üimiciiiiiiüd. lil de Tweede Kamc t. Provinciaal iMeuws. eiKiiieuv. s. Gemengd Nieuws. Nuttige wenken. H. op een toespraak van den deken, kar dinaal Oreglia, dat de kerk tegenwoordig een zwaren tijd doormaakt, gelijkende op nog ernstiger tijden van het verleden. Men tracht de volksmassa's tot vijanden der Kerk te maken, de godsdienstige orden worden onderdrukt, verderfelijke wetten worden gemaakt in lijnrechten strijd met de eeuwige wetten Gods. De Paus sprak vervolgens over de vraag der Echtscheiding in Italië en over het socialisme dat de so ciale orde bedreigt. Z. H. wees er op dat tot werkdadige bestrijding van hetzelve alle Katholieken naar de leer der Kerk ge- hoorzam en eensgezind moesten zijn om de onderste lagen des volks te helpen. milTSlIILWD. Het trekt de aandacht, dat 11a dr. Spahn weer een benoeming gemeld wordt van een Katholiek, nog wel een priester, tot hoog leeraar. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Straats burg geseind, dat de benoeming van dr. Muller, leeraar aan het Katholieke pries ter-seminarie aldaar, tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Universiteit van Straats burg stellig verwacht kan worden. De echtscheiding. Wat lang werd tegemoet gezien, is thans een feit geworden. Men weet, dat eraan 'tGroot-Hertogelijk Hof te Hessen reeds geruiinen tijd een haar in de boter waa Thans meldt de Darmstad ter Zeitung, dat bij vonnis van het Groot- Hertogelijk Oberlandesgericht van 21 dezer het huwelijk van den Groothertog en de Groothertogin ontbonden is. Zoo gaan dan tegenwoordig vorsten voor indeontheiligingvan 't Christelijk huwelijk. BELGIË. Naar aan 't Hbld, vanAntw. geseind werd is de Belgische Koningin ziek. Haar toestand schijnt van dien aard te zijn, dat men er on rust over koestert. ENGELAND. De katholieken van Engeland hebben besloten, ter gelegenheid van den 25en ver jaardag van de troonsbestijging van Paus Leo XIII, het volgend jaar, den H. Vader een gouden driekroon (of tiara) aan te bie den. Deze driekroon, die met diamanten bezet zal zijn, vertegenwoordigt eene waar de van 625,000 gulden. De lasteraar ontdekt. Men herinnert zich nog, hoe er eenigen tijd geleden al- lei lasterlijke praatjes zijn uitgestrooid over ons koninklijk huisgezin. De Duitsche kranten bevatten nu het volgende bericht van WolfPs Correspon- denz-Bureau uit Berlijn Men is er thans in geslaagd, den uit- strooier van alle onware praatjes over Ko ningin Wilhelmina en den prinsgemaal uit te vinden. Het is een man die vroe ger als klerk bij het Transvaalsche gezant schap te Brussel werkzaam is geweest en die zich ertoe leende als Engelsch spion dienst te doen. Postzegelverzamelaars kunnen na Nieuw jaarsdag de nieuwe Engelsche stuiverspost zegels met het kopje van koning Edward verwachten. Ze zijn rood, evenals die met het portret van Victoria. In de vergadering van den Geneeskun digen Raad voor Zeeland, kwam 0. a. ter sprake do ongesteldheid, welke sommige menschen ondervinden als zo mosselen gege ten hebben. De geleerden waren liet er niet over eens wat als oorzaak dier ongesteldheid moet worden aangemerkt. De eene meende, dat de ziekte door de mossel zelf veroorzaakt wordt, terwijl anderen van meening waren dat de gesteldheid van den persoon, die de mossel eet, in deze den doorslag geeft. Van Rijkswege zullen worden inge trokken a. alle gebrekkig bewerkte munten b. alle munten zoo zeer door den omloop afgesleten dat hun beeldenaar geheel of gedeeltelijk onzichtbaar is, of door andere oorzaken voor den omloop on geschikt zijn geworden c. de tienguldenstukken, rijksdaalders, guldens en halve guldens, die door slijting in den omloop in gewicht zijn gedaald. Onze afgevaardigde van Hontenisse de hr. Fruijtier hield in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een warm pleidooi voor de belangen van onze Zeeinosche visschers en laat er ons maar dadelijk bijvoegen met succes. Plaatsgebrek noopt ons de be langrijke rede, welke in do Handelingen der Staten-Generaal 150 regels beslaat, hier zeer beknopt weer te geven. Nadat enze geachte afgevaardigde met sprekende cijfers had aangetoond, dat mos sel teelt voor honderdon kleine visschers in Zeeland een levenskwestie is, ging bijna, waardoor de mosselcultuur belemmerd word en wat van regeeringswege daartegen zou kunnen worden gedaan. Aan do hand van het jaarverslag om trent de vissehcrij op de Schelde en Zeeuw- sche stroomen over 1900 werd aangetoond, dat het voor onze visschers van groot be lang is, mossels te kweeken uit Zeeuwsch mosselzaad. Mossels afkomstig van zaad uit Enge land of de Zuiderzee zijn gewoonlijk slecht. En toch zijn onze visschers gedwongen kostbare en moeielijke reizen te maken, ten einde het benoodigde zaad machtig te worden, doordat zij belemmerd worden in het verkrijgen van Zeeuwsch zaad. Art. 9 van het zoogenaamd burgerregle ment verbiedt toch den visschers zonder uitdrukkelijke vergunning binnen den af stand van 500 M. uit den dijk mosselen of mosselzaad te visschen. Schatten van Zeeuwsch mosselzaad gaan door deze be paling verloren. Het had dan ook onzen afgevaardigde getroffen in bovengenoemd verslag te moeten lezen Er lag nog voor den Willem Annapolder een groote zaad- bank van ongeveer 25.000 ton, binnen de 500 M. uit den wal. Daar voor dit ter rein geen vergunning kon verkregen wor den om binnen dien afstand te visschen is deze bank totaal door zeesterren vernie tigd zoo giag er een waarde van f20000, zonder dat iemand er profijt van had, te loor. Nadat de hr. Fruijtier er op gewezen had, hoe de belangen van onze visschers hier konden behartigd worden, zonder die van de waterschappen te schaden, gaf de Minister van Finantiën hem de verzeke ring, dat hij den Minister van Waterstaat enz., zou trachten te overtuigen, dat een mildere toepassing van het geioraakte art. 9 van het reglement op het baggeren icen- schelijk is. ZUIDDORPE. De postbode A. B. de Co- ninck alhier, is met ingang van 16 Januari 1902 als dusdanig benoemd te Ter Neuzen. AXEL. Bij de alhier gehouden aanbeste ding voor het maken van 7407 M' keibestra ting in den Polder Beoosten en Bowestenblij, met bijlevering van alle materialen, waren ingeleverd 9 geldige biljetten en wel door de heeren Krijn de Vos c. s. te Terneuzen voor f 47944, A. T. Rottier te St. Jansteen voor 52675, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor ƒ53967, Abr. Tholens te Ter Neuzen voor /■54000, Alph. de Waal te Hontenisse voor /■54800, And. Vermorcken te Hontenisse voor /"55000, Adr. van Dale te Cadzand voor ƒ56999, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor ƒ61762, J. F. Adriaansens-Polfliet c. s. te Walsoorden voor ƒ04924. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Door de landbouw-vereeniging »Door Eendracht sterk" te Terneuzen is 28 De cember aanbesteed de levering van 300.000 kilogram Superpliosphaat 14 in water oplosbaar phosphorzuur. Minste inschrijver de heer D. J. Oggel alhier voor ƒ2.43 per 100 K. G., aan wien de levering is gegund. De heer C. J. Bakker onderwijzer al- alhier is in die betrekking benoemd te Bruinisse. OVERSLAG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij den landbouwer Ed. de Clercq alhier verscheidene voorwerpen ge stolen. Dader of daders zijn onbekend. RAPENBURG. Ons dorp, ongeveer 600 M. lang, dat tot nog toe van straatverlich ting ontstoken is, zal oók eerlang in dat on misbare voorrecht deelen. De Gemeenteraad heeft n. 1. besloten om, nog dezen winter 2 zegge twee straatlantaarns te laten plaatsen. Was het nu maar den heelen langen winter volle maan BOSCHKAPELLE. Als eene bijzonder heid kan worden medegedeeld dat naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school, 0. m. heeft gesolliciteerd een in functie zijnd hoofd der openb. school. HONTENISSE. Door Ged. Staten van Zeeland is aan den heer P. F. Fruijtier alhier, als voorzitter van een comité, zich ten doel stellende het tot stand brengen van een stoomtram-verbinding tusschen Walsoorden (Hontenisse) en Selzaete (sta tion) via Hengstdijk, Stoppeldijk, Bosch- kapelle, Zaamslag, Axel en Zuiddorpe, vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteeren van genoemden stoomtramweg van af het punt, waar deze uitbuigt uit den ontworpen en gecousessioneerden tram weg HulstWalsoorden in de hoofdkom Ivloosterzandc, gemeente Hontenisse, tot aan dc Belgische grens. Op 12 Dec. 1.1. is door den kanton rechter te Hulst ontslagen van rechtsver volging E. V. alhier, tegen wien proces verbaal was opgemaakt, voor het niet aan wezig zijn op den brand van het woonhuis van J. Bogaert op 25 Mei 1.1. Tegen deze uitspraak is door den Amb tenaar van het Openbaar Ministerie cassa tie aangeteekend. - Schipper J. de Bakker vaarde Dins dag j. 1. met zijn vaartuig dicht bij We- meldinge op een steen, zoodat een klein lek in het schip ontstond evenwel groot genoeg om een vrij aanzienlijke hoeveel heid water in het ruim van het schip toe te laten, waardoor een groot deel der la ding door het nat werd beschadigd. De schipper was genoodzaakt zijn vaartuig naar Walsoorden te laten slepen, alwaar on middellijk de lading in het vaartuig van zijn broeder werd overgebracht. TERNEUZEN. De Directie van de lijn Gent-Terneuzen, zal, met ingang van 1 Ja nuari 1902, overgeplaatst worden van Gent naar Brussel (Boulevard de la Senne no. 111.) PHILIPPINE. Tot telegrambesteller al hier is benoemd P. F. de Lessine, op een jaarwedde van ƒ50.Vroeger werd die functie waargenomen door de Wed. J. Ram- meloo, tegen eene belooning van /TO per jaar. Als men weet dat er te Philippine jaarlijks een duizend telegrammen te be stellen zijn, waarvoor nu door het Rijk /TOO vergoeding wegens kosten in de be stelling worden gegeven, dan mag die tractementsverhooging zeker niet misplaatst geacht worden. SAS VAN GENT. Op 7 Januari 1902 zal het terrein, dat dit jaar door de gemeen te aan het R. K. Kerkbestuur verkocht is en daarna door een geacht ingezetene, op zijne kosten tot begraafplaats werd inge richt, plechtig ingewijd worden. Aan deze plechtigheid zal. voorafgaan een triduum (geestelijke oefenfng van drie dagen) welke door twee Eerwaarde Paters zal geleid worden. (Dit bericht werd in ons vorig nummer foutief geplaatst.) In de raadsvergadering van verleden Woensdag is beslist, dat het minimum- tractement der •hulponderwijzers zal bedra gen ƒ500. (Volgens de wet mag geen lager bedrag vastgesteld worden.) Voor het hoofd der school is dit minimum bepaald op ƒ750. Aan Pol. Verplanken is een strook grond gelegen aan de stationstraat, naast het pas gebouwde huis van den heer Kramer, in erfpacht gegeven, om daarop een huis te bouwen. Verder is in geheime zitting behandeld de questie der vergoeding aan de verschil lende spuiten verschuldigd, wegens ver leende hulp bij don jongsten' brand van de meelfabriek. In den nacht van den eersten Kerst dag is een groote spiegelruit in het nog on voltooide huis van den heer Kramer, aan het Wilhelminaplein alhier, door baldadige handen vernield. Die ruit was geleverd door de spiegelglasfabriek te Sas van Gent, voor rekening van den heer Aug. Acke. Naar men ons meldt is het Engelsche stoomschip Sea Gull te Vlissingen vergaan. De manschappen zijn allen gered. KOEWACHT. Het vorige jaar werd hier in de maand December op initiatief van eenige voorname ingezetenen een Onder linge Paardenverzekerings-Maatschappij op gericht onder den naam van «Steunt el kander." Deze vereeniging stelt zich ten doel de onderlinge verzekering tegen scha de geleden door verlies van paarden. De ze vereeniging mocht zich weldra in de sympathie der landbouwers verheugen, vooral omdat al de kosten tot het mini mum gebracht zijn. Het Bestuur doet al les kosteloos,, zelfs schrijfbehoeften en por to's worden niet in rekening gebracht. De controleurs genieten voor keurloon slechts 5 cents per paard; terwijl de secretaris- penningmeester alle werkzaamheden ver richt voor de kleine som van /T0. Zondag had de eerste jaarvergadering plaats onder voorzitterschap van den heer C. Dicrick, burgemeester. Een 50tal per sonen waren opgekomen. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat in het eerste jaar was ontvangen de som van ƒ601,58, terwijl de uitgaven bedroegen f 317,55; zoodat het basig saldo bedroeg f284,63. Dit gunstig slot had men te danken aan het feit, dat slechts één paard der vereeniging in den loop van het jaar was gestorven, waar voor de som van ƒ280.— was uitbetaald. Het nieuwe jaar begon met 71 deelnemers hebbende verzekerd 163 paarden voor de som van ƒ50.295. Aan premie voor het 2" jaar werd ontvangen de som van ƒ531,65; zoodat er thans ruim ƒ815.in kas is, welke op de Rijkspostspaarbank zullen ge plaatst worden. Besloten werd de koninklijke goedkeu ring aan te vragen en het vercenigings- jaar. voortaan te laten beginnen op 15 De cember in plaats van op 1 Januari. Een 20tal voorname landbouwers uit deze gemeente hielden Zondagnamiddag ten huize van den heer E. de Vleeschouwer een vergadering om te komen tot den onderlin- gen aankoop van een goeden dekhengst. De heer E. Plasschaert, die de vergadering pre sideerde, wees in zijne inleiding er op, dat de dekgelden steeds liooger worden en dat, wanneer verschillenden de handen in één sloegen er gezamenlijk een uitmuntenden dekhengst aankochten, men naar zijne mee ning gemakkelijker en goedkoóperzou kun nen gediend worden. Hij toonde dit nader aan uit inlichtingen, die hij genomen had, omtrent hengsten in de buurt. De heer Ch. L. Borm, die zich wel mot de woorden van den voorzitter kon vereenigen, wees op de keuring van rijkswege. Werd een hengst afgekeurd, dan verloor hij veel van zijne waarde en moest men weder een nieuwe aanschaffen. Men kon echter een hengst aanknopen op conditie van goedkeuring dan was men ten minste het eerste jaar gedekt. De heer David zette nader uiteen, hoe zoo eene onderlinge vereeniging samengesteld zou kunnen worden. De vergadering, die wel in de smaak viel maar uit te weinig personen bestond om een besluit te nemen, besloot met de verschillen de landbouwers binnen de gemeenteer over te spreken en verder bij deskundigen nadere inlichtingen te nemen. Men zou dan Zondag 12 Januari nogmaals bijeen komen en zoo mogelijk een definitief besluit nemen. SINT JANSTEEN. Op den tweeden Kerstdag overleed in het moederhuis te Ou denbosch de eerw. zuster Norberta, in de wereld genaamd Seraflna de Rechter, ge boren te St. Jansteen, bereikte zij slechts den ouderdom van 31 jaren. Door het bouwen van eene nieuwe ruime bewaarschool geheel in den stijl van de bestaande school, zal een nieuw lokaal in de eerste dagen van Januari geopend worden voor de verschillende vakken van het lager onderwijs. HULST. Op de aanbeveling voor rechter in de arrond,-rechtbank te Rotterdam komt voor mr. F. M. C. E. Koksma, kantonrech ter te Tholen, vroeger griffier bij het kan tongerecht alhier. WESTDORPE. Door de muziekvereeni- ging Eikels worden Boomen alhier, werd verleden Zondag haar 2C concert gegeven in de door den heer P. Gijsel ditj aar daartoe gebouwde zaal. Over de uitvoering mag gezegd worden, dat deze uitstekend beviel het talrijk op gekomen publiek, ook van buiten de ge meente, gaf hiervan luide blijk. Een dus goed gekozen program schoon wel een beetje veel. Begin Februari a.s. hoopt de vereeniging andermaal een voorstelling te geven, der halve »druk aan 't werk" voor de leden. Wij wenschen haar voor alsdan eveneens een goed gevulde zaal en niet minder gun stig succes toe. Als gemeenten, waar het ingevolge art. 19 2e lid der Muntwet 1901 geoorloofd is vreemde munten (zilveren, nikkelen en koperen) in betaling te geven worden aan gewezen in de provincie Zeeland Cadzand, Retranchement, Sluis, Eede, Aardenburg, St. Kruis, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe. Axel, Overslag, Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Hulst en Graauw. Gedurende één maand zullen de Belgische munten kunnen worden ingewisseld in de gemeente Oostburg ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, te Ter Neuzen ten kantore van den betaalmeester en te Stoppeldijk aan het hulppostkantoor. De 10 centimes-stukken worden aangeno men tegen f0,04% de 5 centimes tegen f 0,02 eu de koperen-centen tegen ƒ0,005. Met ingang van 1 Januari 1902 zijn de volgende telephoonkantoren 's Zondags al leen open van 7 8 voorm. (Spoor- tijd)Koewacht, Nieuw-Namen, St. Jan steen, Stoppeldijk, Poortvliet, Drieschore. GROEDE. Bij Kon. besluit zijn herbe noemd als voorzitter en lid vrn den Ca- lamiteuzen polder Adornispolder J. du Bois en H. Brakman. BIERVLIET. De werkman J. M. wo nende nabij den bekenden Marolleput is hier Dinsdag aangehouden en naar Middel burg overgebracht. Hij had den vorigen dag gelden ingezameld ten eigen bate, on der bedriegelijke voorwendsels. 's-HEERENHOEK. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland is benoemd als deskun dige tot het doen van de schatting der in art. 92 van het reglement voor de calami- teuze polders of waterschappen bedoelde onzuivere opbrengst van de gronden in den calamiteuzen Zimmerman polder, de heer J. G. P. Timans Burgemeester van 's Heerenhoek. STAVENISSE. De heer L. Dorst is be noemd tot Burgemeester te Stavenisse. ROZENDAAL. De Hoogeerwaarde heer J. Aelen, stichter en directeur van het mis siehuis alhier, is benoemd tot coadjutor, ambtshelper en toekomstig opvolger van mgr. Colga, aartsbisschop van Madras. Philemon en Bancis. In een dorp van het FranscheMaasdepar tement heeft een echtpaar, beiden 1808 ge boren en 61 huwelijksjaren tellende, de vo rige week zijn laatsten wensch vervuld ge zien. Man en vrouw zijn, na korte ziekte, op ongeveer hetzelfde oogenblik overleden. Men heeft hen inéén grafvereeriigdgelaten. Een gelukkige visscher. Een paarlvisscher van West-Australië heeft een paarl weten op te duiken waarvan de waarde op 16,000 pond sterling (180,000 gulden) wordt geschat. Arme kleine. Een 4-jarig meisje stond op de verdieping van een perceel in de Tuinstraat in Den Haag tegen een raam te leunen, dat niet voldoende was gesloten. Plotseling gingen de ramen open en viel het kind op straat. Het werd onmiddellijk naar het gasthuis gebracht, doch bij aankomst aldaar was het arme kind reeds overleden. Mijnontploffing Tengevolge van de onvoorzichtigheid van een der werklieden, heeft Zaterdag in een kolenmijn bij Budapest een ontploffingplaats gehad, waarbij achttien arbeiders veronge lukten. Drie bleven dadelijk doodacht zijn stervendede overigen zijn lichter gekwetst. Verdwenen. Een vader van vier kinderen te Surhui- zum (Fj.) heeft kroost en huis verlaten, een briefje achterlatende, waarin hij meldt niet te zullen terugkeeren. Alle nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos. Levend begraven. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heerscht daar levendige ontroering, wegens het levend begraven eener vrouw, die men aan doods- kramp gestorven waande. Op 't kerkhof, terwijl de priester het lijk inzegende hoorde men eensklaps een schreuw in de kist. Men deed ze open en vond de vrouw levend. Zij stierf echter vijf uren la ter, tengevolge van den schrik, dien zij had uitgestaan. Voor trouwlustige dames. Voor jonge dames, die graag zouden trou wen, kunnen we een gebruik aanbevelen, dat in Bretranje (Frankr.) bestaat. Daar komen de jonge meisjes op zekerefestdagen op den dansvloer in roode rokjes gekleed, waarop witte of gele strepen zijn aange bracht. Deze strepen geven den uitzet te kennen, dien de meisjes ontvangen. Iedere witte streep beteekent zilver een waarde van 100 frank jaarlijksch inkomen, een gou den dito is goud en vertegenwoordigt een bedrag van 1000 frank jaarrente. Muizen en bijen. Muizen zijn de gevaarlijkste vijanden der bijen tijdens de winterrust. I11 de zomer kunnen de bijen zich krachtig verdedigen tegen die scha delijke knaagdieren, de indringer sterft door de giftige bijenwapens. Vinden de muizen 's winters gelegenheid in den korf te komen, dan houden ze vreeselijk huis. Niet alleen de half volwassen bijen en de zoete voorraad vallen den muizen ten deel, maar ook de bouw. Dezen knagen zij geheel af en maken daarvan hun rust en nestplaatsen. Verzorging der ooren 1. Bewaar de ooren tegen sterke schokken sla er niet tegen, schreeuw er niet in en kus nooit iemand op de ooren 2. Boor nooit met een spits voorwerp (pen breinaald, griffel) in de ooren, steek er geen vaste voorwerpen in, ook geen watten, veel minder watten met Eau de Cologne, Haar lemmerolie, enz 3. Reinig de oorschelpen en den uitwen- digen gehoorgang, zoover men daarin zien kan, maar zorg, dat het zeepsop goed uitge- wasschen en het vocht goed uitgedroogd wordt 4. Is er iets in het oor gedrongen, peuter er dan niet veel in, maar ga zoo spoedig mogelijk naar den dokter Is er levend dier ingedrongen, druppel dan inmiddels warme slaolie in het oor 5. Geloof toch nooit, dat een loopend oor (vloeien van etter uit het oor) niet nadeelig zelfs voordeelig is. Raadpleeg liever zoo spoedig mogelijk den geneesheer. Iemand, die een ander niet recht in de oogen kan zien, is oneerlijk of scheel. Wie aan gebrek gewoon is, heeft spoedig overvloed, wie altijd weelde kende, spoedig gebrek. Ongewenschte gasten. Berichten uit Duitsch Oost-Afrika spre ken van een leeuwenplaag in de buurt van Dar-es-Lalaam. Terwijl de leeuwen in het binnenland, als men hen niet uittart, bijna nooit menschen aanvallen, hebben de leeu wen langs de kust den smaak van neger- vleesch beetgekregen, sedert het groote wild daar hoe langer hoe meer uitgeroeid wordt. De leeuwen vernielen telkens de afsluiting van negerhutten en sleepen dan een paar zwarten weg. De regeering heeft nu in alle dorpen waar dergelijke ongelukken zijn voorgekomen, voorladers met ammunitie la ten verdeelen. De Koffie. De koffie is steeds een drank geweest voor rijk en arm, voor jong en oud. En al kwa men de heeren doctoren en waarschuwden met klem tegen een overmatig gebruik, toch lachten onze vrouwtjes met den wijzen raad der geleerde mannen en namen hun «half- elfje" zonder den minsten schroom of angst valligheid. En met hen bleven lachen de makelaars in koffie, de winkeliers en ne ringdoenden en niet te vergeten de reizigers in koloniale waren, die, o zoo graag, eon order voor een «baaltje" noteeren. Een sterke kop koffie is een goed huis middel om menschen, die tengevolge van hevige vermoeienis uitgeput zijn, weer op «hun verhaal" te brengen. Evenzoo verdrijft de koffie den slaap en is daarom een uitste kenden drank voor hen, die 's avonds langen tijd in een vervelend gezelschap moeten doorbrengen. Doch dit alles is echter van algemeeno be kendheid. Minder bekend is het, dat de koffie een uitmuntend ontsmettingsmiddel is; dus willen wij daarover een enkel woord zeggen. Het is in den laatsten tijd gebleken, dat gebrande en gemalen koffie de eigenschap bezit dierlijke en plantaardige uitwasemin gen te vernietigen en onschadelijk te maken. Daarom kan men fijngemalen koffie met goed gevolg aanwenden bij vuile en etterlij-

Zelandia | 1902 | | pagina 2