ZATERDAG 24 JUNI 1944 58e Jaargang, No. 224 VOOR DEN ZONDAG BINNENLAND DAGKALENDER OFFICIEELE BERICHTEN KERK EN SCHOOL MIDDELBURGSCHE BRIEF CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ2.73; per maand ƒ0.91. Losse nummers 6 cent. verblijd zijnde, dat zij waren waardig geacht geweest om Zijns naams wil smaadheid te lijden. Handel. 541. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doe len in Oost-Engeland aangevallen. Sowjetoffensief begonnen. (A.N.P.) Officieele Duitsche militaire krin gen konden gisteren mededeelen, dat het roode ij tm leger in den centralen sector tot het groote I offensief is overgegaan In tegenstelling tot de oorspronkelijke verwachting, dat de Sowjet- handeld dus en schandelijk vernederd. Waarom? Alleen omdat ze bleven voortgaan met de evangelieprediking, hoewel het sanhedrin hun dit verboden had onder bedreiging met den dood. Ze leefden in de overtuiging, dat men Gode meer gehoorzaam moet zijn dan den menschen. Hoe hebben de apostelen deze smart en smaad nu opgenomen? Waren zij verwon derd, dat de Zaligmaker het toe ikon laten, dat Zijn trouwe dienstknechten zoo mishan deld werden? Of waren zij misschien zelfs op standig, alsof de Heere hun onrecht aandeed? Neen, zij waren verblijd. Zij zagen hun vernedering als verwaardiging. Het was hun tot vreugde, dat hun de hooge eer gegund was om te mogen lijden. Ze wisten, dat hun lijden niet zinloos was, niet tevergeefs, doch voor den naam van hun Heiland en Heere. Tot voordeel van de openbaring van Christus in de wereld, voor Zijn zaak, Zijn Konink rijk, Zijn eer. Heel de kerkhistorie leert het zoo duidelijk mogelijk, dat juist vaak door het lijden van Zijn volgelingen, de openbaring van den Za ligmaker, van Zijn heerlijke genade en ver lossende kracht, bevorderd is geworden. Dat is het geheim van het christenleven. Wij kunnen verblijd zijn zelfs in den zwaar- sten druk. Het is de wondere vreugde van het geloof dat wil leven en lijden voor Chris tus, Die eens voor ons leed en stierf aan het kruis. Gegeeseld en toch verblijd. We moeten zelf den Heere Jezus liefheb ben om dit te verstaan. Borssele-Driewegen. H. FRANSEN. Nair de Brusaeler Zeitung meldt, hebben de Engelschen een groot aantal bijzonder licht manoeuvreerbare jachtvliegtuigen in den strijd geworpen om door beschieting met de boord- kanonnen de projectielen nog in de lucht tot ontploffing te brengen. Een conferentie van hooge Britsohe officie ren en artilleriedeskundigen zou besloten bob ben, een groot aantal luchtdoelschepen en snel vuurkanonnen reeds ver voor de Zuidkust te stationneeren. Hevige gevechten in Finland. Aan het Finsche front bleef de druk der Sovjets ten Noordoosten van Wiborg voort duren. De bolsjewisten brachten daar twee kleine penetraties tot stand. Op bet Oostelijke deel van de Karelische landengte mislukten So:vjetpogingen om over de Vurokaen te trek ken. Op de landengte van Aunus hield de druk der Sovjets op Lutinaupelto aan en werd het bruggenhoofd ten Zuiden van Syvaeri ont ruimd. Op de landengte van Maeselkae hebben de Finnen zich op kortere verdedigingslinies teruggetrokken. Hierbij werd de stad Poven- taa prijsgegeven. Een Sovjet-aanval op de stel lingen bij Karmhumaeki werd afgeslagen. De Sovjet-Russen konden hun troepen op het Noordelijke deel van het eiland Koivisto ver sterken. Volgens een tot dusver niet bevestigd be- Twee kg aardappelen voor de komende week. Gedurende de week van 25 Juni t/m 1 Juli a.s. zal men op de bonnen Res. A 56, B 56, C 56, D 56 en E 56 twee kg, aardappelen per bon kunnen koopen. Houders van towlagkaarten voor bijzonderen arbeid kunnen op den bon Res. M 49 twee kg., op den bon Res. M 53 één kg, en op den bon Res. M 55 een half kg. aardappelen koopen, Met nadruk wordt er op gewezen, dat op deze bonnen pas Maandag 26.Juni aardappelen mogen worden gekocht of afgeleverd. Russische legerleiding haar offensief in het i rjcht zou het eiland Narvi door de boljewisten Zuiden in de richting van Roemenië en bezet zijn. GEALLIEERDE AANVAL OP CHER BOURG BEGONNEN. - ZWARE STRIJD IN ITALIË. - SOWJET-ZOMER- OFFENSIEF BEGONNEN. - DE JA- PANSCH-AMERIKAANSCHE ZEE SLAG ONBESLIST. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In Normandië-is de v ij and gisteren met sterke strijd- krachten overgegaan tot den aanval op het landfront van de vesting Cherbourg. Hevige gevechten, waarin sterke vijandelijke scheeps artillerie en luchtstrijdkrachten ingrepen, kwamen tot ontwikkeling, vooral aan het Z.O. en O. front van de vesting. Waar eenige van onze nesten van weerstand in het breed getrokken vestingfront verloren gingen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Kustbatterijen van leger en marine hebben den geheelen dag ingegrepen in de gevechten op den grond en treffers geplaatst op vijandelijke concentra ties van troepen en tanks. Aan de rest van het front van het landings hoofd zijn slechts plaatselijke gevechten ge leverd. zonder al te groote beteekenis. Onze artillerie heeft vijandelijke scheepsconcentra- ties en schepen, die gelost werden voor het landingshoofd, onder vuur genomen. Twee vrachtschepen werden getroffen, twee vijan delijke kanonneerbooten in de monding van de O r n e gedwongen den steven te wenden. In den afgeloopen nacht hebben gevechts- vliegers en torpedotoestellen 2 torpedoboot- jagers, een troepentransportschip met een in houd van 10.000 brt. en een vrachtschip met een inhoud van 8000 brt. in den grond ge boord. Twee kruisers, 2 torpedobootjagers, 3 vrachtschepen met een inhoud van 28.000 brt en 4 andere koopvaarders werden zwaar be schadigd. Boven de Normandische kust en de bezette Westelijke gebieden zijn gisteren 72 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Het storingsvuur op Londen duurt voort. In I t a 1 i heeft de vijand na voltooiing der hergroepeering gisteren opnieuw bijna het geheele front aangevallen. In het gebied ten N. van Grosseto slaagde hij er in na verbitterde gevechten ons front eenige km naar het Noorden terug te drukken. In alle overige sectoren werd de vijand met uiterst zware verliezen teruggeslagen. Ruim 30 ge pantserde gevechtswagens werden vernietigd of buitgemaakt. De derde brigade luchtaf weergeschut heeft in Italië in den tijd van 1 tot 20 Juni 114 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 69 tanks vernield. Sedert het begin van den vijandelijke aanval in Italië zijn 1046 vijandelijke tanks vernield of bu' - gemaakt. In 't Z. van hetOostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewisten aan de S t r y p a, ten N.W. van T a r n o - P o 1 en ten Z. van de P r i p e t mislukt. In den centralen sector hebben de bolsjewisten een aanvang gemaakt met de ver wachte aanvallen. De over een breed front met steun van tanks en slagkrui sers ondernomen aanvallen werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetraties werden in onmiddellijk ondernomen tegenaan vallen opgeheven. Ter weerszijden von W i- t e b s ik zijn nog verbitterde gevechten aan den gang. Ook tusschen Polozk en Nowors- J e w evenals ten N.O. van O s t r o w, heeft de vijand vrij sterke aanvallen ondernomen-, die vruchteloos bleven. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben een geconcentreerden aanval gericht op het vliegveld Nirgorod. 20 viermotorige bommenwerpers en groote voor raden benzine en munitie werden vernietigd. -Wonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen m den afgeloopen nacht bommen in het ge bied van Hamburg. wellicht Hongarije zou beginnen, schijnen de Sowj et-Russen thans hun aanvallen voor- loopig naar het Westen te willen richten. Het zwaartepunt van den Sowjet-Russischen aanval ligt bij O r s j a, waar de Sowjet-Rus- sisohe legerleiding om te beginnen een divisie in den strijd heeft geworpen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat ook op andere punten, o.a. in het Zuiden, waar tot dusverre nog alles rustig is, het Sowj et-Russische offensief zal beginnen. S.P.T. meldt nog, dat het offensief het ge bied tusschen Witebsk en Mohilew omvat. Het zwaartepunt ligt aan den straat weg Smolensk Orscha. Hier vielen de bolsjewisten niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond aan. Een tweede offensief zwaartepunt ligt ten Zuid-Oosten van Witebsk, waar de Sovjets aanvielen met zeven divisies infanterie, sterke formaties tanks en verscheidene honderden slagvliegers. Des avonds maakten zij een pene tratie aan de rivier de Obol. Het front in het brandpunt van den strijd aan weerszijden van den autoweg naar Minsk beslaat volgens Hallensleben ongeveer 150 km. Voorloopig gaat het er voor de Sovjets om de gevaarlijke bocht van het Duitsche front op te heffen om dan door een doorbraak het dichte verkeersnet naar de Baltiscbe landen te veroveren en zoodoende het Noordelijke Duitsche front van het Zuidelijke te scheiden, zoo meent Hallensleben. De aanval op Cherbourg begonnen. (S.P.T.) Op den 17en dag van de invasie heeft generaal Bradley alles wat hij aan troe pen, artillerie en tanks tot zijn beschikking had, tot ruim 10 tot 15 km. in een halven cirkel om Cherbourg doen opmarcheeren. Zoowel uit het Zuiden, Zuid-Westen, Wes ten en Oosten zijn'de troepen tot den aanval overgegaan. Onder bescherming van kunst matige nevel zijn sterke stoottroepen, onder steund door gevechtswagens en tanks, in den strijd geworpen. Het artillerie-duel voor Cherbourg is in vollen gang. Generaal Eisenhower heeft de bezetting, vol gens de N.R.Crt., voorgesteld te capituleeren onder de motiveering, dat anders zijn gecon centreerde'aanval met alle machtsmiddelen in een omvang, die bij alle vorige vestingaanval- len onbekend bleef, zal worden uitgevoerd. De Duitschers hebben dit voorstel afgewezen. De zware wapens zijn van weerszijden in volle werking gesteld. Het nieuwe Duitsche wapen. Martin Hallensleben vergelijkt de uitwer king van één enkel projectiel met die van een met bommen geladen „vliegende vesting". De voordeelen, welke dit projectiel boven het vliegtuig heeft, bestaan o.a. hierin, dat de fabricage er van veel goedkooper en rationee- ler is en dat er geen vliegend personeel en geen omvangrijke grondorganisatie voor noo- dig is. Hij voegt er o.a. aan toe, dat het ge bruik van het nieuwe wapen binnenkort nog van meer -bases uit zal geschieden dan thans het geval is. Naar het A.N.P. meldt geeft men in offi cieele Duitsche kringen toe, dat dë Finnen harde slagen hebben moeten incasseeren, doch men gewaagt van toenemenden tegenstand der Finnen en gaat zelfs zoo ver, dat men van het „tijdelijk" verlies van Wiborg meent te kunnen spreken. In Finland zelf wordt op het oogenblik een levendige binnenlandsche poli tieke activiteit ontwikkeld. De laatste berichten uit Helsinki doen even wel, volgens het A.N.P., verstaan, dat er tot dusver nog geen enkele aanwijzing in de rich ting van een ingrijpende kabinetswijziging be staat. Intusschen is „Aftonbladet' in Stockholm met een onthulling gekomen over voorwaar den, die de Sovjet-Unie aan Finland zou heb ben gesteld. De Sovjetregeering zou o.a. het recht opeischen tot passage door Finland, ver der steunpunten willen, o.m. op de Aalands- eilanden, om Duitschland doeltreffend te kun nen bestrijden. Finland zou ook in de toekomst zijn Noordsche oriënteering moeten opgeven en nauwere aansluiting bij Moskou moeten zoeken. Een onbesliste zeeslag. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de gecombineerde Japansche vlooteenheden op 19 Juni drie vijan delijke groepen ontmoet hebben en terstond den aanval hebben ge :pend. De slag werd op 20 Juni voortgezet. Tot zinken werden gebracht of zwaar beschadigd vijf vijandelijke vlieg- kampschepen, minstens één slagschip, terwijl ruim 100 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Onze eenheden, aldus het commu niqué, brachten den vijand echter geen beslis- senden slag toe. De Japansche verliezen be droegen: 1 vliegtuigmoederschip, 2 hulptank schepen en 50 vliegtuigen. S.P.T. verneemt nog, dat volgens Japansche meening de zeeslag tusschen zware Japansche en Amerikaanschë zeestrijdkrachten vermoede lijk niet nu zal plaats hebben, doch eerst wan neer de Amerikaansche zeestrijd,krachten door kleinere Japansche operaties voldoende in ge vechtskracht zullen hebben verloren. Men wil i zich het oogenblik voor een zeeslag niet door i den Amerikaanschen staf te Pearl Harbour laten dicteeren, aldus Japansche marinekringen. Zomerzonnewendefeest. Op de Duitsche Ordensburcht aan de Weich- sel „Marienburg" vond op 21 Juni een bijeen komst plaats ter viering van het Zomerzonne wendefeest, waaraan afvaardigingen van de jeugd uit de Germaansche landen deelnamen. In Nederland werd een zonnewendefëest te Amsterdam gevierd en wel in het openlucht theater Frankendaal. Een Hitlerjunge sprak een Duitsche en een jeugdstormer een Nederlandsche vuurspreuk en daarna laaide het groote houtvuur op. Ge- -bietsführer Blomquist en hoofdstormer C. van Geelkerken spraken de meisjes en jongens toe. KINDERUREN BIJ KAPPERS. De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft aanlei ding gevonden om voor het geheele land een bindende regeling te treffen, waarin is be paald, dat gedurende tenminste 3 uren per week voorrang moet worden verleend aan personen beneden 15 jaar, die een knipbehan- deling wenschen. Tenzij deze uren door de plaatselijke of streekorganisatie van de vak groep voor één of meer gemeenten zijn vast gesteld, is de ikapper verplicht, deze uren met inachtneming van de belangen zijner jeugdi ge clientèle zelf te kiezen en daaraan door het ophangen van een biljet op de toegangs deur of in de étalage, alsmede in de arbeids- ruimte bekendheid te geven. Het behandelen van kinderen buiten die uren blijft toege staan, indien daarvoor gelegenheid bestaat. Eventueele klachten kan men richten tot de vakgroep „Kappersbedrijven", postbus 599 te Amsterdam. GE-INTERNEERDE BURGERS IN NED.-INDIë. Het Ned. Roode Kruis ont vangt, gelijk bekend, steeds berichten om trent de interneering van burgers in Ned.- Indië en andere door Japan bezette gebieden. De adressen van de familiebetrekkingen van deze geïnterneerden worden niet opgegeven, terwijl de opsporing daarvan uiteraard een vertragenden factor vormt bij het doorgeven van deze berichten. Aan hen, die verwanten of bekenden in de genoemde gebieden hebben, en die er prijs op stellen van eventueel binnengekomen be richten spoedig op de hoogte te worden ge bracht, wordt in overweging gegeven de be- noodigde gegevens te verstrekken door in vulling van daartoe bestemde „vragenlijsten" Bedoelde vragenlijsten worden op aanvra ge gratis ter beschikking gesteld door de plaatselijke Roode Kruis-afdeelingen en kun nen voorts afzonderlijk worden aangevraagd bij de 5de ,afd. van het Ned. Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 27-29, Den Haag. Omtrent personen, waarvan reeds bericht van interneering werd ontvangen of waarom trent reeds eerder een vragenlijst of andere volledige opgave bij de 5de afd. werd inge diend, behoeft niet nogmaals een vragenlijst te worden aangevraagd. MEUBELTRANSPORT. EEN VER GUNNINGSSTELSEL INGEVOERD. De steeds moeilijker wordende vervoersomstan digheden nopen de overheid tot het nemen van maatregelen, die een zo doelmatig moge lijk gebruik von de nog beschikbare vervoers capaciteit waarborgen. Het meubeltransport wordt in zijn geheel aan een vergunnings stelsel gebonden. Daarbij zal het gebruik van motortractie bij plaatselijke verhuizingen tot h'et uiterste worden beperkt. Het besluit verhuizingen 1943 geldt thans voor alle verhuizingen, met welk vervoer middel dan oak, zoowel binnen een gemeente als tusschen verschillende gemeenten onder ling. 4 Voor elk meubeltransport is dus voortaan een vergunning noodig, welke wordt ver strekt door een chef van de afd. vervoer wezen van het dep. van Waterstaat. De Regeling-Centrale Meubeltransport, Lange Lombardstraat 40 te 's-Gravenhage, te. 399845, welke instelling in verschillende plaatsen bijkantoren heeft, is belast met de nadere uitvoeringen van deze regeling. De vergunning moet minstens 14 dagen voor het transport door den verhuizer wor den aangevraagd bij deze regelingcentrale, j NIEUWE POSTZEGEL VAN 50 CT. In afwijking van het oorspronkelijke plan zal, naast den bestaanden zegel, in de nieu we serie postzegels met afbeeldingen van zee helden, toch een zegel van 50 cent worden uitgegeven. Deze nieuwe zegel zal eveneens de beeltenis van een Ned. zeeheld dragen. Verduisteren van 1124 Juni. 's Morgens tot 5.15 u., 's Avonds van 22.00 u. Verduisteren van 25 Juni15 Juli: 's Avonds van 22.00 u., 's Morgens tot 5.30 u. EXTRA KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehou- a --- denn op Maandag 26 Juni te Den Haag, 1 de verzorging van familieleden, duur keurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam, van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlan der zich kan aanmelden, ten einde ge- der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier der Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. Jhr. Jan van Duivenvoorde, 1547Ook thans weer strijden Nederlanders 1610. Inneming van Den Briel .1372, voor Europa's vrijheid ter zee, in ontzet van Leiden 1574, Admiraal 1576, trouwe verbondenheid met faun Duit blokkade van Duinkerken 1588, Cadix sche kameraden. C-H-P m. academische examens, (of het bewijs van deelneming aan Alle inlichtingen en gratis reisbiljet ten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Met ingang van 1 Juli rigoureuse con trole op allen warenuitvoer naar Duitschland. Waarschuwing. Men meldt ons van officieele zijde: Het is den laatsten tijd voorgekomen, dat de bevolking, deels door onbekendheid of opzettelijk, gebieden betrad, waarin door de weermacht mijnen zijn gelegd, waardoor ongelukken ontstonden. Deze aangelegde mijnenvelden zijn met een draad omgeven en duidelijk met waarschuwingsborden als zoodanig gekenmerkt Nogmaals wordt er hier op gewezen, dat ieder betreden van deze mijnenvelden, zoomede het laten loopen van dieren op deze velden, verboden is, en in de toekomst streng gestraft zal worden. Inschrijving als student. Van de zijde van het departement van Opvoeding, Weten- sohap en Kuituurbescherming wordt het volgende ter kennis gebracht Van de aanstaande studenten, die dezen zomer niet in den N.A.D. gaan, dienen: le. zij, wier 18e verjaardag valt in het tijdvak van 1 Juni 1944 tot den aanvang van het volgende studiejaar; 2e zij, die vóór 1 Juni '44 den 18-j. leeftijd bereikt en den arbeidsdienstplichtigen leeftijd niet overschreden hebben, even wel uitstel of vrijstelling van den N.A.D. hebben gekregen; 3e. zij. die hun arbeidsdienstplicht reeds hebben vervuld, zioh ten spoedigste te wenden tot het departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming afd. H.O., Pasch- laan 19 te Apeldoorn. Daarbij moet worden overgelegd het getuigschrift, eventueel gewaarmerkt afschrift, dat redht geeft tot het afleggen van 1596. O-H-P m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iededen Nederlander van 1745 jaar en kan gesohieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te den aanvang van het komende studiejaar 18 jaar worden, Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der dienen, de verklaring tegelijk met hun inschrijving als student Waffen SS, alwaar tevens alle gewensohte inlichtingen worden verstrekt, te teekenen. staatsexamens 1944) en door de onder 2e genoemden boven dien een verklaring van uitstel of vrijstelling van den N.A.D. Zij kunnen dan na teekening van o.a. de voor studenten voorgeschreven verklaring -een bewijs van voorloopige inschrij ving als student in ontvangst nemen. Zij, die nu in den N.A.D. gaan, alsmede zij, die eerst na ZATERDAG 24 JUNI 1944. Maar het aangezicht des Heeren keert zich tegen hen, die het kwade doen. 1 Petr. 312b. Lezen; Hand. 14: 19—-28. Zon op 5,24, onder 22,08. Maan op 9,04, onder 0.40. Zondag rap, 5,25, 22,08, 10.11, plm. 1 u. le kw. 28 Juni, volle m. 6 Juli. ZONDAG 25 JUNI 1944. 'k Zal dag aan dag U eer en dank 'bewijzen, De Heer is groot, al 't schepsel moet Hem prijzen. Zijn grootheid streeft het kloekst begrip te boven, Laat elk geslacht Zijn werk en Almacht loven. Lezen: Hand. 15: 112. NED. HERV. KERK. D r i e t a 1te Den Haag (vac. wijlen P, J. Molenaar), E, J. Dijk huis te Bcrgentheim, C. de Ru te Rozenburg, Mr P. H. Th. Stevens te Zwolle. Beroepen: te Achlum (toez.), J, H. Boerlijst te Badhoevedorp; te Anna Paulow- na en Wieringerwaard, J. de Zwaan, cand. te Wassenaar (aangenomen)te Lopik, W, L. Mulder te Veenendaal. Aangenomen: naar Besoyen, L. v. d. Peut, hulppred. te Utrecht. Bedankt: voor Papendrecht (toez.), L. Kievit te Schoonrewoerd. GEREF. KERKEN (H.V.). Beroepen te Utrecht, D. v. d. Plas Jr te Oosterend (Texel). PREEKBEURTEN. Souburg (Geref.), 10 ds v. Andel, 2.30 ds Smeenk, GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De Gen. Synode der Geref. Ker ken kwam Donderdag weer te Utrecht bijeen Ds W. M. le Cointre was weer ter verga dering aanwezig, terwijl Ds A. Scheele ver vangen was door zijn secundus, Ds J. Mees ter. Mededeeling werd gedaan van twee brieven van Prof. Dr K. Schilder. In den eersten brief antwoordde hij op het verzoek van het rao- deramen om een mondeling onderhoud, in i welk antwoord hij schreef „om voor hem- j zelf en anderen dwingende redenen" niet zulk een onderhoud te kunnen arrangeeren. In het andere schrijven antwoordde hij op de vraag hem door 't moderamen gesteldof hij bleef bij zijn antwoord op de hem door de Synode gestelde vragen, dat hij deze vraag onbe antwoord moet laten, omdat hij de handeling der Synode: over zijn zaak te beslissen alvo rens hij is gehoord, in strijd acht met Gods Woord en zich niet, door nu toch op deze zaak door te gaan, mede schuldig wil maken aan deze zonde, j Voorts waren er verschillende ingekomen stukken, o.a. een schrijven van Prof. Dr S. Greijdanus, naar aanleiding van het door de Synode aan de Kerken gezonden stuk ter waarschuwing tegen pamfletten en brochures Dit stuk werd gevoegd bij de andere stuk- ken betrefende de zaak, waarover door de Synode nog met Prof. Greijdanus gehandeld wordt. De Synode stelde zich achter het be doelde schrijven aan de Kerken, zooals dit door Prof. Ridderbos Jr en Dr Polman is ge redigeerd. De Synode, kennis genomen hebbende van de voorstellen en verzoeken, om stappen te doen voor het samenroepen van een nieuwe, buitengewone Synode, welke de behandeling van de over Prof. Schilder uitgesproken schorsing zou hebben voort te zetten, besloot hierop thans niet in te gaan, vooral omdat geen der Part. Synodes zich in bedoelden zin uitgesproken heeft. Tegen stemden Ds Bos, Ds v. Dijk en ouderling De Jong. Donderdagavond en Vrijdagmorgen werd in comité-generaal vergaderd. V.U.-DAGEN UITGESTELD. De jaar vergadering van de vereen, voor H. O. op Geref. grondslag met de daaraan voorafgaan de wetenschappelijke samenkomst, die op 12 en 13 Juli a.s. te Utrecht zouden worden ge houden, zijn voorshands uitgesteld. Bij het eindexamen HBS 5 j. c. B aan de RHBS teTerneuzen zijn geslaagd P. Bareman, Axel; F. de Bock, Terneuzen; J. Bolssens, Clinge; P. Brons, Terneuzen; M. K. Cohen Stuart, Terneuzen; A. van Cruy- ningen, Terneuzen-Sluiskil; C. v. d. Giessen, Terneuzen; P. Griep, Axel; D. Guequirre, Terneuzen; P. Jansen Verplanke, Zaamslag; A. Olijslager, Terneuzen; H. Kok, Zaamslag; J. de Putter, Axel; S. de Putter, Axel; E. de Puijt, Terneuzen-Sluiskil; C. Ribbens, J. de Ridder, J. Roelands, G. Scheele, P. Scheele, C. Schijve, allen te Terneuzen; A. M. de Smet, Axel; C. de Weijn, Clinge (N.-Namen) M. van Wijck, Terneuzen. Geslaagd voor het middenstandsdiploma te RoosendaalJ. Lecluyze, HoofdplaatA. v. d. Hooft, AardenburgA. d'Hooge, Sluis Th. v. Jole, Hontenisse; R. Julivet, Aarden burg; P. Kindt, Vogelwaarde; L. Kruger, KapelleL. Leeuwe, HaamstedeJ. v. Lieré, Oud-Vossemeer; A. de Ligny, Serooskerke (W.). Amice, Over optimisten en pessimisten gesproken, het is goed, dat beide soorten er zijn. Veron derstel eens, dat er alleen maar optimisten waren, het leven zou eenzijdig en onwaar schijnlijk lijken en omgekeerd waren we er nog erger aan toe. De wisselwerking tus schen beide partijen brengt het juiste even wicht. Op zijn beurt krijgt ieder eens gelijk. Opvallend is, dat er bij beide partijen zoo veel overloopers zijn. De optimisten van van daag, scharen zich morgen even goedsmoeds achter het vaandel der pessimisten, als dat het omgekeerde plaats vindt. Zoo vertoont het menschelijk leven een eindelooze scha keering van zon en schaduw, van eb en vloed van op- en neergang. Daar zijn al heel wat definities gegeven van beide groepen. Van zeer uiteenloopend ge halte. Daar zijn er, die zeggen dat de opti misten leven en de pessimisten worden ge leefd. Weer anderen maken er van, de opti misten nemen en de pessimisten worden ge nomen. Of ook wel, de optimisten regeeren de wereld en de pessimisten zijn slechts toe schouwers. Dit rijtje is nog met eenige tien tallen definities te vermeerderen. Beide woorden worden veel misbruikt. Zoo hoorde ik dezer dagen van iemand op merken, die met winterjas en parapluie op visite ging, wat een pessimist, terwijl een voorbijganger, die zoo maar in zijn blooten schedel wandelde als optimist werd genoteerd Typisch, dat sommige menschen na den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1