ZATERDAG 22 APRIL 1944 58e Jaargang, No» 172 voor den zondag feuilleton ïïit'deTroVincie binnenland gemengd nieuws dagkalender burgerlijke stand Rijkscommissaris en Mussert voeren tc Nijmegen het woord» kerk en school rechtszaken CHRISTEL IrJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. j. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Staan In het Evangelie. Voorts broeders 1 ik maak u bekend het Evangelie.... in hetwelk gij ook staat. 1 Cor. 15:1. Evangelie, goede boodschap, mocht de pre diking heeten, welke Paulus bracht. In een wereld van zonde en dood getuigde hij van Christus, overgeleverd om onze zonde en op gewekt om onze rechtvaardigmaking. Wij hooren in oorlogstijd ook van over winningen, maar is er feitelijk blijder tijding denkbaar dan de overwinning over de schrik kelijke machten van zonde en dood? Beluisterd hebben wij ontelbare malen het Evangelie. Het is ons verkondigd. Wij heb ben het ook aangenomen. Wij hebben het verstaan, zeker niet in zijn volle rijkdom en heerlijkheid, maar toch zoo, dat het ons hart heeft aangeraakt en wij het moesten belij den: dat is medicijn, zegenrijke levenskracht. Van verstaan kwam het meermalen tot op staan. Wij gingen met onzen nood tot den Vader en baden om uitkomst en vergeving. Wij wisten, dat Hij ons hoorde om Christus' wil. Altijd weer hadden wij hulp en verge ving van noode. Nooit was ons bidden ver geefs. Dat is de troost van het Evangelie. Verstaan, opstaan, het is ziels-verkwikkend Maar staan in het Evangelie, is het niet de kroon van Gods genade, het bewijs van de doorwerking van Zijn Geest in ons hart, de levenssfeer van den Christen? Halverwege halt houden ware toch miskenning van het Evangelie. Wij kunnen het niet aannemen, zonder er in te staan. Het is de nieuwe aarde waarin wij overgeplant zijn, om er onze le vens-sappen uit op te trekken. Van tweeën één: onze houding is stem ming en daarmede onze bodem drijfzand, wij zinken weg óf wij weten ons op een rots ge steld, die ons houvast geeft en stevig doet staan. Dit staan hangt niet af van onze klei ne kracht, maar van den bodem, die ons draagt. Hoe zouden wij kunnen staande blijven, als de verzoekingen op ons aanstormen, raad selen ons martelen en de dreiging des doods ons achtervolgt? Welk een genade, dat wij hebben 't Evan gelie van den gekruisigden en opgewekten Heer. Het is opmerkelijk, dat het eerste vers uit dit hoofdstuk der opstanding spreekt over het staan in het Evangelie en dat het laatste vers besluit met: zoo dan, zijt standvastig, onbeweeglijk. Hij, Die zelfs uit den dood verrees, kan ons in dezen tijd van zooveel onzekerheid en dreiging vast doen staan, gelijk Paulus aan zijn vriend Ti'motheüs in de verdrukking schreefHoud in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt. Zoo behooren de opstanding van Christus en ons staan in het Evangelie bijeen. Ons staan geeft blijk van de kracht van Zijn op standing. Staat dan, uwe lendenen omgord hebbende met de waarheid en aangedaan hebbende het borstwapen der gerechtigheid en de voeten geschoeid met bereidheid van het Evan gelie des vredes. _Aan deze mannen van stavast heeft onze tijd meer dan ooit behoefte. Gelijk een schild wacht op post staat en niet wijkt voor ge vaar, hebben wij de wacht te betrekken bij en te staan in het Evangelie. De Paaschbood- schap is dan niet zonder vrucht voor ons en ook wij zijn getuigen, dat Jezus leeft. Goes. A. W. M. O. VERSCHILLENDE VERGEEFSCHE SOWJET-AANVALLEN. - DU1T3CHE AANVAL BIJ NARWA. - HONGAREN NEMEN OTTYNIA. - CONVOOI BIJ ALGIERS AANGEVALLEN. - BOM MEN OP KEULEN, BERLIJN, BE ZETTE GEBIEDEN EN HULL. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol, aan den benedenloop van den D n j e s t r en ten Noorden van J a s s y vielen de bolsjewieken gisteren tevergeefs aan. Tusschen de Kar- pathen en den bovenloop van d|en D n j e s t r zijn Duitsche en Hongaarsche troe pen, ondanks hardnekkigen vijandelijken tegen stand verder opgedrongen. De stad O 11 y - n i a werd na 'hardnekkigen strijd door Hon gaarsche formaties ingenomen. Ten Zuidwes ten van N a r w a zijn onze troepen, door THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door üg. de Swarth. 59) _0_ „Ja maanwierp Paul tegen, „uw vrouw en kinderen dan? Die mag u in dit groote gevaar niet alleen achterlaten, om ons 1" Dr Van Millegen legde de hand op Paul's schouder. „Dat zijn de consequenties van ons vak, Van Steenbergen 1 'k Wil eerlijk beken nen, dat ik ditmaal even gepiekerd en gewei feld heb. Maar mijn vrouw is al aan veel ge wend en is flink geworden. Zij zélf zei mij hier tóch naar toe te gaan en eerst terug te 'keeren, als de baby ter wereld is. Wat ik u raden mag, isprobeer wat te slapen op den divan. U hebt dat hard noodig, zie ik". „Ik kan geen ziekenauto krijgen, met geen mogelijkheid!" Dr Van Millegen's gelaat stond zorgelijk. „Al dergelijke wagens zijn gerequireerd voor de oorlogsgewonden. Ik heb er om gesmeekt en gebeden, maar liep telkens met^ m'n kop tegen 'n muur. Ik heb nu een particulieren auto gehuurd. We moe ten probeeren uw vrouw naar beneden te dragen, zoo voorzichtig mogelijk en dan heel langzaam rijden naar het eerste het beste ziekenhuis. Trouwens, je kan niet vlug op schieten op straat. Om de haverklap moet je je bij de militaire posten legitimeeren. En slagvlicgers doeltreffend ondersteund, onder het afslaan van heftige vijandelijke tegenaan vallen, al strijdende verder voorwaarts ge drongen. Uit I (tali worden, behalve succesrijke eigen stoottrocponderncmingcn, waarbij de vij and zware verliezen leed, geen bijzondere ge beurtenissen gemeld. Formaties Duitsche ge- vechts- en slagvliegtuigen vielen overdag vijan delijke steunpunten in het gebied van L a n - c i a n o aan de Adriatische kust en in den afgeloopen nacht doelen aan het lan- dingshoofd van N e 11 u n o met goede uit werking aan. Boven het Italiaansche gebied werden gisteren twaalf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een zwaren aanval ondernomen op een vijandelijk aanvoer- convooi voor de kust van Noor d-A f r i k a. Zij brachten in de wateren van Algiers twee torpedojagers, vier vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 brt., als mede een groote tankboot tot zinken; 13 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt,, twee groote troepentrans portschepen en drie torpedojagers kregen zware treffers. Formaties vijandelijke bommenwerpers heb ben overdag en des nachts doelen in de be zette Westelijke gebieden aange vallen. In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche vliegtuigen een terreuraanval op het stedelijke gebied van Keulen. Er ontston den vooral in de woonwijken aanzienlijke schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Aanvallen van enkele Britsche vliegtuigen waren gericht op het gebied van de rijkshoofdstad. Bij moeilijke afweeromstan- digheden werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke eskaders Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht de havenstad Huil aan de Engelsche Oostkust. In de doelgebieden, vooral in het havengebied, werden verscheidene branden over groote uit gestrektheden en zware verwoestingen waar genomen. Britsche vloot voor Sumatra. Luchtaanval op Sabang. (D.N.B.) Volgens een communiqué van het Japansohe hoofdkwartier, is een slagformatie vijandelijke vlooteenheden in den ochtend van 19 April verschenen in de wateren ten Westen van Sumatra en heeft een luchtaanval uitge voerd op het aan de kust gelegen eiland Sabang. Volgens het communiqué werden door de Japansche defensie tien der aanvallende vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. De verlie zen aan Japansche zijde worden gering ge noemd. C.D. meldt: Het was bekend, dat Engeland eskaders uit de Middellandsche Zee naar den Indischen Oceaan heeft overgebracht en daar thans over een sterke slagvloot beschikt. Thans schijnt een nieuwe phase te zijn in geleid' met den aanval der Britsche vliegtuigen op het vlootsteunpunt Sabang. Afgewacht moet worden of dit het begin vormt van verder strekkende operaties. Korte Berichten. (D.N.B.) Bij een aanval van Anglo- Amerikaansche .vliegers op Parijs werd Don derdagnacht het beroemde vermaakscentrum Montmartre getroffen. Rondom de Sacré Coeur bevinden zich groote bomtrechters. De kerk zelf heeft vele ruiten verloren. (D.N.B.) De Servische ministerpresident Neditsje heeft aan het internationale Roode Kruis in Genève een schrijven gericht, waarin hij zegt dat het aantal slachtoffers van bom aanvallen op Nisj tot dusver meer dan 2000 bedraagt. (Interimf.) Het buitengewone gerechtshof tot verdediging van den staat heeft den voor- maligen secretaris-generaal der fascistische partij, Scorza, die er van beschuldigd werd na de arrestatie van den Duce niet de noodige maatregelen te hebben genomen voor een alge- meene mobilisatie der fascistische partij tegen Badoglio, vrijgesproken. (D.N.B.) Badoglio heeft een nieuw ministerie gevormd, waarin hij zelf minister president en minister van Buitenlandsche Za ken is en graaf Sforza zijn minister zonder portefeuille. De communist Eugenio Reale is minister van Economische Zaken, onder wie ook arbeid, handel en levensmiddelendistributie ressorteeren. dan nog is het gevaarlijk, want onophoude lijk wordt er geschoten. Uw vrouw mag hiér niet blijven. Ik kan, als dokter, niet voor haar leven instaan. Zegt u dat aan uw vrouw en bereidt haar er voorzichtig op voor. Over een paar minuten kan de auto komen; we hebben niet veel tijd te verliezen". Paul poogt Minne wakker te maken. Hij streek over haar voorhoofd en zei zacht, dat het beter voor haar en hun kindje was, als ze hier vandaan ging; in een ziekenhuis zou I alles gemakkelijker verloopen. Hij verwacht te, dat zij zou schrikken of zelfs tegenwer pingen zou maken, want ze had het steeds iets vreeselijks gevonden, naar een zieken huis te moeten. Maar ze blééf in haar pas sieve houding en dommelde, na een lichte op flikkering, weer in. Van Millegen constateer de dit met bezorgdheid en keek Paul met veelbeteekenenden blik aan „Paspoort 1" Een gehelmd, rood-bezweet hoofd wringt zich door het portierraam naar binnen. „O, 'nzieke, vooruit dan maar!" en de soldaat springt op de treeplank, om, met het geweer in den aanslag, de auto door het afgezette stadsdeel te loodsen. „Da's voor de zesde maal", zucht Paul. Aan den tocht schijnt geen eind te komen. Met angstige spanning observeeren zij Minne. „Het moet niet te lang meer duren", fluistert Van Millegen. „Maar we zijn er nu gauw. Kijk, daar is het hek van het Binnengasthuis al"- (Wordt vervolgd.) Verduisteren van 1622 April: 's Avonds van 20.45 u. 's Morgens lot 6.30 u. Verduisteren van 2329 April: 's Morgens tot 6.15 u., 's Avonds van 21.00 u, Goes, Op 51-jarigen leeftijd is gisteren in St Joanna, waar hij enkele dagen geleden was opgenomen, overleden dhr W. H. Smits, die sedert 1 Sept. 1927 directeur der Bank voor Zeeland N.V. was. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Maandag a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat het echtpaar van de Velde-de Goffau in het huwelijk trad. Walcheren. SOUBURG, Donderdag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dhr N, Cijsouw. Daar de burgemeester ver hinderd was, sprak dhr J, de Priester, loco- burgemeester, enkele waardcercnde woorden voor hetgeen de heer Cijsouw gedurende zijn 20-j. lidmaatschap van den raad, waarvan 8 jaar als wethouder, en als lid van het Burg, Armbestuur voor de gemeente heeft gedaan. Ds Spijkerboer schetste den overledene als een trouw werker. Nadat Z. Eerw. nog een Schriftgedeelte had gelezen en het „Onze Vader" had gebeden, dankte een zoon voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Donderdagmiddag is de 38-j. ongehuwde J. Verburg uit Tholen door fami lie verdronken gevonden in een diepe sloot bij het kerkhof te Poortvliet. V. was Woens dag met een zwager naar Scherpenisse ge weest. Bij hun terugkomst kreeg hij een lek ke band, zoodat hij moest loopen. Toen zijn zwager later hem tegemoet reed met een ander rijwiel, was hij nergens meer te vin den. Na den geheeleh nacht en dag gezocht te hebben, trof men het slachtoffer dood aan 400 LANDSTORMERS BE-EEDIGD. 's-Gravenhage. Donderdagmorgen op den 55sten geboortedag van den Führer is op een kazerneterrein in ons land een nieuw con tingent manschappen van den Landstorm Ne derland op plechtige wijze beëedigd. Bijna 400 vrijwilligers hebben ten overstaan van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart, Mussert en den Höheren SS und Polizeiführer S.S. Obergruppenführer Rauter, den eed van trouw en gehoorzaamheid aan den Führer af gelegd. Het was voor het eerst, dat bij een dergelijk gebeuren in den Landstorm een ge heel uit Nederlanders bestaande eere-compag- nie was geformeerd, terwijl ook voor het eerst een eigen muziekcorps van den landstorm de plechtigheid met muziek opluisterde. Nadat de parade was afgenomen werden de manschappen toegesproken door SS Gruppen- führer Demelhuber en Mussert. Vervolgens had 'de beëedigingsplechtigheid plaats, waarna de Rijkscommissaris en SS Obergruppen führer Rauter het woord voerden. Met het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus- werd de plechtigheid -besloten. Zijn firma voor f30.000 opge licht. Bij een groote firma in verlichtings artikelen te Den Haag werden den laatsten tijd herhaaldelijk gelden vermist. Bij onder zoek bleek, dat de 26-jarige bedrijfsleider van de lampekappenafdeeling, E, R, H,, in complot met den 48-jarigen leverancier H. M, van P., sedert begin 1942 verscheidene malen bedragen uit de kas der firma had ontvangen op facturen wegens leverantie van fourniturenstoffen, welke goederen echter in werkelijkheid niet aanwezig bleken te zijn. Genoemde van P. had eenvoudig gefingeerde facturen geschreven, deze aan H. ter hand gesteld en daarna zijn aandeel in de op brengst genoten. Aangenomen mag worden, dat de firma op deze wijze voor minstens f 30.000 door het tweetal was opgelicht. Beide personen bevinden zich thans in politiebewa- ring, Geëlectrocutecrde ratten, Een boer in Slecswijk-Holstein, die door rat ten werd geplaagd, kwam op het idee, bij den uitgang van het rattenhol een draad aan te brengen, die onder electrischcn stroom werd gezet. In korten tijd kon hij aldus 80 ratten dooden. Woning leeggehaald. Tijdens afwezigheid der bewoners is het huis van een gezin te Haarlem geplunderd. Een groot deel der keukeninventaris, de geheele inhoud van de linnenkast en de inhoud van een kleerkast zijn verdwenen met de inbrekers, van wie tot dusver elk spoor ontbreekt. Knoeier ij en te Utrecht. Thans zijn ook bij een centrale keuken te Utrecht knoeierijen ontdekt. Gedurende vele maanden schijnen leden van de keuken in de Begoniastraat zich vergrepen te hebben aan vet en andere ingrediënten, noodig voor de spijsbereiding. Een vrij groot aantal leden van het personeel is in voorloopige hechtenis gesteld. (Volk.) Blijf niet op straat staan om naar vliegtuigen te kijken. Het kan u het leven kosten. Over de maand Maart. HOEK. Huw.-aang.3, H. P. Cortvriendt (van Terneuzen), 25 j. jm. en R. M. S. Kónd, 22 j. jd.15, J. H. van Petegem, 23 j. jm. en M. A. Pladdet, 22 j. jd.23, J. van Hermon, 25 j. jm. en M. van Alten, 23 j. jd. Gehuwd: 10, J. Beeke (van St. Maartens dijk), 25 j. jm. en J. Pladdet, 27 j. jd.S. Leijs, 23 j. jm. en M. R. de Lavoir (van Terneuzen), 18 j. jd.30, A. P. Taz-elaar, 31 j. jm. en C. van Wijck, 22 j. jd.D. P. van Cadsand, 22 j. jm. en J. J. Jur-rij, 24 j. jd. Geboren: 1, Jannetje Adriana, d. v. W. G. van der Peijl en A. Willemsen; 16, Geertruida d. v. J. J. Vermeulen en M. de Graaf25, Adriana Catharina, d. v. A. van Tatenhove en C. E. Dieleman; 28, Jan, z. v. L. M. Jansen en M. Riemens30, Guillaam Johannes, z. v. A. Meertens en J. Broekhoven. Overleden: 14, A. van Alten, 74 j., vr. van H. Pladdet; 19, J. Blok, 56 j.; 21, G. de Bree,' 75 j., wed. van C. Vermeulen. (T.C.) (A.N.P.) Telkens wanneer de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart, als hoog ste civiele autoriteit der bezettingsmacht de afgeloopen jaren in een bijeenkomst het woord voerde, zeide hij dingen, die voor de Nederlanders van bijzondere beteekenis waren. Zoo heeft ook Donderdag op den verjaar dag van d en Führer, de Rijkscommissaris over de hoofden zijner onmiddellijke toe hoorders heen, in het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen, waar eenige dui zenden uit partij, weermacht, beweging en nationaal-socialistische organisaties vereend waren, gesproken over datgene waarvan wij allen, Duitscher of Nederlander, op dit mo ment vervuld zijn. Zich als het ware van zijn verantwoorde lijkheid nog eens te meer bewust nu het hoogtepunt van den strijd en daarmee de be slissing nadert, greep de Rijkscommissaris deze gelegenheid aan om ieder nog eens duidelijk voor oogen te stellen waarom het gaat. Ten einde ook niet het kleinste mis verstand te laten voortwoekeren, preciseer de hij nog eens bepaalde punten. Hij zette uiteen wat Nederland van het Europa der toekomst', zooals de Führer dat wenscht te bouwen, mag verwachten. En hij liet den Nederlanders in den geest als het ware de keuze tusschen de hier gelaten vrij heid en het lot, dat Nederland wordt aan geboden door de geallieerden. Deze hebben de souvereiniteit der kleine landen reeds lang afgeschreven en ons land de rol van bruggenhoofd toebedacht. In het nationaal-socialistische Europa zal echter volksche vrijheid bestaan. Het gaat niet meer over de onafhankelijkheid, maar om de ge lijkberechtigdheid. Onder luiden bijval con stateerde hij, dat de vrijheid der Neder landers zal groeien naar de mate van hun prestaties voor Europa. De Rijkscommissaris zeide zich in te kun- nen denken, dat deze toekomstvrdgen een naar verhouding in aantal klein volk diep be roeren. De leuze „Duitschland strijdt voor Europa" wil echter niet zeggen „Duitsch land strijdt voor een door Duitschland be- heerscht Europa". In het nieuwe Europa zal volksche vrijheid bestaan voor al die na ties, die weten, dat zij een Europeesche taak hebben. Het spreekt vanzelf, dat een groot deel van zijn rede, waarin ook de jongste politieke nederlagen der geallieerden en de allengs krachtiger wordende houding der neutralen in stijgend vertrouwen op Duitschlands over winning, werden behandeld, gewijd was aan den persoon van den Führer Én diens arbeid. Voorts besprak hij ook de beproevingen van het oogenblik. Deze hebben de strijders ech ter dermate gehard, dat de vuurproef gerust komen mag. De Rijkscommissaris was er van overtuigd dat zij doorstaan zal worden. Mussert, die vóór den Rijkscommissaris het woord voerde, bracht namens de Nat. Soc. Beweging de gelukwenschen over ter gelegenheid van den verjaardag van den Füh rer. Hij gaf de verzekering, dat deze Bewe ging alles in het werk zal stellen om ook Nederland zijn aandeel te laten bijdragen in den strijd voor en den opbouw van het nieu we Europa. Hij sprak opnieuw zijn onwrik baar vertrouwen uit in de leiding van den Führer, die in feite thans reeds de leider van I Europa is. Hij hoopte, dat deze in zijn nieuwe levensjaar de overwinning mocht zien om aan het grootsche werk van den opbouw van Europa te kunnen beginnen. Nadat de Rijkscommissaris zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, had uitgesproken, lichtte Oberdienstleiter Ritterbusch in een korte toespraak beteeke nis en zin toe van de plechtige beëediging op den Führer van 324 mannelijke en vrou- welijke partijfunctionarissen welke hierna plaats vond. KEURINGEN. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Am sterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in- GEBONDEN DOOR ÉÉN IDEAAL HECHT EN STERK ALS EEN MUUR VAN STAAL VAART THANS, OM VOLK EN VADERLAND TE DIENEN GERMANJES JEUGD UIT MET DE KRIEGSMARINE MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE ZATERDAG 22 APRIL 1944. Zalig is de man, die in verzoeking stand houdt, want, wanneer hij de proef heeft door staan, zal hij de kroon des levens ontvangen, die Hij beloofd heeft aan wie Hem liefheb ben. Jac. 112, Lezen1 Kron. 10114. Zon op 6.33, onder 20.53. Maan op 6.54, on der 20.22. Zondag resp. 6.31, 20.55, 7.19 en 21.42. N. maan vandaag, le kw. 30 April. ZONDAG 23 APRIL 1944. Looft God, den trouwen Opperheer l Geeft, geeft Hem vroolijk roem en eer, Wiens goedheid perken kent noch palen. Lezen; 1 Kron. 11:114. NED, HERV. KERK. Beroepen: te Haaftcn (2e maal), J, Hovius te Ouddorp; te Nijmegen, L. Alons te Leens; te Opende, A. E. D. A. Ravesloot, hulppred. te Rotterdam. Aangenomen: naar Utrecht (vac. Ds P. de Haas), C. M. van Endt te Amstelveen. Bedankt: voor Amsterdam (30e pred. pl.)C. M. van Endt te Amstelveen; voor Andel, M. J. C. Bruggenkate, hulppred. te Hilversum. GEREF. KERKEN. Aangenomen: de benoeming tot directeur van 'het te stichten Zendingscentrum, B. Richters te Heer Hugo- waard. Beroepen: te Kralingscheveer, J. Feen- stra te Paesens. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Woerden, H. v. Leeuwen te Ermelo. Aangenomen: naar Rotterdam-West, W. F. Laman te Haarlem-C. lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet ten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Lange- str. 56; Heer len Saroleastr. 25; Groningen Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en eveneens bij het Ersatz kommando, Korte Vijver berg no. 5, Den Haag. BEVESTIGING EN INTREDE. Ds G. Brinkman, gekomen van Franeker, deed intrede bij de Geref. Kerk van Nijkerk o. d. Veluwe. Tevoren werd hij bevestigd door Ds S. v. Dijken aldaar met een predikatie over 2 Cor. 2: 14-16a. Ds Brinkman verbond zich aan zijn nieuwe gemeente sprekende over Rom. 1: 11 en 12. GOES. Prof. G. Wisse zal D.V. zijn tijd woord komen spreken in de Prins van Oranje alhier op Dinsdag 2 Mei. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft een commissie benoemd, teneinde te onderzoeken of de beroeping van twee predikanten nood zakelijk en financieel mogelijk is. UIT DE GEREF. KERKEN. De ker keraad der Geref. Kerk te Hoeik kwam in buitengewone vergadering bijeen naar aan leiding van de jongste besluiten der Generale Synode. Zeven van de acht kerkeraadsleden hebben in deze vergadering verklaard „dat zij zich ernstig bezwaard gevoelen door het besluit der Generale Synode van Utrecht d.d. 23 Maart j.l., waarbij Prof. Dr K. Schil der is geschorst, als Hoogleeraar der Kerken en als emeritus Dienaar des Woords van de kerk van Rotterdam-Delfshaven; dat zij, indien geacht zou kunnen worden, dat voornoemd schorsingsbesluit mede uit naam van hen zou genomen zijn, dat zij dan bij het licht van vandaag de verantwoor delijkheid van bovenbedoeld besluit der Gen. Synode voorloopig niet willen dragen". Verder besloot de kerkeraad in deze verga dering met alg. stemmen het volgende voor stel bij de Classis Axel in te zenden: „De kerkeraad der Geref. Kerk van Hoek stelt aan de Classis Axel vóór bij de examina geen categorische instemming met de „leer- besluiten" der Synode Sneek-Utrecht te vra gen, maar de examinandi op hun gevoelen te toetsen bij de daarvoor in aanmerking ko mende vakken." De kerkeraad der Geref. Kerk te Kam pen heeft met 31 tegen 11 st. uitgesproken, dat hij de gronden, waarop dr K. Schilder door de Generale Synode is geschorst als hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool en als em.-pred. der Geref. Kerk van Delfshaven ondeugdelijk acht en daarom de schorsing af keurt. Voorts besloot de kerkeraad de Gen. Synode te verzoeken dr Schilder volledig eer herstel te verstrekken en de schorsing onge daan te maken. In de vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk te Delfshaven werd een voorstel ingediend, uitsprekend, dat deze schorsing niet toekomt aan de Gen. Synode met voor bijgaan van den betrokken kerkeraad, waar om de wettigheid dan ook niet kan worden erkend. Kan niet worden aangetoond, dat zij in overeenstemming met de K.O. is dan moet tot de volgende Synode het verzoek tot her ziening worden gericht, terwijl het recht wordt opgeëischt zelf deze zaak ter hand te nemen, waarom verzocht wordt hangende dit geding geen verdere maatregelen tegen den hoogleeraar te nemen. Dit voorstel werd verworpen. Op de vraag van het moderamen der laatstgehouden vergadering van de classis Middelburg, of de kerkeraden nog een clas- sis-vergadering wenschen ter samenspreking met 3 deputaten der Gen. Synode, zijn nog slechts 9 antwoorden binnen gekomen, waar van 5 afwijzend en 4 toestemmend. Eén kerk besloot blijkens de mededeelingen afwijzend, maar zond nog geen bericht. Eén kerk wil de bespreking opschorten tot de e.v. classis. (Med.blad.) Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 April 1944. DIEFSTAL VAN EEN LAKEN. De echt- genoote van F. Voet te Hontenisse- was op 11 Oct. van het vorige jaar aan het wasschen toen zij plotseling bemerkte, dat een laken, hetwelk zij had uitgespreid op het bleekveld, dat ligt tegen de straat en naast haar woning was verdwenen. Get. A. v. d. Brande was op een 70 a 80 m. van de woning van aangeef- ster twee haar bekende vrouwen tegengeko men, n.l. de te Graauw en Langendam wonen de 59-j. vrouw M. Daalman, echtg. van L. Boone en haar dochter, welke beide vrouwen zeer zenuwachtig deden. Een landbouwers knecht kon nog aan de Mar. mededeelen, dat hij duidelijk had gezien, de de oudere vrouw van onder haar mantel iets wits vandaan haalde, dat op een stuk linnen geleek, dit in een papier stopte en dit vervolgens in haar tasch opborg, telkens omkijkende, alsof ze bang waren, dat ze gevolgd werden. Boven dien hadden nog een paar passeerende per sonen opgemerkt, hoe de dochter zich ach ter een hoop stroo had opgehouden, terwijl ze een voorwerp wilde verstoppen hetwelk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1