VRIJDAG 5 MEI 1944 v 58c Jaargang, No. 183 OFFÏCIEELE BERICHTEN DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD FN HART KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVALLEN BIJ SEBAS- TOPOL AFGESLAGEN. - STRIJD TEN O. VAN DE SERETH DUURT VOORT. - TOT ZINKEN GEBRACHTE SCHE PEN. - VERSCHILLENDE LUCHT- AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede Voor Sebastopol en aan den Bene- den-Dnjestr werden plaatselijke aanval len der bolsjewisten afgeslagen. Ten Oosten van de S e r e t h zette de vijand zijn aanval len met sterke strijdkrachten voort. Alle po gingen der Sowjets om door onze stellingen heen te breken, werden ook gisteren in ver bitterde gevechten en door vastberaden tegen aanvallen verijdeld; 64 vijandelijke pantserwa gens werden hierbij vernield. Fbrmaties Duit sche en Roemeensche gevechts- en slagvlieg tuigen brachten den aanvallenden bolsjewisten zware verliezen toe. In herhaalde aanvallen vernielden zij nog dl vijandelijke pantserwa gens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleeringsvoertuigen. Sterke esca- ders gevechtsvliegtuigen bestookten in den af geloopen nacht vijandelijke verkeersdoelen en troepen in het gebied ten Noordwesten van J a s s y. Het onder bevel van luitenant-kolonel Nordmann staande jachteskader Mölders meldt zijn 8000ste overwinning in de lucht. In het landingshoofd van N e 11 u n o werd een na krachtige voorbereiding door artillerie en granaatwerpers ondernomen vijandelijke aanval afgeslagen. Duikbooten vielen in de n o o r d e 1 ij k e IJ s z e e een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van een vlieg tuigmoederschip krachtig beschermd convooi aan. Zij brachten acht torpedojagers en con- vooivaartuigen tot zinken en torpedeerden vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. Twee dezer schepen zonken onmid dellijk. Het zinken van de overige schepen kan met zekerheid worden aangenomen. Tij dens deze operaties, die verscheidene dagen duurden, hebben zich de duikbooten, onder be vel van de luitenants-ter-zee eerste klasse Lange en Herrie, bijzonder onderscheiden. Duitsche motortorpedobooten torpedeerden in dè Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij den afweer van Britsche luchtaanvallen op Midden-Frankrijk werden in den afgeloopen nacht 51 viermotorige vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Bergmann, Staffel-kapitan van een eskader nacht jagers vernielde alleen zes viermotorige bommen werpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer in het gebied van Mannheim. Nieuw Sowjetoffensief in voorbereiding. (A.N.P.) De pauze aan het Oostelijke front die te Berlijn als een tusschenfaze wordt ge kenschetst, duurt nog steeds voort. Nergens aan het Oostelijke front vinden gevechten op groote schaal plaats, doch alle teêkenen wijzen er op, dat het slechts de stilte voor den storm is. Het Roode Leger heeft deze strijdfase noo- dig gehad voor het uitvoeren van hergroe peeringen en aanvullingen, alsmede voor het reorganiseeren van de ravitailleering. De om vang der troepenconcentraties aan Sowj et- Russische zijde vormt een aanwijzing voor de kracht, waarmede het Roode Leger zijn offen sief wil voortzetten en blijkbaar heeft het zich grondig willen voorbereiden om -met des te meer kracht te kunnen toeslaan. Van Duitsche zijde verwacht men, dat het Sowjet-Russische offensief niet alleen in het Zuiden zal worden voortgezet, doch ook in het centrale deel van het front. Het zwaarte punt zal echter, naar het oordeel van Duitsche militaire kringen, ongetwijfeld in het Zuiden liggen. Dat de aanvang van het nieuwe Sowj et- Russische offensief zal samenvallen met het begin van geallieerde operaties in West-Europa, acht men in Berlijnsche militaire kringen waar schijnlijk. Talrijke steden getroffen. (D.N.B.) Noord-Fransch gebied is Woens dag wederom door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen gebombardeerd. Er werden bommen ge worpen op Bethune en Anzin. In Cambrai zijn in den loop van één week 170 slachtoffers van de Anglo-Amerikaansche terreuraan- vallen gebeld. Valenciennes is Maandag en Dinsdag het doel van Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen geweest. Tot nu toe zijn er 75 dooden en tal rijke gewonden. In Blano-Misseron werd een aanval gedaan, toen men bezig was de dooden van een vori- gen Anglo-Amerikaansohen luchtaanval te voorschijn te brengen. Er viel ook daarbij waarschijnlijk een groot aantal dooden. Maandagavond en in den nacht van Maan dag op Dinsdag werden ve>scheidene Belgi sche steden zwaar getroffen. De bommen, die Maandagavond terechtkwamen op Brussel en vooral op twee Brusselsche voorsteden, hebben volgens de eerste berichten een 15-tal dooden en een 50-tal zwaar gewonden gevergd. Maandagavond werd Angleur bij Luik ge bombardeerd, evenals St. Ghislain en Hornu. Deze laatste twee plaatsen werden in den loop van den nacht nogmaals door bommen getrof fen. Er zijn 23 dooden te betreuren. In den loop van den nacht werd ook Boussu getrof fen door bommen. Maandagnacht werd Leuven eveneens geteisterd. Er is hier een groot aan tal slachtoffers te betreuren. In al deze plaat sen werd groote schade aan de woonwijken aangericht. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben gisternacht opnieuw woonwijken van de stad Boekarest aangevallen. Tewerkstelling in Duitschland. Overwogen wordt een systeem van rechtmatige aflossing. In een correspondentie van den Berlijnschen redacteur van het Handelsblad wordt mel ding gemaakt van een plan, dat bij den plv. leider van het bureau van den algemeen ge machtigde voor de tewerkstelling in Duitsch land in overweging is. „Aanvankelijk heeft men van Duitsche zij de de arbeiders, die verplicht werden tot wer ken in Duitschland, contracten voor een half jaar of een jaar laten teekenen, omdat men de arbeidsvoorwaarden contractueel wilde vastleggen. Sindsdien is bepaald, dat de ar beidstijd dezer arbeiders in Duitschland onge acht den in het contract aangegeven duur, verlengd kan worden. Omdat deze nieuwe re geling tot onrechtvaardigheden leidt, over weegt men thans een systeem van rechtma tige aflossing". Oproep voor de Kriegsmarine. Voor Neerlands Jeugd niet alleen een strijdformatie bij uitnemendheid, doch tevens in meerdere opzichten een schit terende leerschool voor de toekomst. Sinds eeuwen leeft en werkt het Neder- landsche volk in innige verbondenheid met de zee en het behoeft derhalve geen verwon dering te baren, dat, nu Nederland reeds se dert een viertal jaren van de wereldzeeën af gesloten is, velen uit het lood geslagen en den juisten koers kwijt geraakt zijn. Het gemis van de prachtige koopvaardij vloot, het gemis van het enorme scheep vaartverkeer in havens als Rotterdam en Amsterdam, de onzekerheid omtrent het lot van duizenden Nederlandsche zeelieden, dit alles doet velen de toekomst donker inzien en heeft hun het vertrouwen in de herrijze nis van Nederland doen verliezen. Zij vergeten hierbij echter, dat het een ty pische karaktertrek van het Nederlandsche volk is, om juist in» tijden van tegenspoed en beproeving door ijzeren volharding en kop pige vastberadenheid het veelal onmogelijk geachte toch te bereiken. Zoo zien wij ook thans, dat Neerlands jeugd, als de beste vertegenwoordigers van het volk, ondanks alle remmende en belem merende factoren den weg naar zee hervon den heeft en dit nu vormt de beste garant voor Nederlands toekomst. Immers, de jeugd hervond dezen weg op een bijzondere en voor de toekomst van het Nederlandsche volk zeer belangrijke wijze, n.l. v i a d e Kriegsmarine, waarbij de vrijwilligers zich reeds bij duizenden meldden. Hiermede leveren zij niet alleen een belangrijke bij drage in den grooten Europeeschen vrijheids strijd, doch bouwen ook voor zichzelf een toekomst op, waarvan slechts weinigen een begrip hebben. Is eenerzij ds de militaire scholing voor iederen jongen man 'reeds van onschatbare w'aarde, daarnaast biedt de oorlogsmarine een veelzijdigheid in opleidingsmogelijkheden, die ook voor het verdere leven van zeer groote waarde is. Met recht kan dan ook gezegd worden „Bij de Kriegsmarine levert men niet al leen zijn bijdrage voor den strijd voor het heden, doch doorloopt tevens een prachtige beroeps-leerschool, waarvan later de vruch ten geplukt kunnen worden". Voor velen zal dit niet direct duidelijk zijn. Velen ook beschouwen, zeer ten onrechte, den militairen diensttijd als „verloren tijd" en daarom volgen hier eenige voorbeelden, die voor een ieder duidelijk zullen zijn. Voor iederen Nederlander, die als vrijwil liger bij de Kriegsmarine dient, bestaat de mogelijkheid ook in de toekomst bij de Ma rine te blijven en zoo hoog op te klimmen als zijn capaciteiten dit mogelijk maken, m.a.w. de Officiersloopbaan staat voor een ieder open, ongeacht schoolopleiding, financieele omstandigheden e.d. Wenscht men wel zeeman, doch geen mili tair te blijven, dan kan men overgaan naar de koopvaardij en is de bij de Kriegsmarine opgedane zeemanschap van zeer groote waar de. Bovendien wordt aan reeds gediplomeer de ikoopvaardijofficieren, die als vrijwilligers bij de Kriegsmarine dienen, de gelegenheid gegeven na voldoenden vaartijd voor eenhoo geren rang verder te studeeren. ^Daarnaast zijn er nog velen, uit alle moge lijke beroepén afkomstig, die zich thans in de rijen der Europeesche vrijheid strijders ter zee geschaard hebben, doch na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal willen terugkeeren. Is dit mogelijk en zoo ja, zullen zij dan niet. een heel eind ach terop gekomen zijn t.o.v. hen, die niet actief aan den strijd hebben deelgenomen? Het is niet alleen mogelijk om na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal terug te keeren, maar een ieder die dit wenscht is bij voorbaat verzekerd van een plaats, ja van een goede plaats, omdat hij te allen tijde voorrang heeft t.o.v. hen, die liever toekijken hoe anderen de kastanjes uit het vuur haalden, dan zelf de handen uit de mouwen te steken toen het vaderland hun hulp dringend noodig had. Waren zij „vakman", toen zij het blauw der marine aantrokken, b.v. metaalarbeider, motordrijver, mecanicien, timmerman,- kok, kantoorbediende, administrateur, journalist, enz., dan hebben zij, doordat de Kriegsmarine haar menschen na de militaire- en zeevaart opleiding daar plaatst, waar zij door natuur lijken aanleg het meest presteeren kunnen, gedurende hun diensttijd niet alleen hun vak bekwaamheid op peil gehouden, doch daar naast ook zeer veel bijgeleerd, zoowel in the orie als in praktijk. Nemen wij tenslotte nog hen, die bij hun indiensttreding geen „vakmenschen" waren, hetzij door de, aan een ieder bekende demo- raliseèrende invloeden der laatste 10 jaren, hetzij door hun nog jeugdigen leeftijd (in diensttreding is mogelijk bij het bereiken van den 17-jarigen leeftijd). Een betere opleiding, een betere leerschool een betere ondergrond om later op voort te bouwen, dan de Kriegsmarine biedt, is niet denkbaar. Hier toch wordt de jeugd gevormd tot kerels, waar het vaderland later trotsch op kan en -zal zijn, vastberaden, keiharde, betrouwbare steunpilaren voor de komende generatie. Vele ouders in Nederland geraken in den laatsten tijd steeds verder van hun zonen verwijderd, doordat zij geen begrip hebben en ook veelal niet kannen hebben voor het geen in de jeugd van heden leeft. Zij besef fen niet, dat de oorlogsjaren hun kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten maken, dan zij zelf in hun jeugd zijn geweest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, van dapperheid, van offerbereidheid, heeft in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tientallen van jaren in het Neder landsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het heroïsme. Begrijpt dit, ouders, en begrijpt dan te vens, dat, hoe zwaar het u ook veelal vallen zal, uw dierbaar kind af te staan, u het nim mer zult kunnen verantwoorden hem in dit opzicht eenigerlei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door het heroïsme der jeugd zal Neder land uit de duisternis van het heden straks komen te staan in het stralende licht van de nieuwe toekomst. Eens zal in de geschiedenisboeken over de zen grooten tijd geschreven worden, en ook dan zal de jeugd, zooals steeds, vol spanning den heldenstrijd van het voorgeslacht door leven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 of 20 ja ren, zullen uw eigen kleinkinderen op school hooren vertellen over een dwaze we reld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en an dere wantoestanden. Zij zullen hooren ver tellen van den strijd van kleine groepen ide alisten tegen sociale ongerechtigheid, van den groei dezer groepen tegen alle, voor hen na tuurlijk volkomen onbegrijpelijke, verdruk- - king in. Met spanning zullen zij dezen strijd op den voet volgen, met schaamte zullen zij van zekere perioden in Nederlands geschie denis kennis nemen, maar tenslotte zal ook hun hart van trots en blijdschap sneller klop pen bij het vernemen van de heldendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee En velen dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillerfde stem kunnen uitroepen: Ook mijn vaderwas daarbijl Ouders in Nederland, toekomstige groot ouders, kunt u zich verantwoorden wanneer straks uw kleinkinderen zullen moeten ver nemen, dat hun vader, door uw schuld, niet behoorde tot hen, die bereid waren te strij den voor hun vaderland? Wilt u het uw zoon, als toekomstige vader aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moeten verklaren: „Helaas kind, neen, i k was er niet bij". Ouders in Nederland, opvoeders van Neer lands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart u niet blind op wat vroeger was, laat u niet misleiden door valsche voorlich- ting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn, los van alle bijkomstigheden. Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks gebracht, en zullen ook in de naaste toekomst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zijn, niemand kan dit zeggen, maar wetende, dat het gaat om het voortbestaan van het volk, dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij gedragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door helden. (ANP). KEURING GERM. WEERSPORT- KAMPEN. De eerstvolgende keuring voor de Ger- maansche weersportkampen is vastge steld op Woensdag 10 Mei 1944, van 914 uur, Plein 1813, nr 3. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ontspanning, sport, velddienst, enz., in de prachtige bergstreken van Duitschland. inlichtingen: Aanmeldingsbureau voor Germaansche weersportkampen, Ko ningslaan 9, Utrecht. Bekendmaking van der» commissaris- generaal voor de openbare veiligheid in zake de nieuwe vaststelling van de grenzen van het verboden gebied (sperr- gebiet) in Zuid-Holland. Op grond van art. 52 van de verordeningen van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (verorde ning openbare orde 1943) wordt bepaald 1. Het in mijn bekendmaking van 26 Sep tember 1942 (nr. 17) aangegeven verboden gebied in de provincie Zuid-Holland wordt .met ingang van den 5den Mei 1944 uitgebreid tot de eilanden Putten en Tien-Gemeten en met ingang van den 20sten Mei 1944 tot het eiland Beyerland. Het verboden gebied omvat dan het Noord westelijke deel van het eiland Rozenburg.dat door de verbodsbordjes, die door de weer macht geplaatst zijn, wordt aangegeven en de eilanden Voorne, Putten, Beyerland, Tien- Gemeten en Goeree-Overflakkee. 2. Het betreden en bevaren van bovenge noemde gebieden en van de tusschen deze ge bieden liggende wateren en waterwegen is slechts geoorloofd met een vergunning van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de prov. Zuid-Holland (Polizeioffizier). 3. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de aanvraag voor deze vergunning met de noo- dige stukken bij den burgemeester van de ge meente, die men wenscht te bezoeken, moet worden ingediend. In de aanvraag moeten voor- en geslachtsnamen, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en -plaats van den aanvrager worden opgegeven. Bovendien moet een reden voor het betreden van het verboden gebied en den duur van het voor genomen verblijf worden aangegeven. ^Handelingen in strijd met deze beschikking zijn overtredingen-- en worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maan den en met een boete van ten hoogste f 2000 of met een van deze straffen, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf in aanmerking komt. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Den Haag, 2 Mei 1944. AANGEWEZEN BONNEN voor 5e periode 1944 (2e helft) 30 April t/m 13 Mei. 19/20 A brood: 4 rants, brood of gebak. 19/20 B brood1 rants, brood of gebak. 19/20 beschuit: 1 rants, beschuit. 112/113 alg.1 rants, brood, gebak of bloem. 111 alg.: 250 gram havermout. D 37 reserve250 gram gort. E 37 reserve250 gram kindermeel of voe dingssuiker. 19 A boterrants, boter, margarine of vet. 110 alg.: 100 gram 20+ of magere kaas. 19/20 melk: 1% liter melk. 19/20 taptemelk: 1% liter taptemelk. 19/20 A vleesch1 rants, vleesch. 19/20 B vleesch: rants, vleesch. 19/20 Aardappelen: 2 kg. aardappelen, 19/20 toeslag: 1 kg. aardappelen. (Aardapp. 19 en toeslag '19 geldig t/m 6 Mei.) 109 alg.: 500 gram suiker, 108 alg.: 250 gram jam. 107 alg.1 rants, vervangingsmiddelen. 19 versnaper.150 gram versnaperingen. 19/20 tabak: 1 rants, sigaren, tabak of sigaretten. R 05 tabak: 45 gram scheerzeep. (Geldig t/m 2 September.) Bijzondere rantsoenen: B36, C36, D36, E36 reserve: rants, boter. Alle bonnen zijn geldig tot en met 13 Mei, behalve voor zoover hierboven een anderen datum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 080 alg. (voor eenh. toiletzeep) 19 Maart t/m 13 Mei081 alg., C26, D26, E26 reserve (voor waschpoe- der) 19 Maart t/m 13 Mei; 105 alg. (Voor eenh. toiletzeep) 16 April t/m 13 Mei106 alg. C34, D34," E34 reserve (voor waschpoeder) 16 April t/m 13 Mei; E35 reserve (voor toi letzeep) 16 April t/m 13 Mei20B boter (voor 125 gram boter) 16 April t/m 27 Mei. Petroleum: U 403 kookdoeleinden, bon 23 en 24 elk 1 liter petroleum. Brandstoffen: 1 Mei30 Nov. 29, 30, 31 en 32 B.V. van kaart T 405, elk 1 eenh. vaste brandst. 1 Mei30 Juni 21 K.F. van kaart U 405, 1 eenh. vaste brandstoffen. De tweede boterbon. Zooals op Vrijdag j.l. werd gepubliceerd, zou op Zaterdag 6 Mei de tweede boterbon voor het tijdvak van 30 April t/m 13 Mei '44 worden bekend gemaakt. In verband hier mede wordt thans de bon „Boter 19 B" aan gewezen. Deze bon is geldig tot en met 13 Mei a.s. en geeft, evenals de reeds aangewe zen bon „Boter 19 A" recht op het koopen van 125 gr. boter of 125 gr. margarine of 100 gr. bak- en braadvet of 100 gr. rundvet. Men houde er rekening mede, dat men genoegen zal moeten nemen met het artikel, hetwelk de handelaar in voorraad heeft. Verduisteren van 30 April6 Mei: 's Morgens tot 6.00 u., 's Avonds van 9.15 u. ZEEUWSCHE KORFBALBOND. Com petitie-uitslagen Volharding II-Zeelandia II 14; VOPO-Nieuwdorp 1—3; SVK-de Poel Q~—5. KLOETINGE. Voorloopig zien wij ons genoodzaakt de kranten in de wijik Kloetinge per post te ver zenden. DE ADMINISTRATIE. BELASTINGDIENST. Verplaatst wer den de assistenten A. Goedhart van Bruinisse. naar Oudenbosch; P. de Bokx van Zierikzee naar Krabbendijke en de kommies P. Kik van Souburg naar Wolfaartsdijk. VOLKSGEZONDHEID. Tot plv. in specteur van de volksgezondhëid ter stand plaats Middelburg en met de prov. Zeeland als ambtsgebied werd benoemd A. de Nooijer gem.-arts te Middelburg. Middelburg. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Woens dag werd het 25-jarig jubileum van de N.V. P.Z.E.M. gevierd, welk jubileum in verband met de tijdsomstandigheden echter niet offi cieel herdacht werd. Wel had in de recreatie zaal van het PZEM-gebouw des morgens een huldigingsbijeenkomst plaats in verband met het feit, dat dhr G. W. Graafhuis 25 jaar als administrateur der P.Z.E.M. werkzaam was. De secretaris van den Raad van Bestuur Mr Dr R. W. van Lynden, de directeur, dhr Slooves, Ir H. Everwijn als oudste medewer ker, dhr C. van Hoek, vertegenwoordiger van de personeelsvereen. „O. en O.", dhr G. H. Luijendijk, accountant en dhr J. M. Baan, voorz. van het huldigingscomité, voerden het woord. Zij allen spreken woorden van lof voor den toegewijden arbeid van den jubilaris De eerste spreker overhandigde een couvert met inhoud, de laatste bood een schilderij en een oorkonde aan. Verder waren verschillen de bloemstukken bewijzen van waardeering voor het wenk van dhr Graafhuis. Des avonds organiseerde „O. en O." éen personeelsavond, waar de jubilaris een herdenkingsrede hield. De econ. dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen den schilder G. T. v. d. H, alhier, die alleen behangselpapier wilde leveren tegen inlevering van boter. Proces verbaal werd opgemaakt tegen S. J. P. al hier, die naar het politiebureau was overge bracht terzake van openbare schennis der eerbaarheid. Goes. DE ZUCHTERS IN JERUZALEM VERSCHOOND IN HET OORDEEL. Over dit onderwerp uit Ezechiël 94 sprak Prof. G. Wisse Woensdagavond in de Prins van Oranje alhier een tijdwoord. De zaal was overvol. Het oordeel Gods, aldus spr., tkwam over Jeruzalem, omdat Jeruzalem de afgode rijen der vreemde volken had gehuldigd; de zelfde zonde welke in de 19e eeuw zoo ont zettend is bedreven in het statenleven en de kerk. In het oordeel zouden echter een zeker soort lieden met onderscheiding behandeld, lichamelijk gespaard of geestelijk verheer lijkt in zaligheid. Dat zouden zeer merkwaar dig niet de politieke propagandisten, niet de eigengerechtige tempelzangers, maar de zuchters zijn, n.l. de lieden, die het uitjam merden, niet vanwege de pijn slechts der oordeelen, maar vanwege de oorzaken er van. Zij werden door de wereld genegeerd, door de zelfgenoegzame eigengerechtigen gehoond en belasterd, net zooals tegenwoordig ge schiedt met alle knechten Gods, die de oor deelen durven aanzeggen vanwege de zonden van Jeruzalem. Groot is de-haat tegen allen, die het nog voor God en Zijn gerechtigheid opnemen. Maar de Heere zeide, dat op de hoofden dier lieden juist het onderscheidings- teeken moest worden gezet. In het tweede deel van zijn rede zette spr. uiteen, wat het rampzalige uiteinde zal zijn van allen, die dit teeken des kruises als een merkteeken des harten zullen missen, maar ook, wat de ge lukzalige uitkomst zal wezen voor allen, die uit een verticale wereldbeschouwing ge leefd hebben en die zich tot in den dood toe aan God en Zijn Woord hebben vastgeklemd. VRIJDAG 5 MEI 1944. Maar, zal iemand zeggen, Gij hebt geloof en ik heb werken. Toon mij dan uw geloof zonder de werken en ik zal u mijn geloof toonen uit mijn werken. Jac. 2: 18 Lezen1 Kron. 211530. Zon op 6.08, onder 21.15. Maan op 17.58. onder 5.34. Volle m. 8 Mei, laatste kw. 15 Mei. Meent gij, dat op uw levensweg ook maar één hinderlijke steen vergeefs zou liggen? Slechts daarom legde een liefdevolle hand dien neer, opdat gij den steen goed zoudt be schouwen, en dan in hartelijk vertrouwen met God daarover praten zoudt en Hem zoudt vragen, wat Hij met dien steen wil zeggen. En hebt gij God bij iederen steen ontmoet, dan heeft iedere steen u ook gezegend. Ds L. J. VAN LEEUWEN. NED. HERV. KERK. Drietal: te Maassluis, C. Aalders te Wommels, M, C. Koole te Broek op Langendijk en P. A. Le- feber te Rijsoord; te Utrecht (16e pred. pl.), J. B. Groenewegen te Zwolle, D. J. Haspels te Groenlo en H. J. v. Heerden te Dedems- vaart. Beroepen: te Utrecht (vac. H. C. Briët), G. Gerbrandy te Leeuwarden; te Hui zen (N.-H.), E. E. de Looze te Hilversum; te IJsselstein en te Opheusden (toez.), H. G. Abma te Driesum. Bedankt: voor Alblasserdam, J. v. d. Velden te Weesp. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Goënga, K. Blom, hulppred. te Stad-Vollen- hove. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Zeist, W. Kremer te Leeuwarden. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. Ke r k. Benoemd te Beverwijk, W. Meerholtz, gods- dienst-onderw. te Sneek. SYNODE NED. HERV. KERK. De 129ste gèwone vergadering van de Alg. Sy node der Ned. Herv. „Kerk zal 17 Juli te Den Haag worden geopend. Ds A. G. OOSTERHUIS f. Te Ternaard is in den ouderdom van 60 jaar overleden Ds A. G. Oosterhuis, em. pred. der Ne£. Herv. Kerk. Hij diende de gemeenten van Schraard Ternaard, St Annaland, Oudemirdum, Ernst, Eemnes-Buiten, Daarle en Westbroek om 1 Juli 1940 met emeritaat te gaan. Ds H. J. BUSé t- In den ouderdom van ruim 82 jaar is te Hattem overleden Ds H. J. Busé, em. pred. der Doopsgez. Broederschap, OVERDRACHT GRAFSTEEN Ds A. MERKELIJN. Op het graf van wijlen Ds A. Merkelijn te Oegstgeest, in leven miss. pred. op het zendingsveld van de drie zuidelijke provinciën der Geref. Kerken hier te lande, vond onder groote belangstelling de plechtige overdracht plaats van een door deze instan ties daarop geplaatste grafsteen. De overdracht vond plaats bij monde van Ds A. H. O u s s o r e n, pred. bij de zen dende Kerk van M i d d e 1 b u r g, die den geloofsmoed en de doorzettingskracht van den ontslapen prediker teekende. Spr. ver zocht de gedenksteen te willen zien als een symbool van de belofte het werk in de kracht des Heeren te zullen voortzetten ook al schijnt het werk thans bij de handen afge broken. De oudste zoon sprak mede namens zijn moeder een woord van dank en wees er op, hoe veel in zijn vader, met diens vroolijk en opgewekt karakter „verloren werd, maar hoe ook dankbaarheid de harten vervult nu zijn vader reeds een jaar bij den Heere zijn mag. Op den steen, die in wit marmer is uitge voerd, staat: Aart Merkelijn, in leven missi onair dienaar des Woords. En aan den voet van den staanden steen staat gebeiteldAan geboden door de zendende kerk van Middel burg, in samenwerking met de drie Zuidelijke provinciën. Te Tilburg slaagden voor het kruide niers vakdiploma mej. R. v. Went en dhrn J. J. de Braai, J. Mol, J. Looy, allen te Goes en ,dhrn C. J. Remeijn, KwadendammeP. Paardekoper te Wolfaartsdijk, J. van Win kelen te Serooskenke en J. C. Nijsse te Ka» pelle. Te rekenen "van 1 Maart 1944 is aan Ir D. A. van Aalderen eervol ontslag verleend als tijd. leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke. Te Amsterdam slaagde mej. M. A. Griep uit Heinkenszand voor apothekersassistente. Zuid-Beveland. YERSEKE. De gem.-begrooting 1944 is goedgekeurd met een totaal aan inkomsten en uitgaven op den gewonen dienst van f 302.193 en van f 468.822,05 op den kapitaal- dienst. De begrooting 1944 van het gasbe drijf is goedgekeurd met een totaal aan in komsten en uitgaven op den gewonen dienst van f 72.003 en op den kapitaaldienst van f 27.113. De 18-j. J. T. had gisteren het ongeluk bij het vellen van een boom deze op zijn rechterbeen te krijgen, waardoor dit brak. De patiënt werd naar het zfekenhuis te Goes vervoerd. Noord-Beveland. WISSENKERKE. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot gemeente-ontvanger alhier de heer B. Kramer, ambtenaar ter secretarie, zulks in de plaats van den heer J. B. Wisse, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Bevorderd tot le ambtenaar ter secretarie alhier de heer H. Zweers, thans 2e ambtenaar ter secretarie. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Niet minder dan 120 per sonen kregen een aan kosten onderworpen politioneele waarschuwing, omdat zij zich tij dens luchtalarm in de open lucht bevonden. ZONDAG 7 MEI 1944, Ned. Herv. Kerk. Driewegen, 10.30 en 3 ds v. Burgeler. Middelburg (Geref. Bond, Luth. Kerk), 6.30 ds Hooijkaas. Geref. Kerken- Arnemuiden, 10 leesd., 2.30 ds Beukema. Baarland, vm. en nm. ds de Ruiter (H. Av.). Borsselen, 10.30 en 3 ds Fransen. Colijnsplaat, 11 en 7 ds Veenstra. Domburg, 10 en 2.30 ds Visser (H. Av.). Driewegen, 10.30 en 3 leesd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1