De invasie begonnen - Geallieerde troepen tusschen Cherbourg en Le Havre geland - Zware gevechten aan den gang. FEUILLETON Het Int. Informatiebureau in Berlijn meldde, dat de Duitsche leiding op een breed front een volledig afweersucces heeft geboekt. Aan de geallieerde strijdkrachten was het laat in den middag van Dinsdag alleen in het kust gebied tusschen Villers sur mer en Trouville gelukt een bruggehoofd ter lengte van ongeveer 20 km en tot een diepte van enkele kilometers te vormen, dat naar alle kanten kon worden afgegrendeld en zelfs vernauwd. Alle andere door amphibie-opera- ties gevormde landingshoofden tusschen de Orne en de Vire zijn door den Duitschen te genaanval vernietigd. OFFICIEELS BERICHTEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL I YV v/ISXn t 4.G 7 JOH2 l&M 53* Tsfcrgssg, NÓ. 205.' CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. schemering van den zesden Juni nog versterkt. Sterke formaties vijandelijke vliegtuigen böm- bardeeren voortdurend het gebied van de Vire- monding. Verscheidene zware slagschepen be schieten eveneens de kust om groepen van elk dertig tot veertig booten het landen mogelijk te maken. Duitsdhe verdedigingsstrijdkrachten, die door het neerwerpen van poppen in het gebied ten Oosten van de Orne moesten wor den misleid, leveren strijd met vijandelijke luchtlandingstroepen en namen reeds talrijke Britten en Amerikanen gevangen. Operatie is van grooten omvang. (Interinf.) Zoowel naar de oppervlakte, waarop wordt gestreden, als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen is de aan val der Anglo-Amerikanen op de baai van de Seine en Normandië een operatie van grooten omvang, welke dien van een commando-ope ratie verre overtreft en ongetwijfeld als de eerste fase van de invasie is te beschouwen. De actie streeft blijkbaar naar een twee ledig doel: in de eerste plaats wil het Gealli eerde oppertjevel de uitmondingen der rivieren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier, beschermd ,door vaste l&ndingshoof- den nieuwe aanvalsformaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Bovendien hebben de ludhtlandingsaanvalkn op Normandië, die'volgens tot dusver ontvan gen rapporten over een groote uitgestrektheid worden ondernomen, naar het schijnt ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden in han den der Geallieerden te brengen om vervolgens met vrachtzweefvliegtuigen en andere groote transportvliegtuigen nieuwe troepen met zware wapens door de lucht te 'kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Normandische schiereiland naar het Zui den af te grendelen en bovendien zoo snel mogelijk de haven Cherbourg te bezetten. Luchttroepen spelen groote rol. De verwachting, dat luchttroepen in de operaties een groote rol zouden spelen, is be vestigd. Bij deze operaties hebben de aanval lers uiteraard de noodige trucs gebruikt ter misleiding van de Duitsche troepen. Zoo gooiden zij ten oosten van Le Havre para chutisten uit, die poppen bleken te zijn, wel ke bij de minste aanraking ontploften. Reeds Dinsdagochtend was vastgesteld, dat minstens vier valschermdivisies in den .strijd waren geworpen. Op tal van plaatsen werden na het neer strijken' der parachutisten landingsbooten naar den wal gedreven. Van de steile kusten van Aromanches werd gemeld, dat de invasietroepen daar met be hulp van enterladders aan land wilden komen. In Duitsche 'militaire kringen neemt men aan, dat de operaties binnenkort tot-een bree- Üere"1custstrook zullen worden uitgebreid. Nadat generaal Eisenhower in een twee regelig communiqué het begin der operaties had aangekondigd, hield hij persoonlijk een toespraak .voor de Tadio, waarin hij het begin der 'operaties ter „bevrijding" v?n Europa aankondigde, zoo meldt het D.N.B. Er zullen zware gevechten geleverd moeten worden, zoo besloot Eisenhower zijn toespraak, en het zal onmogelijk zijn te voorkomen dat b.v. de Fransche bevolking nieuwe offers brengt voor het slagen eener definitieve be vrijding. Hierop- hielden ex-koning Haakon van Noorwegen en de uitgeweken Belgische en de Nederlandsche minister-presidenten toespra ken. Ook werdén er toespraken in het voor uitzicht gesteld van generaal De Gaulle, den Engelschen koning en president Roosevelt. Zware gevechten bij Caen. Het aanvalsfront der Britsche en Ameri- kaansche invasietroepen heeft zich, naar het D.N.B. verneemt, in den vroegen middag van Dinsdag verbreed. Terwijl aan weerskanten van C a e n de zware gevechten met buitenge woon zware verliezen voor de aanvallers- voortduren, waarbij de vijand ook de eerste aan land gebrachte pantserwagens in 't vuur bracht, viel de vijand met andere sterke landingsstrijdkradhten het gebied van C a- r e n t a n aan. Ook op de Kanaaleilandejt Jersey en Gu ernsey werden valschermja gers neergelaten. Behalve in de ba ai van de Seine ope- reeren sterke formaties Britsche vliegtuigen ook voor de kust tusschen Calais en Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Inden af geloop en nacht is de v ij a'n d met z ij n sinds lang voor bereiden en door ons verwach-' ten aanval op West-Europa be gonnen. Ingeleid door zware luchtaanval len op onze kustversterkingen liet hij op ver scheidene plaatsen van de Noord-Fran se h e kust tussdhen Le Havre en Cher bourg luchtlandingstroepen neer en landde hij tevens, ondersteund door sterke zeestrijd krachten, ook van zee uit. In de aangevallen kuststrooken zijn verbitterde gevechten aan den gang. In 11 a 1 i ondernam de vijand van Rome uit verscheidene vergeefsche aanvallen op on ze verdedigingswerken ten Westen en ten Noorden var, de stad. Ten Oester: van de stad zijn de met geconcentreerde strijdkrachten den geheeien dag ondernomen vijandelijke aan vallen bij en ten Westen var, T i v o 1 i na een verbitterden strijd ineengestort. Jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten boven het gebied van Noord-Italië acht, vijan delijke vliegtuigen neer. In het Oosten zijn de Duitsch-Roemeensche trcepen, doei tref fend ondersteund door sterke formaties Duitsch-P eiueensche vliegtuigen ten N.W. van jassy tegen een taaien vijan delijken tegenstand ir. harde gevechten verder opgedrongen en hebben herhaalde tegenaan vallen van de bolsjewieken afgeslagen; 39 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevech ten vernield. Van de rest van, het oostelijke front wordt islechts melding gemaakt van plaat selijke gevechtsactiviteit in het strijdgebied van W i t e b s k. In Kroatië hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS onder het opperbevel, van Generaloberst Rendulic, ondersteund door sterke formaties gevechts- en slagvliegtuigen, het centrum der bendengroepen van Tito over vallen en na dagenlange zware gevechten uit eengeslagen. De vijand verloor volgens voor- loopige berichten 6240 man. Bovendien wer den talrijke wapens van allerlei aard 'en vele inrichtingen voor de ravitailleering buitge maakt. In deze gevechten hebben zich de 7de SS-bergdivisie „Prinz Eugen", onder bevel van den SS-Oberführer Kumm en het SS- valschermjagersbataljon 500, onder- bevel van den SS-Hauptsturmführer Rybka, bijzonder onderscheiden. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nachf bommen geworpen op Osnabrück; twéé toestellen werden neer geschoten. DE GEVECHTEN AAN DE NOORD-FRANSCHE KUST. Het Int. Informationsbiiro meldt De gecombineerde landingsoperaties der Amerikanen en Britten die van zee uit en in de lucht in de vroege morgenuren van den zesden Juni den aanval op de Europeesche Westkust zijn begonnen, omvatten den gehee ien kustsector .tusschen Le Havre en C 'h e' r b o u r g. Terwijl de zwaartepunten van de luchtlan- dingsaanvallen in het geheele gebied van Nor mandië, alsmede bij de belangrijkste rivier- uitmondingen in de baai van de Seine lig gen, begon tusschen de uitmonding van de Seine en de uitmonding van de rivier de V i r e (ten Oosten van Cherbourg) in den Atfanti- schen Oceaan over een breed: front een am- phibie-operatie van grooten omvang, waaraan behalve talrijke landingsvaartuigen van ver schillend type ook lichte vlootstrijdkrachten der Geallieerden in aanzienlijken omvang deelne men. Aanzienlijke deelen van de formaties val schermjagers' zijn intussehen reeds in de pan gehakt. Volgens de voorloopige berichten kan o.a. de eerste Britsche divisie valschermjagers als zwaar geteisterd worden beschouwd. (D.N B.) Sedert 'de morgenuren wierpen de Anglo-Amerikanen voor den .aanval op de kuststrook ongeveer tien kilometer ten Wes ten van Le Havre sterke formaties schepen in den strijd. Als zwaartepunt teekent zich voor- loopig het gebied van Caen af. Duitsche troepen leveren een 'feilen strijd met de in- vasiestrijdkrachten. De in het gebied van- de Seine-baai dit de lucht en uit zee aan land gegane Britsch-Ame- rikaansche invasietroepen zijn in de ochtend-. THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 80) _0_ Toen je dien avond bij me kwam om te vertellen, dat je geen vrijmoedigheid had en geen roeping meer gevoelde tot het ambt, wat heb je me daar toen een pijn mee ge daan! Hoe heb je mijn idealen zóó kunnen vertrappen? Ik kan het nu nog»niet anders zien. Ofja, nu je zelfs tot zoo iets kon komen als dit, ja nu Je bent „omgezwenkt", zooals „men" dat noemde. Ik heb je er na dien avond nooit meer over lastig gevallen. Wij zijn eigenlijk wat uit elkaar geraakt. Je bent getrouwd, hoewel ik het je ontried. Je inkomen was nog niet zóó, dat je er Minne van kon onderhouden. Jullie hielden van elkaar, inderdaad, maar tóch heb ik altijd getwijfeld, of Minne wel de rechte vrouw voor jou was.^ Jij hebt leiding noodig, een vaste hand, die evenwel niet „opzettelijk" mag zijn. Dat kan Minne je niet geven. Zij heeft zelf geen evenwicht. Daarom moest het spaak loopen, zoodra er wolken aan den he mel kwamen. Dat was in-jullie verlovingstijd zoo; dat bleef in je huwelijk. Minne kan nu eenmaal met de tering naar de nering zetten, maakt telkens vergelijkingen met die en die, die het zooveel beter hebben en zoo méér En jij vraagt te veel en gééft te weinig steun, want voor haar was dat ongeregelde leven, dat jouw baantjes meebrachten, even min plezierig. Toen die moeilijke uren van de geboorte van Angelientje; de dagen na den oorlogen alles en alles Paul, dat je geld stal, terwijl je wist, dat je bij mij had kunnen aankloppen I Voelde je dus tóch, dat je niet volkomen vrij tegenover mij stond? Je hebt nu alles, neen veel, zelf verwoest. Je hebt zwaar jegens God misdre ven. Je hebt door je daden Minne van je ver vreemd, want haar trotsche hart laat niet toe, dat zij vergevensgezind naar jou toekomt. Daarom is het beter, dat ik nu bij je ben. Als je maar blijft leven! God! laat hem beter worden 1 Vader, ik heb zooveel tot U gebeden om zijn behoud. Laat dat alles niet tever-K geefsch zijn geweest: Vader, dat kan toch Uw wil niet zijn? Laat hem niet zóó den dood ingaan....! Ik kan hem niet missen! Zóó niet! Heb ik misschien te weinig voor en mét hem gebeden?' Is dit een straf, o God?" Haar handen krampen samen. Heete tra nen persen zich onder de in gebed gesloten oogleden te voorschijn, vallen op het zwarte gitwerk van de dofzijden japon. Dan laat zij zich van den stoel glijden op haar knieën voor het bed. Zij buigt zi.ch over haar zoon heen, vouwt haar handen om de zijne en laat haar voorhoofd daarop rusten. Zoo vangt zij opnieuw te bidden aan. (Wordt vervolgd.) D a i n k r h e n, De Duiïscha afweer is ech ter -jvevai paraaf U's nadere h suhcea «.atirent de ontwik- keiir-g de invasie blijkt, dat de eerste geallieerde landingen zeer sterk waren. Te.'ten de verwachting in, zoo besluit de correspondent vaa A.N.P., is het niet tot eit:- grooten 'uehtsia» gekomen. Tusschen Le Havre en Cherbourg hand haafde zich in den loop van den middag een sterke formatie luchtlandingstroepen, die zich ter weerszijden van den weg CarentnaValog- nes nestelde. Deze formatie" kreeg in den och tend en des middags versterking. Naar ver luidt zouden hier verbitterde gevechten gele verd worden. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben voor den kustsector der landingen minstens 30 brandende of beschadigde vijandelijke scheepseenheden geteld. Luchtverkenningen doen zien, dat de ge allieerden het voornemen hebben, het brugge hoofd ten Noorden van Caen te versterken. Onder bescherming van zware slagschepen opereeren in de wateren ten Westen van Le Havre ongeveer 15 kruisers en 50 tot 60 tor pedojagers. Mededeeling van Churchill. Uit Londen meldt S.P.T.: Minister-presi dent Ghurchill heeft in het Lagerhuis medege- deelcj, dat er een enorme armada van meer dan vier duizend geallieerde oorlogsbodems alsmede vaji verscheidene duizenden kleinere schepen Het Kanaal heeft overgestoken, voor een landing op de kusten van het Europeesche continent. Deze Ahglo-Amerikaansche strijd krachten worden door ongeveer elfduizend vliegtuigen in eerste linie ondersteund. De zware gevechten duren voort. BERLIJN, D.N.B. Aan de Noord-Fransuhe kust duren de zware gevechten met de Anglo- Amerikaansche .landingstroepen voort. De op het Normandische, schiereiland tot aan Carento'n gelande vijandelijke een heden hebben zéér zware verliezen geleden. De tusschen Carenton en Bayeux aan land gekomen Anglo-Amerikaansche genheden valschermjagers, de luchtlandingstroepen en de over zee aangevoerdie formaties zijn na zeer zware gevechten teruggeworpen. In het gebied van de monding der Orne zijn de Anglo- Amerikaansche landingstroepen voorloopig af gegrendeld. Onder bescherming van de zware scheepsartillerie voeren zij hier verder troepen aan. In het gebied ten Z. van L e Havre zijn sterke deelen der vijandelijke luchtlandings- troepen vernietigd. Nieuwe acties der Britten en Amerikanen moeten ongetwijfeld nog ver wacht worden, maar op het oogenblik is er nog niets van te zien. De verliezen der in vasietroepen nemen ieder uur toe. De gevechten zijn buitengewoon zwaar, aan gezien de gelande Britsche en Amerikaansche troepen zich uiterst taai verdedigen en alles in het werk stellen om de eenmaal bereikte posities te behouden. Uit het hoofdkwartier der Geallieerde expe ditiestrijdkrachten wordt gemeld, dat d'e leger groep, die aan de invasie deelneemt, onder be vel staat van generaal Montgomery. Het Duitsche volk is kalm. BERLIJN, A.N.P. Uit het feit, dat het Duitsche opperbevel niet heeft geschroomd, on middellijk na het begin van den aanval de eerste berichten openbaar te maken, blijkt, dat men in dieze kringen met vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Ook in het Duitsche volk is geen spoor van zenuwachtigheid be merkbaar; eerder kan men een zekere opluch ting constateeren, dat de ban nu eindelijk is gebroken en de oorlog thans een zeer belang rijk, zoo niet beslissend stadium tegemoet gaat. Radiorede President Roosevelt. (D.N.B.) President Roosevelt heeft een radiorede gehouden, waarin hij de gebeurte nissen in Italië behandelde. In den loop van dieze rede legde hij den nadruk op de beteekenis van Rome. Hij waar schuwde er echter voor het een al te groote waarde toe te kennen, aangezien er nog geen enkel teeken is dat er op wijst, dat Duitschland voor een ineenstorting staat. De toekomst, zoo zeide hij, zal ons nog voor een moeilijke en kostbare taak stellen. Telegram van Mussert aan Hitier. Mussert heeft aan Hitier het volgende telegram gezonden: „Führer, Nu de invasie is begonnen, is het mij een behoefte U, mijn Führer, te zeggen, dat alle Nederlandsche nationaal-socialisten in trouw en lotsverböndenheidi op leven en dood aan uw zijde staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat U, mijn Führer. Zoo zien wij U. als den Führer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons ver trouwen zijn onwrikbaar, (w.g.) MUSSERT." Korte Berichten. (D.N.B.) Naar Reuter meldt is De Gaulle in Engeland: aangekomen. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft Badoglio zijnerzijds den Italiaansch-Franschen wapenstilstand van 1940 herroepen. (D.N.B.) Genua, Savona en Turijn zijn wederom het doel' geweest van Engel sch- Amerikaansche luchtaanvallen. VRIJE VAART Raumboote maken vrij M baan. Vrije vaart voor Europa, een dringende eisch, een levensnood zaak, óók voor Neder land. Talm dus niet langer;, maar volg het voorbeeld der duizen den, die in het blauwe uniform der Kriegs- marine Neerlands roem doen voortleven over alle wereldzeeën. Aanmelding bij de Kriegsmarine: Marineannahmestelle-West, Plompe- torengracht 24, Utrecht. Alle Hafen- v'DOrt pnpooA Waar biijft de groente? De Landwacht geeft het antwoord. Amsterdam, A.N.P. Sinds eenigen tijd' gaat Amsterdam weer gebukt onder een groen- te-schaarschte, terwijl aan den anderen kant 'n bepaaiae categorie, die het zich kan veroor loven, in staat wordt gesteld de beste groente op tafel te zetten. Dat dit een wantoestand; is, waaraan een einde moest worden gemaakt, behoeft geen nader betoog. In de vroege morgenuren van Zaterdag was de Landwacht reeds in de markthallen aanwe zig om een strenge controle uit te oefenen. Dit heeft resultaat gehad, want vele groentezaken konden ruimschoots van alles worden voorzien. Niettemin hebben .verscheidene handelaren toch getracht op den ouden voet voort te gaan en groote partijen achter te houden om zwart te verkoopen. Om hieraan paal en perk te stellen kréég vrijwel iedere handelaar een Landwachter in zijn zaak om den verkoop te controleeren en het achterhouden van partijen te voorkomen. Eenstemmig sprak men zijn verwondering er over uit, dat er nu plotseling wél groente was te krijgen en dat men nu eindelijk ook eens de kans kreeg een keuze te doen uit verschil lende soorten, terwijl in vele zaken te consta teeren was dat de klanten andere veel hoogere prijzen gewend waren. i Thans kwam duidelijk aan het jlicht, hoe veel handelaren nooit anders hebben gedaan dan geknoeid ten koste van de gejneenschap. Dit optreden heeft preventief gewerkt. Vele groentehandelaren zijn thans gewaarschuwd. Zij, die beslist wenschen door te gaan met knoeien zullen ervaren, .dat de Landmacht niet met zich laat spelen. Dit hebben enkele lieden moeten ondervinden, die het principe van eer lijk zaken doen aan den kant hebben gezet. In het districtshuis Van district 5 in West vond n.l. de verkoop van een groote partij in beslag genomen groente plaats, waarvan door honder den dankbaar gebruik werd gemaakt. Leden Landwacht doodgeschoten. In den nacht van 20 op 21 Mei zijn te Berkhout bij het opbrengen van personen de leden van de Landwacht1. Boeke Braaksma, I geboren 3 April 1900 te Menaldumadeel, wo nende te Haarlem, Brouwerstraat 1402. Arie Groot, geboren 2 October 1899, los werkman, door tot dusver onbekend gebleven perso nen doodgeschoten. Op 1 Juni werden bij de controle van per soonsbewijzen te Wetserblolcker eveneens door onbekende daders twee leden van de Landwacht doodgeschoten en een gewond. De vermoorden zijn: 1. Cornelis Molenaar, geboren 10 December 1917 te Abbekerk, fruitkweeker, woonachtig te Blokker, Bangert 273; 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1915 te Zaag, transportarbeider, wonende te Zaag. Bij het beantwoorden, der schoten werd e?n der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij met eén schot in het hoofd gedood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van de Landwacht en tuinier Haavok de Vos, ge boren 24 September 1878 te Enkhuizen, wo nende te Westerblokker. Op 2 Juni, omstreeks 9 uur, werd het lid van de Landwacht Leonard Allte Jacobus Hendricus Hans Tubergen, geboren 19 Augus tus 1908 te Amsterdam, wonende Wester straat 40 aldaar, voor zijn woning door een onbekenden dader door drie schoten op zeer geringen afstand neergeschoten. Hij kreeg een schot in de kaak, in de borst en in den schouder. Er bestaat geen levensgevaar. Bekendmaking.» De hoehere SS- und. Polizeifuehrer „Nord- west" maakt bekend Het Polizeistandgericht 's Hertogenbosch heeft de volgende Nederlanders ter dood ver oordeeld 1. den gemeente-ambteria'ar Jan Hageman te Eibergen, geb. 9".5.18952. den fotograaf Hendrik Heinen te Eibergen, geb. 28.11.1914; 3. den wachtmeester der marechaussee Cor nelis Poullie te Varsseveld, geb. 5.7.1919; 4 den douanebeambte Gerrit Kleisen te Zun- dert, geb. 9.9.1917; 5. den loondorscher Johan nes Sonderen te Lintvelde, geb. 9.7.1912; 6. den wagenmaker Theodoras Sonderen te Lintvelde, geb. 26.9.19137. den smid Herma- nus Mom te Eibergen, geb. 1J..4.1920 8. den manufacturier Hendrik Kruizinga, te Neede, geb. 13.10.19219. den landbouwer Willem Rohaan te Neede, geb. 26.10.191210. den kunstschilder Carel Verschuur te Wagenin- gen, geb. 15.4.1919; 11. den opperwachtmees ter der marechaussee Teunis Wortman te Neede, geb. 27.11.1911; 12. den wachtmeester der marechaussee Hermanus Blaauwgeers te Lichtenvoorde, geb. 22.6.1918; 13. den land bouwer Hendrik Wiggers te Dale, geb. 29.12.1886; 14. den hotelhouder Jacobus Wqst- land te Wageningen; 15. den bioscoopeige naar Willem Westland te Wageningen. Al deze veroordeelden behoorden tot of steunden geheime groepen, die in de provin cie Gelderland, vooral in den Achterhoek, ge vormd zijn om distributiekantoren te over vallen, moordaanslagen op Nederlandsche po- litie-ambtenaren en andersdenkende Neder landers uit te voeren, wapenen voor illegale doeleinden te verschaffen, spionnage te ver richten en den vijand te begunstigen. De ver oordeelde Hageman heeft als ambtenaar der gemeente Eibergeq op 8 December 1943 deel genomen aan den roofoverval op het distri butiekantoor te Eibergen. De wachtmeester Poullie heeft deelgenomen aan den roofover val op het distributiekantoor te Varsseveld op 10 December 1943. Hageman en Poullie hebben meegewerkt aan den overval op het distributiekantoor te Borculo op 23 Febr. 1944. De douanebeambte Kleissen heeft deel genomen aan den overval op het gemeente huis te Herveld op 28 Maart 1944. De veroor deelde Kruizinga heeft aangezet tot een over val op het distributiekantoor te Neede, welke mislukt is door de opmerkzaamheid van een Nederiandsch politiebeambte. Daar de ver ordening van den Rijkscommissaris op de be- WOENSDAG 7 JUNI 1944. Wanneer gij uwe zielen door gehoorzaam heid aan de waarheid gereinigd hebt tot on geveinsde broederliefde, hebt dan elkander van harte en bestendig lief. 1 Petr. 122. Lezen; Hand., 8: 1425. Zon op 5,26, onder 22.00. Maan op 22.43, onder 6.12. Laatste kw. 13 Juni. Nieuwe m. 20 Juni. Waar haat is, dat ik daar liefde brenge. Waar beleediging. is, dat ik daar*vergiffe- nis brenge. Waar oneenigheid is, dat ik daar eensge zindheid brenge. Waar dwaling is, dat ik daar waarheid brenge. Waar twijfel is, dat ik daar gëloqf brenge. Waar wanhoop is, dat ik daar hoop brëhge. Waar duisternis is, dat ik daar Uw licht brenge. Waar droefheid is, dat ik daar vreugde brenge. FRANCISCUS VAN ASSISI. NED. HERV. KERK. Drietal: te Dor drecht (vac. ds G. Verdoes Kleyn), C. A. van Harten te Katwhk aan Zee, L. G. R. Kalmijn te Woerden en L. Lagerwe^j te IJmuiden. Beroepen: te Bussum (toez.), M. L. W. Schoeh te Veere. Aangenomen: naar Wolvega (toez.), II'. W. Cazemir te Marrum. Bedankt voor Alblasserdam, L. Lager weij te IJmuiden. GEREF. KERKEN. Drietal: te Drie bergen (2e pred. pl.), J. van Buuren te. Alt coude, W. Reeskamp te Garijp en II. Wiérda te Soest. Beroepen: te Driebergen, W. Reeskamp te Garijp; te Wormerveer, C. van Ommen to Maastricht. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. B c dankt voor Enkliuizen, Joh. v. d. Poel te Giessendam. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk Benoemd fes Apeldoorn, TV. de Jong, «and. te Rijneburg; te Ellecom-Rheden, ds P. P. Sa raber, te Burgh (Z.)te Nieuw-Vennop, II. Postma, cand. Aangenomen naar Rotter dam, J. Roeders, cand. te Leiderdorp. Foto Atl/H. P.m. err Ortskommandanturen en de verschil lende SS-Meldestellen in Nederland. KORTE BERICHTEN. In den ouder- dpm van 71 jaar is te Steenderen overleden Ds P. N. Pikaar, em.-pred. der Ned. Herv. kerk. Ds Pikaar aanvaardde in 1901 zijn ambt te Oudega (H.O.N.). In 1903 verbond hij zich aan de gemeente van Steenderen, die hij tot aan zijn emeritaat, dat hem verlenen jaar verleend werd, diende. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Feyenoord Ds W. E. M. Hoekzema, Ned. Herv. predikant al daar beschikbaar gesteld ,voor 'het werk der geestelijke verzorging onder de Ned. krijgs gevangenen in Duitschland. Ds Hoekzema heeft zich voor dit werk beschikbaar gesteld en zal a.s. Donderdag vertrekken. scherming der orde voor den aanstichter de zelfde straf voorschrijft als voor den dader en de poging wordt gestraft als de voltooide daad, is ook de daad van den veroordeelde t Kruizinga beschouwd als een misdrijf, dat met den dood gestraft moet worden. De veroordeelde Heinen heeft het wapen van den wachtmeester. Poulie na diens vlucht overgegeven aan den leider van een terreur groep. De Nederlanders Johannes Sonderen, Theodorus Sonderen en Hermanus Mom heb ben voor een terrorist verscheidene wapenen in ontvangst genomen ter reparatie. De land bouwer Wiggers heeft toegestaan, dat een automatisch wapen voor vrij korten tijd op_ zijn grond werd ondergebracht. Tegen Hei nen, Johannes Sonderen, Theodorus Sonde ren, Mom en Wiggers is reeds wegens het tijdelijk bezit van vuurwapenen de doodstraf uitgesproken. In de motiveering van het von nis is er de nadruk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied in oorlogstijd, die zich in strijd met de door de bezette mogendheid uitgevaardigde bepalingen schuldig maken aan het bezit van vuurwapenen, onverbidde lijk en zonder aanzien des persoons met den dood worden gestraft. De veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauwgeers hebben zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime organisatie in een ernstig geval, doordat» zij opdrachten tot het verschaffen of onderbrengen van wapenen voor een terreurgroep hebben aangenomen en deels uitgevoerd. Slechts door het snelle ingrijpen der Duitsche Sicherheitspolizei is het gelukt, de terreurgroep, die militaire doelén had, in korten tijd uiteen te slaan en de betrokken personen te beletten andere tegen de bezetten de mogendheid gerichte handelingen te verrich ten. De leider der' terreurgroep is bij de po ging tot zijn arrestatie in een gevecht met Duitsche politiebeambten doodgeschoten. De veroordeelden Jacobus Westland en Wil lem Westland, die reeds jaren te Wageningen illegale actie hebben gevoerd:, hebben den ver-' oordeelde Verschuur en andere personen aan gezet tot moord op een Nederlandsche politie ambtenaar en diens echtgenoote. Willem West- land, heeft voor den voorgenomen moord een geweer met munitie ter beschikking gesteld. De moordaanslag is mislukt. Jacobus West land, Willem Westland en Verschuur zijn we gens sabotage volgens par. 1 der verordening op de besoherming der orde, ter dood veroor deeld. Het Polizeistandgericht heeft- hierbij, evenals in vroegere analoge gevallen, aange nomen dat de daad ingeval van een gelukken de openbare orde en veiligheid in de bezette Nederlanden zou hebben kunnen in gevaar brengen. Voorts heeft het Polizeistandgericht te 's-Hertogenbosch d^volgende Nederlanders ter dood veroordeeld 1. den gemeentebeambte Markus Assies te Assen, geb. 26.1.1919; 2. den gerteente-ambte naar Albert Rozema, te' Hoogeveen. geb 29.3 1914; 3. 'den postbeambte Hendrik Raat .uil Hoogeveen, geb. 21.7.1920; 4. den gemeente ambtenaar Wiepke van der Zee te Oosterhes- selen, geb. 6.5.1918; 5.den distributie-ambte naar Marinus Veth te Papendrecht, geb. 30 5.1920; 6. den tuinman Albert van der Ziel te Zandeweer, geb. 12 7 19227- den toonee! speler'Henry van Ess te Den Haag. geb* 12 7.1922; 8. den verzekeringsagent Christiaan Diemei te Leiden, geb. 9 5 19149. den meu belmaker Adriaan de Rijks te Gouda, geb 6.5.1921. Deze veroordeelden hebben in aanzien!'ike mate verzetsorganisaties gesteund. Zij hebben deels zelf deelgenomen aan overvallen op dis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1