WOENSDAG 28 JUNI 1944 58c Jaargang, No, 227 FEUILLETON altijd maar één beilliting kan vallen. Hoe deze OFFICIEELE BERICHTEN BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN Economische Rechter te Middelburg. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Abonnementsprijs per kwartaal 2.73per maand 0.91. Losse nummers 6 cent. PANTSERSLAG BIJ TILLY. - STER KE GEALLIEERDE AANVALLEN IN ITALIË. - SOWJET-TROEPEN VAL LEN MET MASSALE KRACHTEN AAN. - DUITSCHE DIVISIES TREK KEN ZICH BIJ WITEBSK TERUG. - DUITSCHE HULP AAN FINLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Cherbourg werd den geheelen dag in enkele steunpunten met de grootste verbit tering gevochten. Pas tegen den avond ge lukte het den tegenstander, die in de bloedige straatgevechten zware verliezen leed, zich in het bezit van een groot deel der stad te stel len. Eenige van onze weerstandsnesten vechten daar nog steeds met voorbeeldige dapperheid. In het arsenaal en in een aantal marinesteun punten houden de dappere bezettingen stand tegen alle vijandelijke stormaanvallen. Ook hier leed de tegenstander zware verliezen. Land- en kustbatterijen der eigen gevechtsgroep op het schiereiland ten N.W. van Cherbourg onder steunden de verdedigers der stad met goedlig- gend artillerievuur. Marinetroepen der kust batterijen en der berichten- en landdienst- bureaux alsmede op het land in den strijd geworpen scheepsbemanningen hebben zich bij de gevechten om Cherbourg onder het opper bevel van den marinecommandant van Norman- dië, schout-bij-nacht Hennecke, en onder lei ding van den havencommandant van Cherbourg fregattenkapiteir. Witt, bijsonder onderschei den. De marinekustbatterij Yorck bracht voor Cherbourg een lichten kruiser tot zinken. In het gebied van Tilly breidde de vijand zijn aanvallen op andere sectoren uit. Den ge heelen dag duurden de zwaarste infanterie- en pantsergevechten voort. De vijand, die door tegenaanvallen tot staan werd gebracht, kon slechts weinig terrein winnen. Voor de monding van de O r n e dwongen onze kustbatterijen verscheidene transport vaartuigen van koers te veranderen. Den laat- sten tijd werden talrijke door middel van val schermen neergelaten vijandelijke sabotagetroe- pen in het Fransche gebied na gevechten ver nietigd. Zwaar storingsvuur van „V 1" lag opnieuw op het stadsgebied van Londen. In Italië zette de tegenstander zijn ster ke doorbraakaanvallen voort. Ondanks sterke artillerie- en pantserondersteuning kon hij slechts op eenige plaatsen aan den uitersten Westelijken vleugel enkele kilometers naar het Noorden opdringen. Op het geheele overige front tot aan het Trasimeensche meer behaal den onze troepen onder tropische hitte een vol ledig afweersucces. Bij de gevechten ten Noorden van Gros- s e t o heeft zich een gevechtsgroep onder luit.- kol. Ziegler bijzonder onderscheiden. De dap pere commandant vond hierbij den heldendood. In den middensector van het O o s t e 1 ij k front staan onze dappere divisies in het ge bied van Bobroeisk, Mogilev en O r s j a in heftige afweerstrijd tegen de met massale krachten aanvallende Sowjettroepen. Ten Westen en ten Zuid-Westen van W i - t e b s k trokken zij zich al vechtende op ueuwe stellingen terug. Ten Oosten van P o 1 o d s k stortten tal rijke door pantserwagens ondersteunde aan vallen der bolsjewisten ineen. Ten Zuidoosten van P 1 e s k a u ruimden onze grenadiers een penetratie van den vorigen op en sloegen zij herhaalde tegenaanvallen der bolsjewisten af. Aan het Finsche front vernietigden Duitsche slagvliegtuigen 23 vijandelijke pant serwagens. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen voerden in den afgeloopen nacht geconcentreerde aan vallen uit tegen de .spoorwegstations Briansk en Klinzi, welke uitgebreide branden en ontploffingen veroorzaakten. Een Amerikaansche formatie bommenwer pers viel gisteren in den voormiddag buiten wijken der stad W e e n e n aan. Er ontstonden schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Duitsche en Hongaarsche luchtver dedigingsstrijdkrachten vernielden 54 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 46 viermotorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op plattelands gemeenten in het gebied van Göttingen. De strijd aan drie fronten. Thans wordt alles op alles gezet. De ernst van den toestand. (A.N.P.) Men kan thans zeggen, dat het Europeesche continent tusschen het Trasimeen- sche meer en Wiborg, tusschen Witebsk en THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 89) _o_ „Goed geslapen?" vraagt zij, als Paul aan de ontbijttafel zit. „Dat gaat wel", is het antwoord. „Niets van de vliegtuigen, die overtrokken, gehoord?" informeert Meinsma. „Ja, dat wel. Ik sliep weinig." „Nou, dat zal wel beter worden. Kent u Sneek en omgeving? Anders moet u vanmid dag^ maar eens met uw verkenningstochten beginnen", praat zij er overheen. „Ja, dat kan ik wel 's doen." Langer zijn de antwoord-zinnen niet; Memsma en zijn vrouw kijken elkaar met een vragenden blik aan. Gisteravond was hij oo monter en nu weer zoo gesloten? Ze laten evenwel niets merken, beëindigen het ontbijt gauw; dan gaan de twee mannen den winkel in, een lange pijpelade met aan weers zijden boekenkasten tot aan het plafond. Achter in het magazijn staan groote pak ketten. „Juist aangekomen nieuwe uitgaven", legt Meinsma uit. „Zou jij ik mag toch wel „jij en jou" zeggen? die willen uit pakken en vast ordenen? Hier heb ik defac- mren. Er zit heel wat theologisch goed bij. t zal je misschien extra-interesseeren. Cherbourg een gigantisch slagveld geworden is, waar op onbarmhartige wijze over het lot van Europa zal worden beslist. Niets en nie mand wordt gespaard. Te Berlijn, dat ook in deze dagen front- stad is, gaat het leven echter rustig verder. Die rust wordt ongetwijfeld gestimuleerd door de koelbloedigheid, de vastberadenheid en de zelfverzekerdheid, waarmede de opperste lei ding van het Rijk haar maatregelen neemt. Men zal dan ook goed doen bij alles wat in de komende we ken gebeurt, en dat zal zéér veel zijn, te bedenken, dat thans alles op alles wordt gezet. Daarom zal de opperste Duitsche leiding ook genoodzaakt zijn in de toekomst de radi caalste maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om de overwinning te behalen, maatrege len, die, dat staat nu reeds vast, ten deele zul len bestaan uit militaire verrassin gen van sensationeelen aard. VI was slechts het begin. De beschouwingen, die uit de Duitsche hoofd stad zijn ontvangen, spreken alle over den ernst van den militairen toestand. De ANP- correspondent zegt, dat van de Duitsche weer macht een schier bovenmenschelijke taak wordt verlangd. Het is voornamelijk de ontwikkeling aan het Oostfront, waarover Berlijn alleszins ernstig oordeelt. De successen die de roode troepen reeds in de eerste dagen van hun zomeroffensief hebben behaald, worden geka rakteriseerd als „niet te verwaarloozen". Het front in Wit-Rusland heeft zich thans uitgebreid tot een breedte van bijna 400 km. Witebsk is van het noorden en zuiden uit overvleugeld en vervolgens omsingeld, waar mede het lot van dit bolwerk, dat zoo lang tegen alle aanvallen heeft stand gehouden, vrijwel 'bezegeld was. De Duitschers hebben zich dan ook uit de stad terug getrokken om zioh al strijdende een weg naar achterwaart- sche linies te banen. Het geheele front tegen over Orsja, Mogilef en Bobroeisk, de reeks van sterke Duitsche bolwerken tus schen Witebsk en .het moeras-gebied, is thans in beweging. „Met terzijde stelling van vrijwel alle pro paganda constateert men thans in militaire kringen, zoo schrijft de ANP-corespondent, dat men op verschillende fronten terrein heeft moeten prijsgeven, doch voegt er tegelijk aan toe, dat dit alles slechts een begin vormt van het beslissende stadium, dat nog geen defini tieve beoordeeling toelaat." Overigens wijst men er te Berlijn op, dat de tegenstander nog vrij ver van de eigen Duit sche grenzen verwijderd is en dat men nog veel terrein kan prijs geven voor deze gren zen .bereikt zijn. De ernst van de fase, waarin de oorlog thans is gekomen, staat, aldus het Alg. Hdbl., in al haar duidelijkheid het Duitsche volk voor oogen. Duitschland weet, dat het in den stormloop, welke Geallieerden en Sowjets thans hebben ingezet, om zijn bestaan gaat, en dat het marschdoel van beide tegenstanders Berlijn is. Indien Duitschland den Sowjet-Russischen en den Geallieerden opmarsch 'tot staan wil brengen en het invasieleger wil verslaan, dan moet het, zoo verklaart men te Berlijn, zijn hoofdmacht op het beslissende oogenblik op de juiste wijze in den strijd werpen en op deze wijze een voor Duitschland gunstigen keer in den oorlog bewerkstelligen. De Berlijnsche correspondent v. d. N.R.C. schrijftDe steeds zwaarder wordende druk, welken de geallieerden thans aan drie zijden op het Duitsche front oefenen, de strekking van de commentaren in de Berlijnsche politieke en militaire kringen en de ontwikkeling van de laatste dagen vooral, hebben hun inyloed op de aldaar heerschende stemming niet gemist: Zij is, zooals een Duitsch persbureau vast stelde, ernstig. De successen van de Amerika nen in Cherbourg en van de Sowjet-Russen, die er in slaagden van Mogilew naar het Wes ten terrein te winnen en door een tweevoudige actie van het Noord-Oosten en het Zuid-Oos ten uit Witebsk te omsingelen, worden niet verheeld. Men gelooft, dat in dé komende dagen de gevechten in Normandië aan hevigheid zullen toenemen. Voor de mondingen van de Orne en Dives zouden de geallieerden althans 350 schepen hebben samengetrokken. .„Op 22 Juni is de ring gesloten dien de tegenstandèrs in Teheran hebben gesmeed", al-' dus schrijft een militair criticus. „Wij zien de veldslagen in het Westen, Oos ten en Zuiden als een eenheid, omdat daarin 'kWed, dat we daar nog samen weieens over zullen boomen, want het is mijn ge woonte eerst te lezen wat ik verkoopen moet. Dan kan je de menschen tenminste eerlijk adviseeren. Al moet je soms wel een pietsje huichelen, want rommel, dat er soms bij is, man 1 Die dominees, nou, die maken er dikwijls een potje vanl Ja, ik heb al veel met ze te stellen gehad 1 De goeie niet te na gesproken, hoor 1" „Zool" zegt Paul effen en Meinsma meent te zien, dat hij een beetje ontstemd is, maar zich goedhoudt. „Goed zoo, jongengrinnikt Meinsma in zichzelf. „Laat je maar uit je tent lokken, dan weten we gauw wat voor vleesch we in de kuip hebben." Het blijft dien morgen stil in den winkel en Paul heeft rustig gelegenhpid de boeken uit te pakken en door te bladeren. Er is mooi ,goed bij. Werken over de nieuwe theologie, bijbelverklaringen, dichtbundels en zoo meer. Paul leest er in, soms vele bladzijden ach ter elkaar, en als de stem van mevr. Mein sma, die roept, dat ,,de koffie klaar is", hem tot de werkelijkheid terugroept, voelt hij on der het binnengaan, dat hij een strak hoofd heeft, maar dat hij verlangt verder te gaan. En het i" hem even wonderlijk te moede. Hoe lang was het geleden, dat hij zulke boe ken in handen had? Maar terstond verkilt het weer in hem(Wordt vervolgd.) beslissing er moet uitzien, wil het Rijk niet ondergaan, dat weet de Duitsche soldaat: of, naar de militaire woordvoerder te Berlijn in het licht stelde, het gaat nu voor Duitschland om alles." Duitsche militaire hulp aan Finland, (D.N.B.) De Rijksminister van Buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, heeft een bezoek gebracht aan de Finsche regeering. Tijdens dit bezoek werden de voor Duitsch land en Finland van .belang zijnde kwesties en in het bijzonder de door de Finsche regeering naar voren gebrachte wensch .naar gewapende hulp besproken. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard aan dezen wensch van de Finsche regeering te voldoen. De besprekingen, die tusschen Rijksminis ter Von Ribbentrop eenerzijds en president Ryti en den Finscben minister van Buitenland- sche zaken, Ramsay, anderzijds, plaats vonden, werden gedragen door den geest van wapen broederschap tusschen de legers en de vriend schap tusschen de beide volken. Volledige over eenstemming der opvattingen van de rijksre- geering en van de Finsche regeering werd op alle punten bereikt. Kcte Berichten. Naar de zender Tokio meldt, is door lichte vijandelijke vliegtuigen het eiland Omia ('t vroegere Guam) aangevallen. De Ja- pansche strijdkrachten schoten 16 toestellen neer. (D.N.B.) Het Finsche weermachtsbericht van 26 Juni meldt: Op de Karelische Landengte viel de vijand gisteren wederom met krachtigen steun van artillerie en gebruik van groote pantserforma ties onze stellingen aan tusschen de bocht van Viipuri en Tali. Ondanks taai verzet van onze troepen gelukte het den vijandelijken pantser strijdkrachten op twee punten door onze stel lingen te breken. Het gros van onze infanterie handhaafde echter de steunpunten en grendelde den vijand van zijn pantserstrijdkrachten af, die in een tegenaanval door onze pantsertroe pen vernietigd werden. De Britsche verliezen in Italië sedert de landing tot den val van Rome zijn door Churchill opgegeven als 73.122 man, waarvan 47.966 gewonden. (DNB). Boedapest is Dinsdagochtend door ge allieerde bommenwerpers aangevallen (DNB) Amerikaansche formaties bommenwer pers hebben in de ochtenduren van Maandag boven het gebied van Weenen door het op treden van Duitsche luchtverdedigingsstrijd krachten 'n gevoelige nederlaag geleden. Vol gens tot dusver ontvangen berichten werden 40 toestellen, waarvan 25 viermotorige bom menwerpers, neergeschoten. De felle lucht gevechten duurden voort tot boven de be bouwde kom van Weenen. BERLIJN (Interinf). Bij de vluchten van Amerikaansche formaties bommenwer pers naar Hongaarsch gebied zijn door Duit sche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijd krachten, volgens een voorloopig bericht, min stens 22 Am. toestellen neergeschoten. Het afweervuur in het gebied van Boedapest was zeer hevig. Door treffers van het afweerge schut alleen werden bij de actie der Am. for maties 8 vliegtuigen vernield. MILAAN. Angelsaksische bommenwer pers hebben in den loop van Maandagoch tend hoofdstad en gebied van de neutrale re publiek San Marino in vier opeenvolgende golven met bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber bestookt. Tot dusver zijn 40 dooden en 60 zwaar gewonden te betreuren. De stad vertoont zware verwoestingen. De dom en de bibliotheek werden geheel ver nield. Talrijke historische gebouwen werden verwoest. Woonwijken der burgerbevolking werden zwaar getroffen. Luit. Lord Lascelles, een neef van den Engelschen koning en oudste zoon en erfge naam van Lord Harewood, is volgens den Britschen berichtendienst gewond in .krijgs gevangenschap geraakt. Rigoureuse controle op allen warenuitvoer naar Duitschland. Van 1 Juli 1944 af zal alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigou reuse controle worden onderworpen. Wie goederen, van welken aard ook, per spoor, per expediteurs, met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale ver gunning hebben verkregen. Op de regeling bestaan slechts twee uit zonderingen, waarbij goederen zonder speci ale vergunning uitgevoerd worden, n.l. a) kolen en cokesb) goederen, die tot de reisbagage behooren en als reisbagage wor den opgegeven. De bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer moeten bij de verzendpapieren wor den gevoegd. De formulieren voor den uitvoer van goe deren, vallende onder het ressort van de in stanties voor den landbouw en de voedsel voorziening, worden op de reeds gebruikelij RENTE HYPOTHEKEN. Zoowel voor eerste als voor verdere hypotheken is een minimum-rente van 4 'pet. 's jaars verschul digd. Een wettelijke regeling dienaangaande wordt eerlang afgekondigd. GESLOTEN SEIZOEN VOOR BE PAALDE TAKKEN VAN SPORT. De secr. gen. van het dept. van Opvoeding, W. en K., heeft zich tot de burgemeesters van alle ge meenten in Nederland gewend met het ver zoek er aan mede te werken, dat in hun ge meenten gedurende het gesloten seizoen voor een bepaalden tak van sport geen gelegen heid tot het spelen van wedstrijden wordt geboden. Opdat ieder volledig ingelicht zal zijn be treffende de takken van sport, waarvoor een gesloten seizoen is ingesteld, alsmede den duur daarvan, volgt onderstaand een volledi ge opgave Voetbal 15 Juni15 Aug.; rugby 1 Mei1 Oct.; tafeltennis 1 Juni1 Sept.; hockey 8 Juni25 Aug.; biljarten 15 Juni15 Aug.; boksen 15 Jni15 Sept.; handbal 15 Juni 15 Aug.; korfbal 15 Juni15 Aug.; kracht sport 1 Juli1 Sept.; cricket 1 Oct.1 Mei; honkbal 1 Oct.15 April; kaatsen 1 Oct.1 Mei; kano 1 Oct.1 April; roeien 15 Oct. 1 April; tennis 15 Oct.—1 April; zeil- en mo- torbootsport IS Oct.15 April; wielrennen, 1 Nov.1 Maart; athletiek 15 Nov.15 Febr. STRAF VOOR LOONOVERTREDERS De gemachtigde voor den Arbeid zal thans zelf straf kunnen opleggen zoowel aan hen, die zonder toestemming de loonen hebben verhoogd of lokloonen hebben aangeboden of betaald, als aan hen, die zich niet houden aan de minimum- en maximum-bepalingen in de geldende loonregelingen. Deze administratief rechtelijke straf zal kunnen bestaan uit een geldboete van ten hoogste f 25.000. Dit maxi mum kan echter worden overschreden, indien het gaat om 'ten onrechte betaalde of inge houden loon- of salarisbedragen dan wel uit- keeringen. Alsdan kan namelijk het maxi mum worden verhoogd tot het drievoud van bedoelde bedragen. In geval de Gemachtigde de voorkeur geeft aan een strafvervolging boven een admini stratiefrechtelijke procedure, zendt hij de ver eischte stukken, vergezeld van een klacht, door aan den Officier van Justitie, Verduisteren van 25 Juni15 Juli: 's Avonds van 22.00 u., 's Morgens tot 5.30 u. Benoemd totgezworene van het wa terschap Goessche c.a., D. M. Rouw te Goes tot dijkgraaf van het waterschap Absdale c.a. C. H. M. Plasschaert en tot gezworene L. F. Pauwels, beiden te St Jansteen; tot gezwo rene van den Clingepolder, L. P. Bleijenberg të Clinge; tot dijkgraaf van den Groot-Kiel- drechtpolder, A. C. J. de Deckere en tot ge zworene J. F. E. Buijsrogge, beiden te Clinge tot gezworene van het waterschap Ferdinan- dus, Th. B. van Daele te Koewachttot ge zworene van den Nieuw-Kieldrechtpolder, C. A. van der Aa te Clinge; en tot gezworene van den St Jansteenpolder, C. L. Inghels te St Jansteen. MIDDELBURG. Schutte-vaer. De afd. Middelburg van de Schippersvereeniging Schuttevaer hield Zaterdag haar jaarvergade ring onder leiding van den voorz., dhr P. de Vos. De voorz. herdacht in zijn openings woord het overlijden van dhrn A. C. de Vos en J. L. F. de Groof, resp. oud-voorz. en eerelid en gewoon lid der afd. Beide heeren stonden steeds op de bres voor de vereen, en haar streven. Dhr J. Vermeulen, secr.-penn., bracht ver slag uit van de door de afd. in het afgeloo pen vereenigingsjaar verrichte werkzaamhe den en daarna van zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat de rekening sloot met een klein batig saldo. Tot lid van het bestuur werd herkozen dhr Vy. van Ouwerkerk. Hét bestuur zal verschil lende punten, betreffende de scheepvaart, die naar voren werden gebracht, bij de bveoegde instanties ter sprake brengen. GOES. Aan de Heernisseweg is een konijn ontvreemd. De administrateur J. B. deed bij de po litie aangifte van diefstal van een geldsbe drag, groot f 120, wat iemand uit zijn bureau had gehaald, Al spoedig viel de verdenking op den loopjongen C. P. uit 's-Heer Arendsker- ke. Nadat de politie hem aan den tand voel de, bekende hij tenslotte den diefstal bedre ven te hebben. Ook L. v. d. S. beklaagde zich bij de poli tie erover, dat men uit een kastje in de keu ken van zijn woning een biljet van f 25 zou i gestolen hebben. Een ingesteld onderzoek leidde evenwel tot niets. Nog zijn er ten na WOENSDAG 28 JUNI 1944. Het is beter te lijden, indien de wil van God dit eischt, goed doende dan kwaad doende. 1 Petr. 3: 17. Lezen: Hand. 16: 1—10. Zon op 5.26, onder 22.08, Maan op 13.27, onder 1.46. Ie kw. vandaag, volle m, 6 Juli. Vooruit-komen, het-goed-hebben, tegen-al- les-verzekerd-zijn, algemeene ontwikkeling, hierin loopt voor velen het leven en streven samen en het beteekent een schok, als dit alles niet blijkt vast te staan, maar geheel in de lucht te hangen. Wat blijft daarbij dan over van geestelijk goed, van innerlijk bezit, van datgene, wat onvervreemdbaar is? Prof. Pr W. J. AALDEPS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Schoonhoven, A. P. v. d. Kooy te Aalstte Vrouwenpolder-Gapinge (toez) J. J. P. Valeton, cand. te Glanerbrug; te Id- segahuizen c.a., S. Molenaar, cand.te Drumpt (toez.), J. Veen te Kerkwer- ve en Serooskerke (S.). Aangenomen: naar Echteld, P. Zwa german te Driebergen. Bedankt: vpor Eist (U.), A. Baren- drecht te Westbroek; voor Zuid-Scharwoude M. J. W. Zevenboom te Berkenwoude. EV. LUTH. KERK. Bedankt: voor Alkmaar, G. J. Lindijer te Harlingen. Prof. Dr K. SCHILDER. Naar verluidt, heeft de Generale Synode der Geref. Kerken de schorsing van Prof. Dr K. Schilder met één maand verlengd tot 23 Juli a.s. TERNEUZEN. De kerkeraad der Nederl. Herv. Gem. alhier heeft tot jeugdleider be noemd dhr Bosma, thans als zoodanig werk zaam te Eindhoven. Met deze benoeming wordt een begin gemaakt met den arbeid on der de buitenkerkelijke jeugd. Tot dusverre zijn het slechts enkele groote gemeenten (stadsgemeenten), die een officieel kerkelij ke jeugdleider hebben. In Zeeland is Terneu- zen de eerste gemeente. deele van J. P. zes roilen betondraad gesto len. 'Een schooljongen „amuseerde" zich met het werpen van steenen naar de jonge eenden in onze vesten. De'dierenbeul werd in zijn kraag gepakt door een Duitschen officier, die hem naar het politiebureau bracht. F. M. deed aangifte van mishandeling, ge pleegd door J. V., beiden alhier. Proces-ver baal is opgemaakt. Politioneele waarschu wing werd uitgereikt aan J. S. voor het ver voeren op 'n rijwiel van meer dan één persoon. saties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goederen kunnen bij alle spoorwegstations, bij alle ex- 0pediteurs en bij de drukkerij Elco in Amster- ke wijze door de Nederlandsche marktorgani- dam worden verkregen. In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. tsmmmmm Jhr. Pieter van der Does, 15621599. Ook thans weer .strijden Nederlanders In 1588 vice-admiraal. Expeditie naar voor Europa's vrijheid ter zee, in Spanje met een vloot van 73 schepen trouwe verbondenheid met hun Duit en 8000 koppen. Landing op Canari- sche kameraden. O-H-P m. sche eilanden met verovering van Alle- gona. O-H-P m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gij U derhalve hi voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Zware ontploffing te Dor drecht. (ANP). Een groote ramp heeft Maandagmiddag om kwart voor vijf Dordrecht getroffen. In de gebouwen van de commanditaire ven nootschap Kalkfabriek voor heen Van Dijk Co., gelegen aan den Lijnbaandwarsstraat had op dat tijdstip een ex plosie plaats, waarvan de gevolgen verschrikkelijkwa- r e n. Van een persketel van 20 m lengte en 2 m hoogte was een deksel afgeschoten, waardoor de geheele ketel met enorme kracht van zijn fundament werd'gerukt. Het gevaarte schoot door de fabrieksmuren, in de daarvóór gele gen huizen van het Viermolenhof, daarna door eenige huizen aan de Lijnbaan, schoof over deze straat en verwoestte aan den over kant nog een huis. Vijf panden werden totaal vernield en twee gedeeltelijk. Onder de puin- hoopen lagen talrijke slachtoffers. In de fabriek zelf werden vier man op slag gedood, terwijl uit de resten der woonhuizen 7 bewoners levenloos werden te voorschijn gebracht. Vier zwaar gewonden en 3 lichtge wonden werden naar de ziekenhuizen ver voerd, terwijl nog 9 personen minder ernstig werden gewond. De opruimingswerkzaamheden werden ter stond ter hand genomen en duren nog steeds voort. De namen der slachtoffers zijn: uit de fabriekC. de Boer, PapendrechtA. van Prooyen, Rotterdam; J. Zondervan, te Dor drecht en J. J. F. van Donkelaar, volontair, Dordrecht. Uit de huizenmevr. S. de Vroo- men,Dordrechtmevr. A. van der Schalie, Dordrechtmevr. G. de Wit, Dordrechtde heer J. van Lelieveld, Dordrecht en de heer P. Schot, Dordrecht. In het ziekenhuis overleden heden nog de heer C. Wouters, Rotterdam en mevr. W. van der Schalie, Dordrecht. Niet op den trein sprin gen! Het 17-j. meisje R. Huismans, wonen de te 's-Hertogenbosch, kwam, toen zij in een rijdenden electrischen trein wilde sprin gen, te vallen. Zij geraakte tusschen trein en perron en was op slag dood. Clandestiene jenever gestookt. De politie heeft een inval gedaan in de woning van den edelsmid G. C. te Den Bosch, waarbij bleek, dat de smid naast zijn ambacht, zich bezig hield met het fabriceeren van spiritualiën. Hij had tot dit doel een zeer moderne installatie in elkaar gezet. De voorraad clandestien gestookte jenever, welke de politie er aantrof, was zoo groot, dat er een vrachtwagen aan te pas moest komen om deze naar het bureau over te brengen. De edelsmid, die aan diverse caféhouders zijn dranken verkocht, is in arrest gesteld. Gasverstikking. Te Groningen zijn twee 3-jarige kinderen, die alleen waren achtergelaten, door gasverstikking om het leven gekomen. Een van de kinderen heeft vermoe delijk spelenderwijze het gaskraantje geopend. Ge va ax lijk speelgoed. Zaterdag had de 14-j A. v. d. Hoeven, wonende te Eindhoven, een projectiel van klein formaat, vermoedelijk een pistoolpatroon, gevonden en trachtte dit met een schaartje te openen. Het gevaarlijke speel goed spatte uit elkaar en de jongen liep ernstige verwondingen aan het gelaat en oogen op. Van zijn linkerhand werden twee en van zijn rechterhand eén vinger afgerukt. De jongen is naar het Binnengasthuis overgebracht. B o t s i n'g tusschen vrachtauto's. Zaterdag morgen kwamen twee vrachtauto's, waarmee arbeiders werden vervoerd, op den Soestdijkerstraatweg nabij Hilvercum met elkaar in botsing. Eén der auto's kwam hierdoor op een rijwielpad terecht, waardoor een passeerende wielrijder, de 54-j W. Schinkel, te Bussum, werd aangereden en op slag gedood Een 30-tal arbeiders werd min of meer ernstig gewond. Zitting van 27 Juni 1944. A. Vijfwinkel, 44 j„ beambte Landbouw-Crisis-Organisatie, te Goes, thans gedetineerd, wegens het feit dat hij meerdere malen in het tijdvak September—December 1943, optredende als marktadministrateur op slachtveemarkten, en als zoodanig vertegenwoordigde het bedrijfschap voor Vee en Vleesch, op zettelijk in een zakboekje van den rundveehandelaar P. de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1