Aan onze Lezers Aanbesteding AMdAK-SOPERPHOSPHAAT, 40 Olmen Boomen, B Nieuwjaars Pakket tscnapij Stadsschouwburg St. Nicolaas. Twee luisterrijke vertooiiiiei uil den Oorlog; van Transvaal, De Kleine Koerier „Eigen Hulp" Openbare Verkooping. A. MOERDIJK. Koninklijke Maatschappij VOOR UIT." Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Landbouw. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. te Hontenisse. der levering van plus minus k° 300000 en k° 75000 IJafjcndieiist Voor slechts ontvangt men franco thuis Paul Kruger en zijne helden. schop van Breda, geassisteerd door Mgr, v. d. Yen, Bisschop van 's Hertogen bosch, en Mgr. Drehmans, Bisschop van Roermond. Door Mgr. Rutten, Bisschop van Luik is de WelEerw. heer P. BuijsrOg ge, die kapelaan was te Tessenderloo, benoemd tot pastoor van Asch in Bel gisch Limburg. De Maatschappij,, Zeeland. Met de mail booten der maatschappij,, Zeeland" zijn in 1901 vervoerd 99.182 reizigers, tegen 94.943 in 1900. Het goederenvervoer was echter belang rijk minder dan in 1900 Een gek geval. Twee lotelingen uit Boxtel, broers, geboren in hetzelfde jaar, hadden de overeenkomst aangegaan, be doeld in art. 49 der Militiewet, waardoor zij van nummer verwisselden. Maar nu werd de daardoor dienstplich tig geworden houder van het hoogste num mer afgekeurd wegens lichaamsgebreken, en toen rees de vraag, of nu wel de an der kon worden vrijgesteld. De militieraad was van oordeel, dat de bovenbedoelde overeenkomst alleen kon worden aange gaan als de lotelingen beiden voorden dienst geschikt waren, en wees dus nu den twee den tot den dienst aan. Deze uitspraak acht men echter geheel in strijd met verschillende kon. besluiten, o. a. met een van 28 Mei jl.in welk be sluit uitdrukkelijk wordt overwogen, dat de wet de vrijheid tot het sluiten van de bedoelde overeenkomst onvoorwaardelijk verleent en geen uitzondering behelst voor het geval dat degene der broeders, die krachtens die overeenkomst voor den dienst zou moeten worden aangewezen, als ver- keerende in een der gevallen, in art. 47 der Militiewet genoemd, recht op vrijstel ling van den dienst heeft. Het is derhalve te voorzien dat, wan neer de aangewezene van de uitspraak van den militieraad in hooger beroep komt hij alsnog van den dienst zal worden vrij gesteld, meent de „Noordbrab." Van onze spooricegen. In een der trei nen van de H 1J.S. van Amsterdam ko mende, stapten te Leiden twee personen in, die, toen de trein rijdende was, ruzie zochten met drie Duitchers in hun coupé. Een der belhamels trok een mes en ver wondde de vreemdelingen aan de handen Een juffrouw trok toen aan de noodrem, waardoor de trein even voor Voorschoten stopte. Tegen de twee lastige mannen is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn in Den Haag uit den trein verwijderd. De trein ondervond hierdoor 25 minuten vertraging. Petroleum in Nederland. Men schat dat er in Nederland jaarlijks ruim 150 millioen kilo petroleum wordt verbruikt. Te Roterdam is in het vorige jaar 330 millioen kilo aangevoerd. Haven van Antwerpen. De havenbe weging van Antwerpen neemt in de late re jaren toe. Van 1 Januari tot 31 Decem ber 1901 kwamen in de haven 5219 sche pen, metende te samen 7.448. 150 ton, te gen 5245 schepen, van te zamen 6.633.975 ton in 1900. Ook een straf.' Een der uhlanenoffi- cieren, die na hun Kerstavond de stad Bamberg in opschuddiug brachten door 's nachts om 3 uur met volle muziek door de straten te trekken, is (door den krijgs raad) gestraft met 2'/» uur kamerar rest. En de overigen kregen een terecht wijzing. Probaat. Een schouwburgbezoeker te Hamburg die zijn geld terugvroeg maar niet kreeg omdat hij door een dameshoed van buitengewone afmetingen belet werd iets van het tooneel te zien, is in het ge lijk gesteld door den rechter, die de schouwburgdirectie veroordeelde. Een goed voorbeeld dat navolging ver dient. Een zalig Niewjaar. De geëmployeer den van den Amerikaanschen millionaar Pierpont Morgan hebben een „zalig" niew jaar gehad, Hun chef gaf hun een som, ge lijk staande met hun jaarlijksch salaris. Krupp, de kanonnenkoning, taste oók in den zak. Hij stortte /"300.000 in 't pen sioenfonds van zijn personeel. Schandelijke feiten. De twee jongeman nen uit Monster, die verdacht worden, een jong meisje aldaar gedwongen te hebben, sterke-drank te drinken, door haar in een herberg achterover te trekken en een glaas je jenever of brandewijn te hebben ingego ten, stonden daarvoor weer voor de recht bank te 's Hage te recht. Twee getuigen verklaarden gezien te hebben, dat de be klaagden het meisje drank hadden inge goten, terwijl een hunner haar achterover hield. Een andere getuige beweerde dat bet meisje van hem een borreltje had aan genomen en dit zelve had opgedronken. Weer een ander beweerde, dat de mau, die beklaagd was, het meisje te hebben vastgehouden, geen hand naar haar had uitgestoken. Een volgende getuige ver klaarde weer, dat het meisje het haar aan geboden en door haar aangenomen borrel tje in tweeën had naar binnen gewipt. En nog een ander vulde de verklaring aan van hem, die had getuigd dat de man, die het meisje, achterover zou hebben gehouden, haar met geen hand had aangeraakt. Na bespreking van de vraag of het vocht geel of wit, citroen (d. w. z. zg. kwast), jene ver of brandewijn was geweest, betoogde het O. M., dat vaststond, dat het meisje gedwongen was, sterke dranken te ge bruiken, maar niet wat aan het feit is is voorafgegaan. Het aandeel van den ee- nen bekl. achtte het O. M. bewezen en voor hem vorderde het 14 dagen. Voor den ander werd vrijspraak gevraagd. Mr. Kappeyne van de Coppello, verde diger van laatstbedoelde, begon met een woord van herinnering aan het oude rechts- gebouw en een betuiging van ingenomen heid met 't feit dat de vice-president, mr. van Heusde, weer de strafzitting leidde. Wat zijn cliënt betrof, sloot pleiter zich aan bij het O. M. Overgang van het Zomer- t&t het Winterrantsoen. Wanneer de winter nadert en de koeien niet meer naar veld en weide gaan om zich te voede ren met groenvoeder, doch op stal moeten blijven en hoofdzakelijk droog voeder te eten krijgen, moet de land bouwer zich wel den volgenden stelre gel der voedingsleer herinneren Men mag nooit plotseling van rantsoen ver anderen. Deze regel wordt te dikwijls over 't hoofd gezien en zoo komen er bij de dieren storingen voor die dan dikwijls ten onrechte aan andere oorzaken wor den toegeschreven. Alzoo leert de ondervinding dat de koeien alsdan dikwijls veel minder melk geven of melk van minder botergehal- te. Dr. Julius Lehmann heeft, door een proefneming op vetossen, bevonden dat bij een plotselinge verandering van voedsel de gewichtstoename gedurende 18 dagen gestuit was, terwijl bij een andere serie proefossen, door langzame, geleidelijke overgang het gewicht zon der onderbreking vermeerderde. Het is gebeurd dat een plotselinge verandering de dieren ontstelt, zoodanig zelfs dat de hulp van den veearts moest worden ingeroepen. Men moet dezelfde voorzichtigheids maatregelen in acht nemen wanneer men een nieuw voeder in het rantsoen wil brengen of een voeder door een onder vervangen. Indien men bijv. van zin is zijn dieren krachtvoeder toe te dienen zooals lijnmeel, katoenmeel, aardnootmeel en daarbij denkt te willen komen tot een hoeveelheid van bijv. 2 kilogrammen per dag, dan zal men be ginnen gedurende eenige dagen kilo gram toe te dienen, vervolgens kg. 1 kilogram en zoo meer en meer. „Tegen het einde van den weidegang, zegt Gratia, geeft men 's morgensen 's avonds droog voeder men vermeerdere naar mate de dieren over minder gras aeschikken. Op die wijze wordt het vee aan het winterrantsoen gewoon, en eens voor goed op stal, lijdt het niet het minst, bij zonder als men zorg gedragen heeft eeni- gen tijd verkwikkenden drank en wor tels toe te dienen." Eens het werk op het veld gedaan, begint de ordelijke landbouwer al zijne akkergereedschappen zoorgvuldig na te zien. Zij worden alle gezuiverd van aanklevende onreinheden. De blanke metalen deelen worden geschuurd en met vet ingesmeerd, ten einde ze te vrijwaren tegen roest. Na opkuisching en zoo noodig na herstelling zal men van de winterrust gebruik maken om de werktuigen te verven, ten einde de louten deelen te beschermen tegen ver- rottingen, de niet blanke metalen dee len tegen het verroesten. Deze kleine, eenvoudige onderhouds- zorgen zullen den landbouwer belang rijke besparingen verwezenlijken. Belangrijkheid van de keus der voort- teelende dieren voor melk- en boterop- brengst. Op het Koninklijk Domein van Klein- ïof-Tapeau zi jn 130 melkkoeien van zwaar Oost-Pruisisch-Hollandsch ras. Iedere koe staat gemiddeld 6'/» week droog en geeft dus melk gedurende 320 dagen. De gemiddelde melk-en boteropbrengst per koe heeft bedragen in 1894/95 3503 Kil. melk bevattende 2,97% vet gevende 249,40 pond boter. 1895/96 3765 Kil. melk bevattende 3,137° vet gevende 271,69 pond boter. 1896/97 3398 Kil. melk bevattende 3,147° vet gevende 255,68 pond boter. 1897/98 3602 Kil. melk bevattende 3,217° vet gevende 277,82 pond boter. Deze cijfers toonen 1°. Dat de melkopbrengst dier koeien recht aanzienlijk is. 2°. Dat de botergehalte der melk en in gevolge ook de boteropbrengst op bedui dende wijze zijn gestegen. Waaraan worden die uitslagen toege schreven Alleenlijk aan eene zorgvuldige vee teelt, waarbij men enkel die kaloers tot de soorteling aankweekt welke voortko men van koeien die veel en boterrijke melk geven. In 't algemeen wordt om zoo te zeggen uitsluitend gelet op den bouw, den vorm van het kalf, met de hoedanigheid als melkgeefster der koe wordt te weinig te kening gehouden. Nochtans is het zeker dat een kalf gewonnen uit eene koe die weinig of boterarme melk geeft, moei lijk een puike koe zal worden. De koe kan aan haar kalf geene hoedanigheid schenken die zij zelve niet bezit. Ter Neuzen. Geboorten. 29 Dec. Joseph Prudent Marie, z. van Petrus Jo annes Martens en van Imelda Maria Au gusta van Acker. Jan, z. van Isaac de Ruijsscher en van Maatje van Haneghem. 30 Dec. Rachel Pieternella, d. van An- dries Sibrand Hamelink en van Anna Margrietha Wieland. 31 Dec. Ida An toinette, d. van Joannes Franciescus de Cooker en van Johanna Franciesca Hei- jens. Abraham, z. van Jan van Doe zelaar en van Sara de Bree. Henriette Pieternella, d. van Daniel de Smidt en van Henriette Pieternella Kaijser. Leen- dert, z. van Leendert Lips en van Mag- dalena van der Kraan. 3 Jan. Adria- na Elisabeth, d. van Willem van Wijck en van Maria Yerhage. 4 Jan. Feijgje, d. van Elias Oppeneer en van Feijgje Klaassen. Yan 16 tot 31 December 1901. Westdorpe. Overlijden. 20 Achiel D'haene, 3 m., z. van Emerence Floren ce. 31 Albertus Boddaert, 2 w., z. van Alphonsius Theodoras en van Eulalia Maria van Haelst. Van 27 Dec. 19013 Jan. 1902. Hulst. Bevallen Maria Virginia Stevendaal, huisvr. van Jacobus van Vooren, z. Philomena Bertram, huisvr. van Fran- gois Lossie, d. Maria Anna Maas, hv. van Johannes Albertus Schuerman, d. Elisa Francisca Janssen, huisvr. van Petrus Cornelis Verwer, d. Maria Pauwels, huisvr. van Wilhelmus Frede- ricus de Wilde, (levenl. mannel.) Overleden. Augustinus Johannes Wauters 2 jr. Johannes Cornelis Vol- leman, 3 jr. Maria Blondina de Brou wer, 4 maanden. Gedurende de maand December 1901. 's-Heerenhoek. Geboren. 3 Cornelia, d. van Hubrecht Leeman en Jacomina Vermeule. 17 Sara Maria, d. van Jacob Remijn en Cornelia Geus. 20 Cornelia, d. van Johan Laurussen Geus en Sidonie Anna Johanna de Witte. 22 22 Corne lia, d. van Anthonij van Zanderen en Jobina van Stee. 23 Jacobus Cornelis, z. van Cornelis Simonse en Helena van Herzeele. 25 Marie, d. van Adriaan Zuidhof en Adriana Zuidhof. 27 Johan na, d. van Jan van Ekeren en Adriana Cornelia Rijk. Overleden. 10 Joh. Ars, 36 j., vrouw van B. Rentmeester. 16 D. Versluijs, 49 j., man van Geertje van Dalen. wordt medegedeeld, dat, zoodra de overeenkomst met onze corres pondenten geheel is geregeld, de voornaamste markten onzer pro vincie, alsmede die van Rotterdam zullen worden opgenomen, bene vens andere onderwerpen van al- gemeenen aard. Hulst, 6 Januari 1902. Middenprijs per 100 Kilo. Tarwe /'8,50 Rogge /'6,50 Wintergerst /'7,50 Zomergerst0,00 Haver7,00 Erwten 10,50 Paardenboonen 8,25 Duivenboonen /"9,25 Witteboonen/'0,00 Bruineboonen f 7,75 Boekweit f 0,00 Lijnzaad Aardappels /'2,25. Koolzaad per zak van 106 liters f 0,00. Boter per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks 1,35. Er waren ter weekmarkt te koopgesteld 21 stuks hoornvee 41 varkens verkocht: 11 30 Gent, 3 Jan. Vlas en snuit. Inlandsch met iets grooter aanvoer en levendige vraag tot zeer vaste prijzen. De handel in Russisch wordt voor het oogenblik be moeilijkt door de rijzing; de vraag hepaalt zich tot disponibele partijen en op spoedi ge levering. Garens van vlas en snuit met vrij goeden handel tot vastere prijzen. Linnen zeer gedrukt. Koer» van het geld. Belgisch per 100 frs. /"47,90 a /47,92s. Beurs van Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 19 pet. fr. 22.90 per 100 K. G. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 27.25 per 100 K. G. Superphosphaat 12 a 14 pet. stikstof frs. 5 per 100 K. G. Ondorgeteekende betuigt zijn oprech ten dank aan de Paarden- en Vee-ver- zekering-Maatschappij te Zwolle, en aan haren Inspecteur, den heer C. van Gassen te St. Jansteen, voor de promp te en spoedige uitbetaling van zijn ge storven paard, en kan zijne mede-land bouwers deze Mij. als de voordeeligste aanbevelen, omrede hare 90 7° uitkee- ring en geringe premiën. St. Jansteen, 3 Januari 1902. 'A. VAN DORSSELAER. LANDBOUWERS-VEREENIGING op Zaterdag; den 18 Januari 11MW, des namiddags 4 uur, bij den heer P. Verbist te Kloosterzande. De inschrijvingsbiljetten en voorwaarden op aanvrage te verkrijgen bij den heer JAC. BUIJSROGGE aldaar. De Notaris I*. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van den heer JACOBUS VAN WIJCK, Dijkgraaf van den Kouden- polder en landbouwer te Hoek, op Dinsdag 14 Januari 1!)(>2, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen waaronder ter dikte van 1,70 M. tot 2,50 M., allen staande op zijne hof stede in den Koudenpolder, gemeente Hoek, alwaar te vergaderen. STOOMBOOTDIENST Zondngdicnst inet 1 !)02. Van WALSOORDEN naar VLAKE vm. 6,en 9,uur. Van VLAKE naar WALSOORDEN vm. 8,en 10,30 uur. Van HULST naar WALSOORDEN vm. 7,30 nm. 8,05 uur. Van WALSOORDEN naar HULST vm. 9,en 11,30 uur. DB DIRK! TIE. P.S. Overigens blijft de winterdienst onveranderd. si -V. 'jf -Vs 100 Naam- of Visitekaartjes bedrukt met een of meer namen naar keuze 1 étui voor de kaartjes 100 passende enveloppen met portefeuille- sluiting 1 doosje met stalen pennen 1 pijp beste kantoorlak 1 best potlood 1 mooie sterke penhouder 1 doos met postpapier en enveloppen 1 prachtig zak-agenda voor 1902. 1 notaboekje 1 duimstok 1 potloodsoherper 1 boek jaskaarten 10 verschillende geïllustreerde brief- of anzichtkaarten, en 1 mooie fantaisiekaart. IV.IÏ. Deze aanbieding geldt niet lang, men wordt dus verzocht spoedig te bestellen. Zuiddorpe, 1901. gevestigd te AMSTERDAM. .Voor zoover de voorraad strekt zijn de -4 Hypothecaire Obligation van bovengenoemde Maatschappij in stukken van /'lOOO,- /'SOD,- en iOO,- van af heden weder verkrijgbaar bij den Heer Ls. VA.\ WAESBEltfilIK- Jans»en» te Hulst. (Feestzaal academie.) OP ZONDAG 10 JANUARI 1902 en MAANDAG 20 JANUARI 10O2. OF Groot sensatiedrama in 5 bedrijven door C. van Cauwenberhe. (100 uitvoerders.) Verdeeling der bedrijven 1. De Heldin der Willi'shoeve. 2. Paul Kruger. 3. De dood van Generaal Viljoen. 4. Voorgedaan is nageleerd en 5. Bede van het- Kind. Aanvang 's Zondags namiddags om uren en eindigende voor het vertrek der treinen, en 's Maandags namiddags om 5'/< uur. Prijzen der plaatsen ra"" Kaarten zijn van heden af bij al de leden der Maatschappij te bekomen. J.D.TIL En gros. En détail. HANDEL IN: KRUIDENIERSWAREN, TABAK en SIGAREN, STERKE DRANKEN, WIJNEN en LIKEUREN. Engelsche en Holl. BISCUITS, CHOCOLAAD en SUIKERWERKEN. Geconserveerde GROENTEN in bussen, diverse soorten JAMS, KREEFTEN, ZALM, SARDINES, LIBIG VLEESCHEXTRACT, AUGURKEN, UITJES, PICALILLI in 't zuur en in de mosterd. Groote sorteering fijne THEEËN en gedroogde VRUCHTEN. BOTER, KAAS, EIEREN, REUZEL, SPEK, enz. Alles prima kwaliteit en aan zeer nauw concurreerende prijzen. Aanbevelend.

Zelandia | 1902 | | pagina 3