De, Zetiw VOOR DÉN ZONDAG FEIIILLETON MIPDELBURGSCHE BRIEF DAGKALENDER BINNENLAND KERK EN SCHOOL Zaterdag 2 Sept. 1944 - 58e Jrg, No. 284 CHR. DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L, Vorststraat 70, Goes. Tel. 2438. Postrek. no. 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26-28 en Noordweg 155. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Abonnementsprijs per kwartaal 2.73 per maand 0.91. Losse nummers 6 ct. en met mijnen God spring ik over een muur. Ps. 1830b. Laten we beginnen met dit zinnetje uit Psalm 18 goed te lezen. Er staat nietmet mijn God word ik over een muur gezet, of loop ik er om heen. Neespring ik. Geen lij delijk Christendom, maar de Christen, die de sprong waagt in geloovig vertrouwen op God. Dat doet hij, die met zijn heele hart kan zeggen: mijn God; hij, voor wie de hoog ste werkelijkheid in zijn leven God is en die ook uit die werkelijkheid leeft. Niet vandaag God is alles, mijn God, en morgen weer: ik ben alles, mijp bezit, mijn leven, mijn veilig heid enz. Het geloof is dus geen makkelijke oplos sing, want het beteekent allerminst dat nu alle hindernissen uit het leven weg zijn, of omzeild kunnen worden. Integendeel die moeilijkheden mogen juist niet omzeild wor den, maar moeten moedig onder oogen gezien worden. Dat maakt het geloof juist zoo moei lijk, zoo gevaarlijk. Dat is ook de oorzaak van al dat halfslachtige, sloome, krachtelooze Christendom, dat leeft uit-het omzeilen van de gevaren, de moeilijkheden. Niet, dat de ge varen en moeilijkheden gezocht moeten wor den: dat is God verzoeken. Maar ze staan zoo dikwijls op onzen weg. Omzeilen kan men ze alleen, door de rechte koers te ver laten. - N Dat is wat de Psalmist bedoelt. We zijn op weg, op een bepaalden weg. Op dien weg bevindt zich een hinderniseen muur. In on zen modernen tijd kennen we die hindernis sen uit eigen aanschouwen. Hoe komen wé er over of er door; we ra ogen dezen weg' niet verlaten.' Ik -denk aan PaulusIk vermag alle dingen, door Christus, Die mij kracht geeft. Ik denk ook aan het woord van Jezus ChristusAlle dingen zijn mogelijk dengene, die gelooft. Wat staan er een muren op onzen weg, muren van verdriet, teleurstelling, rouw. Hos komen we er over? Met „mijn" Cod spring ik over een muur. Nóg een dreigende muur: de'zonde. Maar die muur is doorbroken. Het geloof in Gods belofte ziet pas de bres. De laatste muur: de dood. Hoe dreigend rijst dit obstakel op. Doo.l waar is uw prikkel, leert de geloovige zingen. Dood ik lach u uit 1 Met mijn God spring ik over een muur. Ik waag de sprong, en kom er altijd over. Het geheim van deze wondere springkunst ishet niet verwachten van eigen kracht en vaar digheid, maar alleen van Hem. K. J. K. GEALLIEERDEN RUKKEN OP NAAR DE SOMME EN DE MAAS - DUITSCHE, TROEPEN ONTRUIMEN AMIENS EN VERDUN. - STERKE GEALLIEERDE DRUK IN ITALIË. - DUITSCHE AF- WEERSUCCESSEN AAN HET OOS TELIJK FRONT. - ZWARE STRIJD IN DE KARPATHEN. - BULGAARSCHE KABINET AFGETREDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend In Noord-Frankrijk zijn onze troe- 1.) riEINO SCH RADER door Herman Noorman. Hoofdstuk I. „Weet je soms een' andere oplossing?" De directeur van 3e Naamlooze Vennoot schap Van Halen Co., de groote ijzerhan-' del in Rotterdam, een sinds lang gevestigde oersolide _zaak, keek zijn procuratiehouder aan, terwijl hij ietwat geërgerd een brief in elkaar frommelde. „Ik acht Van Hinten niet geschikt voor die functie", meende de ander. „Dat heb je zooeven ook al gezegd. Met dat negatieve antwoord kom ik geen steek verder. We moeten in Amsterdam epn flin- ken vent hebben, want hij zal last genoeg van Jansma krijgen". „Van Hinten is administratief uitstekend", zei de procuratiehouder. „Maar die kwaliteit komt in Amsterdam niet in de eerste plaats aan de orde. Er moet een flink zakenman zijn doortastend, voortvarend, met durf in het lijf, met veri,mitiatief. Van Hinten mist die kwa- heenegaat" dt 660 mislukking' als ie er „Weet je een ander, die geschikter '3 „Ik dacht aan Schrader", aarzelde de pro curatiehouder. „Vreemd. Ik heb óók aan hem gedacht. JYaar hij is nog zoo jong. En bovendien niet pen onder sterken vijandelijken druk verder naar het Noordoosten in de richting van de Som me teruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich in het (bezit van Amiens en drong vandaar verder naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden onder nomen. Ook uit het gebied Laon Rethel duurt de sterke vijandelijke dlruk naar het Noorden voort. In den opmarsch uit het gebied Chalons-sur-Marneen naar het Oos ten heeft de vijand het Zuidelijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over eeh breed front haar de Maas opgerukt. Bijzonder hevig waren de gevechten in het gebiedl van Verdun, dat in de middaguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelijke groote aanval was mislukt, onder permanente zware beschieting. Her nieuwde aanvallen op onze stellingen in het voorterrein mislukten. Bijzonder verbitterd wa ren de gevechten op het schiereiland Armo- r i q u e. De onderi bevel van den eersten luite nant der marine-artillerie van de reserve Seuss voorbeeldig vechtende bezetting der marine batterij Cécembre blijft, ondanks bijna onaf gebroken beschieting, waaraan ook een slag schip deelneemt, den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het R h n e d a 1 duren de zware af- weergevechten van onze troepen in het gebied van Valence voort. In België en Noord-Frankrijk werden in den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust moesten onze troepen den geheelen dag aan zeer sterke, vijandelijke aanvallen het hoofd biedten, waar van de kracht steeds meer toenam. Tijdens de verbitterde gevechten kon de vijand weliswaar op enkele plaatsen onbelangrijke penetraties in ons front tot stand brengen, de beoogde door braak kon hij evenwel niet forceeren. De plaatselijke penetratiepiekken werden afge grendeld, 51 tanks werden stukgeschoten. Aan het Oostelijke front is het thans gelukt het bolsjewistische zomeroffensief voor een aaneengesloten front tusschen de Oos telijke Karpathen en de Finsche G o 1 f op te vangen. Ook de laatste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krach tige aanvallen nieuwe vrijheid van beweging te verschaffen, mislukt door de taaiheid van onze infanterie en door succesvolle tegenaan-, vallen van onze pantserformaties. Hierbij wer den meer dan 4200 vijandelijke tanks en rond 5000 stukken geschut vernietigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Z u i- delijke en Oostelijke Karpathen' hebben Duitsche en Hongaarsche formaties gisteren talrijke, ten deele door tanks onder steunde aanvallen van de bolsjewieken uiteen geslagen, In het bruggenhoofd van den Weich- se! teh Westen van B a r a n o f zijn onze troepen tijdens den aanval idliep de vijandelijke stellingen binnengedrongen. Ten Westen van A n n a p o 1 werd een Sovjet-Russisch brug genhoofd op den Westelijken oeiver van den Weichsel vernietigd. De daar opgestelde 106e bolsjewistische divisie infanterie werd bij deze gevechten volkomen vernietigd. Ten Noordoos ten van Warschau alsmede tusschen Boeg en Naref zijn nieuwe dloor tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen der bolsje wieken in harde gevechten ineengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijan delijke gevechtsgroep in verbitterde boschge vechten ten) Noordwesten van D o r p a t over de Embach naar het Zuiden teruggeworpen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht hebben de Sovjets gisteren aan het Oostelijke front 56 vliegtuigen verloren. Luitenant Sehall, vliegtuigbestuurder in een eslcadler jagers, heeft gisteren 13 bolsjewisti sche vliegtuigen neergeschoten en heeft daar mede het aantal van zijn in de lucht behaalde overwinningen, tot 106 verhoogd. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaansche ravi- tailleermgsvloot hebben de Duitsohë marine, en lucht macht in. de maand Augustus. 45 vracht- en transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 262.500 brt. tot zinken gebracht, 28 andlere scheper» met een gezamen lijken inhoud van 226.000 brt. werden door torpedo- en bom- treffërs ten deele zwaar be schadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moet waarschijnlijk geacht worden. Aan vijandelijke oor logsschepen werden 1 hulp- vliegkampschip, 13 torpedo- motorbooten, 1 motorkanon- neerboot en 11 beveiligings vaartuigen tot zinken ge bracht en 2 slagschepen, 5 zware en lichte kruisers, 14 torpedojagers, 1 korvet, 3 tor- pedobpoten en 5 torpedomo- torboóten beschadigd. In den afgeloopen nacht wierpen afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen bommen op plaatsen in Noordwest en West-Duitsch- 1 a n d. getrouwd. Wat ik niet aanbeve enswaardig vind". „Hij bezit anders alle kwaliteiten die noo dig zijn. Hij is in ieder geval veel geschikter dan Van Hinten". „Ik kan je geen ongelijk geven. Maar zijn jeugd. Hoe oud is hij r.u?" „Twee of drie en twuilig. 'k Meen van drie". „Verbazend jong om te staan aan het hoofd van zoo'n filiaal. Er werken lui van vijftig en ouder". „Hij zgl boven hen staan, dat kan ik u ver zekeren". „Je hebt nogal veel met hém op, geloof ik". „Hij is een harde werker. Pienter. Gevat. Een gewiekst zakenman. En hij wil vooruit in de wereld. We moeten jonge menschen ook een kans geven. Zóó denk ik er- over. We konden hem in elk geval een jaar op proef zenden. En dan ben ik er van overtuigd dat we tevreden zullen zijn, als het jaar voor bij is. Natuurlijk in aanmerking genomen de omstandigheid, dat Jansma klanten mee sleept". „Dat spreekt vanzelf. We gaan voorloopig in Amsterdam een dikken verliespost boeken. Dus je acht Schrader geschikt?" „Er is hier in de zaak geen geschikter". „Hier! Dat is wel mogelijk. We kunnen Daalman naar Amsterdam zenden en Schra der gaar Deventer. Wat dacht je daarvan?" (Wordt vervolgd.) De «trijd In Frankrijk. (DNB). Aan het westelijke front is op 31 Aug. de kracht der vijandelijke aanvallen verder toegenomen. De Britten en Amerika nen schuiven hun pantserwiggen tusschen de Kanaalkust en de Maas in algemeen N.O. en O. richting op. Waar zij tegenstand ontmoe ten, probeeren zij dien door zware bombar dementen en onverpoosde tankaanvallen te breken. Meerendeels echter rijden de vijan delijke tanks om de eilanden van verzet heen en trachten deze door overvleugeling uit te schakelen. Enkele vijandelijke pantsergroe- pen hebben op deze wijze in de richting van Somme en Maas belangrijke terreinwinsten kunnen behalen. In den rug en de flank van deze vooruitgedrongen spitsen duurt echter de verbeten afweerstrijd tegen de over een breed front volgende vijandelijke infanterie voort. (SPT). De van Chalons sur Marne in N.- Champagne doorgedrongen Amerikaansche eenheden streven waarschijnlijk na om op ge lijke hoogte te komen met de massa van het derde Amerikaansche leger. Intusschen is ook het eerste Amerikaan sche leger van uit de linie Soissons-Crépy- Senlis-Pontoise tot een nieuwen aanval naar het N. en N.W. overgegaan. In het gebied tusschen de Ojse en de Ka naalkust hebben de Duitsche troepen zich verder naar het N. teruggetrokken. In den kustsector en- in het gebied van het N. en N.O. van Rouaan is de geallieerde activiteit iets verflauwd en volgen zij de terugtrekken de Duitschers slechts zeer langzaam. De toestand in Bulgarije. De Bulgaarsche minister-president Bagria- noff heeft over radio Sofia het aftreden van zijn kabinet bekend gemaakt. De minister-pre sident zei, dat hij tot de vorming van een nieuwe regeering belast is met de leiding der staatszaken. In Sofia zijn dezer dagen communistische straatbetoogingen ontstaan. De politie greep dn en verrichtte arrestaties. Reuter meldt, dat een Bulgaarsche delegatie te Cairo is aangekomen voor het in ontvangst nemen van de voorwaarden dier geallieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn. Gen. Dittmaris overzicht. Lt.-gen. Dittmar, de militaire spreker van' den Duitschen omroep, heeft over den toe stand aan de fronten o.a. gezegd: Wederom drukt thans op de wereld de enorme last van een jarenlang en met ge bruik van qlle geestelijke en materieele mid delen gevoerden oorlog. De geweldige strijd zal voortgaan. Hij moet voortgaan, omdat en zoolang onze vijanden aan hun oorlogsdoelen vasthouden. Wij verhelén het Duitsche volk den ernst van den toestand op het huidige moment even weinig als wij het bij vroegere moeilijke en dreigende toestanden gedaan hebben.' Wij hebben' in den loop van twee maanden aanzienlijke deelen verloren van wat wij, als vrucht van onze veroveringen in de eerste jaren van den oorlog, vast in handen meen den te houden en dat ongetwijfeld als be langrijke uitbreiding van de operatieve en economische basis van onze oorlogvoering kon worflen beschouwd. Frankrijk is voor het grootste deel aan onze handen ontglipt. Wij zijn in zeer zware gevechten gewikkeld voor het behoud van belangrijke resteerende ge bieden, zoowel aan de kust als in Noord-Oost en Oost-Frankrijk. Het is het hooglied van den Duitschen strijder en van de Duitsche leiding, wanneer wij constateeren, dat zij zich nóg steeds op èen bloedigen en moeizamen weg bevinden, waarvan het einde ook thans nog niet te zien is. Ook de gevechten in Z.- Frankrijik hebben voor de geallieerden tot- dusver niet de resultaten opgeleverd, die hun bij'het begin van hun operaties waarschijnlijk voor oogen gestaan hebben. Wanneer we de dingen in het Oosten be schouwen, dan kunnen wij met dankbare vol doening constateeren, dat menig gevaar, dat enkele weken geleden nog wegens de onmid dellijke bedreiging van het gebied van het Duitsche rijk als ernstig beschouwd moest worden, thans als voorloopig bezworen kan worden. De vreugde, die Duitschlands vijanden la ten blijken, vloeit voort uit de gedachte, na der te zijn gekomen tot het eind van den oorlog, die ook op hen met zeer groote zwaar te drukt. Het zijn tonen van verlichting, die al te duidelijk uit hun gejubel weerklinken. Dit feit kan ons aldus luit.-gen. Dittmar het beste leeren, onzen toestand juist te bepalen. Het toont ons welken weg wij moe ten gaan. Wij staan voor een noodzakelijk heid, welke geen alternatief kent tusschen verder strijden en goedkoop vergelijk, doch slechts de keuze tusschen handhaving en ver nietiging. Wanneer er iets is, dat ons doet gelooven, dat wij nog hooge troeven kunnen uitspelen, dan is het de geestelijke kracht, waarvan front en vaderland de laatste moei lijke weken het bewijs hebben geleverd. Een tweede Nederlandsche ridderkruisdrager. Hitier heeft den SS-Rottenführer Derk Elsko Bruins, geboren op 20 Maart 1923 te Vlagtwedde, voor zijn bijzonder dapper ge- Amice, Het jaarlijksche Middelburgsche zwemfes- tijn had weer alles mee. De bestuurders van de Middelburgsche Zwemvereen. en reddings brigade glunderden van genoegen, nu zij on der zulke gunstige omstandigheden hun zil veren feest konden vieren. De beste Zeeuw- sche zwemkampioenen stonden vol blakende strijdlust op het plankier en een duizendkop pig publiek zat aan den graskant van den Havendijk. De prestaties aan weerszijden waren groot. De waterridders (en ridderes sen) gaven vele mooie nummertjes weg en het enthousiaste publiek applaudiseerde en Verdroeg den dorst in de keel. Luctor is 25 jaar geworden. In die 25 jaren is het met de zwemsport crescendo gegaan. En een Zaterdagmiddag als de laatste draagt dan ook weer een steentje daartoe bij. Het veelzijdig programma, vol afwisseling, met vaak spannende momenten in 't kampen, is opnieuw een krachtige propaganda in den strijd tegen de zwarte lijst van de vele ver- drinkingsgevallen. Ook het humoristische nummertje ontbrak niet. Het was er maar één. Voor mijn part hadden er nog eenige mogen zijn, tusschen al die serieuze wedstrij den door. Het publiek zou er wat dankbaar voor geweest zijn. De ruimte laat mij niet toe op de onder- deelen van dezen mooien zwemmiddag in te gaan. Ik eindig met de beste wenschen voor de jubileerende vereeniging en weet m,e daar mee de spreekbuis van het volhardende pu bliek van Zaterdagmiddag j.l. Als steeds, STENTOR. drag in de gevechten bij Narwa als tweeden Nederlander het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. SS-Rottenführer Bruins is sedert 1941 lid van de NSB. Op 26 April 1941 heeft hij zich als vrijwilliger voor de Waffen-SS aangemeld Bruins diende samen met den eersten Neder- landschen Ridderkruisdrager uit Nedérland, Gerardus Mooyman, met wien hij gelijktijdig in dienst trad. Laatstelijk behoorde hij tot de SS-Pantsergrenadierbrigade Nederland. Korte Berichten. (Interinf). Naar wordt vernomen, beschie ten de zwaarste Duitsche batterijen vèrdra- genei gésduit sedert gistermorgen 1.53 uur van Kaap tiriz Nez uit (ten Z. v. Calais) dt ^havensteden aan de Z.-Engelsche kust. (SPT). In 389 Duitsche theaters is Donder dagavond het doek gezakt voor den duur van den oorlog. Deze maatregel maakt. 42.000 per sonen, die aan het Duitsche tooneel of de opera waren verbonden, vrij voor oorlogs doeleinden. Generaal Montgomery is tot veldmaarschalk benoemd. (SPT). (SPT). Het geallieerde luchtoffensief tegen de Mo- lukken werd voortgezet. Dinsdag vielen om streeks 70 machines de Japansche stellingen op Halmaheira aan. Des nachts volgde een herhaling. Ook Menado aan de Noordpunt van Celebes, was Dinsdag weer het doel der geallieerden. Hetzelfde geldt voor den Japan- schen basis Bamo aan de Westkust van N.- Guinea. De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: denken de plattelandsbe woners ook om de verduistering van de stallen en schuren en gaan ze niet met een niet-afgeocherhnde lantaarn naar buiten? HONGAARSCHE BLOEM VOOR SCHIPPERSKINDEREN. Schippers, die niet in staat geweest zijn de bonnen B 70 en C 70 in te leveren, kunnen onder inlevering van bovengenoemde bonnen in het afleve ringstijdperk van 17 Sept. t/m 14 Oct. a.s. Hongaarsche bloem bij „schippersdetaillisten" betrekken. De. distributiedienst zullen voor jeugdige personen van 418 jaar, die wegens verblijf in een ziekeninrichting, evacuatiekamp of uit zending naar een vacantiekamp e.d., de bon nen B 70 of C 70 van 20 t/m 26 Aug. j.l. niet bij een detaillist hebben kunnen doen inleve ren én die nu vóór 17 Sept. a.s. uit de zieken inrichting, evacuatiekamp e.d. worden ont slagen, bij het teruggeven van de distributie bescheiden, 7 rantsoenen tarwebloem uitrei ken. BONKAARTEN VOOR TWEE PERI ODEN TEGELIJK. De plaatselijke distribu tiediensten reiken van 4 t/m 30 Sept. a.s. te gen overlegging van de tweede distributie- stamkaart met daarbij behoorend inlegvel de bonkaarten 411 en 412 uit. Zij, op wier eerste distributiestamkaart het woord „Hoofd" voor komt, dienen deze eerste distributiestamkaart eveneens over te leggen. METALEN KINDERLEGITIMATIE- PLAATJES. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis schrijft: De kartonnen kinder- legitimatiekaartjes van het Ned. Roode Kruis voor kinderen onder de 15 jaar kunnen thans met geringe kosten vervangen worden door metalen plaatjes. De secr.-gen. van het dep. van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft zich met een rond- In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. Adriaan Bankert. 1684. Vocht tegen Ook thans weer strijden Nederlan- Zweden in 1659 en verder tegen de ders voor Europa's vrijheid ter zee, Duinkerkers, Engelschen en Fran- in trouwe verbondenheid met hun schen. Werd in 1666 Lt. Admiraal. Duitsche kameraden. O-H-P m Overleed in 1684. O-H-P m GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. Zet ook gij U derhalvi in voor de toekomst van Uw volk en meldt U/als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rot terdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen- en Ortskommandantu- ren en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienshume bij de Marine als bij de Waffen-SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. schrijven tot de hoofden van scholen in te roepen bij de hg- stelling van deze metalen plaatjes rechtstreeks bij bedoelde firma. De plaatjes zijn 3 bij 5 cm groot. De beschrijving kan met den bij te leveren witten inkt geschieden door den klasse onderwijzer of door de kindie ren onder diens toezicht. NIEUWE BURGEMEES TERS. De Ge- nieralkommissar für Verwaltung und Justiz heeft benoemdden referendaris K. Mielart, wnd. ■burgemeester van Leerdam dhr P. G. C. Stuiver, wnd. burgemeester van Berkel en (Zie vervolg pag. 2.) ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1944. Hieraan onderkennen wij, dat wij de kin deren Gods liefhebben, wanneer wij God lief hebben en Zijn geboden doen. 1 Joh. 5:2, Lezen: Matth. 15:1—14. Zon op 6.56, onder 20.30. Maan op 20.47, onder 5,55, Zondag resp. 6.58, 20,29, 21.13 en 7.23. V. maan vandaag. L, kw. 9 Sept. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1944. De Heer is goed en vriend'lijk en weldadig barmhartig, mild, lankmoedig en genadig. Hij doet Zijn gunst aan allen klaar bemerken Zijn goedheid is verspreid op al.Zijn werken. LezenMatth. 151528. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Benschop, L. Trouwborst te Aalburg en Heesbeen; te Zuilichem-Nieuwaai, J. v. Vliet te Gouderak; te Hollandscheveld, J. A. J. Vermaat te Zevenhuizen (Gr.). Bedankt: voor Rockanje, W. C. Ligt- helfn te Eext (Dr.); voor Rotterdam-Fijen- oord, J. N. de Ruiter te Sneek; voor Mak- kinga c.a., J. A. Quak te Wijnaldum. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Z a a m s 1 a g, J. C. v.,Ravenswaaij, cand. te Ede; naar Kampen, B. van Smeden, cand. te Groningen. Bedankt: voor Oosterbeek, Woerden, Nijmegen, Urk, Nieuw-Vennep, Dedemsvaart en Midwolda, J. C. v. Ravenswaaij, cand. te Ede; voor Assen, Broek op Langendijk, Bun schoten, Meppel, Urk, Rijnsburg en jV 1 i s- s i n g e n, B. v. Smeden, cand. te Groningen. UIT DE GEREF. KERKEN. De Red. van het Mededeelingenblad van de Geref. Kerken in Zeeland (Ds A. H, Oussoren en. Dr N. J. Hommes) schrijft 'o.a. Het conflict met de bezwaarden is tot een breuk en kerkscheuring uitgegroeid. Onze Synode heeft in haar laatste schrij ven, dat aan alle leden der kerk zal worden uitgereikt, de „Acte van Vrijmaking en We derkeer" diep verontwaardigd een schandelijk stuk genoemd. Helaas is het niet anders. De geesten worden nu openbaar. Dit alles is pure revolutie tegen een wettige naar den '.voorde Gods saamgeroepen Synode. Wij bidden jn deze ernstige crisis voor onze kerken, tlat op ons eiland en in onze provincie geen enkele kerk, dienaar des Woords, ambtsdrager uf lid der kerk zich door deze verdwazing late meesleepen. Met ons blad staan wij achter de Synode, achter onze kerken. Wij gevoelen onze verantwoordelijkheid en aanvaarden haar. Onze bezwaarde broeders en zusters roepen wij toe: blijft in den kerkelijken weg. Ontferme de Heere Zich over onze kerken en bezwere Hij de booze geestën, die zijn opgeroepen. Voor den president der Arr. Rechtbank te Utrecht is in kort geding behandeld de procedure ten aanzien van het kerkgebouw der Geref. Kerk te Bilthoven. Voor eischeres trad als procureur op Mr G. H. A. Grosheide uit Amsterdam, voor gedaagde E. J. Vonken- berg uit Gorinchem. Uitspraak op 1 Sep't. '44. De kerkeraad der Geref. Kerk van Ber kel en Rodenrijs heeft uitgesproken, dat hij de desbetreffende besluiten der Synode niet voor vast en bondig kan houden. Ds C. Vonk te Schiedam (vroeger te Baarland) is door zijn kerkeraad geschorst. Door Dr Schippers en een zestal ouder lingen te Rotterdam-C. is een Acte van Vrij making of Wederkeer ingediend bij den ker keraad. Van de zijde van Dr S-chipper's col lega's zijn niet alleen ernstige bedenkingen tegen den inhoud dezer Acte ingebracht, maar zij hebb.en ook. aangeboden daarover nader met hem en de andere onderteekenaars te spreken. Om de zaak des Heeren, die bij wil len voorstaan, hebben de broeders zich, des gevraagd, bereid verklaard de Acte voorloo pig terug te nemen. Op zijn eigen dringend verzoek en vanwe ge de groote bezwaren, die hij heeft om de gemeente op het oogenblik voor te gaan in den dienst des Woords en der gebeden, zal Dr Schippers voor enkele weken worden vrij gesteld van zijn arbeid. De diensten te Kampen zijn Zondag 1.1., rustig verloopen. Door overleg waren de za ken zoo geregeld, dat voor dezen Zondag de 28 door de Synode geschorste- ouderlingen de beschikking hadden over de Nieuwe kerk, en de niet-bezwaarde ambtsdragers over de Burgwalkerk en de Westerkerk. In de Burg- walkerk. zijn Ds J. Overduin en Ds C. N. Im- peta voorgegaan, in de Nieuwe kerk Ds C. H. Lindeboom en Ds F. Kouwenhoven uit Zonnemaire. In de Geref. Kerk van Bunschoten-Spa kenburg is het, naar de Stand, meldt, tot een scheiding gekomen tusschen hen, die achter de Generale Synode staan en de bezwaarden. De meerderheid van den kerkeraad maakte zich los van de beslissingen van de Generale Synode uit het kerkverband. Elke groep be schikt over een kerkgebouw. AFSCHEID. Het afscheid van Ds A. J. der Bie, Ned. Herv. pred. te Vrouwenpolder- Gapinge is thans vastgesteld op 10 Sept. a.s. Des morgens zal, hij afscheid nemen te Ga- pinge en des middags te Vrouwenpolder. GEREF. KERK VAN ZIJLDIJK (GRON.). Deputaten voor correspondentie met de Hooge Overheid vanwege de Génerale Synode der Geref. Kerken geven kennis, dat zij van het Dep. van Justitie bericht hebben ontvangen, dat de Geref. Kerk te Zijldijk (Gr.) heeft te kennen gegeven, dat zij be hoort tot het kerkverband van de Geref. Kerken in Nederland en dat genoemde kerk thans geconstitueerd is als Geref. Kerk te Zijldijk. Deputaten hebben deze kerk op de lijst geplaatst onder no. 1025. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Rheden heeft beslo ten in samenwerking m£t de kerkvoogdij een tweede pred. plaats te stichten. Naar wij vernemen heeft de alg. synode Ds J. H.i Klein Wassink, Ned. Herv. pred. te Alkmaar benoemd als pred. in algem. dienst voor N.-Holland boven het IJ. Ds Klein Was sink heeft deze benoeming aangenomen. Hij blijft pred. van de gem. van Alkmaar, maar zal worden vrijgesteld van het wijkwerk, het ziekenbezoek en het geven van catechetisch onderwijs. Hij blijft echter zijn gewone preek beurten vervullen. Benoemd tot leeraar aan de RHBS te Brielle dhr H. Roose te Middelburg. Dhr D. Kosten, voorheen te Oosterland, is tot tijd. onderw. aan de U.L.O. school te Goes benoemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1