WOENSDAG 19 APRIL 1944 58e Jaargang, No. 169 FEUILLET ON UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER BINNENLAND RECHTSZAKEN Afloop Verkoopingen en Aan- bestedingen GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL HET VROUWÉNHOEKJE BURGERLIJKE STAND I CHRISTEL FJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. regel heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken Maandagavond tnededeeling gedaan. Naar verluidt geldt een uitzondering alleen voor de diplomaten van de V.S., de Sowjet- Unie en de Britsche Dominions, behalve Eire. De Britsche berichtendienst meldt nader, dat de regeering den chefs van alle diploma tieke missies in Engeland heeft medegedeeld, dat zij van 17 April te middernacht tot nader order niet meer kan toestaan: 1. Het verzenden of ontvangen van tele grammen door diplomatieke missies, als zij niet in direct leesbare taal gesteld zijn. 2. Het verzenden van „diplomatenpost", die niet aan de censuur is onderworpen, en het ontvangen van diplomatenpost zonder censuur. 3. Het vertrek uit Engeland van officieele koeriers of diplomatieke of consulaire verte genwoordigers of van leden van hun officiee- len of persoonlijken staf van medewerkers. „Door deze verwonderlijke en onverwachte beslissing, aldus Reuter, is het Vereenigde Ko ninkrijk aan den vooravond der invasie min of meer volledig van de buitenwereld afgesneden. In de afgeloopen maand is het postverkeer naar Spanje, Portugal, Zwitserland, Gibraltar, Noord-Afrika en andere landen stopgezet. En geland is thans één groot militair garnizoen, dat door de censuur en de veiligheidspolitie ge barricadeerd is. Zelfs particuliere brieven, die van het eene deel van Engeland naar het andere verzonden worden, zijn aan de censuur onderworpen. Ook het luchtverkeer met vrijgeleide tus- schen Zweden en Engeland is volgens de te Stockholm verschijnende ochtendbladen, stop gezet. Ten aanzien van het bericht betreffende de beperkingen der diplomatieke voorrechten van de in Londen geaccrediteerde diplomaten, meldt de Times, dat de regeeringen der Vereenigde Staten en der Sowjet-Unie vóór de invoering van deze maatregelen geraadpleegd waren en dat zij zich volledig accoord ermede hebben verklaard. De Daily Telegraph meldt, dat de Vereenigde Staten dezen stap van Londen zelfs hebben geëischt. Maatregel noch motiveering hebben volgens Dr Siegfried Horn in Berlijnsche politieke kringen verrassing gewekt. Men ziet er in ofwel een uiting van nervositeit ofwel een werkelijk signaal voor een invasie, waartegen over men paraat is. Overigens beklemtoont men in Berlijn, dat de kleinere bondgenooten der geallieerden 'bij deze maatregel hetzelfde lot als de neutralen deelen en merkt op, dat zelfs China geen voorkeurbehandeling geniet. De invasie. De militaire correspondent van het DNB, Martin Hallensleben, schrijft: Men kan nau welijks verwachten, dat reeds de eerstvolgen de dagen die gebeurtenissen zich zullen voor doen, die aan den oorlog een dramatisch hoogtepunt zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duitsche voorbereidingen eenerzij ds en op grond van de concentraties bij de Anglo-Amerikanen anderzijds rekening mee houden, dat de in vasie niet lang meer op zich zal laten wach ten. Blijkens een A.N.P.-correspondentie uit Ber lijn schijnt men in de hoogste Duitsche mili taire kringen grootscheepsche militaire opera ties der geallieerden binnen niet al te langen tijd' waarschijnlijk te achten. In Engeland, zoo schrijft de A.N.P.-corres- pondent uit Berlijn, is een geweldig invasie apparaat opgebouwd. Een sterk invasieleger, waarvan de manschappen een speciaal onder- scheiclingsteeken dragen, staat gereed. Een groot aantal speciale landingsvaartuigen ligt klaar. Het is onder meer bekend, dat een groot aantal metalen landingsmatten is vervaardigd om het uitladen van materiaal op het vlakke strand te vergemakkelijken. Er zullen ook nieuwe wapens in den strijd komen. Zoo heb ben de Amerikanen een vliegenden vlammen werper geconstrueerd, een vliegtuig, dat eëh met een zeer brandbare vloeistof gevulde tank uitwerpt, waardoor over een groote opper vlakte alles in vlammen opgaat. De weersomstandigheden zouden thans voor landingsoperaties gunstig zijn. Verrassende lan dingen zouden intusschen alleen bij duisternis of nevel kunnen geschieden, daar de Duitsche luchtverkenning anders de voorbereidingen wel zou vaststellen. De strijd om Sebastopol. In het strijdgebied om Sebastopol, waar Duitsche en Roemeensche troepen zich in hoog gelegen stellingen voor de eigenlijke vesting werken hebben gegroepeerd, zijn speciale tech- STRIJD IN TARNOPOL TEN EINDE. - DUITSCH SUCCES BIJ STANISLAU. LUCHTAANVALLEN OP KIEF, BEL GRADO, KEULEN, N.W.- EN N.- DUITSCHLAND. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol zijn pogingen van de Sovjets een de omge ving beheerschend heuvelterrein te veroveren mislukt. Boven het Z. deel van de K r i m heb ben Duitsche jachtvliegers op 17 April-in he vige luchtgevechten 29 Sovjet-Russische vlieg tuigen, in hoofdzaak slagvliegers, neergescho ten. Het luchtdoelgeschut haalde bovendien nog 11 toestellen omlaag. Luit. Lambert ver nietigde alleen 12 vijandelijke vliegtuigen. Aan den benedenloop van den D n j e s t f en in 't gebied van J a s s y is de kracht van de vijandelijke aanvallen gisteren iets ver minderd. Een over de rivier gezette vijande lijke gevechtsgroep werd in de pan gehakt, In het Oostelijke deel van de B o e k o w i- n a hebben de Roemeensche troepen vijande lijke strijdkrachten uiteengeslagen. In het gebied van Delatyn-Stanislau hebben Duitsche en Hongaarsche formaties hardnekkigen, vijandelijken tegenstand ge broken en de Sovjets met zware, bloedige verliezen teruggedreven. Bij T a r n o p o 1 hebben nieuwe deelen van het garnizoen volgens bevel zich al vech tende een weg gebaand naaf de in felle aan- valsgevechtcn opgedrongen en dcjor de lucht macht doeltreffend ondersteunde formaties van het leger en van de Waffen-SS. Daar mede heeft de heldhaftige strijd van het gar nizoen, onder leiding van den op den dag vóór het uitbreken gesneuvelden en inmid dels door den Führer met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden Gene- raal-majoor von Neindorff, zijn einde gevon den. In een verbitterden strijd van 25 dagen ■heeft 't garnizoen, ondanks uiterst krachtige vijandelijke afweer, in opofferend optreden door eskaders transportvliegers verzorgd, den stormloop van een meer dan tienvoudige vij andelijke overmacht bij het zwaarste artille rievuur en onafgebroken luchtaanvallen stand gehouden en door het binden van vijandelij ke strijdkrachten den opbouw van een vast afweeVfront mogelijk gemaakt. Pas toen ge brek aan munitie en water den verderen te genstand onmogelijk maakte, werd het bevel gegeven om uit te breken. In den afgeloopen nacht hebben sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen de spoorwegwerken van Kief met goede uit werking aangevallen. In de als doel aangege ven gebieden ontstonden verscheidene groo te branden en uitgebreide verwoestingen. In I t a 1 i zijn stoottroepen eener Oo-st- marksche divisie grenadiers de vijandelijke stellingen binnen gedrongen en hebben talrij ke onderkomens opgeblazen. Amerikaansche bommenwerpers hebben in den loop van 17 April opnieuw terreur-aan- vallen ondernomen op steden van Z.-O.- Europa. Vooral in Belgrado werd schade aangericht in woonwijken en leed de bevolking verliezen. Onder moeilijke afweer- omstandigheden werden zes vijandelijke vlieg tuigen door strijdkrachten der Duitsche en Bulgaarsche luchtverdediging neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op het stedelijk gebied van Keulen. Aanval op N.W.- en N.-Duitschland. (DNB); Dinsdagmiddag boven N.-W. en N. - D u i t s c h 1 a n d bij sterk wisselende weersomstandigheden gevoerde luchtgevech ten zijn, naar het DNB verneemt, in hevig heid nog toegenomen, toen de Amerikaan sche formaties naar het gebied van de D u it sche hoofdstad vlogen. De Duitsche jagers en jachtkruisers brachten vooral de groote Amerikaansche bommehwerpers -door ononderbroken aanvallen in het nauw en bra ken steeds weer -door de door talrijke jagers met groote^ actie radius gevormde bescher mende barrière heen. Ook op den terugweg stonden de vijandelijke formaties nog bloot aan de hevige aanvallen van de Duitsche ja gers en jachtkruisers. Maatregelen in Engeland. Naar de Britsche berichtendienst meldt, mogen buitenlandsche diplomaten en koeriers Engeland van Maandag te middernacht af niet meer verlaten. Hun „diplomatenbagage" is on derworpen aan de censuur. Van dezen „in ver- band met het tweede front" getroffen maat- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door XX g. de Swarth. 57) -o- „Maardanis hetoorlog', Paul!" schreeuwde ze eensklaps, als een kreet van een opgejaagd hert. Paul knikte. „Ik vrees van wel", zei hij heesch, „want voor een oefening of een toe- vaI1.1.1? luchtgevecht lijkt me dit alles te vree- selijik. Mmne-toch!" „Ons arme land 1" snikte ze; „onze jongens O, het kan met waar zijn, Paull" „Rustig blijven, meiske, toe, denk om je zelf en ons kindje.... Je moet dapper blij ven Ze zwegen, luisterden gespannen naar het angstwekkende ronken in de verte en boven de stad, naar het gedaver van het geschut, krompen van schrik ineen, als het geluid dich terbij kwam. Ze hoorden hoe bij de buren de ramen en deuren open gingen en velen de straat oplie pen, om met elkaar het schrikkelijk gebeu ren te bespreken. Want men moest zich uiten, men moest weten wat er gaande was De radio zweeg en ook de telefoon werkte met. De drukke, zenuwachtige stemmen klonken hard in de nachtelijke stilte, ketsten tegen de muren op en waren vol angstigen klank. „Kijk daar 's en daar!" hoorden ze de men- schen roepen. Paul bleef dicht bij Minne op den rand van het bed zitten, de zuster was de eenige, die nu en dan door de gordijnen naar buiten gluurde. „Zou de dokter nu wel kunnen komen?" Minne vroeg het met doffe stem. En als een antwoord („nee, als een gebedsverhoo- ring", ging het door Paul heen) klonk de bel en kwam de 'dokter met haastige stappen te slaapkamer binnen. „Ik ben maar gauw gekomen", zei hij met rustige stem. Ik hoorde van een politieagent dat de oorlog uitgebroken is. Het is wat I Uw kindje komt onder wel heel bijzondere omstandigheden ter wereld, mevrouw! Dap per zijn en alleen maar denken aan dat heer lijke, dat straks in uw armen zal liggen, me vrouw! U ligt hier niet alleen. God is ook in dit rumoer bij u en wist van tevoren, dat Hij 'u dit geschenk op Zijn tijd, dat is juist op dezen oorlogsmorgen, zou geven. Ik zie hier in de eenige kracht, die er nu te putten is. Voor u èn voor mij". Het was een tijdlang stil in de kamer. Het geronk buiten was even van de lucht, een „adempauze", die een boozen droom onder brak. De rust duurde niet lang; weldra werd de hemelkoepel, die allengs blauwer begon te worden, opnieuw gebeukt door den donder van het afweergeschut. „Hoe voelt u zich, mevrouw?" (Wordt vervolgd.) nische troepen en stoottroepen der Sowjets tot den aanval overgegaan. Zonder ophouden po gen de roode troepen in massale aanvallen, waaraan ook geregelde troepen en formaties tanks deelnemen, door de Duitsche verdedi gingsgordels te breken, ten einde de eigenlijke vestingwerken te be;-eiken. De belangrijkste stoot tegen Sebastopol wordt van het Noorden en het Noordoosten uit ondernomen. Tegelij kertijd trekken zwakkere afdeelingen der Sow jets van het Zuiden uit, langs de kust tegen de stad op. Ook deze strijdkrachten stuiten op een verbeten Duitsche verdediging, die hun iedere vierk. meter 'hardnekkig betwist (S.P.T.) Korte Berichten. S.P.T. meldt uit Berlijn aan de Tele graaf, dat een Engelsch bericht als zou Mus solini zwaar ziek zijn en nog niet bereid zich aan een operatie te onderwerpen, uit de lucht is gegrepen. (D.N.B.) Hitier heeft Maandag met de Reichsleiter, Rijksministers, .gouwleiders en generaals der weermacht deelgenomen aan de rouwplechtigheid voor den overleden staats minister Adolf Wagner in de congreszaal van het Deutsches Museum te München. Hij -heeft Wagner het gouden kruis met eikenloof der Duitsche orde verleend. Dr Goebbels hield een herdenkingsrede. (D.N.B.) De commissie voor de buiten landsche politiek van den rijksdag zal heden bijeenkomen. Tijdens deze zitting zal de minis ter van Buitenlandsche Zaken rapport uit brengen. Als de zolder ontruimd is, is het brand gevaar geringer. Zorg er voor, dat hoeken en muren bereikbaar zijn. De jeugdtandverzorging van den N.V.D. 's-GRAVENHAGE. De meesten onzer be schouwen het als de natuurlijkste zaak ter wereld, dat wij een of meer slechte kiezen of tanden bezitten. Dat dit niet zoo behoeft te zijn indien men slechts tijdig dat wil zeg gen: in zijn jeugd de noodige voorzorgs maatregelen treft, toont een film aan, die de afdeeling „voorlichting" van den NVD heeft laten maken over het werk van de afdeeling „jeugdtandverzorging" van dezen dienst. Ge noemde afd. beschikt momenteel over 19 voor het meerendeel vol-ambtelijke tandartsen, die in de afgeloopen twee jaren in circa 60 ge meenten de gebitten van schoolkinderen on derzochten en zoo noodig behandelden. Ge noemde jeugdtandverzorging geschiedt geheel gratis en alleen met toestemming der ouders. Door middel van de film volgt men den tandarts en zijn installatie op reis naar de meest afgelegen gehuchten en ziet men hoe de kinderen over hun vrees voor den „tan- dendokter" worden heengeholpen en tenslot te afscheid van hem nemen als van 'n vriend. Ook op de groote bouwbedrijven in den Wie- ringermeerpolder heeft men thans weer volop werk. Met speciale machines worden de uit gestrekte velden met het voor onze vetvoor- ziening zoo belangrijke koolzaad gewied. CNF-Kuiper-Pax m EXTRA VERLOF IN GEVAL VAN ZIEKTE ENZ. Het komt nog steeds voor, dat Ned. Arbeiders de Gauverbindungsstellen in Duitschland bezoeken ten einde een extra verlof te krijgen. Zij brengen dan gewoonlijk een dokters-attest mee. Van nu af aan echter moeten deze dokters verklaringen voorzien zijn van de volgende bemerking„Angaben sind nachgeprüft und für richtig befunden. Erteilung eines Sonder- urlaubs wird befürwortet". Onderteekening en stempel moeten door den Duitschen Fach- werber bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ter plaatse aangebracht worden. (Volik). BESTRIJDING ONGEOORLOOFD VERZUIM. Ter bestrijding van ongeoor loofd verzuim heeft de gemachtigde voor den arbeid zijn overwerkbeschikking no. 1 aan gevuld met een bepaling, dat arbeidstijd, ver loren gegaan door ongeoorloofd verzuim, bij de bereiking van het normale maximum aan tal uren per week, niet in aanmerking mag worden genomen. In gevallen, waarin over werk moet worden betaald, dat is meestal slechts dan, wanneer de werktijd meer dan 48 uren per week bedraagt, mag dus bij de beantwoording van de vraag hoelang er over werk verricht is, -de door ongeoorloofd ver zuim verloren gegane arbeidstijd, niet als ar beidstijd worden beschouwd. Eerst wanneer de verzuimde uren zijn ingehaald en het aan tal van 48 uren per week is bereikt, beginnen de overuren te tellen. Verduisteren van 1622 April: 's Avonds van 20.45 u. 's Morgens tot 6.30 u. BELASTINGDIENST. De volgende schrijvers 2e klasse der directe belastingen enz. werden bevorderd tot schrijver le kl. dier middelenJ. Brand te Goes, kantoor dir, bel, enz., J, Hemelaar te Hansweert, kantoor invoerrechten en accijnzen; M. Knuist te Zierikzee, inspectie der belastingen en W. de Roo te Terneuzen, inspectie der belastingen. RIJKSWATERSTAAT. Aan Ir J. Wal- land te Middelburg werd eervol ontslag ver leend als hoofdingenieur van den Rijkswater staat in vasten dienst. DE POLDER KRUININGEN. Over den toestand van den polder Kruiningen na de inundatie van 1939 en 1940 deelde de land- bouwconsulent, Ir Droogendijk, aan het D.v. N.-Br. en Z. mede, dat de structuur van den polderbodem, welke door het zout zeer was bedorven zich flink aan het herstellen is. Het zout is inmiddels geheel uit den bodem ver dwenen, maar daarmee kwam men al de ge volgen nog niet te boven. Toch is men reeds zoo ver, dat alle gewassen weer verbouwd kunnen worden, al is het voor vele nog niet met zulk een goed resultaat als te voren. Het eerste jaar na de inundatie, dus in 1941, be perkte men zich tot luzerne, klaver en gerst, die het minst zoutgevoelig zijn, doch de vol gende jaren breidde de cultuur zich van liever- lei uit en thans in het vierde jaar behoeft men zich geen beperkingen meer op te leggen. Dit gunstige resultaat is hoofdzakelijk te danken aan de ervaringen, opgedaan bij de ont- zilting van den Wieringermeerpolder. Geregeld werd 't zoutgehalte bepaald en naar gelang daarvan werden bepaalde gewassen uit gezaaid. Om de structuur te verbeteren werd -bovendien een zware gipsbemesting toegepast. Dank zij deze methode heeft men de Kruinin- ger- en Nieuw-Olzende-polder, die samen bij na een oppervlakte van 1800 H.A. beslaan, weer vrij spoedig productief bebouwbaar kun nen maken. Alleen is men nog wat voorzichtig met den aanplant van fruitboomen. Zuid-Beveland. YERSEKE. De visscherij op rog is op het oogenblik wel loonend. Naar deze visch is veel vraag. Ook kreeften worden aardig ge vangen, al is ook bij vroeger vergeleken de vangst gering. De prijs daarentegen is heel goed en maakt de visscherij toch nog loo nend. Walcheren. SOUBURG. Bij den landbouwer C. in den Visoweg werden in den nacht van Zaterdag op Zondag tien kippen gestolen. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van 18 April 1944. C. L. van den Bunder, 57 j., landb. te Aar denburg, thans gedetineerd, wegens het feit, dat hij te St Kruis heeft afgeleverd of doen afleveren hoeveelheden bruine boonen, tarwe, gerst en haver. A. B. van Hee, 52 j., landarb. te St Kruis, thans gedetineerd, wegen idem. Eisch ieder 5 mnd. Uitspr. ieder 3 mnd. gev. met aftrek voorarrest en last tot onmiddellijke invrij heidstelling. KLOETINGE. Notaris E. C. van Dissel heeft Maandag voor de erven van mej. de wed J. Sinke-Timmerman de volgende per- ceelen publiek verkocht 1. Een woonhuis met erf en tuin aan de Schoolstraat no. 22, groot 3 a 5 ca, kooper W. Sinke. 2. Een woonhuis met schuur, erf en tuin aan den Tervatenschenweg 13, groot 5 a 5 ca, kooper D. Slager. 3. Een woonhuis met schuur, erf en tuin aan den Tervaten schenweg 15, groot 3 a 75 ca, kooper C. Roo- se, 4. Een woonhuis met schuur, erf en tuin aan den Moolweg, nrs 4 en 6, groot 8 a 45 ca, kooper J. Hollestelle. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens Bij onze Vrijwilligers. Een welverdiende dronk na harden strijd. SS PK Kemps-O-H-P m WOENSDAG 19 APRIL 1944. Houdt het voor enkel vreugde, mijne broe ders, wanneer gij in velerlei verzoekingen valt, want gij weet, dat de echtheid van uw geloof standvastigheid uitwerkt. Jac, 1:3. LezenEsther 6114, Zon op 6.40, onder 20.48. Maan op 5.39, on der 16.13. N. maan 22 April, le kw. 30 April. De luchtaanval op Den Haag. Van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag, waar zich talrijke Ned-erlandsche dienst gebouwen bevinden, is het aantal dooden ge stegen tot 62, waarvan 26 vrouwen. In zieken huizen bevinden zich nog 23 zwaargewonden. -Twee kinderen bij brand omgekomen. Donderdagmiddag is brand ontstaan in een schuur te Eindhoven. Twee kinderen van de fam. v. d. Water, resp. 2 en 3 jaar oud, welke aldaar speelden, liepen hierbij dusdanige verwondingen op, dat zij aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Grafschennis met roof. Vermoedelijk in den nacht van 25 op 26 Mrt is aan den Arnhemscheweg te Apeldoorn het graf van Samuel Izaak Bouwman, overleden 11 Juli 1939, opgegraven. Van de resten is door de(it) dader(s) het hoofd meegenomen. Aangezien de overledene eenige gouden kie zen had, kan roof het motief voor deze daad zijn geweest. De majoor-korpscommandant te Apeldoorn verzoekt handelaren, tandart sen e.d. dringend bij de aanbieding van goud, dat mogelijk van misdrijf afkomstig is ,of in dien zij dit reeds kochten, zich onverwijld met de recherche van de Apeldoornsche poli tie in verbinding te stellen. Zeep tegen beenderen. Ten einde de inlevering van beenderen te bevo-r- aanmelder» en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslis send voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 36; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. De aanmeldingen kunnen als volgt geschieden: 20 April: 914.00 uur, Am sterdam, Dam 4; 21 April: 914.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April: 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Zonder het licht, dat Gods Woord ons geeft, vertoont ons de geschiedenis in al de eeuwen niets anders dan een doolhof, een chaoseen reeks van boosheden en ellen den, waarvan wij beven moeten en een ver ward rumoer van tegen elkaar inloopende voorvallen. Maar als men den sleutel van de H. Schrift in de hand neemt, dan is alles klaar, alles leerrijk. Dan zie ik, dat er waar lijk een God is, Die op aarde regeert, Die verachting uitstort over de vorsten, de wij zen vangt in hun arglistigheid, den toorn en den hoogmoed der menschen bestuurt om Zijn eigen oogmerken daar te stellen, terwijl Hij verhindert alles wat tot dat einde niet noodig is, verijdelend soms de best beraam de ondernemingen door schijnbaar zeer een voudige middelen en op het alleronver wachtst. NEWTON. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zwijndrecht, G. O. Molenaar te Wijk bij Duurstede. Aangenomen: naar Dordrecht, A. Oskamp te Haren (Gr.)naar Zegveld, M, J. ten Bruggencate, hulppred. te Hilversum. Bedankt: voor Amersfoort, E. E. de Looze te Hilversum. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1te Kra- lingscheveer, IJ. Feenstra te Paesens en J. C. Seegers te De Glind. Aangenomen: naar Workum, Dr D. S. Attema, cand. te Hilversumnaar Ooster end, M. Pos, hulppred. aldaar. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Benoemd te Barneveld-Zwartebroek, W. G. Berkhoff, cand. te Kampen. MIDDELBURG. Aan het jaarverslag van de Ambachtsschool over 1943 ontkenen wij In 1943 werd geheel of gedeeltelijk huisves ting verleend aan de Industrie- en Huishoud school te Middelburg, de openbare Uloschool en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen, benevens aan de cursussen voor adspirant-monteurs, schilderspatroons, druk kers en zetters, bakkersvakopleiding, textiel, landbouw, voortgezet nijverheidsonderwijs, motorenkennis en metselcursus. Dhr J. H. Voorthuijzen zag zich, wegens vertrek, genoodzaakt te bedanken als be stuurslid. Sedert Maart 1940 had hij zitting in het bestuur en bekleedde het voorzitter schap. In zijn plaats werd tot voorzitter be noemd dhr C. Barentsen. In 1943 telde de vereen. 1 eere-lid en 25 leden en belangstel lenden. De contributies bedroegen f 62,50. Van particuliere instellingen werd f 100 ont vangen. Dhr A. Kolsters werd met ingang van 1 Febr. eervol ontslag als leeraar verleend. De heer K. Faasse werd als leeraar benoemd. Dhr J. v. d. Linde werden de lessen in Ned. taal en wiskunde opgedragen. Dhr P. Verha gen trad als leeraar in het metselen in func tie. Tot administratief beambte werd dhr P. D. Weijermans benoemd. 64 leerlingen verlieten tusschentijds zonder diploma de school en 70 werden tusschentijds toegelaten. De nieuwe cursus is aangevangen met 313 leerlingen. Hiervan zijn 190 niet in Middelburg woonachtig. Aan 21 leerlingen werd het diploma van den cursus voor scheepswerktuigkundige uitge reikt 18 leerlingen behaalden het voorloopig diploma. GROEDE. In den ouderdom van 77 jaar is te Gouda overleden dhr J. K. Crucq, oud- hoofd der.O.L. school alhier. deren, wordt in Duitschland voortaan voor iedere 5 kg beénderen een stuk kernzeep be schikbaar gesteld. Per kg ontvangt men een bon, waarvan er vijf bij den winkelier tegen 'n stuk zeep kunnen worden ingewisseld (ANP) VAN ERWTEN EN BOONEN. Deze maand is het gemakkelijker-dan anders ver vangingsmiddelen van vleesch te bedenken, omdat er peulvruchten gedistribueerd zijn. Van eiwitrijke erwten en boonen is veel te maken, dat zeer goed de plaats van vleesch in de voeding kan vervullen. Schiet er weinig tijd voor het koken over, geef dan slechts wat gekookte erwten of boonen bij aard appelen en groente. Kan er wat meer werk aan den maaltijd besteed worden, maak er dan koekjes, jachtschotel of iets dergelijks van. Vergeet niet de peulvruchten daags van te voren te weeken. Ongeweekte boonen en erwten worden niet gauw gaar en hulpmid delen, die den kooktijd verkorten, zooals zui veringszout, vernietigen het vitamine B 1. Jachtschotel van bruine boonen. kg gekookte aardappelen, 3 kopjes (250 g.) bruine boonen, 2 uien, kerrie, aroma, zout, 4 dl water, boter of margarine. De boonen weeken en in het weekwater bijna gaarkoken. De uien snipperen en met de kerrie in de boter of margarine fruiten, boo- nennat, aroma en zout toevoegen. De boonen in dit sausje gaar laten worden. De aardappe len in plakjes snijden en laag om laag met boonen en boonennat in een stoofpan of een vuurvasten schotel leggen. Zorgen dat de bovenste laag uit aardappelen bestaat. Het gerecht in den oven of boven op het vuur nog plm. 15 min. verwarmen en in plaats van vleesch bij groenten en aardappelen geven. Over de maand Maart. RILLAND. Geboren: 7. Johanna C„ d. v. G. Vos en A. M. Ots; 10. Maria H., d. v. W. Treffers en J. S. N. Sentse; 17. Nelleke J. J., d. v. P. J. Dominicus en J. de Rijke; 23, Joannes B. C., d. v. F. V. Langenberg en C. D. Nuijts27. Cornelis J., z. v. H. J. Wal raven en J. L. de Hamer. Overleden: 17. P. J. van Loo; 19. F. Neve, weduwnaar van R. de Nijs25. A. L. Voshoi, vroUw van W. van de Graaf. Gehuwd: 9. AI. Weststrate, 60 j. en S. J. Lobbezoo, 41 j. DRIEWEGEN. Geboren: Cornelis J„ z. v. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1