MAANDAG 17 APRIL 1944 58e Jaargang, No, 167 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND CHRISTEL WK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE STRIJD IN DE KRIMI. - FEODOSIA EN SIMFEROPOL ONTRUIMD. - HE VIGE STRIJD BIJ TARNOPOL EN STANISLAU. - TALRIJKE SOWJET- AANVALLEN TOT STAAN GE BRACHT. - LUCHTAANVAL OP ROEMENIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „In het zuidwestelijke deel van De Krim brachten Duitsche en Roemeensche troepen de onze bewegingen volgende bolsjewisten in zware gevechten tot staan en vernietigden 28 vijandelijke pantserwagens. In hevige luchtge vechten en door de luchtdoelartillerie werden 36 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan den benedenloop van den D n j e s t r en ibij O r h e i mislukten talrijke aanvallen van den vijand door den weerstand van onze troepen, die door de luchtmacht schitterend werden gesteund. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. In de afgeloopen dagen heeft zich hier de zevende compagnie van het pant- sergrenadierregiment 11 onder bevel van eers ten luitenant Henk bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Jassy brachten onze troepen den bolsjewisten bij plaatselijke aan vallen, zware bloedige verliezen toe. Ten Oos ten van S t a n i s 1 a u werden bolsjewistische gevechtsgroepen naar het Zuiden terugge worpen. Herhaalde vijandelijke aanvallen in den Strypa-sector mislukten. Ten Westen van Tarnopoil drongen onze aan- valsformaties, door gevechts- en slagvliegtui gen gesteund, in verbitterde gevechten verder naar voren. De bezetting van T a r n o p o 1 blijft aan den westelijken rand der stad den steeds opnieuw stormloopenden bolsjewis ten heldhaftig verzet bieden. In den afgeloopen nacht vielen sterke formaties zware Duitsche vliegtuigen 't station S a r n y aan. In de doel-) gebieden werden talrijke ontploffingen en branden waargenomen. Ten Zuiden van P 1 e s- k a u viel de vijand, door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteund, ook gisteren tijdens den geheelen dag aan. Hij werd met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de beide laatste dagen werden daar 72 pantserwagens vernietigd. In het landingshoofd van N e 11 u n o onder nam de vijand vrij sterke aanvallen op enkele van onze vooruitgeschoven steunpunten ten Zuidwesten van L i 11 o r i a, die na tijdelijk verloren te zijn gegaan in een tegenaanval her overd werden. Aan de overige fronten verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. Amerikaansche bommenwerpers vielen giste ren verscheidene plaatsen in Roemenië aan, o.a. het stadsgebied van Boekarest. Er ontstonden schade aan gebouwen en verlie zen onder de bevolking. Door Duitsche en Roe meensche jagers alsmede door luchtdoelartille rie werden volgens de tot dusver ontvangen rapporten 20 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, ver nietigd. Bij aanvallen van formaties Ameri kaansche jagers op Noord - en midden- Duitschland werden op 15 April 31 vijandêlijke vliegtuigen neergeschoten. Bij den afweer van deze aanvallen hebben zich lichte batterijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht, luchtdoelartillerie van de marine en havenbe- schermirgsvaartuigen bijzonder onderscheiden." De strijd aan het Oostelijk front. (A.N.P.) Na de ontruiming van Odessa hebben de Duitsch-Roemeensche troepen zich op den Westelijken oever van den Dnjestr teruggetrokken. Het front volgt thans in groo- te trekken den benedenloop van deze rivier tot Tiraspol, vanwaar het verder over het gebied van Kisjinew tot even ten Noorden van Jassy verloopt. Langs deze linie, die het voor- veld van de belangrijke vlakte tusschen de Karpathen en de Zwarte Zee beschermt, wordt den Sowjet-Russen verbitterde tegenstand ge boden en alles wijst er op, dat de Duitsche en Roemeensche troepen hier voorloopig stand willen houden. De strijd op de Krim. (D.N.B.) Op de Krim hebben de Duit) sche en Roemeensche troepen zich bij voort durende gevechten tegen den sterk opdringen- den vijand verder naar het Zuidwesten gedis- tancieerd. De steden Feodosia en Simferopol werden ontruimd. (A.N.P.) Ten aanzien van den toestand op De Krim verklaren Duitsche militaire kringen dat het Noordelijke-vlakke-deel van het schier eiland stelselmatig ontruimd wordt, daar de verdediging van dit gebied na de ontruiming van het gebied van Odessa, die een geheel ge wijzigde strategische situatie heeft geschapen, slechts mogelijk zou zijn ten koste van groote offers, die onder de gewijzigde omstandig heden niet verantwoord zouden zijn. Men laat er evenwel geen twijfel aan bestaan, dat het de bedoeling is het Zuidelijke deel der Krim dat zich wegens zijn bergachtig karakter beter voor de verdediging leent en vooral de oor logshaven Sebastopol, tot het uiterste te ver dedigen. De toestand in Rome. (S.P.T.) Amerikaansche vliegtuigen lieten overdag bommen vallen op de buitenwijken van Rome. Cesiano had te lijden onder een bijzonder sterken aanval. De bevolking van Rome voorspelt uit deze verhoogde activiteit nieuwe operaties aan het front in het Zuiden. Rome zal echter niet worden geëvacueerd. Ondanks het beroep van de pers op de in woners van Rome, om zooveel mogelijk onder dak op het land te zoeken, geeft men hier wei nig gevolg aan. Integendeel, er stroomen nog steeds vluchtelingen Rome binnen en het aan tel pasgeborenen is tweemaal zoo hoog als dat der sterfgevallen. Men heeft geen officieele gegevens over het aantal inwoners van Rome, maar men neemt aan dat er op het oogenblik twee en half millioen menschen in de Eeuwige. Stad leven. Korte Berichten. (D.N.B.) De bevelhebber van het eerste Oekrainsche front, generaal Watoetin, is in den nacht van 14 op 15 April na een zware operatie te Kiejev gestorven, zoo meldt de Sowjet-Russische berichtendienst. (D.N.B.) Door luchtaanvallen op 4 en 5 April werden in Boekarest 2942 personen gedood, 2126 gewond. In Ploesti vielen 262 dooden en 361 gewonden. (B.N.B.) Anglo-Amerikaansche vliegtui gen hebben Zaterdagmiddag opnieuw de Ser vische stad Nisj aangevallen. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bom menwerpers hebben in de middaguren van den 16en April o.a. Belgrado en omgeving en Brasov (Kroonstad) aangevallen. De bevolking leed verliezen. Duitsche en Roemeensche jagers leverden hevige luchtgevechten met de vier motorige bommenwerpers. OFFICIËELE BEKENDMAKING. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizeistand gericht Den Haag op 13 April 1944 de vol gende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld 1) den marechausseebeambte Hendrik D r o g t, geb. op 10 Febr, 1920 in Dedems- vaart, wonende te Dedemsvaart 2) den land arbeider Gerard Jansen, geboren op 13 Febr. 1923 in Meppel, wonende te Dedems vaart; 3) den kantoorbediende F o ik k e Jagersma, geboren op 12 Sept. 1920 in Gasselternijeveen, wonende te Meppel; 4) den autohandelaar Jan Rijkmans, ge boren op 3 Febr. 1920 te Steenwijk, wonen de te Meppel; 5) den boekhouder G e r r i t Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 in Arnhem, wonende te Arnhem; 6) den distributieambtenaar W i e p k e Timmersma, geboren op 8 Dec. 1896 in Oldenhove, wonende te Wehe; 7) den tim merman Jacob Kraal, geboren op 12 Febr. 1914 in Ruinerwold, wonende te Rui- nerwold; 8) den politiebeambte Johannes Kippers, geboren 23 Juni 1899 in Veen- dam, wonende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis is met den kogel voltrokken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Jagersma, Rijkmans, Van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een tè Meppel en omge ving opgerichte terreurgroep, die haar beve len heeft gekregen van een terreur-organisa- tie, waarin ook illegale communisten werk zaam zijn geweest. Leden van deze terreur groep hebben op 21 Juli 1943 een Nederland- schen beambte der hulppolitie in Nijeveen doodgeschoten, een anderen Nederlandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen op den zelfden dag zwaar gewond, op 22 Juli 1943 een moordaanslag gepleegd op een Neder landschen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juli 1943 geprobeerd een moordaanslag te plegen op een Neder landschen luitenant der politie, op 26 Juli 1943 verscheidene schoten gelost op twee Neder landsche wachtmannen te Havelte, waardoor een der mannen werd gewond en begin Aug. 1943 geprobeerd twee Nederlandsche leden van de Duitsche Sicherheitspolizei te ver moorden. De terreurgroep die het heeft klaar gespeeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid vuurwapens en muni tie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitge voerd op het arbeidsbureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis te Wanneperveen, op 11 Juni 1943 het ge meentehuis te Stadskanaal, op 22 Juni 1943 het arbeidsbureau te Hoogeveen in brand ge stoken, op 28 Juli 1943 den overval gepleegd op het transport levensmiddelenbonnen te Ruinerwold en op 10 Nov. 1943 den overval op het distributiekantoor te Varsseveld. De politiebeambte Johannes Kippers heeft een in zijn particulier bezit zijnd pistool met mu nitie overhandigd aan den door het Polizei- standgericht Assen op 20 Sept. 1943 ter dood veroordeelden Nederlander Por, waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had een lid van de NSB dood te schieten. Het Polizei- standgericht heeft alle misdrijven, waardoor de veroordeelden gestreefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de ver nietiging van papieren van den burgerlijken stand en het doodschieten van in openbaren dienst staande Nederlanders, die hun actie hadden opgemerkt, b gen, die geschikt war te brengen, en heeft schouwd als handelin- n de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar derhalve tegen de da ders als saboteurs ovéreenlkomstig par. 1 der Ordnungsschutzverordnung van 9 Jan. 1943 de doodstraf uitgesproken. De timmerman J. Kraal heeft bij den overval op het transport levensmiddelenbonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van inlichtin gen hulp verleend. De distributieambtenaar Wiepke Timmersma heeft bij den overval op het arbeidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval, wier bedoelingen hij kende, in zijn huis heeft laten overnachten. De pre sident van het Polizeistandgericht heeft ter motiveering van de beide vonnissen tegen Kraal en Timmersma verklaard, dat het ver- leenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par 1 der Ordnungsschutzverordnung van 9 Jan. 1943 op dezelfde wijze wordt ge straft als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact gestaan hebben met de terro risten, die door het Polizeistandgericht te Assen, op 29 Sept. 1943 zijn veroordeeld, aan de van Mei tot eind 1943 in de Noordelijke provincies van Nederland (Friesland, Gronin gen en Drente) gepleegde daden van terreur en overvallen op openbare gebouwen en pro- Duitsche Nederlanders geboet. ZEEPBONNEN LANGER GELDIG. De geldigheidsduur van bon Algemeen 080, welke recht geeft op het koopen van eenheids toiletzeep, en van de bonnen algemeen 081 en reserve C 26, D 26 en E 26, welke recht ge ven op het koopen van waschpoeder, zijn ver lengd tot en met 13 Mei 1944. HERSTEL MELKRANTSOEN. Het is mogelijk om, nu de koeien de weide ingaan, en de melkproductie stijgt, met ingang van de nieuwe distributieperiode, welke begint op 16 April a.s., de tijdelijke verlaging van het melk- en het taptemelkrantsoen ongedaan ie maken. Daarmee worden de rantsoenen weer gebracht op het peil van vóór 20 Febr. 1.1. VLEESCHVERKOOP OP MAANDAG EN DINSDAG DUURT TOT 30 MEI. Zoo als reeds aangekondigd, is thans ontheffing verleend van het verbod van het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en ge rechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, aan verbruikers op de dagen Maan dag en Dinsdag. Deze ontheffing wordt ver leend tot en met 30 Mei 1944. Van 10 April tot 30 Mei zijn de slagers dus gerechtigd, op Maandag en Dinsdag vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, te verkoopen en af te leveren. Afgifte van guldens in Duitschland. De in Nederland genomen maatregelen in zake de inwisseling van R.M. tegen guldens maakten hieraan evenwijdig loopende maat regelen in Duitschland noodig. Deze werden genomen in een rondschrijven van het Reichs banlkdirectorium aan de Reichsbankfilialen, waarbij o.m. wordt medegedeeld, dat door de in Nederland genomen maatregelen niets ver andert in de voor 't reisverkeer naar Neder land en in de voor het geldverkeer tusschen het Duitsche rijk en Nederland getroffen Duitsche deviezenvoorschriften. Daar echter de centrale banken van beide landen er waar de aan hechten de bewegingen van de eigen landsvaluta onder controle te houden mogen vooraan in het civiele reisverkeer slechts nog maximum f 150 per persoon worden afgege ven. Zekerheid, dat het om een werkelijke reisbehoefte gaat kunnen de bankfilialen zich verschaffen door inzage te nemen van het doorlaatbewijs. De afgifte der bankbiljetten moet op de achterzijde van het doorlaatbe wijs worden aangeteekend. Naar Nederland reizende leden van de weermacht moeten hun Reichsmarkbedragen inwisselen bij de in Ne derland bestaande Truppenkassen. Als ver teergeld voor de reis tot aan de plaats van bestemming kan échter aan leden van de Op 11 April wierpen Anglo- Amerikaansche vliegers bommen op Den Haag. - Op de foto ziet men een ver woest dienstge bouw van het Nederlandsche burgerlijk be stuur. Vele Ne derlanders, in hoofdzaak jonge meisjes, kwamen hier om het le ven. CNF- M--1 m KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amesfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslis send voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 36; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. weermacht iedere keer worden toegestaan een bedrag van f 50 onder aanteekening op hun reispapieren, in te wisselen. Overigens zullen in het Duitsche rijk gul dens slechts in die gevallen worden afgege ven, waarbij betalingen in guldens onvermij delijk zijn, hetgeen b,v. in het Duitsch-Ne- derlandsche grensverkeer het geval is, waar n.l, de loonbetaling aan de Ned. grensgangers over het algemeen in guldens geschiedt. In alle overige gevallen moeten belanghebben den naar de weg van overschrijving worden verwezen. Verduisteren: Van 1622 April: 's Avonds van 20.45 u. 's Morgens tot 6.30 u. Middelburg. Bij de avondcontrole op de naleving der verduisteringsbepalingen bleek dat uit het raam van een kantoorgebouw volop licht straalde. Er was echter niemand in het gebouw aanwe zig, terwijl de beheerder op reis bleek te zijn en de sleutel had meegenomen. De politie heeft toen de lamp stuk geschoten. Proces-verbaal zal volgen. Ook H. P. C. P. had zijn woning onvoldoende verduisterd. De bekende straffen zullen op hem worden toegepast. Drie jeugdige personen (P. P. alhier, L. P. de V. en J. de N. uit Vlisingen) liepen op het gras en tusschen de struiken in de plantsoenen en kregen daarvoor een proces-verbaal. P. de K. deed bij de politie aangifte, dat twee kinpen, die van Amsterdam naar Middelburg waren verzonden, hier niet waren aangekomen. Het gelukte de politie den dader, W. D. F., pakhuisknecht alhier, op te sporen en tot be kentenis te brengen. Proces-verbaal is opge maakt. Goes. Naar men ons meedeelt, heeft zich een Lezingcomité voor Goes en omstreken ge vormd, hetwelk Prof. G. Wisse van Middel burg heeft uitgenoodigd om alhier weldra een openbare tijdrede te komen houden. Prof. Wisse heeft deze uitnoodiging aangenomen. Zuid-Beveland. RILLAND. De timmerman A. J. A. Wind- horst had dezer dagen bij zijn werkzaamheden het ongeluk, dat een spijker in een zijner oogen terecht kwam. Dr Nanninga, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. De aanmeldingen kunnen als volgt geschieden: 18 April: 912.00 uur, Arnhem, Café Royal; 1518.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 19 April: 9 12.00 uur, Groningen, Heerenstraat 46; 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April: 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April: 9— 14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude gracht 245; 22 April: 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Roofoverval in een boer- d e r ij. Vorige week Vrijdag drongen tegen den avond vier gemaskerde en gewapende personen de woning binnen van den landbou wer Kersten te Heeze. De bewoners werden in een vertrek bij elkaar gedreven, waar twee der indringers hen onder bewaking stelden. De andere twee doorzochten het geheele huis Al het aanwezige geld, ten bedrage van circa f 900, alsmede een groote partij levensmidde len, waaronder een pas geslacht varken, na men de indringers mee. (Tëlegr.) „Goed volk, doe maar openl" Toen een dezer dagen des avonds de 14-j. zoon van een bewoner van Eindhoven alleen thuis v/as, werd aan de deur gebeld, waarop de jongen zich naar de voordeur begaf. Alvo rens de deur open te doen, vroeg hij„Wie daar?" Het antwoord luidde: „O, Kees, goed volk, doe de deur maar open". Niets kwaads vermoedend deed Kees de deur open en prompt zag hij zich gesteld voor drie gemas kerde personen, die onder bedreiging vroegen naar de plaats, waar zijn ouders het geld kistje bewaarden. De jongen, die tegen de drie aanvallers niets kon uitrichten, wees de plaats aan, waar zich het geld bevond. De in dringers maakten zich meester van het geld kistje en verdwenen. De recherche vond Donderdagavond het kistje in een schuilkel der, doch het geld, f 5500, was verdwenen. Ongelukken met geweer. Ten huize van een familie te Groningen wa ren dezer dagen twee jongens van ongeveer 14 jaar in een kamer aan het spelen. Plotse ling greep de zoon des huizes, wiens vader in dienst is bij de landwacht, het geweer, dat daar stond en vulde de Ikamer hiervan met een patroon. Toen hij spelenderwijs op zijn kameraadje wilde aanleggen, ging het schot af en trof den 16-j. H. v. d. Woude, die op straat voor de woning aan het spelen was. De getroffen jongen was op slag dood. Bij het schoonmaken van zijn geweer had de Landwachtman Kersten te Breda, Vrijdagavond het ongeluk, dat het geladen geweer afging. De lading hagel trof zijn vrouw in het gezicht, waarbij voornamelijk kaak en oog ernstig getroffen werden. Veearts door een koe inge ënt. De Engelsche veearts Dr N. Hale wild'e een koe inenten. Het dier sloeg echter en trapte hierbij op de injectiespuit op zulk een wijze dat de spuit werd omgedraaid en in het been van den veearts drong. Dr Hale ligt thans in het ziekenhuis, waar zijn collega's van een andere faculteit de gelegenheid hebben de uit werking na te gaan van deze inenting. Gevaarlijke vorm van menin gitis in Denemarken. Een geheel nieuwe soort van hersenvliesontsteking, welke een uiterst gevaarlijk verloop blijkt te hebben is in Denemarken waargenomen en heeft reeds talrijke slachtoffers gemaakt. Zoo zijn in vier en twintig uren te Esbjerg drie kinderen door deze op ongemeen snelle wijze uitbreiding nemende ziekte aangetast en overleden. In de stad Aarhus vielen twee kin- d'eren ten offer aan dezen nieuwen vorm van meningitis. De kleinen werden 's avonds plot seling onwel en 's anderen daags 's morgens waren zij reeds dood. Sulfanomide-preparaten konden niet helpen, daar het verloop der ziekte te snel was. Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen in het Noorden bij het transport van proviand en munitie per hondenslede. SS PK Blaurock-O-H-P m. GELACHEN BIJ EEN BEGRAFENIS? De Vrederechter te 's-Gravenhage heeft eeni- gen tijd geleden den ambtenaar van den dis- tributiedienst te Wassenaar, B. W. L. v. d. K„' veroordeeld tot een maand gev. straf, op grond, dat v. d. K. op 25 Oct., voor het raam van zijn werkkamer staande, een lachend ge zicht zou hebben getrokken op het oogen blik, dat de begrafenisstoet van een lid van de N. S. B. voorbij trolk. In hooger beroe" is deze zaak thans be handeld door het Vredegerechtshof. De pro cureur-generaal zeide, dat weliswaar twee ge tuigen verklaren, verd. op een afstand van 20 meter te hebben zien grimassen maken, maar dat uit de omstandigheden gebleken is, dat de mogelijkheid bestaat, dat hier gezichtsbe drog in het spel is, gezien den afstand, waar op de donkere kamer, waarin verd. stond zich MAANDAG 17 APRIL 1944. En vergeet de weldadigheid en de mede deelzaamheid niet, want in zulke offers heeft God een welgevallen. Hebr. 1316, Lezen: Esther 4:117. Zon op 6.44, onder 20.44. Maan op 4.32, onder 13.32. N. maan 22 April, le kw. 30 April Wie den Heere vreest, die is een ikind des lichts. De zon brengt den kranke levens kracht en levensmoed. De Zon, die over Gods kind opgaat, brengt hem genezing voor al wat door koude en donkerheid een kwijnend bestaan heeft geleid. Hij wordt een kind der blijdschap, een levenslustige, die het, ook te midden van leed en beproeving, ja midden in de smart, in de donkerheid der gevangenis cel, ja bij het naderen van den dood, den ge- loovige doet zingen: De Heere is mijn Her der, mij zal niets ontbreken. Dr J. H. GUNNING J. Hz. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Berlikum (Fr.), G. Molenaar te Wijk bij Duurstede; te Haaften, J. Hovius te Ouddorp; te Goënga c.a. (toez.), H. L. Lieve te Hui- zinge (Gr.)te Nieuw-Buinen (toez.), J. Kra mer te Wittewierum (Gr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: te Wetsinge-Sauwerd, J. P. Prins te Thesinge. Aangenomen: naar Rotterdam-C., J. M. van Krimpen te Hornhuizen-Kloosterburen. GOES. Onder leiding van den Bondsvoor zitter, Dr M. B. van 't Veer te Amsterdam, werd Vrijdag in de Geref. kerk alhier een goed bezochte gewestelijke vergadering van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen ge houden. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat de actueele kwesties fti het Geref. kerkelijk leven wel in den kring der vereenigingen dienen besproken te worden, maar dat zij zich van inmenging onthouden. Bij alles, ook bij deze kwestie, moeten wij ons door Gods Woord laten leiden. Daarna sprak Ds B. Holwerda uit Amers foort over „Christo-centrische prediking". Na aangetoond te hebben wat hieronder te ver staan is, zette spr. het verschil uiteen tusschen heilshistorische en exemplarische prediking, welke laatste spr. veroordeelde. Nadat op dit referaat een uitvoerige bespreking was ge volgd, sprak Ds Joh. Francke uit Hoek bij verhindering van Dr Hommes uit Middelburg het slotwoord. KAPELLE. Zondagmiddag hield Ds A. Scheele een gedachtenisrede in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum als predikant der Geref. Kerken. Als tekst had Z.Eerw. gekozen Psalm 48: 10: O God, wij gedenken Uwer weldadigheid in het midden Uws tempels. Daarbij ontwikkelde Z.Eerw. deze gedachten Ten eerste gedenken: grondtoon God alleen de eer. Ten tweede gedenken door rijke genade geschonken. Ten derde gedenken in gemeen schap van de gemeente van Christus te dezer plaatse. Met aandacht werd deze van ootmoed en dank getuigende rede gevolgd. Na de predi king sprak ouderling de Graaf ds Scheele toe en liet zingen Psalm 1214. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. SCHOONDIJKE. Na des morgens door Ds Oort uit Oostburg 'bevestigd te zijn, deed1 Ds J. Francke op Paasch-Maandag intrede bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Er werden verschei dene toespraken gehouden. DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". De Unie „Een School met den Bijbel" hield te Utrecht haar 66ste jaarver gadering onder leiding van den voorzitter Prof. Dr K. Dijk. Deze herinnerde er aan, dat nu bijna een eeuw geleden op 6 Mei 1844 de eerste door particulieren opgerichte School met den Bijbel, die op den Klokkenberg te Nijmegen, werd geopend. Daardoor is de baan gebroken voor alle Chr. scholen, die sindsdien in ons land zijn gesticht. In de worsteling om het kind is de Unie nu 65 jaren in de voorste ge lederen opgetrokken. Met dank aan God her dacht spr. den zegen in de school met den Bijbel aan ons volk geschonken. Aan het be ginsel, dat aan dien strijd ten grondslag ligt, hoopt de Unie onder beding van Gods genade trouw te blijven. Uit de mededeelingen van den secretaris, Mr G. Hangelbroek, bleelk, dat het aantal plaatselijke comité's der Unie 896 bedraagt en dat in het afgeloopen jaar geen nieuwe werden gesticht. De propaganda werd in ver schillende districten door het houden van schooldagen en ouderavonden zooveel moge lijk voortgezet. Deze laatste mededeeling gaf den voorzitter aanleiding tot een krachtige opwekking om, als het maar even kan, over al die propaganda voort te zetten. Als bestuursleden werden, ter vervulling der plaatsen van den heer W.. Wagenaar, die is overleden en van Prof. Dr G. Chr. Aalders en Ds K. G. van Smeden, die aan de beurt van aftreding waren, gekozen dhrn Dr G. Kalsbeek te 's-Gravenhage, A. J. Drewes B. Fzn te Amsterdam en Ds C. v. d. Zaal te Lisse. In de middagvergadering hield Prof. Dr G. C. Berkouwer uit Amsterdam een rede over: „De Jeugd en de Wet Gods". Van 815 April. YERSEKE. Huw.-afk.C. W. van Oosten, 25 j. en M. H. Cornelissen te Chaam. Gehuwd: W. Poleij, 28 j. en A. D. Krijger, 26 j. Geboren: Cornelia, d. v. A. Suurmond en C. Schout te Vlissingen; Adriana C. C., d. v. C. J. Miltenburg en M. M. Koster; Johanna Theodora, d. v. W. Roelofs en A. F. van Akkeren te Vlissingen; Theodorus P. F., z. v. F. den Ouden en P. T. J. van Geenen te Vlis singen; Paulus, z. v. P. Meerman en M. Bronke te Vlissingen; Elsje, d. v. .P. J. Mommaas en M. Minnaard te Vlissingen. Overleden: J. Moerman, 83 j., vrouw van L. de Vos; N. van Veen, 79 j„ vr. van A. Zoeteweij. (I.C.) Over de maand Maart 1944. 's-GRAVENPOLDER. GeborenCornelia, d. v. J. W. Moeleker en D. van den Berge; Jacomina Jozina, d. v. P. Bezuijen en C. de Korne. Overleden(te Bergen op Zoom)C. op 't Hof, 44 j. bevond, het expressieve gezicht van den verd. en het grove vensterglas, dat zich daar be vindt. Spr. vroeg onder deze omstandigheden vernietiging van het vonnis van den Vrede rechter en vrijspraak. Het Hof zal uitspraak doen op 27 ApriL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1