DINSDAG 2 MEI 1944 58e Jaargang, No. 180 FEUILLETON BINNENLAND ié UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL POLITIEBERICHTEN CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. terdste die de Duitsche luchtmacht ooit ter verdediging van Berlijn heeft gevoerd. Duitschland en Turkije. De correspondent van het ANP te Berlijn meldt De stopzetting van de Turksche chroom leveranties aan Duitschland heeft het vraag stuk der Duitsch-Turksche betrekkingen sterk op den voorgrond geplaatst. Tot dus ver heeft Berlijn nog niet officieel op dezen Turkschen maatregel geantwoord. Het discrimineerende karakter van den Turkschen maatregel alleen de levering aan Duitschland is stopgezet, niet die aan de Geallieerden heeft hier uiteraard groote ontstemming gewekt en het zal niemand ver wonderen, dat het besluit van Turkije de' Duitsch-Turksche betrekkingen ernstig bena deelt. De woordvoerder der Wilhelmstrasse heeft in dit verband onomwonden van ver dragsschending gesproken, hetgeen doet ver wachten, dat men zich van Duitsche zijde niet bij het feit zal neerleggen. De Wilhelm strasse neemt het standpunt in, dat de fron ten zich thans duidelijk afteeikenen en men kan dan ook verwachten, dat de Duitsche regeering haar terughoudendheid ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zal laten varen. Naar men weet is de Duitsche ambassadeur Von Papen reeds naar Duitschland ontboden De teekenen wijzen er op, dat Von Papen waarschijnlijk voorloopig niet naar zijn stand plaats zal terugkeeren. Korte Berichten. (DNB). De Deensche kroonprinses In- grid, heeft Zaterdagavond het leven geschon ken aan een dochter. Dit is het tweede kind uit het huwelijk van 't kroonprinselijk echt paar. (D.N.B.) Dr Ley, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, heeft ter gelegenheid van den eersten Mei, den nationalen feestdag van het Duitsche volk, een oproep gericht tot alle werkende Duitschers, waarin hij hun zijn waardeering betuigt voor hun buitengewone prestaties. Een vrij zwakke formatie Amerikaansehe bommenwerpers is in den laten namiddag van den eersten Mei het Lotharingsche grens gebied binnengevlogen. Boven het Saargebied werd zij door strijdkrachten der Duitsche luchtverdediging in hevige luchtgevechten ver wikkeld. De formatie zette ,haar vlucht niet voort tot verder in het gebied van het Duit sche rijk. Er wordt melding gemaakt van het werpen van bommen op uiteenliggende plaatsen. DUITSCHE TERREINWINST BIJ DEN DNJESTR EN KOWEL. - DE IN APRIL TOTZINKEN GEBRACHTE SCHEPEN Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Voor Sebastopolen aan het front tusschen de uitmonding van den D n j e' s t r en de K a r p a t h e n vonden geen groote gevechtshandelingen plaats. Bij de gevechten aan den Beneden-Dnjestr heeft zich 't Bran- denburgsche grenadierregiment 715 onder be vel van luit.-kol. Jordan bijzonder onder scheiden. Ten Z. van den bovenloop van den D n j e s t r, alsmede ten Z.W. van Kowel konden onze troepen in harde ge vechten verder terrein winnen. Eskaders Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen vielen in het gebied van Kowel batterij-stellin gen, concentraties van pantserwagens en voertuigcolonnes der bolsjewisten aan en ver nielden behalve talrijke voertuigen 23 vijan delijke stukken geschut. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men in den afgeloopen nacht een zwaren en doelmatigen aanval op het Z. van Rowno gelegen verkeersknooppunt Zdolboeno- w o. De strijd tegen het vijandelijke spoor wegverkeer in verscheidene sectoren van het Z. front werd met succes voortgezet. Tus schen Witebsk en Polozk werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afge slagen fn gereedstaande troepen door artille rievuur uiteengeslagen. In het Hooge Noorden heeft zich een formatie Duit sche verkenningsvliegtuigen voor/korten af stand onder bevel van kap. Hoppe bij moei lijke arctische weersomstandigheden bijzon der onderscheiden. In het landingshoofd van N e t t u n o werden bij een stoottroepactie verscheidene vijandelijke kazematten opgeblazen en de be zettingen in verbitterde gevechten van man tegen man met zeer geringe eigen verliezen vernietigd. Een formatie slagvliegtuigen viel artillerie- en luchtdoelartilleriestellingen met goede uitwerking aan. Duitsche en Italiaan- sche jagers, alsmede luchtdoelartillerie scho ten boven Noord-Italië 7 vijandelijke Vlieg tuigen neer. Op 29 April vielen Britsche jachtbommen werpers een in de haven van S t M a 1 o lig gend duidelijk gekenmerkt Duitsch hospitaal schip aan en beschadigden het door het ver scheidene malen met de boordwapens te be schieten. Bij aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het W. verloor de vijand giste ren 9 vliegtuigen. Enkele Britsche storings vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op plaatsen in W.-D uitschland. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche aanvoerverbindingen brachten de lucht macht en marine in de maand April 23 koop vaardij- en transportschepen met een geza- menlijken inhoud van 153.820 brt. tot zinken; 34 andere schepen met een totalen inhoud van 227.000 brt. werden door bom- en torpe dotreffers zwaar beschadigd. Aangenomen kan Worden, dat vele dezer schepen verloren zijn gegaan. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 27 torpedojagers en convooivaartui- gen, een mijnenveger en 7 motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht alsmede 5 torpedo jagers en, 9 motortorpedobooten beschadigd. Groote luchtslag boven Berlijn. (DNB). Boven Berlijn ontbrandde Zater dag een groote luchtslag. De formaties Duit sche jagers vielen, in weerwil van het ongun- stige weer, verbitterd aan. In de meeste ge vallen werden de Amerikaansehe jagers van de bommenwerpers weggedrongen, zoodat de bemanningen der bommenwerpers zich plot seling geplaatst zagen tegenover de Messer- schmitt- en Focke Wulf-jagers. Ook op den terugweg ondernamen de Duitsche jagers en jachtkruisers hevige flankaanvallen. De vij and leed aanzienlijke verliezen, vooral éan 4-motorige vliegtuigen. Het Berlijnsche af weergeschut opereerde eveneens met veel succes. De Britsche berichtendienst meldt, aldus een DNB-bericht uit 'Stockholm, dat de be manningen van de Amerikaansehe vliegtui gen, die Zaterdag hebben deelgenomen aan den luchtslag op den weg naar Berlijn, una niem van meening zijn, dat zij tot dusver nog nooit zoo iets hebben meegemaakt. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Duitsche jagers „energiek" geweest zijn en dat er zeer veel zware luchtgevechten tus schen de Duitsche jagers en de Amerikaan sehe vliegtuigen zijn geleverd. De Amerikaan sche bommenwerpers moesten zich een weg banen door twee luchtslagen heen, de verbit- 63) THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN. door Ug. de Swarth. Paul had er vreeselijk tegen opgezien. En. de wijze, waarop Minne op het moeilijke nieuws reageerde, was opmerkelijk kalm. De dokter had Paul gevraagd het zélf zijn vrouw te vertellen. Hij had het zoo voorzichtig mo gelijk gedaan. Minne had even het hoofd afgewend. Toen zei ze: „Waarom hebben jullie me dat niet direct gezegd? Roep de zuster eens, want ik wil ons kindje nu bij me hebben Ze had het voetje in haar handen geno men en het hartstochtelijk gekust. „Paul", fluisterde ze, „Paul, dat moeten we samen dragen. En zij mag er zoo min mogelijk ver driet om hebben, hoor I" „Natuurlijk niet 1 Ik zal er met Van Mille- gen over spfeken, want er moet zoo gauw rfj i *ets aan £e<Jaan worden." Paul ver telde, hoe de zuster hem uit zijn moedelooze stemming gehaald had, „Ja maar, niet te gauw, hoorl Ik wil haar een heele poos bij me houden en ik wil niet, dat ze pijn zal lijden. Dat,moet je allemaal eerst aan den dokter vragen. Zeg, Paul, gek, 1 MEI-REDE VAN MUSSERT. Mussert heeft gistermiddag, ter gelegen heid van "den 1 Mei dag een radiorede uitge sproken. Hij herinnerde eraan, dat de arbei ders in 1890 voor de eerste maal den 1 Mei hebben gevierd. Meer dan vijftig malen is sedert dien de eerste Mei gevierd. Is het wonder, dat zoovelen zich nu, onder den last van het tegenwoordige gebeuren, afvragen of dit alles wel zin heeft gehad? Het socialisme zal volgens spr. toch zege vieren. De ontwikkeling gaat voort, ook en juist in dezen tijd. Thans woedt de be slissende strijd, die een nieuwen weg zal ont sluiten. Deze weg voert naar het doel. Niettegenstaande de bezwaren aan dezen tijd van wereldoorlog verbonden, geloof ik, aldus spr., onwrikbaar aan den opgang. Ik kan mij niet voorstellen, dat Europa's toe komst zou bestaan in den ondergang als do mein van de Sovjet-republieken met Moskou als hoofdstad, of kolonie van 't Noord-Ame- rikaansche-Engelsche grootkapitaal, zooals Perzië of Britsch-Indië. Wij weten nooit, welken weg God met ons wil gaan. Wij ov.erzien altijd maar een klein stukje van dien weg en ondervinden, dat deze stukjes soms zoo wonderlijk aan elkander zijn geschakeld, dat het wel eens lijkt of wij naar het uitgangspunt worden teruggevoerd. Toch is dit niet zoo. Er is ontwikkeling, er is voortgang, er is geen afbreken. Wftt in'dezen geweldigen tijd van wereld revolutie en wereldoorlog geschiedt, is in wezen niets anders dan het vrijmaken van den weg, die voert naar een hoogtepunt van sociale gerechtigheid. De revolutie, die zich voltrekt is die van den arbeid tegen het kapitalisme. In den eindstrijd staan wij nu en wij zijn er ons van bewust, dat het verliezen van dien eindstrijd den ondergang van Europa betee- kent. Wij gelooven in het behoud van Europa, dank zij het nationaal socialisme, dank zij dat we nog heel niet over den naam van onze dochter gesproken hebben „We hadden zooveel dingen aan ons hoofd, meiske. Ik moest je al die verhalen over de capitulatie èn wat daarna gebeurde, vertel len. Ja, hoe zullen we onze peuter noemen? Hadden we al niet 'n naampje bedacht? Door die vreeselijke dagen is m'n hoofd leeggeloo- pen. 't Is net, of ik geen hersens meer heb. Alles is omver geworpen. Enfin, zeg jij 't maar 1" „Als het een jongen geweest was, had hij Boudiaan geheeten, weef j^ nog wel? Maar over 'n meiske hebben we't eigenlijk heel niet gehad. Dat komt er nou van!" lachte Minne. Na eenig heen en weer praten, besloten ze, dat hun dochter naar Minne's moeder zou genoemd worden. „Je heet dus Angelientje!" praatte Minne tegen de baby, die parmantig naast haar in bed lag, het kleine kopje diep weggedoken in het groote hoofdkussen. „Da's een mooie naam", moest Paul toe geven. „Als ik tevreden over je ben, spreek ik van: m'n Angelientje. Maar als ik moet toornen, roep ikAngelina I en rek het „ina" zoo lang en dreigend mogelijk uit." „Dat zal je laten, vaderHet wordt zóó'n voorbeeldige dochter, dat het nooit noodig zal zijn op haar te brommen." (Wordt vervolgd.) Adolf Hitler, die ds top is van de defensieve macht van Europa. Niet de me;-.;.ch is er voor het kapitaal, maar het. kapitaal is er voor den mensch. Dat zal straks in Europa tot werkelijkheid wor den gemaakt. Het kapitalistisck tijdvak was voor den arbeider een stikdonkeren nacht. Nu is het nóg nachtHoe laat in den nacht twee uur, drie uur, wij weten het niet. Maar de nacht zal eindigen en de zon zal opgaan en dan komt stralend een nieuwe dag, de dag van het volksche socialisme, het eenig mogelijke socialisme. Dan gaat Europa een nieuwe toe komst in en in dat nieuwe Europa zal zijn een herboren Nederlandsch volk. Onverwoestbaar leeft dit geloof in onze harten. De toekomst is aan ons, de strijders voor de sociale gerechtigheid! BELANGEN NED. WEERMACHT. De commissaris voor do belangen van de v.m. Nederlandsche weermacht te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 7, maakt bekend, dat met in gang van 1 Mei een gedeelte van zijn com missariaat is verhuisd naar Velp. Het post adres is te rekenen van genoemden datum af: Waldeck Pyrmontlaan 5 te Velp. F V - -7' 1 De thans in vollen bloei staande pruirnenboo- men in de Bangert bieden een prachtigen aanblik. CNF-Kuiper-Pax m Verduisteren van 30 April6 Mei: 's Morgens tot 6.00 u., 's Avonds van 9.15 u. Middelburg. Bij de begrafenis van wijlen dhr C. W. D'huy op de alg. begraafplaats alhier werd 't woord gevoerd door dhrn J. L. 'v. d. Harst, wnd voorz. van de vereen, tot werkverschaf fing aan Zeeuwsche blinden; W. de Graaf, als vriend en namens ,Uit het Volk Voor het Volk"; M. Fagginger Auer, als vriend; Dr A. Snethlage, namens de sociëteit en Ds E. P. Borgerman, waarna een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling en de gesproken woorden. J. C. L. alhier kreeg een politioneele waarschuwing, omdat hij als bestuurder van een rijwiel bij het veranderen vaji richting geen teekën gaf. Een elftal personen kreeg een politioneele waarschuwing omdat zij zich tijdens luchtalarm op den openbaren weg be vonden. Twee personen kregen voor deze overtreding een proces-verbaal. Goes. „SCHAAM JE". Een bord met dit veel zeggend opschrift in het plantsoen bij de Ganzepoortbrug, wijst er op, hoe vandalen hier hebben huisgehouden in een perk met tulpen. Het ware te wenschen, dat het gelukken mocht de bedrijvers van deze wandaad te ontdekken en hun de hun toekomende flinke straf te bezorgen. Benoemd tot Directeur van 's Rijks be lastingen en domeinen, onze vroegere stad genoot Mr W. H. van dén Berge Az., Inspec teur der Directe Belastingen te Deventer. Rechercheurs waren er reeds vóór de inbrekers. Een hoofdinspecteur van de recherche te Amsterdam ontdekte op den Weteringschans twee bekende „zware jon gens", die veel belangstelling toonden voor een schoenenzaak. Hij waarschuwde den eigenaar en korten tijd later betrokken twee recher cheurs de wacht in de zaak, waar zij zich in een pedicure-kamertje verscholen. Te midder nacht werd de rust door gekraak verstoord en kwamen de beide verwachte bezoekers bin nen, gewapend met eenige gonjezakken, welke zij ijlings begonnen te vullen. Öp dat moment grepen de politiemannen in en knipten beide inbrekers. Bontmantels voor de vrien dinnetjes. Voor de twbede maal in kor ten tijd heeft de Amsterdamsche recherche door knap speurderswerk een bontdiefstal tot klaarheid gebracht. Beide diefstallen waren in eenzelfde zaak gevestigd in de Kalverstraat, gepleegd, waar de laatste maal 10 bontmantels, 10 iltisch bontcolliers, een zilvervos, een her melijnen shawl, te zamen ter waarde van f 22.000, alsmede drie damesmantelcostuums, twee fietsen en een bedrag van f 6500 waren ontvreemd. Het onderzoek leidde naar een café op den Nieuwendijk waar de gestolen goede ren direct na de inbraak waren gebracht. De kastelein ontkende iets van den diefstal te weten. Niettemin werd hij gearresteerd, even als 3 mannen, die zich in het café bevonden en waarvan de papieren niet in orde bleken te zijn. Hét voortgezette onderzoek bracht aan het licht, dat de buit van het café op den Nieuwendijk vervoerd was naar de woning van een anderen caféhouder, in de Haarlemmer straat. Ook hier werd een huiszoeking verricht en ditmaal met succes, want in 'n kast vond men de gestolen 10 bontmantels en de 10 bontcolliers. De zilvervos bleef nog zoek, doch kwam later ook terecht en wel bij een familielid van den caféhouder. De twee gestolen fietsen ble ken verkocht te zijn aan een inwo ner van Klaren- beek. Het gestolen geld was verdeeld en vrijwel geheel verbrast. Bon-aarr.vIJzIng brandstoffen. Van 1 Mei tot 30 Nov. 1944 geven de bon nen 29, 30, 31 en 32 BV van de nieuwe brandstoffenkaart T 405 recht op het koopen van 1 eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van fabrioksturf. Van 1 Mei tot en met 30 Juni geeft bon 21 K.F. van de kookkaart IX 405 recht op het koopen van 1 eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. De verbrui kers zullen met deze brandstof één maand moeten doen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Juni 1944 een tweede bon van de kook kaart aan te wijzen. NIEUWDORP. Op onverklaarbare wijze is het pakje cou ranten van Zaterdag in onbevoegde handen gekomen, als gevolg waarvan onze abonné's ons Zatordagnummer niet hebben ontvangen. Daar wjj onder de huidige omstandigheden geen exx. op overschot hebben, is het ons on mogelijk dit nummer nog te verstrekken. ADMINISTRATIE. Kantongerecht te Middelburg. Overtr Leerplichtwet: J. H. te Wemeldinge, mej. M. K. D. en K. S. te Goes, P. de B. te Waarde f10 b. s. 5 d. h.; J. H. te We meldinge f 1 b. s. 1 d. h.B. M. V. te We meldinge, L. A. v. d. J. te Yerseke f 30 b. s. 15 d. h.A. O. de N., mej. M. S. te Goes, L. K. te Biggekerke, K. L. te Middelburg, ieder f 15 b. s. 8 d. h.mej. M. 8. te Mid delburg f 100 b. s. 25 d. h.J. de W. te Goes, L. E. de J. te Middelburg, ieder f 7,50 b. s. 5 d. h.C. J. C. te Goes f3 b .s. 2 d. h. J. M. M. te Veere f 5 b. s. 3 d. h,A. L en J. O. S. te Yerseke, ieder f 40 b. s. 20 d. h. A. T. te Middelburg f 15 b. s. 10 d. h. Overtr. verduisteringsvoorschr.F. J. de K. te Goes, schuldigverkl. zonder opl. v. straf; J. de S. te Zoutelande, 2 x f 2 of 2 k 1 d. h. Overtr. VestigingsbesluitA. v. O. te Wis- senkerke f 7,50 of 5 d.D. L. te Wemeldinge f 10 of 5 d. Overtr. Jachtwet: J. I. D. te Veere f 20 of f 7.50 of 10 en 5 d.D. S. te Waarde f 12 of' 6 d.J. K. v. E. te Waarde f 12 of 6 d.P. H. te Rilland Bath vrijspraak. Openbare DronkenschapJ. J. T. te Sou burg geen straf toegepast. Vestigingsverbod Kleinbedrijf: A. U. d. B. te Vlissingen f 15 of 8 d. Overtr. Regl. Polders en Watersch.W. de K. te 's-H. Arendskerke f 25 of 10 d. Zijn vee laten loopen over een anders land J. J. G. te Middelburg f 1 of 1 d. GOES. Overleden: J. C. ten Katen, z. 1 j., te 's-Gravenhage; A. Theune, 68 j„ man v. M. de Voogd; J. C. Blaauwkamer, 41 j., vr. v. L. Paauwe te Kruiningen. Geboren: Jacoba A. C., d. v. J. P. J. van Sabben en C. A. Snoek; Cornelia L., d. v. F. J. Schijf en C. M. Krijger; Willemina P., d. v. E. H. Huisman en M. Palsen. MIDDELBURG. Geboren: David M., z. v. W. Goedhart en C. Pieterse; Pieter, z. v. H. Loekemeijer en J. de Werk; Rudolf E. M., z. v. P. A. Gerrissen en P. C. J. van Gurp;. Louwerina, d. v. F« L. Dobbelaar en M. de Rijke; Jacobus A. S., z. v. H. Kaashoek en S. P. Boone; Cornelia J„ d. v. J. Gunst en A. S. C. Seijs; Paulina W., d. v. A. Verburg en L. Andriessen. Overleden: C. Geertse, 71 j., wed. J. Ver- rijzer; G. Geerse, 82 j„ wedr v. N. Pijpe F. Caljouw, 62 j„ m. v. S. J. F.oose; A. Pou- welsen, 53 j., wed, A. de Bree; A. M. Evert- sen ,75 j., wed. P. Sanderse. GetrouwdP. Rogaar, 29 j. en L, Vene kamp, 33 j.; D. v. d. Heijdt, 27 j. en C. Din- gemanse, 23 j.; P. A. Rotte, 31 j. en G. A. Sukkel, 22 j. Ondertrouwd: A. Wolf, 25 j. en E. J. de Groot, 23 j. (P. Z. C.) THOLEN. GeborenSimon J., z. v. H. J. Beukelaar en J. A. de Korte. Geh.J/C. Schot, 34 j. en G. Schuit, 29 j. OverledenM. v. Dalen, z. 23 j.H. M. Geluk, 72 j., vr. v. C. v. d. Berge. Over de maand Maart 1944. ZAAMSLAG. Huw.-aang.K. Mandema- ker (Barsingerhorn), 30 j. en C. M. v. d. Vrede 33 j.; C. Annot (Oostkapelle), 25 j. en J. Ha melink, 24 j.P. de Vos, 23 j. en C. M. de Jonge, 21 j.L. Jansen, 26 j. en M. v. d. Wege 23 j.; M, J. de Pooter, 26 j. en M. M. Wisse, 26 j. GehuwdD. C. Pladdet (Hoek) 24 j. en C. M. Herrebout, 20 j.; A. F. v. d. Velde (Axel) 25 j. en C. v. Alten, 20 j.; J. de Pooter (Axel) 25 j. en G. de Bruijne, 21 j. jd. GeborenCornelis Maarten, z. v. J. M. de Pooter en E. Hamelink; Johanna, d. v. A. P. Bastinck en S. Z. Heijboer; Jan Reinier, z. v. P. J. Visser en C. M. Verberkmoes; Jan, z. v. A. de Koeijer en C. A. v. d. ReeFJacomina Cornelia, d. v. J. Dieleman en M. P. Dekker; Simon P. J„ z. v. J. Buijze en J. A. H. van der Hooft; Janneke P., d. v. J. de Vos en A. E. de Bruijne; Maria J., d.-v. J. P. v. d. Vrede en J. J. de Bruijne. Overleden: W. de Jonge, 73 j., vr. v. A. Dees; J. Wisse, 77 j„ man v. H. de Visser; C. Scheele, 65 j., vr. v. A. Verpoorte; C. de Jonge, 85 j., man v. M. v. d. Velde. (T. C.) HET ZAAIEN VAN BOONEN. Tegen nachtvorsten zijn de pas ontkiemde slaboo- nen, snijboonen en bruine boonen niet be stand. Vandaar, dat men ze niet al te vroeg moet zaaien. De zaaitijd is omstreeks half Mei. Evenals alle peulvruchten vragen deze boo nen een goed losgewerkten grond en een plaats in de volle zon. Stamslaboonen en stamsnijboonen zaait men op rijen, die on geveer 50 cm -uit elkaar liggen. Op de rijen legt men op een onderlingen afstand van 45 cm. tekens 3 boonen op een diepte van 3 a 4 cm. in den grond, In plaats van 3 bijeen mag men op 15 cm. ook wel telkens één boon GELUK VOORHEEN, IN VROEGER EEUWEN STRIJDT NEERLANDS JEUGD OP DE WERELDZEEËN» q HET ROER GEKLEMD IN VASTE HAND STAAT TROTS DE JEUGD VAN NEDERLAND. DINSDAG 2 MEI 1944. Heeft God. niet de armen naar de wereld uitverkoren om rijk te zijn in het geloof en erfgenamen van het Koninkrijk, dat Hij be loofd heeft aan wie Hem liefhebben? t Jac. 25b. Lezen: 1 Kron. 17: 114. Zon op 6.13, onder 21.10. Maan op 14.40, onder 4.33. Volle m. 8 Mei, laatste kw. 15 Mei. Wij vergeten; God gedenkt. Wel hem, die zichzelven richt; Die ootmoedig wil beweenen, Niet verschoonen, niet verkleenen Wat hem God herinnerd heeft, En geen troost heeft dan dien eenen: God vergeet niet, maar vergeeft! BEETS. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Schiebroek-Hillegersberg-C., J. J. de Vries te Vrouwenpolder. UIT DE GEREF. KERKEN. De kerke- raad van Niezyl heeft bij de e.k. vergadering van de classis Grootegast het volgende voorstel ingediend: „De Raad enz.; van oordeel, dat het recht tot schorsing van een D. des W. blijkens artikel 79 K.O. wel niet aan den kerke- raad alleen toekomt, doch aldus beperkt is, dat zij door het „oordeel des kerkeraads der- zelver en der naastgelegen gemeente" zal ge schieden; en dat derhalve de schorsing van een D. des W. overeenkomstig art. 79 K.O. niet kan plaats vinden buiten medeweten van den betrokken kerkeraad; spreekt uit: a. dat de schorsing van Prof. S. als em. D .des W., wijl geschied zonder voorafgaand oordeel van den kerkeraad van Delfshaven, naar zijn oor deel niet is overeenkomstig art. 79 K.O.b. dat niets mag worden nagelaten om in deze zaak de goede orde' onder ons te handhaven, ter bewaring van de eenheid en de rust onzer kerken; besluit deze uitspraak ter kennis van de classis Grootegast te brengen. De kerke raad van Heemstede besloot aan Prof. Dr K. Schilder een schrijven te zonden waarin hij bij den boogleuraar aandringt zich onder het ge zag der Synode te stellen. Uit het kerke- raadsverslag van Leimuiden: „Na lezing der ingekomen stukken wenscht niemand terug te komen op het schrijven van Prof. Schilder. Men acht de weerlegging der Synode duidelijk en bevredigend. De hoop wordt uitgesproken, dat alles nog ten beste mag keeren en Prof. S. voor de kerken behouden blijve". De kerkeraad van Neede betreurde de schorsing van Prof. S. en is niet overtuigd, dat Prof. S. zich heeft schuldig gemaakt aan een zonde, die den bedrijver voor de wereld eerloos maakt en in een ander gemeen lidmaat der kerk der afsnijding waardig zou gerekend worden (art. 80 K.O.) Derhalve besluit de kerkeraad zich inzake deze schorsing te wenden met eenige vragen tot de classis Zutphen. De kerkeraad van Zwijndrecht hee'ft het volgend telegram aan de Synode gezonden: „Gezien de alom heerschende ongerustheid inzake de kerkrech telijke gronden voor de schorsing van Prof. Dr K. S„ verzoekt de raad der Geref. kerk van Zwijndrecht met sterken aandrang dat de Synode de toegezegde toelichting eindelijk en ten spoedigste aan onze kerken doe toekomen". BIJBELGENOOTSCHAP. In de jongste alg. vergadering van het Ned. Bijbelgenoot schap, afdeeling Brussel, is, o.m. medegedeeld, dat dit lichaam, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden, van een vrij groote acti viteit blijft getuigen. Tijdens het afgeloopen jaar konden 3316 bijbels worden verkocht voor een bedrag van meer dan 30.000 fr. Deze cijfers zouden nog heel wat hoqger zijn, indien het mogelijk was meer Bijbels in te voeren of te laten drukken. Ds A. VAN POELGEEST, t Overleden is te Wageningen, 71 jaar oud, Ds A. v. Poelgeest, em. predikant bg de Ned. Herv. Kerk. PREEKBEURT. Goes (Geref. Gem.). Donderdagav. 7.30 uur: Ds v. d. Berg. KLOETINGE. Aan de oJ. school alhier is met ingang van 1 Mei 1944 benoemd tot onder wijzer in vasten dienst de heer D. J. van Aken, thans als zoodanig in tijdelijken dienst aan school Benoemd tot onderwij zer(es) te Breuke- len, mej. J. C. Kersten te Bussum (tijd.)te Dinteloord, mej. M. J. Zijl te Utrecht (tijd.) te Dordrecht (Geref. Ulo), P. Bakker te Zwijndrecht (tijd.)te Enschedé (Chr. Ge ref. school), R. Rink te Lutten (tijd.) te Katwijk aan Zee, F. de Lost te Amsterdam (tijd.) en te Zwingelspaan, W. J. C. Weeda te Middelburg (tijd.). apart leggen. De stamslaboonen en stamsnij boonen mogen ook nog wel in Juni worden gezaaid. Wanneer men ze in die maand nog maals gaat zaaien, dan wordt aldus de oogst van versche boonen tot in Sept. verlengd. Bruine boonen kunnen op dezelfde afstanden worden gezaaid als de bovenvermelde stamsla boonen en stamsnijboonen. Tot einde Mei kan "men de bruine boonen nog wel zaaien. Doch het moet niet later gebeuren. Daar stoksnijboonen erg gevoelig zijn voor het weer en niet zoo'n hooge opbrengst geven, verdienen pronkboonen de voorkeur. Mits niet te groot geplukt zijn deze boonen niet veel minder malsch dan de snijboonen. Van stokslaboonen en stoksnijboonen legt men 3 a 4 stuks rondom iederen stok, van pronkboonen 2. Waar die boonen niet tot ontkieming zijn ge komen, dienen spoedig daarna nog anderen te worden gezaaid of geplant. Van bruine boonen heeft men per 10 vlerk, m. 100 gram zaad noodig, van stamslaboonen en stamsnijboonen 75 gram, van stoksla- en stoksnijboonen 50 gram en van pronkboonen 75 gram. De laatst vermelde kan men ook wel langs schuttingen of muren gaan teelen. MELDT U ALS VRIJ WILLIGER "BIJ-'DE KRIEGSM ARINE GOES. Gevonden voorwerpen,; Vier huis sleutels, 7 ceintuurs, 4 paar handschoenen, 2 zilverbons van f 2,50, 6 handschoenen, een lederen riem, een muts, een sleutel met ring, 2 wanten, een stalen kabel, een parapluie, 2 sjaals, twee vulpotlooden, drie toewijzin gen suiiker, een houten speelgoedkar, een ver zilverd ringetje, 8 portemonnaie's met en zon der inh., een boodschappentasch met regen pijpen, een linnen lap, een rijwielsleutel, een spaarpot met inh, en kindertaschje.^ een zilv. broche, een lederen ceintuur met rijwielsleu tels, een houten speelgoedauto, een ring met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1