Th. MOERDIJK, Bergplaats voor Véló's. TÜRFBRIKETTEN OPROEPING. Dr. Jules De Vos, WIJNHANDEL. Ls van Landbouw-Belang aan te besteden Het FTfL Hert, Een WOONHUIS, filSISSTSVBM» Enorme Hitte! H0- ÏM CjUJAA, U W TEL to koop. Z uiddorpe. Rotterdam, Roode en Witte Wijnen Superphosphaat. Binnen iai td Provinciaal lAiemis. gevestigd te 's-Gravenhage. Merk SpaarzaampnTiet[gebruik Vraagt prijsopgave en inlichtingen bij THE CRIENDTSVEEN HOSSLITTER CQ., Notaris DUM0LEIJN, te HONTENISSE. 24 St. Elisabethplaats LAATSTE BERICHTEN TE HULST. als: Bordeaux, Bourgogne, Macon Rijnwijn, Spaansche en Portugeesche Wijnen, per Fust en Gebotteld. Entrepots mot verlengbaar crediet Bellinkstraat no. 24. Adverteiitiën. Het BESTUUR der Vereeniging ongeveer 200,000 Kilogrammen Open bare Verkooping. zal op een en dezelfde wijze, dat zij is een regeering, die de godsdienst tot doel heeft, een ander doel, dan dat der menschelijke regeeringen. Een voor een bestrijdt hij vervolgens de argumenten der tegenpartij. Intusschen zal het drijven der socialisten toch niet gelukken. Waldeck Rousseau heeft in den loop der discussie de schrapping der begrooting bestreden, met het gevolg, dat de Kamer, na verschillende amende menten waaronder een van Sambat om alle hoofdstukken die betrekking hebben op de begrooting weg te laten en een van Ber nard om het concordaat op te zeggen —ver worpen te hebben met 350 tegen 187 stem men besloot over te gaan tot de orde van den dag. ITALIË. Ook in de Italiaansclie Kamer is het zeer woelig geweest. De afgevaardigde Ferri beweerde, dat in Noord-Italiê de misdaad evenzeer uitzonde ring was als in Zuid-Italië regel. In Noord-Italië, zei hij, bestaan oasen van criminaliteitterwijl men in Zuid-Italië slechts oasen van eerlijke menschen aantreft Ondanks verzoek om deze woorden in te trekkenbleef hij stokstijf weigeren en werd over hen de censuur uitgesproken. Hij wiide echter de zaal niet verlaten en de vergadering werd daarom geschorst. Den volgenden dag stelde Pantamo een motie voor om Ferri weder toe te laten ten einde hij zich nader kon verklaren. De Kamer verwierp deze motie. Ferri die achter een glazen deur stond sloeg een'ruit stuk en riep in de zaal»De parlementaire camorre bestaet nog steeds". De Kamer nam vervolgens een motie-Lu- zatti aan, luidende dat het de plicht van den Staat is, te arbeiden aan de ontwikke ling van alle deelen van Italië. Het Consistorie. Intusschen werd op het Vatikaan het Ge heim Consistorie gehouden. De Paus hield een ernstige toespraak tot de aanwezige kardinalen, waar hij zeide het te betreuren, over droevige in plaats van over blijde zaken te moeten spreken. Immers was het niet smartelijk, dat in Italië zelf een wetsontwerp was ingediend in regel rechten strijd metde heilige wetten der Kerk die op gezag van den Goddelijken Meester, het christelijk huwelijk onontbindbaar ver klaren. De echtscheiding zal, naar'tschijnt in Italië worden ingevoerd, maar Z. H. de Paus verzocht de kardinalen ernstig, toch vooral in deze vreeselijke tijden aanhoudend hun gebeden op te zenden, opdat God Italië mocht beschermen. BELGIE. De Suikerconferentie, waarover wij in ons vorig nummer een en ander mededeelden, is begonnen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer de Favereau, heette de gedelegeerden welknm en sprak de beste wenschen uit voor een regeling, die alle belanghebbenden zou bevredigen. De Oostenrijksche gedelegeerde zei dauk voor de verwelkoming. De heer De Smet de Naeyer, ministerpre sident, werd tot voorzitter van de conferen tie benoemd. In zijn openingsrede stelde hij het verkeerde van uitvoerpremiën in het licht eri sprak de hoop uit, dat een oplossing zou worden gevonden. De heer Klevenhüller, gedelegeerde van Oostenrijk werd tot ondervoorzitter gekozen. In dó Hclglsche Kamer werd be handeld do interpellatie Vandervelde over concentratiekampen Beernaert sprak ertegen België moet onzijdig blijven. Woeste stelde een motie voor, waarin de Kamer, doordrongen van de plichten die haar de onzijdigheid oplegt, overtuigd bovendien dat de oorlog voerenden zich hun plicht van humaniteit bewust zijn, overgaat tot de orde van don dag. Vandervolde wijzigde daarop zijn motie zij drukte nu de hoop uit, dat de maatregelen, door de Engelsche regeering genomen om de sterfte in de concentratie kampen te verminderen, afdoendo zouden wezen. De minister van Buitenlandsche Zaken verwierp ook deze motie, omdat zij het Engelsche volk zou ontstemmen en België er geen belang bij had. Do orde van den dag werd met 51 tegen 46 stemmen aangenomen. houden prijskamp op het Biljard, bij Al. Waelput, waren 42 deelnemers opgekomen. De eerste prijs werd gewonnen door Al. Waelput en A. de Roeck, de tweede door D. van de Velde en Pol. Ongenae, de derde door Anth. Versijp en E. de Rijcke, en de vierde prijs door René van Waes en Jos. Steel. SAS VAN GENT. De Nederlandsche Spiegelglasfabrieken alhier blijven steeds geregeld doorwerken. Zooalc bekend, werden deze fabrieken ge sticht door eene maatschappij op aandeelen ieder ter grootte van frs. 100. Het is voornamelijk Belgisch Kapitaal hetwelk in deze onderneming is vastgelegd, doch ook in ons land werden eenige aan deelen geplaatst. Op 29 Mei 1900 werd aan het geldbeleg- gend Nederlandsch publiek de gelegenheid aangeboden, nadat er reeds eenige aandee len onder do hand waren geplaatst, om in te schrijven op frs. 1,500000 aandeelen tegen den koers van frs. 110, per aandeel van frs. 100. In hoeverre deze inschrijving belangstel ling heeft gewekt is ons niet bekend, doch wel kwam ons dezer dagen den uitslag ee- ner publieke veiling van effecten gehouden te Amsterdam, onder de oogen, waaruit bleek dat er van bovengenoemde aandeelen zijn verkocht aan koersen varieerende van slechts 5—7°/o, dus ruim 100°/o onder den koers van uitgifte in Mei 1900. De heer Heemskerk betaalmeester te Tiel (vroeger te Sas van Gent.) staat n°. 3 op de voordracht voor lid der algemeene Rekenkamer. Dat College in den Haag, bestaande uit zeven leden, waakt over het goed beheer van 's Rijks financien. De benoeming van Jhr. Mr. J. H. van Reenen, die n°. 1 op de voordracht staat, wordt zeer waarschijulijk geacht. Op 7 Januari 1902 zal het terrein, dat dit jaar door de gemeente aan het R. K. kerk bestuur verkocht is en daarna, door een geacht ingezetene, op zijne kos ten tot begraafplaats werd ingericht zal voorafgaan een tridium (een geestelijke oef ening van drie dagen) welke door twee Paters zal geleid worden. Dinsdagavond hoorden we voor het laatst »het belletje van de ouwe suikerfa briek," met dit belletje wordt telkens aangekondigd, als de met bieten beladen triekjes op het fabrieksterrein aangekomen zijn, ter waarschuwing van de werklui, die moeten helpen lossen. Woensdagmor gen waren dan ook .alle suikerpeeën ver dwenen. De afwerking van het tweede product is vandaag ook afgeloopen. Na nieuwjaar is het derde product aan de beurt, waarna melasse overblijft. (Uit die melasse wordt spiritus vervaardigd.) Concentratiekampen. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat de uitvoering van het plan om de bewoners der concentratie kampen naar Europa over te brengen, in verschillende opzichten niet bevorderlijk zou wezen aan de Boerenzaak, want o. a. zou men Engeland helpen in de ontvolking van het land. De wekelijksche conferentie van de mi nisters met de Koningin worden na Nieuw jaar hervat. Benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, rechter te 's Gravenhage. ZUIDDORPE. Bij de Zondag alhier ge- PHILIPPINE. Het bericht in sommige bladen als zou de schade, hier bij den jong- sten storm door oeverafschuiving veroor zaakt, niet hersteld worden, is geheel on juist. Deze week is reeds een aanvang met het herstel gemaakt, Men hoopt, bij krachtige voortzetting, in het begin van Januari daarmêe gereed te komen. GRAAUW (Zandberg.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden bij den smid Th. K. twee varkens uit het hok ge haald en ter plaatse geworgd. Waarlijk een brutaal stukje. HULST. De zangvereeniging »Apollo' gaf jl. Donderdag een luisterrijk inteeke- ningsconcert, dat hink werd uitgevoerd en druk werd bezocht. Bij Kon. besl. is te rekenen van 1 Jan. e. k. onder dankbetuiging voor de door hen in deze betrekking bewezen diensten, een eervol ontslag verleend, aan mr. W. E. C. Spiering als voorzitter en J. A. F, Geill ed D. Buijze als leden van het Col lege van Regenten over het Huis van Be waring te Tor Neuzen. TER NEUZEN. In de vergadering der Tweede Kamer gehouden 18 dezer bracht de afgevaardigde voor Oostburg bij de be handeling der Waterstaatsbegrooting voor 1902 ter sprake de werken voor rekening der Belgische Regeering te maken langs het kanaal ten bate van de scheepvaart op Gent en waardoor voor deze gemeenteschadelijke gevolgen kunnen ontstaan. Het rapport daaromtrent ingezonden door eene commis sie destijds benoemd tot het onderzoek dier werken heeft eene dubbele strekking: 1°. om te voorzien in de gronden, noodig voor uitbreiding der havenwerken 2°. de oplossing te bevorderen van eene lastige kwestie tusschen de spoorwegmaat schappijen Mechelen-Terneuzen en Gent- Terneuzen. Wat het eerste punt betreft, hieromtrent zal de Minislor in persoon een onderzoek ter plaatse komen instellen, ten einde zich een duidelijk beeld van den toestand te kunnen vormen. En aan het tweede punt, den Minister reeds lang voor het rapport bekend, zal door hem zeer spoedig zijne aandacht worden ge schonken. De Minister deed uitkomen, dat de spoor wegmaatschappij Gent-Terneuzen in slech ten financieelen toestand verkeert, zeer ten nadeele van het verkeer, wat te meer te be treuren is, omdat in den laatsten tijd langs dien spoorweg, belangrijke nijverheidsin richtingen zijn verrezen, waarbij hij ook zeer op het oog had do zeer interessante coöperatieve beetwortelsuikerfabriek, welks totstandkoming vooral is te danken aan het krachtig initiatief en de onvermoeibare po gingen van den Voorzitter dezer fabriek n.l. de burgemeester van Hontenisse. HONTENISSE. Op 26 November jl, had ten overstaan van Mr. van Deinse te Hulst plaats de publieke verpachting van de pro vinciale tollen in het zoogenaamde Vde district. Al deze tollen zijn aan de meestbiedenden door Gedeputeerde Staten van Zeeland ge gund, behalve de tollen aan Rustwat en Walsoorden. De tol te Rustwat was vroeger verpacht voor ƒ2710. en het hoogste bod was thans ƒ2000, terwijl de tol tc Walsoor den voorheen was verpacht voor ƒ3110, en er nu slechts tot ƒ1910 als hoogste bod werd gegaan. De lagere opbrengst is zeer zeker toe te schrijven aan de zoo goed als zekere tot standkoming van den stoomtram weg»Hulst- Walsoorden hetgeen den tolpachters eene onzekerheid laat omtrent de vermoedelijke ontvangsten. Met het oog hierop en bedachtzaamom de provinciale middelen te stijven schijnt het, naar wij vernemen, dat Gedeputeerde Sta ten eene herverpachting van deze twee tol len zullen doen plaats hebben en wel in de tweede helft van de a. s. maand Januari, terwijl de pachttermijn slechts zal loopen over één jaar. Herbenoemd tot kantonrechter plaats vervangend te Hulst baron Collotd'Es- cury. Door Petrus van Leemput, IDecember 1,1. te Groenendijk overleden is aan het Roomsch- Katholiek Armbestuur (afdeeling Liefdehuis) van Groenendijk vermaakt vrij van successerecht 2 woonhuisjes in de Kerk- dreef alhier en een som van 3000 onder den last gedurende 30 jaar van verschillen de Kerkelijke diensten en bedeeling aan de armen. KOEWACHT. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad waren van de 270 kiezers 172 opgekomen. Gekozen werd de heer C. A. V. de Blieck met 114 stemmen. De heer E. M. F. Verman dei verkreeg 50 stemmen. Acht billetten waren van onwaarde. KOEWACHT. Dank zij het iniatief van eenige voorname ingezetene en de krachti ge medewerking van het geestelijk en we reldlijk hoofd dezer gemeente is hier een fanfarenkorps tot stand gekomen. Deze vereen iging, waarvan zoowel Ne derlandsche als Belgische ingezetenen lid kunnen zijn, stelt zich ten doel de kerke lijke en burgerlijke feesten door muziek op te luisteren en nu en dan uitvoeringen in de open lucht te geven. Reeds langen tijd was in deze gemeente, die met het Belgiesch gedeelte eene bevol king telt van circa 3000 zielen, behoefte ge voeld naar een dergelijks korps, vooral toen het zanggezelschap „Kunstliefde" door sa menloop van verschillende omstandigheden in de laatste jaren geen teeken van leven meer gaf. Eere dus aan hen, die door hun initiatief deze vereeniging tot stand gebracht hebben welke den ingezetenen menig genoeglijk oogenblik zal kunnen verschatten en boven dien door zijn veredelenden invloed gunstig kan werkon op geest en hart. Naar wij vernemen zal in den loop dezer week eene vergadering van contribueeren- de en werkende leden gehouden worden, waarin het bestuur definitief zal gekozen worden. NIEUW-NAMEN. De Suikerbietencam pagne is geëindigd, de laatste beetén zijn vervoerd, te samen ruim 15 millioen K.G. De eigenaars der Weegbrug in den Koningin Emmapolder zullen niet weinig tevreden zijn over het ontvangen weeggeld. Ook de werkman heeft daarmede een goed voordeel gemaakt terwijl de havengelden voor de gemeente Clinge eene goede som hebben be dragen. Nog nooit zijn er zooveel beeten aangeveerd. Aangezien er nu zoovele vaar tuigen ja zelfs stoomschepen binnen kwa men schijnt de haven toch niet zoo onge schikt te zijn als door sommigen beweerd wordt. Het denkbeeld door mannen van kennis geopperd om het spui te verleggen en de haven te verbeteren verdient wel ernsti ge overweging. De pokziekte die in onze aangrenzen de gemeente Kieldrecht (België) heeft ge- heerscht kan Goddank als geëindigd wor den beschouwd. De oude Pastorie, welke tot hospitaal voor poklijders was afgestaan, is wederom ledig. De Eerwaarde Zusters en Broeders die uit Gent en Antwerpen hunne ijverigen diensten aan de zieken hebben be wezen zijn naar hunne religieusegestichten teruggekeerd. Naar wij uit goede bron vernemen is het een vaststaand feit, dat de schorgronden voor den Prosperpolder gelegen het volgen de jaar zullen worden ingedijkt. Deze schorgronden alsmede Prosperpol der, Louisapolder en verder opliggende lan den behooren allen aan de familie Aren- berg. De Hertog Englebert van Aren berg is, als onze inlichtingen juist zijn, ook eige naar van de heerlijkheid, Recklinghau sen (Duitschland.) Naar aanleiding van het recht hetwelk hij had om met den koning van Pruisen binnen zijne heerlijkheid het recht te ver- leenen ommijnen te exploiteeren welk recht in 1893 door den Pruisschen Staat werd prijs gegeven, meenden de cijnsplich- tige mijnen, dat ook de Hertog van Aren- berg niet langer het recht meer had de mijn - belasting te heffen. Vandaar eene procedure, welke evenwel den Hertog in alle deelen in het gelijk stelde. Uit de steenkolen gedolven uit de mijnen in de heerlijkheid Reeklinghausen trekt de Hertog jaarlijks een inkomen van meer dan 3 millioen, welk inkomen nog aan groeit naar gelang er meer gedolven wordt. De Hertog zelf woont rustig te Brussel en beschikt over nog uitgestrekte bezittingen in de Rijn - provincie. BIERVLIET. Voor het maken eener haven voor den AzwZinapolder is concessie aangevraagd door de heeren J. A. van Itom- pu te Terneuzen, F. van Hoeve en Ph. J. van Dixhoorn, beiden te Axel. SLUIS. Een knecht van een landbou wer uit St. Kruis kwam deze week de kaai afgereden met een met steenkolen geladen wagen, en geraakte, doordien de ketting niet aan den dissel was bevestigd, beklemd tusschen de wagen en een muur, waar door hij vrij ernstig aan een zijner handen werd gekneusd. Een tegen den muur staande kruiwagen werd door de wagen totaal verbrijzeld. OOSTBURG. Bij het graven van een put in de Torenweide is men gekomen in een grafkelder met een zestal geraamten. Waarschijnlijk is deze kelder een gedeel te van de oude St. Rauokerk, eene zeer groote kruiskerk, die bij den aanleg van de vestingwerken van Oostburg op last van prins M a u r i t s daar buiten viel en niet hersteld werd. De laatste bouwval len van den toren, die in 't midden der kerk stond, werden in 1805 weggebroken. Aan dien toren is de naam Torenweide ont leend, Ongetwijfeld zijn daar nog meer overblijfselen van dit gebouw in den grond verborgen. BRESKENS. Bij den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde zijn be noemd tot stuurlieden de dekknechts J. Gazan en L. dc Bakker; de eerste met ingang van lo Januari, de tweede met ingang van 1 Februari 1902. Op hun verzoek is eervol uit den dienst ontslag verleend met toekenning van pen sioen aan de stuurlieden T. Bervoets en G. van D ij k en aan den besteller M. Hemmekam. Met ingang van 1 Januari a. s. zijn ver plaatst de kommiezen C. den Toom. van Rucphen naar Breskens. L. Poot van Bres- kens naar Dordrecht. Het hotel Van Alphen te Breskens is in veiling opgehouden voor 2600. GROEDE. De raad dezer gemeente be sloot in hare laatste vergadering om, in af wijking van haar vroeger plan eene leening aan te gaan groot 14,000 a 3'/* en 3a/« met een minium aflossing van jaarlijks van ƒ600. De Burgemeester zegde den wethouder, de Heer H. G. Hammacher, Notaris, alhier dank voor zijne goede zorgen en bemoeiin gen waardoor het den Raad mogelijk ge maakt was dit besluit, met intrekking van het vroegere, te nemen. 's-HEERENHOEK. Maandagavond ver gaderden alhier de leden van het Kolenfonds in het lokaal van den heer J. Hazen. Daar in werd medegedeeld dat er dit jaar gele verd zijn aan de leden 2867 H.L. Kolen en dat er nog 536H.L. in reservezijn. Herkozen werd als president N. Pols en als penning meester M. Rijk Jz. Deze nam de benoeming niet aan waarna bij nieuwe vrije stemming gekozen werd B. Werri die de benoeming aanvaardde. De Directie bericht, dat de coupons der Pandbrieven, vervallende 1 Januari 1902, o. m. betaalbaar zijn gesteld te Hulst ten kantore van de firma Ls. van Waesberglie-Janssens. De P. F. van Wieringhen-Borski, Directie C. D. G. Goedkoop van Helle. en J. B. VAN ACKER-Rompu, Polder straat, Sas van Gent. Al degenen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van PETRUS VAN LEEMPUT, in leven zonder beroep te Groenendijk, gemeente Hontenisse, en aldaar over leden ljDecember 1901, worden ver zocht daarvan tusschen 1 en 15 Janu ari 1902 betaling of opgaaf te doen ten kantore van Bij het ter perse gaan vernemen wij dat zich te Kieldrecht op nieuw twee ge vallen van pokken hebben voorgedaan. TE (tramlijn Zuidstatie Rabot,) is te raadplegen voor Vrouwenziek ten (Genees- en heelkundige behandeling) alle Maan-, Woens- en Vrijdagen van 2 tot 4 uren. in verschil lende soorten, Groote Begijnestraat no. 141. zal opj Maandag Januari 1902, des namiddags omstreeks Een uur, in het Wapen van Zeeland, te Hulst, trachten Inschrijvingsbiljetten en voorwaarden te bekomen bij H. AUBROEOK, Secretaris. Te bevragen bij C. J. DE SMIT te Groi nondijk, HONTENISSE. L. WAELPUT, - AXEL. De notaris E. B. DUMOLEIJN te HON TENISSE, zal ten verzoeke van zijn prin cipaal krachtens artikel 1223 B. \V., op ZATERDAG 11 JANUARI, 1902, des namiddags 3 uur, ten herberge van Ed. Geirnaerdt te Sas van Gent, in het openbaar verkoopen waarin WINKEL en HERBERG wordt uitgeoefend, op- en met het recht van erfpacht tot Kerstmis 1924 op 7 Aren 50 Centiaren grond aan de z. g. Oudenburgsche Sluis, ge meente Sas van Gent, kadaster sec tie D. nummer 623. In gebruik bij Augüstinus Bogaert aldaar. Nadere inlichtingen bij genoemden Notaris.

Zelandia | 1901 | | pagina 4