MAANDAG 24 APRIL 1944 58e Jaargang, No, 173 BINNENLAND DIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS Rijkscommissaris en Mussert voeren te Nijmegen het woord DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-TROEPEN TUSSCHEN KAR- PATHEN EN BOVEN-DNJESTR TE RUGGEWORPEN. - DUITSCHE VOR DERINGEN BIJ NARWA. - BOMMEN OP HAMM, KOBLENZ, DUSSELDORF, BRUNSWIJK EN OOST-ENGELAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „In het gebied van Sebastopol^ aan den benedenloop van den D n j e s t r en in de Boekowina kwam het gisteren slechts tot plaatselijke gevechten. Boven De K r i m ver nietigden Duitsche jacht- en slagvliegtuigen bij slechts één eigen verlies 20 vijandelijke vlieg tuigen. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den D n j e s t r wierpen Duit sche en Hongaarsche troepen de bolsjewisten in harde aanvalsgevechten verder terug. Vij andelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. In den zuidelijken sector van het oostelijke front heeft zich in de laatste weken het Bran- denburgsche 176ste bataljon fuseliers onder bevel van kapitein Wrona bijzonder onder scheiden. Ten Zuidwesten van Narwa maak ten onze aanvallen in het moerassige terrein ondanks taai vijandelijk verzet nieuwe vorde ringen. In Italië vonden geen gevechtshandelin gen van beteekenis plaats. Amerikaansche bommenwerpers vielen in de avonduren van 22 April verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. Vooral in de woonwijken der steden H a m m en Ko blenz ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. In zware luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 37 Amerikaan sche vliegtuigen, voor het meerendeel viermo torige bommenwerpers vernietigd. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op verschei dene steden in West- en midden- Du i t s c h 1 a nd. Vooral in woonwijken van Dusseldorf en Brunswijk ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Lucht verdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij de ze aanvallen, alsmede boven de bezette gebie den in het Wésten 76 Britsche bommenwer pers. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht met goed succes af zonderlijke doelen in Oost-Engeland aan. De Finsch-Russische onderhandelingen. (D.N.B.) De plaatsvervangende Sovjet-Rus sische commissaris van Buitenlansche Zaken, Wysjinski heeft naar radio-Moskou Zondag meedeelde op een persconferentie een verkla ring afgelegd over de Sovjet-Russisch-Finsche betrekkingen. Hij zei o.a. Op 27 en 28 Maart heeft de Sovjet-regee ring voorgesteld dat Finland uiterlijk eind April de betrekkingen met Duitschland zou verbreken en de Duitsche troepen en oorlogs schepen in Finland zou interneeren of de Duit sche troepen en oorlogsschepen tot over de grenzen van Finland zoü verdrijven. De Sov- jetregeering zou Finland hierbij „met haar troepen hulp kunnen verkenen". Voorts moet Finland de Sovjet- en verbonden krijgsgevan genen en gearresteerde burgers onmiddellijk uitleveren. Vijftig procent van het Finsche le ger moet in den loop van Mei gedemobiliseerd worden, terwijl in de maanden Juni en Juli het Finsche leger vervolgens op ,vredessterkte" moet worden teruggebracht. Finland moet aan de Sovjet-Unie een schadevergoeding betalen ten bedrage van 600 millioen Amerikaansche dollars, betaalbaar in vijf jaar, door leveran ties van goederen. Petsamo en 't gebied van Petsamo moeten weder worden teruggegeven. Finland heeft in zijn antwoord van 19 April meegedeeld, dat de voorstellen voor een deel reeds om technische redenen niet te verwezen lijken zijn. Zij zouden in belangrijke mate de voorwaarden krachtens welke Finland zijn be staan als zelfstandige staat zou kunnen voort zetten, ondermijnen en het Finsche volk een last op de schouders leggen, die de grenzen van zijn krachten in een aanzienlijke mate overschrijdt. De Sovjet-voorstellen bieden dus geen mogelijkheid voor het herstel van nor male betrekkingen met de Sovjet-Unie. Op 22 April heeft de Sovjet-regeering ge antwoord, dat zij dus voor kennisgeving aan neemt, dat „de Finsche regeering in haar ant woord de Sovjet-voorwaarden als basis voor onderhandelingen van de hand wijst en de wapenstilstandsonderhandelingen heeft ge staakt". Voorbereidingen achter het Sowjet-front. De Berlijnsche correspondent van de N.R.C. meldt: Duitsche verkenningsvliegers hebben omvangrijke So wj et-troepenbewegingen vast gesteld, niet alleen in het gebied van de Narwa en tusschen Orsja en Pleskau, maar ook achter het zoogenaamde middelste front. Militaire deskundigen trekken daaruit de conclusie, dat dus het opnieuw oefenen van 'n sterken druk in de richting van de Baltische landen tot het plan van de aanvallers behoort. Aan de huidige rust aan de verschillende fronten, een rust die algemeen wordt gekarak teriseerd als stilte voor den storm, wijdt de Volk. Beobachter vanmorgen een artikel. Ge let op alles wat wij van de plannen van de Sowjetleiding weten, aldus het blad, vervolgt zij haar doel met alle verbetenheid, met alle kalme onverschilligheid tegenover alle verliezen. Eens zal dan ook weer het oogen blik komen, dat ergens, wellicht ook op ver schillende punten, de massale bestorming weer zal losbreken. Als de invasie in dit voorjaar of in dezen zomer zou worden ondernomen, als tegelijker tijd wellicht de Sowjet-Russische divisies op nieuw hun aanvallen zouden beginnen, dan zouden legers van een omvang en van een graad van wapening tegenover elkaar komen te staan, zooals nog niet in de geschiedenis is voorgekomen en dan zouden veldslagen van zulk een geweld worden uitgevochten als voor dien nog niet bekend was. Maar juist op deze oogenblikken heeft de natie het sterkste ver trouwen. Zij kent de kracht van den tegen stander en maakt zich geen illusies. Als zij echter het voor en tegen afweegt wordt haar vertrouwen sterker. De buitenlandsche arbeiders in Duitschland. De Duitsche pers deelt mee, dat sedert 15 April buitenlandsche arbeiders voor een reis binnen het Duitsche Rijksgebied een reisver gunning noodig hebben. Deze reisvergunningen worden echter door den bedrijfsleider alleen in dringende gevallen verstrekt. Buitenlandsche arbeidskrachten, die thans in treinen worden aangetroffen zonder deze vergunning, loopen groot gevaar onder verdenking het arbeids contract te hebben gebroken te worden gear resteerd. Een „Reiseschein" is niet vereischt als de betrokkene een aan alle voorschriften voldoend bewijs heeft, dat hij met verlof gaat, resp. voor goed naar het vaderland terug keert. Geen Turksch chroom meer naar Duitschland. (Interinf) Minister Menemendszjogloe, die Zaterdag te Instanboel is aangekomen, heeft volgens het D.N.B. tegenover journalisten met nadruk verklaard, dat het door de regeering afgekondigde uitvoerverbod uitsluitend betrek king heeft op chroom. Korte Berichten. (S.P.T.) De aanval op Parijs, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag onder nomen werd, was de zwaarste, dien de Fran- sche hoofdstad tot nu toe uit de lucht te ver duren heeft gehad. Na den aanval werd on middellijk een aanvang met het reddingswerk gemaakt, doch men ondervond nogal last van de tijdbommen, die hier en daar waren rond gestrooid. (D.N.B.) In den loop van Donderdag viel de Anglo-Amerikaansche luchtmacht Boe karest alsmede het petroleumgebied en Turnu- Severin aan. Er werd schade aangericht en er zijn slachtoffers onder de burgerbevolking. Talrijke vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. S.P.T. meldt uit Tokio: In den strijd om Imphal begint zich thans een eenigszins sterke geallieerde tegenstand af te teekenen. Zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Imphal hebben de Engelschen en Amerikanen versche troepen gebruikt. Dit schijnt inderdaad tot een vertraging van het Japansche tempo te leiden. In de Japansche frontberichten worden de verliezen van de geallieerden thans op 20.000 man geschat. (D.N.B.) Te Mechelen zijn 65 dooden, slachtoffers van 't bombardement, ge-identifi- ceerd. Het aantal dooden zal waarschijnlijk meer dan 100 bedragen. Het aantal zwaar ge kwetsten eveneens ongeveer 100. Het aantal personen, dat door den lucht aanval op het Parijsche gebied in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om het leven is ge komen, bedraagt volgens de tot nu toe ont vangen berichten 515. 461 gewonden zijn in- tusschen naar de ziekenhuizen overgebracht. (D.N.B.) (D.N.B.) De diensttijd in den Duitschen arbeidsdienst van de vrouwelijke jeugd met in begrip van den „Kriegshilfdienst" voor de ar- beidsdienstplichtigen, die werken bij de lucht verdediging, wordt met zes maanden verlengd tot anderhalf jaar. (D.N.B.) Maarschalk Pétain wordt heden 88 jaar oud. (D.N.B.) De Rijksregent van Plongarije heeft een algemeene politieke amnestie afge kondigd. Alle tevoren gepleegde politieke straf bare handelingen komen voor amnestie in aan merking, uitgezonderd hoogverraad, landver raad en dynamietaanslagen. (Interinf) Naar Stockholms Tidningen, Dagens Nyheter en Svenska Dagbladet ver nemen, zou de Zweedsche regeering Zaterdag een afwijzend antwoord verzonden hebben op de nota der geallieerden met betrekking tot den Zweedschen uitvoer van kogellagers naar Duitschland. KWARTIERGELD EN INKOMSTEN BELASTING. De vraag is gerezen, of de kwartiergelden, welke kwartiergevers ont vangen, terzake van de inkwartiering van de door de zorg van het burau Afvoer Burger bevolking ondergebrachte geëvacueerden, bij de vaststelling van het inkomen van zoo danige kwartiergevers in aanmerking moe ten worden genomen. De secretaris-generaal van Financiën heeft deze vraag ontkennend beantwoord voor de gevallen, waarin de kwartiergever niet bij wijze van beroep of bedrijf kamers verhuurt of pension houdt. Bij deze beslissing heeft de secretaris-gene raal in aanmerking genomen, dat het ge noemde bureau den kwartiergevers steeds inprent, dat het kwartiergeld in zijn geheel ten behoeve van de geëvacueerden behoort te worden besteed. SCHOENENREPARATIE BIJ VER HUIZING E.D. Het Rijksbureau voor Hui den en Leder maakt bekend, dat zij, die nog niet bij een schoenhersteller voor re paratiewerkzaamheden aan hun .schoeisel zijn ingeschreven, vóór 1 Mei 1944 aan de vakgroep Schoenherstellersambacht, 's-Gra- venhage, Laan van Meerdervoort 843, schrif telijk kunnen verzoeken hun een schoen hersteller aan te wijzen. Bij dit verzoek moeten worden vermeld: 1. naam en volledig adres van den aanvra ger; 2. namen van degenen voor wie in schrijving wordt aangevraagd; 3. reden waarom geen tijdige indiening van den aan gewezen bon 069 heeft plaats gevonden, of. andere redenen, waarom geen inschrijving werd verkregen; 4. naam en adres van den schoenhersteller, bij wien men wenscht te worden ingeschreven. De noodige bonnen 069 of een officiëele verklaring (b.v. van de directie van een zie kenhuis, den Arbeidsinzet, enz.) moeten wor den medegezonden. Aanvragen van hen wier bon in het ongereede is geraakt, kunnen niet worden behandeld. Bonnen of verklaringen, die aan het rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam zijn toegezonden, wor den teruggezonden. Met bonnen of verkla ringen, die aan de vakgroep werden toege zonden, zal bij de behandeling der aanvragen rekening worden gehouden, Schippers en an deren, die geen vaste verblijfplaats hebben en die hierdoor moeilijkheden ondervinden, kunnen zich vóór 1 Mei e.k. tot de vak groep Schoenherstellersambacht wenden. Voor hen zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. Aanvragen welke na 1 Mei 1944 binnenkomen, worden niet meer be handeld. Bij verhuizing dient onmiddellijk een verzoek om aanwijzing van een schoen- hersteller in de nieuwe woonplaats te wor den gericht aan de vakgroep Schoenherstel lersambacht. Alle correspondentie van parti culieren over schoenherstellers moet worden gericht tot meergenoemde vakgroep. Verduisteren van 2329 April: 's Morgens tot 6.15 u., 's Avonds van 21.00 u. Goes. Zaterdagavond had in hotel „Centraal" op uitnoodiging van de schaakclub Middelburg een vriendschappelijke wedstrijd plaats tus schen 10 leden van de Goesche schaakclub en 10 van de Middelburgsche. De uitslag was als volgt: A. J. C. Nord- lohneJ. M. Mullié ViJ. BonnetH. Strooband VstL. C. van VijvenW. de Graaf 01J. van ZweedenR. van der Harst 1—0; J. H. van HoveJ. Scheltens V2Vz B. J. SchreuderA. Daniëlse 01 A. LooijenN. C. J. Steffelaar 01; H. VerbeekI. van Noppen 0-1Ir H. Olie manH. Arnoldus 0—1.J. P. BuijzeH. Visch Vutotaal 37 in het voordeel van Middelburg. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Dinsdagmiddag speelden eenige kinderen aan den waterkant aan den Schependijk en wilden zij in een aldaar lig gende roeiboot stappen. Het 4-jarig jongetje De Koeijer geraakte hierbij te water en ver dween in de diepte. Gelukkig was het ongeluk opgemerkt door de echtgenoote van schipper De Groot, die haar vader J. Dobbelaar waar schuwde, die terstond ter hulp snelde en de bewustelooze kleine, die drijvende was, kon vastgrijpen en op het droge brengen. Inmid dels waren meerdere personen ter plaatse ge komen waaronder de heeren K, Oppeneer en Th. van Kouteren, die een cursus in eerste hulp bij ongelukken hadden gevolgd en di rect kunstmatige ademhaling op den drenke ling toepasten. Na geruimen tijd hadden zij de voldoening, dat het knaapje teekenen van leven begon te geven, zoodat de gelukkige ouders hun zoontje naar huis konden bren gen. (T. C.) Prijsbeheersching hield uit verkoop. Ambtenaren van de Prijsbeheer sching te 's-Hertogenbosch hebben een onder zoek ingesteld in een drogisterij te Veghel, Ondanks het feit dat de klanten op hun vraag naar bepaalde artikelen altijd te hooren kregen, dat een en ander niet meer voorradig was, ble ken in de vertrekken achter den winkel zeer omvangrijke partijen vooroorlogsche artikelen opgeslagen te zijn. Onder toezicht van de Prijsbeheersching is de winkelierster in de ge legenheid gesteld dezen voorraad uit te ver- koopen in huishoudpakketten. Ziekenhuizen en soortgelijke instellingen werden daarbij extra bedacht. Hoe groot de achtergehouden voor raad wel was, blijkt uit het feit, dat niet min der dan 1500 personen konden worden ge holpen. Fruitloods verbrand. Tenge volge van het laten branden van een houtgas generator ontstond Woensdagavond een zware brand in de groote fruitloods van den heer A. T. J. Baltussen te Eist. In deze loods was een groote partij kisten opgeborgen van de Veilingvereeniging „Overbetuwe", daardoor nam de brand zulk een omvang aan, dat de brandweer van Arnhem assistentie moest ko men verleenen. Hoewel het vuur met vijftien stralen werd bestreden kon niet worden voor komen, dat de loods met ongeveer 20.000 kis ten en eenige machines een prooi der vlammen werd. Fabrieksbrand te Veghel. In de superfosfaatfabriek van Coenen-Schoenma- kers, onder de gemeente Veghel, brak Woens dagmiddag een felle brand uit in de opslag plaats van kunstmeststoffen en hooi en strooi. De brandweren uit Veghel, Den Bosch en Uden hebben den geheelen nacht gebluscht ongeveer een derde gedeelte van de fabriek brandde uit. De schade loopt in de tienduizen den. Arrestant ontvlucht. Toen een marechaussee uit Zaandijk met twee arrestan ten, die voorgeleid moesten worden bij den officier van justitie te Haarlem, uit den trein stapte, nam één der mannen de vlucht, waarbij hij kans zag, zich van zijn handboeien te ont doen. De marechaussee loste eenige schoten uit zijn revolver, doch de vluchteling zag leans via de spoorbaan en een nabijgelegen opslagplaats van een kolenhandel te verdwijnen. Wat gaat er in den vluelitkoffer? Voor ieder der kuisgenooten een stel ondergoed, de familiepapieren., de distributiebescheiden, polissen, het spaarbankboekje, geld, sie raden en kostbaarheden, zeep, toiletartike len, een of meer handdoeken, messen, lepels en vorken. (Vervolg.) Zooals wij reeds meldden, spraken Don derdag op den verjaardag van Hitler in een bijeenkomst te Nijmegen de Rijkscommissa ris en Mussert. Aan het A.N.P.-verslag ontleenen wij nog het volgende Mussert noemde het een voorrecht na mens de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, de hartelijke gelukwen- schen te mogen overbrengen aan de oudere en grootere zuster, de Nationaal-Socialisti sche Partij, ter gelegenheid van den ver jaardag van den Führer. Hem gelden die gelukwenschen natuur lijk in de eerste plaats, als den schepper, drager en prediker der nat.-soc. gedachte. Slechts zes jaren was het hem vergund te bouwen, toen moest hij zijn volk te wapen roepen ter verdediging tegen kapitalisme en bolsjewisme. Ongetwijfeld zal het echter de gelukkigste dag zijn in het leven van den Führer, wanneer hij dien opbouwenden ar beid wederom ter hand zal kunnen nemen. Tragisch noemde hij het, dat Duitschland het leeuwenaandeel moet dragen van den strijd. De nat.-socialisten zouden niets lie ver zien, dan dat alle Europeesche volkeren daarin hun aandeel bijdroegen. Spreker gaf de verzekering, dat de N.S.B. alles zal doen wat in haar vermogen ligt om daarin, wat Nederland betreft, verandering te brengen. Mussert sprak tot slot den wensch uit, dat het nieuwe levensjaar van den Führer de overwinning moge zien. De Rijkscommissaris zeide o.m. De verjaardag van den Führer is voor ons, Duitschers, de feestdag van het Duitsche volk. Maar de dag van heden is niet alleen een dag van vreugde voor ons Duitschers, doch ook van de innerlijke belijdenis voor alle nationaal-socialisten. Wij zijn in het vijfde oorlogsjaar, een situatie, die het overbodig maakt te zeg gen, dat thans het uur van de zwaarste vuurproef voor ons ligt. Denken wij terug aan November 1942, anderhalf jaar. Toen was het oogenblik gekomen, waarop in deze wereldworsteling onze. vijanden hun vereenigde krachten geconcentreerd tegen ons in Europa deden aantreden, waarop de bolsjewieken bij Stalingrad aantraden, de Engelschen en Amerikanen over de Egypti sche grens kwamen en de landing in Ma rokko plaatsgreep. Toen was het ons allen of wij voelden hoe een ijzeren lot tot ons naderde. Het was ons ook volkomen dui delijk, dat wij onze machtsuitbreidingen geleidelijk terug zouden moeten nemen, tot aan een grens waar onze eigen krachten in evenwicht zijn tegen de stormloopende vij andelijke strijdkrachten. Wij hebben voor terrein opgegeven, maar wij mogen zeggen, dat wij in deze anderhalf jaar het eigenlijke Europa vrij hebben gehouden met uitzon dering van het zuidelijkste deel van het Apenijnsche schiereiland en van de door de Engelschen beheerschte Middellandsche Zee. Maar ook daarvoor hebben wij een grendel geschoven. Als wij thans militaire berichten uit Oost-Galicië krijgen, kunnen die zijn zoo als ze willenwij zijn kalm, want wij weten, dat wij daar Europa zullen houden. Daarom moeten wij beproevingen en sla gen, die wij schijnbaar ontvangen, eigenlijk slechts opvatten als een gelegenheid om te toonen wat wij waard zijn. De beproevingen zullen nog veel zwaarder worden. Het kan zijn, dat in de komende weken en maanden van alle kanten, van het Oosten, het Zui den en het Westen aanvallen op ons wor den gedaan en tegelijkertijd ook van alle kanten de bommen op ons zullen vallen, maar dat is immers in het geheel niet het belangrijkste. Het belangrijkste is, dat wij innerlijk sterk zijn en bereid om dit alles te doorstaan en niet te buigen. Daarbij is de Führef ons voorbeeld. Ik heb den Führer eenige weken geleden op een oogenblik van de belangrijkste beslissin gen kunnen meemaken. Thans staat hij niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa borg. Hij echter is de rust en de kracht. Juist op den aan beslissingen rijken dag, waarop ik hem meemaakte, vloeide hij over van kracht en sterkte. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen genialen menschen is gegeven, strijder te blijven en een wijze te zijn. Dat is het grootsche van zijn verschijning. Laten wij ook zoo doen: wijzer worden, maar strijder blijven. (Slot volgt.) KEURINGEN. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Am sterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Bij onze Vrijwilligers. Aangenaam onderhoud van een onzer mannen met de Sovjet-bevolking. SS PK Schremmer-O-H-P m. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbil jetten -voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Neben- stellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Lange- str. 56; Heer len Saroleastr. 25; Groningen Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en eveneens bij het Ersatz kommando, Korte Vijver berg no. 5, Den Haag. MAANDAG 24 APRIL 1944. Iedere gave, die goed, en elk geschenk, dat volmaakt is, daalt van Boven neer, van den Vader der lichten, bij Wien geen verandering is of zweem van ommekeer. Jac. 1:17, Lezen: 1 Kron, 11:1525. Zon op 6.29, onder 20.56. Maan op 7.47, on der 23.Ie kw. 30 April. Volle m. 8 Mei. Daar is tweeërlei schoonheideen schoon heid van de jeugd en een schoonheid van den ouderdom. Schoon is beneden in het dal de jonge, slank opschietende den, in zijn gelijkmatige forsch uitgeslagen takken, in zijn altijd jeug dig glinsterend groen. Maar is dan daar bo ven op den Libanon de duizendjarige ceder minder schoon, die daar alleen staat met zijn gekorven bast en uitgeholden stam'; met zijn enkele vèraf hangende takken, waar tus schen uit de donder zoo menige tak heeft neergebroken; minder schoon, met zijn kruin, die stout en oud, bijna de wolken raakt, waar de sneeuw is? Veracht den ouderdom niet. Na de eerste schoonheid wensch ik u die tweede schoon heid; en zij wordt op den weg •der gerech tigheid verkregen. S. ULFERS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Deventer (toez.), P. Smits te Huizum (Fr.) te Harderwijk, H. Harkema te Wijk bij Heus- den; te Anna Paulowna, J. de Zwaan, hulp- pred. te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Lexmond, J. C. Terlouw te Wezep. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Voorburg (3e pred. pl.), C. B. Bavinck te Kampen. GEREF. GEM. Bedankt: voor Rotter dam-Zuid, H. Ligtenberg te Vlaardingen. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemd: te Delft, Dr J. Riemens, em.-pred. te Leidente Ginneken (voor de tijdelijk daar vertoevenden) J. C. E 1 e n - baas, em.-pred. van Borssele; te Kra lingen, T. Vollebregt, pred. te Oude Tonge. Geref. Kerken. Aangenomennaar Vroomshoop en bedankt voor Wassenaar, Joh. v. d. Haagen, cand. te 's-Gravenhage. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN-„ TREDE. Dr S. van der Linde, benoemd miss. pred. van den Geref. Zendingsbond, nam af scheid van de Ned. Herv. Gemeente van Lo- pik met Rom. 8: 38 en 39. -Ds O. T. Hylkema, gekomen van Bussum, heeft zijn in trede gedaan bij de Doopsgezinde Gemeente van 's-Gravenhage. Tekst was 1 Petr. 2: 9 en 10. Ds G. J. H. Gijmink, gekomen van Nieuw- en St. J o o s 1 a n d, die het be roep aannam naar de Ned. Herv. Gemeente van Almelo (vac. J. P. A. Ie Roy), is door Dr J. C. Roose van Groningen, bevestigd met Ef. 4: 11 en 12. De intreetekst was Jes. 1: 10. Cand. J. Kwast is door Ds J. de Wit van Leiden bevestigd bij de Ned. Herv. Gemeente van Maasdijk (gem. Naaldwijk). Bevestigings-^ tekst Marcus 637. Intreetekst Hand. 419 en 20. Ds J. O. Norel, gekomen van Oudenbosch, is door Dr O. Norel van Hem men bevestigd bij de Ned. Herv. Gemeente van Steenderen. Bevestigingstekst Openb. 1 17 en 18. Intreetekst Joh. 11:25. Ds H. A. L. v. d. Linden, gekomen van Ooltgens- plaat, is in de Geref. Kerk van Zutphen be vestigd door Prof. Dr J. Waterink, met Gen. 315. Ds v. d. Linden deed intrede met 1 Cor.23 en 24. Ds Th. P. Potma, Geref. pred. te Oostburg, preekt 7 Mei intrede te Meerkerk. Bevestiger is zijn schoonvader Ds S. Datema, em.-pred. te Driebergen. Na bevestigd te zijn door Ds W. Vroegindeweij van Hoogeveen, met 1 Cor. 3:9, heeft cand. J. W. de Bruin intrede gedaan in de Ned. Herv. Gemeente van Willige Langerak met als tekst Matth. 14: 16b. Ds L. Selles, die gisteren afscheid nam van de Geref. kerk van Waardhuizen, is voornemens Zondag 7 Mei a.s. zijn intrede te doen te Steenwijk (2e pre dikantsplaats) na tevoren te zijn bevestigd door Ds H. Venema van Nieuwerkerk-Oosterland. NED, HERV. PREDIKANTENVER- EENIGING. Vorige week is te Utrecht de 82ste vergadering van bovengenoemde ver- eeniging gehouden. Prof. Berkelbach sprak eerst over de ge geven situatie van het oecumenisch gesprek. De interkerkelijke commissie van contact, in '41 ingesteld, kreeg een steeds duidelijker taak. Zoodoende werd de kerk bewust be trokken in de oecumenische gedachte. Door gezamenlijken arbeid van principieele be teekenis moest zij haar houding bepalen in de wereld. Daardoor ikreeg zij deel aan de opdracht der Kerk: den Heer te belijden in de wereld van nu. Terwijl de kerken door allerlei oneenigheid en verwereldlijking hun taak niet volbrengen konden, houdt de Heer zelf Zijn Kerk in stand. Men aanvaardt elkander misschien niet, maar de Heer aanvaardt beide partijen die tegenover of naast elkander voor Hem knie len. Gelukkig mag gezegd worden, dat er een deur gekomen is in den muur die scheidt. De ontmoeting is er. In de toekomst zal op bevoegde wijze gewerkt worden aan de hou ding van de Kerk in de vragen van samen leving, volk, overheid. Prof. Haitjema richtte den blik op den toe stand binnen de Ned. Herv. Kerk. De vraag kwam aan de orde of de splitsing, aangege ven door de namen: vrijzinnig of orthodox door een duidelijke demarcatielijn aan te ge ven is, en welke de echt kerkelijke houding moet zijn tegenover de vrijzinnigen. De inleider wees er met nadruk op, dat rechtzinnigen den vrijzinnigen als kerkleden in een reglementair geordende kerk recht willen doen. Wanneer men over „de vrijzin nigen" spreekt moet men zich bewust zijn, dat daarmede een groep aangeduid wordt, waarin tegenstrijdige gerichtheid van theolo gisch denken bestaat. De kerk bedenke steeds, dat zij haar geloofsverzekerdheid niet mag prijsgeven. Pas in de gereorganiseerde kerk zal het mogelijk zijn volledig samen te luisteren met de vrijzinnige medeleden naar de belijdenis in ootmoedigbesliste on derworpenheid. (Slot volgt.), UIT DE GEREF. KERKEN. Bij den kerkeraad van de Geref. Kerk van Breda kwam een schrijven in van de Generale Sy node der Geref. Kerken, dat deze Kerk is aangewezen als roepende Kerk voor de Sy node van 1946. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft besloten aan alle Kerkeraden niet alleen mededeeling te doen van haar besluit tot schor sing van Prof. Dr K .Schilder, doch daarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1