Kritzinger, terugrijdende om een gewonde mee te nemen, werd gewond, maar hij kon nog wegrijden. Inmiddels was een gewa pende trein komen opdagen. Tezelfder tijd naderde een van Kritzinger's adjudan ten met de witte vlag een der blokhui zen hij zeide, dat zijn aanvoerder 2 KM. verder gewond neerlag. Met moeite vond men hem in den donker. Twee man ston den bij hem. Zij wilden onder de witte vlag bij hem blijven, maar de keus werd hun gesteld, naar hun kommando terug te keeren of zich over te geven. Zij deden dit laatste, op aandringen van Kritzinger. Kritzinger werd naar het hospitaal te Nauwpoort gebracht en Vrijdag was zijn toestand gunstig. BELGIË. In België „wonen sinds de jongste volks telling 6,693,000 menschen. Ruim een half millioen kwam er in de laatste 10 jaren bij. Jl. Zondag zijn de eerste nikkelen geld stukken, in het midden doorboord, in Bel gië in omloop gekomen. ENGELAND. De pokken schijnen te Londen op vree- selijke wijze te woeden. Dinsdag waren te Londen 725 gevallen van pokken in de hospitalen onder be handeling. Woensdag alleen zijn er 39 nieuwe pok- kenlijders in de hospitalen opgenomen. VEKEEXIGDE STATEN. Het alarm tusschen Duitschland en Ve nezuela is alweer bezworen. Het blijkt een loos gerucht te zijn geweest. De Neioyork Times schrijft thans, dat 't telegram uit Washington, waarin van den beweerden gespannen toestand tusschen Duitschland en Venezuela voor 't eerstwerd melding gemaakt, zeer tot haar spijt en door een ongelukkig toeval in haar kolom men verzeild was geraakt. Ten slotte zegt 't blad, dat het zijn, op stellige feitenken nis gegronde, overtuiging is, dat de be trekkingen tusschen de twee staten zoo goed mogelijk zijn. Duitschland heeft niet 't minste bezwaar tegen de Monroe-leer. Met deze herroeping schijnt het incident geëindigd. RUSLAND. Uit Kieff komt een bericht in bij de Pa- rijsche «Patrie", dat op 't leven van groot vorst Konstantijn een aanslag is gepleegd. De grootvorst een neef van den tsaar had gasten in zijn salons verzameld. On der een der balkons van de balzaal sprong midden onder 't feest een bom, die echter alleen een groote materieele schade aan richtte. Nihilistische studenten worden van den aanslag verdacht. De politie heeft reeds vijftien hunner in hechtenis genomen. CHINA. Jammer, dat de ouwe Li naar 't Nirwa na is gegaan, en dat hij den intocht van 't Chineesche Hof in Peking niet meer hoeft mogen beleven. De weg, dien do stoet zou volgen, was geheel met gekleurd zand bestrooid. De gezanten en vreemdelingen zullen er vermoedelijk niet veel van kunnen naver tellen, want de minister van Buitenland- sche Zaken daar, verzocht de legaties en vreemdelingen, niet naar den intocht te gaan kijken. Binnenland. In no. 304 der St. Ct, vinden wij het besluit van den 24" December 1901, Stbl. no 274, aanwijzende de gemeenten waar de bepaling van art. 19, le lid der Munt wet 1901 niet geldt, en de gemeenten, waar ingevolge art. 23 dier wet gelegen heid, wordt gegeven tot verwisseling van vreemde munten, en bepalende de koer sen, waartegen die verwisseling geschiedt. Als gemeenten waar het geoorloofd is vreemde munten in betaling te geven, worden aangewezen voor zilveren, nikke len en koperen munten van het konink rijk België, in ZeelandCadzand, Retran- chement, Sluis, Eede, Aardenburg, St. Kruis, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Overslag, Koewacht, St. Jan Steen, Clinge, Hulst, Graauw en Langendam. Als gemeenten waar gedurende ééne maand na het in werking treden dier wet gelegenheid wordt gegeven ter verwisse ling van munten, die in België in de openbare kassen worden aangenomen, wor den aangewezen in Zeeland: Oostburg, TerNeuzen en Stoppeldijk. De gelegenheid ter verwisseling wordt opengesteld te Ter Neuzen, ten kantore van den betaalmees ter, te Oostburg ten kantore van den ont vanger der dir. belastingen enz. en te Stoppeldijk aan het hulpkantoor. De niewe gouden tientjes van de Konin gin met het jaartal 1898 en 1901 zijn in omloop gebsacht. Men zal ze vooreerst nog wel niet veelvuldig ontmoeten, doch als groote zeldzaamheid zullen ze niet meer kunnen worden aangewerkt. Tot nu toe waren slechts twintig stuks der in 1898 geslagen tiengulden stukken in circulatie. Destijds zijn er verschillende exemplaren voor het dubbele van de waarde verkocht. Door de Heeren E. Hampes te 'sGra- venhage en Sam. Frank te Watergraafs meer is bij Ged. Staten van Overijssel een verzoekschrift ingediend om Concessie voor het mijnveld „Erica" tot het ontginnen van goud, op een terrein gelegen onder de gemeente Hellendoorn, ter grootte van ongeveer 2046 H. A. Dus, niettegenstaande de stellige ver klaringen van verschillende geleerden, dat er bij ons in den bodem geen goud kan zitten, durven de mannen van de praktijk de onderneming te wagen. Wij zijn benieuwd met welken uitslag. Provinciaal Nieuws. AXEL. Bij de gehouden aanbesteding vanwege de Maatschappij «Voorwaarts" te Axel-Kijkuit bij A. van Dorsselaer, van 115,300 K.G. Superphosphaat, ingeschreven door de heeren Maatschappij «Unitas" te Neerpelt voor f 2,65'A, Coenen Schoenmakers te Uden voor f 2,62, Meurichy La Clinge voor /'2,54'A, P. A. Adriaansen te Wal soorden voor f 2,52'A, P. Hoste te St. Laureins voor 2,48, en I). J. Oggel te Axel voor f 2,44. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Op Nieuwjaarsavond zijn alhier weer eenige baldadigen aan 't werk ge weest. In de openbare school waren niet minder dan drie ruiten vernield, terwijl bij enkele winkeliers hetzelfde plaats had. De politie heeft de helden nog nagezet, die met meer dan bekwa men spoed het hazenpad kozen. Een streng onderzoek is ingesteld en het is te hopen, dat het moge gelukken de daders van het lage stukje uit te vinden. TERNEUZEN. Misschien weet men, zoo schrijft het Vad., dat in een der uiterste hoeken van ons land een vesting bestaat die Terneuzen heet. Dezer dagen hoorde men in de Kamer dat de bezetting bestond uit twee man. Maar een vesting is de stad en de plaats is omgeven door wallen en voorzien van poorten. Die poorten werden vroeger verlicht op kosten der genie, maar die weelde was voor het Ministerie van Oorlog te groot, zoodat dan ook de verlichting voor rekening van het departement een einde nam. Toen de avonden langer en donkerder werden werd er geklaagd over de slechte verlichting aan de poort, waardoor men op den weg van Sas van Gent enz. komt. Buiten die poort worden ook de nieuwe kanaalwerken gemaakt. Er is dus daar een druk verkeer. Het gemeentebestuur wendde zich, naar aanleiding der klachten tot den kapitein eerst-aanwezend ingenieur, en het verzocht een lantarenpaal met lan taarn te mogen plaatsen ten einde de poort te verlichten. Maar zoo iets ingrijpends kan maar niet eenvoudig door een kapitein eerst aanwezend worden toegestaan Waar zou het heen, vraagt X in de Tel. als in zoo'n model vesting zoo maar een lataarnpaal werd geplaatst, nog wel met een lantaarn om licht te versprei den, als niet eerst nauwkeurig was on derzocht of de «militaire doeleinden" zoo iets permitteerden Neen, zeide dan ook de Eerst-aan- wezende, ik ben niet bevoegd wend u tot den Minister. Dat is nu geschied HULST. Gisteren (Zondag) namiddag werd alhier een nieuw geval van «pok ken" geconstateerd. Voor 't slachtoffer de kleermaker A. Smit, een man van 76 jaar, wordt het ergste gevreesd. De loop der bevolking over 1901 was in deze gemeente als volgt: Geboren manl. 62, vr. 55 totaal 117, waaronder 5 onecht. Levenloos aange geven 3. Overleden m. 41, vr. 43 to taal 84. Vestiging m. 85, vr. 112, totaal 197. Vertrek m. 73, vr. 75, totaal 148. Bevolking op 31 Dec. 1900, m. 1321, vr. 1483, totaal 2804 en op 31 Dec. 1901 m. 1354, vr. 1532, totaal 2886. Alzoo vermeerderd met 82 zielen. Er werden 12 huwelijken gesloten. In de hedenmorgen gehouden raads vergadering werd besloten om den Heer C. J. Claassen, sinds 25 jaren onderwijzer aan de openbare school, als blijk van waardeering voor de goede diensten aan het onderwijs bewezen, een cadeau te koopen tot een bedrag van/*50, aan het Dag. Best. overlatende denaard en keuze. CLINGE. Zekere J. Verstraeten van het naburige Clinge (België), was op Ou dejaarsdag aan het jagen in de bosschen aan de Opperstraat toen bij het schieten het geweer stuk sprong, waardoor hem vier vingers en een stuk van de linker hand werden afgeslagen. Deongelukkige is nog denzelfden namiddag naar het gasthuis van St. Gilles (Waes) vervoerd, waar de hand aan de pols geamputeerd is. GRAAUW. Vermoedelijk waren het liefhebbers van kippen, die in den Oude jaarsnacht, op het hofsteedje van den landman van Arenthals op 't Jagertje door inbraak in de schuur poogden te dringen. Toen de bewoners in de gaten kregen wat er geschiedde, kozen de in brekers het hazenpad. GRAAUW (Duivénhoek.) Het was een treurige Oudejaarsdag voor den land bouwer en molenaar V. L. alhier. In den vroegen morgen werd hij met zijn huisgenooten door het alarmgeroep van zijn buren uit den slaap opgeschrikt. Tot zijn ontsteltenis stond geheel zijn schuur in lichte laaie De brand had, helaas, reeds zulk een uitbreiding gekre gen, dat het vee uit de stallen niet meer kon gered worden. Vier stuks hoorn vee en twee paarden kwamen in de vlammen om. En met die dieren ver brandde ook al het aanwezige hooi en stroo. De ruime schuur was pas een jaar geleden gebouwd en slechts zeer matig tegen brandschade verzekerd, zoo dat de bewuste landbouwer een ernstig verlies lijdt. De brandweer van Graauw, begeleid door den Burgemeester dier ge meente, was, toen het dag begon te wor den, op het terrein van den brand aan wezig, doch kon niet anders doen dan de belendende perceelen beschermen. Gelukkig diende de wind af, anders wa ren ook woonhuis en molen niet te hou den geweest. De oorzaak van den brand is onbekend. Daar echter niemand in de schuur sliep, gist men, dat er boos opzet in het spel geweest is. RAPENBURG. Als gevolg van het in Hulst voorgekomen geval van besmet telijke pokken, verrichtte Dr. Callenfels in het schoollokaal te Stoppeldijk, aan ruim 200 personen, waaronder verschei dene ouders van schoolgaande kinderen, de koepokinenting. Wel een bewijs, hoe zeer het publiek vertrouwen stelt in de vaccinatie, als voorbehoedmiddel tegen de gevreesde pokziekte. HONTENISSE. Aan den heer H. Vis ser, waterbouwkundig ambtenaar bij de waterkeering van het calamiteuse wa terschap Walsoorden, werd bij gelegen heid van zijn 25 jarig ambtsjubilé op 2 dezer door den Dijkraadeen fraaie mar meren pendule met coupes, voorzien van een toepasselijke inscriptie, geschonken. De baldadigheden, die in deze ge meente gewoonlijk omtrent Nieuwjaar worden gepleegd, hebben zich op ver schillende plaatsen ook dit jaar her haald. In de Lange Munt werden bij een landbouwer de dakpannen en de ruiten met steenen stuk gegooid en op het ge hucht Kruispolder ging de brutaliteit zoover, dat, men een herbergier onder bedreiging met een pak slaag dwong in zijn buffet te blijven, zijn huis vol ge bracht werd met stroo, stalmest enz., zoodat de man een oogenblik dacht, dat tengevolge van de brandende kachel zijn boeltje in brand zou geraakt zijn. Wanneer zal aan dergelijke baldadig heden eens een einde gemaakt worden LAMSWAARDE. Tijdens de Kerst dagen herdacht de Mannenafdeeling on zer II. Familie haar 25-jarig bestaan. Nadat de leden gedurende een drietal dagen door een eerwaarden Pater-Re- demptorist waren voorbereid, naderden zij allen in den "mórgen van den Twee den Kerstdag op stichtende wijze tot de H. Tafel. Des avonds werd een plech tig Lof gehouden. Treffend was het die breede schare van 300 mannen en jon gelingen in de rijk versierde kerk ver- eenigd te zien. Met wat aandacht werd naar de feestpredikatie van den Zeer- Eerwaarden Pater geluisterd En toen een 60-tal mannen, die sedert de op richting leden derBroedersch waren, van den stichter der afdeeling zelf het eere metaal ontvingen, steeg de geestdrift ten top. Een hartelijk woord van ge- lukwensch werd nog aan de jubilaris sen door den Oud-Directeur, den Zeer- ier waar den heerWijnen, thans pastoor te Boschkapelle, toegevoegd, terwijl de plechtigheid met de uitvoering van een heerlijke cantate, een onuitgegeven werk van een Bosschen componist, werd be sloten. Waarlijk, het feest slaagde in alle opzichten en zal nog jaren lang in de herinnering der leden blijven voort leven. Naar wij vernemen worden door agenten van de Suikerfabriek Ylekke te Oud-Gastel reeds contracten gepresen teerd voor de volgende campagne. Zooals men weet contracteert die fabriek op ge halte en suikerprijs. Bij een suikerprijs van f 12,en een gehalte van 14% wordt /*9,50 aangeboden. Als de suikerprijs zóó laag blijft als ge durende de jongste campagne f 9, zijn de vooruitzichten voor een dergelijk contract niet gunstig. SAS YANGENT. De loop der bevol king dezer gemeente was over 1901 als volgt Bevolking op 1 Januari 1901 ml. 82 vr. 815 totaal 1638. Vermeerdering der bevolking door Geboorten ml. 30 vr. 30 totaal 60. Vestiging ml. 136 vr. 153 totaal 289. Vermindering der bevolking door Overlijden ml. 15 vr. 11 totaal 26. Vertrek ml. 61 vr. 64 totaal 125. Dus bevolking op 31 December 1901. ml. 913 vr. 923 totaal 1836 inwoners, Alzoo een vermeerdering van ml. 90 en vr. 108, dus 198 personen. Getal gesloten huwelijken 16. SAS VAN GENT. Wij vernemen, dat de Goud- en Arsenicumfabriek onder hands verkocht is aan Belgische onder nemers. Hoewel nog niet met zekerheid be kend is welke bestemming aan die fa briek zal gegeven worden, is het een uitgemaakte zaak, dat men zich niet met goud- en arsenikvervaardiging za bezig houden. Verkeer op het Postkantoor te Sas van Gent over het jaar 1901. Bedrag verkoop postzegels en gelds waardige formulieren 8074,93'/» Bedrag der bruto ontvangsten 250.478,50 Aantal verzonden aanget. brieven 1439 ontvangsten 1511 gestorte postwissels 5503 uitbetaalde 3305 verzonden postpakketten 1960 ontvangen 4748 gedeponeerde quitantiën 3453 ter invordering ontvangen 5116 inlagen spaarbank 871 terugbetalingen spaarbank 211 SAS VAN GENT. Aan de veemarkt al hier zijn in het afgeloopen jaar aange voerd 3909 Koeien, 1470 Ossen, 1236 Stie ren, 15 Kalveren, 80 Schapen, 30 Var kens. Samen 6740 stuks Vee. Aan het bericht dat de Heer Louis van Halst zijn ontslag als opperbrandmeester ingediend heeft, wordt in een blad toege voegd: „Wij betwijfelen het of voor den Heer van Halst een waardig opvolger zal gevonden worden." Ik ben het met Dr. Schaepman, in zijn jongste Chronica, eens, waar hij schrijft „Men kan en mag niet alles zeggen noch over personen, noch over zaken." Daarom zal ik me naar aanleiding van bovenstaand bericht alleen de bescheiden vraag veroorlooven „Wordt hier niet te veel met het wierookvat gezwaaid." Mijne meening is, dat er niet spoedig iemand gevonden zal worden, die bereid zal zijn de functie van opper-brandmeester op zich te nemen. Laat de gemeente eerst hare spuit goed in orde brengen, en ook zorgen dat het Brandweerreglement „op pooten" staat.... en de rest komt van zelf. PHILIPPINE. In de vorige maand wer den van hier 3625 balen mosselen verzon den. Doordien er gebrek was aan goede en groote mosselen beliep de prijs van 5'/« tot 6'/« francs per baal. ST. JANSTEEN. Loop der bevolking dezer gemeente over het jaar 1901. Geboren manl. 71 vr. 60 totaal 131, waaronder 6 onecht. Levenloos aange geven 5. Overleden manl. 22 vr. 18 totaal 40. Vestiging manl. 80 vr 67 totaal 147. Vertrek manl. 92 vr. 83 totaal 175' Bevolking op 31 Dec. 1900 ml. 1371 vr. 1292, totaal 2663, enop31 Dec. 1901, ml. 1408 vr. 1318 totaal 2726. Alzoo ver meerderd met 37ml.en27vr.of63zielen. Er werden 28 huwelijken gesloten. Naar wij vernemen zullen de ech telieden A. Zegers en zijne huisvrouw te Kapellebrug den 8 Mei a. s. hun gouden huwelijksjubilé vieren. Het zal den oudjes op dien dag niet aan be langstelling ontbreken, te meer, daar zij om hunne rechtschapenheid door ie dereen geacht en geëerd worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan bij J. van G. in den Stekenschen Heikant op de grens dezer gemeente. Een mijt rogge brandde tot den grond toe af. WESTDORPE. De loop der bevol king dezer gemeente over 1901 is. als volgt Geboren werden 25 m. 21 vr., totaal 45. Overleden zijn 18 m., 7 vr., totaal 25. Levenloos aangegeven 1 m. en 1 v. In de gemeente vestigden zich 33 m. en 40 vr., totaal 73. Verhuisd zijn 42 m. en 48 vr., totaal 90. Er werden 10 huwelijken voltrokken, allen tusschen jongmans en jonge doch ters. - Bevolking op 31 Dec. 1900 948 m. 888 vr., totaal 1836; bevolking op 31 Dec. 1901 946 m. en 894 vr., totaal 1840, al zoo een vermeerdering van 4 personen. NIEUW-NAMEN. Op de volgende te- lephoonkantoren zijn in het jaar 1901 behandeld te Nieuw-Namen 888 telegram men waarvan 380 verzonden en 508ont vangen te Zeeuwsch Clinge 545, waar van 251 verzonden en 508 ontvangen te Graauw 944 waarvan 514 verzonden en 430 ontvangen. Te Kieldrecht (wijk Hertogpolder) bij G. Verstraeten zijn over een paar maanden 32 jonge kippen gestolen en nu in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de dieven uit-hetzelfde hok nog 47 kippen weggehaald. Ook in de buurt bij A Deckers en F. van Rooyen hebben die nachtwandelaars de stallen en kip penhokken opengebroken, doch daar vonden zij tot hun spijt alles ledig; den hond van Van Rooyen hadden zij in zijn hok gesloten gehouden door middel van een bussel stroo voor de opening te plaatsen. Te Doel bij Verbeelen hebben de dieven een bezoek in denkeldergebracht en het geslachte varken medegenomen dat pas over drie dagen gezouten was; 's morgens vondt men de kuip ledig. Uitslag aanbesteding gehouden door 't bestuur der Vereeniging «Landbouw- Belang" te Graauw, in »'t Wapen van Zeeland', te Hulst, op 6 Januari, voorde levering van 200,000 K.G. Superphos phaat. Ingeschreven werd door P. J. van den Ardenne f 2,63 Internationale Zwijndrecht Unitas Neer- pelt f 2,57 D. J. Oggel Axel en Hoste St. Laureijs f 2,49 P. J. Adriaanssen Hontenisse f 2,48 J. A. Pateer Jacz. f 2,44'/, Alles per 100 kilo. AARDENBURG. Zaterdag 18 Janu ari zal alhier eene vergadering worden gehouden van de leden der Aardenburg- sche hengstenvereeniging. De pogingen door den Minister van Buitenlandsche Zaken op verzoek van de Maatschappij tot bevordering- van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" aangewend bij de Belgische regeering om de kantoren Stroobrugge en Zand vliet open te stellen voor den invoer van pluimvee in België zijn met een gunstigen uitslag bekroond. BRESKENS. De heer A. J. Mulder is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken aan het kanaal van Zuid- Beveland. SCHOONDIJKE. 5 Januari. Heden wordt hier eene vergadering gehouden van den bietenbondmen verwacht eene groote opkomst der leden en vele nieuwe toetredingen. In het afgeloopen jaar is duidelijk ge bleken wat eendrachtige samenwerking vermag en kan men daarvan ook voor dit jaar goede vruchten verwachten. GOES. Den Dn Januari 1902 is te Goes opgericht eene afdeeling Zeeland van de Vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij in Zeeland. De Heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelmina- polder is voorzitter van die afdeeling De heer J. M. Slegt is Secretaris. De vereeniging stelt zich ten doel voor lichting te geven omtrent hoenderteelt, daar het houden van Cursussen en voor drachten en door het verspeiden van po pulaire geschiften. Ook heeft die Veree niging het voornemen om door fokstations en centrale broedinrichtingen het kippen- ras in dit gewest te verbeteren. Kerknieuws. ROOSENDAAL. De plechtige wij ding van Mgr. I. Aelen zal geschieden den 2 Februari (O. L. V. Lichtmis) en wel in de Parochiekerk alhier. De ceremonien der Bisschops-wijding worden verricht door Mgr. Ley'ten, Bis-

Zelandia | 1902 | | pagina 2