DINSDAG 25 APRIL 1944 58c Jaargang; No» 174 FEUILLETON Beperking - postdienst. BINNENLAND Middelburg. UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Rede van den Rijkscommissaris te Nijmegen. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HET VOLLE GEWICHT, Altijd, maar zeker in dezen tijd, is het van groot belang, dat wij van den kruidenier het volle gewicht aan levensmiddelen krijgen, waarop wij recht hebben. Maar er moet he laas geconstateerd worden, dat de klachten over onderwicht blijven aanhouden. „Het Volk" nam onlangs enkele steekproe ven in de boodschappentasch of -mand van verschillende huisvrouwen. Een huismoeder, die 250 gr. capucijners moest ontvangen van haar kruidenier, kreeg netto 233 gr., hetgeen neerkomt op een on derwicht van 6.8 pet. Een half pond gortgries woog netto 235 gr., het onderwicht bedroeg precies 6 pet. Een zakje met 125 gr. gort be vatte in werkelijkheid slechts 115 gr. gort; een onderwicht van 10 gr, of 8 pet. De bon nen van, een andere huismoeder gaven recht op 375 gr. gemengd meel. Haar kruidenier woog en leverde slechts 360 gr. meel, hetgeen 15 gr. of 4 pet. te weinig is. Een kilo suiker bleek netto slechts 971 gr. te wegen. Er waren ook zakken suiker, die op één of twee gr. na inderdaad het juiste gewicht had den. Maar tekorten, die variëeren van 3 tot 8 pet. kunnen niet door den beugel. Bij een genomen steekproef waa niet één boodschappenmandje waarop niets was aan te^nerken. De zakken in het eerste mandje wezen alle zes onderwicht uit. Het volgende mandje, dat acht boodschappen bevatte, gaf bij naweging als uitkomst slechts drie zak ken, die het juiste gewisht hadden. De ove rige zakken hadden een onderwicht van 2, 3, ruim 4, 6 en 8 pet. Weer een ander mandje twee zakken met het juiste gewicht, drie zak ken met een onderwicht van 2.8, 2.9 en 3.6 pet. Het vierde mandje met 9 boodschappen leverde vijf gevallen van onderwicht, enz. Er zijn ook tal van klachten over de ver pakte artikelen, zoodat in deze gevallen de schuld niet bij den winkelier, maar „een etage hooger" zit. Hoe dit ook zij, het verdient aanbeveling dat de huisvrouwen van tijd tot tijd de bood schappen eens nawegen en dat de kruidenier zijn grossier controleert. Er dient toezicht te zijn, dat er niet wordt geknoeid met het gewicht. De eerlijke zaken- menschen en die zijn er gelukkig nog vele zullen daar niet het minste bezwaar tegen hebben. Waar noodig vervoege men zich tot de economische diensten der politie-instanties. DE STRIJD BIJ SEBASTOPOL. - DUITSCHE TERREINWINST BIJ KAR- PATHEN EN NARWA. - BOMMEN OP WIENER NEUSTADT, OOSTZEE GEBIED, MANNHEIM EN BRISTOL. Het opperbevel van de Duitscfae weermacht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol vielen de Sowjets gisteren met sterke strijdkrachten en met gebruikmaking van talrijke pantserwa gens en slagvliegers aan. Onze dappere troe pen behaalden na harde gevechten een volledig afweersucces en vernielden 57 pantserwagens. Duitsche jacht- en slagvliegers schoten 27 Sowjetvliegtuigen neer. Escortevaartuigen van een Duitsch convooi haalden in de wateren ten Westen van Sebastopol 6 Sowjetbommenwer pers neer. In de zware afweergevechten der laatste dagen heeft zich een divisie luchtdoel geschut onder bevel van luitenant-generaal Pie kert bijzonder onderscheiden. Zij vernielde in den tijd van 8 tot 23 April 105 vijandelijke vliegtuigen en 82 pantserwagens. Tusschen de Karpaten en den boven loop van den D. n j e s t r bleef de aanval der Duitsche en Hongaarsche troepen tegen hard- nekkigen vijandelijken tegenstand terrein win nen. Tegenaanvallen der bolsjewisten werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van N a r w a ble ven verscheidene vijandelijke aanvallen zonder succes. Bij een aanval van Sowjet-bommenwerpers op een Duitsch convooi voor de kust van Noor delijk Noorwegen werden 40 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 37 in luchtgevechten en 3 door escortevaartuigen der marine, neerge schoten. Aan het landingshoofd van N e 11 u n o werd een door pantserwagens ondersteunde aanval van den vijand ten Zuidoosten van A p r i 1 i a door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Bij een verrassenden aanval van eenheden der Duitsche marine op de ha ven van A n z i o werd een korvet tot zinken gebracht, een schip1 getorpedeerd en in de havenwerken omvangrijke schade aangericht. Aan de Adriatische kust. drongen stoottroepen de vijandelijke stellingen binnen, vernietigden verscheidene steunpunten en brach- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, 60) ®wartk- De chauffeur doet behoedzaam den auto de inrijpoort inzwenken. Dr Van Millegen spoedt zich naar binnen. Na enkele minuten komt hij weer naar buiten. Zijn gezicht is bleek. „Geen plaats I" komt het nauwelijks hoor baar tusschen zijn opeengeklemde lippen. Hij feeeft den chauffeur een kort bevel en ze haasten zich naar het volgende ziekenhuis. De geneesheer-directeur staat daar juist op de stoep. Hij regelt het aan- en afrijden der ziekenauto's en de met een ruw rood kruis gemerkte vrachtwagens. Hij wisselt enkele woorden met zijn con frater, maar met een veelzeggend gebaar op .die lange rij oorlogsgewonden beduidt hij an Millegen, dat hij evenmin hulp' kan bie den. „Het móét", hoort Paul zijn dokter bijna snauwend uitroepen. „Het kan ieder oogen- blik misgaan in dien gammelen auto! Het ?aa^ /^er toch óok om een menschenleven 1 keg haar het kan me niet schelen waar laat ze hier geholpen worden. lik ga niet verder ten den vijand verliezen toe. Duitsche torpedomotorbooten brachten in den afgeloopen nacht voor de Zuidkust van En geland een schip van gemiddelde grootte tot zinken en beschadigden in harden strijd met Britsche torpedojagers en torpedomotor booten een vijandelijke boot ernstig. In de ochtenduren van 24 April noopten lichte Duit sche zeestrijdkrachten in de wateren van Cherbourg verscheidene formaties Brit sche torpedomotorbooten tot den strijd. Twee der vijandelijke booten kregen artillerie-voltref fers, een van hen werd in zinkenden toestand waargenomen. wAmerikaansche bommenwerpers vielen op 23 April verscheidene plaatsen in het gebied van W e e n e n aan. Vooral in Wiener-Neu- s t a d t ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Hongaarsche jagers alsmede door luchtdoelartillerie werden 31 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak vier motorige bommenwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van vijandelijke formaties jachtvliegtuigen op West- en Zuid- West-Duitschland, alsmede boven de bezette Westelijke gebieden, werden tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht waren aanvallen van Britsche bommenwerpers gericht op het Oostzeegebied en op het gebied van Mannheim. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Majoor Bar, gruppen- kommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde in den strijd met Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen zijn 200ste overwinning in de lucht. Sterke eskaders zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aanval op Bris tol, die uitgebreide branden en groote ver woestingen ten gevolge had. Communiqué van de Finsche regeering. (D.N.B.) In een communiqué over. de Finsch- Sowjet-Russische besprekingen wordt o.a. ge zegd: In de geheime Rijksdagzitting van 12 April heeft de minister-president meegedeeld, dat de regeering, nadat zij de Sowjet-voor- waarden in haar geheel had overwogen, eens gezind tot de opvatting was gekomen, dat deze voorwaarden niet als basis voor maatregelen tot het bereiken van den vrede konden worden aanvaard. De Rijksdag heeft zich aangesloten bij het standpunt van de regeering door met algemeene stemmen over te gaan tot de orde van den dag. Turkije staakt levering van chroom aan Duitschland. Naar aan de „D. Z." uit Berlijn wordt ge meld, heeft de Turksche regeering, na lang durige onderhandelingen te hebben gevoerd, thans ha,ar besluit te kennen gegeven, de leve ranties van chroom in het algemeen aan een uitvoerverbod te onderwerpen. Afwijzend antwoord van Zweden. (Interinf.) Zooals reeds gemeld, zou de Zweedsche regeering een afwijzend antwoord hebben verzonden op de nota der Geallieerden met betrekking tot den Zweedschen uitvoer van kogellagers naar Duitschland. „Stoclcholms Tidningen" schrijft, dat van Zweedsche zijde moet worden verklaard, dat Zweden de handelwijze van Turkije nooit tot voorbeeld kan nemen. Turkije heeft zijn be sluit genomen als bondgenoot van Engeland. Zweden was neutraal, is het thans ook en wil het blijven. Het heeft derhalve niet alleen het recht, doch ook den plicht rekening te houden met gesloten verdragen en met de geldigheid daarvan, onverschillig met welke oorlogvoeren de partij zij zijn gesloten. Korte Berichten. Een explosie te Bergen (Noorwegen) heeft onder de bevolking 200 döoden en 2000 gewonden veroorzaakt. Vele cultuurmonumen ten zijn verwoest. De luchtaanvallen op Frankrijk hebben van 15 tot 22 April 1800 dooden en 2200 ge wonden gekost. (D.N.B.) Alle reizen „naar overzee" van Engeland uit zijn verboden. De bijzondere tijdsomstandigheden dwingen P.T.T. opnieuw tot een aantal versoberingen, ditmaal bij den postdienst. Zoo is geleidelijk over het geheele land het aantal briefpostbe stellingen verminderd tot een per werkdag, behalve in enkele gro-:-'<e plaatsen. Ook de extra avondbestellingen voor dagbladen, die in som mige plaatsen werden uitgevoerd, zijn opgehe ven. De tot dusver gegeven gelegenheid om in daarvoor in aanmerking komende gevallen dagbladen en andere poststukken op werk dagen kosteloos af te halen, wordt in het al gemeen eveneens opgeheven. Aan nieuwe ver zoeken om tegen betaling van het z.g. busrecht de correspondentie ten postkantore te mogen afhalen kan, ook al met het oog op het aantal beschikbare postbussen, niet meer worden vol daan. Op postkantoren, die tot nog toe overdag doorloopend waren opgesteld is uitsluitend voor postzaken een tusschentijdsche slui ting ingevoerd van 12.30 uur tot 14 uur (enkele kantoren uitgezonderd). Met ingang van 7 Mei zullen voorts de kan toren op Zon- en feestdagen voor den post dienst gesloten worden. De gelegenheid tot het kosteloos afhalen van correspondentie op die dagen wordt opgeheven. Zoo spoedig de om standigheden dit veroorloven zullen deze be perkingen van den postdienst weder opgeheven worden. Verduisteren van 2329 April: 's Morgens tot 6.15 u., 's Avonds van 21.00 u. VORDERING VOOR LANDBOUW. De secr.-gen. van Laudbouw en Visscherij heeft in overeenstemming met den secr.- gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ir C. Staf, gemachtigde voor den oogst en de door dezen bij algemeene of bijzondere machtiging, overeenkomstig het algemeen vorderingsbesluit 1940, daartoe aangewezen personen voor het tijdvak, zich uitstrekkend tot 1 Januari 1945 ten einde een regel matig verloop van de werkzaamheden in den landbouw te verzekeren gemachtigd de ter beschikkingstelling-in-gebruik te vorde ren, overeenkomstig de bepalingen van ge noemd besluit, van werktuigen, paarden, gereedschappen en machines, welke voor gebruik in den landbouw geschikt zijn. Elke brand ia klein begonnen en kan in de kiem gesmoord worden. Met de een voudigste middelenj zand en water, kan veel onheil voorkomen worden. Hebt u die blusclimiddelen klaat staan? Niet minder dan 15 personen kregen een proces-verbaal oi een politioneele waarschu wing, omdat zij zich tijdens luchtalarm op straat bevonden. Het publiek is dus nogmaals gewaarschuwd, dat het bij luchtalarm van de straat moet. De politie treedt streng op. - Tegen P. J. J., J. J. R., H. F„ A. v. d. W. en G. O., allen alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het kaartspelen om geld op den openbaren weg. Kaarten en geld werden in beslag genomen. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering der vereeniging van leeraren in het machineschrijven en stenografie Groote, werd: tot hoofdbestuurslid herkozen de heer M. A. Aalbregtse te Goes. Mislukte fruitsmokkelarij. In Januari van dit jaar is een Edesche groentenhandelaar met een gehuurde vracht auto naar Resteren gereden, waar hij tegen zeer hoogen prijs van een boer een partij van ruim 2500 kilo fruit heeft gekocht. Toen het na het opladen op betalen aankwam, wilde de handelaar er zich met de helft van af maken. Hij bedreigde den protesteerenden boer en diens knechts met een pistool, waarop dezen de vlucht namen en de han delaar ongehinderd wegreed. Bij het verla ten van het erf zakte de wagen echter in den weeken berm en er bleef den vervoer ders niets anders over ook al wegens het middernachtelijke uur dan auto en appels in den steek te laten, waardoor de boer weer in het bezit van het fruit kwam. Al kreeg dus de handelaar de partij per saldo niet in handen, de koop als zoodanig toch werd berecht door den inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arnhem, die den handelaar tot een boete van f 300 Veroor deelde en hem het beroep van groenten- handelaar voor den tijd van twee jaar ver bood. Botsing van autobussen. 27 gewonden. Bij Roermond zijn gis ternacht twee autobussen, waarin mijn werkers waren gezeten, op den rijksweg onder Herten tegen elkaar opgereden. Een hevige botsing ontstond. Het gevolg was, dat 27 personen werden gewond, van wie een aantal in het ziekenhuis moest worden behandeld. Negen personen werden zwaar gewond. Dure huishoudel ij ke waren. De door de Prijsbeheersching eenige weken terug in de groote steden ingezette actie tegen de winkels, waar voor huishoudelijke artikelen en luxe goederen te hooge prijzen werden gevraagd, is nu uitgebreid tot klei nere plaatsen. Andere ambtenaren contro leeren in de groote steden of men wel ge volg heeft gegeven aan de uitnoodiging de prijzen te verlagen, ook al heeft men geen ambtenaren in zijn winkel gehad. In Rotterdam en Amsterdam zijn reeds verschillende handelaren ontdekt, die de ernstige waarschuwing in den wind hebben geslagen. Tegen een vijftal zijn de inspec teurs voor de Prijsbeheersching al opge treden. DOODVONNIS VOLTROKKEN. De höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche distributie-ambte naar Hendrik Romeijn, geboren 21 Augustus 1921 te Rotterdam, het laatst wonend te Drunen, Schoolstraat 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht Den Haag van 27 Maart, wegens moord op den commissaris van politie Van Dijk te Nijmegen, als saboteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrpkken. met haar. Het zou onverantwoordelijk zijn". De geneesheer-directeur roept er een der chirurgen bij. Ze confereeren. Het lijkt Paul of er uren verstrijken. Hij popelt, om het dien dokters zelf toe te roe pen, dat zijn vrouw toch ook iets beteekent en of ze nu heelemaal hun kop zijn kwijtge raakt? Maar Van Millegen komt al naar den auto geloopen. „Ze wordt opgenomen". Zijn stem is kort. „Laten we haar voorzichtig naar bin nen dragen» Ze wordt zoo dadelijk op een brancard gelegd. Het beste is nu, dunkt me, dat u probeert naar de ouders van uw vrouw te gaan, want hier kunt u niet wachten. Het kan nog wel .even duren. Ik zélf blijf bij de patiënte en bel u straks wel. Misschien wilt u mijn vrouw even bellen en haar de sjtuatie vertellen? Paul wil tegenstribbelen: „Ik wil mijn vrouw niet onder zulke omstandigheden al leen latenmaar hij wordt met zachten drang de poort uitgezet, moet wel opzij springen voor de binnenstuivende zieken auto's. Hij sjokt langs de huizenrij. Hij voelt opeens hoe doodop en eenzaam hij nu is. En in zijn hart is één dof, woordeloos gebed. (Wordt vervolgd.) Men heeft, zoo vervolgde de Rijkscom missaris, de juistheid van onze in 1941 opgestelde these „Duitschland strijdt voor Europa" betwist. Men heeft ons gezegd, dat Duitschland slechts' strijdt voor een door Duitschland beheerscht Europa. Ik wil mij met deze kwestie ia het geheel niet bezig houden. Thans weten wij, dat het wezen van dit Europa bestaat in de vrije ontplooiing van de cultuur der Europeesche volken, in de volksche vrijheid der Europeesche naties, die er zich van bewust zijn dat zij Europeanen zijn en een Europeesche taak hebben. Wij keeren ons tegen elk imperialisme, waar het ook vandaan komt, omdat wij weten dat een imperialisme het einde in Europa beteekent, het einde van den Europeeschen geest. Wij verlangen vrijheid voor de Europeesche vol ken, maar een vrijheid in het besef van hun verantwoordelijkheid voor Europa zelf. Zij moeten en zullen alle aantreden. Daarmede zullen zij hun vrijheid verwerven. Er was waarschijnlijk in 1940 een zeer groot aantal Nederlanders, die meenden, dat Duitschland de onafhankelijkheid der kleine staten wilde vernietigen. Alleen op grond van de bestaande militaire noodzaken moesten wij toen immers hier situaties scheppen, die thans in 1944, zoo krachtig zijn, dat zij Europa kunnen beschermen. Thans ziet men in, dat het niet Duitschland is, maar het imperialisme van de grooten aan dén overkant, die de on afhankelijkheid der kleine staten niet willen. En nü moet gij, Nederlanders, er over gaan nadenken, welke situatie in laatste instantie gunstiger isde afhankelijkheid van een Ame rikanisme, waarvoor de Nederlanden een smal bruggenhoofd, nauwelijks honderd kilometer diep, moeten vormen, met voor zich een ge- ■bolsjewiseerde massa op een gebied van zes tot zevenduizend kilometer diep, of een afhan kelijkheid, die slechts beteekent een subordi neering onder de gemeenschap der Europee sche naties, waarin natuurlijk Duitschland als de sterkste in! aanmerking komende leidende mogendheid geldt. Het nadenken over de z.g. onafhankelijk heid en over het feit, dat hetgeen geweest is, nooit terugkomt, moet de Nederlanders leeren, waar hun toekomst ligt. Het gaat niet meer om de onafhankelijkheid, maar om de rechts gelijkheid van het Nederlandsche volk in de KEURINGEN. Het S.S, Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen i zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Am sterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in- DINSDAG 25 APRIL 1944. Weet dit wel, mijne geliefde broeders: ieder mensch moet snel zijn om te hooren, lang zaam om te spreken, langzaam tot toorn; want de toorn van een man brengt geen ge rechtigheid voor God voort, Jac, 1:1920, Lezen 1 Kron. 121622, - Zon op 6.27, onder 20.58. Maan op 8.19, on der Ie kw. 20 April. Volle m. 8 Mei. Neen, we moeten de ongeloovigen niet uit sluitend zoeken buiten de kerk en de Chris telijke gemeenschap, zelfs niet buiten den discipelkring van Jezus. Is de groote oorzaak van de machteloosheid van het hedendaag- sche Christendom niet het ongeloof van de Christenen, het ongeloof van u en van mij? O, dat we onszelf ernstig voor 's Heeren aangezicht mogen onderzoeken en. bidden Heere, ik geloof, ik'om mijn ongeloovigheid te hulp". Ds J. W. TONSBEEK. NED, HÉRV. KERK. Beroepen; te Vianen, D. B. Kagenaar te Vuren en Dalem. Aangenomen naar Amsterdam L. Buenk te Veessen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Vlaardingen, H. van Leeuwen te Ermelo. GEREF. GEM. Bedankt voor Ter- neuzen, A. Visser te Aagteikerke. gemeenschap der Europeesche volken. De toekomstige verhouding moet een ver houding van vertrouwen zijn. Naar mate het Nederlandsche volk prestaties levert, niet voor de Duitschers, maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechts gelijkheid en de vrijheid der Nederlanders. Er kan in - de Duitsche harten een gevoel van haat opkomen op het oogenbtik, dat Duit sche vrouwen en kinderen door Anglo-Ameri- kkansche terreurvliegers vermoord worden. Dat het zuivere terreuraanvallen zijn, hebben wij immers in deze stad zelf beleefd- Er is hier niqts van militaire aard te vernielen. Ik wil niet tegenspreken, als iemand zegt, dat de Amerikaansche eskaders niet absoluut bewust een Nederlandsche stad willen vernietigen. Wellicht hebben zij heelemaal niet geweten, dat het hier een Nederlandsche stad betrof. Evenzoo hebben zij Schaffhausen weggevaagd. Dat is hun onverschillig, het is een stad op het continent. Deze mentaliteit wekt in ons Duitschers een doodelijke haat, maar het is geen haat, die ons van het verstand berooft. Het is een haat, die ons voor generaties zeer voorzichtig zal maken, geen haat, die de men selijkheid in ons doodt. Kameraden, wederom gaat onze blik naar den Führer. Hij heeft ons de richting aange geven, doordat hij ons het volksche rasbewust- zijn, en de taak van onze' gemeenschapsorde ning heeft geschonken. Uit een volksche ge meenschapsordening kan nooit een imperialis me ontstaan, want zij wordt gebouwd op de vrijheid der door het ras bepaalde volken. Er bestaat geen mensch op zichzelf, een mensch bestaat slechts onder Jbet stempel van zijn ras. Dat is een fundamenteele wet, waar aan niet getornd kan worden. De bron en het uitgangspunt van onze kracht is het ons door den Führer gegeven geloof aan ons eigen volk. De politieke leiders der partij zijn de sol daten uit den wereldoorlog van 1914 tot 1918. Dat verbindt ons, de weermacht en de partij, thans tot een eenheid. In deze eenheid van strijders aanvaarden wij de vuurproef, van welke wij weten, dat zij de zwaarste zal zijn. Wij zijn innerlijk zoo sterk in ons hart, dat wij zeggen: ja thans komt deze vuurproef, wij zijn zoo hard, wij zullen overwinnen. (A.N.P.) Bij onze Vrijwilligers. Met kijkers wordt .hoe de bommen der Stuka's inslaan. lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnert zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbil jetten -voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Neben- stellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Lange- str. 56; Heer len Saroleastr. 25; Groningen Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en eveneens bij het Ersatz kommando, Korte Vijver berg no. 5, Den Haag. nauwkeurig waargenomen SS PK Merz-O-H-P m. NED. HERV. PREDIKANTENVER- EENIGING. (Slot van het verslag der 82e vergadering.) Prof. Kraemer sprak over: De Herv. Kerk op den tweesprong. De Ned. Herv. Kerk, aldus Spr., zal na den oorlog' niet meer een voortzetting mögen zijn van wat zij voordien was, maar zal een ver nieuwde kerk moeten zijn, die leeft uit de opdracht van den Heer der Kerk. Spreker stelde daarna als hoofdeigenschap pen voor een vernieuwde kerkeen eenvou dig, profetisch-apostolisch geloof, waaruit voortvloeit, dat men verantwoorde leiding weet te geven op krachtdadige wijze. Als gevolg daarvan zal de kerk den durf moe ten hebben om zich te bevrijden van de or ganisatie van 1816, om daardoor effectiever haar dienst qan het volk te kunnen ver richten. De kerk zal den moed moeten hebben om de bestaande misstanden radicaal op te rui men. Middelen moeten gevonden worden om de evangelisatie der buiten-kerkelijken inten siever te verwerkelijken. De richtingsstrijd zal op een ander plan gestreden moeten wor den. Spreker pleitte tenslotte voor een ge heel nieuwen geest van discipline onder het predikantencorps. Ds F. J. Pop te Delft refereerde over: Kansen der evangelisatie in dezen tijd. De Herv. Kerk moet alles weg doen wat haar verhindert een Christus belijdende volkskerk te zijn. Zij moet daartoe leven uit de offer bereidheid en dienst. Het evangelisatiewerk moet in grooten stijl door geschoolde krach ten verricht worden. Goede lectuur moet voorlichting geven. Gezinsdiensten, catechi- satiën en cursussen moeten den uitgenoodig- den duidelijk voor oogen stellen, hetgeen de kerk in haar dienst bedoelt. Het huidige ap paraat is voor dit veelomvattende werk on voldoende en er moeten nieuwe wegen en middelen gezocht en gevonden worden. (NRC) UIT DE GEREF. KERKEN. Naar aanleiding van de mededeeling van de schor sing van prof. Schilder, vanwege de syhode, deed Ds B. A. Bos "in de vergadering van den Raad der Geref. Kerk te Assen, mede deeling van zijn bezwaren tegen dit besluit. Met algemeene stemmen werd besloten„De Raad enz., kepnis genomen hebbende enz., overwegende, dat hij gelijk aangaande alle besluiten der meerdere vergaderingen ook aangaande dit besluit, naar art. 31 der K.O., heeft te oordeelen, of het conform den Woorde Gods is, spreekt uitvoor deze be oordeeling thans nog niet over voldoende gegevens te beschikken en besluitle voor deze beoordeeling te willen afwachten de in uitzicht gestelde, door het moderamen der synode te geven toelichting van het schor singsbesluit2e. ook te willen hooren het oordeel der andere afgevaardigden der Part. synode van Drenthe3e. in geval hij het genoemde besluit der synode niet als con form den Woorde Gods zou kunnen aan vaarden, dit aan de classis Assen bekend te maken met verzoek, om doorzending naar de e.v. Part. synode van Drenthe, terwijl dan voorts aan de classis zal worden ver zocht, aan de Gen. synode te verzoeken om, ter verkorting van den weg van revisie, de volgende synode z.s.m. gelegenheid te geven om samen te komen; 4e. dat in de openbare godsdienstoefeningen in prediking noch in gebed iets mag worden gesproken, dat tegen het schorsingsbesluit der synode ingaat". BEROEPEN OF BENOEMEN; In de vergadering van den kerkeraad van Vree land deed de pastor-loci, Ds R. W. Popma, mededeeling van zijn benoeming tot miss. predikant te Magèlang door de kerk van Middelbu rg. In de discussie werd o.m. opgemerkt, dat 'n benoeming tot predi kant- in de Geref. kerken niet kan plaats hebben. De praeses zal de bezwaren van den kerkeraad ter kennis van de kerk van Mid delburg brengen. GEDENKT DEN SABBATHDAG. De aandacht van den kerkeraad der Geref. kerk van Nijlcerk werd gevestigd op het feit, dat meerdere leden der gemeente zonder eenige noodzaak 's Zondags van openbare middelen van vervoer gebruik maken en bezoek ont vangen van familie of kennissen, die per spoor daarheen reizen en dat wel onder kerktijd. De kerkeraad wijst er op, dat~~zóó de dag des Heeren geschonden wordt. De kerkeraad zal niet schromen zoo noo.dig met de kerkelijke tucht tegen dit euvel op te treden, maar hoopt, dat een eenvoudig woord van vermaan reeds voldoende zal zijn ieder, die in dit opzicht schuldig staat, tot inkeer te brengen. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Geref. Kerk te Aalten besloot het be- roepingswerk voor de 4e pred.plaats ter hand te nemen en de gemeenteleden in de ge legenheid te stellen namen van predikanten op te geven. De kerkeraad der Geref. Kerk te Zeist besloot tot stichting van een 4e pred.plaats. Zoolang de 4e predikant Ér nog niet is, zal worden omgezien naar een geëvacueerd pre dikant, die de gemeente tijdelijk kan en wil dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1