DONDERDAG 22 JUNI 1944 58e Jaargang, No. 222 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE OFFICIEELE BERICHTEN liiöiFiirvimNTEi DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART N HO ER LA NDSCHE VQLKS D jN S T KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noord weg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Abonnementsprijs per kwartaal 2.73; per maand ƒ0.91. Losse nummers 6 cent. DE NIEUWE SCHOOLGELD REGELING. Ongeveer aan het einde van het cursusjaar 1943'44 hebben de secretarissen-generaal van de betreffende departementen een nieu we schoolgeldregeling voor 't gewoon, voort gezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs afgekondigd. De hoop van velen, dat ooik over dit cursusjaar, evenals over het vorige, geen schoolgeld betaald zou moeten worden, is dus niet in vervulling gegaan. De nieuwe regeling verschilt op een belangrijk punt met de vorige en wel hierin, dat vroeger alleen het inkomen basis was voor de schoolgeld heffing, terwijl nu het te betalen belasting bedrag (zoowel wat de inkomsten- en loon- als de v e r m o g e n s belasting betreft) den grondslag vormt voor het te heffen school geld. De billijkheid hiervan zal ongetwijfeld wor den ingezien. De nieuwe regeling is voor de groote gezinnen gunstiger dan de oude. In de practijk kwam het vroeger hierop neer, dat het aantal kinderen niet in eerste instantie van invloed was op het bedrag van het te heffen schoolgeld. Wèl was in verschil lende gemeentelijke verordeningen bepaald, dat van het tweede schoolgaande kind af, een zeker percentage van het grondbedrag werd afgetrokken, doch dit was lang niet overal op dezelfde wijze geregeld. Nu de heffing ge schiedt volgens het te betalen belastingbe drag, is daarin reeds de aftrek voor een groo- ter aantal kinderen verdisconteerd. Geen schoolgeld is verschuldigd, wanneer men minder dan f 15 belasting betaalt. Het schoolgeld voor het gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs bedraagt per leerling en per schoolgeldjaar bij een schoolgeldmaatstaf vanf 15—20 f 1,50f 20 25 f 2; f 25—30 f 2,50; f 30-35 f 3; f 35—40 f 3,50; f 40—50 f 4; f 50-60 f 4,50; f 60—70 f 5enz. tot een maximum van f 100. Het schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs bedraagt per leerling en per school geldjaar bij een schoolgeldmaatstaf van: f 15 —20 f 4,50; f 2025 f 6; f 25—30 f 7,50; f 30 35 f 9; f 35-40 f 10,50; f 40—50 f 12; f 50 60 f 13,50; f 6070 f 15, enz., tot een maxi mum van f 300. De burgemeester kan door het vaststellen van een vermenigvuldigingscijfer bepalen, dat meer of minder dan de boven vermelde be dragen verschuldigd zal zijn, echter met dien verstande, dat de maxima niet mogen worden overschreden en het minimumschoolgeldbe- drag niet lager zal zijn dan f 1,50 voor het gewoon en voortgezet gewoon lager onder wijs en f 4,50 voor U.L.O. Ten aanzien van het geldende schoolgeldjaar (na 30 Juni 1943 aangevangen), hebben de burgemeesters deze bevoegdheid evenwel niet. AMERIKANEN TASTEN FRONT BIJ CHERBOURG AF. - GEALLIEERDE VERLIEZEN TER ZEE VOOR DE NORMANDISCHE KUST. - ZWARE STRIJD IN ITALIË. - LUCHTAAN VALLEN OP DUITSCHE STEDEN. - STORINGSVUUR TEGEN LONDEN VOORTGEZET. - VIBORG GEVALLEN. - DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend InNormandiëis het bruggenhoofd van den vijand ten O. van de O r n e verder vernauwd. Vijandelijke aanvallen ten Z.W. van Tilly werden uiteengeslagen, 15 tanks werden daarbij stukgeschoten. Aanvallen van den tegenstander ten N. van V alognes mislukten. De vijand heeft 't Z. front van de vesting Cherbourg met vrij zwakke strijdkrachten, die afgeslagen werden, afgetast. Verscheidene gepantserde verkenningswagens werden in brand gescho ten. Bij de gevechten in het landingshoofd heeft de bemanning van een steunpunt der luchtberichtentroep onder haar commandant le luit. Egle zich onderscheiden door bijzon dere dapperheid. Het storingsvuur tegen Londen wordt voortgezet. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht met bommen treffers geplaatst op vijandelij ke scheepsconcentraties voor deNorman- dische kust. Sedert 6 Juni hebben het luchtwapen, de oorlogsmarine, benevens kust batterijen van leger en marine voor de Nor man dische kust en in het Kanaal, de vijandelijke verliezen tengevolge van mij nen niet mee gerekend, twee kruisers, 14 tor- pedomotorbootjagers, 4 torpedomotorbooten, 27 vracht- en transportschepen met een in houd van 167.400 brt. en 12 landingsschepen voor pantserwagens, met een inhoud van 18.300 brt. in den grond geboord. Met bom men, torpedo's en artillerietreffers werden 3 zware kruisers, 3 andere kruisers, 21 to- pedobootjagers, 9 motortorpedobooten, 68 handels- en transportschepen met een inhoud van 287.000 brt,, 2 landingsvaartuigen met 'n inhoud van 4000 brt. en een schip van middel bare groote beschadigd. Over een frontbreedte van ruim 140 km. heeft ook gisteren in Midden- Italië met onverminder de kracht de groote af- weerslag gewoed. Steeds weer trachtte de tegen stander met scherpe con centratie van zijn strijd krachten ons front open te scheuren. Door den harden tegenstand van on ze troepen mislukten alle doorbraakpogingen van den vijand. Na opheffing van plaatselijke penetraties was des avonds de voornaamste geveohtslinie volledig in onze handen. Slechts in het gebied ten N.W. van Perugia waren de ge vechten nog niet tot rust gekomen. De bloedige verliezen van den vijand waren bijzonder zwaar. Tijdens het gisteren gemelde vervoer van onze troepen van het eiland Elba werden bij het afweren van aanvallen van zee en uit de lucht 2 vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht, 2 andere zwaar beschadigd en nog 2 jachtkruisers stukgeschoten. Daar bij hebben zich de onder bevel van den kor- vettenkapitein Wehrmann staande militaire veerponten en de marinekustbatterij „Piom- bino" bijzonder onderscheiden. In het Z. van het Oostelijke front, ten Z. van den autoweg van Smolensk en ten Z.O. van W i t e b s 4 zijn plaatselijke aan vallen van de bolsjewisten mislukt. Beveiligingsstrijdkrachten der marine heb ben op 19 en 20 Juni in de Finsche Golf in harde zee- en luchtgevechten 5 Sovjet- Russische torpedomotorbooten tot zinken ge bracht en 6 andere, van wie een deel in brand vloog, beschadigd, en 9 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche formaties bommen werpers hebben gisterochtend terreuraanval- len ondernomen op de steden Hamburg, Hannover, Maagdenburg en S t e t t i n. Er ontstonden schade en verlie zen aan menschenlevens. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den 58 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 49 viermotorige bommenwerpers, 23 andere vier motorige bommenwerpers moesten na aan vallen van onze jagers en jachtkruisers op Zweedsch gebied een noodlanding maken. De strijd om Cherbourg. Cherbourg is reeds onder het vuur gelegd van het Noorden uit door de geallieerde scheepsartillerie. Aanvallen te land van het Westen en Oosten uit zijn in voorbereiding. Met de eigenlijke vestingwerken hebben de geallieerden echter nog geen kennis gemaald. Sinds Dinsdagmiddag doen de geallieerden aan houdend luchtaanvallen op stad en haven van Cherbourg. De Fransche bevolking van dit gebied is geëvacueerd). De kwestie van verdere landingsoperaties. (S.P.T.) De vraag waar en wanneer de Engelschen tot het tweede deel van hun lan dingsprogramma zullen overgaan, is dezer dagen zeer actueel, schrijft de bekende Duit sche specialist, Ludwig Sertorius. Het is b.v. aannemelijk, dat het gebruik van het nieuwe Duitsche wapen tegen gebied van den tegen stander hem tot het besluit kan brengen om zijn volgende invasie te richten tegen een deel van dien Atlantischen wal, waarachter hij de basis van het nieuwe wapen vermoedt. Een andere, reeds vaker geopperde veronderstel ling is, dat de volgende vijandelijke landing geschieden zal in Zuid-Frankrijk. Men kan er wel rekening mee houden, dat althans de termijn van een geallieerde landing in de golf van Lyon afgestemd zou moeten worden met het bereiken van de lijn Florence- Rimini. Bommen op Berlijn. BERLIJN (D.N.B.). In de ochtenduren van den 21 Juni hebben Amerikaansche bommen werpers een nieuwe terreuraanval ondernomen op de Duitsche hoofdstad. Volgens tot dusver gecontroleerde rapporten zijn mins tens 70 vliegtuigen, w.o. 58 viermotorige bom menwerpers verloren. De talrijke bommenwer pers vlogen bij een voor het grootste deel bedekte hemel boven het gebied van Groot- Berlijn en wierpen groote hoeveelheden bri- j sant- en brandbommen lukraak op verschillen de deelen der stad. Opnieuw werden vnl. dicht bevolkte woonwijken getroffen, waarin- schade en verliezen onder de bevolking ontstond. Ker ken, ziekenhuizen en cultuurmonumenten, ^als mede historische 'bouwwerken van de rijks hoofdstad behoorden opnieuw tot de doelen van dezen aanval. Viborg gevallen. HELSINKI. Het Finsche weermachtsbericht luidt: Op de Karelische Landengte viel de vijand gisteren met sbeun van pantserwagens, artille rie en luchtstrijdkrachten, onze stellingen ten zuiden vamViipuri (Viborg) hevig aan. Na hevige gevechten slaagde de vijand er in de stad binnen te dringen. Onze troepen moesten zich als gevolg van den vijandelijken druk op nieuwe stellingen, even ten Noorden en ten Noordoosten van de stad terugtrekken. Verder vermeldden de Finnen, de Sovjet- aanvallen ten Oosten van Viipuri (Viborg) werden afgeslagen. Hetzelfde geschiedde bij Auropaeae. Een poging van de Sovjet-Russen om in het Oosten van de Karelische Landengte over het Huvantokanaal te trekken, werd ver ijdeld. Daarbij werden talrijke transportsche pen tot zinken gebracht. Daarentegen slaagden de Sovjets er in aan de Finsche Golf 's nachts onder inneveling troepen van de kust naar het Noordelijke deel van het eiland Koivisto te verplaatsen. De gevechten om dit bruggenhoofd duren nog voort. Strijd om Saipan van beslissende beteekenis. TOKIO (D.N.B.) Het bericht van het kei zerlijke hoofdkwartier, volgens hetwelk de vijand het grootste deel van zijn vloot in den Stillen Oceaan voor een beslissenden strijd in het gebied der Marianen gebruikt, wordt door militaire kringen alhier met de allergrootste aandacht bestudeerd. De aanval op Saipan begon op 11 Juni. Door zeer groote hoeveel heden menschen en materieel in den strijd te werpen slaagde de vijand er in, in één sector van het eiland vasten voet te krijgen en nieuwe versterkingen aan land te zetten. In verbitterde tegenaanvallen der Japansche be zetting lijdt de vijand nog steeds zeer zware verliezen. Van welk een beslissende beteekenis het be zit van Saipan voor den vijand zou zijn, blijkt uit het feit, dat het bezit van een steunpunt op dit eiland de hoofdstad Tokio binnen den actieradius van vliegtuigen zou brengen, want de afstand bedraagt 2200 kilometer. Van een Japansohe basis in het centrale deel van den Stillen Oceaan wordt nog gemeldEr ontwikkelen zich levendige gevechten op het j eiland Saipan tusschen onze daar gelegerde troepen en de vijandelijke strijdkrachten, die voortdurend worden versterkt. Men neemt aan. dat de vijand inmiddels ten minste twee divi- i sies aan land heeft gezet. Korte Berichten. (D.N.B.) Volgens berichten uit Tsjoeng- king is de Amerikaansche vice-president M. Wallace; Dinsdag daar aangekomen. Volgens een ander bericht uit Berlijn zou Wallace zijn reisplan plotseling veranderd hebben en thans op weg zijn naar Moskou. (D.N.B.) Uit Reykjavik wordt gemeld, dat Sveinn Björnsson, tot dusver Rijksbestuur der, gekozen is tot eersten president van de republiek IJsland. De verkiezing is geldig tot Juli 1945. OVERHEIDSLEENINGEN IN 1943. Volgens het Centr. Bur. v. d. St. is de kas- positie van het rijk, ondanks de plaats gehad hebbende consolideering van vlottende schuld in 1943 f 684 millioen ongunstiger geworden. Voor de provinciën werd de kaspositie f 3 millioen en voor de gemeenten f 1 millioen gunstiger. Door het Rijk werd, als bekend, een 3% pet. leening aangegaan, groot f 1000 milHoen. Door de provinciën werd opgenomen in to taal f 20 millioener werd bijna f 10 mil lioen of 47 pet. voor conversiedoeleinden op genomen. Door bemiddeling van den centralen beleggingsraad werden in genoemd tijdvak geen gelden bij rijksinstellingen opgenomen. Door de gemeenten werd in totaal opgeno men f 144 millioen. De rentevoet heeft zich vrijwel gestabiliseerd voor langloopende leenin gen op een hoogte van 3% pet., en voor kort- loopende leeningen op een hoogte van 3 pet. of daar beneden. Van het in totaal opgenomen bedrag was f 47 millioen of 33 pet. voor con versiedoeleinden bestemd. Bij rijksinstellingen werd) door bemiddeling van den centralen be leggingsraad f 13 millioen opgenomen. Bovendien werd door het rijk in den vorm van voorschotten uit het werkfonds, ingevolge de Woning- en Landarbeiderswet enz. aan de gemeenten verstrekt totaal f 15 millioen en aan provinciën f 2 millioen. Van genoemd 'bedrag ad f 15 millioen werd f 4 millioen en dat aan de provinciën geheel renteloos verstrekt. (Alg. Hdbl.) -PRIJSAANDUIDINGSPLICHT GELDT NIET VOOR GROSSIERS. Nu de prijsaan duidingsplicht is uitgebreid over alle goede ren, die op zoodanige wijze zijn uitgestald, dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn, is van verschillende zijden de vraag ge steld, of grossiers, die bij hun magazijn een vitrine hebben, de daarin uitgestalde artike len ook moeten prijzen. Het prijsaanduidingsbesluit 1941, waarvan de hierbovengenoemde uitbreiding van den prijsaanduidingsplicht een uitvoeringsvoor- schrift is, heeft dezen plicht van den aan vang af tot de kleinhandelaren beperkt, zoo dat thans slechts alle kleinhandelaren hun uit gestalde goederen moeten prijzen. Een grossier kan volstaan met te vermel den, dat de verkoop uitsluitend aan kleinhan delaren geschiedt. GEDROOGDE ABRIKOZEN VOOR KINDEREN VAN 2 EN 3 JAAR. Voor kinderen van 2 en 3 jaar zullen binnenkort .100 gram gedroogde abrikozen beschikbaar ge steld worden. Men moet hiertoe bon „Reserve D 53" vóór of op 1 Juli a.s. bij zijn winke lier inleveren, desgewenscht tegen ontvangst bewijs. In verband met de bevoorrading van den handel is 'het niet mogelijk nauwkeurig mede te deelen, wanneer de abrikozen afgele verd zullen worden. Men houde er rekening mede, dat dit niet voor eind Juli zal kunnen plaats vinden. LOONBELASTING. De Ned. Staats courant van 20 Juni bevat een uitvoeringsbe schikking loonbelasting 1940 waarbij o.m. wordt bepaald, dat de secretaris-generaal van Financiëna. werkgever kan opdragen, bij de inhouding van de loonbelastingook de be looningen en de prestatiën, welke zijn werk nemers van een door dien secretaris-generaal aangewezen werkgever of van een door den secretaris-generaal aangewezen derde ontvan gen, als door hem uitbetaald loon aan te mer ken; b. te berekenen over het gezamenlijk be drag van de belooningen, welke zijn werkne mers van hem en van een door den secretaris generaal aangewezen anderen werkgever ont vangen en op de aldus 'berekende loonbelasting de .door den anderen werkgever ingehouden loonbelasting in mindering te brengen. 100 arbeidsmannen zijn Dinsdagavond uit Nederland naar Bialistok vertrokken, om met de daar reeds aanwezige arbeidsmannen Oost- afdeeling 301 te vormen. De commandant van den N.A.D. deed hen uitgeleide. Ir. Mussert en SS Obergruppenfiihner Rauter woonden Woensdag te Assen de be grafenis bij van het stoffelijk overschot van den te Musselkanaal vermoorden districtscom mandeur dier Landwacht, T. Buursma. Verduisteren van 1124 Juni. 's Morgens tot 5.15 u., 's Avonds van 22.00 u. ARNEMUIDEN. De landbouwersknecht O. viel van een beladen wagen. De paarden, die er voor stonden waren op hol geslagen, en O. verkeerde in een netelige positie. Door den val liep hij zwaar lichamelijk letsel op, zoodat hij per rijtuig naar den dokter moest worden ver- EXTRA KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehou- denn op Maandag 26 Juni te Den Haag, van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam, van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlan der zich kan aanmelden, ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier der Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet ten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. flWatertoerisme beperkt. e machtiging van de bevoegde Duit sche autoriteiten maakt de Inspecteur-Gene raal voor de Scheepvaart bekend: Met ingang van heden is het verboden op de bieronder omschreven vaarwegen en meren, alsmede de aan deze vaarwegen of meren ge legen havens, met pleiziervaartuigen zooa's kano's, zeilbooten, roeibooten. motorbooten enz. te varen en ligplaats te nemen. Het varen ter verwijdering van pleiziervaartuigen uit de be doelde vaarwegen en meren is vooralsnog toe gestaan. Tevens is bet verboden de pleiziervaartuL gen, welke ingevolge het bovenstaande uit de bedoelde vaarwegen en meren moeten worden verwijderd, in het gebied ten Westen van het Merwedekanaal (dit kanaal inbegrepen) lig plaats te doen nemen, op het droge te brengen of op te slaan in loodsen, bootenhuizen enz De vaartuigen moeten derhalve onverwijld naar het gebied ten Oosten van het Merwede kanaal (bij voorkeur Loosdrechtsche Plassen) worden afgevoerd. Dit voorschrift geldt eveneens voor de plei ziervaartuigen, die langs de hieronder om schreven vaarwegen en meren op het droge liggen of in loodsen, bootenhuizen enz. zijn opgeslagen. Voorts is voor pleiziervaartuigen tot nadere aankondiging de vaart door de Oostelijke Ringvaart, van het gemaal Leeghwater, in oostelijke richting tot de Oude Wetering, ver boden. De pleiziervaartuigen, welke bij controle in de hieronder genoemde vaarwegen en meren, op de oevers staan van of in de loodsen, boo tenhuizen enz., welke aan deze vaarwegen en roeren gelegen zijn, worden aangetroffen, zul len van overeidswege en op kosten van den eigenaar naar het gebied ten Oosten van -het Merwedekanaal worden afgevoerd. Voor scha de aan of verloren gaan van de vaartuigen neemt de overheid geenerlei aansprakelijkheid op zich. Het gevaar bestaat, dat, indien het afvoe ren van overheidswege om eenigerlei reden niet mogelijk mocht blijken, de vaartuigen in het ongereede geraken. De bovengenoemde bepalingen zijn niet van kracht voor de pleiziervaartuigen, welke op een werf ter reparatie liggen. Deze vaartui gen moeten echter terstond na de reparatie naar het gebied ten Oosten van het Merwede kanaal worden afgevoerd. De bedoelde vaarwegen en nieren zijn: de Oostelijke Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder van het gemaal De Lijnden af tot aan de Oude Wetering, met inbegrip van de Westeindier Plassen, de Oude Wetering, Braas- semermieer, Paddegat, Woudwetering, Hei manswetering, Oude Rijn van Koudekerk af tot aan de Gouwe Sluis, de Gouwe tot aan het verbindingskanaal, het Verbindingskanaal en de Hollandsche ITssel van het Verbindings kanaal tot aan de Nieuwe Maas. Neger» dooder» bij luchtaanvallen. Anglo-Amerikaansche vliegers hebben Dins dag in Nederland wederom in scheervlucht terreuraanvallen met boordwapenen op ver keersmiddelen en voorbijgangers op den open baren weg gedaan. Daarbij werden 9 Neder- lands'che burgers gedood, 16 zwaar en een vrij groot aantal licht gewond. DONDERDAG 22 JUNI 1944. Wie het leven wil liefhebben en goede dagen zien, weerhoude zijn tong van het kwade en zijn lippen van bedrog te spreken; hij wijke af van het kwade en doe het goede, hij zoeke den vrede en jage dien na. 1 Petr. 3: 10—11. Lezen: Hand. 13:42-52. Zon op 5.24, onder 22.08. Maan op 7.03, onder 23.33. le kw. 28 Juni, volle m. 6 Juli. CNF-Pax m. In het kader van den N.V.D.-arbeid nemen de moederuitzending en de moedertehuizen een belangrijke plaats in. Dit werk zal van 15 Juni tot 15 Juli bijzonder geaccentueerd worden, tijdens de actie van den Ned. Volksdienst: „Moeder met vacantie". De N.V.D. stelt de moeders in de gelegenheid gedurende 3/4 week in een Moedertehuis rust te nemen. Geestelijke en lichamelijke ontspanning wordt geboden. Indien de moeder zelf geen kans ziet tijdens haar afwezigheid een plaatsvervangster te vin den, die de zorg voor haar gezin op zich wil nemen, b.v. een familielid of een vriendin, stélt de N.V.D. een geschoolde gezinsverzorg ster ter beschikking. Alle kosten worden ge dragen door den N.V.D. De tehuizen staan open voor Nederlandsche vrouwen van alle gezindten en overtuiging. Dat alleen is al een wonder, waarover het steeds weer de moeite loont na te denken dat God een boodschap heeft, dat God spreekt. De God der Christelijke Kerk is geen zwijgende Almacht, die wij slechts uit haar werking zouden kunnen kennen. Onze God, de God der Christelijke gemeen te, spreekt. Hij getuigt van Zichzelven. Wie iets van Hem weten wil,kan dat uit de din gen, de feiten en de gebeurtenissen niet ge waar worden. Wie daarop afgaat, komt bij een volkomen anderen God uit dan bij onzen God, den God der gemeente van Christus. Wie iets van Hem weten wil, moet bij Hem zelf terecht komen, bij het Woord dat Hij gesproken heeft en spreekt, namelijk Jezus Christus. Dr J. KOOPMANS. NED. HERV. KERK. D r i e t a 1te Am sterdam (31e pred. pi.), J. J. F. Franck te Velp, B. J. Lietaert Peerbolte, ev. pred. te Huizum en J. R. Wolfensberger te Utrecht. Beroepen: te Slochteren, H. L. Lieve te Huizinge (die bedankte voor Koekange) te Sloterdijk (Amsterdam-W.), Joh. Gerrit sen Jr te Arnhem (voorheen te Nieuwerkerk en Zierikzee). Aangenomen: naar Goënga, E. Kem penaar, hulppred. te Vlaardingen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Alkmaar (2e pred. pl.)Dr A. D. R. Polman te Bolsward; te Heer Hugowaard, W. C. Huismans, cand. te Kampen Bedankt: voor Driebergen (2e pred. pl.), W. Reeskamp te Garijp. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Hoogeveen (2e pred. pl.), J. M. Visser te Midwolda (Gr.). GEREF. GEM. B e d a n k tvoor Rot- terdam-Z., Chr. v. d. Woestijne te Ridder kerk. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K e r k. Benoemd te Utrecht, J. Vink, pred. te Stad aan 't Haringvliet. AFSCHEID EN INTREDE. Wegens vertrek naar Vlagtwed'de nam Ds F. Offe- ringa afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Tjamsweer sprekende over 1 Cor. 151 en 2. Na tevoren te zijn bevestigd door Ds H. A. de Geus van de Bilt met Markus 16: 15m, deed cand. M. J. ten Bruggenkate, voor dien hulpprediker te Hilversum, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Zegveld), sprekende over 1 Cor. 123a. Na tevoren te zijn bevestigd door zijn voorganger, Dr H. Berkhof van Zeist met het woord uit Joh. 21 „Weid Mijne schapen", deed cand. A. D. Bak ker, gekomen van Kuinre zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. van Lemele en Archem, sprekende over 2 Cor. 4: 5: EMERITAAT. Het prov. kerkbestuur van Groningen heeft aan de Ned. Herv. pre dikanten Ds P. Beijer te Overschild en Ds J. J. P. Heeringa te 't Zandt, eervol emeri taat verleend. VIJF HERVORMDE BUURTGE MEENTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam heeft een voorstel aangenomen tot verdeeling der gemeente in zgn. buurtgemeenten, ingaande 1 Maart 1945. De verdeeling in vijf buurtgemeenten betee- kent, dat er voortaan niet meer één onover- zienlijk groote gemeente zal zijn, doch vijf kleinere, die elk een vrij groote mate van zelfstandigheid bezitten, ook al blijven zij ver- eenigd in den centralen kerkeraad, die op be paalde punten het recht van beslissen houdt. GEREF. ZENDINGSBOND. De nieuw benoemde director van den Geref. Zendings- bond, Ds J. B a t e 1 a a n, Ned. Herv. pred. te T h o 1 e n, blijft voor den duur van den oorlog nog te Tholen wonen, zulks in ver band met den woningnood. Hij blijft pred. van Tholen, maar zal van een deel van zijn ambtswerk worden ontheven. KORTE BERICHTEN. Bij den kerke raad der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage kwamen enkele brieven in naar aanleiding van de z.g. interconfessioneele conferenties en de daarbij gedreven Roomsche propagan da. De kerkeraad besloot hiertegen positief op te treden door het houden van speciale diensten met de mogelijkheid van nabespre king. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Kampen besloot cand. J. v. Putten opnieuw voor een half jaar als hulpprediker te benoe men. De kerkvoogdij heeft echter geweigerd de gelden voor het tractement van dezen hulpprediker te voteeren. De kerkeraad be sloot nu na rijp beraad deze hulppredikers plaats uit het fonds voor de 5e pred.plaats te financieren. Voor het middenstandsexamen te Roosen daal slaagden: I. de Badts, Suis; A. Bakker, Zierikzee; E. Bilterijst, Vogelwaarde; Aa. Blaeke, Aardenburg; R. v. d. Broecke, Sluis; P. Cornelisse, IJzendijke; H. Duton, Renesse. voerd. Later is hij overgebracht naar het gasthuis te Middelburg. Zijn toestand was niet zonder zorg. HULST. Tot burgemeester dezer gemeente is, naar men ons meldt, benoemd de heer J. Hettema te Vinkeveen. Hij werd op 15 Juli 1904 te Amsterdam geboren, behaalde eerst het H.B.S.-diploma en daarna de onderwijzersakte, tevens akte lichamelijke opvoeding. Thans is hij commies ter gemeente-secretarie te Utrecht, waarvoor hem den laatsten tijd vrijstelling was verleend in verband met de waarneming van het secretariaat van het opvoedersgilde. Sedert 1938 is hij lid der N.S.B. Ook is hij kader lid van den Nat. Jeugdstorm. NIEUWDORP. Zaterdag a.s. hoopt het Muziekkorps O.N.D.A. een concert te geven op het dorpsplein. Aanvang uur W.T. OVEZANDE. Dhr C. Rijk alhier wist bij het handboogschieten beslag te leggen op den titel Keizer, van de Handboogsociëteit St Sebastiaan alhier. In de laatste tientallen jaren, dat hier de handboogsport wordt be oefend, is het nog nooit voorgekomen, dat iemand den keizerstitel wist te behalen. Te vens kon bij deze schieting dhr J. Schuer- man den titel van Koning veroveren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1