DONDERDAG 29 JUNI 1944 58e Jaargang, No, 228 OFFICIEELE BERICHTEN BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ2.73; per maand ƒ0.91. Losse nummers 6 cent. DE AFGLIJDENDE JEUGD. Als wij over dit onderwerp wederom en kele opmerkingen maken, dan weten wij maar al te goed, dat wij daarover weinig nieuws zullen kunnen zeggen. Maar er over zwijgen mag ook niet. Nu de klachten over on ze derailleerende jeugd eer toe- dan afnemen en het wel schijnt, dat de oorlogstoestand een deel van onze jongens en meisjes steeds meer demoraliseert, blijft het een dure plicht van hen, die tot voorlichting geroepen zijn, om de opvoeders (ouders, onderwijzers, leeraars, enz.) op hun roeping te wijzen. Dit laatste blijven wij het eerst noodige, het allerbelang rijkste achten. Het is wel heel gemakkelijk, om den staf te breken over de jeugd van vandaag en haar zonden breed uit te meten. Maar wat doen wij, om daarin verbetering te brengen? Zijn we er mee klaar, als we eischen, dat misda dige jonge menschen zwaar zullen worden gestraft en dat ze in kampen hard moeten leeren werken? Hetzelfde zou voor sommige ouderen met evenveel,zoo niet met meer recht gevraagd kunnen worden. Op die wijze maken we er een politie- en justitie-ikwestie van en gaan wij zelf over tot de orde van den dag. meenende onze handen in onschuld te was- schen. We moeten bij het begin, dat is bij 't gezin, beginnen. Daarbij dient zich dan de school aan te sluiten. Én pas in laatste instantie moet'de politie er bij Detrokken worden. De ze regel, die voor alle tijden geldt, moet ook nu onverzwakt worden gehandhaafd. De ouders zijn tegenover God ten diepste voor hun kinderen verantwoordelijk. Die verant woordelijkheid moet hen voortdurend worden ingescherpt. Daarom zijn een vader en moe der, die hun kinderen aanzetten tot 't kwaad of dit goedpraten, dan wel oogluikend toe laten en hoe vaak ikomt dat in dezen tijd niet voorl in dubbele mate schuldig. Kinderen hebben vooral nu goede, liefde volle maar besliste leiding van ouders en op voeders noodig. Wee het kind, dat in een tijd van geestelijke en moreele verwarring mis leid wordt of aan zijn lot wordt overgelaten. Het ligt allerminst in onze bedoeling het kwaad van de kinderen te vergoelijken, maar ons vaak ergerende aan het geklaag over de misdadige jeugd, willen wij ons nogmaals in de eerste plaats tot ouders en opvoeders rich ten. Wij zouden uit de practijk staaltjes kunnen noemen van een misselijke en erger- lijike houding van sommige vaders en moe ders, wier kinderen wel móéten komen tot ongeoorloofde daden. Voor zulke ouders zou de zwaarste straf niet zwaar genoeg zijn. Zij vergrijpen zich aan hun kind Zij ma ken in de kinderziel meer stuk, dan zij in hun onnadenlkendheid wel vermoeden. ZWARE STRIJD TEN Z.O. VAN TM_- LY. - VERBITTERDE GEVECHTEN AAN HET ITALIAANSCHE FRONT. - ORSJA EN WITEBSK ONTRUIMD. - THANS ZWARE AFWEERSLAG IN GEBIED VAN BEREZINA. - LONDEN ONDER VUUR VAN DE V I. - BOM MEN OP BOEDAPEST. - HENRIOT VERMOORD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In N o r m a n d i lag het zwaartepunt der gevechten opnieuw in het gebied ten ZO van Till y.Gedurende den geheelen dag vielen sterke formaties vijandelijke infanterie en pantserwagens, ondersteund door de zwaarste scheepsartillerie, ons front aan. De stormloop stortte echter op den taaien tegen stand van onze dappere divisies ineen, die den vijand door tegenaanvallen op eenige plaat sen het den vorigen dag verloren gegane ter rein weer ontrukten. Slechts op één frontge deelte kon de vijand na harden, afwisselen den strijd zijn penetratiegebied in geringe mate uitbreiden. Hij leed de zwaarste bloedi ge verliezen en verloor ver over de SO pant serwagens. Ten O. van de O r n e werd een vijande lijke stoottroep totaal vernietigd. In het gebied van Cherbourg ver dedigden zich talrijke steunpunten van het leger, van de oorlogsmarine en het luchtwa- pen nog steeds dapper en getrouw aan hun plicht. De toegang tot de haven van Cher bourg is daardoor den tegenstander nog steeds ontzegd, hoewel de puinhoopen der stad in het bezit van den vijand zijn. Ook op het NO en NW deel van het schiereiland van Cherbourg handhaafden zich nog eenige steunpunten in onwankelbare standvastigheid In den afgeloopen nacht vielen zware ge vechtsvliegtuigen vijandelijke scheepsconcen- traties voor deNormandische kust aan. Een speqiaal landingsschip werd in brand geschoten. Er ontstonden ontploffingen. De marinekustbatterij Yorck dwong een vijande- hjken torpedojager en een formatie motor- torpedobooten, die de haven van Cherbourg wilden binnendringen, den steven te wenden, voor deNederlandsche kust en in het Kanaal beschadigden voorposten booten verscheidene Britsche motortorpedo- 1 booten. Zwaar vuur van de V 1 ligt onophoudelijk op het gebied van Londen. Aan het Italiaansche fr on t werd gisteren ook in den sector tusschen de k u s t en het Trasimeensche Meer weer verbitterd gevochten. De vijand trachtte op nieuw met sterke formaties infanterie en Pantserwagens door ons front heen te bre- i. kwam tot zware afwisselende ge- vecnten, waarin de tegenstander echter slechts op den uitersten Westervleugel ter- rem ikon winnen. In alle overige sectoren werd hij met hooge, bloedige verliezen terug geslagen. In zware afweergevechten ten W. van het Trasimeensche Meer hebben de 29ste divisie pantsergrenadiers onder luit.-generaal fries, de 4de divisie valschermjagers onder leiding van kol. Trettner en de 3S6ste divisie K, u?ne ?n.der le/dinS van luit.-gen. Faulen- oach, krachtig ondersteund door artillerie- en luchtdoelgeschut, alle met superieure krach ten uitgevoerde doorbraakpogingen van den vijand onder bijzonder hooge verliezen voor den tegenstander, ten deele in gevechten van man tegen man, steeds weer afgeslagen. In den middelsten sector van het Oostelijke front duren de verbitter de gevechten in het gebied Bobroeïsk en M o g i 1 e f voort. Na ontruiming van de steden Orsja en Witebsk heeft zich de zware afweerslag in het gebied ten O. van den middenloop van de Berezina verplaatst. Ten ZO van Polotsk mislukten her haalde doorbraakpogingen der bolsjewisten. Ten ZO van P 1 e s ik a u stortten vijande lijke aanvallen van den vijand ineen. Formaties slagvliegtuigen ondersteunden de afweergevechten van het leger en verniel den talrijke vijandelijke pantserwagens, meer dan 100 vrachtautomobielen en een groot aan tal kanonnen. Zware gevechtsvliegtuigen vie len overdag het station van K a 1 i n k o- w i t s j i aan. Ook des nachts werd het ravi- tailleeringsverkeer der Sovjets met succes bestookt. Vooral in de stationsloodsen van Smolensk ontstonden branden en ont ploffingen. Bij verscheidene vijandelijke aanvallen op de stad en de haven van K i r k a n e s scho ten jagers en luchtdoelartillerie gisteravond en in den loop van den nacht 77 Sovjet-Rus sische vliegtuigen neer. In de heftige lucht gevechten behaalden le luit. Dorr en 2e luit. Norz ieder 12 overwinningen in de lucht. Een sterike formatie Am. bommenwerpers viel gistervoormiddag het stadsgebied van Boedapest aan. Duitsche en Hongaar- sche luchtverdedigingsstrijdkrachten verniel den 24 vijandelijke vliegtuigen. De strijd in Normandië. De aanval, die de Britsche troepen bij Tilly hebben ingezet, wordt „de eerste landoperatie op groote schaal" genoemd. De richting, die de stoot genomen heeft, wijst uit, dat de be doeling voorzit de stad Caen langs het zuiden te overvleugelen en vervolgens te omsingelen. Men verwacht in Berlijn dat Montgomery thans zal gaan trachten oostelijk van de Ome terrein te winnen om zoo Le Havre te gaan bedreigen. De Duitschers zetten er alles op om Caen te behouden als een grendel, die uitbreiding van het bruggenhoofd naar het oosten voor komt. De strijd in het Oosten. Aan het Oostfront zijn Witebsk en Orsja door de Duitschers ontruimd. De roode troe pen hebben den befaamden grooten autoweg naar Minsk betreden en de strijd woedt thans in het gebied oostelijk van de Berezina. Het Int. Informatiebureau meldt dat het garnizoen van Orsja kans heeft gezien den omsingelings- ring, die door de aanvallers om de stad gelegd was, te doorbreken en naar het westen terug te trekken. Ook het garnizoen van Witebsk baant zichvolgens het bericht al strijdende „in gesloten front" een weg naar de eigen linies. Tegen den Zuidelijken arm van de tank beweging der Sovjets vechten Duitschers in het gebied van Bobroeisk, waar de strijd even eens met onverminderde hevigheid voortduurt. Hier en bij Mogilef moesten de verdedigers weer terrein prijs geven. De Sowjet-Russische leiding heeft in den centralen sector klaarblijkelijk het plan door ruim gebruik van talrijke snelle pantsereen heden en gemotoriseerde formaties over te gaan tot een omsingelingsbeweging in groo ten stijl. Van het Italiaansche front. S.P.T. Aan het front in Midden-Italië, waar thans een zeer hooge temperatuur heerscht, kan men een onmiskenbaar toegenomen Duitschen Hypotheekrente minimaal 4 pet. De persdienst van het dep. van Finan ciën deelt het volgende mede Reeds in April 1942 werden de notarissen in kennis gesteld met richtlijnen inzake mini mum-hypotheekrenten, welke de overheid in acht genomen wenschte te zien bij de afslui ting van eerste hypotheken op gebouwde eigendommen. Voor zulke hypotheken be hoorde een rentevoet van ten minste 4 pet. 's jaars te worden overeengekomen. Een en ander vloeide voort uit den wensch om een te sterke daling van den rentevoet te vermijden, teneinde groote schok ken in de ontwikkeling van het rentepeil te voorkomen wan neer na het einde van den oorlog een opwaartsche druk zich, gelijk verwacht mag worden, zou kunnen manifesteeren. Als algemeene norm werd een rentepeil van 3.5 pet. aanvaard (ook voor pandbrieven) waarbij de hypotheekrente op minimaal 4 pet. gesteld diende te worden om aan het hypotheekbankwezen, dat een belangrijke taak bij den wederopbouw zal hebben te vervullen, niet de levensbasis te ontnemen. Van deze richt lijnen kon de naleving niet door wettelijke sancties worden gewaarborgd, hetgeen een onbevredigenden toestand in het leven riep. Thans is dan ook overgegaan moeten worden tot het uitwerken van een wettelijke regeling, waarvan de afkon diging eerlang kan worden tegemoet gezien. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat daarbij een voorziening wordt getroffen, ingevolge welke ter zake van eerste zoowel als verdere hypotheken, die van heden. 27 Juni 1944 af, worden aangegaan in strijd met de beginselen van het af te kondigen besluit, van rechtswege een rente van 4 pet. 's jaars zal zijn verschuldigd. Tevens wordt er op gewezen, dat ook het voldoen en aannemen van een lagere rente dan 4 pet. 's jaars, ingeval een rente van 4 pet. of tegenstand van de achterhoede constateeren. Maar hiertegenover staat een toenemende druk van geallieerde zijde. Het vijfde Amerikaan- sche leger, krachtig ondersteund door tanks, trekt in den geheelen sector van Grosseto tot Perugia opnieuw ten aanval. Zij winnen terrein bij Fallonia en Massa Marittima. Beoosten het Trassimeensche meer poogde het achtste Brit sche leger in het gebied van Chiusi-Perugia een doorbraak af te dwingen. Op zichzelf staande doorbraken kwamen tot stand aan den Westelijken oever van het meer en bij Vajano. In het gebied tusschen de Adriatische Zee en den Tiber werden de Duitsche terugtochts bewegingen volgens de plannen voortgezet. Henriot vermoord. (D.N.B.) Naar uit betrouwbare Fransche bron wordt gemeld, is de Fransche minister van voorlichting, Philippe Henriot, gisternacht te Parijs vermoord. Men verneemt, dat vijftien als leden der militie verkleede individuen zich toegang tot het ministerie hebben verschaft, waar zij binnendrongen in de slaapkamer van Henriot en hem vermoordden. Henriot bracht d'en nacht door in zijn bureau te Parijs. Woensdagochtend vóór zessen hiel den een aantal gewapende mannen in eenige auto's voor het gebouw stil. Zij hielden met hun automatische pistolen twee politie-agen- ten in bedwang. Drie der indringers begaven zich naar de eerste verdieping en klopten aan de deur van de slaapkamer, waar Henriot en zijn vrouw zich ter ruste hadden begeven. Henriot zou zelf den grendel van de deur heb ben geschoven waarna een der indringers den staatssecretaris door een kogel in het hart doodde. Het Duitsche duikbootwapen. S.P.T. meldt uit Berlijn: In den laatstem tijd zijn vaak vragen gesteld naar het verblijf der Duitsche duikbooten. Men antwoordt daar op, dat het offensieve doel, dat met dit wapen beoogd wordt op het oogenblik niet te berei ken is. Daarom moet de strijd ter zee aan de middelen worden aangepast. Op het oogenblik is het de tijd voor de verdediging. Dat daar bij nieuwe en zeer geperfectionneerde wape nen worden gebruikt, leeren de jongste aan vallen van vliegende bommen op Londen en Zuid-Engeland. Wanneer het oogenblik daar toe is gekomen, zal Duitschland weer met of fensieve vlootstrijdkrachten op de oceanen terugkeeren. Korte Berichten. In Europeesch Turkije is de staat van beleg met 6 maanden verlengd. (D.N.B.) Benesj laat op. het oogenblik te Moskou bankbiljetten drukken, die bestemd zijn om door het roode leger in Tsjecho-Slowakije ge bruikt te worden; over de verhouding tusschen kroon en roebel wordt nog onderhandeld. (A.N.P.) Boekarest is Woensdagochtend opnieuw door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers ge bombardeerd. (D.N.B.) (D.NB.) „Stockholms Tidningen" geeft een gerucht weer volgens hetwelk Rooseveft, Churchill, Stalin en Tsjang Kai Sjek in de komende weken waarschijnlijk in de hoofdstad der Ver. Staten een ontmoeting zouden heb ben, om de internationale organisatie van na den oorlog te bespreken. De Berlijnsche corr. van de „Tel." maakt melding van een nieuwe brandbom, die door de Geallieerden gebruikt wordt, n.l. de „vlam- menstraalbom". Het gaat hier om een zee'r gevaarlijk projectiel, doch de Berlijnsche kran ten keeren zich bij voorbaat tegen diegenen, die meenen, dat men tegen deze bom machte loos zou staan. (C.D.) Volgens den Britschen radio-om roep hebben de Duitschers thans hun aanvallen met het wapen V 1 ook tot de graafschappen van Noord'-Engeland uitgebreid. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Volgens be richten uit Spanje zou Westminster-Hall door het Duitsche geheime wapen zijn verwoest. 200 GRAM BROOD OP AARDAP PELBON. Tot en met Zaterdag 1 Juli a.s. zal, uitsluitend in het stadsgebied, op de met 27 genummerde aardappelbonnen der stad- kaarten 200 gram brood per bon beschik baar worden gesteld. De met 27 „land" ge merkte aardappelbonnen van de landkaarten worden derhalve niet aangewezen. DOORBETALING LOON BIJ VER ZUIM DOOR ARBEIDSINZET OF KEU RING. De gemachtigde voor den arbeid heeft een nieuwe beschikking uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat iedere werkgever verplicht is zijn arbeiders het loon of salaris door te betalen over den arbeidstijd, die noodzake lijkerwijs wordt verzuimd tengevolge van: verplichte aanmelding voor den arbeidsinzet, het treffen van maatregelen, noodig ter voor bereiding van de tewerkstelling onder verplich ting tot dienstverrichting, tot maximaal 12 uren. keuring voor den arbeidsinzet, a'smede keuring voor dienstneming bij de Duitsche weermacht, Waffen-SS en den Landstorm Nederland. NIET IN WEERMACHTSCOUPE'S. Blijkens een besluit van den Secr .-Generaal van Waterstaat is aan het algemeen reglement waarin het volgende wordt bepaald: Voor zoover rijtuigen of rijtuigafdeelingen blijkens daarop aangebrachte of daarin aan wezige aankondigingen slechts voor de Duitsche Weermacht of voor een Duitsche dienstinstan- tie toegankelijk zijn, is het aan andere reizi gers verboden, in zoodanige rijtuigen of rij tuigafdeelingen een zitplaats in te nemen of daar duurzaam te verblijven. Hij die in strijd handelt met het bepaalde in het eerste lid, is niet strafbaar, indien hij, op eerste vordering van den beambte of be diende van den Spoorweg, ten behoeve van het Rijk, een bedrag van f 5 betaalt. KORTE BERICHTEN. Dinsdag- en Woensdagochtend vertrok een nieuw contin gent stormers en stormsters van den Nationa len Jeugdstorm naar den Germaanschen Land dienst in het Oosten, waar zij, levend in kam pen onder Ned. leiding, de boeren zullen hel pen bij den voor de voedselvoorziening van Europa zoo belangrijken arbeid. Verduisteren van 25 Juni15 Juli: 's Avonds van 22.00 u., 's Morgens tot 5.30 u. CHIRURGISCHE PLOEGEN NED. ROODE KRUIS. Het hoofdbestuur van het Ned. Roóde Kruis heeft in samenwerking met de plaatselijke Roode Kruis-afdeelingen, in al die gemeenten van ons land, waar twee of meer chirurgen zijn gevestigd, z g. kleine J chirurgische ploegen geformeerd. Deze ploe gen hebben tot taak om uit te rukken naar plaatsen, die door een ramp zijn getroffen en waarbij het aantal gewonden zoo groot is, dat de ter plaatse gevestigde chirurgen den stroom niet meer kunnen verwerken. In Zeeland is een dergelijke ploeg gefor meerd te Goes, terwijl in Vlissingen de vorming van een ploeg in voorbereiding is.- Benoemd tot lid van den dijkraad voor de waterkeering yan den calamiteuzen Borssele- polder, als vertegenwoordiger van het water schap Ellewoutsdijk, I. de Dreu te Driewegen tot gezworene van den Van Lyndenpolder, L. Dees Lz. te Boschkapelle (Vogelwaarde) en tot vertegenwoordiger in den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser- Lippens C.&., J Scheelc Wz. te Zaamslag, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Seijdlitzpolder, P. A. Taalman te Philippine; tot dijkgraaf van den Schorerpolder, J. Boone te Nieuw- en St. Jooslandtot gezworene van den Zuid-Kraaijertpolder, J. M. van Nieuwen- huijzen te Nieuwdorp ('s-H. Arendskerke)tot gezworene van den polder Westeren-ban-van- Schouwen, C. B. Blom A.Cz. te Haamstede: tot gezworene Van den Adriaanpolder, J. D Verburg te Kortgene; tot gezworene van het' waterschap Ellewoutsdijk, P. Dieleman te El lewoutsdijk; tot gezworene van den Havik polder, P. J. van Mol te Vogelwaardetot gezworene van den Hulster-Nieuwlandpolder, A. F. Vael te Hontenisse; tot gezworene van den Nieuw-Kraaijertpolder, P. Meetfwse te Nieuwdorp ('s-H. Arendskerke) en tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder, als vertegenwoor diger van eerstgenoemden polder J. C. Ver- mue te Nieuwdorp ('s-H. Arendskerke)tot gezworene van den Middelburgschepolder, E. Verlare te Nieuw- en St. Jooslandtot dijk graaf van den Nieuwekerkepolder, W. A. Kloet en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf C. Mesu, beiden te N.- en St. Jooslandtot dijkgraaf van den Johannapolder. P. Kodde en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf, C A. Polderdijk, beiden te N.- en St. Toosland tot dijkgraaf van den Molenpolder (N.- en St. Joosland), C. Baas Sr. en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf S. Janse, beiden te Nieuw en St. Joosland; tot gezworene van den Stop peldijkpolder, F. L. Borm te Boschkapelle (Vogelwaarde)tot gezworene van den Zuid- dorpepolder-Noorddeel, A. Ph. Buijsse te Zuid- dorpe; en tot dijkgraaf van den Zuiddorpe- Zuiddeel of Zijpepolder, A. C. van Waes te Zuiddorpe. MIDDELBURG. H. N. S. werd geverbali seerd, daar hij in het bezit werd gevonden van buiten omloop gestelde munten. De munten werden verbeurd verklaard. F. J. P. alhier kocht kleeding en andere textielgoederen tegen te hooge prijzen in, zonder afgifte van punten of zonder gebruikmaking van andere distri butie-bescheiden. Proces-verbaal werd opge maakt. J. M. H. alhier verkocht een 2e handskachel tegen te hoogen prijs, waarvoor hij werd geverbaliseerd. KLOETINGE. De muziekvereeniging „Ex celsior", dir. Jac. den Toonder, hoopt Zater dag 1 Juli a.s. des avonds 8 uur haar tweede zomeravondconcert te geven. Hetzelfde pro gramma dat was aangekondigd voor het con cert van 17 Juni, dat toen niet is doorgegaan, zal worden uitgevoerd. ÏJZENDÏJKE. Toen de postbode J. de L., Dinsdagmorgen per rijwiel de post naar de tram op de Pyramide bracht, werd hij onder weg door drie gemaskerde personen aange vallen. Ze duwden hem een prop in den mond en bonden zijn handen en voeten vast en legden hem achter de struiken naast den weg sonen met meeneming van de postzakken. DONDERDAG 29 JUNI 1944. Want ook Christus is eenmaal om de zon den gestorven als rechtvaardige voor onrecht- vaardigen, opdat Hij u tot God zou brengen. 1 Petr. 3:18a. Lezen: Hand. 16: 1124. Zon op 5.27, onder 22.08. Maan op 14.33, onder 2.04. Volle m. 6 Juli, laatste kwart. 12 Juli. De Kerk, die zich stelt onder God^ gebod, mag zich ook gesteld weten onder Gods be lofte, ook nu. God Zelf zorgt voor haar hulp. De poorten der hel zullen haar niet overwel digen, als zij haar verwachting alleen stelt op haar Hoofd en Heer. Van haar zal nog gel den, wat Revius beleed, in een anderen tijd van verdrukking: Een aambeeld is de kerk; wanneer ze wordt geslagen Zoo doet ze anders niet dan dulden en ver dragen. Maar al de hamers, die op dezen aambeeld slaan, Zijn zelve op het lest te pletteren gegaan. Ds H. C. TOUW. NED. HERV. KERK. Beroepen: re Cothen, U. (toez.), G. J. de Bel, em. pred. te Warmond. Bedankt: voor Huizen, H. Harkema te Wijk bij Heusden. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Twijzel, M. A. J. v. Putten, hulppred. te Lut- ten a. d. D. REM,. BROED ERSCH. Aangenomen naar Vlaardingen (2e pred. pl.), mej. H. C. Luyt te Schoonhoven. vervoer een nieuw artikel 13a toegevoegd, In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. Joos de Moor, overleden op 10-2-1618. Ook thans weer strijden Nederlanders Vice-admiraal. Blokkade Duinkerken voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. O-H-P m. meer is overeengekomen of wettelijk vastgesteld (het in voor- gaanden zin bedoelde geval) is verboden, terwijl overtreding zal kunnen gestraft worden met een geldboete van ten hoogste 1588. Spaansche galeien 1603. 50.000 gulden. O-H-P m. De secr.-gen. van het dept. van Financiën zal overigens de GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! bevoegdheid hebben zoowel m ihet algemeen als vöor een bepaald geval uitzonderingen op de bepalingen van het besluit 00 derhalve m voor de toekomst van Uw Volk toe te staan, uiteraard eerst nadat het zal zijn afgekondigd. en meJdt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Hierover zullen t.z.t. nadere mededeelingen volgen. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat de bepalingen van geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te het 'besluit ter vporkoming van opdrijving van hypotheekrenten Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der onverminderd van kracht blijven. Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. AFSCHEID EN INTREDE. Na te zijn bevestigd door Dr R. Bijlsma van Charlois met Ezech. 33:7, deed cand. C. L. Verbaas, gekomen van Oostwold (Old.) zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. van Schipluiden, spre kende over Hebr. 13: 14. Na te zijn beves tigd door Ds L. Buenk van Veessen met 1 Sam. 10:1, deed cand. P. Dijkstra, gekomen van Haskerdijken, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. van Vorchten, sprekende over 2 Cor. 2:17. EMERITAAT. Ds T. Ferwerda, Geref. pred. te Amsterdam, is voornemens tegen 1 April 1945 met emeritaat te gaan. Voorheen diende hij de gemeenten Monnikendam en Vlissingen. Sinds 1913 staat hij te Am sterdam. Emeritaat is verleend aan Ds H. Bogers pred. der Ned. Herv. Gem. te Achlum en aan Ds J. J. S. Steenmeyer, pred. der Ned. Herv. Gem. Je Oost-Vlieland. DE SCHORSING VAN PROF. Dr. K. SCHILDER VERLENGD. In haar voort gezette zitting heeft de generale synode der Geref. Kerken een voorstel om de schorsing van Prof. Dr K. Schilder als hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en als eme ritus-predikant van de kerk van Rotterdam- Delfs'haven nu de termijn van 3 maanden afliep op te heffen verworpen met 37 tegen 7 stemmen. Met 31 tegen 14 stemmen (van de aanwezige prae-adviseerende hoogleeraren stemden er 4 voor en 4 tegen) nam de synode, overwegende dat het wenschelijk moet geacht worden nog eenmaal een ernstig vermaan tot Prof. Schilder te doen uitgaan, het besluitle. de schorsing van Prof. Schilder met één maand te ver lengen, in de hoop dat hij, na het einde van dien termijn, van genoegzame 'toenadering (in overeenstemming met het schorsingsbesluit) zal hebben blijk gegeven; 2e. aan het moderamen op te dragen aan Prof. Schilder een ernstig woord van vermaan te, richten, en indien het alsnog mogelijk zou blijken, met hem een samenspreking te hebben (eventueel met de 3 deputaten) en 3e. van dit besluit onder toezen ding van het rapport, kennis te geven aan Prof. Dr K. Schilder, aan Curatoren der Theol. Hoogeschool, aan den kerkeraad van Rotterdam-Delfshaven, aan de classis Rotter dam en aan den kerkeraad van Kampen, en voorts kennis te geven aan alle kerkeraden van de Geref. kerken in Nederland. De synode besloot met alg. stemmen dat in dien door onvoorziene omstandigheden zij na het verstrijken van deze maand niet kan bijeen komen, de schorsing zal doorloopen totdat zulks wel het geval zal zijn. Zij bepaalde in verband met een en ander haar volgende zitting op Maandag 24 Juli a.s. Prof. Dr D. Nauta bracht rapport uit over een schrijven van den kerkeraad van Papen- drecht. De synode besloot aan dezen kerke raad een ernstige berisping toe te dienen. Dr A. D. R. Polman van Bolsward bracht rapport uit. over de samenspreking met de commissie uit de classis Rotterdam, die 16 Juni j.l. plaats vond, eveneens in verband met de zaak-Schilder. De classiéale commissie kon al leen maar schriftelijk met Prof. Schilder van gedachten wisselen. De commissie der classis stemde toe dat Prof.' Schilder zijn antwoord niet met ronde woorden gaf maar zij zou daar van de verantwoordelijkheid toch niet gaarne op Prof. Schilder geschoven zien. De deputa ten der synode bespraken nader den voorslag der classicale commissie en stelden aan de synode voor nog geen beslissing te nemen maar het antwoord van Prof. Schilder nader af te wachten om een onderzoek in te stellen of daarin ook elementen voorkomen die nader bezien kunnen worden. Met alg. stemmen be sloot de synode dienovereenkomstig. De synode sprak daarbij uit dat het feit dat prof. Schil der niet met de deputaten kon samenspreken voor zijn rekening blijft, maar dat zijn ant woord zeer onbevredigend moet worden ge acht, aangezienbij hem van eenige toenade ring niets valt te bespeuren. Prof dr G. M. den Hartogh bracht rapport uit over het schrijven van die kerkeraden die aan de synode bericht hebben, dat zij bezwaar hadden de jongste brief, die van de synode aan de kerken in betrekking tot h"t conflict met Prof. Schilder is uitgegaan van den kan sel voor te lezen. De synode sprak uit, dal zij met leedwezen van het besluit van de be trokken kerkeraden heeft kennis genomen. Daarna is de synode tot 24 Juli a.s. uiteen gegaan. KERKELIJKE EXAMENS. Het prov. kerkbestuur van Overijssel heeft tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten dhrn C. v. 't Riet te Leiden en W. R. de Boer te Holwerd, resp. cand. aan de R. U. te Utrecht en te Groningen. ARNEMUIDEN. De heer J. Groeneveld, Chr. Onderwijzer alhier, heeft voor een be noeming naar Kaatsheuvel (N.-Br.), die eerst was aangenomen, thans bedankt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1