Provinciaal Nieuws. ZUIDDORPE. Gedurende den loop van het jaar 1901 werden alhier gebo ren 39 kinderen t. w. 24 mann. en 15 vr. en vestigden zich in de gemeente 44 mannen en 35 vrouwen te zamen 79 personen. De bevolking verminderde door over lijden met 13 personen n. 1. 6 mannen en 7 vrouwTen en door vertrek met 25 mannen en 25 vrouwen te zamen 50. De bevolking welke op 1 Januari 1901 bestond uit 498 mannen en 509 vrouwen te zamen 1007 bedraagt thans op 1 Januari 1902 535 mannen en 527 vrouwen te zamen 1062 en is alzoo vermeerderd met 55 zielen. Het aantal huwelijken bedroeg 15. OVERSLAG. Gedurende het jaar 1901 werden alhier geboren 8 mann. en 7 vr. en vestigden zich alhier 29 mann en 15 vr. Vertrokken 28 mann. en 15 vr. en overleden 5 mann. en 4 vr. De bevol king was op 31 December 1900 255 m. en 211 vr. De bevolking vermeerder de met 4 mann. en 3 vr. en bedraagt alzoo op 1 Jan. 1902 473 zielen. HULST. Op nieuwjaarsdag was het juist 25 jaren geleden dat de Heer C. J. Claassen als hulponderwijzer aan de gemeenteschool in dienst trad. GRAAUW. Dinsdag in den vroegen morgen ontstond alhier bij den land bouwer Van Leuven brand. Eene schuur met deszelfs inhoud waar onder ook het vee verbrandde en niets kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. CLINGE. De eerste dag van het jaar heeft zich maar slecht ingesteld; een zekeren F. ongeveer 60 jaren oud en naar men zegt eenigszins zwak van hoofd, heeft zich door den trein, wel ke 's avonds rond 6,30 ure uit Hulst ver trekt, doen overrijden. Bij aankomst in het station Clinge bemerkte men het ongeval, doordat aan de wielen van de machine nog over blijfselen waren van 's mans lichaam. Opmerkelijk is het wel, dat ook een broeder van bedoelden F. 2 k 3 jaren geleden eveneens door den trein werd overreden. WESTDORPE. Heden nacht hebben een of meer baldadigen een hekwerk in het dorp afgebroken en uitgetrokken en voor de deur van de herberg van Leo van H. in den grond geplant. De bewoners dier her berg waren dus tijdelijk opgesloten. De da ders zijn onbekend. PHILIPPINE. Men is hier zeer verheugd over de toezegging van den minister aan den afgevaardigde van Hontenisse. Bij na koming dier belofte heeft men goede ver wachtingen voor de mosselcultuur. SAS VAN GENT. Nieuwjaarsdag is be trekkelijk rustig verloopen. Ik zeg betrek kelijk rustig, hetgeen hier op zoo 'n dag be- teekent, dat het bij straat- en herbergwoe- lighcid gebleven is. Dat er echter menige droevige familie-scè ne afgespeeld is natuurlijk tengevolge van den drankduivelkunnen we beslist verzeke ren. Een groot getal personen was in be schonken toestand. Treurig Aan het Rijkstelegraafkantoor te Sas van Gent zijn in het afgeloopen jaar verzonden 3391 en ontvangen 3986 telegrammen. Te samen werden alzoo 7377 telegrammen be handeld. Voor het buitenland waren 1051 tele grammen bestemd; terwijl er 1621 stuks van buitenlandschen oorsprong waren. Aan seinkosten werd ontvangen een be drag van f 1520,92. Aan het postkantoor Sas van Gent en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand December 1901 ingelegd ƒ2885,58. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1639. In het geheele jaar 1901 werd ingelegd ƒ73860,53. Terugbetaald 59813,94. Het ge tal uitgegeven boekjes bedroeg 109. HONTENISSE. Volgens de nieuwe dienstregeling spoorboot Vlake-Walsoor den en wagendienst Hulst zal Zondags slechts twee maal vice versa gevaren worden en de wagen slechts twee maal rijden. Dit wekt hier, waar onze ge meente geen andere communicatie heeft groote ontevredenheid. Te hopen is het dat de ondernemers rekening zullen houden met de vele klachten en de dienst zooal niet ongewijzigd laten voortduren, deze althans zoo zullen in richten, dat ook in den namiddag een boot in iedere richting zal varen. SLUIS. Als tijdelijk wethouder is in de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad benoemd, ter voor ziening in de vacature ontstaan door iet overlijden van den heer Koksma, de heer J. C. Stern met 5 stemmen tegen een stem op den heer E. J. de Meijer. OOSTBURG. Tot ambtenaar bij het gevangeniswezen te Rotterdam is be noemd de heer H. van Rossenberg al- lier. VLISSINGEN. Zaterdagavond te 6,45 uren kwam het stoomschip Sen Gull, an Gent naar Londen, door stormach tig weer terecht op het wrak van de Caesar, dat voor eenige maanden op de Nolleplaat alhier schipbreuk leed, en waarvan de masten nog boven water uitsteken. Door kanonschoten, vuurpijlen enz. werd lulp ingeroepen. Daar het wrak van de Caesar slechts ongeveer 400 meter an den Noordzeeboulevard verwijderd ligt, kon men spoedig hulp verleenen. Behalve de kapitein en de eerste stuur man verliet de equipage met eigen boot het schip en landde alhier. Zaterdagnacht, te half een uur, ge lukte het aan een sleepboot de Sea Gull van het wrak af te sleepen, waarna zij op de reede ankerde. De bemanning werd daarna met een sleepboot weder aan boord gebracht. Een groot aantal menschen hadden zich bij het vernemen van het ongeval naar den Noordzeebou levard begeven, om, ondanks storm en regen, het schouwspel te bewonderen. Naar het schijnt heeft de Sea Gull geen averij bekomen, daar zij Zondag morgen weder naar zee vertrok. Van de twee boven water uitstekende mas ten van de Caesar is er thans, en wel door de aanvaring, nog maar een over gebleven. ZIERIKZEE. Op de stoomboot van hier naar Rotterdam had Zondag laatst een droevig voorval plaats. Eene vrouw van Renesse uit Utrecht huiswaarts kee- rende, stierf plotseling in de armen ha- rer dochter, die haar vergezelde. Uit België. St. NICOLAAS. Verleden Zondag gaf de Koninklijke zang- en tooneel- maatschappij Vooruit alhier een harer muzikale winterconcerten in de feest zaal der academie. Een waar genoegen was het om bij die gelegenheid de mooie stemmen te bewonderen van mejuffrouw Eleonore de Munck, die de eerste prijs der mu ziekschool van Brussol behaalde, en van den heer Gaston Lemseigne, bas der Nationale muziekschool van Parijs. Voor muziekliefhebbers loont het wel de moeite deze concerten bij te wonen daar men altijd voldaan huiswaarts keert. Ook op het gebied van tooneelkunst blijft deze maatschappij niet ten achter, getuige het prachtig concert, dat zij a. s. Zondag 19 en Maandag 20 Januari zal geven. Velen onzer volgen met belangstel ling in hun dagblad reeds drie jaren den heldenstrijd in Transvaalnu ech ter is er gelegenheid gegeven den strijd en het lijden onzer Zuid-Arikaansche broeders op het tooneel waar te nemen, daar op heidedagen het sensatie-drama zal gespeeld worden »De kleine Koe rier" of Paul Kruger en zijne helden. Voor verdere bijzonderheden wijzen wij naar de advertentie in dit blad en de verspreide programma's. Wij raden iedereen aan, die in de gelegenheid is, deze uitvoering te gaan bijwonen, want zonder twijfel zal de moeite beloond worden, aangezien door de directie noch kosten en moeite ge spaard worden om dit concert luister rijk te doen slagen. Kerknieuws. Den 26sten Mei van dit jaar hopen de vol gende eerw. Heeren Geestelijken van het Bisdom van Breda hun zilveren priester-ju- bilé te vieren de zeer Eerw. Heer Aug. C. J. de Blieck, Pastoor te SluisJ. B. F. Brouwers, Pastoor te HoofdplaatA. J. van Eekelen, Pastoor te Putte; J. van Ginne- ken, Pastoor te StampersgatJ. H. Loo- nen, Pastoor te SchijfA. C. G. van der Maden, Pastoor te Koewacht; Jos. Schets, Pastoor te EttenA, J. Theuns, Pastoor te Clinge J. Verdurmen, Rector aan het In stituut St. Lous te Oudenbosch. Mgr. Rutten. De consecratie van Mgr. Rutten, nieuwbenoemd Bisschop van Luik, zal op 6 Januari a. s. plaats hebben. Gemengd Nieuws. Onze uitvoer naar Belgie. In de maand November was onze handel in runderen niet minder levendig dan in de maand Oc tober. Er werdeu in die maand bijna 2500 runderen meer uit ons land in Belgie ge voerd dan in 1900. De geheele invoer be droeg 6989 runderen, welke bijna allen uit ons land kwamen. Daaronder waren vele prachtige melkkoeien, die moesten dienen tot veredeling van het vlaamsche runder ras In de eerste 11 maanden kwamen in Bel gië 55,757 runderen, waarvan 55,506 uit ons land, dus slechts 151 uit andere lahden. Opmerkelijk is het, dat België steeds meer en meer runderen op de Nederlandsche markten koopt. Kocht België in de eerste 11 maanden van 1899 nog 3083 runderen uit andere landen, in hetzelfde tijdvak van 1900 bedroeg dit aantel slechts 338 en thans niet meer dan 151. Het is dus duidelijk, dat België uitsluitend Nederlandsch vee wil, zoowel voor de fokkerij als voor de slacht bank. Ook onze handel in schapen en lammeren met België neemt meer en meer toe. In November 1900 werden ingevoerd 16,255 schapen en lammeren, in November van dit jaar 18,132 stuks; dns bijna 2000 meer. Deze schapen en lammeren kwamen bijna alle uit ons land en Duitschland. De meeste echter uit Nederland. In de eerste 11 maanden van dit jaar werden in België gevoerd 97,206 schapen en 50,326 lammeren. Daar België allen invoer van varkens ver biedt en Nederland hetzelfde doet ten op zichte van België, kan er van geregelden handel in varkens geen sprake zijn. Toch zijn er in de maand November, vooral uit Zeeuwsch-Vlaanderen, weer veel varkens in België gesmokkeld. Ontzaglijke hoeveelheden beetwortelen werden in de maand November, voorname lijk uit Zeeuwsch-Vlaanderen, naar België gevoerd. Het juiste aantal is nog niet officiëel vastgesteld, doch bedraagt waar schijnlijk over de 100 millioen kilogram. In 1900 werden, meest uit Nederland, naar België gevoerd 221,745,000 kilogram. Het jaar 1901 zal al de vorige jaren over treffen. Achteruitloopen tegen hoofdpijn. Het voortreffelijkste middel tegen ze nuwhoofdpijn, zegt een vurig aanhanger van natuurgeneeskunst, bestaat eenvou dig in het achteruitloopen. Reeds de eerste proefneming zal iedereen daarvan overtuigen. Tot heden heeft trouwens nog niemand kunnen ontdekken en verklaren, waarom deze eenvoudige maatregel zoo zeker verlichting van pijn geeft. Sommige geneesheeren meenen, dat de reflexwerking van het lichaam bij de ongewone beweging misschien eene soortgelijke werking op de hersenen te weegbrengt, welke de pijn doet ver- dwijnen> die, wanneer zij van nerveu- zen aard is, door het te veel voorwaarts gaan kan zijn veroorzaakt. Zoodra men achterwaarts begint te loopen, ontstaat er een gevoel, alsof alles was omgekeerd, en dit gevoel heeft spoedig eene verlichting van pijn ten gevolge. N. v. d. D. Een aanzielijk tekort. Naar de Noordbl. verneemt, bedraagt het tekort in het beheer van F. v. W., den ontsla gen ontvanger der godshuizen en den al- gemeene arme te 's-Bosch ruim zes-en tachtig duizend gulden. Het komt ten laste der batige saldo,s van de stichting Reiner van Arkel en Voorburg en wordt slechts tot een som van twintig duizenc gulden gedekt door den borgtocht, wei- door W. gesteld werd. Eerst na een zeer moeilijk en langdurig onderzoek, hetwelk door het college van regenten der godshuizen gehouden is,kon het bedrag van dit tekort vastgesteld wor den Tengevolge van de gebrekkige voor schriften, welke tot nu toe voor het con- tabel beheer der godshuizen bestonden, en die eerst in September j.l. door den ge meenteraaddoor andere en betere vervan gen zijn, was het niterst moeilijk na te gaan wat door van W. aan ontvangsten verantwoord moest worden. De moord te Amsterdam. Nog steeds is de justitje bezig met het onder zoek naar den moordenaar van vrouw Dijkxhoorn te Amsterdam. De kruier, die was opgeroepen naar aanleiding van een door hem bezorgden brief, is nog niet opgekomen Er zijn verschillende perso nen gearresteerd en gehoord, maar allen zijn weer vrijgelaten. Als een staaltle van de dwaasheden die 't Engelsche departement van Oorlog al zoo uithaalt, vermeldt't Vaderland: Een officier, uit Zuid-Afrika terugge keerd, meldde zich aan om twee maan den achterstallige soldij. Men eischte attestaties-de-vita, over October en No vember. Hij zond bij vergissing alleen die van de laatste maand, en nu weiger de men, October uit te betalen, het bewijs, dat hij ook toen geleefd had, was niet geleverd Wij kennen een land, waar de betaal meesters, op grond van hun voorschrif ten, desgelijks behooren te doen. We zullen nu maar niet zeggen, welk land dat is. Valsche munt. Door de Yenlosche maréchaussées werd naar de strafgevan genis te Roermond overgebracht een zekere S., van beroep gipsgieter, verdacht van het namaken van tweemarkstukken die hij bij verschillende winkeliers in betaling gaf. Bij eene huiszoeking moeten er een groot aantal van deze stukken bij hem gevonden zijn. Zaterdag-middag werd te Veendam bij de wed. Prummel door een schippereen bankbiljet van/'40 in betaling gegeven. Pas had de man zich verwijderd, of de weduwe bemerkte, dat het biljet valsch was; in plaats van 40 gulden was het 40 kussen waard. De politie werd dadelijk gewaarschuwd de .man gearresteerd en naar Winscho ten getransporteerd. Mijnwerken in Limburg. Er zal weldra een begin worden gemaakt met het exploiteereu der Staatsmijnvelden in Limburg. Er zullen ongeveer 25 ontgin ningszetels noodig zijn met 40,000 ar beiders. Vooreerst is er dus voor gravers en grondwerkers arbeid genoeg. Schromelijke uitbarsting. Uit Sydney wordt dd. 19 November bericht overeen uitbarsting van den reusachtigeu geiser Rotomahana op het noordelijk eiland van Nieuw-Zeeland, waarop een aardbe ving volgde die in heel deze kolonie ont steltenis wekte. De stad Cheviot zag er uit, alsof zij gebombardeerd was. De mee ste huizen waren ingestort, niet één schoorsteen was heel gebleven, vele men schen werden tegen de grond geslingerd en velen onder de puinhoopen bedolven. Men vermoedt dat de Oostkust opgehe ven en de Westkust verzakt is. De aard beving ging van het Oosten naar het Westen. Bijna tegelijkertijd werd het vastland van Australië geteisterd door noodweer. Te Melbourne woede den 14den Novem ber een orkaan. ALLERLEI. De Handdruk. Me dunkt, dat ik aan vele lezers een nieuwtje vertel, als ik meêdeel op welke wijze het gebruik van elkaar de hand geven in de wereld gekomen is. Welnu, dit teeken van vriendschap en vertrouwelijkheid heeft zijn ontstaan te danken aan wantrouwen. In de middeleeuwen moest men de rech terhand open vooruit steken als men iemand ontmoetteen bovendien de hand van dien persoon drukken, om het bewijs te leveren dat men geen wapenen of andere verdachte zaken in de hand hield. De meid komt bleek als een doek het studeervertrek van professor Kwendel, die nog laat zit te werken, binnen stormen Professor, professor daar is een inbre ker in de eetkamer. Kwendel zonder van zijn werk op te kijken Zeg hem dat ik op het oogenblik be zet ben. Ik lees altijd de kamerverslagen, zei een kiezer tot een Kamerlid, doch ik zie je nooit onder de sprekers. Wet blief je Zie je dan nooit de woorden staan (Hilariteit), (Bijval), (Op schudding), (Bravo) nu daar hoor ik bij. DokterEn dan wat betreft dat gezwel op je achterhoofd, och daar is voor het oogenblik niet veel aan te doen doch ge moet er het oog op houden. Slachtoffer (tot dentist). Au, Au! ben je gek, kerel, dat is nu al de tweede ge zonde tand dien je uittrekt Dentist (tot slachtoffer). Ik vraag u excuus, meneer, maar daar u maar drie tanden meer had toen ik begon, kan u gerust zijndezen koer trek ik zeker den rekel, die u zooveel pijn veroorzaakt. Eindelijk is dat engagement van Piet en Marie dan ook eens uit Wat blief je? Dat engagement ?TJ it?! En wie van beiden heeft het uitgemaakt? Allebei. Ze zijn van morgen getrouwd Waarom hebt ge je nieuwen boek houder weggestuurd Moest ik niet? De kerel was zóó bijziende, dat hij iederen regel, dien hij neerschreef, weer met zijn neus uitveegde Openbaar Ministerie (tot beschuldigde). O, ik doorzie het plan, dat gij hadt, zeer goed. Gij wildet over den tuinmuur binnendrin gen, den hnishond vergiftigen, daarna het keukenvenster opschuiven, de bewoonster in den slaap overvallen en dan het geld stelen. Beschuldigde (vol geestdrift). U hebt er verstand van! daar moet men maar ge leerd voor zijn. Korporaal (bij het exerceeren): Geef acht(Een soldaat trekt met de gezichtspieren, hetgeen door den kor- joraal wordt opgemerkt): Als ik commandeer: „Geef acht!" dan sta je als een muur en mag je geen vin verroeren! En hoe durft gij, uilskuiken, het nu nog wagen, vrije oefeningen met je neus te maken Paardenkoopman. Wel, lui tenant, hoe bevalt je het paard, dat je van mij gekocht hebt? Luitenant. Zeer goed, zeer goed, alleen kon hij zijn kop wel wat hoo- ger dragen. Paardenkooper. Dat komt van zelf, meneer, als-ie betaald is. Jij hebt nog al ondervinding, weet jij geen middel tegen slapeloosheid Ik heb in vijf nachten mijn oogen niet dicht gehad. Het beste middel is te gaan bok sen. Na den eersten keer dat ik aan boksen deed, ik herinner het me nog als den dag van gisteren, heb ik mijn oogen in geen veertien dagen kunnen open krijgen. Snelschrift. En kunt u snel stenografeeren Snel, alsjeblieft. Geen enkele redenaar kan mij volgen. Een ongeloovig rechter. Jongen, jongen, Kees, wat heb ik je in lang niet gezien en wat zie je er bleekjes uit Ja, wat zal ik er je veel van zeggen ik ben drie maanden niet buiten de deur geweest. Zoo, wat scheelde er aan Niets, maar de rechter wou 't niet gelooven. Snugger. «Heeft een van jelui wel eens een olifan tenhuid gezien?" vroeg de onderwijzer. Dadelijk stak een jongen zijn vinger op. «Ik meester." «Zoo, mijn jongen, en waar «Op den olifant, meester." Bluf. Dokter«Mevrouw, ik moet u tot mijn spijt zeggen, dat uw dochter pneunomie heeft in zijn slechsten vorm." Mevrouw Nieuwerijk: «Maar hoe kan het zijn, dokterWij hebben geld genoeg voor de beste, die maar te krijgen is." Consequent. Mijnheer X. is zulk een verwoed geheel onthouder, dat hij zelfs in geen enkele zijner talrijke redevoeringen klaren wijn wil schenken. Populaire Wetenschap. Professor: «Wat is volhardingsvermogen?" Jur. cand.«Als een meisje jaren lang bij haar 29e jaar volhardt." Zwaarste Beleediging. Een pas gedecoreerde«Nu twijfel ik niet langer. Pieterse moet wel mijn doodvijand zijn, want hij doet net, alsof hij mijn deco ratie niet opmerkt." Vrouwenlogica Hij«Wat al weer een nieuwe japon Je weet wat zware verliezen ik in mijn zaken geleden heb." Zij«Juist daarom heb ik hem gekocht. Je hebt me immers gezegd dat ik dat aan niemand moest laten merken." Een Israëlitisch bankier, die het niet helpen kan, dat zijn groote holle oogen kijken of hij iemand doorboren wil, zat deze week in een coupé, te genover een bon-vivant, die zich nog al schuine grappen veroorloofde. Ook hij werd eensklaps tot doelwit gekozen. Wat is er, mijnheer, vroeg de los bollige overbuur, u kijkt me aan of u me wil opeten Ik u opeten was het bescheid, wees niet bevreesd, meneer, ik mag geen zwijnenvleesch eten. Als iemand me komt spreken, zei me neer Taandels tot zijn nieuwen knecht, dan kan je zeggen, dat ik om twaalf uur weer thuis ben. Taandels te half twaalf terugkomend Wel is er iemand geweest Zes. Ken je ze De knecht met een grijnslach Twee ervan zou ik niet graag alleen tegen komen in den nacht. Ze hebben ie der al drie jaar op den rug. De andere vier heb ik nooit gezien datikweet; meneer moet me excuseeren, maar ik ken al het schorre morrie in de stad ook niet. Maar, kerel, wat zijn 't dan voor men schen Bedelaars, meneer. Mijnheer, zei de artist tot den uitge ver van een locaal blad, het is jammer, dat u uit het verslag van mijn concert hebt weggelaten, wat ik toch aan uw verslag gever zoo op het hart gebonden had, il. L dat de viool, die ik bespeelde, een echte Stradivarius was, en een van de beste, die ooit gemaakt zijn.

Zelandia | 1902 | | pagina 2