WOENSDAG 26 APRIL 1944 58e Jsargaag, No. 175 ft ft ft DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE hot j| 3® :ft a M ft a a >3A CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HOOGHOUDEN VAN HET HUWELIJK. Het is in alle tijden en onder alle om standigheden- roeping om tot ons volk de opwekking tot hooghouden van het huwe lijk te doen uitgaan. Wanneer het funda ment van het huwelijk wordt ondergraven, welke mooie naam men aan dit sloopers- werk ook wil geven, dan gaat het met een volk snel bergafwaarts. Straffeloos worden Gods geboden niet overtreden. Wij lazen in 1931 de volgende uitlating: „Het huwelijk is in Sowjet-Rusland niet meer bestaansmiddel voor de vrouw, waar in zij meer of minder parasiteert en bijna altijd afhankelijk is van den man, maar is een samengaan uit kameraadschap van twee economisch gelijk waardigen, wier positie niet van elkaar afhankelijk is en die door geen anderen band dan dien van het gevoel vereenigd worden. Hieruit vloeit weer voort, dat deze band niet al te knellend behoeft te zijn. Immers beiden zijn in staat op eigen beenen te staan. Hoe gaat het dan met de kinderen in zoo'n geval? zal de lezer allicht vragen. Wel, beide ouders zijn aansprakelijk voor het levensonderhoud en dragen hierin naar krachten bij. Zoo noodig worden de kinderen onder staatszorg geplaatst." Aldus de beschouwing van een Russische vrouwelijke gezante in Stockholm om^freeks 1931. Daarin wordt dus geleerd, dat het hu welijk een samengaan is uit kameraadschap van economisch gelijkwaardigen, wier po sitie niet van elkaar afhankelijk is. Beiden verdienen geld en zijn van elkaar niet af hankelijk. De vrouw heeft geen behoefte aan de bescherming van den man, de man heeft de teedere zorg van de,, vrouw niet noodig. Kortom de liefde ontbreekt, Èr is alleen kameraadschap. Het huwelijk is geen huwelijk meer. Voor de kinderen zorgen vader en moeder gelijkelijk. Financieel dan, wel te verstaan. Aan steun, liefde en lei ding is blijkbaar geen behoefte. Zoo noodig springt de Staat wel bij. Ook uit Amerika hebben we destijds lof liederen gehoord, waarin het huwelijk uit kameraadschap werd bezongen. En ook in ons land zijn wel uitingen vernomen, die tot bezorgdheid aanleiding gaven. Steeg ook hier te lande het aantal echtscheidingen niet in bedenkelijke mate? Waren er ook hier niet, die het pleit voerden voor andere systemen dan de gezinsopvoeding, teneinde het kind geleidelijk aan van vader en moe der los te maken? Redenen te over om onvermoeid het huwelijk als Goddelijke instelling in eere te houden, niet allepn met woorden doch ook metterdaad. HEVIGE GEVECHTEN BIJ SEBASTO- POL. - LUCHTAANVALLEN OP NA PELS, OOST-ENGELAND, BOEKA REST, FRIEDRICHSHAVEN, MÜN- CHEN, KARLSRUHE EN MANNHEIM. - HITLER EN MUSSOLINI VOEREN BESPREKINGEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol heeft de vijand ook gisteren zijn hevige aanvallen voortgezet. Zij mislukten na een taaien strijd als gevolg van den tegenstand van onze troepen, die door gevechtsveerbooten der marine met goede uitwerking werden on dersteund. De Sowjets verloren in lucht gevechten 32, door luchtdoelartillerie en es cortevaartuigen der marine nog 24 vlieg tuigen. Tusschen de Karpaten én den boven loop van den D n j e s t r hebben Duitsche en Hongaarsche troepen sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Hongaarsche for maties vernielden daar 24 pantserwagens. Ten Zuidwesten van Kowel werd, na har de gevechten van verscheidene dagen, die onder, moeilijke terreinomstandigheden plaats hadden, de kern eener bolsjewistische divisie cavalerie ingesloten, en vernietigd. De Sow jets verloren daarbij verscheidene duizenden manschappen aan dooden en gevangenen 38 stukken geschut alsmede talrijke andere wapenen werden buitgemaakt. De onder officier Knispel in een afdeeling pantser wagens in het Oosten, schoot in den tijd van Juli 1942 tot Maart 1944 101 pantser wagens stuk. Het eskader slagvliegers Im- melmann heeft zich onder leiding van zijn Kommodore, ridderkruisdrager luitenant-ko lonel Step, aan het Oostelijk front bijzonder onderscheiden. Aan het Jandingshoofd van Nettuno werd een tijdelijk verloren gegaan steun punt in een tegenaanval heroverd. Aan het Noordelijke front van het landingshoofd werden plaatselijke aanvallen van den vij and afgeslagen. Slagvliegers vielen concen- traties voertuigen en opslagplaatsen achter het front van C a s s i n o. met succes aan. ,n formatie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerde in den afgeloopen nacht de havenwerken van Napels met goede uitwerking. 6 Amerikaansche bommenwerpers hebben gisteren overdag aanvallen gericht op plaat sen m Roemenië, vooral op het stede- hjke gebied van Boekarest. Duitsche en Koemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten tuigen daarbii 25 vijandelijke vlieg- Bij den afweer van vijandelijke aanvallen op verschillende plaatsen in het gebied van M u nch en en Friedrichsha ven wer- y7 Amerikaansche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers ondernamen in aen afgeloopen nacht met schending van Zwitsersch rechtsgebied een zwaren terreur- aanval op M n c h e n. Er ontstonden schade in de woonwijken en verliezen onder de bevolking. Onvervangbare cultuurmonumen ten vielen aan de vijandelijke terreur ten prooi. Ook de steden Karlsruhe en Mannheim waren het doel van Britsche terreuraanvallen. Bij moeilijke afweer- omstandigheden werden 45 Britsche bommen werpers door onze strijdkrachten der lucht verdediging neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in Oost-Engeland aan. Hitler en Mussolini voeren besprekingen. (D.N.B.) De Führer en de Duce hebben op 22 en 23 April een ontmoeting gehad. In den loop der gemeenschappelijke besprekingen, die gevoerd zijn in den geest van de tusschen den Führer en den Duce bestaande oude vriend schap, zijn de politieke, militaire en econo mische problemen besproken, welke de beide landen en hun gemeenschappelijke doelstellin gen betreffen. De Duce deed den Führer mededeeling van het besluit der republikeinsch-fascistische re geering als eenige vertegenwoordiging van het geheele Italiaansche volk, om haar gevechts optreden aan den kant van de bondgenooten van het Drielandenpact verder te activeeren. Dit besluit heeft de warmste waardeering ge wekt en het streven der regeering van den Duce wordt door de rijksregeering doeltref fend ondersteund. De vastbeslotenheid van de mogendheden van het Drielandenpact om den oorlog tegen de bolsjewieken in het Oosten en de Joden en plutocraten van het Westen zegevierend té beëindigen, en den volken een leven op den grondslag van een nieuwe en rechtvaardige orde te waarborgen, vond haar uitdrukking in de uiteenzetting van den Führer over de krachtontplooiing en het gebruik van alle machtsmiddelen voor de komende beslis singen en de doelstelling voor den tijd na den oorlog. In de besprekingen tusschen Führer en den Duce, waaraan de Rijksminister van Buiten- landsche Zaken Von Ribbentrop, generaal veld maarschalk Keitel en van Italiaansche zijde maarschalk Graziani en staatssecretaris Maz- zolini deelnamen, werd het onwrikbare besluit bekrachtigd om den strijd schouder aan schou der tot het behalen van de eindoverwinning en tot het doorzetten van de door de Spil en de mogendheden van het Drielandenpact nage streefde politieke doelstelling, voort te zetten. „Stilte voor den storm". Omtrent den toestand aan het Oostelijke front schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. o.a. het volgende: De aanvalsmachine der bolsjewisten is tot staan gekomen. Naast de opeenhooping van de Sowjets in het Noorden van den Zuide lijken sector, alsmede in het midden van het front, zijn thans echter nieuwe vijandelijke concentraties ook aan den benedenloop van den Dnjestr waargenomen. Achter de coulissen worden thans aan beide zijden de voorbereidingen getroffen voor de komende groote veldslagen. Aan Duitsche zijde rollen onafgebroken colonnes evenwijdig met het front. Het ziet er naar uit, dat deze eenheden, die zeer goed zijn uitgerust en een bijzonder frisschen indruk maken, deel uitma ken van die reserve voor het Oosten, die tót dusver nog op den achtergrond is gebleven. Het ziet er naar uit, dat de bolsjewistische leiding haar voorbereidingen treft in de rich ting van een offensief dat gelijktijdig met de komende Engelsch-Amerikaansche invasie zal verloopen. De komende invasie. Atlantische wal zal beslissend zijn. BERLIJN, (CD.) Sinds eenige dagen rap porteeren de- vliegers van de Duitsche lucht- verkenning toenemende beweging in de havens van Zuid-oost-Engeland. Of „dag d.", het tijdstip, waarop volgens de plannen van Eisen hower's hoofdkwartier, de invasie zal begin nen, onmiddellijk voor de deur staat of niet, kan uiteraard niemand voorspellen. De berich ten van Duitsche zijde geven echter wel zeer Z-KAARTEN IN DE VOEDSEL- VOORZIENINGSBEDRIJVEN. Vrijstelling van de onmisbare arbeidskrachten. V 's-GRAVENHAGE. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsohe gebied, nr. 108-1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te ver strekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige ar beidskrachten, is in toepassing gebracht de z.g. Z-kaartenprocedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoorziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit -bijzonder belangrijke deel van het economische leven de arbeidskrachten vrij gesteld, die noodzakelijk zijn om de voedsel voorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrij ven, dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrij- stellingsbewijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voed- selvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de navolgende groepen van bedrijven en personen 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is onderge bracht in vakgroepen en ondervakgroepen van de volgende bedrijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandsche akkerbouwpro- ductenverwerkende industrie; b. industrie van olieën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten; c. derivaten van landbouw producten-verwerkende industrie; d. zuivel- en melkproductenindustrie en melkinrichtingswe zen; e. groenten- en fruitverwerkende indus trie; 2. De geheele groothandel in levensmiddelen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbedrijfsgroep groothandel voedselvoorziening en aanverwante gebieden 3. De tusschenpersonen in de voedselvoorzie ningsbranches, o.m. zooals zij zijn onderge bracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenper- duidelijk te verstaan, dat men met deze moge lijkheid ernstiger rekening houdt dan ooit te voren. De overgroote meerderheid der militaire des kundigen, die zich in het afgeloopen jaar met de problemen eener eventueele invasie hebben bezig gehouden, kwam tot de volgende con clusie: Het gunstigste oogenblik voor een in vasie ligt in het voorjaar, wanneer de nachten nog niet al te kort zijn, liefst zoo kort móge lijk na de periode der voorjaarsstormen, wan neer de zee geruimen tijd zeer rustig pleegt te zijn, en dan ongeveer acht of tien dagen voor de laat opkomende volle maan, opdat de in vasietroepen gedurende de donkere nachten versterkingen kunnen ontvangen en, zoo weinig mogelijk gehinderd door de verdedigers van de vesting-Europa, hun nieuw verworven po sities kunnen versterken en uitbreiden. Het be hoeft geen betoog, dat momenteel in elk op zicht aan deze voorwaarden is voldaan. Het eenige twijfelachtige punt vormt nog het weer. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitsche legerleiding zich de invasie niet voor stelt als een massalen aanval op een bepaald punt, doch dat zij rekening houdt met een groot aantal landingen tien twaalf of vijf tien desnoods niet alleen tusschen Brest en V1 i s s i n g c n, maar ook elders. De pun ten, die in dit verband natuurlijk zuiver als veronderstelling het meest worden genoemd, zijn de Lofoten, die den toegang tot Narvik controleeren, alsmede het gebied van Dront- heim en Bergen in Noorwegen, het gebied van Bordeaux en Marseille in Frankrijk en het gebied van Genua in Italië. In Duitsche militaire kringen hoort men steeds weer de meening verkondigen, dat de geallieerden alles op alles zullen moeten zet ten voor een frontalen aanval op het hart van het Atlantische bolwerk tusschen Cherbourg en Duinkerken. Een tweede punt, dat in Duitsche militaire kringen als het mogelijke doel van een mas salen geallieerden aanval wordt genoemd, is de Duitsche Noordzeekust en Denemarken. Van geallieerde zijde wordt de invasie ge regeld voorgesteld als de grootste onderneming in dezen oorlog en van Duitsche zijde heeft men deze bewering nooit tegengesproken. Zou het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gelegenheid krijgen zijn krachten volledig te ontplooiien, dan zal alleen bij d^ operaties in West-Europa generaal Montgomery de be schikking hebben over twee en een half tot drie millioen man, luchtmaarschalk Tedder zal tegen de 10.000 vliegtuigen onder zijn bevelen hebben, waarvan minstens 3000 viermotorige bommenwerpers, terwijl admiraal Land zonder eenigen twijfel zeer belangrijke vlootstrijd- krachten ten dienste zullen staan. Het lijdt geen twijfel of de geallieerden maken zich geen illusies omtrent de kracht van den Duit- schen afweer. Vast staat, dat de Engelschen op zeer groote schaal parachutisten hebben opgeleid, terwijl de Amerikanen over een uitgebreide luchtinfan- terie beschikken. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat Engelsche transportvliegtuigen de parachutisten over uitgestrekte gebieden tot ver buiten het tooneel van de eigenlijke invasie zullen afzetten en dat de „gliders" groote zweefvliegtuigen der Amerikaansche lucht- infanterie tot diep in het binnenland zullen landen. De ongetwijfeld zeer sterke luchtstrijd krachten der geallieerden mogen in staat wor den geacht om zoowel de parachutisten als de luchtinfanterie geregeld van wapens en pro viand te voorzien en hen met aanvallen van jachtkruisers in scheervlucht te ondersteunen. Het bezwaar blijft echter, dat het zoo goed als ondoenlijk is, kleinere formaties in vijande lijk gebied door de lucht van zware wapens te voorzien. De Amerikanen maken thans mel ding van een „vlie gende tank", naar het schijnt een tank, die met bemanning en munitie door een „glider" wordt ge transporteerd. Men mag aanne men, dat Eisenho wer, zoo hij vol doende parachutis ten en luchtinfante rie in den strijd werpt en zich niet laat afschrikken door de aanvanke lijk onvermijdelijk zware verliezen, in staat is om zich met behulp van deze troepen in 't bezit te stellen van belang rijke posities in het door de Duitschers be zette gebied. Waarde krijgt dit evenwel eerst, wanneer het gros zijner troepen er in slaagt een bres te slaan in de kustverdediging, en contact te verkrijgen met deze vooruitgescho ven posten. In Duitsche militaire kringen spreekt men openlijk de verwachting uit, dat die geallieerden niet alleen zware verliezen, doch ook plaatselijke successen zullen boeken. Alles staat en valt echter met de vraag of de geallieerden door het Atlantische bolwerk zul len heenkomen of niet. Op dit punt is men van Duitsche zijde kennelijk zeer optimistisch. Korte Berichten. De luit.-gen. der Waffen-SS Herbert Gille, commandant der „Wiking"-divisie is door den Führer onderscheiden met het eiken loof met zwaarden en brillanten bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis. In München zijn bij den jongsten Brit- schen luchtaanval o.a. de oude pinacotheek, het paleis Wittelsbach, de academie voor Beel dende Kunsten, het Odeon en de Bonifacius- basiliek verwoest. (D.N.B.) De zender Algiers meldt, dat de processen tegen leden van de regeering- Laval zijn geëindigd. In totaal zijn 39 beklaag den bij verstek ter dood veroordeeld. (C.D.) Volgens radio-Bari zullen binnen kort op het zuidelijk front in Italië Sowjet- Russische troepen worden ingezet. (D.N.B.) In den loop van Maandag heeft het Anglo-Amerikaansche luchtwapen Boekarest en de stad Ploesti gebombardeerd en schade en slachtoffers onder de burger bevolking veroorzaakt. Talrijke vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Uw veiligheid eischt zand en water op alle verdiepingen. KEURINGEN. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Am sterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet ten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. sonen behoorende vakgroepen: a. tusschenper sonen in bloembollen; b. tusschenpersonen in cacao; c. tusschenpersonen in alcoholhoudende dranken; d. tusschenpersonen in granen; e. tusschenpersonen in groenten en fruit; f. tus schenpersonen in kaas; g. tusschenpersonen in koffie; 'h. tusschenpersonen in kruidenierswa ren; i. tusschenpersonen in kunstmeststoffen; j. tusschenpersonen in melkproducten; k. tus schenpersonen in oliën, vetten en oliezaden; 1. tusschenpersonen in specerijen; m. tusschenper sonen in suiker; n. tusschenpersonen in thee; o. tusschenpersonen in visch; p. tusschenpersonen in gedroogde Zuidvruchten; q. tusschenperso nen in zetmeel; 4. De detailhandel in de voedselvoorziening, zooals deze. is ondergebracht in de tot de be drijfsgroep'detailhandel behoorende vakgroepen: a. detailhandel in kruidenierswaren; b. detail handel in melk, boter, kaas en eieren; c. detail handel in aardappelen, groenten en fruit; d. detailhandel in visch; e. detailhandel in wild en gevogelte; f. detailhandel in brood, banket, chocolaterieën en suikergoed; g. detailhandel in vleeschwarenh. detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken; i. detailhandel in bloemen en planten; 5. De ambachtsbedrijven in de voedselvoor ziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzieningsambach ten behoorende vakgroepa. slagerijb. brood- en banketbakkerijc. maalderijd. loondor- scherij II. De navolgende groepen: 1. De koel- en vrieshuizen, ondergebracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen; 2. de vlasverwerkende ambachtsbedrijven (vlasroterijen) 3. De griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervakgroep ver- pakkingsmandenindustrie en rietmattenindus- trie; ondervakgroepl biezenmattenmakerijen en -sorteerderijen 4. De -boerenleenbanken en haar centrales, opgenomen in de -bedrijfsgroep landbouwcre- dietbanken 5. Het ambacht ten plattelande en de am bachtelijke nevenbedrijven van den landbouw met name: a. dorpssmeden; b. wagenmakers; c. repara tie-inrichtingen voor landbouwwerktuigen en machines; d. dorpstimmerlieden, electrotechni- sche installateurs, metselaars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platte land werkzaam zijn; e. zadelmakers en ver vaardigers van tuigen; f. persbedrijven voor hooi en stroo; e. grasdrogerijen. Voorzoover ondernemingen uit dè onder II opgesomde groepen van bedrijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z- kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn personeel vrijstelling van ar beidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aan vrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie die de belangen van zijn bedrijfstak behartigt, in dit geval de Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirtschaft, Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapi taal voor meer dan 50 pet. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche „Uebernahmetreu- haender" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Ne derland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirtschaft in Den Haag. Deze in stantie beslist over de aanvragen. De vakgroe pen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende bedrijfsschappen worden ver strekt. De ontvangst van een aanvrage wordt be vestigd door de toezending van een ontvangst bewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux, zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een onder nemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben ge kregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirt schaft, resp. de Duitsche Kamer van Koop handel wenden. (Slot volgt.) WOENSDAG 26 APRIL 1944. Legt dan af alle vuilheid en alle openbaring van boosheid en neemt met zachtmoedigheid het in u geplante woord aan, dat uwe zielen kan behouden. Jac. 1:21, Lezen1 Kron. 12 2340. Zon op 6.25, onder 21.Maan op 8.57, on der Ie kw. 30 April, Volle m. 8 Mei. Zoolang gij uw oogen op het Koningschap van Christus gericht houdt, zijt gij sterk. Die menschen hebben in de wereld het meest tot stand gebracht, die een vasten grond onder de voeten hadden. Het was de zekerheid van BlumhardtChristus is Overwinnaar. Het was het devies van Von ZinzendorfIk heb maar één hartstocht en dat is Hij, slechts Hij. Het werk, dat in dit vertrouwen gedaan wordt, zal niet vergeefsch zijn. Dit is het werk Gods, dat gij gelooft in Hem, Dien Hij gezonden heeft. Ds D. J. VOSSERS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Benschop, C. v. d. Wal te Dirksland; te Hien en Dodewaard, C. v. d. Leeden te Cothen; te Stolwijk (toez.), Mr H. van Ewijck te Poor- tugaalte Garmerwolde (toez.), P. Inberg te Langezwaag. Bedankt: voor Charlois (6e pred. pl.), en voor Maarssen, C. A. Korevaar te Put- tershoek; voor Drumpt, J. G. Panhuise te Druten-Leeuwea (v.h. te Aagtekerke). GEREF. KERKEN. Aangenom mn naar Ommen (2e pred. pl., 2e beroep), J. F. Colenbrarider te Twijzel. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Zaandam, J. P. Geels te Aalsmeer. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Benoemdte Arnhem, Ds H. v. d. B e r g te Scharend ij ke; te Brielle, W. G. Berk hof f, cand. te Kampen; te Deventer, A. L. Bos, ber. pred. te Ooltgensplaat. UIT DE GEREF. KERKEN. Uit het kerkeraadsverslag van Blokzijl (nadat mede deeling was gedaan van het ingekomen stuk inzake de schorsing van Prof. Schilder): „De kerkeraad betreurt het, dat dit besluit genomen moest worden, maar heeft in meerendeel geen bezwaar tegen de beslissing der Synode". Uit het kerkeraadsverslag van Hattem: „Tenslotte werden twee besluiten genomen: le. er zal zeer binnenkort een gemeentevergadering worden belegd met -het oog op deze dingen; 2e. aan de synode zal een schrijven worden ge richt, waarin de kerkeraad strenge afkeuring van de genomen besluiten zal uitspreken. Om des tijds wille zal nadere formuleering hiervan op de volgende vergadering plaats vinden." De kerkeraad van St. Laurens sprak uit, „dat hij met droefheid kennis nam van het schorsingsbesluit, maar tevens dat hij eenparig zich schaart achter de besluiten der Synode." Uit het verslag van de vergadering van den kerkeraad van Vianen: „Ds S. v. Popta heeft speciaal gehandeld over het Genadever- bond en aangetoond, hoe Prof. Schilder en zijn volgelingen op den verkeerden weg zijn." De Raad der Geref. kerk van Voorburg nam het volgende besluit: „N.a.v. den -brief van br. K. d.d. 1 Nov. '43, waarin hij bezwaar maakt tegen de leerbeslissingen van de synode Sneek-Utrecht, vestigt de kerkeraad de aan dacht er op, dat de synode van Utrecht-1943 uitgesproken heeft, dat in de kerken niets ge leerd mag worden, wat met de bedoelde leer beslissingen niet ten volle in overeenstem ming is." GOES. Door de Classis Goes der Geref. Kerken, werden gekozen tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode, die 7 Juni a.s. te Goes zal vergaderen: Ds Joh. Booy te Heinkenszand en Ds, A. Scheele te Kapelle. Secundi: Ds E. Beukema te Nieuwidorp en Ds J. Koolstra te Kruiningen. En de ouder lingen F. P. de Graaf te Kapelle en R. Zui- dema te Goes, secundi: J. Fraanje te Borssele en J. Jonkheer te Yerseke. AAGTEKERKE. In de vacature, ontstaan dóór het bedanken van den heer S. Kodde als president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk, werd gekozen dhr J. Moens, terwijl tot kerkvoogd werd gekozen dhr J. Francke. PROF. Dr H. H. KUYPER ERNSTIG ONGESTELD. Naar wij vernemen is Prof. Dr H. H. Kuyper te Arnhem, oud-hoogleeraar der Vrije Universiteit en hoofdredacteur van het weekblad De Heraut, ernstig ongesteld. Zijn toestand baart zorg. —KORTE BERICHTEN. Ds J. Attema, Geref. predikant te 's-Gravenhage-Oost, die onlangs onder letters N.N. een gift ontving van f 5000, ontving thans van denzelfden gever een gift van f 10.000, te verdeelen tusschen het fonds voor bijzondere nooden en de actie tot schulddelging der kerk. De kerkeraad der Geref. Kerk te Koog- Zaandij-k besloot, gehoord de gemeente- vergadering, de mogelijkheid van stichting van een tweede predikantsplaats te onder zoeken. Bekendmaking Landwacht Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachter uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integen deel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden op getreden. Gewestelijk kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Verduisteren van 2329 April: 's Morgens tot 6.15 u., 's Avonds van 21.00 u. VISCHOTTERS IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Op de kreken in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen komen thans weer tal van vischotters voor. Deze dieren berokkenen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1