 Januari. In het laat ste kwartaal zijn alhier binnengekomen 1151 schepen, waaronder 1136 visschers vaartuigen. Er vertrokken 1160 sche pen, waaronder 1136 visschersvaartui- gen. PHILIPPINE, 7 Januari. In de afge- loopen week was er van Belgische zij de tamelijk veel vraag naar groote mos selen. De handel was dan ook levendi ger dan in de voorafgaande weken en de prijs hooger. Per spoor werden naar België en Frankrijk verzonden circa 675 balen mosselen tegen 6 francs per baal. Aan de haven werden nog door Belgische en Nederlandsche venters op gekocht ongeveer 400 II. L. In de maand December werden m het geheel naar België en Frankrijk ver zonden 3625 balen mosselen tegen een gemiddelden prijs van 6 fr. per baal. Deze uitvoer overtreft die van December van vorige jarenterwijl door de groo- tere vraag de prijs stijgende was. De voorraad van groote mosselen, zooals die in België zoo gewild zijn, begint sterk te verminderen, zoodat de bestellingen soms slechts gedeeltelijk iunnen worden uitgevoerd. Mosselzaad werd in de afgeloopen week verhandeld tegen f 0,70 a 1,10. Vier manden gar nalen werden verkocht tegen f 3 per mand. KOEWACHT. Omtrent dezen tijd van het jaar wordt deze en omliggende ge meenten vaak bezocht door Belgen, welke in een of anderen ouden kleerwin- kel wat half versleten ridderkleeren hebben opgesnuffeld. Daarmede getooid komen ze gewoonlijk bij troepjes van drie voor de huizen een liedje zingen van het «Stalletje van Betlehem". Die lui noemen zich Drie Koningen. Ge woonlijk worden ze nergens met ledige handen weggezonden. Dinsdag had èèn dezer «Koningen", een man uit Gent, zooveel ontvangen, dat hij daarop een aantal glaasjes jene ver nam met het gevolg, dat hij weldra niet recht meer op zijne koninklijke bee- nen kon blijven staan. Daarbij was zijn gedrag ook niet erg koninklijk. Twee gendarmen, die hier juist op dienst waren, raadden hem aan bedaard te zijn en naar zijn land en volk terug te keeren. «De koning" was daarover alles behalve gesticht en begon zich tegen de politie te verzetten. Ondanks zijn krach tig verzet werd «Zijne Majesteit" achter slot en grendel gebracht, waar hij zijn roes mocht uitslapen. Na het opmaken van procesverbaal wegens dronkenschap en verzet tegen de politie, kon sire naar zijn koninkrijk terug keeren. IJZEND1JKE, 7 Jan. De landbouwer J. W. te IJzendijke, schoot gisteren met zijn geweer naar een partij mus- schen toen de loop van het geweer sprong, tengevolge waarvan hij be langrijk aan de linkerhand werd ver wond. MIDDELBURG. Namens een groot aantal werkeloozen zal aan den gemeen teraad van Middelburg een adres wor den gericht, met verzoek maatregelen te nemen ten einde aan de algemeen heerschende werkloosheid en de daar uit voortkomende armoede, eenigszins tegemoet te komen. VLISSINGEN, 7 Januari. Bij de he den gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Ver- kuijl Quakkelaar) in kiesdistrict I (726 kiezers) werden uitgebracht 460 stem men, van onwaarde 11. De heer B. Stof koper kreeg 221, de heer J. H. Voer man 141 en de heer A. B. Dudok van Heel 87 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Stofkoper en Voerman. Uit België. MOERBEKE. Het slachtoffer van de alhier plaats gehad hebbende vechtpartij, August Geers, is aan zijne bekomen mes steken overleden. De overledene was 30 jaar oud en laat een vrouw met 4 kin deren achter. De vader van den overle- nene is krankzinnig geworden van ver driet. De jongste der drie gebroeders Nimmegeers, die als verdachten aange houden zijn, heeft bekend te hebben ge stoken. Kerknieuws. In het Cenir. lezen we het volgen de Uit Rome wordt gemeld, dat Z.H. de Paus een afzonderlijke, internatio nale commissie heeft benoemd, wier taak het zal zijn, alle op de H. Schrift betrekking hebbende quaesties nauw keurig te bestudeeren. Aan de katholieke geleerden van ge heel de wereld zal gelegenheid worden gegeven hun meeningen rechtstreeks ter kennis te brengen van den H. Stoel. Deze commissie bestaat uit veertien le den, waaronder drie kardinalen, behal ve de voorzitter kardinaal Parocchi. Nader vernemen wij uit goede bron, dat ook Nederland in bovengenoemde commissie zal vertegenwoordigd zijn nl. door den Weleerw. Zeergel. heer dr. H. Poels, kapelaan te Venloo, ter wijl daarin voor België zitting heeft professor Van Hoonacker, uit Leuven, en voor Oostenrijk de geleerde Jezuïet pater Hummelauer. Hun officieele titel zal luiden: „Cor rector Bibliae Sacrae". Gemengd Nieuws. He Moord te Amsterdam. Het Ildbl. weet de volgende bijzon derheden mede te deelen omtrent het on derzoek der justitie aangaande den moorc op de Wed. Dijxhoorn te Amsterdam: Zeer belangrijk is de zekerheid die men heeft gekregen omtrent den tij waarop de vrouw Dijxhoorn is vermoord. Dit is niet geschied des Woensdags (Donderdag is het lijk gevonden), maar Jinsdagsavonds. De getuigen die hadden verklaard tus schen 10 en 11 uur dat zij was gezien, lebben bekend gedwaald te hebben. Uit verdere kleinigheden door het on derzoek aan den dag gekomen, blijkt dat de vrouw met een zwaar voorwerp twee slagen heeft gekregen, voordat werd overgegaan tot steken. Een slag moet haar zijn toegebracht boven op het hoofd, en een op de kaak, want het kunstgebit dat zij droeg, is on der het lijk gevonden, eenigszins bescha digd, op de hoogte van den buik, terwijl zij bij het ontdekken van den moord ge vonden is liggende met het hoofd op het onderstuk van de kachel, zoodat als haar geen tweede slag was toegebracht, dat kunstgebit op zijn hoogst onder het hoofd of onder de kachel zou moeten ge vonden zijn. De vrouw heeft, naar is gebleken, ter wijl zij zich ontkleedde, gerucht gehoord op het portaalzij heeft toen de knip van de deur geschoven om te kijken, wat noodlottig voor haar is geworden want was de knip op de deur gebleven, dan had niemand binnen kunnen komen en had zij achter uit het raam om hulp kunnen roepen. Zoo laat was het niet, of haar roepen zou gehoord zijn. Blijkbaar is, toen zij door de slagen ge troffen was, haar de eerste steek toege bracht en werden daarbij eenige vingers en de pink doorgesneden. Dit moet zijn geschied met een vlijm scherp, tweesnijdend mes, waarvan de breedte niet beslist kan worden opgege ven. Uit de verklaringen van de dok toren die de sectie op het lijk verricht ten, kon dit niet blijken. Jammer dat alle zekerheid ontbreekt, omtrent de grootte en den aard van de voetstappen die gemaakt moeten zijn na het overklimmen van de schutting door den moordenaar of de moordenares, want er zijn gegevens dat de misdaad ook kan zijn gepleegd door een vrouw. Waren die indrukken niet door het heen en weer loopen van hen die het eerst aanwezig waren, uitgewischt, dan zou uit de zwaarte, waarmede de eerste overklimmende persoon, dus de dader, neerkwamen uit de grootte van den afdruk allicht iets zijn vast te stellen. Nader verneemt het blad nog het volgende: Bij den officier van justitie is Zater dag een ongeteekende brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de da der van den moord iemand is die de hoofdleiding had in verschillende inbra ken welke met zeldzame nauwkeurig heid worden aangeduid. Deze persoon zou den moord hebben gepleegd, gekleed in vrouwenkleede ren. De geruchten dat het opgraven van het lijk zou geschied zijn op ver moedens dat er vergiftigng heeft plaats gehad vóór den moord, kunnen wij be slist tegenspreken. Een treurig einde. Te Spanbeek (Limb.) speelde Woens dag een jongetje van tien jaar in een schuur, toen zijn halsdoek in aanraking kwam met een in beweging zijnde hak selmachine, welke den doek zoo vast om den hals van het kind aantrok, dat het, eer men te hulp kon komen, reeds ge stikt was. Treurige clood. Op Nieuwjaarsdag, kwamen de kleinkinderen der weduwe De Pauw, te Gent hunne grootmoeder een nieuwjaar wenschen. Op hun ge- geklop geen antwoord bekomende zoo herinnerden zich de buren, de vrouw in geen twee dagen gezien te hebben. De politie werd verwittigd. De commis saris deed de deur openbreken en vond de vrouw zittende op eene vijgenmat gevuld met zand. De ongelukkige was dood. Zij was met de linten harer muts aan eenen nagel blijven hangen, die in de schouw zat en ten gronde gezaktzoo was zij ten slotte verstikt. Het lijk is naar het gasthuis gebracht. Geen wereld meer en geen dood. Een Amerikaansch geleerde toont aan dat het vreeselijk einde der wereld een of anderen dag door bevriezing is te verwachten. Het is niet meer de komeet die tegen de aarde zal botsen, niet meer het lang zaam uitdooven van de zon door gebrek aan brandstof, het is nu de ijsmassa van de Zuidpool die zich naar het noorden verplaatst, waardoor dus het zwaarte punt der aarde verplaatst wordt en de a

Zelandia | 1902 | | pagina 2